5783291513

5783291513



8)    Przygotowanie się do przeprowadzenia poszczególnych części zajęć zgodnie z planem.

9)    Opracowanie konspektu lub scenariusza zajęć.

Nauczyciel w każdym dniu pracy powinien dążyć do aktywizacji dzieci różnymi dostępnymi metodami w celu samodzielnego nabywania umiejętności, poszerzania przez nich zakresu wiadomości oraz kształtowania pozytywnych postaw.

jprzygotowując się do zajęć nauczyciel ma do wyboru dwie formy pomocy: konspekt i scenariusz.

1. Konspekt (od łac. conspectus - spojrzenie) krótki zarys, szkic wykładu, streszczenie.

Z definicji wynika, że konspekt nie jest scenariuszem, lecz zarysem zajęć zawierającym najważniejsze informacje. Konspekt musi zawierać:

a)    temat zajęć (temat kompleksowy i temat dnia);

b)    cele zajęć dydaktyczne i wychowawcze, operacyjne (cele operacyjne winy być jednoznaczne, wykonalne, logiczne, obserwowalne i mierzalne);

c)    metody pracy;

d)    formy pracy/ formy aktywności;

e)    środki dydaktyczne;

f)    tok (przebieg zajęć).

Konspekt powinien zawierać propozycję EWALUACJI osiągniętych celów.

2. Scenariusz (od łac. słowa scaenaus oznacza sceniczny), jest utworem przeznaczonym do realizacji na scenie. Scenariusz - tekst zawierający dokładne wskazówki dotyczące realizacji założonej tematyki, plan określający sposób przeprowadzenia zajęć.

Scenariusz zajęć zawiera informacje na temat organizacji zajęć oraz szczegółowy opis ich realizacji, w tym wszystkie czynności nauczyciela i dzieci realizowane w procesie uczenia się, uwzględnia zatem dokładne wskazówki dotyczące danej tematyki wraz z planem określający™ możliwości, a nie sztywny schemat. Nauczyciel pracując ze scenariuszem powinien posiadać dokładne informacje dotyczące poziomu wiadomości i umiejętności, jakie posiadają dzieci. Scenariusz jest doskonałą formą, która sprawdza się przy diagnozie. Struktura scenariusza nie jest dowolna - wynika ona z koncepcji uczenia się np. z wykorzystaniem technik Freineta, z koncepcji Kolba uczenia przez doświadczenie, koncepcji Dziecięcej matematyki prof. Gruszczyk-Kolczyńskiej, Klucz do uczenia się L. Wygotskiego i innych.

Konstrukcja scenariusza oparta jest na schemacie:

I część scenariusza: temat bloku tematycznego/kompleksowy, temat dnia aktywności, cele szczeóło-we, wskazane obszary określone w podstawie programowej, metody i formy, środki dydaktyczne, materiały pomocnicze.

II. część scenariusza: przebieg zajęć:

'ele (zakładane efekty)


Warunki pobudzające


Wspierające rozwój


m BARBARA SZELĄG


