background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 
 

 
 
Urszula Wulkiewicz 

 

 

 
 
 
 
Wytwarzanie kwasu siarkowego(VI) z siarki 311[31].Z5.02 

 

 

 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Halina Bielecka 
dr Jacek Górski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[31].Z5.02 
„Wytwarzanie kwasu siarkowego(VI) z siarki” zawarte w modułowym programie nauczania dla 
zawodu  technik technologii chemicznej 311[31]. 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 
2. Wymagania wstępne  
3. Cele kształcenia 
4. Przykładowe scenariusze zajęć  
5. Ćwiczenia 
5.1. Zastosowanie kwasu siarkowego(VI). Siarka odzyskiwana jako surowiec 

w wytwórniach kwasu siarkowego(VI) 

 
 
 
 
 

3
5
6
7

13

13

5.1.1. Ćwiczenia 

5.2. Instalacja spalania ciekłej siarki w piecu wtryskowym zintegrowanym  
      z kotłem parowym
 

13

15

5.2.1.Ćwiczenia 

5.3. Masa wanadowa jako kontakt w procesie utleniania SO

2

. Stopień przemiany 

SO

2

 do SO

3

. Interpretacja przebiegu utleniania SO

2

 do SO

na wykresie ε = (t) 

5.3.1.Ćwiczenia 

5.4. Węzeł kontaktowy w instalacjach wytwarzających kwas siarkowy(VI) z siarki 

5.4.1. Ćwiczenia 

5.5. Metoda absorpcji. Schemat ideowy. Problem emisji nieprzereagowanego SO

do atmosfery 

5.5.1. Ćwiczenia 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 
7. Literatura 

 
 

15

16
16
18
18

20
20
22
35

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć 

dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii chemicznej. 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 
−  cele kształcenia 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 

−  propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych, 
−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
      Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia kierowanego, tekstu 
przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 
      Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej.  
W celu sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się 
zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych dwustopniowych oraz przeprowadzić 
zadanie praktyczne wysoko symulowane. 
W tym rozdziale podano do testu dwustopniowego: 
−  plan testu w formie tabelarycznej, 

−  punktacje zadań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  instrukcję dla ucznia, 

−  kartę odpowiedzi, zestaw zadań testowych. 
Zadanie praktyczne zawiera: 
−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  plan zadania praktycznego, 

−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę pracy, 

−  kartę obserwacji, 

−  załącznik ze schematem węzła kontaktowego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

311[31].Z5.01 

Wytwarzanie 

siarki 

odzyskiwanej  

z siarkowodoru 

311[31].Z5.05 

Wytwarzanie 

sody 

kalcynowanej 

311[31].Z5.06 

Wytwarzanie 

chloru 

 i wodorotlenku 

sodu metodą 

elektrolizy 

przeponowej 

311[31].Z5.04 

Wytwarzanie 

amoniaku, kwasu 

azotowego(V) 

i nawozów 
azotowych

311[31].Z5 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów 

nieorganicznych

311[31]. Z5. 02 

Wytwarzanie 

kwasu 

siarkowego(VI) 

z siarki 

311[31]. Z5. 03 

Wytwarzanie kwasu 

fosforowego(V) 

oraz nawozów 

fosforowych i 

wieloskładnikowych 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  korzystać z literatury technicznej: katalogi handlowe, opisy technologiczne, 
–  czytać tekst ze zrozumieniem, 
–  posługiwać się poprawną nomenklaturą i symboliką chemiczną, 
–  stosować podstawy kinetyki układów heterogenicznych, 
–  wyjaśniać pojęcia: szybkość reakcji, rząd reakcji, równanie kinetyczne, stan i stała równowagi, 

energia aktywacji, katalizator, aktywator, nośnik, strefa kinetyczna i dyfuzyjna, zatrucia 
katalizatora, 

–  interpretować równania reakcji z uwzględnieniem efektów energetycznych, 
–  zastosować prawo działania mas, regułę przekory, 
–  wykonywać obliczenia chemiczne, 
–  rozróżniać operacje jednostkowe, 
–  objaśniać budowę aparatów, 
–  podawać przykłady zastosowań zasad technologicznych i ich interpretację, 
–  czytać schematy ideowe, uproszczone schematy technologiczne, 
–  konstruować schematy ideowe z zastosowaniem typowych oznaczeń, 
–  stosować technikę komputerową w sporządzaniu schematów ideowych. 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  określić rolę siarki odzyskiwanej jako surowca w wytwórniach kwasu siarkowego(VI), 
–  scharakteryzować budowę pieca wtryskowego do spalania ciekłej siarki z wbudowanym 

kotłem parowym, 

–  porównać budowę pieca wtryskowego z piecem Clausa, 
–  wyjaśnić pojęcie stopnia przemiany SO

2

 do SO

3

–  określić skład wanadowej masy kontaktowej, 
–  zinterpretować przebieg krzywej schodkowej na wykresie zależności stopnia przemiany SO

2

  

do SO

3

 od temperatury, 

–  wyjaśnić na schemacie pracę węzła kontaktowego wytwórni kwasu siarkowego(VI), 
–  wyjaśnić na uproszczonym schemacie technologicznym specyfikę absorpcji SO

3

–  zinterpretować metodę podwójnej absorpcji na schemacie ideowym, 
–  określić wpływ emisji SO

3

 do atmosfery na środowisko, 

–  określić zastosowanie kwasu siarkowego(VI), 
–  zastosować zasady bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, obowiązujące na 

stanowiskach pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik technologii chemicznej                 311[31] 

Moduł:  Technologia wytwarzania półproduktów i produktów nieorganicznych  311[31].Z5 
Jednostka modułowa: Wytwarzanie kwasu siarkowego(VI) z siarki                     311[31].Z5.02 

 

Temat: Wpływ emisji związków siarki  na stan środowiska naturalnego. 
Cel ogólny
: kształtowanie świadomości proekologicznej uczniów. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  wskazać źródła emisji związków siarki, 
−  ocenić wpływ emisji związków siarki na zanieczyszczenie atmosfery, 

−  ocenić wpływ emisji związków siarki na skażenia wód, 

−  ocenić wpływ emisji związków siarki na skażenie gleby, 
−  wskazać metody zmniejszania emisji związków siarki do środowiska, 

−  ocenić wpływ emisji związków siarki

 

na organizmy żywe. 

Metody nauczania:  

−  metoda projektów. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca w grupach jednolita. 

 

Czas:  45 minut na wprowadzenie do projektu, 45 minut na prezentację projektów.  
            Projekt będzie wykonywany przez uczniów w czasie pozalekcyjnym w ciągu dwóch  
            tygodni. 

Środki dydaktyczne: 

−  czasopisma specjalistyczne np. ,,Przemysł Chemiczny”, ,,Chemik”, 

−  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

−  Roczniki Statystyczne, 
−  Polskie Normy. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Lp. Fazy 

przygotowania 

projektu 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

 1. 

Wprowadzenie do 
tematu 

–  podaje niezbędne 

informacje dotyczące 
emisji związków siarki 
i wpływu na stan 
środowiska, 

–  podaje literaturę. 

–  tworzą zespoły, 
–  zadają pytania dotyczące 

projektu. 

 2. 

Sformułowanie tematu 
i ustalenie zakresu 
projektu 

–  wyjaśnia zasadę 

metody projektów, 

–  ustala formę projektu, 

czas prezentacji i 
kryteria ocen, 

–  zbierają informacje na temat  

projektu, 

–  sporządzają plan działań. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Lp. Fazy 

przygotowania 

projektu 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

–  ustala terminy, 

konsultacji i termin 
wykonania projektu. 

  3. 

Realizacja projektu 

–  odpowiada na 

wszystkie pytania 
związane z realizacją 
projektu, 

–  pomaga w 

rozwiązywaniu 
problemów, 

–  czuwa nad realizacją 

projektu. 

–  przeglądają literaturę, 
–  uczestniczą w konsultacjach, 
–  piszą sprawozdanie, 
–  opracowują zebrany materiał oraz 

formę prezentacji. 

 4. 

Prezentacja projektów  –  ustala kolejność 

prezentacji przez 
zespoły, 

–  prowadzi dyskusję po 

przedstawieniu 
projektu, 

–  koryguje ewentualne 

błędy, 

–  ocenia projekty 

uwzględniając opinie 
uczniów, 

–  dokonuje 

podsumowania 
wykonanych zadań. 

–  prezentują swoje projekty, 
–  odpowiadają na pytania kolegów,
–  wszyscy uczniowie czynnie, 

uczestniczą w dyskusji, 

–  sporządzają notatki, 
–  oceniają projekt kolegów. 

 
Czas prezentacji projektów: każda grupa 10 minut. 
Forma projektów: plansze, fotografie, schematy. 
Kryteria oceny: 
–  sposób prezentacji: poprawność językowa, technika prezentacji, komunikatywność, 

wykorzystanie czasu prezentacji, 

–  estetyka wykonania projektu, 
–  stopień uzyskania zamierzonych celów, 
–  prawidłowość treści, 
–  pracowitość i zaangażowanie członków grupy. 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

 

Celem projektu jest przedstawienie wpływu emisji związków siarki na stan środowiska naturalnego. 
1.  Podzielcie się na grupy i wybierzcie lidera, który będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem   

pracy. 

2.  Wszyscy autorzy powinni uwzględnić następujące informacje dotyczące: 

–  źródeł emisji związków siarki, 
–  wpływu emisji związków siarki na: zanieczyszczenie atmosfery, skażenie wód, skażenie 

gleby, 

–  metod zmniejszania emisji związków siarki do środowiska, 
–  wpływu emisji związków siarki na organizmy żywe, 
–  stanu środowiska naturalnego w Polsce. 

3.  Opracujcie dokładny plan działania. 
4.  Zaplanujcie, w jakiej formie zaprezentujecie zebrany materiał. 
5.  Przedstawcie sprawozdanie z realizacji projektu. 
6.  Każda grupa otrzyma 10 minut na prezentację projektu. 
7.  Projekt będzie oceniany według następujących kryteriów: 

–  sposób prezentacji: poprawność  językowa, technika prezentacji, komunikatywność, 

wykorzystanie czasu prezentacji, 

–  estetyka wykonania projektu, 
–  stopień uzyskania zamierzonych celów, 
–  prawidłowość treści, 
–  pracowitość i zaangażowanie. 

8.  Ostateczna ocena uwzględnia opinię uczniów podczas dyskusji nad projektem. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowa ankieta dotycząca trudności podczas rozwiązywania problemu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik technologii chemicznej                 311[31] 

Moduł:  Technologia wytwarzania półproduktów i produktów nieorganicznych  311[31].Z5 
Jednostka modułowa: Wytwarzanie kwasu siarkowego(VI) z siarki                    311[31].Z5.02 
 

Temat: Wykorzystanie energii w postaci ciepła w wytwórni kwasu siarkowego(VI). 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności racjonalnego wykorzystania energii . 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  wskazać punkty uzyskiwania ciepła w procesie produkcji, 

−  wskazać sposoby wykorzystania uzyskanego ciepła, 

−  ocenić wpływ wykorzystania energii w postaci ciepła na koszty produkcji. 
Metody nauczania:  

−  metoda projektów. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa jednolita. 

 

Czas: 45 minut na wprowadzenie do tematu projektu, 45 minut na prezentacje projektów. 
          Projekt będzie wykonywany przez uczniów w ciągu jednego tygodnia. 
Środki dydaktyczne: 

−  materiał nauczania (rozdział 4.4 i 4.5), 
−  czasopisma specjalistyczne np. ,,Przemysł Chemiczny”, ,,Chemik”, 

−  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Lp. Fazy 

przygotowania 

projektu 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

 1. 

Wprowadzenie do 
tematu 

–  podaje niezbędne 

informacje dotyczące 
źródeł energii w 
wytwórni kwasu 
siarkowego(VI), 

–  podaje literaturę. 

–  tworzą zespoły, 
–  zadają pytania dotyczące 

projektu. 

 2. 

Sformułowanie tematu 
i ustalenie zakresu 
projektu 

–  wyjaśnia zasadę 

metody projektów, 

–  ustala formę projektu, 

czas prezentacji i 
kryteria ocen, 

–  ustala terminy, 

konsultacji i termin 
wykonania projektu. 

–  zbierają informacje na temat  

projektu, 

–  sporządzają plan działań. 

  3. 

Realizacja projektu 

–  odpowiada na 

wszystkie pytania 
związane z realizacją 

–  przeglądają literaturę, 
–  uczestniczą w konsultacjach, 
–  piszą sprawozdanie, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

Lp. Fazy 

przygotowania 

projektu 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

projektu, 

–  pomaga w 

rozwiązywaniu 
problemów, 

–  czuwa nad realizacją 

projektu. 

–  opracowują zebrany materiał oraz 

formę prezentacji. 

 4. 

Prezentacja projektów  –  ustala kolejność 

prezentacji przez 
zespoły, 

–  prowadzi dyskusję po 

przedstawieniu 
projektu, 

–  koryguje ewentualne 

błędy, 

–  ocenia projekty 

uwzględniając opinie 
uczniów, 

–  dokonuje 

podsumowania 
wykonanych zadań. 

–  prezentują swoje projekty, 
–  odpowiadają na pytania kolegów,
–  wszyscy uczniowie czynnie, 

uczestniczą w dyskusji, 

–  sporządzają notatki, 
–  oceniają projekt kolegów. 

 
Czas prezentacji projektów: każda grupa 10 minut. 
Forma projektów: plansze, schematy, modele aparatów. 
Kryteria oceny: 
–  sposób prezentacji: poprawność językowa, technika prezentacji, komunikatywność, 

wykorzystanie czasu prezentacji, 

–  estetyka wykonania projektu, 
–  stopień uzyskania zamierzonych celów, 
–  prawidłowość treści, 
–  pracowitość i zaangażowanie członków grupy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

 

Celem projektu jest przedstawienie wykorzystania energii w postaci ciepła w wytwórni kwasu 
siarkowego(VI). 
1.  Podzielcie się na grupy i wybierzcie lidera, który będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem   

pracy. 

2.  Wszyscy autorzy powinni uwzględnić następujące informacje dotyczące: 

–  aparatów wykorzystywanych do uzyskiwania ciepła w procesie produkcji kwasu 

siarkowego (VI), 

–  sposobów wykorzystania uzyskanego ciepła, 
–  wpływu wykorzystania energii w postaci ciepła na koszty produkcji. 

3.  Opracujcie dokładny plan działania. 
4.  Zaplanujcie, w jakiej formie zaprezentujecie zebrany materiał. 
5.  Przedstawcie sprawozdanie z realizacji projektu. 
6.  Każda grupa otrzyma 10 minut na prezentację projektu. 
7.  Projekt będzie oceniany według następujących kryteriów: 

–  sposób prezentacji: poprawność  językowa, technika prezentacji, komunikatywność, 

wykorzystanie czasu prezentacji, 

–  estetyka wykonania projektu, 
–  stopień uzyskania zamierzonych celów, 
–  prawidłowość treści, 
–  pracowitość i zaangażowanie. 

8.  Ostateczna ocena uwzględnia opinię uczniów podczas dyskusji nad projektem. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowa ankieta dotycząca trudności podczas rozwiązywania problemu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5. ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Zastosowanie kwasu siarkowego(VI). Siarka odzyskiwana jako 

surowiec w wytwórniach kwasu siarkowego(VI) 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Przedstaw znaczenie procesów odsiarczania gazów przemysłowych.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (4.1.1), 
2)  wskazać źródła siarkowodoru, 
3)  wskazać produkty odsiarczania gazów przemysłowych, 
4)  wskazać sposób uzyskiwania siarki z siarkowodoru. 
5)  określić rolę procesów odsiarczania dla środowiska,  
6)  określić znaczenie siarki odzyskiwanej jako surowca w wytwórniach kwasu siarkowego (VI). 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia – materiał nauczania (4.1.1). 
 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw wykorzystanie kwasu siarkowego(VI).  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 
      Uczeń powinien: 
1)  wskazać kierunki zastosowania kwasu siarkowego(VI), 
2)  podać przykłady wykorzystania  kwasu siarkowego(VI) w różnych gałęziach przemysłu jako: 

–  surowca, 
–  katalizatora, 
–  czynnika osuszającego, 
–  czynnika oczyszczającego produkty naftowe. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia – materiał nauczania (4.1.1), 
–  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

5.2. Instalacja spalania ciekłej siarki w piecu wtryskowym 

zintegrowanym z kotłem parowym 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj budowę i zasadę działania pieca wtryskowego do spalania ciekłej siarki  

z wbudowanym kotłem parowym. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować schemat 
pieca: wtryskowego i cyklonowego do spalania siarki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (4.2.1), 
2)  scharakteryzować budowę pieca z wbudowanym kotłem parowym, 
3)  wyjaśnić zasadę działania pieca, 
4)  podać przykłady zastosowania zasad technologicznych w procesie spalania siarki, 
5)  porównać budowę i zasadę działania pieca cyklonowego i wtryskowego. 
 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia  materiał nauczania  (4.2.1), 
–  schemat pieca wtryskowego i cyklonowego. 
 
Ćwiczenie 2 

Porównaj budowę pieca wtryskowego z piecem Clausa. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować schemat pieca 
wtryskowego i pieca Clausa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować budowę pieca Clausa, 
2)  określić różnice w budowie pieca wtryskowego i pieca Clausa. 

 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia  materiał nauczania (4.2.1), 
–  schemat pieca wtryskowego i Clausa. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.3. Masa wanadowa jako kontakt w procesie utleniania SO

2

 

      Stopień przemiany SO

2

 do SO

3

. Interpretacja przebiegu  

      utleniania SO

2

 do SO

3

 na wykresie e = f(t) 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Oblicz stopień przemiany SO

2

 do SO

3

, jeżeli do węzła kontaktowego wprowadzono 50m

3

 gazu 

zawierającego 12% objętościowych SO

2

, 9% objętościowych O

2

 i 79% objętościowych N

2

,  

a odprowadza się 47,06 m

gazu po przemianie. Objętości gazu podane są w przeliczeniu na 

warunki normalne. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać wzór na stopień przemiany, 
2)  obliczyć objętości poszczególnych składników gazu przed utlenieniem, 
3)  obliczyć objętość przereagowanego tlenu, 
4)  obliczyć objętość otrzymanego tlenku siarki(VI), 
5)  obliczyć stopień przemiany. 
 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia  materiał nauczania (4.3.1), 
–  kalkulator. 
 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy krzywej równowagi dla reakcji utlenienia SO

do SO

na wykresie ε = f(T), 

rysunek 6. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować rysunek 
krzywej równowagi utlenienia SO

2

 do SO

3

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  określić na wykresie obszar, w którym reakcja utlenienia SO

2

 do SO

3

  będzie przebiegała  

z wytworzeniem SO

3

2)  określić przebieg reakcji utlenienia SO

2

 do SO

3

 dla parametrów charakteryzowanych przez 

punkt D, 

3)  określić przebieg reakcji dla punktu B leżącego na krzywej równowagi, 
4)  porównać wpływ parametrów opisanych punktem B i C na przebieg reakcji utlenienia.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  dyskusja problemowa. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia – materiał nauczania (4.3.1), 
–  rysunek krzywej równowagi utlenienia SO

2

 do SO

3

 
Ćwiczenie 3 

Określ wpływ wanadowej masy kontaktowej na przebieg reakcji utleniania tlenku siarki (IV). 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować rysunek 
obrazujący linię zapłonu masy wanadowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  określić skład wanadowej masy kontaktowej, 
2)  określić wpływ katalizatora na przebieg reakcji utlenienia tlenku siarki (IV), 
3)  określić zakres temperatur działania katalizatora wanadowego. 
 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  praca z tekstem. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia  materiał nauczania (4.3.1), 
–  rysunek obrazujący linię zapłonu masy wanadowej. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5.4. Węzeł kontaktowy w instalacjach wytwarzających kwas 

siarkowy(VI) z siarki 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zinterpretuj przebieg krzywej schodkowej na wykresie zależności

 

stopnia przemiany SO

2

  

do SO

od temperatury. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować rysunek 
obrazujący interpretację przebiegu utlenienia SO

2

 w aparacie kontaktowym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić linię zapłonu, krzywą równowagi, 
2)  scharakteryzować przebieg utlenienia na poszczególnych półkach, 
3)  określić warunki uzyskania wysokiego stopnia przemiany SO

2

 do SO

3

 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  praca z tekstem. 
    

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia – materiał nauczania (4.4.1), 
–  rysunek obrazujący interpretację przebiegu utleniania SO

2

 w aparacie kontaktowym. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj pracę węzła kontaktowego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować schemat 
pracy węzła kontaktowego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować rolę aparatów węzła kontaktowego, 
2)  określić rodzaj procesów w poszczególnych aparatach węzła kontaktowego, 
3)  scharakteryzować budowę aparatu kontaktowego, 
4)  scharakteryzować  pracę aparatu kontaktowego, 
5)  określić sposób wykorzystania energii w postaci ciepła, 
6)  ocenić sposób wykorzystania energii w postaci ciepła w węźle kontaktowym, 
7)  wskazać zasady technologiczne wykorzystywane w procesach zachodzących w węźle 

kontaktowym. 

  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  metoda projektów. 
    

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia  materiał nauczania (4.4.1), 
–  schemat pracy węzła kontaktowego na arkuszu lub symulacja komputerowa. 
 
Ćwiczenie 3 

Kombinat Płock przerabia 12 milionów ton ropy na rok. Zawartość siarki w ropie wynosi 1,5%. 

Oblicz, ile ton w ciągu roku tlenku siarki(VI) można otrzymać, jeśli stopień przemiany SO

2

 w SO

3

 

wynosi 98,6%. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć masę siarki otrzymanej z 12 milionów ton ropy, 
2)  zapisać równanie reakcji spalania siarki, 
3)  obliczyć masę powstałego SO

2

4)  obliczyć masę wytworzonego SO

3

 
Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
    

Środki dydaktyczne: 

–  kalkulator. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

5.5. Metoda absorpcji. Schemat ideowy 

Problem emisji nieprzereagowanego SO

2

 do atmosfery 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj proces absorpcji tlenku siarki(VI) z uwzględnieniem zasad bhp, ochrony ppoż. 

obowiązujących na stanowisku pracy (rysunek 11). 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować schemat 
instalacji absorpcji SO

3

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaj aparatów stosowanych w instalacji absorpcji tlenku siarki(VI), 
2)  opisać pracę wież absorpcyjnych i chłodnic ociekowych, 
3)  wskazać czynniki absorbujące w wieży absorpcyjnej 2a i 2b, 
4)  uzasadnić dobór czynników absorbujących, 
5)  wskazać wykorzystanie zasad technologicznych w procesie absorpcji tlenku siarki(VI), 
6)  wskazać środki ochrony indywidualnej, 
7)  określić tok postępowania w przypadku niezamierzonego uwolnienia się tlenku siarki(VI)  

do środowiska, 

8)  określić sposób postępowania w przypadku pożaru. 
 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia  materiał nauczania (4.5.1), 
–  schemat instalacji absorpcji SO

3

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw zasady pracy instalacji  z wykorzystaniem podwójnej absorpcji. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować schemat 
zasady metody podwójnej absorpcji oraz schemat instalacji do produkcji kwasu siarkowego(VI) 
metodą podwójnej absorpcji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budowę aparatu kontaktowego stosowanego w podwójnej absorpcji, 
2)  określić warunki pracy aparatu kontaktowego, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

3)  określić stopień przemiany tlenku siarki(IV) 

 

do tlenku siarki(VI) w metodzie podwójnej 

absorpcji. 

4)  ocenić wpływ produkcji kwasu siarkowego(VI) metodą podwójnej absorpcji na środowisko. 

 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  Poradnik dla ucznia  materiał nauczania (4.5.1), 
–  schemat zasady metody podwójnej absorpcji, 
–  schemat instalacji do produkcji kwasu siarkowego (VI) metoda podwójnej absorpcji. 

 

Ćwiczenia 3 

Roczna produkcja kwasu siarkowego(VI) to 100 ton rocznie. Stopień przemiany SO

2

 w SO

wynosi 99,9%. Oblicz masę SO

2

 emitowanego do atmosfery. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć procent siarki pozostającej w postaci SO

2

2)  obliczyć masę emitowanego SO

2

 do atmosfery. 

 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kalkulator. 
 
Ćwiczenie 4 

Zaproponuj sposoby zmniejszania emisji tlenku siarki(IV)

 

do atmosfery. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować katalogi 
handlowe i Rocznik statystyczny. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  wskazać źródła emisji tlenku siarki(IV) do atmosfery, 
2)  określić wpływ tlenku siarki(IV) na środowisko, 
3)  wskazać sposoby zmniejszania emisji tlenku siarki(IV) do atmosfery.  

 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

–  metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  katalogi handlowe,  
–  Rocznik statystyczny, 
–  informacje z Internetu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Wytwarzanie kwasu siarkowego 

(VI) z siarki”  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Test składa się z 20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

−  zadania 2, 6, 11, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny 
szkolne:

 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13  zadań z poziomu podstawowego,  
–  dobry – za rozwiązanie 16  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego.  
 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. Określić źródło siarki odzyskiwanej 

2. 

Scharakteryzować budowę pieca 
wtryskowego 

C PP a 

3. 

Określić proces zachodzący 

popielniku instalacji do spalania 

siarki 

B P d 

4. 

Określić sposób wykorzystania ciepła 
wytworzonego podczas spalania siarki 

B P a 

5. 

Wyjaśniić pojęcie stopnia przemiany 
SO

2

 do SO

3

 

B P a 

6. 

Obliczyć stopień przemiany SO

2

 do 

SO

3

 

C PP b 

7. 

Określić skład wanadowej masy 
kontaktowej 

B P b 

8. 

Określić czynniki wpływające na 
zwiększenie przemiany SO

2

 na SO

3

 

B P a 

9. 

Wskazać procesy zachodzące 
w aparacie kontaktowym 

B P b 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

10. 

Charakteryzować wytwarzanie kwasu 
siarkowego metodą podwójnej 
absorpcji 

B P b 

11. 

Dobrać rodzaj absorbenta do 
pochłaniania SO

3

 

C PP d 

12. 

Określić stopień przemiany SO

2

 do 

SO

3

 w metodzie podwójnej absorpcji 

B P b 

13. 

Określić wpływ emisji SO

2

 na stan 

środowiska naturalnego 

B P b 

14. 

Wskazać zastosowanie kwasu 
siarkowego(VI) 

B P c 

15. 

Wskazać źródła emisji SO

2

 do 

atmosfery 

B P a 

16. 

Określić właściwości kwasu 
siarkowego(VI) na podstawie Karty 
charakterystyki 

B P a 

17. Obliczyć ilości surowców 

C PP a 

18. 

Ocenić podwójną metodę absorpcji pod 
kątem ochrony środowiska 

C PP b 

19. 

Określić chemizm procesu utlenienia 
tlenku siarki(IV) 

B P a 

20. 

Określić wpływ zastosowania kontaktu 
na proces  

B P a 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Ustal z uczniami zakres materiału. 
3.  Zapewnij warunki do samodzielnej pracy.  
4.  Rozdaj zestawy zadań, instrukcje i karty odpowiedzi. 
5.  Odczytaj uczniom przeznaczoną dla nich instrukcję oraz udziel odpowiedzi na pytania. 
6.  Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia zadania. 

7.  Pełnij rolę obserwatora. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły 

uczniom największe trudności. 

11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są cztery możliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawdziwa.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Prawidłową odpowiedź zaznacz X. W przypadku pomyłki, należy błędną odpowiedź zaznaczyć 

kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Ocenę dostateczny otrzymasz, jeśli udzielisz prawidłową odpowiedź na 13 pytań. 
8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Surowcem do produkcji kwasu siarkowego(VI) jest siarka odzyskiwana, którą otrzymuje się z: 

a)   siarczku cynku, 
b)   siarki rodzimej, 
c)   zasiarczonego gazu ziemnego, 
d)   pirytu. 

2.   Wtryskowy piec do spalania siarki wewnątrz wyłożony jest: 

a)  cegłą żaro- i kwasoodporną, 
b)  płytkami z cegły żaroodpornej, 
c)  miedzią, 
d)  płytkami kwasoodpornymi. 

3.  W topielniku instalacji do spalania siarki zachodzi proces: 

a)  filtrowania, 
b)  spalania, 
c)  produkcji pary, 
d)  topienia siarki. 

4.  Ciepło spalania siarki w piecu wtryskowym wykorzystuje się do: 

a)  produkcji pary, 
b)  ogrzewania topielnika, 
c)  skraplania gazów poreakcyjnych, 
d)  ogrzewania kolumny absorpcyjnej. 

5.  Stopień przemiany SO

2

 do SO

3

 to stosunek ilości: 

a)  SO

3

 do całkowitej ilości (SO

+ SO

3

), 

b)  SO

do całkowitej ilości (SO

2

 + SO

3

), 

c)  SO

2

 do ilości SO

3

d)  SO

3

 do ilości SO

2

6.  W aparacie kontaktowym poddano procesowi utlenienia 100 m

3

 gazu zawierającego 80% SO

2

Stopień przemiany SO

2

 w SO

3

 wynosi 50%. Objętość SO

3

 po utlenieniu wynosi: 

a)  80 m

3

 

b)  40m

3

 

c)  20 m

3

d)  50 m

3

7.  Nośnikiem w kontakcie wanadowym jest: 

a)  V

2

O

3

b)  SiO

2

c)  Na

2

O, 

d)  K

2

O. 

8.  Aby osiągnąć wysoki stopień przemiany SO

2

 do SO

3

 należy zastosować w aparacie 

kontaktowym: 

a)  dużą liczbę półek i chłodzenie, 
b)  dużą liczbę półek , 
c)  chłodzenie gazu, 
d)  małą liczbę półek i chłodzenie gazu. 

9.  W aparacie kontaktowym zachodzi proces: 

a)  redukcji tlenku siarki(VI)

 

do tlenku siarki(IV), 

b)  utlenienia tlenku siarki(IV)

 

do tlenku siarki(VI), 

c)  spalania siarki do tlenku siarki(IV), 
d)  utleniania siarkowodoru. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

10. W produkcji kwasu siarkowego(VI) metodą podwójnej absorpcji zachodzą procesy: 

a)  pojedyncza kataliza i pojedyncza absorpcja, 
b)  dwukrotna kataliza i dwukrotna absorpcja, 
c)  pojedyncza kataliza i dwukrotna absorpcja, 
d)  dwukrotna kataliza i pojedyncza absorpcja. 

11. Absorbentem w wieży do pochłaniania tlenku siarki(VI) jest: 

a)  woda i 20% kwas siarkowy(VI), 
b)  kwas siarkowy(VI) 50%, 
c)  oleum 20%, 
d)  kwas siarkowy(VI) 96% i oleum 20%. 

12. Stopień przemiany SO

2

 do SO

3

 w węźle kontaktowym metodą z podwójną absorpcją wynosi: 

a)  80,0% 
b)  99,9%, 
c)  98,0%, 
d)  90,0%. 

13. Emisja  tlenku siarki(IV) do atmosfery powoduje powstawanie: 

a)  dziury ozonowej, 
b)  kwaśnych deszczy, 
c)  efektu cieplarnianego, 
d)  smogu. 

14. Największe ilości kwasu siarkowy(VI) stosuje się do produkcji: 

a)  szkła, 
b)  polietylenu, 
c)  nawozów sztucznych, 
d)  teflonu. 

15. Głównym źródłem emisji tlenku siarki(IV) do atmosfery jest spalanie: 

a)  zasiarczonych paliw, 
b)  odsiarczonego gazu syntezowego, 
c)  odsiarczonej ropy, 
d)  odsiarczonego gazu ziemnego. 

16. W karcie charakterystyki właściwości żrące kwasu siarkowego(VI), oznacza się literką: 

a)  C, 
b)  R, 
c)  S, 
d)  F. 

17. Do spalenia 10 moli siarki do SO

2

 zużywa się w warunkach normalnych: 

a)  224 dm

3

 O

2

b)  112 dm

3

 O

2

c)  448 dm

3

 O

2

d)  472 dm

3

 O

2

18. Głównym celem stosowania podwójnej metody absorpcji jest: 

a)  zmniejszenie zużycia tlenu, 
b)  zmniejszenie emisji tlenku siarki(IV), 
c)  zwiększenie emisji tlenku siarki(IV), 
d)  zmniejszenie wykorzystania siarki. 

19. Równanie reakcji  2SO

2

 + O

2

         2SO

3

 opisuje proces: 

a)  utlenienia tlenku siarki (IV), 
b)  Clausa, 
c)  spalania siarki, 
d)  redukcję tlenku siarki(IV). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

20. Kontakt wanadowy stosowany w aparacie kontaktowym: 

a)   przyśpiesza reakcję utleniania tlenku siarki(IV) do tlenku siarki(VI), 
b)  przyśpiesza reakcję utleniania siarki do tlenku siarki(IV), 
c)  obniża temperaturę procesu, 
d)  obniża ciśnienie procesu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie kwasu siarkowego (VI) z siarki 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punktacja 

1 a b c  d 

 

2 a b c  d 

 

3 a b c  d 

 

4 a b c  d 

 

5 a b c  d 

 

6 a b c  d 

 

7 a b c  d 

 

8 a b c  d 

 

9 a b c  d 

 

10 a b c  d 

 

11 a b c  d 

 

12 a b c  d 

 

13 a b c  d 

 

14 a b c  d 

 

15 a b c  d 

 

16 a b c  d 

 

17 a b c  d 

 

18 a b c  d 

 

19 a b c  d 

 

20 a b c  d 

 

Razem:  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

Zadanie praktyczne wysoko symulowane  

do jednostki modułowej „Wytwarzanie kwasu siarkowego(VI) z siarki” 
 

 Proponowane zadanie praktyczne przeznaczone jest do przeprowadzenia po zakończonym 

procesie kształcenia w jednostce modułowej „Wytwarzanie kwasu siarkowego(VI) z siarki”. 
Zadanie ma charakter wysoko symulowany i pozwala na ocenę umiejętności uczniów w zakresie 
posługiwania się schematem procesu produkcji, dobierania parametrów procesu, obliczania masy 
absorbenta. 
Zadanie praktyczne ma charakter sprawdzający tzn. ukierunkowany jest na porównanie wyników  
z założonymi w programie celami kształcenia. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 
1.  Czas trwania zadania praktycznego 45 minut. 
2.  Należy przygotować indywidualne stanowisko pracy dla każdego ucznia. 
3.  Rozdać karty pracy oraz instrukcje dla ucznia. 
4.  Omówić z uczniami przebieg zadania praktycznego. 
5.  Podczas przeprowadzania zadania nauczyciel pełni rolę obserwatora. 
6.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu nauczyciel przypomina uczniom o zbliżającym 

się czasie zakończenia zadania. 

7.  Po wykonaniu zadania uczeń oddaje kartę pracy nauczycielowi. 
8.  Nauczyciel przeprowadza analizę wyników sprawdzianu. 
9.  Opracowuje wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych. 

 
Zadanie dla ucznia: 
W zakładzie  przetwórczym siarki w Toruniu produkuje się kwas siarkowy(VI). Oblicz ile ton 
kwasu siarkowego(VI) o stężeniu 98% należy doprowadzić do wieży absorpcyjnej, aby 
zaabsorbować SO

3

 wytworzony z 1 tony siarki odzyskiwanej i otrzymać monohydrat. Siarka 

zawiera 0,01% zanieczyszczeń, a stopień przemiany SO

2

 do SO

3

 wynosi 99%. 

   Opracuj projekt realizacji prac związanych z procesem produkcji kwasu siarkowego(VI). Projekt 
realizacji powinien zawierać: 
–  schemat ideowy wytwarzania kwasu siarkowego(VI), 
–  charakterystykę pracy aparatu kontaktowego, 
–  obliczenia dotyczące procesu. 

 

Plan testu 

 

 

Lp. 

 

Nazwa czynności 

 

Liczba punktów 

możliwych do 

uzyskania 

 

    1 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obliczenie masy kwasu siarkowego(VI), którą należy 
doprowadzić do wieży: 
–  obliczenie masy czystej siarki, 
–  obliczenie masy otrzymanego tlenku siarki(IV) 
      na podstawie równania reakcji, 
–  obliczenie masy tlenku siarki(VI) z uwzględnieniem stopnia 

przemiany, 

–  obliczenie ilości ton kwasu siarkowego(VI) 98%, który 

należy doprowadzić do wieży. 

 
 


 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

 

Lp. 

 

Nazwa czynności 

 

 

Liczba punktów 

możliwych do 

uzyskania 

 

Scharakteryzowanie pracy aparatu kontaktowego: 
–  opisanie budowy aparatu kontaktowego, 
–  podanie składu masy kontaktowej, 
–  podanie składu gazu doprowadzanego na pierwszą półkę, 
–  podanie parametrów procesu utleniania tlenku siarki(IV), 
–  wskazanie wykorzystania zasad technologicznych 

w procesie utleniania tlenku siarki(IV).  
 

 





     

Rysowanie schematu ideowego procesu produkcji kwasu 
siarkowego(VI) metodą pojedynczej absorpcji: 
–  określanie rodzajów aparatów, 
–  określanie rodzajów procesów zachodzących w aparatach, 
–  zaznaczenie na schemacie: 

       doprowadzenia surowców (1 pkt), 
       kierunku przepływu reagentów (1 pkt), 
       odprowadzenie produktu (1 pkt).

 

 

 
 



 

     4 Ocena 

wpływu emisji związków siarki do atmosfery w 

produkcji kwasu siarkowego(VI)

 

metodą pojedynczej absorpcji: 

–  ocena wpływu związków siarki na środowisko, 
–  proponowanie sposobu ograniczenia emisji związków siarki 

do atmosfery. 

 

 
 


 

 
             

 
 
Uczeń może maksymalnie otrzymać 16 punktów. 
Zadanie uczeń zaliczy, jeśli uzyska 8 punktów: 
–  aby otrzymać ocenę dostateczną powinien uzyskać 1011 punktów, 
–  na ocenę dobrą powinien uzyskać 1214 punktów, 
–  na ocenę bardzo dobrą powinien uzyskać 1516 punktów. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

Karta oceny 

 
  

Lp. 

 

Czynności ucznia 

 

Maksymalna liczba 

punktów 

 
Uzyskana liczba
 

punktów 

    1 

Obliczenie  masy  kwasu  siarkowego(VI), 
którą należy doprowadzić do wieży: 
–  obliczanie masy czystej siarki, 
–  obliczanie masy otrzymanego 

tlenku siarki(IV) na podstawie 
równania reakcji, 

–  obliczanie masy tlenku siarki(VI) z 

uwzględnieniem stopnia przemiany, 

–  obliczanie ilości ton kwasu siarkowego 

(VI) 98% należy doprowadzić do 
wieży. 

 

 
  
 


 
 

 

 
 
 

 

Scharakteryzowanie pracy aparatu 
kontaktowego: 
–  opisanie budowy aparatu 

kontaktowego, 

–  podanie składu masy kontaktowej, 
–  podanie składu gazu doprowadzanego 

na pierwszą półkę, 

–  podanie parametrów procesu utleniania 

tlenku siarki(IV), 

–  wskazanie wykorzystania zasad 

technologicznych w procesie utleniania 
tlenku siarki(IV) w aparacie 
kontaktowym. 
 

 
 

 


 

        

 

     

Rysowanie schematu ideowego procesu 
produkcji kwasu siarkowego(VI) metodą 
pojedynczej absorpcji: 
–  określanie rodzajów aparatów, 
–  określanie rodzajów procesów 

zachodzących w aparatach, 

–  zaznaczenie na schemacie: 

       doprowadzenia surowców, 
       kierunku przepływu reagentów, 
       odprowadzenie produktu.

 

 

 
 

 


 

 

 

     4 Ocena 

wpływu emisji związków siarki do 

atmosfery w produkcji kwasu siarkowego 
(VI)

 

metodą pojedynczej absorpcji: 

–  ocena wpływu związków siarki na 

środowisko, 

–  proponowanie sposobu ograniczenia 

emisji związków siarki do atmosfery. 

 
 

 

 

             

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

Zadanie praktyczne 

dla jednostki modułowej „Wytwarzanie kwasu siarkowego(VI) z siarki” 
 
Instrukcja dla ucznia
 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Możesz korzystać z dołączonego materiału do zadania (załącznik), kalkulatora. 
3.  Zanim przystąpisz do wykonania zadania zaplanuj pracę. Pomoże Ci w tym KARTA PRACY. 
4.  Odpowiedzi wpisuj w wyznaczonych miejscach KARTY. 
5.  Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz jeden punkt. Za niepełną lub złą odpowiedź 

otrzymasz zero punktów. 

6.  Maksymalnie możesz otrzymać 16 punktów. Ocenę dostateczny otrzymasz, jeśli uzyskasz 10 

punktów. 

5.  Pracuj samodzielnie. 
6.  Po zakończeniu zadania oddaj nauczycielowi KARTĘ PRACY. 
7.  Na wykonanie masz 45 minut 
                                                                                                                                     Powodzenia 
 
Treść zadania 
 

W zakładzie  przetwórczym siarki w Toruniu produkuje się kwas siarkowy(VI). Oblicz ile 

ton kwasu siarkowego (VI) o stężeniu 98% należy doprowadzić do wieży absorpcyjnej, aby 
zaabsorbować SO

3

 wytworzony z 1 tony siarki odzyskiwanej i otrzymać monohydrat. Siarka 

zawiera 0,01% zanieczyszczeń, a stopień przemiany SO

2

 do SO

3

 wynosi 99%. 

Opracuj projekt realizacji prac związanych z procesem produkcji kwasu siarkowego(VI). 

Projekt realizacji powinien zawierać: 
–  schemat ideowy wytwarzania kwasu siarkowego(VI), 
–  charakterystykę pracy aparatu kontaktowego, 
–  obliczenia dotyczące procesu. 
 
Działanie Twoje powinno przebiegać w trzech etapach: 
 
ETAP I – faza przygotowawcza: 
–  zapoznaj się z dołączoną dokumentacją do zadania, 
–  przeanalizuj treść zadania, 
–  przeanalizuj pracę węzła kontaktowego, 
ETAP II – faza realizacyjna: 
–  oblicz masą 98% kwasu siarkowego(VI), 
–  scharakteryzuj pracę aparatu kontaktowego, 
–  narysuj schemat ideowy produkcji kwasu siarkowego(VI) metoda pojedynczej absorpcji, 
–  oceń wpływ emisji SO

2

 na środowisko. 

ETAP III – faza oceniająca: 
–  zinterpretuj uzyskane wyniki, 
–  określ, co zrobiłbyś inaczej, gdybyś wykonanie zadania mógł powtórzyć. 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

Karta pracy 

 
Nazwa i adres szkoły 

Nazwisko i imię ucznia 

   Data 

Uzyskana suma  
 punktów 

 

 

 

 

 
 Zadanie 

 Odpowiedź 

                                                                        4pkt
1.  Oblicz masę kwasu siarkowego(VI), którą 

należy doprowadzić do wieży: 
 
 
 

   

 

                                                                        5pkt
2. Scharakteryzuj pracę aparatu kontaktowego: 
–  opisz budowę aparatu kontaktowego, 
–  podaj skład masy kontaktowej, 
–  podaj skład gazu doprowadzanego na 

pierwszą półkę, 

–  podaj parametry procesu utleniania tlenku 

siarki(IV) do tlenku siarki(VI), 

–  wskaż wykorzystanie zasad 

technologicznych w procesie utleniania 
tlenku siarki(IV) w aparacie kontaktowym. 

 

 

                                                                        5pkt  
3. Narysuj schemat ideowy procesu produkcji 
kwasu siarkowego(VI) metodą pojedynczej 
absorpcji: 
–  określ rodzaje aparatów, 
–  określ rodzaj procesów zachodzących 

w aparatach, 

–  zaznacz na schemacie: 

doprowadzenie surowców  
kierunek przepływu reagentów 
odprowadzenie produktów. 

 

                                                                        2pkt
4. Oceń wpływ emisji związków siarki do 
atmosfery w produkcji kwasu siarkowego(VI)

 

metodą pojedynczej absorpcji: 
–  oceń wpływ związków siarki na środowisko, 
–  zaproponuj sposób ograniczenia emisji 

związków siarki do atmosfery. 

 

 

 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

Załącznik 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

Zasada pracy węzła kontaktowego przy produkcji H

2

SO

4

 z siarki: 

1 – piec wtryskowy do spalania siarki, 1a – kocioł, 2 – pięciopółkowy aparat kontaktowy,  
3 – wymiennik ciepła, 4 – chłodnica gazów odlotowych z węzła kontaktowego (ekonomizer),  
1’ – 5’ – kolejne półki aparatu kontaktowego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

7.LITERATURA

 

 

1.  Bortel E., Koneczny H.: Zarys technologii chemicznej. PWN, Warszawa 1992 
2.  Molenda J.: Technologia chemiczna. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1997  
3.  Ryng M.: Bezpieczeństwo techniczne w przemyśle chemicznym. Poradnik. WNT, Warszawa  
     1994 
4.  Warych. J.: Oczyszczanie przemysłowych gazów odlotowych. WNT, Warszawa 1996 
5.  htt://www.pipc.org.pl/pl/clownload/bat/branza-chemiczna/2005-09-29