background image

Zadanie przykładowe nr 8.3 

Wyznaczyć wypadkowy rozkład odziaływania parcia i odporu na ściankę szczelną 
przedstawioną na rysunku poniżej. 
Przyjąć graniczne i poziome parcie oraz graniczny i poziomy odpór gruntu. 

Obliczenia: 

Określenie oddziaływań: 

Współczynniki parcia i odporu granicznego 
dla FSa (

φ

 =32°; 

δ

a

 =

 δ

p

 = 0): 

307

,

0

2

32

45

tan

2

=

°

°

=

a

K

 

255

,

3

2

32

45

tan

2

=

°

+

°

=

p

K

 

Parcie i odpór graniczny: 
e

a1

 = 0,0 

e

a2

 = 2,0·18,0·0,307 = 11,05 kPa 

e

a3

 = 11,05+3·10,0·0,307 = 20,26 kPa 

e

a4

 = 11,05+4·10,0·0,307 = 23,33 kPa 

e

a5

 = 11,05+6·10,0·0,307 = 29,47 kPa 

e

p3

= 0,0 

e

p4

= 1,0·18,0·3,255=58,59 kPa 

e

p5

= 58,59+2,0·10,0·3,255=123,69 kPa 

e

w2

= 0,0 

e

w4

e

w5

 = 4,0·10,0=40,0 kPa 

Głębokość zerowania się parcia i odporu gruntu: 

e

a4

+ e

w4

 = 63,33 kPa > e

p4

 = 58,59 kPa → Wypadkowa parcia i odporu przyjmuje wartość 0 

poniżej ptk. 4.  

255

,

3

10

59

,

58

307

,

0

0

,

10

33

,

63

+

=

+

n

n

x

x

(

)

16

,

0

307

,

0

255

,

3

10

59

,

58

33

,

63

=

=

n

x

m →  

→ a

n

 = 1,0 + 0,16 = 1,16 m 

Wypadkowe parcia gruntu: 
E

1

 = 0,5·11,05·2,0 = 11,05 kN/m 

E

2

 = 0,5·(11,05+40,26)·3= 76,96 kN/m 

Dla uproszczenia przyjmujemy rozkład liniowy wypadkowej po stronie parcia między 
punktami 4 i 5. 
E

3

 = 0,5·40,26·1,16= 23,35 kN/m 

Równanie wypadkowej odporu efektywnego:  
e

p

*(y= y·10,0·(3,255-0,307) = 29,48

y 

E*

p

(y) = 0,5·29,48

yy = 14,74·y

2

 

± 0,00 

ZWG 

ZWG 

- 2,00 

- 5,00 

-1,50 (rozpora) 

e

e

e

a+w 

e

a+w

e

p

*

 

e

E

p

*( y

 

) 

a

n

  x

n

 

- 8,00 

- 6,00 

FSa 

φ

 =32° 

γ 

=18 kN/m

3

 

γ

 ‘=10 kN/m

3

E

1 

E

2 

E

3 

background image

Zadanie przykładowe nr 8.4

 

Wyznaczyć wypadkowy rozkład odziaływania parcia i odporu na ściankę szczelną 
przedstawioną na rysunku poniżej. 
Przyjąć graniczne i poziome parcie oraz graniczny i poziomy odpór gruntu. 

Obliczenia: 

Określenie oddziaływań: 

Współczynniki parcia i odporu granicznego 
dla FSa (

φ

 =32°; 

δ

a

 =

 δ

p

 = 0): 

307

,

0

2

32

45

tan

2

=

°

°

=

a

K

 

255

,

3

2

32

45

tan

2

=

°

+

°

=

p

K

 

Parcie i odpór graniczny: 
e

a1

 = 0,0 

e

a2

 = 4,0·18,0·0,307 = 22,1 kPa 

e

a3

 = 22,1+1,0·10,0·0,307 = 25,17 kPa 

e

a4

 = 22,1+2,0·10,0·0,307 = 28,24 kPa 

e

a5

 = 28,24+2,0·10,0·0,307 = 34,38 kPa 

e

p3

= 0,0 

e

p4

= 1,0·18,0·3,255 = 58,59 kPa 

e

p5

= 58,59+2·10,0·3,255 = 123,69 kPa 

e

w2

= 0,0,    e

w3

 = 1,0

⋅10,0 = 10,0 kPa 

e

w4

e

w

= 2,0·10,0 = 20,0 kPa 

e

a3

+ e

w3

 = 25,17 + 10 = 35,17 kPa 

Głębokość zerowania się parcia i odporu gruntu: 
e

a4

+  e

w4

 = 28,24 + 20 = 48,24 kPa < e

p4

 = 58,59 kPa → Wypadkowa parcia i odporu 

przyjmuje wartość 0 między punktami 3 i 4.  

255

,

3

0

,

18

0

,

10

307

,

0

0

,

10

17

,

35

=

+

+

n

n

n

a

a

a

 

(

)

77

,

0

0

,

10

307

,

0

10

255

,

3

0

,

18

17

,

35

=

=

n

a

Wypadkowe parcia gruntu i wody: 
E

1

 = 0,5·22,1·4,0 = 44,2 kN/m 

E

2

 = 0,5·(22,1+35,17)·1= 28,63 kN/m 

E

3

 = 0,5·35,17·0,77= 13,54 kN/m 

 
Wypadkowa odporu E

*

p1

E

*

p1

 = 0,5·(58,59 – 48,24)·0,23= 1,19 kN/m 

Równanie wypadkowej odporu efektywnego:  

e

*

(y) = y·10,0·3,255+58,59  y·10·0,307 48,24 = y·10,0·(3,255-0,307)+10,35 = 29,48

y + 10,35 

E

*

p

 (y) = 0,5·29,48

yy + 10,35⋅y = 14,74·y

+ 10,35·y 

 

± 0,00 

ZWG 

- 5,00 

-1,50 (rozpora) 

e

e

e

a+w

e

a+w

e

p

*

 

e

E

p

*( y

 

) 

a

n

 

- 8,00 

FSa 

φ

 =32° 

γ 

=18 kN/m

3

 

γ

 ‘=10 kN/m

3

E

1 

E

2 

E

3 

E

*

p1 

- 4,00 

- 6,00