konspekt ćwiczeń tor przeszkód















Temat pracy:
„Konspekt ćwiczeń : Tor przeszkód dla dzieci w wieku 10-12 lat „





























Temat: Zwinnościowy tor przeszkód.

Cele główne:

- rozwijanie motoryki w zakresie zwinności, szybkości i mocy,
- pokonywanie toru przeszkód,
- doskonalenie poznanych ćwiczeń gimnastycznych,
- wdrożenie do przestrzegania ustalonych zasad bezpieczeństwa,

Umiejętności:

-Wyrabianie odruchu i nawyku przyjmowania prawidłowej postawy ciała
- Uczeń wie, jak bezpiecznie pokonywać przeszkody
- Uczeń wie jak prawidłowo wykonać zadania i ćwiczenia ułożone na torze przeszkód oraz podczas rozgrzewki


Cele wychowawcze:
-Połączenie przyjemniej zabawy z ćwiczeniami ruchowymi
-Bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń- odpowiedzialność za współćwiczącego

Formy zajęć:
-tor przeszkód

Warunki prowadzenia zajęć:

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas ćwiczeń: 45 min
Ilość ćwiczących: 10 osób
Wiek ćwiczących: 10-12 lat

Przybory i przyrządy: 4 szarfy , 4 piłki , 4 materace, 2 skakanki , 10 pachołków , 6 ringów , 2 ławeczki, 6 płotków,





















Lp.



Rodzaje zadań



Opis ćwiczenia lub zabawy



Czas



Uwagi



CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.

Sprawdzenie gotowości do ćwiczeń i zorganizowanie grupy
Nastawienie do ćwiczeń


Zbiórka w szeregu, powitanie, sprawdzenie obecności, pobranie przyrządów do ćwiczeń i rozmieszczenie na sali

2’

W czasie zbiórki pozycja skorygowana

2.

Zabawa ożywiająca


Berek z obroną”– dzieci znajdują się na wyznaczonym terenie. Prowadzący wyznacza berka, którego oznacza szarfą. Zadaniem berka jest dotknięcie ręką osoby uciekającej. Zberkowane dziecko przejmuje szarfę od berka i staje się berkiem. Uciekający przed berkiem mają możliwość obrony przez przyjęcie ustalonej pozycji skorygowanej (siad skrzyżny, ręce w „skrzydełka”. Gdy uciekające dziecko przyjmie pozycję obronną, berek goni inne dziecko. Przebywanie w pozycji obronnej może trwać tylko 5 sek.


4’

Zintensyfikowanie wysiłku, uatrakcyjnienie zabawy.















3.





Ćw. oddechowe







Pw- Siad skrzyżny, RR w „skrzydełka”.


Ruch: Wdech nosem, wydech ustami z wymawianiem głoski „s”.


1’





Nauka przedłużonego wydechu.




4.









5.




Ćwiczenia ogólnorozwojowe






Ćwiczenia ogólnorozwojowe


Pw: Wolny bieg dookoła sali

Ruch: naprzemianstronne krążenia RR w przód

Ruch: naprzemianstronne krążenia RR w tył

Ruch: krok odstawno-dostawny z pracą RR- przodem do środka koła, potem tyłem do środka koła

Ruch: przeplatanka, przodem do środka koła oraz tyłem do środka koła.

Stanie po obwodzie koła :
Pw: stanie w rozkroku
Ruch: skłony do PN i LN

Ruch: krążenie T w prawą a następnie w lewą stronę
Ruch: „pajacyki”
Ruch : przysiady


Pw: siad klęczny
Ruch: przejście do ukłonu japońskiego
Pw: siad rozkroczny
Ruch: krążenie stopami w prawą i lewą stronę




6’














x10

x10

x10
x10



x10



Ćw. Wykonujemy i kończymy na sygnał nauczyciela













CZĘŚĆ GŁÓWNA

6.

„Tor Przeszkód”

TOR PRZESZKÓD

Przygotowanie przyborów i przyrządów do poszczególnych elementów toru przeszkód.

Pokaz i objaśnienie sposobu pokonania toru

3’

Wykorzystanie w czasie objaśniania najbardziej sprawnego uczenia do pokazu niektórych elementów .



7.


Pokonanie toru przeszkód na czas

1.Start z siadu skrzyżnego

2. „Przewiń się przez szarfę.” .

Wejście do szarfy i przeciągnięcie ją oburącz w górę

3. Bieg slalomem między pięcioma pachołkami

4.Wejście na skrzynie dowolnym sposobem i zeskok na materac

5. Przejście po ławeczce – utrzymanie równowagi, ręce odwiedzione w bok

6. 20 skoków na skakance

7.
Rzut ringiem do stojącego pachołka

8. Trzy celne rzuty piłka do kosza

9.Kozłowanie piłki do materacu

10. Płotki lekkoatletyczne – przejście pod płotkami na czworakach lub pełzaniem.

11. Skoki obunóż do mety


20’


Uczniowie pokonują tor przeszkód dwukrotnie










CZĘŚĆ KOŃCOWA


8.







Czynności organizacyjno- porządkowe



Posprzątanie Sali ćwiczeń.
Odniesienie przyrządów na miejsce .



2’



9.






Ćwiczenia oddechowe i uspokajające





Pw: Swobodny marsz po sali,
Ruch: wspięcia na palce z równoczesnym uniesieniem RR w górę i sięgnięciu ramionami jak najwyżej.


2’






Wdech nosem a wydech ustami



10.







Ćwiczenia oddechowe i uspokajające








Pw: swobodny marsz po sali,
Ruch: wzniesienie ramion przodem w górę z równoczesnym głębokim wdechem, opuszczenie rąk bokiem w dół z równoczesnym głębokim wydechem.

2’



11.



Czynności organizacyjno- porządkowe


Zbiórka, pożegnanie, podsumowanie przebiegu zajęć, wyróżnienie najlepszych uczniów, najlepiej ćwiczących


2’




