2278215676

2278215676



ZACZAROWANA ZAGRODA

Pani Ewelina Kuchna wraz ze swoimi wychowankami z klasy drugiej odrywała tajemnice przyrody Arktyki i Antarktydy. Zajęcia te były wstępem do omawiania lektury A. C. Centkiewiczów "Zaczarowana zagroda"

Konspekt lekcji

Temat: Zwierzęta Arktyki i Antarktydy.

Prowadzący. Ewelina Kuchna Data: 12.01.2015 Klasa - 2b

Cele ogólne:

Zdobycie informacji na temat zwierząt żyjących w Arktyce i na Antarktydzie.

Rozwijanie umiejętności czytelniczych.

Kształtowanie umiejętności selekcjonowania informacji.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

-    wymienić przynajmniej 4 zwierzęta żyjące na Antarktydzie lub w Arktyce,

-    opisać zwierzę żyjące na biegunie północnym lub południowym,

-    samodzielnie przeczytać ze zrozumieniem tekst na temat wybranego zwierzęcia,

-    wybierać informacje ważne od mniej ważnych,

-    współpracować w grupie,

-    przedstawić na forum klasy zdobyte informacje na temat wybranego zwierzęcia.

Metoda nauczania:

-    problemowa

-    eksponująca

-    podająca

Środki dydaktyczne:

globus, wykorzystanie stron internetowych:

https://www.voutube.com/watch?v=oVZisiJYvY4

https://www.youtube.com/watch?v=BhR6cR2QUrg

przewodniki i atlasy przyrodnicze, kartki papieru, pytania pomocnicze dla każdej z grup. Formy nauczania: zbiorowa i indywidualna

Przebieg lekcji:

Pogadanka na temat Arktyki i Antarktydy, wskazanie ich na globusie.

Przedstawienie filmików na temat flory i fauny Arktyki i Antarktydy.

Podział uczniów na grupy, przypisanie zwierzęcia ( niedźwiedź polarny, wół piżmowy, pingwin cesarski oraz foka arktyczna) danej grupie uczniów.

Zapoznanie się z materiałami dotyczącymi poszczególnych zwierząt.

Opracowanie krótkiej notatki. Wykonanie ilustracji.

Przedstawienie opracowań na temat zwierząt na forum klasy.

Podsumowanie zajęć - co ważnego zapamiętałem z lekcji. Dzielenie się własną wiedzą.

Ewelina Kuchna


