Konspekt ćwiczeń gimnastycznych przeprowadzony
w oddziale przedszkolnym
Grupa dzieci - sześciolatki
Liczba dzieci - 11
Miejsce ćwiczeń - sala przedszkolna
Zadania główne:
doskonalenie rzutu do celu,
rozwijanie koordynacji ruchowej, samodzielności,
pobudzanie rozwoju cech motorycznych (zręczność, szybkość),
dostarczenie dzieciom emocji, przeżyć.
Cele szczegółowe:
Wiadomości (dziecko):
potrafi nazwać części swego ciała,
zna kierunki prawo, lewo, w górę w dół,
umie reagować na proste komendy,
rozumie podstawowe nazewnictwo pozycji wyjściowych i końcowych,
wie, że ćwiczenia w chwytaniu woreczka palcami działa korygująco na płaskostopie,
rozumie potrzebę rzetelnego wykonywania powierzonych zadań,
potrafi trafić w wyznaczony cel.
Umiejętności (dziecko):
rozwija orientację przestrzenną,
stara się dokładnie podawać i chwytać woreczek,
próbuję koncentrować się przy ćwiczeniach równoważnych,
doskonali koordynację ruchową.
Postawy (dziecko):
potrafi kontrolować swoje emocje i zachowania,
chętnie uczestniczy w formach ruchu i z radością podejmuje działania proponowane przez nauczyciela,
chętnie poprawia złe wykonanie ćwiczenia dążąc do doskonałości.
Formy organizacyjne: indywidualne, w parach, grupowe.
Przybory i przyrządy: woreczki, ławeczka gimnastyczna, nagranie: A. Vivaldi Cztery pory roku.
Metody: naśladowcza ścisła, bezpośredniej celowości ruchu, pokazowa.
Lp. |
Rodzaj ćwiczenia |
Nazwa ćwiczenia |
Opis ćwiczenia lub zabawy |
Uwagi |
Część wstępna |
||||
1. |
Orientacyjno porządkowa |
Deszcz pada słońce świeci |
Na sygnał „deszcz pada” dzieci stoją pod ścianą, „słońce świeci” biegają. |
Równe i szybkie ustawienie pod ścianą. |
2. |
Orientacyjno porządkowa |
,,Liczby” |
Marsz w szeregu - rozdanie woreczków. Dzieci trzymając woreczek w jednym ręku biegają swobodnie po sali. Na hasło „stop” zatrzymują się, kładą woreczek na głowie i idą do tyłu tyle kroków ile powie nauczyciel wymieniając liczby od zera do pięciu. |
Dokładne ustawienie dzieci (zachowanie odległości i kierunku między dziećmi). |
Część główna |
||||
1. |
Ćwiczenia tułowia |
,,Rysownie ósemek” |
Skłon w przód, przesuwanie woreczka po podłodze między stopami. |
Pokaz i objaśnienie. |
2. |
Czworakowanie |
„Spacer piesków” |
Omijanie leżących woreczków. Poruszanie się po całej sali. Na umówione hasło powrót piesków do swojego woreczka. |
Nauczyciela rozrzuca woreczki po całej sali. |
3. |
Rzuty |
„Poczta” |
Dzieci stoją w dwóch rzędach i „przesyłają” paczki, rzucają woreczki jedno do drugiego. |
Poprawność wykonania ćwiczeń. |
4. |
Rzuty |
„Okienka” |
Dzieci ustawione w dwóch szeregach. Jeden rząd stoi w rozkroku w pozycji pochyłej. Dzieci z drugiego rzędu starają się celować w „okienko”. |
|
5. |
Ćwiczenia równowagi |
„Bocian” |
Kolana podniesione do góry. Przerzucanie woreczka pod kolanem w górę i łapanie go w powietrzu. |
Nauczyciel zwraca uwagę na zmianę nóg. |
6. |
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych. |
„Winda” |
Pozycja stojąca, woreczek na głowie, powolny przysiad, plecy proste „winda zjeżdża w dół”, powolny wyprost „winda jedzie w górę” . |
Należy zwrócić uwagę na proste plecy przy wykonywaniu ćwiczenia. |
7. |
Ćwiczenia mięśni brzucha |
„Kołyska” |
Leżenie na plecach, woreczek pod brodą, kolana ugięte. Na hasło chwytamy za kolana i podciągamy się kołysząc. |
|
8. |
Przeskoki |
,,Przeskocz przez kamień” |
Woreczki leżą na podłodze. Przeskoki przez woreczek obunóż w przód, w tył i w bok. |
|
9. |
Ćwiczenia równoważne |
,,Kulawy lisek” |
Przechodzenie po ławeczce z woreczkiem na głowie. Przesuwanie woreczka po ławeczce jedną nóżką. |
|
10. |
Ćwiczenia stóp |
„Gąsie-niczka” |
Palce u nóg podciągają całą stopę nie odrywając jej od dywanu. Suniemy po dywanie raz prawą, raz lewą stopą poruszając palcami u nóg. |
Podaję informację, że takie ćwiczenie jest przeciw płaskostopiu. Można je ćwiczyć również w domu. |
Część końcowa |
||||
1. |
Ćwiczenia wyciszające
|
,,Spacer” |
W rytm spokojnej muzyki dzieci idą po obwodzie koła. Idziemy na palcach, piętach. Oddanie woreczków- rzuty do kosza. |
Nagranie A. Vivaldi Cztery pory roku. |
2. |
|
,,Znajdź woreczek” |
Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami. Na pytanie: Kto ma woreczek? Dziecko, które ma odpowiada ja. Śpiące dzieci odgadują kto odpowiedział. |
Nauczyciel podaje dyskretnie woreczek wybranemu dziecku. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy. |