III.PRZEMIANY CYWILIZACYJNE W LATACH 1918-1939, 19.Osiągnięcia naukowo-techniczne, Marek Biesiada


Marek Biesiada 24. 11. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie III B

Temat: Osiągnięcia naukowo-techniczne okresu międzywojennego

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jaka była sytuacja gospodarcza Polski w pierwszych latach niepodległości?

    • Jakie działania podjęły rządy II RP w celu odbudowy kraju?

    • Czym była spowodowana inflacja w Polsce?

    • Jakich reform dokonał rząd premiera Władysława Grabskiego?

    • Jakie były przyczyny kryzysu gospodarczego w Polsce?

    • Jakie nastąpiły przejawy kryzysu w Polsce?

    • Jakie działania podjął rząd Polski w celu przezwyciężenia kryzysu?

    • Dlaczego rząd Polski podjął działania zmierzające do budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego?

    • Kto był twórcą COP?

    • Jaki zrealizowano plan budowy COP?

    • Jakie były założenia planu 15-letniego?

    • Jakie były sukcesy i porażki II Rzeczpospolitej?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Osiągnięcia naukowo-techniczne okresu międzywojennego

    1. Osiągnięcia nauk ścisłych

    • Jakie osiągnięcia naukowe miały miejsce w okresie międzywojennym?

    2. Postęp techniczny w przemyśle

    • Jaki nastąpił postęp techniczny w przemyśle?

    • Jakie państwa były potęgami gospodarczymi świata?

    3. Komunikacja

    • Jaki nastąpił postęp w komunikacji?

    4. Wpływ postępu naukowo-technicznego na życie codzienne

    • Jak postęp naukowo-techniczny wpłynął na życie codzienne?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    Uczniowie rysują tabelkę pt. Osiągnięcia nauk ścisłych

    1. Osiągnięcia nauk ścisłych

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Postęp techniczny w przemyśle

    • mechanizacja produkcji we wszystkich działach produkcji

    • taśmowy sposób produkcji

    • zakładanie laboratoriów i pracowni

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Komunikacja

    • budowa autostrad

    • rozwój motoryzacji i lotnictwa cywilnego

    • rozwój łączności telefonicznej

    • budowa rozgłośni radiowych

    • pierwsza telewizji

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Wpływ postępu naukowo-technicznego na życie codzienne

    • większa mobilność

    • usprawnienie pracy

    • zmianę strukturę zatrudnienia

    • ogólny wzrost dobrobytu

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie osiągnięcia naukowe miały miejsce w okresie międzywojennym?

    • Jaki nastąpił postęp techniczny w przemyśle?

    • Jakie państwa były potęgami gospodarczymi świata?

    • Jaki nastąpił postęp w komunikacji?

    • Jak postęp naukowo-techniczny wpłynął na życie codzienne?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3/57 i 59. Z Podręcznika uczniowie mają wykonać Zadanie 1/96.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


