Marek Biesiada 16. 11. 2006
Konspekt lekcji WOS
w klasie
Temat: Gospodarka II Rzeczypospolitej
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
zna działalność: Władysława Grabskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego
rozumie pojęcia: hiperinflacja, nożyce cen, parcelacja, reforma walutowa, Bank Polski
rozumie znaczenie daty przeprowadzenia reformy walutowej
określa trudności jakie musiał przezwyciężyć rząd by zintegrować ziemie polskie
wymienia sukcesy gospodarcze II Rzeczypospolitej
charakteryzuje założenia reformy rolnej
rozumie przyczyny wystąpienia kryzysu w Polsce i większe niż w USA trudności w jego pokonaniu
dokonuje bilansu gospodarki II Rzeczypospolitej
ocenia rolę Władysława Grabskiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego w rozwoju gospodarczym państwa
analizuje źródła statystyczne i na ich podstawie formułuje wnioski
lokalizuje na mapie:
Gdynię
Centralny Okręg Przemysłowy.
Metody:
rozmowa nauczająca,
dyskusja,
praca z podręcznikiem,
analiza danych statystycznych
praca w grupach przygotowanie charakterystyki Polski A i B,
Środki dydaktyczne:
podręcznik, rozdział Gospodarka II Rzeczypospolitej,
mapa: Rzeczpospolita w latach 1918-1939,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Gospodarka II Rzeczypospolitej
1. Gospodarka Polski w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości
2. Działania rządów II RP w celu odbudowy kraju
3. Inflacja w Polsce
4. Reformy rządu Władysława Grabskiego
5. Kryzys gospodarczy w Polsce
6. Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego
7. Plan 15-letni - założenia
8. Sukcesy i porażki II Rzeczpospolitej
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Gospodarka Polski w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Działania rządów II RP w celu odbudowy gospodarki kraju
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Inflacja w Polsce
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Reformy rządu Władysława Grabskiego a) reforma walutowa (kwiecień 1924 r.)
b) wymiana pieniędzy - 1,8 mln marek polskich za 1 zł
c) podniesienie podatków d) usprawnienie administracji, e) wprowadzenie oszczędności budżetowych f) wprowadzenie nowych przepisów prawnych
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Kryzys gospodarczy w Polsce a) przyczyny kryzysu gospodarczego w Polsce
b) przejawy kryzysu
c) działania rządu zmierzające do przezwyciężenia kryzysu i skutki tych działań
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 6. Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) a) przyczyny budowy COP
b) realizacja planu COP
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 7. Plan 15-letni (do 1954 r.) - założenia:
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 8. Sukcesy i porażki II Rzeczpospolitej a) sukcesy:
b) porażki:
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,4/53-55. Z Podręcznika uczniowie mają wykonać Zadanie 2,3,5,6/91. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
5