Cechy doskonałego rycerza - etos rycerski, j.polski - gimnazjum, Konspekty


KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E, 2F

Data: 16 IX 2009; 18 IX 2009.

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 90 min.

TEMAT LEKCJI: Cechy doskonałego rycerza.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń zna pojęcie etosu rycerskiego i jego wyznaczniki

- uczeń zna kontekst kulturowy i zasady funkcjonowania etosu

Poziom umiejętności:

- potrafi wskazać cechy rycerza bazując na tekście o przygodach pana Parsifala

Poziom postaw:

- poznaje kulturę czasów średniowiecza

MATERIAŁ:

Bobiński W. Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego w klasie III gimnazjum.

Osoba przebrana za rycerza

METODY:

- podająca

- problemowa

- drama

FORMY PRACY:

- zbiorowa

Etapy pracy

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na ostatniej lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy

Uważnie słucha, zapisuje temat do zeszytu.

Badanie

Nauczyciel prosi, by uczniowie przytoczyli fragmenty tekstu Przygód pana Parsifala, które wskazują na pewne szczególne cechy rycerza.

Uczniowie prezentują fragmenty tekstu.

Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury.

Prezentacja

Nauczyciel zaprasza na lekcję osobę przebraną w zbroję rycerską, należącą do grupy rekonstrukcji historycznej, która opowiada o średniowiecznych ideałach postępowania rycerskiego stanu.

Uważnie słucha, zadaje pytania dotyczące kultury średniowiecza

Uważne słuchanie, umiejętność prowadzenia dyskusji

Przekształcanie

Nauczyciel wprowadza pojęcie etosu rycerskiego. Wspólnie z uczniami tworzy notatkę dotyczącą jego wyznaczników, na podstawie informacji udzielonych przez osobę z grupy rekonstrukcji historycznej oraz tekstu o Parsifalu.

Wspólnie z nauczycielem tworzy notatkę.

Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń);

Umiejętne posługiwanie się fragmentami tekstu, wyciąganie wniosków.

Etos rycerski - zespół wartości, powszechnie przyjętych i akceptowanych przez uczestników kultury rycerskiej (inaczej - rycerzy). Stanowił zbiór norm, które ustalały się przez wieki i wyznaczały wzorzec osobowy idealnego rycerza oraz kształtowały wzory zachowań przyjętych w społeczności rycerskiej.

Ogólnie przyjąć można, że w skład etosu rycerskiego wchodziły następujące wartości:

Dobre urodzenie

Stanowa solidarność rycerska

Hojność

Żądza sławy

Odwaga

Wierność danemu słowu

Etyka walki

Siła fizyczna, uroda, wdzięk

Szlachetna postawa wobec kobiet

Podsumowanie

Nauczyciel podsumowuje wiadomości poznane na dzisiejszej lekcji.

Refleksja i ewaluacja

Ewaluacja własnego uczenia się.


