SCENARIUSZ LEKCJI WYCHCHOWANIA FIZYCZNEGO Z GIMNASTYKI
TEMAT: Doskonalenie różnych form gimnastycznych w obwodzie stacyjnym
i torze przeszkód.
KLASA: II gimnazjum (dziewczęta)
CELE LEKCJI:
Uczeń:
potrafi wykonać przewroty: w przód z naskoku obunóż do przysiadu zakończony postawą zasadnicza
potrafi wykonać przewrót w tył z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego i w tył
z rozkroku do rozkroku zakończony postawą zasadniczą
zna i potrafi prawidłowo wykonać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i kręgosłupa, wie jaką rolę pełnią w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała
wie jakie znaczenie ma ruch dla zdrowia młodzieży w wieku dojrzewania
potrafi uzasadnić pozytywne aspekty ćwiczeń korygujących wady postawy
wie jakie zadania pełni rozgrzewka.
METODY: problemowa, ruchowej ekspresji twórczej, bezpośredniej celowości ruchu, zadaniowo-
ścisła.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, obwód stacyjny, tor przeszkód.
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki koszykowe, płotki lekkoatletyczne, szarfy, woreczki,
pachołki; materace, drabinki, ławeczki gimnastyczne.
MIEJSCE: sala gimnastyczna
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 90 minut
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna:
Czynności organizacyjne - zbiórka, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie zadań lekcji.
Zabawa ożywiająca (metoda ruchowej ekspresji twórczej) - uczennice przedstawiają ruchem charakter prezentowanego utworu muzycznego.
Część główna:
Ćwiczenia kształtujące przy muzyce: ćwiczenia głowy i szyi, barków, RR, nadgarstków, T w płaszczyźnie w strzałkowej, ćw. RR i NN łącznie, T w płaszczyźnie czołowej, NN, T w płaszczyźnie poprzecznej i złożonej, mięśni brzucha, równoważne, NN w podskokach, taneczne i uspokajające.
Obwód stacyjny:
Przewroty w przód naskokiem z miejsca lub rozbiegu, odbiciem obunóż o prostych nogach do postawy zasadniczej - obrót podskokiem, przewrót w przód z rozkroku do rozkroku zakończonego postawą zasadniczą.
Mostek z leżenia tyłem, zadanie dodatkowe - ćwiczenia mięśni brzucha w zwisie na drabinkach.
Przewrót w tył z rozkroku do rozkroku (ze stania), przewrót w tył z przysiadu do przysiadu podpartego zakończony postawą zasadniczą.
Układ ćwiczeń równoważnych na ławeczce gimnastycznej - elementy obowiązkowe: przejście równoważne, półszpagat, siad równoważny, leżenie przerzutne - oraz elementy dodatkowe zaproponowane przez ucznia.
Przy każdej stacji znajduje się dokładny opis wykonywanych ćwiczeń.
Zadania:
Ułóż piramidę z dwoma punktami podparcia (możesz wykorzystać ławeczkę gimnastyczną jako jeden punkt podparcia).
Ułóż piramidę z trzema punktami podparcia.
Zwinnościowy tor przeszkód:
przewrót w przód
czołganie się na wyznaczonym odcinku
przejście w zwisie po drabinkach
przejście pod płotkiem
skoki nad ławeczką gimnastyczną (dowolne)
przetoczenie w przód na materacu
slalom w podporze tyłem
przejście równoważne po ławeczce
rzut woreczkiem do celu
przewrót w tył
kozłowanie piłki slalomem zakończone rzutem do kosza.
Część końcowa:
Ćwiczenia uspokajające i korekcyjne.
Wypełnienie karty pracy (załącznik nr 1).
Podsumowanie zajęć.
Jest to propozycja na zakończenie cyklu zajęć z gimnastyki w klasie II gimnazjum (dziewczęta).
Po niej nauczyciel może przeprowadzić sprawdzian z wybranych elementów ćwiczonych w cyklu lekcji.
Załącznik nr 1 - karta pracy
Zaznacz 5 ćwiczeń występujących podczas dzisiejszej lekcji.
Piramida dwójkowa
Stanie na rękach
Przejście równoważne po ławeczce
Przewroty w przód i w tył
Kozłowanie
Odbicia piłki w dwójkach
Berek w parach
Rzuty do celu
Czołganie się
Rzuty do kosza
Wspinanie po drabinkach
Krążenia ramion
Skłony tułowia w przód
Prowadzenie piłki nogą
Podkreśl jakie zadania pełni rozgrzewka podczas lekcji wychowania fizycznego?
Nie jest konieczna,
Nie ma znaczenia dla organizmu człowieka
Przygotowuje do wzmożonego wysiłku fizycznego
Chroni przed kontuzjami
Rozgrzewka powoduje, że niepotrzebnie się tylko męczymy
Pozwala na wykonanie ćwiczeń wymagających większego wysiłku i precyzji wykonania
Pozwala na osiąganie lepszych wyników sportowych
Jakie pozytywne skutki dla twojego organizmu mają ćwiczenia wykonywane na lekcji wychowania fizycznego, SKS i innych zajęciach ruchowych w szkole i poza szkołą?
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Oceń dzisiejszą lekcję zaznaczając jedną z trzech propozycji. Jeśli chcesz dopisz swoje uwagi.
Dorota Wojtasik
Aleksandra Borkowska
nauczycielki wychowania fizycznego
Gimnazjum nr 2 w Policach