Szerokość lemiesza: 4,1m
Wysokość lemiesza: 1m
Prędkość jazdy na I biegu: 2,52 km/h
Prędkość jazdy na II biegu: 3,96 km/h
Prędkość jazdy na III biegu: 4,74 km/h
Prędkość jazdy na IV biegu: 6,55 km/h
Prędkość jazdy na biegu wstecznym: 3,03 km/h
Etap I:
Etapy I`, II, II` są identyczne więc:
Wydajność eksploatacyjna spycharki :
Dane techniczne spycharki SH-100
Szerokość lemiesza: 4,1m
Wysokość lemiesza: 1m
Prędkość jazdy na I biegu: 2,52 km/h
Prędkość jazdy na II biegu: 3,96 km/h
Prędkość jazdy na III biegu: 4,74 km/h
Prędkość jazdy na IV biegu: 6,55 km/h
Prędkość jazdy na biegu wstecznym: 3,03 km/h
Dla kat gruntu II:
Ss=0,83
Sn=0,78
Ls=8m
Sw=0,85
Tgφ=1
Plac budowy o wym. : 75mx100m
Vw=1787,270m3 Vn=218,374m3 Vnad=1787,270-218,374=1568,896m3
Hn=45,421 m.n.p.m.
Dane:
Dane:
Dane koparki Hydrema M 1400C
q=0,8M3
Głębokość kopania: 5,4m
Promień kopania: 8,9m
Promień wyładunku: 7,1m
Wysokość wyładunku: 7,4m
Dane:
Objętość wykopu V=526,567m3
Nadmiar ziemi do wywozu: V1=414,228m3
Objętość ziemi na odkład: V2=112,339m3
Kat gruntu: III
Sn=0,8
Tc=20,8sek
Ss=0,87
Sw1=0,95
Sw2=0,8 - przy załadowaniu na wywrotkę
Sw2=0,87 - przy pracy na odkład
Obliczenie czasu załadunku gruntu na wywrotki przy pomocy ładowarki
Ilość gruntu do załadowania: 825+1568,9= 3780,9³
Przyjęto ładowarkę DOOSAN typu DL-200. Przy ustawieniu wywrotki od pryzmy w odległości maksymalnie 15m czas jednego cyklu ładowarki wynosi 63s. Dane techniczne:
140KM – moc silnika
q=2,0m³ - pojemność łyżki
A=2,87m – maksymalna wysokość wyładunku
r=5,21m – minimalny promień zawracania
T=7,18m – długość całkowita
m=12,3t – masa całkowita
t4=5,8s – czas poniesienia łyżki
t3=1,1s – czas opróżniania łyżki
t8=4,1s – czas przygotowywania łyżki
Tc=63s – czas jednego cyklu
Dla kat I gruntu Ss = 0,8 , Sn = 0,9 , Sw = 0,85
Ilość humusu do załadowania: 825 m3
Wydajność eksploatacyjna ładowarki
Qeł = $\frac{3600}{\text{Tc}}*\text{Ss}*q*\text{Sn}*\text{Sw}$
Qeł = $\frac{3600}{63}*0,8*2*0,9*0,85 = 69,94$ m3/h
Czas załadunku gruntu
$T = \frac{V}{Q_{el}} = \frac{825}{69,94} = 11,8$ h
Dla kat II gruntu Ss = 0,83, Sn = 0,9 , Sw = 0,80
Ilość gruntu do załadowania: 1568,9
Wydajność eksploatacyjna ładowarki
Qeł = $\frac{3600}{\text{Tc}}*\text{Ss}*q*\text{Sn}*\text{Sw}$
Qeł = $\frac{3600}{63}*0,83*2*0,9*0,8 = 68,3$ m3/h
Czas załadunku gruntu
$T = \frac{V}{Q_{el}} = \frac{1568,9}{68,3} = 22,97$ h
Przyjęto do odwozu nadmiaru ziemi samochód wywrotkę MAZ 551633 (6x4) o ładowności 17t.
Pojemność użyteczna skrzyni wywrotki:
$$Pjt = \frac{N}{\gamma_{0}*Ss} = \frac{17}{2*0,87} = 9{,77m}^{3}$$
Średnią prędkość jazdy samochodu o nośności powyżej 8t po drogach betonowych przyjęto Wśr=30km\h (tab.2-6 Poradnik Row. – Wid.)
L=10km
Czas cylku pracy wywrotki $t = t1 + \frac{2L}{V_{sr}} + t_{2\ \ \ }\lbrack min\rbrack$
tm(z)=1,2 min dla wywrotek, które nie zjeżdżają do wykopu
$$t_{z} = \frac{\text{Pjt}}{W_{\text{ekk}}}*60 = \frac{9,77}{73,24}*60 = 8\ minut$$
t1 = tz + tmz = 8 + 1, 2 = 9, 2 min
$$t_{\text{jl}} + t_{\text{jp}} = \frac{2L}{V_{sr}}*60 = \frac{2*10}{30}*60 = 40min$$
Przyjęto t2=3 min
$$t = t1 + \frac{2L}{V_{sr}} + t_{2\ \ } = 9,2 + \frac{2*10}{30}*60 + 3 = 52,2min$$
$$m = \frac{t}{t_{1}}*\beta = \frac{52,2}{9,2}*\beta = 5,67*\beta$$
β ∈ (1,03−1,2) zalecane β = 1, 15
Przyjęto 6 wywrotek stąd $\beta = \frac{6}{5,67} = 1,06$
t * β = 52, 2 * 1, 06 = 55, 33 min
Zapas (rezerwa) czasu w jednym cyklu wywrotki t`=t*β-t=55,33-52,2=3,1 min
Przyjęto do odwozu nadmiaru ziemi samochód wywrotkę MAZ 551633 (6x4) o ładowności 17t.
Pojemność użyteczna skrzyni wywrotki:
$$Pjt = \frac{N}{\gamma_{0}*Ss} = \frac{17}{2*0,83} = 10,24\ m^{3}$$
Średnią prędkość jazdy samochodu o nośności powyżej 8t po drogach betonowych przyjęto Wśr=30km\h (tab.2-6 Poradnik Row. – Wid.)
L=10km
Czas cylku pracy wywrotki $t = t1 + \frac{2L}{V_{sr}} + t_{2\ \ \ }\lbrack min\rbrack$
tm(z)=1,2 min dla wywrotek, które nie zjeżdżają do wykopu
$$t_{z} = \frac{\text{Pjt}}{W_{\text{ekk}}}*60 = \frac{10,24}{69,94}*60 = 8,8\ minut$$
t1 = tz + tmz = 8, 8 + 0 = 8, 8 min
$$t_{\text{jl}} + t_{\text{jp}} = \frac{2L}{V_{sr}}*60 = \frac{2*10}{30}*60 = 40min$$
Przyjęto t2=3 min
$$t = t1 + \frac{2L}{V_{sr}} + t_{2\ \ } = 8,8 + \frac{2*10}{30}*60 + 3 = 51,8\min$$
$$m = \frac{t}{t_{1}}*\beta = \frac{51,8}{10}*\beta = 5,18*\beta$$
β ∈ (1,03−1,2) zalecane β = 1, 15
Przyjęto 6 wywrotek stąd $\beta = \frac{6}{5,18} = 1,16$
t * β = 51, 8 * 1, 16 = 60, 1 min
Zapas (rezerwa) czasu w jednym cyklu wywrotki t`=t*β-t=60,1-51,8=8,3 min
Przyjęto do odwozu nadmiaru ziemi samochód wywrotkę MAZ 551633 (6x4) o ładowności 17t.
Pojemność użyteczna skrzyni wywrotki:
$$Pjt = \frac{N}{\gamma_{0}*Ss} = \frac{17}{2*0,83} = 10,24\ m^{3}$$
Średnią prędkość jazdy samochodu o nośności powyżej 8t po drogach betonowych przyjęto Wśr=30km\h (tab.2-6 Poradnik Row. – Wid.)
L=10km
Czas cylku pracy wywrotki $t = t1 + \frac{2L}{V_{sr}} + t_{2\ \ \ }\lbrack min\rbrack$
tm(z)=1,2 min dla wywrotek, które nie zjeżdżają do wykopu
$$t_{z} = \frac{\text{Pjt}}{W_{\text{ekk}}}*60 = \frac{10,24}{68,3}*60 = 9\ minut$$
t1 = tz + tmz = 9 + 0 = 9 min
$$t_{\text{jl}} + t_{\text{jp}} = \frac{2L}{V_{sr}}*60 = \frac{2*10}{30}*60 = 40min$$
Przyjęto t2=3 min
$$t = t1 + \frac{2L}{V_{sr}} + t_{2\ \ } = 9 + \frac{2*10}{30}*60 + 3 = 52\min$$
$$m = \frac{t}{t_{1}}*\beta = \frac{52}{10}*\beta = 5,2*\beta$$
β ∈ (1,03−1,2) zalecane β = 1, 15
Przyjęto 6 wywrotek stąd $\beta = \frac{6}{5,2} = 1,15$
t * β = 52 * 1, 15 = 59, 8 min
Zapas (rezerwa) czasu w jednym cyklu wywrotki t`=t*β-t=59,8-52=7,8 min