Tor przeszkód, KONSPEKT NR 16


TEMAT: Sprawność ogólna w formie toru przeszkód.

Klasa: VI szkoły podstawowej

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.

Stan ilości uczestników: 22 osób.

Czas trwania lekcji: 45 min.

Przybory: piłki lekarskie, materace, ławeczki, pachołki.

CELE GŁÓWNE:

Uczeń zna sposoby pokonywania przeszkód

Uczeń potrafi poprawnie rozstawić tor przeszkód.

Uczeń kształtuje szybkość, siłę, zwinność, koordynację ruchową.

Uczeń potrafi współpracować w zespołach, zna przepisy bhp.

TOK LEKCJI

1

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

2

DOZOWANE

UWAGI

4

I .CZĘŚĆ

WSTĘPNA

1. Zorg. grupy.

2. Motywacja do

zajęć .

3. Rozgrzewka .

  • zabawa

ożywiająca.

1. Zbiórka.

2. Sprawdzenie obecności.

3. Podanie tematu lekcji .

4. Ukazanie walorów wszechstronnego przygotowania człowieka.

-

  • „Berek w parach”,

  • krążenia RR (RP w przód, RL w tył - potem zmiana),

  • w truchcie na sygnał prowadzącego ćw. wykonują leżenie przodem i znów przechodzą do truchtu,

  • trucht tyłem na sygnał prowadzącego ćw. wykonują leżenie tyłem i znów przechodzą do biegu tyłem,

  • po przekątnej sali ćw. wykonują wieloskoki,

  • stojąc w rozsypce - waga przodem na NP. i zmiana NN,

  • leżenie tyłem na przedramionach - nożyce pionowe,

  • leżenie tyłem na przedramionach - nożyce poziome,

  • leżenie przodem z RR w przodzie - kołyska w płaszczyźnie strzałkowej,

  • poruszając się jedna za drugą przeskoki przez piłki lekarskie.

5 min.

x 6

x 6

x 4 serie

x 6

x 30

I I . CZĘŚĆ

GŁÓWNA.

Na sali rozstawione są 3 tory przeszkód składające się z 6 sześciu stanowisk. Poniżej przedstawiona zostaje pierwotna wersja ustawienia stanowisk na torze przeszkód i obowiązujących na nich ćw., które w dalszej części lekcji mogą być modyfikowane zgodnie z potrzebami nauczyciela i propozycjami uczennic. Klasa zostaje podzielona na trzy zespoły, dodatkową mobilizacja jest element rywalizacji pomiędzy nimi ( za zwycięstwo przydzielane są 3 pkt. i analogicznie, miejsce 2 otrzymuje 2 pkt. zaś 3 miejsce 1 pkt.) Oceniana jest również poprawność wykonania.

TOR PRZESZKÓD:

stanowisko 1.

Przewrót w przód z rozbiegu przez osobę będącą w klęku podpartym.

stanowisko 2.

Bieg wahadłowy na odcinku 5 m. z dotknięciem ręką leżących w taj odległości piłek lekarskich (x 5).

stanowisko 3.

Wykonanie 3 „pompek” na materacu.

stanowisko 4.

Przewrót w tył.

stanowisko 5.

Cztery wyskoki z wysokim unoszeniem kolan.

stanowisko 6.

Obiegnięcie stojaka x 2.

stanowisko 7.

Na materacu przejście z leżenia przodem do leżenia tyłem bez odrywania dłoni od podłogi.

stanowisko 8.

Wykonanie z leżenia tyłem, podporu łukiem leżąc tyłem.

25 min.

I I I. CZĘŚĆ

KOŃCOWA.

1.Ćwiczenia uspokajające.

2.Czynności org.-

wych. zwiazane

z zak. Lekcji.

1. Stojąc na NP., dociągnięcie uda NL do klatki piersiowej i utrzymanie poz.

2. j.w ale zmiana NN.

3. W siadzie skrzyżnym przodem do prowadzącego - uczennice naśladują lustrzane odbicie ruchów RR.

  1. Zbiórka.

  2. Omówienie lekcji .

  3. Pożegnanie .

5 min.


