Prawda czy fikcja Przygody pana Parsifala, j.polski - gimnazjum, Konspekty


KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E, 2F

Data: 15 IX 2009, 16 IX 2009

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Prawda czy fikcja? Przygody pana Parsifala.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń zna pojęcie legendy

- uczeń zna postać króla Artura oraz wątki legend arturiańskich

Poziom umiejętności:

- uczeń potrafi wskazać wątki fantastyczne we fragmencie legendy

- uczeń czyta ze zrozumieniem tekst kultury

Poziom postaw:

- uczeń zna znaczenie legendy w dziejach kultury

MATERIAŁ:

Bobiński W. Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego w klasie II gimnazjum.

METODY:

- podająca

- problemowa

FORMY PRACY:

- zbiorowa

Etapy pracy

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na poprzednich lekcjach. Informuje o celu lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy.

Uważnie słucha, zapisuje temat lekcji do zeszytu.

Uważne słuchanie.

Badanie

Nauczyciel pyta uczniów, czy znają postać króla Artura, i z czym się im ona kojarzy. Opowiada uczniom w kilku słowach, kim był Artur, w jakich czasach żył, i jakie legendy są związane z jego postacią.

Nauczyciel prosi uczniów, by podczas lektury historii Parsifala zwrócili uwagę na postaci, które pojawiają się w tekście, oraz na wydarzenia związane z poszczególnymi postaciami.

Uważnie słucha, odpowiada na pytania nauczyciela.

Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń).

Prezentacja

Nauczyciel poleca uczniom, by przeczytali tekst o przygodach pana Parsifala.

Czyta tekst kultury.

Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury.

Przekształcanie

Nauczyciel prosi uczniów, by wymienili postaci występujące w utworze i opowiedzieli o wydarzeniach. Pyta, czy są one prawdopodobne. Wprowadza pojecie legendy.

Odpowiada na pytania nauczyciela.

Podsumowanie

Nauczyciel dyktuje uczniom krótką notatkę podsumowującą.

Zadaje zadanie domowe.

Zapisuje notatkę do zeszytu.

Notatka:Legendy arturiańskie

Zbiór opowieści związanych z legendarnym królem Arturem i rycerzami Okrągłego Stołu. Tworzą one skomplikowaną i wielowarstwową mozaikę w której odnaleźć można ślady wydarzeń historycznych i wpływy wielu kultur, szczególnie mitologii celtyckiej, wierzeń chrześcijańskich i gnostyckich, oraz średniowiecznej kultury dworskiej. Nie istnieje jedna „legenda arturiańska”, lecz wiele konkurencyjnych wersji, z których najwcześniej nam znane pochodzą z XII wieku. Legendy arturiańskie pozostają żywe do dnia dzisiejszego. Cały czas powstają ich nowe wersje i interpretacje. Do postaci i motywów legend arturiańskich bardzo chętnie sięga także kultura popularna.

Zadanie domowe: Nauczę się opowiadać o przygodach pana Parsifala. Odszukam w tekście fragmenty mówiące o cechach rycerza.

Refleksja i ewaluacja

Ewaluacja własnego uczenia się.


