Przygody szlachcica Don Kichota, j.polski - gimnazjum, Konspekty


KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E

Data: 23 IX 2009

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Przygody szlachcica Don Kichota.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń zna postać Miguela de Cervantesa

- uczeń zna postać Don Kichota

- zna pojęcie groteska

Poziom umiejętności:

- uczeń ze zrozumieniem czyta tekst kultury

- potrafi opowiedzieć o wydarzeniach opisanych we fragmencie tekstu

- wskazuje groteskowe fragmenty tekstu

Poziom postaw:

- szanuje europejskie dziedzictwo kulturowe

MATERIAŁ:

Bobiński W., Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, Warszawa, 2001.

METODY:

- podająca

FORMY PRACY:

- zbiorowa

Etapy pracy

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na poprzednich lekcjach. Zapisuje temat lekcji na tablicy.

Uważnie słucha.

Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń).

Badanie

Nauczyciel opowiada o życiu Miguela de Cervantesa. Mówi o okolicznościach powstania powieści.

Prosi uczniów, by zapoznali się z fragmentem.

Czyta teksty kultury.

Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury.

Prezentacja

Nauczyciel prosi uczniów, by wskazali postaci, jakie pojawiają się we fragmencie oraz opowiedzieli w skrócie ich dzieje.

Odpowiada na pytania nauczyciela.

Wyszukiwanie informacji w tekście.

Przekształcanie

Nauczyciel pyta uczniów, jakie uczucia budzi w nich odczytywanie tej opowieści i dlaczego takie.

Wprowadza pojęcie groteski i prosi, by uczniowie zapisali sobie jego definicję do zeszytu.

Odpowiada na pytania nauczyciela.

Umiejętność prowadzenia dyskusji.

Groteska to kategoria estetyczna, która charakteryzuje się przedstawianiem świata w sposób zniekształcony, zdeformowany. Wszystko w utworze groteskowym jest przerysowane i karykaturalne, na scenie sąsiadują ze sobą komizm, tragizm, absurd.

Podsumowanie

Nauczyciel prosi uczniów, by wskazali w tekście wydarzenia i postaci groteskowe. Prosi, by na następną lekcję uczniowie przygotowali fragmenty dotyczące postaci Don Kichota i Sanczo Pansy.

Wybiera groteskowe fragmenty tekstu.

Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury.

Refleksja i ewaluacja

Ewaluacja własnego uczenia się.


