Nauka stania na rękach z asekuracją, Gimnastyka1


DATA - 28.05.2003 r.

KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI PODSTAWOWEJ

TEMAT: Nauka stania na rękach z asekuracją.

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

MOTORYCZNOŚĆ - kształtowanie zwinności, siły, równowagi i orientacji

przestrzennej

UMIEJĘTNOŚCI - stanie na rękach z asekuracją (ZADANIE GŁÓWNE)

- doskonalenie techniki przewrotu w przód (ZADANIA DODATKOWE)

WIADOMOŚCI - poznanie zasad samoochrony i metod asekuracji

- poznanie wpływu ćwiczeń zwinnościowych na sprawność

koordynacyjną

WYCHOWANIE - samokontrola poprawności wykonywanych zadań ruchowych

- odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne i współćwiczących

MIEJSCE ZAJĘĆ - sala gimnastyczna

KLASA - IVc

LICZBA ĆWICZĄCYCH - 22

PŁEĆ - chłopcy i dziewczęta

CZAS - 45 minut

POMOCE - materac, ławeczka gimnastyczna, woreczek z grochem, stojaki,

skakanka, piłka do koszykówki, drabinki

PROWADZĄCY - Jolanta Hadam

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

CZAS TRWANIA

METODY I FORMY

UWAGI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE

CZĘŚĆ WSTĘPNO - PRZYGOTOWAWCZA [ 15 minut ]

I. Organizacja lekcji

1.Zbiórka, raport, powitanie.

2.Sprawdzenie gotowości do zajęć.

3.Podanie tematu lekcji.

4.Teoretyczne wprowadzenie i omówienie zajęć.

3 minuty

forma podstawowa

pogadanka

Ustawienie uczniów w dwuszeregu

II. Ćwiczenia ożywiające

„Wilk i owce”

Jedna osoba zostaje wilkiem, porusza się po linii w prawo i lewo. Reszta dzieci stara się przedostać na drugą stronę. Osoba złapana staje się wilkiem.

2 minuty

metoda i forma zabawowa - klasyczna

Nauczyciel wyznacza pierwszą osobę, która jest wilkiem. Dzieci nie mogą wyjść poza wyznaczoną linię.

III. Ćwiczenia kształtujące

1.Ćw. ramion

Lekki, swobodny bieg dookoła sali, krążenie ramion w przód, w tył - na przemian i oburącz.

W marszu odrzut w tył ramion z pozycji w bok przodem zgiętych.

2.Ćw. nóg

Bieg z wysokim unoszeniem kolan i ze zginaniem podudzi w tył.

W marszu, ramiona wyciągnięte w przód, wymach raz lewą, raz prawą nogą w celu dotknięcia dłoni.

3.Ćw. tułowia w pł. strzałkowej

Ramiona uniesione nad głową, skłon tułowia w przód i tył.

Opad tułowia w przód, ramiona w bok, naprzemienne wznoszenie ramion ku górze z równoczesnym skrętem tułowia.

4.Ćw.szyi

Naprzemienne skłony głowy w przód, w tył, w bok.

W lekkim rozkroku, ramiona w bok, skręty głowy z równoczesnym skrętem ramion.

5.Ćw. tułowia w pł. czołowej

Pozycja stojąca, ramiona na biodrach, skłony tułowia w bok.

Siad skrzyżny, jedno ramię na biodrze, drugie w skurczu, skłon tułowia w bok z wyprostem ramienia w łuk nad głową, następnie zmiana ramion.

6.Ćw.równoważne

Waga przodem z położeniem ramion w bok.

Podskoki jednonóż w miejscu.

7.Ćw. mięśni brzucha

Siad ugięty, ramiona na karku, opady tułowia w tył („brzuszki”).

Leżenie tyłem, ramiona wzdłuż tułowia, nożyce poprzeczne.

8.Ćw.tułowia w pł. poprzecznej

Siad klęczny, wyprost do klęku, skręt w lewo z równoczesnym opuszczeniem bioder na prawo na podłoże, powrót do klęku, to samo w prawo.

9.Ćw.tułowia w pł. złożonej

Siad skrzyżny, skrętoskłon tułowia w lewo z dotknięciem prawym uchem lewego kolana, powrót, to samo w prawo.

10.Ćw. w podporze

Klęk podparty, ugięcie ramion z równoczesnym wznosem lewej nogi w tył, powrót, to samo z prawą nogą.

Przysiad podparty, wyrzuty nóg w tył i w bok - na przemian i obunóż.

Zabawa na czworakach „Kulawe lisy” - uczestnicy znajdują się w podporze z jedną nogą „skaleczoną” podniesioną do góry; w tej pozycji pokonują określoną drogę.

1 minuta

1 minuta

1 minuta

1minuta

1 minuta

1 minuta

1 minuta

30 sekund

30 sekund

1 minuty

metoda naśladowcza- -ścisła;

forma ścisła

rozsypka;

forma frontalna

metoda

zabawowa - naśladowcza;

forma zabawowa

Uczniowie poruszają się po kole i wiernie odtwarzają polecenia nauczyciela prowadzącego.

Uczniowie znajdują się w polu widzenia nauczyciela, a ten odpowiednio kieruje nimi.

Poprzez zabawę uczniowie przygotowywani są do realizacji zadania głównego lekcji.

CZĘŚĆ GŁÓWNA [25 minut ]

IV. Przygotowanie do realizacji zadań

1.Podział na zastępy

2.Podanie zadań poszczególnym zastępom

3.Przygotowanie miejsca ćwiczeń

3 minuty

forma podziału uczniów -

grupy

Podział na 4 grupy

5-osobowe

V. Realizacja zadań głównego i dodatkowych

GR.I.

Stanie na rękach z asekuracją. Po wykonaniu gł. zadania przejście do stojaka i z powrotem mając na głowie woreczek z grochem.

GR. II.

Pokonanie toru składającego się z :

- przewrotu kucznego w przód

- przejście po wąskiej listwie ławki gimnastycznej

- powrót do grupy na czworakach.

GR. III.

Pokonanie toru składającego się z :

- slalomu w podskokach obunóż

- rzutu do kosza

- powrót do grupy „kaczym chodem” (marsz w przysiadzie).

GR. IV.

Pokonanie toru składającego się z :

- przeskoków obunóż przez skakankę

- zwis na drabinkach i 5-krotne przyciągnięcie kolan do klatki piersiowej

- powrót truchtem do grupy.

Zebranie sprzętu i odniesienie do magazynu

20 minut

2 minuty

metoda programowego uczenia się;

forma obwodu ćwiczebnego

Nauczyciel instruuje uczniów i na jego sygnał zmieniają oni stanowiska ćwiczebne

( uczeń przebywa ok.5 minut na każdym stanowisku ).

Uprzątnięcie sali w celu realizacji części końcowej lekcji

CZĘŚĆ KOŃCOWA [ 5 minut ]

VI. Ćwiczenia uspokające i korektywne

1.Marsz połączony z rytmicznym wdechem i wydechem - wznos ramion w bok i opust w dół.

2.Klęk podparty - koci grzbiet - uwypuklenie tułowia.

3.Zwis tyłem na drabinkach, dzieci wykonują nożyce poprzeczne.

3 minuty

metoda bezpośredniej celowości ruchu

metoda zadaniowa - ścisła; forma frontalna

metoda naśladowcza - ścisła; forma frontalna

Uczniowie poruszają się po kole

Nogi w trakcie

ćwiczenia są

wyprostowane

VII. Zakończenie lekcji

1.Zbiórka

2.Podsumowanie i ocena uczniów.

3.Zachęcenie uczniów do ruchu w czasie pozalekcyjnym, pożegnanie.

2 minuty

pogadanka

Uczniowie siedzą w półkolu

4


