NAUKA STARTU NISKIEGO ORAZ ZMIANA SZTAFETOWA


Konspekt

Dyscyplina: LA

TEMAT: NAUKA STARTU NISKIEGO ORAZ ZMIANA SZTAFETOWA

Klasa/płeć VI/chłopcy

Ilość uczniów: 20

Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne

Czas: 45'

Przybory: pałeczki sztafetowe, piłki, bloki

CELE GŁÓWNE LEKCJI

  1. Umiejętności: uczeń potrafi wykonać prawidłowo start niski

  2. Motoryka: uczeń jest zdolny do dynamicznego startu z bloku

  3. Wiadomości: uczeń zna komendy do startu

  4. Akcent wychowawczy: uczeń zachowuje się zgodnie z przepisami BHP


Imię i nazwisko prowadzącego: WOJCIECH WINDYS

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

DOZOW.

UWAGI ORGAN.-METOD.

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

  1. Zbiórka w dwuszeregu

  2. Sportowe powitanie grupy

  3. Sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć

2'

2. Motywacja do zajęć w lekcji

  1. Podanie tematu oraz zadań z nim związanych

  2. Pogadanka na temat nauczanego elementu

3'

Sprawdzenie gotowości do zajęć (zegarki, biżuteria, właściwe ubranie)

3. Rozgrzewka

  1. Bieg dookoła boiska 400m

  2. W truchcie na obwodzie koła naprzemianstronne krążenia RR w przód i w tył

  3. Skip A w miejscu

  4. Postawa rozkroczna - opad T w przód i wymachy RR

  5. Postawa rozkroczna z RR w bok - skrętoskłony w prawo i w lewo

  6. Postawa rozkroczna z RR w górze - obszerne krążenia T

  7. Leżenie tyłem rowerek i skłon T w przód

  8. Wieloskoki na odcinku 30m

  9. Skip C

  10. Marsz z wypadu do wypadu

  11. Waga przodem, waga tyłem

  12. Przebieżka na dystansie 50 m

10'

N nadzoruje i koryguje wykonanie ćwiczeń kształtujących

4. Część główna

  1. Pokaz i opis nauczanego elementu

  2. Start z pozycji stojącej na określony sygnał

  • „hop”

  • „klaśnięcie”

  • „dotyk”

  1. start na umówiony sygnał z pozycji

  • siad prosty

  • leżenie przodem

  • leżenie tyłem

  1. Start niski bez bloków na umówiony sygnał

  2. Start niski z bloków na umówiony sygnał

  • najpierw każdy z uczniów kolejno pokazuje N technikę wykonania

  • kolejna próba to poprawnie wykonany start niski

  1. Pokaz i opis przekazywania pałeczki sztafetowej (sposób górny i dolny)

  2. Przekazywanie w parach z lewej do prawej i odwrotnie. Zmiana ról - dwa sposoby

  3. Przekazywanie w parach w marszu dookoła sali

  4. Ćwiczenie j.w. w truchcie

  5. Ćwiczenie j.w w biegu

25'

Przejście na linie startową

Ustawienie w 2 rzędach na lini startowej

N koryguje wykonanie ćw

Podział ćw na pary

5. Uspokojenie organizmu

  1. W marszu ćwiczenia oddechowe

  • wdech RR w górę

  • wydech RR w dół

2. Zabawa uspokajająca „minutka”

2'

6. Część organizacyjno- porządkowa

  1. Sprzątnięcie sprzętu

  2. Zbiórka w dwuszeregu

  3. Omówienie lekcji

  4. Zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu

3'


