kształtowanie gibkości i sprawności motorycznej na torze przeszkód


KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
KLASA III TEL.
ZESPÓA SZKÓA TECHNICZNYCH w Tarnowie  Mościcach
Temat: Kształtowanie gibkości i sprawności motorycznej na torze przeszkód
Zadania lekcji: prezentacja nowoczesnych form aktywizujących, sprawdzenie
swoich umiejętności na poszczególnych przyrządach gimnastycznych w formie
toru przeszkód
Cele operacyjne lekcji:
- kształcący: kształtowanie zręczności, gibkości, zwinności, siły, skoczności i
elementów równowagi
- wychowawczy: zachowanie dyscypliny w czasie trudnych ćwiczeń
gimnastycznych, asekuracja, samoasekuracja.
- poznawczy: ocena własnych możliwości jako przygotowanie do samooceny,
zapoznanie uczniów z zasobem ćwiczeń gimnastycznych.
Warunki do prowadzenia lekcji
Liczba ćwiczących: 21
Forma organizacji obwodowo  stacyjna, tor przeszkód.
Miejsce: sala sportowa
Przyrządy: drążek gimnastyczny, płotki, skrzynie, liny, drabinki, równoważnia,
materace, ławeczki. Gimnastyczne.
Czas trwania:45 minut.
Czas
Tok lekcji Zadania szczegółowe Uwagi organizacyjno-
trwania ćw.
metodyczne
Część I - wstępna 1. Zbiórka. Powitanie. Sprawdzenie Zbiórka w dwuszeregu
1.Organizacja zajęć obecności. Podanie tematu lekcji i 2 Raport org. sportu o
głównych zadań na zajęciach. stanie i przygotowaniu
klasy do zajęć.
2.Motywacja do 2. Podanie zadań szczegółowych i Zwrócenie uwagi na
aktywnego umotywowanie do aktywnego 2 asekurację-
uczestnictwa w uczestnictwa w zajęciach w formie odpowiedzialność za
zajęciach obwodu stacyjnego i torze siebie i
przeszkód. współćwiczącego.
Na gwizdek zmiana
1. Bieg ciągły ze zmianą tempa i kier, kierunku i tempa biegu
2. Na przemian stronne krążenie RR
w przód i tył
3. Skłony w przód z pogłębianiem
7 Redresja mm NN
3.Rozgrzewka
Bieg ciągły
Ćwiczenia RR
Ćw. T. w pl.
strzałkowej
Ćwiczenia NN
Ćw. w pl. czołowej
Ćw. mm..brzucha
Ćw. mm grzbietu
ćw. tułowia w pł.
złożonej
ćw. równoważne
ćw. skocznościowe
Część II - główna I. Ćwiczenia gimnastyczne na Podział na zastępy.
4.Krztałtowanie poszczególnych przyrządach w formie Omówienie i
sprawności, obwodu stacyjnego. wyznaczenie miejsca
umiejętności i 1. Przejście przez połączone płotki- Zmiana dla poszczególnych
doskonalenie ćwiczenie nogi zakrocznej. stanowiska, stacji.
wyuczonych 2. Wyjście po linie. co 3 min. Ustawienie przyrządów.
elementów. 3. Pokonanie 2 skośnie ustawionych Zwrócenie uwagi na
skrzyni gimnastycznych wyuczonym asekurację przy
sposobem./przeskok zawrotny i poszczególnych
odwrotny/ stanowiskach.
4. Wbiegnięcie po ławeczce Uczniowie wykonują
gimnastycznej na drabinki i przeskoki ćwiczenia zwracając
w pozycji kucznej z drabinki na uwagę na poprawną
drabinkę. formę
5. Przejście po równoważni z gimnastyczną./zgodnie
ramionami w bok z akcentem nogi. ze wskazówkami
6. Wymyk i odwyk na drążku nauczyciela/
gimnastycznym.
7. Aączone przewroty w przód i tył na
materacach.
II. Ćwiczenia w formie toru przeszkód 10 Uczniowie pokonują raz
-ustawienie i zestaw przyrządów oraz tor przeszkód, wg
stanowisk bez zmian. własnego pomysłu i
Podajemy czas każdemu uczniowi, jaki sposobu jak najszybciej.
uzyskał na torze - najlepsze czasy Po pokonaniu toru prz.
nagradzamy oceną za aktywność/ przez ostatniego ucznia
W części pierwszej oceniamy- /porządkujemy salę.
dokładność ćwiczeń /grupa, która rozkładała
przyrząd teraz go
również składa/
Część III końcowa 1. Ćwiczenia relaksacyjno- 3
uspokajające..
-luzny marsz z unoszeniem ramion
skoordynowany z wdechem i
wydechem.
-siad ćwiczenia rozluzniające ramion
i nóg. W klasach maturalnych
2.Zbiórka.Podsumowanie zajęć pod można te zajęcia
względem dydaktyczno  potraktować jako małe
wychowawczym..Wskazanie uczniów przygotowanie do
najlepiej ćwiczących i tych, którzy czekających ich zajęć w
starali się im dorównać. wojsku, uczelniach,
3.Zachęcenie uczniów do gimnastyki pracy i życiu
przyrządowej, a w okresie letnim do Ta forma zajęć bardzo
zajęć na świeżym powietrzu w podoba się młodzieży ze
naturalnym środowisku z względu dużą dynamikę,
przeszkodami w terenie.. Pożegnanie i trudność i różnorodność
wyjście z sali ćwiczeń

