„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Artur Kryczka
Prowadzenie kanałów wentylacyjnych, spalinowych
i dymowych 714[02].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Aleksandra Chojnacka
mgr inż. Ewa Korbut-Papciak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z1.02
Prowadzenie kanałów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu kominiarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
10
5.1. Rodzaje przewodów kominowych
10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Budowa przewodów wentylacyjnych
12
5.2.1. Ćwiczenia 12
5.3. Budowa przewodów dymowych
15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Budowa przewodów spalinowych
17
5.4.1. Ćwiczenia 17
5.5. Wymagania stawiane pomieszczeniom w których występują konstrukcje
zduńskie i kominiarskie
21
5.5.1. Ćwiczenia 21
5.6. Odbiór robót związanych z wykonywaniem kanałów kominowych
23
5.6.1. Ćwiczenia 23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
38
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu Poradnik dla nauczyciela „Prowadzenie kanałów wentylacyjnych,
dymowych i spalinowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie kominiarz 714[02].
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań i uczenia się,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
Moduł 714[02].Z1
Konstrukcje zduńskie i kominiarskie
Moduł 714[02].Z1.01
Spalanie paliw technicznych
Moduł 714[02].Z1.02
Prowadzenie kanałów wentylacyjnych,
spalinowych i dymowych
Moduł 714[02].Z1.03
Przygotowanie materiałów stosowanych
w konstrukcjach ognioodpornych
Moduł 714[02].Z1.04
Przygotowanie zapraw ognioodpornych
Moduł 714[02].Z1.05
Wykonywanie podstawowych operacji
technologicznych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Prowadzenie kanałów
wentylacyjnych, dymowych i spalinowych” uczeń powinien umieć:
− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
− rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i
ochrony środowiska,
− magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
− stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące
na stanowisku pracy,
− wyjaśniać zasady ruchu powietrza i gazów spalinowych w przewodach kominowych,
− wyjaśniać zasady obliczania ciągu,
− wyjaśniać zasady osadzania się sadzy,
− wyjaśniać zjawisko ciągu,
− określać właściwości gazów,
− określać rodzaje paliw: stałych, gazowych i płynnych,
− porównywać właściwości paliw,
− scharakteryzować proces spalania,
− określać wpływ paliwa na proces spalania,
− określać wpływ paliwa na akumulację ciepła,
− wyjaśniać wpływ gazów spalinowych na organizm człowieka,
− scharakteryzować rodzaje gazów spalinowych,
− określać lepkość gazów spalinowych,
− wyjaśniać wpływ kształtu przewodu na ciąg,
− wyjaśniać wpływ materiału przewodu na ciąg,
− wyjaśniać wpływ zawilgocenia na ciąg,
− określać wpływ ciągu na zużycie paliwa,
− wyjaśniać zasady regulacji ciągu,
− wyjaśniać zasady przenikania ciepła przez ścianki przewodu kominowego,
− wyjaśniać wpływ temperatury na przewody kominowe,
− porównywać odporność ogniową elementów budynku,
− określać rodzaje sadzy,
− dokonywać pomiaru ciągu komina.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
− zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące podczas
wykonywania prac przygotowawczo-zakończeniowych przy sprawdzaniu kanałów
wentylacyjnych, spalinowych i dymowych,
− określić wymagania dla pomieszczeń, w których występują konstrukcje zduńskie,
− określić rodzaje, przeznaczenie, budowę i zasadę działania przewodów spalinowych,
dymowych i wentylacyjnych,
− rozróżnić przewody spalinowe, dymowe i wentylacyjne,
− określić rodzaje, przeznaczenie, budowę j zasady działania kominów: przybudowanych,
wbudowanych, wolnostojących, fabrycznych, murowanych, metalowych, żelbetonowych,
− określić rodzaje, przeznaczenie, budowę systemów kominowych,
− wyjaśnić zasady podłączania urządzeń grzewczych do kominów za pomocą czopuchów,
− dobrać przewody kominowe do różnego rodzaju palenisk,
− określić układy przewodów w kominach i ścianach kominowych: jednorzędowe,
dwurzędowe, wielorzędowe,
− określić rodzaje, przeznaczenie, budowę i zasadę działania: regulatorów ciągu, klap
spalinowych, pokryw kominowych stabilizujących ciąg,
− posłużyć się dokumentacją techniczną dotyczącą przebiegu kanałów wentylacyjnych,
spalinowych i dymowych,
− wyznaczyć miejsca włączenia czopuchów do przewodów kominowych,
− określić warunki techniczne odprowadzania spalin z urządzeń gazowych,
− dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania odprowadzenia spalin i wentylacji
pomieszczeń,
− określić przekroje kanałów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych,
− wykonać połączenia urządzeń z przewodami kominowymi,
− połączyć elementy kanałów spalinowych,
− dokonać montażu przewodów powietrzno-spalinowych,
− dokonać instalacji urządzeń regulujących ciąg kominowy,
− ostukać ściany w celu odnalezienia właściwego kanału,
− dokonać instalacji uzbrojenia kanałów wentylacyjnych,
− ocenić poprawność wykonania przewodów kominowych,
− dokonać obmiaru wykonanych prac, rozliczyć robociznę materiały i sprzęt,
− wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:
Konstrukcje
zduńskie i kominiarskie 714[02
Jednostka modułowa: Prowadzenie kanałów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych
714[02].Z1.02
Temat: Rodzaje kanałów kominowych
Cel ogólny: rozróżniać kanały spalinowe, dymowe i wentylacyjne.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− określić rodzaje i przeznaczenie przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych,
− scharakteryzować zasadę działania przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia plakat
− pokaz z objaśnieniem
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− grupowa.
Czas: 90min.
Środki dydaktyczne:
− plansze, zdjęcia, filmy i inne pokazujące różne kanały kominowe,
− papier formatu A3,
− kredki lub flamastry.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
− Nauczyciel prezentuje plansze, zdjęcia, filmy i inne pokazujące różne kanały kominowe.
− Uczniów dzielimy na grupy 2-3 osobowe.
− Każda grupa wykonuje plakaty przedstawiające podziały kanałów kominowych
uwzględniające różne kryteria.
− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów,
− Każda grupa prezentuje wykonane plakaty.
4. Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali.
5. Nauczyciel analizuje prace uczniów .
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze i Internecie wiadomości na temat: kanałów spalinowych, dymowych i
wentylacyjnych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:
konstrukcje
zduńskie i kominiarskie 714[02].Z1
Jednostka modułowa:
Prowadzenie kanałów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych
714[01].Z1.02
Temat: Montaż przewodów powietrzno spalinowych
Cel ogólny: nabycie umiejętności dokonania montażu przewodów powietrzno-spalinowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− połączyć elementy kanałów spalinowych
− wykonać połączenia urządzeń z przewodami kominowymi
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne
− pokaz z objaśnieniem
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− zespołowa
Czas: 180min.
Środki dydaktyczne:
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− zestaw elementów komina powietrzno spalinowego,
− poziomica,
− przymiar liniowy,
− zestaw wkrętaków,
− wiertarka udarowa z kompletem wierteł,
− kołki rozporowe ∅6,
− ołówek,
− papier formatu A4,
− katalogi producentów przewodów powietrzno-spalinowych.
Przebieg zajęć:
1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4) Realizacja tematu:
− Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe.
− Każda grupa zapoznaje się z zadaniem do wykonania oglądając między innymi elementy
zestawu powietrzno spalinowego.
− Każda grupa planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne
operacje, potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
− Grupy kolejno przygotowują stanowisko i montują przewody powietrzno spalinowe wg
wcześniej wykonanego planu,
− Każda grupa prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania.
− Grupa która wykonała montaż dokonuje demontażu przewodów powietrzno spalinowych
− Uczniowie z pozostałych grup w tym czasie wykonują rysunki przedstawiające
możliwości prowadzenia przewodów powietrzno spalinowych z wyprowadzeniem przez
ścianę i dach wykorzystując katalogi producentów urządzeń .
− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5) Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali
6) Nauczyciel analizuje prace uczniów.
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj w internecie wiadomości na temat przewodów kominowych typu LAS.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje przewodów kominowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W projekcie budowlanym kotłowni gazowej wyszukaj przewody kominowe i określ ich
funkcję i poprawność sytuowania wylotu.
Sposób
wykonania
ćwiczenia:
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się zasadami sytuowania kominów,
3) wyszukać w projekcie budowlanym na rzutach poziomych kanały kominowe,
4) określić jaką funkcję pełnią i z czego są wykonane,
5) sprawdzić prawidłowość sytuowania wylotów kominów,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– projekt budowlany kotłowni,
– kartki papieru formatu A4,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
W projekcie budowlanym budynku mieszkalnego wyszukaj przewody kominowe i określ
ich funkcję oraz sprawdź prawidłowość usytuowania ich wylotów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się zasadami sytuowania kominów,
3) wyszukać w projekcie budowlanym na rzutach poziomych kanały kominowe,
4) określić jaką funkcję pełnią i z czego są wykonane,
5) sprawdzić prawidłowość sytuowania wylotów kominów,
6) uporządkować stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– projekt budowlany budynku mieszkalnego,
– kartki papieru formatu A4,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Budowa przewodów wentylacyjnych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z cegieł klinkierowych pełnych wykonaj podwójny kanał wentylacyjny o wysokości 1m
bez użycia zaprawy. Narysuj oznaczenie graficzne tego przewodu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać materiały do wykonania kanałów wentylacyjnych murowanych,
6) zestawić elementy uwzględniając wlot i wylot powietrza wentylacyjnego,
7) na kartce narysować szkic zestawionych przewodów,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– cegły klinkierowe
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– przymiar metrowy,
– poziomica,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Z prefabrykowanych pustaków zbuduj bez użycia zaprawy komin wentylacyjny
o wysokości 1,5 m. Narysuj oznaczenie graficzne tego przewodu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać materiały do wykonania kanałów wentylacyjnych prefabrykowanych,
6) zestawić elementy uwzględniając wlot i wylot powietrza wentylacyjnego,
7) na kartce narysować szkic zestawionych przewodów,
8) wykonać obmiar robót,
9) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– pustaki systemowe do wykonania kanału wentylacyjnego,
– instrukcja montażu,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– wiertarka udarowa,
– wiertła,
– kołki rozporowe lub wkręty
– komplet wkrętaków,
– komplet kluczy płaskich,
– przymiar metrowy,
– poziomica,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na podstawie instrukcji producenta dokonaj montażu nasady kominowej na kanale
wentylacyjnym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5) dobrać materiały i narzędzia do montażu nasady,
6) zamontować nasadę wentylacyjną na wylocie kanału wentylacyjnego wg instrukcji
producenta,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) wykonać obmiar robót,
9) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– nasada wentylacyjna hybrydowa,
– instrukcja montażu,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– wiertarka udarowa,
– wiertła,
– kołki rozporowe lub wkręty,
– komplet wkrętaków,
– komplet kluczy płaskich,
– przymiar metrowy,
– poziomica,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Budowa przewodów dymowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z cegieł klinkierowych wykonaj kanał dymowy 14x20 cm o wysokości 1m bez użycia
zaprawy. Narysuj oznaczenie graficzne tego przewodu i nanieś jego wymiary.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać materiały do wykonania kanałów dymowych murowanych,
6) ułożyć kanał dymowy z cegieł bez zaprawy,
7) n na kartce narysować szkic zestawionych przewodów,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– cegły klinkierowe
– instrukcja montażu,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– wiertarka udarowa,
– wiertła,
– kołki rozporowe lub wkręty,
– komplet wkrętaków,
– komplet kluczy płaskich,
– przymiar metrowy,
– poziomica,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 2
Z materiałów wskazanych przez nauczyciela, zbuduj bez użycia zaprawy komin dymowy
o wysokości 1,5m. Narysuj oznaczenie graficzne tego przewodu i nanieś jego wymiary.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać materiały do wykonania kanałów dymowych,
6) zestawić elementy komina dymowego,
7) na kartce narysować szkic zestawionych przewodów,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– pustaki systemowe do wykonania kanału dymowego,
– instrukcja montażu,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– wiertarka udarowa,
– wiertła,
– kołki rozporowe lub wkręty
– komplet wkrętaków,
– komplet kluczy płaskich,
– przymiar metrowy,
– poziomica,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Budowa przewodów spalinowych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z elementów systemowych ceramicznych wykonaj komin spalinowy o wysokości 1,5 m.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać materiały do wykonania komina spalinowego,
6) zestawić elementy komina spalinowego,
7) na kartce narysować oznaczenie graficzne zestawionych przewodów i zwymiarować je.
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– pustaki systemowe do wykonania kanału spalinowego,
– instrukcja montażu,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– wiertarka udarowa,
– wiertła,
– kołki rozporowe lub wkręty,
– komplet wkrętaków,
– komplet kluczy płaskich,
– przymiar metrowy,
– poziomica,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 2
Z elementów stalowych kwasoodpornych zmontuj komin spalinowy jednościenny
o wysokości 1,5 m.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać materiały do wykonania komina spalinowego ze stali kwasoodpornej,
6) zestawić elementy komina spalinowego,
7) na kartce narysować szkic zestawionych przewodów,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– elementy systemowe do wykonania kanału spalinowego,
– instrukcja montażu,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– wiertarka udarowa,
– wiertła,
– kołki rozporowe lub wkręty
– komplet wkrętaków,
– komplet kluczy płaskich,
– przymiar metrowy,
– poziomica,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj montaż przewodów powietrzno-spalinowych przeznaczonych do
wyprowadzenia przez ścianę
budynku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją montażu przygotowaną przez producenta,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
6) dobrać materiały do wykonania montażu przewodów powietrzno spalinowych,
7) zestawić elementy zestawu powietrzno spalinowego wg instrukcji producenta,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– elementy systemowe do wykonania kanału spalinowego,
– instrukcja montażu,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– wiertarka udarowa,
– wiertła,
– kołki rozporowe lub wkręty
– komplet wkrętaków,
– komplet kluczy płaskich,
– przymiar metrowy,
– poziomica,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj montaż klapy spalinowej na czopuchu kotła gazowego
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją montażu przygotowaną przez producenta,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
6) dobrać materiały do wykonania montażu klapy spalinowej,
7) wykonać montaż klapy spalinowej wg instrukcji producenta,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy .
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– klapa spalinowa z instrukcją montażu,
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– wiertarka udarowa,
– wiertła,
– kołki rozporowe lub wkręty
– komplet wkrętaków,
– komplet kluczy płaskich,
– przymiar metrowy,
– poziomica,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Wymagania stawiane pomieszczeniom w których występują
konstrukcje zduńskie i kominiarskie
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Podaj propozycję przystosowania kanałów kominowych w pomieszczeniu wskazanym
przez nauczyciela do montażu pieca żelaznego grzewczego na paliwo stałe.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi pomieszczeń z urządzeniami na paliwo stałe,
3) sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał dymowy,
4) sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał wentylacji wywiewnej,
5) sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał wentylacji nawiewnej,
6) naszkicować pomieszczenie z zaznaczeniem propozycji miejsca montażu paleniska
i kanałów kominowych,
7) wykonać spis materiałów potrzebnych do przystosowania kanałów kominowych do
potrzeb montażu pieca grzewczego na paliwo stałe,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Podaj propozycję przystosowania kanałów kominowych w pomieszczeniu wskazanym
przez nauczyciela do montażu kotła o mocy 20 kW spalającego gaz ziemny.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi kotłowni na paliwa gazowe,
3) zmierzyć wymiary wewnętrzne pomieszczenia,
4) obliczyć kubaturę pomieszczenia,
5) sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał spalinowy,
6) sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał wentylacji wywiewnej,
7) sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał wentylacji nawiewnej,
8) naszkicować pomieszczenie z zaznaczeniem propozycji miejsca montażu kotła i kanałów
kominowych,
9) wykonać spis materiałów potrzebnych do przystosowania kanałów kominowych do
potrzeb montażu kotła,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru formatu A4,
– długopis, ołówek twardości HB,
– przymiar metrowy,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6. Odbiór robót związanych z wykonywaniem kanałów
kominowych
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przedstaw propozycję protokołu odbioru kanałów kominowych wentylacyjnych,
dymowych i spalinowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi odbioru kanałów kominowych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować propozycję protokołu odbioru kanałów kominowych wentylacyjnych,
dymowych i spalinowych.
4) uporządkować stanowisko pracy,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonanej pracy
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– długopis,
– kartka papieru formatu A4,
– literatura z rozdziału 6
Ćwiczenie 2
Dokonaj odbioru robót związanych z wykonaniem komina spalinowego
wielowarstwowego ze stali kwasoodpornej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi odbioru kanałów kominowych,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5) dokonać odbioru robót związanych wykonaniem komina spalinowego
wielowarstwowego ze stali kwasoodpornej wypełniając przykładowy protokół.
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– przykładowy protokół odbioru kanałów kominowych,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
– długopis, ołówek twardości HB,
– ciągomierz,
– przymiar metrowy,
– materiał do kontroli szczelności,
– kalkulator z podstawowymi funkcjami,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Prowadzenie przewodów
wentylacyjnych, spalinowych i dymowych”
Test składa się z 21 zadań, z których:
- zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
- zadania 16-21 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. a, 4. b, 5. c, 6. c, 7. b, 8. b, 9. b, 10. b, 11. b,
12. d, 13. c, 14. d, 15. b, 16. b, 17. d, 18. b, 19. c, 20. b, 21. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawne
odpowiedzi
1 Określić zadanie kanału dymowego
A
P
c
2 Nazwać przewód łączący kocioł
z kominem
A P
a
3 Scharakteryzować cegłę do wykonania
komina dymowego
B
P
a
4 Scharakteryzować komin mokry
B
P
b
5 Określić usytuowanie wylotu komina
C
P
c
6 Określić możliwe odchylenie komina od
pionu
B P
c
7 Rozpoznać oznaczenie komina
przystosowanego do pracy w podciśnieniu
C
P
b
8 Określić minimalna ilość powietrza która
powinna przypadać na jedna osobę
B P b
9 Obliczyć krotność wymian powietrza
w pomieszczeniu
B P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
10 Określić długość przewodu
wentylacyjnego łączącego pomieszczenie
z kominem
B
P
b
11 Określić minimalną wysokość
usytuowania otworu wycierowego
A
P
b
12 Określić minimalną powierzchnię kanału
wentylacyjnego
B
P
d
13 Scharakteryzować wentylację hybrydową
B
P
c
14 Określić minimalna odległość kotła
gazowego od powierzchni łatwozapalnych
B P
d
15 Obliczyć długość maksymalną czopucha
spalinowego
D
P
b
16 Obliczyć powierzchnię podłogi
pomieszczenia którym ma być
zamontowane urządzenie gazowe
C P
P
b
17 Obliczyć wymiar przewodu
wentylacyjnego
C P
P
d
18 Obliczyć powierzchnię okien
w wydzielonej kotłowni
D
P P
b
19 Obliczyć spadek czopucha
C
P P
c
20 Obliczyć efektywną powierzchnię kratki
wentylacyjnej
D
P P
b
21 Określić zalecany przekrój kanału
dymowego
C
P P
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych
pytaniach należy dokonać obliczeń.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach
musisz dokonać obliczeń.
5. Test zawiera 21 zadań dotyczących prowadzenia przewodów wentylacyjnych,
spalinowych i dymowych. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź
jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później .
9. Na rozwiązanie
testu
masz
45
min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Do odprowadzenia spalin przy spalaniu paliw stałych służy kanał:
a) wentylacyjny,
b) spalinowy,
c) dymowy,
d) nawiewny.
2. Przewód łączący kocioł z kominem:
a) czopuch,
b) wycier,
c) przewód wentylacyjny,
d) kanał spalinowy.
3. Do wykonania komina murowanego dymowego stosujemy cegłę:
a) ceramiczną
b) wapienno piaskową,
c) silikatową,
d) betonową.
4. Komin w którym temperatura spalin jest niższa niż 160
°C określany jest jako:
a) suchy,
b) mokry,
c) wentylacyjny,
d) jednowarstwowy.
5. Przy dachach płaskich komin ponad kalenicę powinien wystawać minimum:
a) 0,3m,
b) 0,5m,
c) 0,6m,
d) 1m.
6. Odchylenie komina od pionu maksymalnie może wynosić:
a) 10
°,
b) 20
°,
c) 30
°,
d) 40
°.
7. Komin przystosowany do pracy w podciśnieniu oznaczany jest literą:
a) W,
b) N,
c) H,
d) D.
8. Minimalna ilość wymienianego powietrza w pomieszczeniu przypadająca na 1 osobę to:
a) 10m3/h,
b) 20m3/h,
c) 30m3/h,
d) 50m3/h .
9. Jeżeli w pomieszczeniu o kubaturze 60m
3
następuje wymiana 150 m
3
/h to krotność
wymian powietrza wynosi:
a) 0,4,
b) 2,5,
c) 5,
d) 25.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
10. Maksymalna długość poziomego kanału wentylacyjnego łączącego pomieszczenie
z kanałem wentylacyjnym wynosi:
a) 1 m,
b) 2 m,
c) 3 m,
d) 5 m.
11. Otwory wycierowe w pomieszczeniach przyłączenia kotła znajdują się nad podłogą
minimum:
a) 10 cm,
b) 30 cm,
c) 50 cm,
d) 60 cm.
12. Minimalna powierzchnia kanału wentylacyjnego wynosi:
a) 0,10 m
2
,
b) 0,11 m
2
,
c) 0,15 m
2
,
d) 0,016 m
2
.
13. Wentylacja działająca okresowo jako grawitacyjna i mechaniczna nazywana jest:
a) nawiewną,
b) nawiewno wywiewną,
c) hybrydową,
d) klimatyzacją.
14. Minimalna odległość kotła gazowego od powierzchni łatwozapalnych powinna wynosić:
a) 10 cm,
b) 30 cm,
c) 50 cm,
d) 60 cm.
15. Długość czopucha gazowego gdy efektywna wysokość komina wynosi 12m nie powinna
przekraczać:
a) 2 m,
b) 3 m,
c) 4 m,
d) 5 m.
16. W istniejącym pomieszczeniu o wysokości 2m żeby zainstalować urządzenie gazowe
powierzchnia podłogi powinna wynosić:
a) 2 m
2
,
b) 4 m
2
,
c) 6 m
2
,
d) 8 m
2
.
17. Prostokątny kanał nawiewny o szerokości 12 cm dla kotła gazowego o mocy 24 kW
powinien mieć długość minimum:
a) 12 cm,
b) 14 cm,
c) 15 cm,
d) 17 cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
18. W wydzielonej kotłowni o powierzchni podłogi 150m
2
okna powinny mieć powierzchnię
co najmniej:
a) 5 m
2
,
b) 10 m
2
,
c) 15m
2
,
d) 20m
2
.
19. Dla czopucha gazowego o długości 4m minimalna różnica wysokości w poziomie
powinna wynosić co najmniej:
a) 12 cm,
b) 20 cm,
c) 30 cm,
d) 40 cm.
20. Efektywna powierzchnia kratki o wymiarach 20x15cm i przysłonięciu 20% wynosi:
a) 60 cm
2
,
b) 240 cm
2
,
c) 300 cm
2
,
d) 600 cm
2
.
21. Zalecany przekrój kanału dymowego prostokątnego murowanego powinien wynosić
20 cm na:
a) 30 cm,
b) 40 cm,
c) 50 cm,
d) 60 cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Prowadzenie przewodów wentylacyjnych spalinowych i dymowych
Zakreśl poprawną odpowiedź .
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,, Prowadzenie przewodów wentylacyjnych spalinowych i dymowych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
- zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedzi
1 Określić zadanie kanału spalinowego
B
P
spalinowe
2 Rozpoznać oznaczenie komina
przystosowanego do pracy w wysokim
nadciśnieniu
A P d
3 Określić usytuowanie wylotu komina
B
P
c
4 Nazwać otwory do kontroli i czyszczenia
kominów dymowych
B P
wycierowe
5 Obliczyć wysokość komina stalowego
C
P
460 cm
6 Rozpoznać nasadę samonastawną A
P
b
7 Wskazać jednostkę odporności ogniowej
B
P
b
8 Określić odległość najdalej położonego
kanału od środka nasady skrzynki
zbiorczej
B P 60cm
9 Określić minimalną średnicę kanału
dymowego kominka
C P
180
mm
10 Określić szerokość rozety uszczelniającej
czopuch dymowy
B P b
11 Określić temperaturę kontroli wykonanych
przewodów kominowych
B P c
12 Określić minimalną wysokość istniejących
pomieszczeń dopuszczonych do montażu
kotłów gazowych
B P b
13 Określić wysokość zabezpieczenia podłogi
i ścian kotłowni olejowej
C P 10
cm
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
14 Określić minimalną ilość osób w zespole
kontrolującym przewody kominowe
C P
dwuosobow
y
15 Obliczyć wartość temperatury wyrażonej
w stopniach Kelwina na stopnie Celcjusza
C PP a
16 Obliczyć maksymalną długość czopucha
D
PP
2 m
17 Obliczyć wysokość komina
C
PP
5 m
18 Obliczyć spadek dachu wyrażony w
stopniach kątowych na %
C PP
Około33%
19 Obliczyć przekrój kanału wentylacyjnego
C
PP
165 cm
2
20 Obliczyć minimalną powierzchnię
pomieszczenia w którym ma być
zamontowany podgrzewacz gazowy
C PP 3,2
m
2
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu
.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących prowadzenia przewodów wentylacyjnych,
spalinowych i dymowych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej
znajdują się pytania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz
pytania z luką. Pytania z luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie
testu
masz
45
min.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Kanały odprowadzające produkty spalania kotłów gazowych to przewody ……………
2. Kominy pracujący przy wysokim nadciśnieniu oznaczane są literą
:
a) W,
b) D,
c) P,
d) H.
3. Przy dachu płaskim komin nad kalenicę powinien wystawać minimum:
a) 30 cm,
b) 50 cm,
c) 60 cm,
d) 1 m,
4. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wyposażone, odpowiednio, w otwory
rewizyjne i ……………….
5. Wysokość komina stalowego składającego się z 3 segmentów o długości 1m, 2
segmentów po 0,5 i 2 kształtek o wysokości 30 cm każda wynosi ………..cm.
6. Na zdjęciu przedstawiona jest:
a) nasada stała,
b) nasada samonastawna,
c) nasada obrotowa,
d) graca kominiarska
7. Odporność ogniowa elementów budynku podawana jest w:
a) kJ,
b) minutach,
c) W,
d) N.
8. Maksymalna odległość najdalej położonego kanału od środka nasady skrzynki zbiorczej
nie powinna przekraczać …… cm.
9. Średnica kanału dymowego kominka otwartego o wymiarach otworu paleniska 60x70cm
wynosi minimum……..mm.
10. Wlot do kanału dymowego powinien być szczelny, zaopatrzony w rozetkę z blachy z
kołnierzem o szerokości:
a) 1 cm,
b) 3 cm,
c) 5 cm,
d) 10 cm.
11. Odbiór techniczny przewodów kominowych należy przeprowadzać gdy temperatura
w pomieszczeniach.
a) jest niższa niż temperatura powietrza na zewnątrz budynku,
b) jest taka sama jak temperatura powietrza na zewnątrz budynku,
c) jest wyższa niż temperatura powietrza na zewnątrz budynku,
d) jest dodatnia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
12. W istniejących budynkach mieszkalnych i zagrodowych dopuszcza się montaż gazowych
kotłów centralnego ogrzewania w pomieszczeniach technicznych, o wysokości
minimalnej:
a) 1,5,
b) 1,9 m,
c) 2 m,
d) 2,2 m.
13. Podłoga i ściany kotłowni olejowej do wysokości…... cm powinny być wodoszczelne
zapobiegające przeciekaniu oleju.
14. Odbiór kanałów kominowych wentylacyjnych,dymowych i spalinowych dokonywany
jest w budynkach nowych i po kapitalnym remoncie jeszcze przed oddaniem do użytku.
przez zespół co najmniej ………… pod kierownictwem uprawnionego mistrza
kominiarskiego i kończyć się protokółem.
15. 333K to:
a) 60
°C,
b) 160
°C,
c) 260
°C,
d) 333
°C.
16. Długość czopucha kotła olejowego mocy 100 kW gdzie komin ma 8 m wynosi
maksymalnie…………m.
17. Dla kotła olejowego o mocy 45 kW wysokość komina powinna wynosić
minimum………..m .
18. Wiedząc że spadek 100% to 45
° spadek dachu 15° to około ………..%.
19. Powierzchnia przekroju kanału wentylacyjnego o długości 15 cm i szerokości 11 cm
wynosi cm
2
.
20. Minimalna powierzchnia pomieszczenia w którym ma być zamontowany podgrzewacz
gazowy o wysokości 2,5 m wynosi około …m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Prowadzenie przewodów wentylacyjnych dymowych i spalinowych
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
2 a
b
c
d
3 a
b
c
d
4
5
6 a
b
c
d
7 a
b
c
d
8
9
10 a
b
c
d
11 a
b
c
d
12 a
b
c
d
13
14
15 a
b
c
d
16
17
18
19
20
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
6. LITERATURA
1. Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973
2. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze,
Warszawa 1985
3. Krygier K., Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP,
Warszawa 1991
4. Recknagel, Sprenger, Hoenmann, Schramek: Poradnik Ogrzewanie + Klimatyzacja.
EWFE, Gdańsk 1994.
5. PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły.
Wymagania techniczne i badania przy odbiorze
6. PN-EN 1443 Kominy – wymagania ogólne
7. Czasopismo: „Kominiarz Polski”
8. Katalogi producentów