Porównanie miłości romantycznej, literackiej do wzorca miłości współczesnej konspekt

background image

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

Temat lekcji: Miłość niejedno ma imię – podsumowanie rozważań na temat „Cierpień

młodego Wertera” Goethego.

Klasa 2

Czas – jednostka lekcyjna

Cel główny: Porównanie miłości romantycznej, literackiej do wzorca miłości współczesnej.

Cele lekcji i ćwiczone umiejętności:

1. Formowanie postaw, cele wychowawcze – interpretowanie utworów w kontekście

aksjologicznym, wskazywanie wartości aprobowanych przez siebie, rozwijanie

dojrzałości emocjonalnej, odnajdywanie we własnych doznaniach i doświadczeniach

życiowych treści korespondujących z tematem lekcji, rozpoznawanie wartości

uniwersalnych

2. Kształcenie umiejętności – rozwijanie świadomego i krytycznego odbioru dzieł

literatury, rozwijanie kompetencji komunikacyjnych (udział w dialogu, dyskusji,

publiczne zabieranie głosu w sprawie miłości, wymiana poglądów, prezentacja

własnych doświadczeń, indywidualnych sądów, formułowanie wypowiedzi

oceniających, wnioskujących), pisanie (konstruowanie notatki)

3. Zdobywanie wiedzy – wskazywanie różnych tekstów literackich, w których

funkcjonuje motyw miłości, dostrzeganie różnic i podobieństw, ciągłości procesów

literackich, charakteryzowanie postaci Wertera, opisywanie jego uczuć i przeżyć

wewnętrznych, na podstawie powieści wyjaśnianie terminów: werteryzm, kochanek

sentymentalny, kochanek romantyczny, porównywanie świata uczuć Wertera do

współczesnego młodego człowieka

Metody: ćwiczenia praktyczne, metoda problemowa, elementy dyskusji, prezentacja

skojarzeń na temat miłości (burza mózgów lub mapy mentalne)

Formy pracy: indywidualna i grupowa

1

background image

Materiały: papier i flamastry

Przebieg lekcji:

Zadania:

Zadanie 1:

Nauczyciel wprowadza do tematu, podaje najważniejsze cele lekcji, prosi o krótkie

zdefiniowanie słowa „miłość”. Zadaje pytania (np. Czym jest miłość? Czy to uczucie, czy

postawa wobec drugiego człowieka? Kogo kochamy?). Uczniowie wypowiadają się na temat

miłości. Być może już w tym momencie lekcji zwrócą uwagę na pojemność znaczeniową

słowa.

Zadanie 2:

Nauczyciel prosi o wypisanie skojarzeń, określeń, wyrazów bliskoznacznych do słowa

miłość. Uczniowie na pewno zwrócą uwagę na różnorodne cechy, na fakt, że „miłość

niejedno ma imię”. Zaprezentują swoje pomysły, krótko je uzasadnią, odwołując się do

doświadczeń życiowych. Ta część lekcji ma uświadomić, że miłość przynosi radość, ale także

cierpienia, może być marzeniem, ale także przekleństwem człowieka. Nauczyciel prosi, by

uczniowie potwierdzili ten fakt, dokończyli zdania typu:

Miłość to radość, ponieważ ...

Miłość to cierpienie, ponieważ ...

Zadanie 3:

Uczniowie przypominają teksty literackie, w których obecny jest motyw miłości,

porównują utwory z różnych epok, zwracają uwagę na różnice i podobieństwa w ujęciu tego

samego tematu. W tej części lekcji mają znaleźć dowody literackie na to, że miłość jest

motywem przedstawianym różnorodnie, ale stale obecnym w kulturze.

Zadanie 4:

Nauczyciel prosi o zebranie wniosków na temat uczuciowości Wertera. Zadaje

pytania: Jaka jest miłość Wertera, jaką rolę odegrała w jego życiu? Jak wpłynęła na zmianę

światopoglądu? W jaki sposób postrzega otaczającą go rzeczywistość? Jaki jest stosunek

2

background image

bohatera do ludzi, przyrody? Jaką postawę wobec świata reprezentuje Werter? Uczniowie

wypowiadają się na temat bohatera powieści Goethego. Zbierają wnioski, oceniają jego

uczuciowość, próbują wskazać na motywy postępowania, odnoszą się do śmierci samobójczej

Wertera.

Zadanie 5:

Uczniowie mają zastanowić się nad pytaniami o współczesną uczuciowość. Czy dziś

spotykamy miłość romantyczną? Jakie cechy ma miłość w XXI wieku? Ta część lekcji

prowokuje do wypowiadania własnych sądów, prezentowania wrażliwości, obserwacji świata

codziennego. Powinna doprowadzić do wniosków, że miłość nie jest przelotnym uczuciem, a

postawą, którą wciąż trzeba rozwijać, której trzeba się uczyć.

Zadanie 6:

Uczniowie wypisują cechy, uczucia, zachowania, które budują prawdziwe uczucie,

umacniają je, a także te, które niszczą miłość, przeszkadzają w tworzeniu jej trwałości.

Prawdziwą, dojrzałą miłość między kobietą a mężczyzną może symbolizować dom, dlatego

uczniowie mogą wpisywać swoje propozycje w kontury domu (co jest jego fundamentem,

ścianą, dachem, a co znajdzie się poza domem, w śmietniku?).

Podsumowanie:

Podsumowanie takiej lekcji może stanowić odczytanie cytatu Ewy Woydyłło:

„Miłość wymaga pracy i odwagi,

Miłość jest działaniem, nie tylko uczuciem,

Miłość jest obiektywna, nie subiektywna,

Miłość wymaga udziału rozumu, nie tylko serca”

lub Edwarda Stachury:

„Ale miłość, rzecz jasna, nie jest słowem.

Miłość jest spontanicznym, bezinteresownym promieniowaniem słoneczności”

Wnioski:

Głównym celem lekcji jest porównanie miłości Wertera do uczuciowości

współczesnej. Taki temat pozwala zebrać wiadomości na temat lektury, ale mobilizuje

3

background image

i zachęca również do formułowania własnych sądów, krytycznego spojrzenia na otaczający

świat, samodzielnego i twórczego myślenia. Uczniowie mają szansę zaprezentować szereg

skojarzeń ze słowem „miłość” (oddziaływanie na wyobraźnię, pobudzanie kreatywności i

aktywności), wykazać się umiejętnością porównywania różnych tekstów literackich,

wartościować postawy. Takie podsumowanie lektury spełnia ważne cele wychowawcze,

wskazuje ponadto na uniwersalność tematu i każe patrzeć na odległe teksty kultury jak na

wciąż „żywe” i aktualne.

Praca domowa:

1. Uporządkuj notatki z lekcji. Możesz wybrać dowolną formę pracy. Ważne byś

nadał jej własny tytuł.

2. Dla chętnych: Wybierz kilka przysłów lub aforyzmów odnoszących się do miłości

i skomentuj je własnymi słowami.

Opracowanie: Agnieszka Banach

4

