background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

 

Aleksandra Tomczak 

 

 

 

 
Wytwarzanie kwasu fosforowego(V) oraz nawozów 
fosforowych i wieloskładnikowych 311[31].Z5.03 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Halina Bielecka 

dr Jacek Górski 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Bożena Zając 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[31].Z5.03 
„Wytwarzanie  kwasu  fosforowego(V)  oraz  nawozów  fosforowych  i  wieloskładnikowych” 
zawartej w modułowym programie nauczania dla zawodu technik technologii chemicznej 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

SPIS TREŚCI

    

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

13 

5.1. Surowce do produkcji kwasu ortofosforowego(V), nawozów fosforowych 

i wieloskładnikowych 

 

13 

   5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Produkcja kwasu ortofosforowego(V) 

15 

   5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Produkcja nawozów fosforowych 

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Produkcja nawozów wieloskładnikowych 

18 

   5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7. Literatura 

33 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 
Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii chemicznej 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych 

uczniów, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne były prowadzone różnymi  metodami  ze  szczególnym 
uwzględnieniem: 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych  i  sprawdzianem 
praktycznym. W rozdziale 6 podano również: 

  plan testu, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

311[31].Z5 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów 

nieorganicznych 

311[31].Z5.01 

Wytwarzanie siarki 

odzyskiwanej 

z siarkowodoru 

311[31].Z5.04 

Wytwarzanie 

amoniaku, kwasu 

azotowego(V) 

i nawozów azotowych

 

311[31].Z5.05 

Wytwarzanie sody 

kalcynowanej 

311[31].Z5.06 

Wytwarzanie chloru 

i wodorotlenku 

sodu metodą 

elektrolizy 

przeponowej 

311[31].Z5.02 

Wytwarzanie kwasu 

siarkowego(VI) 

z siarki 

311[31].Z5.03 

Wytwarzanie kwasu 
fosforowego(V) oraz 

nawozów fosforowych 

i  wieloskładnikowych 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  czytać schematy procesów technologicznych, 

  konstruować schematy ideowe procesów technologicznych z zastosowaniem typowych 

oznaczeń, 

  charakteryzować budowę i zasadę działania aparatów i urządzeń do ekstrakcji i absorpcji, 

–  stosować technikę komputerową w sporządzaniu schematów ideowych, 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii, 

  stosować nomenklaturę chemiczną związków nieorganicznych, 

  definiować podstawowe zasady technologiczne, 

  porównywać właściwości chemiczne kwasów, zasad i soli, 

  pisać równania reakcji chemicznych, 

  wykonywać obliczenia związane ze stężeniem roztworu, 

  wykonywać proste obliczenia oparte na równaniach reakcji, 

  posługiwać się podstawowym sprzętem laboratoryjnym, 

  stosować typowe metody analityczne w procesach badawczych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  rozróżnić minerały fosforowe i nawozy fosforowe, 

  określić różnorodność surowców stosowanych w produkcji nawozów NPK, 

  zinterpretować chemizm procesu produkcji kwasu fosforowego(V) i superfosfatów, 

  porównać  wytwarzanie  superfosfatu  prostego  i  skoncentrowanego  uwzględniając 

zastosowany substrat kwasowy oraz zawartość fosforu w produkcie, 

  posłużyć się schematami ideowymi produkcji kwasu fosforowego(V) metodą ekstrakcyjną 

i superfosfatów, 

  obliczyć  zapotrzebowanie  surowców  w  procesie  technologicznym  produkcji  kwasu 

fosforowego(V), 

  przewidzieć  zagrożenia  eksploatacyjne  aparatów  i  urządzeń  wytwórni  kwasu 

fosforowego(V) i superfosfatów, 

  określić  skład  chemiczny  odpadów  powstających  w  procesie  produkcji  kwasu 

fosforowego(V), 

  obliczyć ilość produktów ubocznych z procesu produkcji superfosfatów, 

  scharakteryzować  problemy  ochrony  środowiska  występujące  podczas  produkcji  kwasu 

fosforowego(V), nawozów fosforowych oraz wieloskładnikowych, 

  opracować  schemat  ideowy powiązań wytwórni kwasu siarkowego(VI), fosforowego(V), 

diwodoroortofosforanu(V)  amonu  oraz  amoniaku  i  mocznika  w  produkcji  nawozów 
wieloskładnikowych typu NPK, 

  zastosować  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  oraz  ochrony  środowiska  obowiązujące 

na stanowiskach pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

Scenariusz zajęć  1 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł:   Technologia wytwarzania półproduktów i produktów nieorganicznych 311[31].Z5. 
Jednostka modułowa:  

  Wytwarzanie  kwasu  fosforowego(V)  oraz  nawozów  fosforowych  

 i wieloskładnikowych 311[31].Z5.03 

 

Temat: Identyfikacja nawozu fosforowego na podstawie zawartości fosforu w postaci 

związków rozpuszczalnych w wodzie. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności identyfikacji nawozów fosforowych na podstawie 

zawartości fosforu w postaci związków rozpuszczalnych w wodzie. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zaplanować sprzęt i odczynniki do wykonania oznaczenia, 

 

przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii i bhp, 

 

dobrać odpowiedni sprzęt i odczynniki do wykonania oznaczenia, 

 

zaplanować kolejne czynności konieczne do wykonania badań, 

 

stosować 

zasady 

bhp 

obowiązujące 

przy 

wykonywaniu 

miareczkowania 

alkacymetrycznego, 

 

przeprowadzić oznaczenie według instrukcji, 

 

obliczyć zawartość fosforu w badanej próbce, 

 

zidentyfikować próbkę nawozu, 

 

sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia. 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne, 

  metoda tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:
 180 minut. 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja wykonania oznaczenia, 

 

odczynniki: 

  wodorotlenek  sodu  NaOH  cz.d.a  –  roztwór  o  cNaOH  =  0,1mol·dm-3  

i o cNaOH = 0,5mol·dm-3, 

  chlorek wapnia CaCl2 cz.d.a – roztwór 30% (m/m), 

  oranż metylowy, wskaźnik– roztwór 0,1% (m/m), 

  fenoloftaleina, wskaźnik – roztwór 1% (m/m), 

 

sprzęt:  

  waga analityczna, 

  mieszadło magnetyczne, 

  moździerz, 

  sito o oczkach 0,5 mm, 

  kolba miarowa o pojemności 250 cm3, 

  cylinder miarowy o pojemności 250 cm3, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

  zlewka o pojemności 400 cm3 - 2 szt., 

  lejek i sączki, 

  szkiełko zegarkowe, 

  pipeta, 

  kolba stożkowa o pojemności 500 cm3, 

  biureta, 

 

przybory do sporządzenia sprawozdania, papier formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 (poradnik dla nauczyciela). 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie  stanowiska  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  i  wydanie  arkusza  z  tekstem 

przewodnim. 

4.  Przeprowadzenie oznaczenia. 
5.  Uporządkowanie stanowisk pracy. 
6.  Przekazanie informacji o pracy domowej. 
 

Tekst przewodni do ćwiczenia 

Zadanie dla ucznia 
Oznacz  w  badanej  próbce  nawozu  fosforowego  zawartość  fosforu,  obecnego  w  postaci 
związków  rozpuszczalnych  w  wodzie  metodą  miareczkową,  według  instrukcji. Na  podstawie 
otrzymanych wyników określ jaki to nawóz. 
 
Instrukcja wykonania oznaczenia  [5] 
Ekstrakcja związków fosforu wodą 
 
Próbkę badanego nawozu utrzeć w moździerzu i przesiać przez sito o średnicy oczek 0,5 mm. 
Odważyć  na  wadze  analitycznej  około  5  g  rozdrobnionej  próbki,  przenieść  do  zlewki  
o  pojemności  400  cm

3

,  dodać  200  cm

3

  wody  destylowanej  i  po  przykryciu  szkiełkiem 

zegarkowym  –  mieszać  mieszadłem  magnetycznym  w  ciągu  30  min.  Zawartość  zlewki 
przenieść ilościowo do kolby miarowej o pojemności 250 cm

3

, uzupełnić wodą destylowaną do 

kreski, a po opadnięciu osadu, roztwór przesączyć przez suchy sączek do suchej zlewki. 
 
Wykonanie oznaczenia 
Odmierzyć  pipetą  50  cm

3

  roztworu  ekstrakcyjnego  do  kolby  stożkowej  o  pojemności  

500 cm

3

. Próbkę rozcieńczyć 150 cm

3

 wody destylowanej, dodać 3 krople oranżu metylowego 

i  miareczkować  roztworem  wodorotlenku  sodu  o  stężeniu  c

NaOH 

=  0,1  mol·dm

-3

 

do  zmiany  zabarwienia  z  czerwonej  na  żółtą.  Następnie  do  mieszaniny  po  pierwszym 
miareczkowaniu dodać 50 cm

3

 roztworu chlorku wapnia, kilka kropli fenoloftaleiny, oziębić do 

temperatury 

14

o

miareczkować 

roztworem 

wodorotlenku 

sodu 

stężeniu  

c

NaOH

 = 0,5 mol·dm

-3

 do wyraźnego malinowego zabarwienia. 

 
Obliczanie zawartości wolnego kwasu ortofosforowego(V)  
 
Zawartość  wolnego  kwasu  ortofosforowego(V)    (x

1

)  w  przeliczeniu    na  P

2

O

5

,  obliczyć  

w procentach według wzoru: 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

100

50

250

007098

,

0

1

1

=

p

m

V

x

 

 
gdzie:  
V

1

-  objętość  roztworu  wodorotlenku  sodu  o  stężeniu  C

NaOH

=0,1  mol·dm

-3

,  zużyta  

na miareczkowanie wobec oranżu metylowego  [cm

3

], 

0,007098-  ilość  P

2

O

5

 odpowiadająca 1 cm

3

 roztworu  NaOH o stężeniu C

NaOH

=0,1 mol·dm

-3

 

[g·cm

-3

], 

m

p

 – masa badanej próbki, odważonej do ekstrakcji [g]. 

 
Łączną  zawartość  H

3

PO

i  Ca(H

2

PO

4

)

  (x

2

)  w  przeliczeniu    na  P

2

O

obliczyć  w  procentach 

masowych według wzoru: 

100

50

250

017745

,

0

2

2

=

p

m

V

x

 

gdzie:  
V

2

- objętość roztworu sodu o stężeniu C

NaOH

=0,5 mol·dm

-3

, zużyta na miareczkowanie wobec 

fenoloftaleiny [cm

3

], 

0,017745-  masa  P

2

O

5

  odpowiadająca  1  cm

3

  roztworu   NaOH  o  stężeniu  C

NaOH

=0,5  mol·dm

-3

 

[g·cm

-3

], 

m

p

- masa badanej próbki, odważonej do ekstrakcji [g]. 

 
Faza I   

Informacje 

Odpowiedz na pytania: 

1.  Na czym polega analiza miareczkowa? 
2.  Jaka jest rola wskaźnika podczas miareczkowania alkacymetrycznego? 
3.  Jak na podstawie oznaczenia zawartości fosforu dokonać identyfikacji nawozu? 

 
Faza II  

Planowanie 

1.  Zapoznaj się z instrukcją wykonania ćwiczenia. 
2.  Dobierz sprzęt i odczynniki do wykonania oznaczenia. 
3.  Zaplanuj kolejność czynności wykonywanych podczas oznaczenia. 
4.  Ustal zasady bezpiecznej pracy podczas wykonywania zadania. 
5.  Ustal formę sprawozdania z wykonanego ćwiczenia. 

 
Faza III 

Ustalenia 

1.  Omów z nauczycielem wszystkie punkty z fazy planowania. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
3.  Ustal wspólnie z nauczycielem kryteria oceniania zadania. 

 
Faza IV 

Realizacja 

1.  Przygotuj stanowisko pracy. 
2.  Przeprowadź  oznaczenie  ściśle  według  instrukcji,  zwracając  uwagę  na  dokładność 

wykonania oznaczenia. 

3.  Oblicz  zawartość  fosforu  w  badanej  próbce,  według  wzorów  zamieszczonych  

w instrukcji. 

4.  Dokonaj identyfikacji nawozu. 
5.  Sprzątnij swoje stanowisko pracy, umyj używany sprzęt i zabezpiecz odczynniki. 
6.  Sporządź sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

10 

Faza V  

Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia 

1.  Czy oznaczenie zostało wykonane zgodnie z przyjętymi uzgodnieniami? 
2.  Czy  prawidłowo  została  dokonana  identyfikacja  nawozu  na  podstawie  oznaczenia 

zawartości  fosforu,  obecnego  w  postaci związków rozpuszczalnych w wodzie metodą 
miareczkową? 

 
Faza VI 

Analiza 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności 
zostały 

ukształtowane, 

jakie 

wystąpiły 

nieprawidłowości 

jak 

ich 

unikać  

w przyszłości. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  informacje  na  temat  innych  metod  stosowanych  do  identyfikacji 

nawozów wieloskładnikowych. Opracuj instrukcję wybranej metody oznaczenia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

11 

Scenariusz zajęć  2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł:   Technologia wytwarzania półproduktów i produktów nieorganicznych 311[31].Z5. 
Jednostka modułowa:  

Wytwarzanie kwasu fosforowego(V) oraz nawozów fosforowych 

i wieloskładnikowych311[31].Z5.03 

 
Temat: 

Zaprojektuj 

schemat 

ideowy 

wytwarzania 

stałych 

nawozów 

wieloskładnikowych  typu  NPK  na  bazie  kwasu ortofosforowego(V), uwzględniając jego 
powiązania z wytwórniami kwasu siarkowego(VI) i amoniaku.
 

Cel  ogólny:  kształtowanie umiejętności opracowywania schematów ideowych wybranych 

procesów chemicznych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozróżniać  substraty  i  produkty  w  procesie  wytwarzania  nawozów  stałych 
wieloskładnikowych typu NPK, 

 

stosować typowe oznaczenia na schematach ideowych, 

 

opracować 

schemat 

ideowy 

procesu 

wytworzenia 

nawozów 

stałych 

wieloskładnikowych typu NPK. 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne, 

  metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa, jednolita. 

 

Czas: 45 min. 
Środki dydaktyczne:
 

 

poradnik  dla  ucznia  do  jednostki  modułowej    „Wytwarzanie  kwasu  fosforowego(V) 
oraz nawozów fosforowych i wieloskładnikowych” 311[31].Z5.03, 

 

schematy ideowe różnych procesów technologicznych, 

 

literatura z punktu 6 Poradnika dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Podział  grupy  na  zespoły  3-osobowe.  Zorganizowanie  stanowiska  pracy  do  wykonania 

ćwiczenia i wydanie arkusza z tekstem przewodnim. 

4.  Wybranie liderów zespołów. 
5.  Praca w grupach. 
6.  Prezentacja prac na forum klasy. 
7.  Liderzy grup wspólnie z nauczycielem dokonują oceny zaprezentowanych schematów. 
8.  Przekazanie informacji o pracy domowej. 
 
Tekst przewodni do ćwiczenia
 
Temat:  Zaprojektuj  schemat  ideowy  wytwarzania  stałych  nawozów wieloskładnikowych typu 
NPK  na  bazie  kwasu  ortofosforowego(V),  uwzględniając  jego  powiązania  z  wytwórniami 
kwasu siarkowego(VI) i amoniaku. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

12 

Faza I   

Informacje 

Na  podstawie  informacji  zawartych  w  poradniku  dla  ucznia  do  jednostki  modułowej 
„Wytwarzanie  kwasu  fosforowego(V)  oraz  nawozów  fosforowych  i  wieloskładnikowych” 
311[31].Z5.03 postaraj się odpowiedzieć na następujące pytania: 

1.  Z jakich surowców wytwarza się stałe nawozy wieloskładnikowe typu NPK? 
2.  Jakie są produkty procesu wytwarzania wieloskładnikowych nawozów typu NPK? 
3.  Jakie produkty uboczne powstają w tym procesie? 
4.  Jakie odpady odprowadzane są z procesu? 
5.  W jaki sposób zagospodarowuje się produkty uboczne i odpadowe z procesu? 
 
Faza II  

Planowanie 

 

Zaplanuj kolejne kroki potrzebne do narysowania schematu ideowego wytwarzania stałych 

nawozów wieloskładnikowych typu NPK na bazie kwasu ortofosforowego (V). 
 
Faza III   Ustalenia 
 

Przedstaw  swój  plan  nauczycielowi.  W  razie  potrzeby  dokonajcie  wspólnej  weryfikacji 

przedstawionego planu. Ustalcie kryteria oceny pracy. 
 
Faza IV 

Realizacja 

 

Wykonaj zaplanowane zadanie zwracając szczególną uwagę na: 

1.  Umieszczenie  na  schemacie  surowców    i  produktów  z    procesu  wytwarzania  stałych 

nawozów wieloskładnikowych typu NPK na bazie kwasu ortofosforowego(V). 

2.  Umieszczenie na schemacie produktów ubocznych i odpadowych.  
3.  Powiązania  procesu  wytwarzania  stałych  nawozów  wieloskładnikowych  typu  NPK  na 

bazie kwasu ortofosforowego(V) z wytwórniami kwasu siarkowego(VI) i amoniaku. 

4.  Odpowiednie rozplanowanie schematu na kartce. 
5.  Staranność wykonanej pracy. 
 
Faza V  

Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia 

Sprawdź  czy  wykonany  przez  Ciebie  schemat  odpowiada  schematowi  wzorcowemu,  który 
możesz otrzymać od nauczyciela. 
 
Faza VI   Analiza 
Odpowiedź na następujące pytania:  
1.  Co było dla Ciebie najtrudniejsze w fazie planowania i realizacji? 
2.  Co zrobiłbyś inaczej, gdybyś zaczął wszystko jeszcze raz od początku? 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Porównaj dwie inne metody produkcji nawozów wieloskładnikowych na podstawie schematów 
ideowych odszukanych w literaturze. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

13 

5. ĆWICZENIA

  

   

5.1.  Surowce do produkcji kwasu fosforowego(V) oraz nawozów 

fosforanowych i wieloskładnikowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zbadaj  wpływ  rodzaju  rozpuszczalnika  tj.  wody,  stężonego  kwasu:  solnego-35%, 

azotowego(V)-55%  i  siarkowego(VI)-98%  )  na  rozpuszczalność  fosforytu.  Rozpuszczalność 
oznacz  w  temperaturze  pokojowej.  Próby rozpuszczalności  wykonaj  w  kolbkach  stożkowych 
o pojemności 25cm

3

 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia a także sposób zaprezentowania wyników. Powinien zapoznać 
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

Ćwiczenie należy wykonywać pod degestorium! 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zaplanować stanowisko pracy z uwzględnieniem przepisów bhp, 
2)  utrzeć próbkę badanego minerału w moździerzu, 
3)  przesiać roztartą próbkę przez sito o średnicy oczek 0,2 mm, 
4)  odważyć na wadze technicznej cztery próbki po 0,1g fosforytu, 
5)  do kolbek stożkowych odmierzyć po 5 cm

3

 każdego z rozpuszczalników, 

6)  wsypać 

kolejno 

odważone 

próbki 

rozdrobnionego 

minerału 

do 

kolbek 

z rozpuszczalnikiem, 

7)  dokładnie wymieszać, 
8)  odstawić i obserwować jakie zaszły zmiany w poszczególnych kolbkach, 
9)  zapisać wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenie laboratoryjne 

 

Środki dydaktyczne:

 

  instrukcja wykonania oznaczenia (zamieszczona w Poradniku dla ucznia), 

  sprzęt:  

 

moździerz, 

 

sito o oczkach 0,2 mm, 

 

kolbki stożkowe o pojemności 25 cm3 - 4 szt., 

 

pipety miarowe o pojemności 10 cm3 - 4 szt., 

 

waga techniczna, 

  odczynniki: 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

14 

 

HCl 35%, 

 

HNO3 55%, 

 

H2SO4 98%, 

  Karty 

charakterystyki 

substancji 

niebezpiecznej 

preparatu 

niebezpiecznego:  

kwas siarkowy(VI) 98%, kwas solny 35%, kwas azotowy(V) 55%. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz, ile fosforu w przeliczeniu na P

2

O

5

 zawierał fosforyt jeżeli otrzymano 350 kg kwasu 

ortofosforowego(V)  o  stężeniu  25%  w  procesie  technologicznym  prowadzonym  metodą 
ekstrakcyjną  dwuwodzianową  i  zużyto  300  kg  surowca.  Wydajność  procesu  wynosiła  95%. 
Proces przebiegał zgodnie z równaniem: 
 

Ca

10

F

2

(PO

4

)

6

 + 10H

2

SO

4

 + 20H

2

O → 6H

3

PO

4

 + 10CaSO

4

·2H

2

O + 2HF, 

 
a udział P

2

O

5

 w Ca

10

F

2

(PO

4

)

6

 określa równanie: 

 

Ca

10

F

2

(PO

4

)

6

 → 3P

2

O

5

 + CaF

2

 + 9CaO. 

 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia    a  także  sposób  zaprezentowania  wyników  ćwiczenia. 
Powinien zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać molowej interpretacji równania reakcji chemicznej, 
2)  wykonać niezbędne obliczenia, 
3)  porównać otrzymane wyniki z danymi zawartymi w materiale nauczania (4.1.), 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanych obliczeń. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

  kalkulator, 

  układ okresowy pierwiastków, 

  charakterystyka fosforytów (materiał nauczania 4.1.1.), 

  przybory do pisania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

15 

5.2. Produkcja kwasu ortofosforowego(V)

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj  schemat  ideowy  wytwarzania  kwasu  ortofosforowego(V)  przez  spalanie 

fosforu metodą dwustopniową na podstawie zamieszczonego opisu technologicznego. 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  a  także  sposób  zaprezentowania  wyników  pracy.  Powinien 
również zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z przykładowym schematem ideowy (materiał nauczania punkt 4.2.1. schemat 

ideowy produkcji kwasu fosforowego(V) metodą ekstrakcyjną), 

2)  zapoznać  się  z  opisem  procesu  technologicznego  produkcji  kwasu  ortofosforowego(V) 

przez spalanie fosforu metodą dwustopniową, 

3)  ustalić surowce, produkty i etapy procesu technologicznego, 
4)  narysować  schemat  ideowy  stosując  typowe  oznaczenia  przy  projektowaniu  schematów 

ideowych (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie praktyczne 
 

Środki dydaktyczne:

 

–  komputer  z  oprogramowaniem  umożliwiającym  przygotowanie  schematu  lub  kartka 

formatu A4, ołówek, gumka, przybory kreślarskie, 

–  opis  procesu  technologicznego.  Produkcja  kwasu  ortofosforowego(V)  przez  spalanie 

fosforu metodą dwustopniową. 

 
Ćwiczenie 2 

Oceń  szkodliwość  kwasu  siarkowego(VI)  stosowanego  w  produkcji  kwasu 

ortofosforowego(V) metodą ekstrakcyjną dwuwodzianową. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Powinien  omówić  zasady  prezentacji  wyników  pracy  oraz 
przypomnieć zasady bezpieczeństwa i ergonomii obowiązujące podczas pracy 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z kartą charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego  

– kwas siarkowy(VI) 98% i 56%, 

2)  zapoznać się z materiałem nauczania punkt 4.2.1., 
3)  przewidzieć  zagrożenia  wynikające  ze  stosowania  stężonego  kwasu  siarkowego(VI)  

w procesie technologicznym, dla: 

– 

pracownika, 

– 

aparatury i urządzeń, 

– 

środowiska. 

4)   zaproponować:  

– 

środki ochrony osobistej dla pracownika, 

– 

materiały z jakich powinna być wykonana aparatura, 

– 

sposób postępowania z odpadami zawierającymi kwas siarkowy(VI). 

5)   zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)   dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki

 

dydaktyczne:

 

  karta charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego  

  kwas siarkowy(VI) (98%) i 56%, 

  opis procesu technologicznego produkcji kwasu ortofosforowego(V) metodą ekstrakcyjn 

  kartka formatu A4. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

17 

5.3.  Produkcja nawozów fosforowych

 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1   

Wykonaj  oznaczanie  zawartości  fosforu,  obecnego w  postaci  związków  rozpuszczalnych 

w wodzie, w superfosfacie metodą miareczkową. 
 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  oraz  omówić  sposób  wykonania  sprawozdania.  Powinien 
również zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć  sobie  regulamin  pracowni  chemicznej,  zasady  BHP  obowiązujące  przy 

wykonywaniu oznaczeń chemicznych,  

2)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia zamieszczoną w poradniku dla ucznia, 
3)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 
4)  dobrać odpowiedni sprzęt i odczynniki do wykonania oznaczenia, 
5)  przeprowadzić  oznaczenie  ściśle  według  instrukcji,  zwracając  uwagę    na  dokładność 

wykonania oznaczenia, 

6)  przeprowadzić  obliczenia  zawartości  fosforu  w  badanej  próbce,  według  wzorów 

zamieszczonych w instrukcji, 

7)  porównać  wyniki  swoich  obliczeń  z  informacją  podaną  przez  producenta  badanego 

nawozu, 

8)  sprzątnąć swoje stanowisko pracy, umyć używany sprzęt i zabezpieczyć odczynniki, 
9)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, nie zapominając o podaniu wniosków  

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne laboratoryjne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcja wykonania oznaczenia (zamieszczona w Poradniku dla ucznia), 

  odczynniki: 

  wodorotlenek sodu NaOH cz.d.a – roztwór o c

NaOH

 =0,1 mol∙dm

-3

 i o c

NaOH

 = 0,5 

mol∙dm

-3

  chlorek wapnia CaCl

2

 cz.d.a – roztwór 30% (m/m), 

  oranż metylowy, wskażnik– roztwór 0,1 % (m/m), 

  fenoloftaleina, wskaźnik – roztwór 1% (m/m), 

  sprzęt:  

  waga analityczna, 

  mieszadło magnetyczne, 

  moździerz, 

  sito o oczkach 0,5 mm, 

  kolba miarowa o pojemności 250 cm3, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

18 

  cylinder miarowy o pojemności 250 cm3, 

  zlewka o pojemności 400 cm3 - 2 szt., 

  lejek, 

  sączki, 

  szkiełko zegarkowe, 

  pipeta, 

  kolba stożkowa o pojemności 500 cm3, 

  biureta, 

 

środki ochrony osobistej. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  masę  odpadowego  fluorowodoru    wydzielającego  się  przy  produkcji  1  tony 

superfosfatu  prostego  w  procesie  rozkładu  fosforytów  kwasem  siarkowym(VI).  Przyjmij, 
że surowiec fosforytowy zawiera 70% apatytów fluorowych, a rozkład zachodzi z wydajnością 
równą 80 %. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Powinien  omówić  sposób  zaprezentowania  wyników  pracy. 
Powinien również zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z przykładowym zużyciem surowców w zakładzie produkującym superfosfat 

prosty (materiał nauczania 4.3.1 i dodatkowe informacje podane przez nauczyciela), 

2)  korzystając  z  przykładowych  danych  zużycia  surowców,  obliczyć  masę  apatytów 

fluorowych zawartą w 1 tonie surowca fosforytowego, 

3)  napisać równania reakcji rozkładu fosforytów w procesie produkcji superfosfatu prostego,  
4)  obliczyć  stechiometryczną  (teoretyczną)  masę  wydzielającego  się  w  procesie 

fluorowodoru, uwzględniając zarówno reakcje apatytów fluorowych z kwasem siarkowym 
(VI), jak i z wytworzonym w procesie kwasem ortofosforowym (V), 

5)  obliczyć  rzeczywistą  masę  wydzielonego  fluorowodoru,  uwzględniając  wydajność 

zachodzącego procesu , 

6)  sprawdzić poprawność wykonanych obliczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne obliczeniowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

  układ okresowy pierwiastków, 

  tabele zużycia surowców w wytwórniach superfosfatów, 

  kalkulator, 

 

literatura z rozdziału 6 Poradnika dla ucznia.

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

19 

5.4.  Produkcja nawozów wieloskładnikowych 

 

5.4.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj  schemat  ideowy  wytwarzania  stałych  nawozów  wieloskładnikowych  typu 

NPK  na  bazie  kwasu  ortofosforowego(V),  uwzględniając  jego  powiązania  z  wytwórniami 
kwasu siarkowego(VI) i amoniaku. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  oraz    sposób  zaprezentowania  wyników  pracy.  Powinien 
również zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  przykładowym  schematem  ideowym  (materiał  nauczania  punkt  4.4.1- 

schemat

 

ideowy  wytwarzania  nawozów  typu  NPK  na  bazie  częściowo  rozłożonego 

fosforytu), 

2)  zapoznać  się  z  opisem  procesu  technologicznego  produkcji  stałych  nawozów 

wieloskładnikowych  typu  NPK  na  bazie  kwasu  ortofosforowego(V)  (materiał  nauczania 
punkt  4.4.1  -  wytwarzanie  granulowanych  kompleksowych  nawozów  NPK  z  kwasu 
ortofosforowego(V)  oraz  produkty  uboczne  i  odpady  z  produkcji  nawozów 
wieloskładnikowych), 

3)  ustalić surowce, produkty i etapy procesu technologicznego, 
4)  narysować schemat ideowy, pamiętając o zastosowaniu typowych oznaczeń, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer  z  oprogramowaniem  umożliwiającym  przygotowanie  schematu  lub  kartka 

formatu A4, ołówek, gumka, przybory kreślarskie 

–  opis procesu technologicznego. 
 
Ćwiczenie 2 

Porównaj  rozpuszczalności różnych superfosfatów i nawozów NPK w wodzie. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Omówić  sposób  zaprezentowania  ćwiczenia.  Zapoznać 
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć  sobie  regulamin  pracowni  chemicznej,  zasady  BHP  obowiązujące  przy 

wykonywaniu oznaczeń chemicznych,  

2)  zapoznać z instrukcją wykonania ćwiczenia zamieszczoną w poradniku dla ucznia, 
3)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 
4)  dobrać odpowiedni sprzęt i odczynniki do wykonania oznaczenia, 
5)  przeprowadzić  oznaczenie  ściśle  według  instrukcji,  zwracając  uwagę    na  dokładność 

wykonania oznaczenia, 

6)  przeprowadzić 

obliczenia 

rozpuszczalności 

badanych 

próbek, 

według 

wzoru 

zamieszczonych w instrukcji, 

7)  porównaj wyniki przeprowadzonych obliczeń, 
8)  sprzątnąć  swoje  stanowisko  pracy,  umyć  używany  sprzęt  i  zabezpieczyć  odczynniki, 

sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, nie zapominając o podaniu wniosków. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne laboratoryjne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcja wykonania oznaczenia (zamieszczona w Poradniku dla ucznia), 

  sprzęt:  

 

waga analityczna, 

 

mieszadło magnetyczne, 

 

moździerz, 

 

sito o oczkach 0,2 mm, 

 

kolby miarowe o pojemności  100 cm3 - 3 szt., 

 

zlewki o pojemności 150 cm3 – 3 szt., 

 

lejek, 

 

sączki, 

 

parownica 3 szt., 

 

środki ochrony osobistej. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wytwarzanie  kwasu 

fosforowego(V)  oraz nawozów fosforowych i wieloskładnikowych” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 2, 4, 6, 12, 13, 15, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13  zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  17    zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4.b, 5.b, 6.a, 7.c, 8.d, 9.b, 10.d , 11.b, 12.c, 
13.b, 14.d, 15.a, 16.a, 17.c, 18.b, 19.c, 20.d, 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Scharakteryzować właściwości 
surowców  

2. 

Zinterpretować chemizm procesu 
produkcji kwasu fosforowego(V)  

PP 

Wyjaśnić rolę surowców w procesie 
technologicznym  

Dobierać materiał konstrukcyjny 
aparatury ze względu na agresywność  

PP 

Czytać informacje zawarte na  
schemacie ideowym produkcji kwasu 
fosforowego(V) 

Obliczać zapotrzebowanie surowców 
w procesie technologicznym produkcji 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

22 

kwasu fosforowego(V) 

Określać skład chemiczny odpadów 
powstających w procesie produkcji 
kwasu fosforowego(V) 

Scharakteryzować problemy ochrony 
środowiska występujące podczas 
produkcji kwasu fosforowego(V) 

Rozróżniać minerały fosforowe 

10 

Wskazać zasady bhp obowiązujące na 
stanowisku pracy 

11  Rozróżniać nawozy fosforowe  

12 

Wskazywać różnice w procesach  
wytwarzanie superfosfatu prostego 
i skoncentrowanego uwzględniając 
substrat kwasowy 

PP 

13 

Obliczać ilość produktów ubocznych 
z wytwórni superfosfatu 

PP 

14 

Scharakteryzować problemy ochrony 
środowiska występujące podczas 
produkcji superfosfatów 

15 

Zinterpretować chemizm procesu 
produkcji superfosfatów 

PP 

16 

Dobierać surowce do produkcji 
superfosfatu 

17 

Dobierać surowce stosowane przy 
produkcji nawozów NPK 

18 

Określić różnorodność surowców 
stosowanych przy produkcji nawozów  

19 

Scharakteryzować problemy ochrony 
środowiska występujące podczas 
produkcji nawozów NPK 

20 

Posłużyć się  schematem ideowym 
powiązań wytwórni H

2

SO

4

, H

3

PO

4

 

MAP, oraz NH

3

 w produkcji nawozów 

wieloskładnikowych typu NPK, 

 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

23 

Przebieg testowania

 

 
INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

1.  Omów cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
2.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
3.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
4.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
5.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

6.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

7.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
10. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  różnym  stopniu  trudności.  W  każdym 

zadaniu tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

      Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

1.  Apatyt posiada strukturę krystalograficzną: 

a)  trygonalną, 
b)  tetragonalną, 
c)  heksagonalną, 
d)  jednoskośną. 

2.  Podstawowymi surowcami do produkcji kwasu ortofosforowego(V) metodą ekstrakcyjną 

dwuwodzianową są: 
a)  fosforyt i kwas siarkowy(VI), 
b)  fosforyt i kwas azotowy(V), 
c)  apatyt i kwas solny, 
d)  aragonit i kwas siarkowy(VI). 

3.  Gaz ziemny w procesach technologicznych nie jest wykorzystywany jako: 

a)  surowiec energetyczny, 
b)  źródło wodoru, 
c)  surowiec do produkcji nawozów, 
d)  źródło tlenu. 

4.  Aparatura  do  produkcji  ekstrakcyjnego  kwasu  ortofosforowego(V)  powinna  być 

wykonana ze: 
a)  stali węglowej, 
b)  stali kwasoodpornej, 
c)  polietylenu, 
d)  polichlorku winylu. 

5.  Na podstawie zamieszczonego schematu ideowego produkcji kwasu fosforowego(V) 

określ, na jakich etapach powstają gazy fluorowe: 
a)  filtracji i ekstrakcji, 
b)  ekstrakcji i zatężania, 
c)  absorpcji i ekstrakcji, 
d)  filtracji i zatężania. 

 

Schemat ideowy produkcji kwasu fosforowego(V) [7] 

H

2

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

25 

6.  Ile  kg  wody  i  96%  H

2

SO

4

,  należy  odważyć,  aby  przygotować  1,44  tony  kwasu 

siarkowy(VI) 56% potrzebnego do produkcji kwasu fosforowego(V): 

 

 

woda 

[kg] 

kwas siarkowy(VI) 96% 

[kg] 

a) 

600 

840 

b) 

0,6 

0,84 

c) 

840 

600 

d) 

60 

84 

 
7.  Głównym składnikiem fosfogipsu jest: 

e)  Ca

3

(PO

4

)

2

f)  CaF

2

g)  CaSO

4

 · 2H

2

O, 

h)  CaHPO

4

8.  Bezpośrednio do kanalizacji mogą być odprowadzone ścieki z: 

a)  węzła filtracji, 
b)  węzła ekstrakcji, 
c)  węzła zatężania, 
d)  z chłodzenia. 

9.  Do minerałów fosforowych należą: 

a)  fluoryt i kalcyt,, 
b)  apatyt i fosforyt, 
c)  piryt i apatyt, 
d)  fluoryt i aragonit. 

10. Oznaczając  rozpuszczalność  minerału  fosforanowego  w  stężonym  kwasie  solnym  35%, 

pracować należy: 
a)  w rękawicach ochronnych i okularach ochronnych, 
b)  pod degestorium w fartuchu ochronnym, 
c)  w fartuchu ochronnym, w rękawicach ochronnych i w maseczce, 
d)  w rękawicach gumowych, okularach typu „gogle”, fartuchu ochronnym. 

11. Superfosfat pojedynczy zawiera w swoim składzie jako składniki podstawowe 

a)  wodoroortofosforan(V) wapnia i siarczan(VI) wapnia, 
b)  diwodoroortofosforan(V) wapnia i siarczan(VI) wapnia, 
c)  diwodoroortofosforan(V) wapnia i ortofosforan(V) wapnia, 
d)  wodoroortofosforan(V) wapnia i ortofosforan(V) wapnia. 

12. Jaka jest zasadnicza różnica w produkcji superfosfatu prostego i skoncentrowanego? 

a)  inny rodzaj substratów fosforowych, 
b)  inna kolejność prowadzenia procesów technologicznych, 
c)  inny substrat kwasowy, 
d)  inne surowce pomocnicze. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

26 

13.  Oblicz ile tetrafluorku krzemu wydzieli się w reakcji 120 kg fluorowodoru z  krzemionką, 

jeżeli z 80 kg fluorowodoru powstaje 60 kg tetrafluorku krzemu. 

 

4HF + SiO

2

 → SiF

4

 + 2H

2

a)  70 kg, 
b)  90 kg, 
c)  100 kg, 
d)  150 kg. 

14. Który  z    wymienionych  produktów  ubocznych  wytwarzania  superfosfatów  ma 

zastosowanie gospodarcze? 
a)  tetrafluorek krzemu, 
b)  kwas heksafluorokrzemowy, 
c)  fluorowodór, 
d)  kwas fluorowodorowy. 

15. Które  z  poniższych  równań  reakcji  chemicznych  przedstawia  powstawanie  superfosfatów 

z apatytów? 
a)  Ca

5

(PO

4

)

3

F + 7H

3

PO

4

 → 5Ca(H

2

PO

4

)

2

·H

2

O + HF   

b)  CaCO

3

 + H

2

SO

4

 →  CaSO

4

 + CO

2

 + H

2

O  

c)  MgCO

3

 + H

2

SO

4

 →  MgSO

4

 + CO

2

 + H

2

d)  CaCO

3

 + 2H

3

PO

4

 →  Ca(H

2

PO

4

)

2

·H

2

O + CO

2

   

16. Ustal  jakie  surowce  wprowadzane  są  do  procesu  technologicznego  przedstawionego  na 

załączonym poniżej schemacie. 
a)  fosforyty, kwas ortofosforowy(V), kwas siarkowy(VI), 
b)  fosforyty, kwas siarkowy(VI), amoniak, 
c)  fosforyty, kwas ortofosforowy(V), amoniak, 
d)  kwas ortofosforowy(V), kwas siarkowy(VI), sól potasowa. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat produkcji superfosfatu wzbogaconego [5] 

17. Który z podanych związków nie jest bezpośrednio wykorzystywany w produkcji nawozów 

NPK? 
a)  kwas siarkowy(VI), 
b)  chlorek potasu, 
c)  kwas azotowy(V), 
d)  amoniak. 

podziarno 

produkt 

reakcja 

granulacja 

suszenie 

klasyfikacja 

kruszenie 

surowce 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

27 

18. Który  z  wymienionych  surowców  dodawany  jest  do  nawozów  wieloskładnikowych  NPK 

jak mikroelement? 
a)  H

3

PO

4

b)  Na

2

B

4

O

7

ּ5H

2

O, 

c)  NH

4

H

2

PO

4

d)  CaCO

3

19. W  jaki  sposób  zagospodarowywane  są  pyły  z  procesu  produkcji  nawozów 

wieloskładnikowych? 
a)  odprowadzane są przez komin do atmosfery, 
b)  wykorzystywane są do produkcji kwasu fluorowodorowego, 
c)  zawracane są do procesu produkcji, 
d)  po  wydzieleniu  w  urządzeniach  odpylających  odprowadzane  są  na  wysypisko 

odpadów. 

20. Na  podstawie  schematu  zależności  powiązań  surowców,  półproduktów  i    produktów 

przemysłu nawozowego określ, w jakich wytwórniach używa się amoniaku jako surowca. 
a)  wytwórnia kwasu ortofosforowego(V), wytwórnia SSP,  
b)  wytwórnia MAP, wytwórnia TSP,  
c)  wytwórnia amoniaku, wytwórnia MAP,  
d)  wytwórnia MAP, wytwórnia siarczanu amonu. 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat powiązań surowców, półproduktów, produktów przemysłu nawozowego [5] 

techniczny kwas ortofosforowy

  

 

biomasa 

woda 

powietrze 

węgiel 

gaz ziemny 

nafta 

gaz rafineryjny 

sól 

potasowa 

mieszalnia 

nawozów 

wytwórnia 

amoniaku 

nawozy 

pojedyncze 

nawóz 

NPK 

wytwórnia nawozów 
kompleksowych NPK 

wytwórnia MAP i 

DAP 

NH

3

 

nawozy kompleksowe 

NPK 

nawozy NP 

wytwórnia kwasu 
siarkowego (VI) 

 

wytwórnia SSP 

wytwórnia kwasu 
ortofosforowego (V) 

H

3

PO

4

 

H

2

SiF

odzysk fluoru 

związki

 

fluoru

 

wytwórnia 

TSP 

superfosfat

 

potrójny 

H

2

SO

techniczny kwas siarkowy

  

(VI) 

wytwórnia siarczanu 

(VI) amonu 

NH

siarka 

 

powietrze 

 

fosforyty 

fosforyty 

fosforyty 

nawóz AS 

superfosfat pojedynczy 

odzysk fluoru 

odzysk fluoru 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie kwasu fosforowego(V) oraz nawozów fosforowych 
i wieloskładnikowych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem   

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

29 

Test praktyczny 

Proponowany  test  sumujący  jest  przeznaczony  do  przeprowadzenia  po  zakończonym 

procesie  kształcenia  w  module    „Wytwarzanie  kwasu  fosforowego(V)  oraz  nawozów 
fosforowych  i  wieloskładnikowych”.  Test pozwala na ocenę  umiejętności uczniów  w zakresie 
posługiwania  się  schematem  ideowym  produkcji  kwasu  fosforowego(V),  interpretowanie 
chemizmu  tego  procesu,  obliczania  zapotrzebowania  surowców,  charakteryzowania 
problemów ochrony środowiska występujących podczas. 
 

Test  ma  charakter  sprawdzający  tzn.  ukierunkowany  jest  na  porównanie  wyników  

z założonymi w programie celami kształcenia.  
 

Proponuje się następujące normy wymagań:  

Uczeń może maksymalnie otrzymać 20 punktów. 
Aby otrzymać ocenę dopuszczającą  uczeń powinien uzyskać 10 punktów,  
aby otrzymać ocenę dostateczną powinien uzyskać 14 – 16  punktów
na ocenę dobrą powinien uzyskać 17 – 18 punktów
a ocenę bardzo dobrą powinien uzyskać 19 – 20 punktów wykonując wszystkie zadania.

 

 

KARTA ODPOWIEDZI 
 

 

Lp. 

 

Zadania 

 

Prawidłowa odpowiedź 

 

Ocenianie 

 
 

Liczba 

punktów  

za 

czynność 

 

Łącznie 

Napisz równanie 
reakcji zachodzącej 
podczas procesu 
i dokonaj molowej 
interpretacji równania 

-  Dokonanie molowej 

interpretacji równania 
Ca

10

F

2

(PO

4

)

6

 + 

10H

2

SO

4

 + 20H

2

O → 

6H

3

PO

4

 + 

10CaSO

4

·2H

2

O + 2HF 

Właściwa 
interpretacja 
równania 
1:10:20 = 
6:10:2 

 
 
 

 

 

 
 
 

Oblicz ilość 96% 
kwasu 
siarkowego(VI) 
potrzebnego do 
wyprodukowania 
kwasu 
fosforowego(V) 
z 1 tony surowca 
fosforanowego 

-  Obliczenie mas 

molowych: 
Ca

10

F

2

(PO

4

)

6

 , H

2

SO

4

 , 

P

2

O

5

 

-  Dokonanie molowej 

interpretacji równania 
udział P

2

O

5

 w 

Ca

10

F

2

(PO

4

)

6

  

-  Obliczenie udziału P

2

O

5

 

w Ca

10

F

2

(PO

4

)

6

 

-  Obliczenie ilości 

czystego składnika 
w 1 tonie surowca 
fosforanowego 

-  Obliczenie masy 

100% kwasu 
siarkowego(VI) 
potrzebnego do 
przeprowadzenia 

1008 g/mol, 
98 g/mol, 
142 g/mol 
 
 
1:3:1:9 
 
 
426 kg P

2

O

5

 

 
400 kg P

2

O

 
 
 
920 kg H

2

SO

4

 

 
 
 
 

 

 
 
 

 
 

 

 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

 
 

11 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

30 

 

Lp. 

 

Zadania 

 

Prawidłowa odpowiedź 

 

Ocenianie 

 
 

Liczba 

punktów  

za 

czynność 

 

Łącznie 

procesu 

-  Obliczenie masy 96% 

H

2

SO

4

 

-  Odczytanie gęstości 

96% H

2

SO

4

 

-  Obliczenie objętości 

96% H

2

SO

4

 

-  Obliczenie objętości 

96% H

2

SO

4

 z 

uwzględnieniem 
nadmiaru kwasu 

 
958 kg H

2

SO

 
1,84 g/cm

3

 

 
0,520 m

3

 

H

2

SO

4

 96% 

 
0,572 m

3

 

H

2

SO

4

 96% 

 

 

 
 

 
 

Oblicz objętość wody 
potrzebnej do 
rozcieńczenia kwasu 

-  Obliczenie masy wody 
-  Obliczenie objętości 

wody 

 

648 m

3

 wody  

648 kg wody 

 

 

Określ, jakie produkty 
uboczne powstaną 
podczas procesu 
produkcji kwasu 
fosforowego(V) 

-  Fosfogips 
-  15% H

2

SiF

6

 

Właściwa 
interpretacja 
schematu 

 

 

Opisz, w jaki sposób 
można wykorzystać 
wyżej wymienione 
odpady, zachowując 
zasady ochrony 
środowiska 
(wymień po dwa 
sposoby) 

-  Rolnictwo, 

budownictwo 

-  Półprodukt do 

otrzymywania Na

2

SiF

6

otrzymywanie 
handlowego 20% 
H

2

SiF

6

 

Każda 
właściwa 
odpowiedź  

 

 
 

 
 

 
 

 

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1)  Czas trwania testu 45 minut. 
2)  Należy przygotować indywidualne stanowisko pracy dla każdego ucznia. 
3)  Zapewnić  dostęp  do  literatury  potrzebnej  do  wykonania  zadania  (Kalendarza 

Chemicznego,  Poradnika  fizykochemicznego  oraz  schematu  ideowego  produkcji  kwasu 
fosforowego(V)). 

4)  Omówić z uczniami przebieg testu praktycznego. 
5)  Podczas przeprowadzenia testu nauczyciel pełni rolę obserwatora. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

31 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie treść zadania. 
2.  Podczas  rozwiązywania  zadania  możesz  korzystać  z  Kalendarza  Chemicznego  (lub 

Poradnika 

fizykochemicznego) 

oraz 

schematu 

ideowego 

produkcji 

kwasu 

fosforowego(V). 

3.  Wykonując  obliczenia  przyjmij,  że  główny  składnik  surowca  fosforowego  z  kwasem 

siarkowym(VI) reaguje wg równania:  

 
Ca

10

F

2

(PO

4

)

6

 + 10H

2

SO

4

 + 20H

2

O → 6H

3

PO

4

 + 10CaSO

4

·2H

2

O + 2HF,  

 
a udział P

2

O

5

 w Ca

10

F

2

(PO

4

)

6

 określa równanie:  

 
Ca

10

F

2

(PO

4

)

→ 3P

2

O

+ CaF

+ 9CaO 

 
4.  Zanim  przystąpisz  do  wykonania  zadania  zaplanuj  pracę.  Pomoże  Ci  w  tym  

KARTA PRACY. 

5.  Odpowiedzi wpisuj w wyznaczonych miejscach KARTY PRACY. 
6.  Po zakończeniu zadania oddaj nauczycielowi KARTĘ PRACY. 
7.  Na wykonanie zadania masz 45 min. 

 

powodzenia 

 

Zadanie 

Korzystając ze schematu ideowego produkcji kwasu fosforowego(V): 

  oblicz  objętość  96%  H

2

SO

4

  i  wody  jaką  należy  użyć  do  wyprodukowania  kwasu 

fosforowego(V)  z  1  tony  surowca  fosforowego  zawierającego  40%  P

2

O

5

  stosując  

10% nadmiar kwasu siarkowego(VI), 

  określ jakie produkty uboczne powstaną podczas tego procesu, 

  opisz  w  jaki  sposób  można  wykorzystać  wyżej  wymienione  odpady,  zachowując  zasady 

ochrony środowiska. 

 
 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

32 

KARTA PRACY 

 

Imię i nazwisko 

Klasa 

Data 

Ilość punktów 

Ocena 

 
 

 

 

 

 

 

Lp. 

Zadania 

Odpowiedzi 

Maksymalna liczba 

punktów  

 

Napisz równanie reakcji 
zachodzącej podczas 
procesu i dokonaj 
molowej interpretacji 
równania 

 
 
 
 
 
 
 

 

Oblicz ilość 96% kwasu 
siarkowego(VI) 
potrzebnego do 
wyprodukowania kwasu 
fosforowego(V) z 1tony 
surowca fosforanowego 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

11 

Oblicz objętość wody 
potrzebnej do 
rozcieńczenia kwasu 

 
 
 
 
 
 

Określ jakie produkty 
uboczne powstaną 
podczas procesu kwasu 
fosforowego(V) 

 
 
 
 
 

Opisz w jaki sposób 
można wykorzystać 
wyżej wymienione 
odpady, zachowując 
zasady ochrony 
środowiska 
(wymień po dwa 
sposoby) 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

33 

7. LITERATURA

 

 

1.  Bolewski A., Manecki A.: Mineralogia szczegółowa. PAE, Warszawa 1993 
2.  Bortel E., Koneczny H.: Zarys technologii chemicznej. PWN, Warszawa 1992 
3.  Encyklopedia pwn.pl-seria multimedialna. pwn.pl 2001  
4.  Klepaczko-Filipiak B., Łoin J.: Pracownia chemiczna. Analiza techniczna. WSiP, 

Warszawa 1994 

5.  Najlepsze  Dostępne  Techniki  (BAT).  Wytyczne  dla  Branży  Chemicznej  w  Polsce. 

Przemysł  Wielkotonażowych  Chemikaliów  Nieorganicznych,  Amoniaku,  Kwasów 
i Nawozów Sztucznych. Wersja II. Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2005 

6.  Minczewski J., Marczenko Z.: Chemia analityczna. Analiza ilościowa. WSiP, Warszawa 

1998 

7.  Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1996 
8.  Słownik chemiczny. Wiedza Powszechna, Warszawa 1982 
9.  Sylwestrzak H.: Apatyt i inne fosforany. PIG, Warszawa 1998 
10.  Ustawa z dnia 26.07.2000 r. o nawozach i nawożeniu Dz.U. nr 89 poz. 991 z późn. zm.