Charakterystyka Don Kichota i Sanczo Pansy, j.polski - gimnazjum, Konspekty


KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E

Data: 24 IX 2009

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Charakterystyka Don Kichota i Sanczo Pansy.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń zna postaci Don Kichota i Sanczo Pansy

- uczeń zna pojęcie charakterystyki

- uczeń zna pojęcia donkiszoteria i walka z wiatrakami

Poziom umiejętności:

- uczeń czyta tekst kultury ze zrozumieniem

- uczeń potrafi wskazać w tekście fragmenty dotyczące charakterystyki postaci

- uczeń potrafi napisać charakterystykę

- uczeń potrafi porównać postać Don Kichota z postacią Sanczo Pansy

- uczeń poprawnie wypowiada się, biorąc udział w dyskusji

Poziom postaw:

- szanuje europejskie dziedzictwo kulturowe

MATERIAŁ:

Bobiński W., Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, Warszawa, 2001.

METODY:

- podająca

- problemowa

FORMY PRACY:

- zbiorowa

- indywidualna

Etapy pracy

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na ostatniej lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy.

Uważnie słucha. Zapisuje temat lekcji do zeszytu.

Uważne słuchanie.

Badanie

Nauczyciel prosi uczniów, by odczytali fragmenty tekstu, które mówią o cechach postaci Don Kichota: jego wyglądzie, wieku, miejscu zamieszkania, charakterze, usposobieniu.

Odczytuje odpowiednie fragmenty.

Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury.

Umiejętność wyszukiwania odpowiednich informacji w tekście.

Prezentacja

Nauczyciel rysuje na tablicy dwukolumnową tabelę, w której, w pierwszej kolumnie, uczniowie wypisują cechy postaci Don Kichota.

Nauczyciel prosi, by uczniowie odszukali fragmenty dotyczące wyglądu i charakteru Sanczo Pansy. Prosi uczniów, by zapisywali jego cechy w drugiej części tabeli.

Zapisuje cechy postaci w tabeli.

Cechy Don Kichota: marzyciel, szalony, dziwak, idealista

Cechy Sanczo Pansy: prosty, rozsądny, materialista, zachłanny.

Przekształcanie

Nauczyciel prosi, by uczniowie porównali obie postaci. Pyta, jak oceniają obie postaci, prosząc uczniów o argumentowanie swoich wypowiedzi.

Umiejętność poprawnego wypowiadania się. Umiejętność prowadzenia dyskusji.

Podsumowanie

Nauczyciel prosi uczniów, by spróbowali, na podstawie tekstu zdefiniować pojęcia donkiszoteria i walka z wiatrakami.

Następnie wprowadza oba pojęcia i prosi uczniów, by zapisali ich definicje do zeszytów.

Uczniowie formułują definicje.

Zapisują definicje do zeszytu.

Donkiszoteria - postawa życiowa charakteryzująca się marzycielstwem, brakiem rozsądku w ocenianiu ludzi i sytuacji, pragnieniem walki o nierealne cele, nierozsądnym entuzjazmem w podejmowaniu nieosiągalnych zadań oraz walce z urojonymi przeciwnikami.

Walka z wiatrakami - związek frazeologiczny oznaczający walkę z czymś nierealnym, urojonym, bądź też walkę beznadziejną, nie mającą szans na powodzenie.

Refleksja i ewaluacja

Ewaluacja własnego uczenia się.


