gimnastyka i ćwiczenia siłowe kurs instr metodyczny1 QVTLKQIXNSUDFP6HIQTZ37R6MDN3VSPODYEA25Q


3 dywizjon artylerii

ZATWIERDZAM

DOWÓDCA 8 bar

kpt. Robert SZUMSKI

dnia.......................

PLAN KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z wychowania fizycznego

w kadra młodego rocznika

dniu 29.04.2005 r.

OPRACOWAŁ:

DOWÓDCA plutonu

ppor. Gracjan SZCZEPAŃSKI

WĘGORZEWO

2005

TEMAT: GIMNASTYKA I ĆWICZENIA SIŁOWE.

CELE:

  1. Przypomnieć szkolonym organizację, kolejność czynności oraz rolę dowódcy plutonu w trakcie zajęć z wychowania fizycznego.

  2. Ujednolicić sposób prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.

  3. Doskonalić i utrwalić wiedzę ze znajomości metodyki prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego z zakresu gimnastyki i ćwiczeń na przyrządach.

  4. Kształtować technikę wykonywania ćwiczeń na przyrządach gimnastycznych.

  5. Wyrobić u szkolonych umiejętność ciekawego i efektywnego planowania przebiegu zajęć.

CZAS: 2 x 45 minut.

MIEJSCE : Hala sportowa.

METODA : Zajęcia praktyczne.

UBIÓR : Strój gimnastyczny.

LITERATURA:

  1. Instrukcja o szkoleniu fizycznym żołnierzy SZ RP. - Sygn. Szkol. 612/80;

  2. Program ćwiczeń z wychowania fizycznego żołnierzy SZ RP. - Sygn. Szkol. 613/80;

  3. Bezpieczeństwo i higiena zajęć z wychowania fizycznego - podręcznik. - Sygn. Szkol. 584/78;

  4. Metodyka wychowania fizycznego. mjr mgr Leszek LESZKOWICZ Węgorzewo 2001.

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

  1. Piłka lekarska;

  2. Skrzynia gimnastyczna;

  3. Poręcze gimnastyczne;

  4. Sztanga o wadze 30 kg;

  5. Piłka koszykowa;

  6. Ciężarek do rwania o masie 17,5 kg;

  7. Materace.

ZAGADNIENIA:

  1. Gimnastyka ogólnorozwojowa i ćwiczenia gibkości , skoczności, zręczności

  2. Ćwiczenia na drążku:

  3. Ćwiczenia na poręczach:

  4. Nauka wspinania po linie:

  5. Przewroty gimnastyczne:

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO METODYCZNE:

Bezpieczeństwo podczas zajęć z wychowania fizycznego

Bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo ćwiczących ma jakość sprzętu sportowego i miejsce do przeprowadzenia zajęć. Lepsze przygotowanie i sprawdzenie sprzętu oraz obiektów sportowych gwarantuje większe bezpieczeństwo. Zła jakość sprzętu i obiektów jest często przyczyną kontuzji ćwiczących. Równie ważnym elementem zapobiegającym wypadkom w czasie zajęć jest odpowiedni stan zdrowia i samopoczucie ćwiczących. Dobry nastrój, chęć wykonywania ćwiczeń wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo.

Prowadzący zajęcia z wychowania fizycznego, aby zapewnić bezpieczeństwo ćwiczącym powinien:

ORGANIZACJA ZAJĘĆ:

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Lp.

Zagadnienia

Czas

Wskazówki do przebiegu zajęć

1.

CZĘŚĆ WSTĘPNA:

  • przyjęcie meldunku;

  • przywitanie;

  • sprawdzenie obecności;

  • podanie tematu i celu zajęć;

  • omówienie organizacji zajęć;

- podanie warunków bezpieczeństwa

WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

NAKAZUJĘ:

  • zdjąć biżuterię (obrączki, łańcuszki, kolczyki, bransolety itp.) oraz inne przedmioty (zegarki, wiszące na szyi klucze, portfele itp. );

  • wykonywać tylko polecenia prowadzącego zajęcia;

  • ćwiczyć tylko w wyznaczonych miejscach i na przyrządach wskazanych przez prowadzącego w sposób przez niego określony;

  • ćwiczenia na drążku, skrzyni, poręczach wykonywać tylko
    w obecności asekurującego.

ZABRANIAM:

  • ćwiczyć samodzielnie na przyrządach bez asekuracji;

  • ćwiczyć na przyrządach, które nie zostały wskazane do wykorzystania w czasie zajęć przez prowadzącego;

  • ćwiczyć na niesprawnych przyrządach, lub na przyrządach, które zostały uszkodzone w trakcie zajęć;

  • opuszczać miejsca ćwiczeń bez zgody przełożonego.

MELDOWAĆ:

  • o zaistniałych kontuzjach i urazach natychmiast po ich nastąpieniu;

  • o złym samopoczuciu i niemożności dalszego wykonywania ćwiczeń.

25min.

Po przyjęciu meldunku szkoleni stoją na zbiórce. Omawiam organizacje zajęć oraz zwracam uwagę na warunki bezpieczeństwa
w czasie zajęć
z wychowania fizycznego.

Rozgrzewka

a ) Ćwiczenia w marszu i biegu:

  • marsz po obwodzie sali;

  • bieg po obwodzie sali;

  • w biegu obustronne krążenie RR w przód i w tył;

  • w biegu naprzemianstronne krążenie RR w przód i w tył;

  • dotykanie w biegu podłogi ręką na przemian z lewej
    i prawej strony na sygnał gwizdka;

  • w czasie biegu na sygnał gwizdka przysiad i wyskok;

  • bieg krokiem dostawnym;

  • bieg krokiem skrzyżnym;

  • skip A;

  • skip C;

  • sprint po przekątnej sali;

  • marsz;

  • uformowanie kolumny ćwiczebnej.

b) Ćwiczenia kształtujące w kolumnie:

  1. ramion

  • krążenie ramion w płaszczyźnie czołowej do wewnątrz i na zewnątrz;

  • krążenie ramion w łokciach na zewnątrz i do wewnątrz;

  • z położenia ramion w bok - zataczanie kół o różnych promieniach w przód i w tył, w nadgarstku, przedramieniu
    i ramieniu;

  • z położenia ramion w dół - krążenie w płaszczyźnie strzałkowej jednorącz i naprzemian w przód i w tył przeciwbieżnie np. lewe ramie w przód, prawe w tył;

  • z położenia ramion w pionowym skurczu-rzut w bok;

  • z położenia ramion w poziomym skurczu-rzut w bok.

  1. tułowia w płaszczyźnie strzałkowej

  • z postawy wspięcie na palcach NN z jednoczesnym wzniosem RR w górę;

  • z postawy rozkrocznej RR w górę skłony tułowia w przód z pogłębieniem powrót z wygięciem tułowia w tył;

  • z klęku, dłonie na biodrach - skłon w tył;

  • z leżenia przodem, ramiona ugięte , dłonie oparte o podłoże obok barków- przez wyprostowanie ramion skłon w tył.

  1. tułowia w płaszczyźnie poprzecznej

  • z postawy rozkrocznej RR w bok skręty tułowia w prawo
    i lewo

  • w klęku lub siadzie rozkrocznym, dłonie na biodrach, skręty tułowia w lewo i w prawo.

  1. tułowia w płaszczyźnie kombinowanej

  • z postawy rozkrocznej opad tułowia w przód RR w bok skręty tułowia z dotykaniem do stóp;

  • w klęku skrętoskłony z dotykaniem podłoża za sobą;

  • w siadzie rozkrocznym ramiona w bok - skrętoskłony
    z sięganiem dłońmi stóp;

  • z leżenia tyłem- wymachy naprzemiannóż w przód (rowerek);

  • z leżenia tyłem unoszenie nóg wyprostowanych 20cm nad posadzkę i wytrzymanie 5 sekund;

  • z leżenia tyłem nożyce;

  • z leżenia tyłem zataczanie kół stopami na zewnątrz i do wewnątrz;

  • z postawy- wspięcie na palce, półprzysiad o kolanach zwartych, wyprost do wspięcia, postawa;

- przysiad na całych stopach lub przysiad podparty.

  1. mięśni szyi

  • skłony głowy w przód, tył, prawo, lewo;

  • krążenie głowy.

c) Zabawy zwinnościowe w grupach:

  • wyścigi sztafet w podporze tyłem;

  • wyścigi sztafet w przysiadzie podpartym z toczeniem piłki lekarskiej głową;

  • wyścigi sztafet z przenoszeniem partnerów na plecach

25min.

Rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem zajęć ponieważ jej zasadniczym celem jest przygotowanie organizmu, jego układów (kostno
-stawowo -mięśniowego, krążenia, oddechowego
i nerwowego) do zadań, które będą realizowane w części głównej. Ponadto
w trakcie rozgrzewki utrwala się nawyki
i kształci koordynację ruchu.

W czasie zajęć należy zwrócić uwagę na ćwiczenia porządkowe takie jak zbiórki, tworzenie kolumny ćwiczebnej, przemieszczanie się ćwiczących pomiędzy stanowiskami w sposób zorganizowany, a także podchodzenie do przyrządów. Ich celem jest zdyscyplinowanie
i opanowanie grupy, unormowanie stanu emocjonalnego, przygotowanie fizyczne i psychiczne do zajęć.

Natomiast ćwiczenia kształtujące mają na celu usprawnienie tych mięśni i stawów, które na co dzień mało pracują. Ćwiczenia te są ważne ponieważ wywierają wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy.

2.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

ZAGADNIENIE 1.

Gimnastyka ogólnorozwojowa i ćwiczenia gibkości , skoczności, zręczności.

GIMNASTYKA OGÓLNOROZWOJOWA W FORMIE STRUMIENIOWEJ

I strumień

  1. skip A (wysokie unoszenie kolan);

  2. przewroty w przód na materacu;

  3. wyskok i zeskok z 3 części skrzyni;

  4. rwanie ciężarka 17,5 kg oburącz;

  5. kozłowanie piłki w miejscu;

  6. wymachy nóg przy drabinkach.

II strumień

  1. skoki obunóż przez ławeczkę;

  2. podciąganie sztangi 30 kg do klatki piersiowej;

  3. kozłowanie piłki do siadu.

  4. podskoki obunóż przez skakankę;

  5. przewroty w tył na materacu;

  6. skok rozkroczny przez kozła;

III strumień

  1. krążenie tułowia z pierścieniem 20 kg;

  2. podrzut piłki w górę i obrót 360º

  3. skłony tułowia w przód

  4. przysiady ze sztangą

  5. kozłowanie piłki wokół chorągiewek

  6. przewrót w przód na materacu

ZAGADNIENIE 2.

Ćwiczenia na drążku:

  • podciąganie na drążku

ZAGADNIENIE 3

Ćwiczenia na poręczach:

  • uginanie ramion na poręczach;

  • przejście po poręczach.

ZAGADNIENIE 4

Nauka wspinania po linie:

  • wejście na małą wysokość, nauka chwytu liny nogami,

  • próby chwytu liny z wyskoku,

  • jak wyżej z prawidłowym chwytem liny nogami,

  • próby wspinania się po linie na małą wysokość ze zwróceniem szczególnej uwagi na technikę,

  • wspinanie po linie w pełnej formie.

ZAGADNIENIE 5

Przewroty gimnastyczne:

  • trzy przewroty w przód, trzy przewroty w tył z przysiadu podpartego,

  • przewroty w przód i tył z półprzysiadu,

  • przewroty w przód,

  • przewroty w przód i w tył o prostych nogach,

  • przewroty przez piłki lekarskie i inne przybory gimnastyczne.

55min.

15min.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

30sek.

10min.

10min

10min

10min

Wyznaczony dowódca plutonu prowadzi zajęcia jako kierownik. Pozostali biorą udział jako ćwiczący.

Ćwiczenia wykonywane w części głównej mają za zadanie kształtowanie nawyków ruchowych, umiejętności oraz cech motorycznych żołnierzy.

Przerwa po każdej serii ćwiczeń wynosi 30 sekund. Należy wykonać trzy serie
z każdego strumienia.

Forma strumieniowa charakteryzuje się dużą dynamiką wykonywanych ćwiczeń w związku
z czym należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ustawienie poszczególnych elementów strumieni
w sposób zapewniający swobodę oraz bezkolizyjność
w czasie wykonywania ćwiczeń.

Prowadzi wyznaczony dowódca drużyny jako instruktor

Prowadzi wyznaczony dowódca drużyny jako instruktor

Prowadzi wyznaczony dowódca drużyny jako instruktor

Prowadzi wyznaczony dowódca drużyny jako instruktor

3.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Ćwiczenia rozluźniające

  • bieg truchtem;

  • w marszu wznoszenie RR w górę - wdech, opuszczenie wydech

Zbiórka w miejscu rozpoczęcia zajęć.

Kontrola stanu zdrowia ćwiczących w formie zapytania o ewentualne doznane urazy.

Omówienie zajęć.

15min.

Celem części końcowej jest uspokojenie organizmu dzięki zastosowaniu ćwiczeń o stopniowo malejącym natężeniu
z uwzględnieniem ćwiczeń rozluźniających
i oddechowych.

4

ZAGADNIENIE 1

Gimnastyka ogólnorozwojowa i ćwiczenia gibkości, skoczności, zręczności.

ZAGADNIENIE 2

Ćwiczenia na drążku:

ZAGADNIENIE 3

Ćwiczenia na poręczach:

ZAGADNIENIE 4

Nauka wspinania po linie:

ZAGADNIENIE 5

Pady i przewroty gimnastyczne:

.


