background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Ewa Jatczak 

 

 

 

Wytwarzanie pieczywa cukierniczego trwałego 
741[01].Z3.02

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

mgr inŜ. Maria Groen 
dr inŜ. Janina Potiopa 
 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Joanna Kośka 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Barbara Kapruziak 
 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[01].Z3.02 
Wytwarzanie  pieczywa  cukierniczego  trwałego,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu cukiernik 741[01]. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Produkcja herbatników, wafli 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Produkcja precli, obwarzanków 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.

 

Literatura 

35 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

  

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wytwarzanie  pieczywa  cukierniczego 

trwałego”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  podczas  realizacji 
jednostki  modułowej  741[01].Z3.02.  Obejmuje  ona  treści  związane  z  technologią  produkcji 
pieczywa cukierniczego trwałego: herbatników, wafli, precli, obwarzanków. 
 

Poradnik składa się z następujących elementów: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiadomości,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  opanuje  podczas  kształcenia  
w tej jednostce modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności praktycznych, 

 

test  zawierający  zadania  sprawdzające  opanowanie  przez  uczniów  treści  objętych 
programem jednostki modułowej, 

 

test  typu  próba  pracy  w  formie,  jaka  obowiązuje  podczas  egzaminu  z  przygotowania 
zawodowego, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Podczas  realizacji  tej  jednostki  modułowej  naleŜy  korzystać  ze  schematów  maszyn  

i urządzeń, filmów dydaktycznych, prospektów, poniewaŜ omawiane wyroby produkowane są  
zazwyczaj  w  duŜych  zakładach  cukierniczych,  w  których  młodzieŜ  zazwyczaj  nie  odbywa 
praktyk.  
 

Zaleca  się,  w  miarę  moŜliwości  zorganizować  wycieczki  dydaktyczne  do  zakładów 

produkujących omawiane w tej jednostce wyroby. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  przede  wszystkim  metodą 

pokazu  z  objaśnieniem  lub  instruktaŜem,  a  następnie  ćwiczeń  praktycznych  wykonywanych 
samodzielnie lub w grupach, co najwyŜej dwuosobowych.  

Podczas  praktycznego  wytwarzania  wyrobów  uczniowie  muszą  posiadać  odpowiednie 

ubranie ochronne i zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo pracy i higienę produkcji. 

Zalecane  jest  wykorzystywanie  technik  multimedialnych  do  ćwiczeń  związanych 

zwłaszcza  z  przeliczaniem  receptur  i  prowadzeniem  rozliczeń  produkcji  (dokumentacji 
produkcyjnych).  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

741[01].Z3.02 

Wytwarzanie pieczywa  
cukierniczego trwałego 

741[01].Z3 

Technologia produkcji  

cukierniczej 

 

741[01].Z3.01 

Wytwarzanie wyrobów  

cukierniczych 

741[01].Z3.03 

Magazynowanie wyrobów 

gotowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

obliczać zapotrzebowanie surowcowe na określoną produkcję korzystając z receptury, 

 

obliczać  zapotrzebowanie  na  opakowania  na  określoną  produkcję  korzystając  z  norm 
zuŜycia lub receptury, 

 

rozróŜniać surowce cukiernicze, 

 

przygotować surowce cukiernicze do produkcji, 

 

określać warunki przechowywania surowców, 

 

korzystać z receptur cukierniczych 

 

charakteryzować zagroŜenia związane z wykonywaniem pracy oraz ochroną środowiska, 

 

zinterpretować informacje zawarte w normach dotyczące cukiernictwa, korzystać z norm, 

 

stosować systemy jakości obowiązujące w cukiernictwie, 

 

obliczać wartość energetyczną produktów spoŜywczych, 

 

oceniać jakość surowców, 

 

korzystać z drobnego sprzętu cukierniczego, 

 

obsługiwać podstawowe urządzenia cukiernicze, 

 

obsługiwać komputer (włączyć, wyłączyć, uruchomić program, zapisać pliki), 

 

korzystać z arkusza kalkulacyjnego (poruszać się po komórkach arkusza, wykorzystywać 
podstawowe funkcje). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować asortyment pieczywa cukierniczego trwałego, 

 

dobrać i ocenić surowce do produkcji herbatników, wafli, precli i obwarzanków, 

 

określić wpływ poszczególnych składników na jakość gotowych wyrobów, 

 

scharakteryzować  proces  produkcji  herbatników,  wafli,  precli,  obwarzanków 
z zastosowaniem linii technologicznych, 

 

scharakteryzować  maszyny  i  urządzenia  linii  produkcyjnych  do  wytwarzania  pieczywa 
cukierniczego trwałego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Cukiernik 741[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Technologia produkcji cukierniczej 741[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Wytwarzanie pieczywa cukierniczego trwałego    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

741[01].Z3.02 

  Temat:  Wykonanie precli droŜdŜowych. 

Cel ogólny:  Zapoznanie z produkcją wyrobów cukierniczych trwałych z ciasta obgotowywanego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

sporządzić ciasto droŜdŜowe na precle, 

 

ukształtować precle, 

 

obgotować precle, 

 

wykonać czynności przygotowujące precle do wypieku, 

 

wypiec precle,  

 

wykończyć precle. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

część teoretyczna (faza I i faza II) w grupach dwuosobowych, 

 

część praktyczna – praca samodzielna. 

 

Czas: 180 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

receptura na wykonanie ciasta na 0,2 kg precli, 

 

schemat technologiczny otrzymywania ciasta droŜdŜowego, 

 

opis metody produkcji precli droŜdŜowych, 

 

surowce potrzebne do otrzymania precli droŜdŜowych, 

 

sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

literatura fachowa. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie do tematu lekcji i przedstawienie celów lekcji. 

2.

 

Rozdanie tekstu przewodniego. 

3.

 

Realizowanie  fazy  I  „Informacje”  oraz  fazy  II  „Planowanie”  –  uczniowie  odpowiadają 
pisemnie. 

4.

 

Przydział stanowisk pracy uczniom. 

5.

 

Realizacja wykonania zadania – produkcji precli droŜdŜowych. 

6.

 

Przedstawienie przez uczniów wykonanych precli droŜdŜowych. 

7.

 

Analiza  jakości  otrzymanych  precli  droŜdŜowych  oraz  czynności  sprawiających  trudność 
podczas realizacji zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

FAZA I – Informacje 
1)

 

Jakie surowce potrzebne są do produkcji precli droŜdŜowych? 

2)

 

W jaki sposób spulchniane jest ciasto na precle droŜdŜowe? 

3)

 

W jakiej kolejności dodajemy poszczególne surowce? 

4)

 

Jakie  procesy  zachodzą  w  cieście  droŜdŜowym  po  wymieszaniu  surowców  na  jednolitą 
masę? 

5)

 

Jakiej obróbce cieplnej poddawane są precle? 

6)

 

W jaki sposób kształtowane są precle? 

7)

 

W  jakim  celu  do  wody  przeznaczonej  do  obgotowywania  moŜna  dodać  niewielką  ilość 
cukru lub mąki ziemniaczanej? 

8)

 

Kiedy naleŜy zakończyć proces obgotowywania precli? 

9)

 

Dlaczego naleŜy odsączyć precle? 

10)

 

W jakiej temperaturze wypiekane są precle droŜdŜowe? 

11)

 

Jaki sprzęt będzie potrzebny do wykonania precli droŜdŜowych? 

12)

 

W jaki sposób moŜna wykończyć precle? 

 
FAZA  II  –  Planowanie  –  uczniowie  w  grupach  dwuosobowych  wykonują  harmonogram 
czynności, jakie muszą wykonać podczas produkcji precli droŜdŜowych. 

 

 

Zaplanuj  kolejność  czynności  wykonywanych  podczas  produkcji  ciasta  droŜdŜowego  od 

przygotowania surowców do wypieczenia i wykończenia precli. 
 
FAZA III – Realizacja  

 

wykonanie ciasta droŜdŜowego metoda jednofazową, 

 

pozostawienie do fermentacji, 

 

ukształtowanie  batonów,  podzielenie  na  4  kęsy,  wydłuŜenie  kęsów,  splecenie  w  kształt 
ósemki i zlepienie końców, 

 

przygotowanie naczynia z wrzącą wodą oraz pieca, 

 

obgotowanie precli, 

 

odsączenie precli, 

 

przygotowanie precli do wypieku, 

 

wypiek precli i wykończenie. 

 
FAZA IV – Sprawdzenie  

 

sprawdzenie dojrzałości ciasta droŜdŜowego, 

 

kontrola końca obgotowywania, 

 

kontrola stopnia wypieczenia. 

 
FAZA V – Analiza 
Analiza  jakości  otrzymanych  precli  droŜdŜowych  oraz  czynności  sprawiających  trudność 
podczas realizacji zadania i wyciągnięcie z nich wniosków. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Wymienić czynności, których wykonanie sprawiło Ci trudność i jaki materiał teoretyczny 

naleŜy jeszcze utrwalić. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

praca domowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

 

….…………………………………….………… 

Modułowy program nauczania:  

 

Cukiernik 741[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Technologia produkcji cukierniczej 741[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Wytwarzanie pieczywa cukierniczego trwałego    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

741[01].Z3.02 

Temat:  Wykonanie  harmonogramu  produkcji  herbatników  cukrowych  laminowanych  

 

 

 

z uwzględnieniem maszyn i urządzeń. 

Cel ogólny:  Poznanie technologii produkcji herbatników. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wymienić etapy produkcji herbatników cukrowych laminowanych, 

 

scharakteryzować  warunki  przeprowadzenia  kaŜdego  etapu  produkcji  herbatników 
laminowanych, 

 

dobrać maszyny i urządzenia do kaŜdego z etapów produkcji herbatników laminowanych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa  jednolita  (kaŜda  grupa  wykonuje  harmonogram  produkcji  herbatników 
cukrowych laminowanych z uwzględnieniem maszyn i urządzeń). 

 
Czas:
 90 godz. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

opis procesu technologicznego, 

 

foldery, prospekty, schematy maszyn i urządzeń, 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

literatura fachowa. 
 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie do tematu jednostki dydaktycznej i przedstawienie jej celów. 

2.

 

Podział uczniów na grupy dwuosobowe. 

3.

 

Praca grup z tekstem przewodnim. 

 
FAZA I – Informacje 

1)

 

Jakie surowce potrzebne są do produkcji herbatników cukrowych? 

2)

 

W jaki sposób sporządza się ciasto herbatnikowe? 

3)

 

Jakiej konsystencji jest ciasto herbatnikowe cukrowe? 

4)

 

Z wykorzystaniem jakiej metody kształtowane będą herbatniki cukrowe? 

5)

 

Jakie urządzenie wykorzystasz do kształtowania herbatników? 

6)

 

Na czym polega proces laminowania herbatników? 

7)

 

Jakie urządzenie wykorzystasz do laminowania herbatników? 

8)

 

W jaki sposób pakowane mogą być herbatniki? 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

FAZA  II  –  Planowanie  –  poszczególne  grupy  wykonują  harmonogram  z  uwzględnieniem 
maszyn i urządzeń 
 

Zaplanuj kolejność czynności podczas realizacji zadania. 

 
FAZA III – Realizacja 
 

Opracuj harmonogram produkcji herbatników cukrowych laminowanych. 

 

Produkcja herbatników cukrowych laminowanych 

Etap produkcji 

Cel do osiągnięcia 

Maszyny i urządzenia 

 

 

 

 

 

 

 
FAZA IV – Sprawdzenie 
 

Sprawdź i porównaj wyniki swojej pracy z kolegami.  

 
FAZA V – Analiza 
 

Dyskusja nad wypełnionymi tabelami – zwłaszcza nad wpisanymi celami do osiągnięcia  

w kaŜdym etapie produkcji oraz doborem maszyn do kształtowania. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wykonać w podobny sposób harmonogram otrzymywania herbatników małocukrowych. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności  podczas 
realizowania zadania oraz wykonana praca domowa.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1. 

Produkcja herbatników, wafli 

 
5.1.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 
 

Przeanalizuj opis technologii produkcji wafli przekładanych oraz nadzienia orzechowego  

i  opracuj  schemat  technologiczny  otrzymywania  wafli  przekładanych  masą  (kremem) 
orzechową. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  oraz  technologię  otrzymywania  wafli  i  nadzienia 
orzechowego.  Ćwiczenie  uczeń  wykonuje  sam  lub  w  grupach  dwuosobowych.  Podczas 
samodzielnego  opracowywania  schematu  uczeń  aktywnie  musi  przeanalizować  technologię 
produkcji,  w  takim  przypadku  stopień  utrwalenia  wiadomości  jest  duŜo  większy,  niŜ  przy 
biernym zapisywaniu podyktowanych wiadomości. Utrwalana jest równocześnie umiejętność 
zapisywania  technologii  produkcji  w  formie  schematu  technologicznego.  Zalecane  byłoby 
skorzystanie z filmu dydaktycznego lub zorganizowanie wycieczki dydaktycznej do zakładów 
produkujących wafle. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.1.1 i literaturą [poz. 3, 4], 

2)

 

przeanalizować  technologię  otrzymywania  listków  waflowych  oraz  nadzienia 
orzechowego do wafli, 

3)

 

narysować  schemat  technologiczny  otrzymywania  wafli  przekładanych  masą  (kremem) 
orzechową  (na  schemacie  zaznacz  równieŜ  otrzymywanie  masy  orzechowej  do 
przekładania wafli), 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

schematy otrzymywania wafli, nadzienia orzechowego do wafli, 

 

opis technologii otrzymywania wafli, nadzienia orzechowego, 

 

receptury na ciasto waflowe na listki waflowe oraz na nadzienie orzechowe do wafli, 

 

literatura poz. 3, 4 z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2  

Przeanalizuj  metody  formowania  herbatników  i  dobierz  odpowiednie  urządzenia  do 

sposobu kształtowania ciastek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Praca  powinna  odbywać  się  w  grupach  dwuosobowych. 
Tabelę  wypełnia  kaŜdy  z  uczniów  samodzielnie.  Na  koniec  ćwiczenia  grupy  przedstawiają 
swoje propozycje, zalecana jest dyskusja, dlaczego zastosowane jest takie urządzenia. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.1.1 oraz literaturą [poz. 3, 4], 

2)

 

narysować tabelę według wzoru, 

3)

 

wypełnić puste pola dobierając urządzenia do metody formowania herbatników,  

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

foldery urządzeń formujących, 

 

opis technologii kształtowania herbatników, 

 

literatura poz. 3, 4 z rozdziału 7 poradnika,  

 

Internet. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Przeanalizuj schemat urządzenia do kształtowania herbatników i zaznacz na nim kierunek 

ruchu kształtowanych ciastek oraz podstawowe elementy kształtujące (walce, nóŜ). 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Ćwiczenie  uczeń  wykonuje  sam  lub  w  grupach 
dwuosobowych. Konieczność samodzielnego opisania schematu urządzenia oraz zaznaczenia 
kierunku  ruchu  ciasta  i  ukształtowanych  herbatników  zmusza  ucznia  do  aktywnego 
przeanalizowania  zasady  działania  tego  urządzenia  do  kształtowania  herbatników.  Zalecane 
byłoby  korzystanie  z  filmów  dydaktycznych  lub  zorganizowanie  wycieczki  dydaktycznej  do 
zakładów produkujących róŜne asortymenty herbatników.  

Metoda formowania 

Urządzenie 

Formowanie przez wycinanie 

 

Formowanie z uŜyciem walców 
grawerowanych 

 

Formowanie z uŜyciem ciecia strunowego 

 

Formowanie przez trasowanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.1.1 i literaturą [poz. 4], 

2)

 

zaznaczyć  na  rysunku:  kierunek  ruchu  ciasta  i  kształtowanych  ciastek,  kierunek  ruchu 
walców,  

3)

 

zaznaczyć  podstawowe  elementy  urządzenia:  kosz  zasypowy,  nóŜ,  walce  (rowkowany, 
grawerowany, gumowany), taśmy, 

4)

 

zaznaczyć elementy słuŜące do regulacji: spręŜynę dociskową, dźwignię wraz ze śrubą, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

schemat urządzenia, 

 

opis działania urządzenia, DTR, 

 

literatura poz. 4 z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Opracuj  harmonogram  otrzymywania  herbatników-markiz.  Przedstaw  graficznie 

składanie tego wyrobu. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  oraz  technologię  otrzymywania  wafli  i  nadzienia 
orzechowego.  Ćwiczenie  uczeń  wykonuje  sam  lub  w  grupach  dwuosobowych.  Podczas 
samodzielnego  opracowywania  harmonogramu  uczeń  aktywnie  musi  przeanalizować 
technologię  produkcji  herbatników,  nadzienia  herbatnikowego  i  metody  składania  ciastka. 
Utrwalana  jest  równieŜ  umiejętność  takiego  zaplanowania  poszczególnych  czynności,  aby 
wykonać  zadanie  (wyprodukować  markizy)  w  jak najbardziej ekonomiczny sposób (niektóre 
czynności  moŜna  wykonać  równoległe,  np.  produkcję  ciastek  i  kremu  herbatnikowego). 
Zalecane  byłoby  skorzystanie  z  filmu  dydaktycznego  lub  zorganizowanie  wycieczki 
dydaktycznej do zakładów produkujących markizy lub inne herbatniki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.1.1, literaturą [poz. 3, 4], 

2)

 

przeanalizować technologie otrzymywania herbatników i kremu do przekładania, 

3)

 

wypisać  w  punktach  harmonogram  czynności  koniecznych  do  wykonania  herbatników, 
kremu  (o  dowolnym  smaku),  nadającego  się  do  przekładania  herbatników,  złoŜenia 
ciastek i zapakowania, 

4)

 

przedstawić graficznie złoŜone ciastko-markizę, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura poz. 3, 4 z rozdziału 7 poradnika, 

 

schemat otrzymywania ciasta na herbatniki, na krem do herbatników, 

 

opis  procesu  technologicznego  otrzymywania  markiz  i  półproduktów  potrzebnych  do 
otrzymania tych ciastek. 

 

Ćwiczenie 5 
 

Oblicz,  korzystając  z  danych  zawartych  w  recepturze  cukierniczej  zapotrzebowania  na 

surowce do wyprodukowania: 3000 kg, 100 kg, 500 kg kubków waflowych. 
Fragment receptury cukierniczej na 1000 kg wyrobu gotowego: 

Ilość w kg 

Surowce 

1000 

3000 

100 

500 

Mąka pszenna typ 500 

1500 

 

 

 

Woda 

2100 

 

 

 

Olej 

    60 

 

 

 

Chemiczne środki spulchniające 

    12 

 

 

 

ś

ółtka 

    30 

 

 

 

Cukier 

    60 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i

 

technikę  wykonania  ćwiczenia.  Ćwiczenie  uczeń  wykonuje  samodzielnie.  Wykonywanie 

obliczeń  –  przeliczeń  receptur  jest  umiejętnością  podstawową  i  powinno  być  kształtowane 
podczas  realizacji  kaŜdej  jednostki  modułowej  związanej  z  produkcją  wyrobów  lub 
półproduktów.  Zalecane  byłoby  wykorzystanie  do  przeliczeń  arkusz  kalkulacyjny 
z opracowanym wcześniej przez nauczyciela plikiem do przeliczeń receptur. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.1.1, literaturą [poz. 4], 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

2)

 

pomnoŜyć  ilość  poszczególnych  surowców  przez  współczynnik  otrzymany  z  podzielenia 
planowanej  produkcji  przez  1000  (receptura  cukiernicza  opracowana  jest  na  1000  kg 
wyrobów gotowych), 

3)

 

obliczyć surowce dla kaŜdego z trzech przypadków  

4)

 

zaprezentować wykonane zadanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

receptura, 

 

literatura poz. 4 z rozdziału 7 poradnika, 

 

kalkulator. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.2. 

Produkcja precli, obwarzanków

 

 
5.2.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  
 

Przeanalizuj  opis  technologii  otrzymywania  precli  wykończonych  makiem  z  ciasta 

spulchnianego przy uŜyciu droŜdŜy i opracuj schemat technologiczny. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  oraz  technologię  otrzymywania  precli.  Ćwiczenie  uczeń 
wykonuje  sam  lub  w  grupach  dwuosobowych.  Podczas  samodzielnego  opracowywania 
schematu  uczeń  aktywnie  musi  przeanalizować  technologię  produkcji,  w  takim  przypadku 
stopień  utrwalenia  wiadomości  jest  duŜo  większy,  niŜ  przy  biernym  zapisywaniu 
podyktowanych  wiadomości.  Utrwalana  jest  równocześnie  umiejętność  zapisywania 
technologii  produkcji  w  formie  schematu  technologicznego.  Zalecane  byłoby  skorzystanie 
z filmu  dydaktycznego,  lub  zorganizowanie  wycieczki  dydaktycznej  do  zakładów 
produkujących precle. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.2.1, literaturą [poz. 3, 4], 

2)

 

przeanalizować technologię otrzymywania precli z ciasta droŜdŜowego, 

3)

 

narysować schemat produkcji precli, zaczynając od surowców, a kończąc na spakowaniu 
wyrobu, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

opis technologii otrzymywania ciasta droŜdŜowego, 

 

opis technologii produkcji precli, 

 

 schemat otrzymywania ciasta droŜdŜowego, 

 

literatura poz. 3, 4 z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2  

 

Wykonaj  0,5  kg  precli  z  makiem.  Aby  prawidłowo  wykonać  ćwiczenie  oblicz 

zapotrzebowanie  na  surowce  korzystając  z  receptury,  opracuj  harmonogram  postępowania 
i

 

wykonaj precle.  

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Praca  uczniów  powinna  być  grupowa,  poniewaŜ  jest  to 
ć

wiczenie trudne, zalecana jest metoda tekstu przewodniego, gdzie zwłaszcza pierwsza faza – 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

pytania  sprawdzające  powinny  pomóc  w  wykonaniu  ćwiczenia.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane  na  lekcji,  aby  na  bieŜąco  nauczyciel  mógł  wyjaśnić  wszelkie  wątpliwości, 
zwłaszcza  związane  z  technologią  produkcji  precli.  WaŜne  jest  prawidłowe  zaplanowanie 
czynności  podczas  wykonywania  precli.  Do  części  praktycznej  uczeń  powinien  przystąpić 
dopiero  po  prawidłowym  wykonaniu  harmonogramu  postępowania  i  policzeniu 
zapotrzebowania na surowce.  

 

Receptura na precle droŜdŜowe 

 

Surowce na 1000 kg wyrobu gotowego 

Ilość w kg 

Mąka pszenna typ 650 

775,0 

Cukier 

110,0 

Jaja 

345,0 

DroŜdŜe 

10,0 

Mak niebieski 

20,0 

Woda 

50,0 

Mąka pszenna na podsypkę 

20,0 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać  się  materiałem  zawartym  w  punkcie  4.2.1,  tekstem  przewodnim  oraz  literaturą 
[poz. 3, 4], 

2)

 

przeanalizować  technologię  produkcji  precli  droŜdŜowych  i  opracować  harmonogram  - 
schemat postępowania (kolejność czynności),  

3)

 

obliczyć  zapotrzebowanie  na  surowce  do  wyprodukowania  określonej  ilości  precli 
w oparciu o recepturę, 

4)

 

dobrać potrzebny sprzęt, zgromadzić surowce, 

5)

 

wykonać ciasto, ukształtować w baton, podzielić na kęsy i ukształtować precle, 

6)

 

zagotować wodę i obgotować w niej precle (z kaŜdej strony), 

7)

 

po wyjęciu z wody i obcieknięciu posmarować precle jajkiem, obsypać makiem i wypiec 
w nagrzanym piekarniku (210

o

C), 

8)

 

zaprezentować gotowe precle. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura poz. 3, 4 z rozdziału 7 poradnika, 

 

receptura na produkcję precli droŜdŜowych, 

 

opis technologii wykonania precli, 

 

pracownia z podstawowym sprzętem ciastkarskim,  

 

naczynie z wrzącą wodą do obgotowywania precli, 

 

surowce do produkcji precli droŜdŜowych, 

 

tekst przewodni, 

 

piec. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ćwiczenie 3  
 

Przeanalizuj  recepturę  na  produkcję  obwarzanków  piankowych  Oblicz,  korzystając 

z danych  zawartych  w  recepturze  cukierniczej  zapotrzebowanie  na  surowce  do 
wyprodukowania:  

 

2000 kg,  

 

100 kg,  

 

500 kg  

obwarzanków piankowych. 
Fragment receptury cukierniczej na 1000 kg wyrobu gotowego 

 

Ilość w kg 

Surowce  

1000 

2000 

100 

500 

Mąka pszenna typ 650 

742,0 

 

 

 

Cukier 

693,0 

 

 

 

Jaja 

5,0 

 

 

 

Mąka pszenna na podsypkę 

128,0 

 

 

 

Kwaśny węglan amonu 

3,2 

 

 

 

Sól 

4,2 

 

 

 

 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i

 

technikę  wykonania  ćwiczenia.  Ćwiczenie  uczeń  wykonuje  samodzielnie.  Wykonywanie 

obliczeń  –  przeliczeń  receptur  jest  umiejętnością  podstawową  i  powinno  być  kształtowane 
podczas  realizacji  kaŜdej  jednostki  modułowej  związanej  z  produkcją  wyrobów  lub 
półproduktów.  Zalecane  byłoby  wykorzystanie  do  przeliczeń  arkusz  kalkulacyjny 
z

 

opracowanym wcześniej przez nauczyciela plikiem do przeliczeń receptur. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.2.1, literaturą [poz. 3, 4], 

2)

 

pomnoŜyć ilość poszczególnych surowców przez współczynnik otrzymany z podzielenia 
planowanej  produkcji  przez  1000  (receptura  cukiernicza  opracowana  jest  na  1000  kg 
wyrobów gotowych), 

3)

 

obliczyć surowce dla kaŜdego z trzech przypadków (moŜna wyniki przedstawić w formie 
tabeli), 

4)

 

zaprezentować wykonane zadanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

receptura, 

 

literatura poz. 3, 4 z rozdziału 7 poradnika, 

 

kalkulator. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ćwiczenie 4  
 

Przeanalizuj  dokładnie  technologię  otrzymywania  obwarzanków  z  makiem  i  przedstaw 

ich produkcję w postaci harmonogramu produkcji. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  oraz  technologię  otrzymywania  obwarzanków.  Ćwiczenie 
uczeń wykonuje sam lub w grupach dwuosobowych. Podczas samodzielnego opracowywania 
harmonogramu  uczeń  aktywnie  musi  przeanalizować  technologię  produkcji,  w  takim 
przypadku  stopień  utrwalenia  wiadomości  jest  duŜo  większy,  niŜ  przy  biernym  zapisywaniu 
podyktowanych  wiadomości.  Jest  to  ćwiczenie  przygotowujące  do  praktycznego  wykonania 
wyrobu – obwarzanków. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.2.1, literaturą [poz. 3, 4], 

2)

 

przeanalizować technologię otrzymywania obwarzanków z makiem, 

3)

 

narysować  schemat  produkcji  obwarzanków,  zaczynając  od  surowców,  a  kończąc  na 
spakowaniu wyrobu, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

opis technologii otrzymywania obwarzanków z makiem, 

 

literatura poz. 3, 4 z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5  
 

Oblicz  wartość  energetyczną  200  g  obwarzanków  czekoladowych,  jeśli  na  opakowaniu 

znalazłeś informację, Ŝe 100 g ma wartość energetyczną 300 kJ. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. Uczeń wykonuje ćwiczenie samodzielnie. Na zajęcia moŜna 
przygotować  róŜne  opakowania  po  wyrobach  obgotowywanych  i  w  grupach  dwuosobowych 
uczniowie  sami  odczytując  wartość  energetyczną  przeliczają  na  deklarowaną  wagę  całego 
opakowania (np. 300 g obwarzanków krakowskich, 500 g obwarzanków z pomadą). 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)

 

ułoŜyć proporcję:  

100 g – 300 kJ 

 

 

 

 

 

 

200 g –    x kJ 

2)

 

obliczyć mnoŜąc 200 g  razy 300 kJ i dzieląc przez 100 g, 

3)

 

zapisać otrzymany wynik,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

4)

 

napisać odpowiedź, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały piśmienne,  

 

opakowania po obwarzankach, 

 

kalkulator. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

TEST 1 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wytwarzanie  wyrobów 

ciastkarskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 11, 12, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  przynajmniej  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. c, 4. a, 5. b, 6. b, 7. c, 8. d, 9. a, 10. b, 11. d, 12. c, 
13. a, 14. c, 15. a, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. d. 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić metodę spulchniania ciasta 
na określony asortyment obwarzanków. 

Wybrać metodę obróbki termicznej  
w zaleŜności od produkowanego 
wyrobu cukierniczego 

Rozpoznać pieczywo cukiernicze 
trwałe po opisie wyglądu 

OdróŜnić pieczywo cukiernicze trwałe 
od innych wyrobów cukierniczych 

Dobrać czynność technologiczną  
w zaleŜności od jakości surowca 

PP 

RozróŜnić sposób przygotowania 
mleka świeŜego do produkcji od innych 
surowców mleczarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Dobrać sposób przygotowania tłuszczu 
do produkcji herbatników 

Ocenić rolę mąki ziemniaczanej 
podczas produkcji herbatników 

Obliczyć namiar surowców na 
planowaną produkcję precli korzystając  
z receptury cukierniczej 

10 

Obliczyć zapotrzebowanie na 
opakowania jednostkowe dla 
zapakowania określonej ilości 
herbatników 

11 

Powiązać pojęcie technologiczne  
z czynnością technologiczną podczas 
produkcji herbatników 

PP 

12 

Rozpoznać urządzenie do produkcji 
herbatników. 

PP 

13 

RozróŜnić wyrób po metodzie 
produkcji 

PP 

14 

Dopasować czynność technologiczną 
do produkowanego ciasta  

PP 

15 

Dobrać urządzenie do obróbki 
termicznej wafli 

16 

Rozpoznać zastosowanie urządzenia 
przedstawionego na zdjęciu 

17 

Określić rolę walców w urządzeniu do 
formowania herbatników. 

PP 

18 

Określić wpływ surowców na jakość 
wyrobów obgotowywanych. 

19 

Zastosować metodę kształtowania  
w zaleŜności od ilości poszczególnych 
surowców, czyli od konsystencji ciasta 

20 

Rozpoznać z rysunku zastosowanie 
linii do obróbki termicznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi na pytania: 40 minut 

7.

 

Uczestnikom  naleŜy  podać  czas  trwania  testu  oraz  odczytać  przeznaczoną  dla  nich 
„Instrukcję dla Ucznia” i udzielić odpowiedzi na ewentualne pytania. 

8.

 

Uczniowie otrzymują: 

 

„Zestaw zadań testowych”, 

 

„Kartę odpowiedzi” 

 

„Instrukcję dla ucznia”. 

9.

 

Uczniowie pracują samodzielnie, mogą korzystać z kalkulatora. 

10.

 

Wszelkie  próby  porozumiewania  się  lub  korzystania  z  niedozwolonych  pomocy 
spowodują przerwanie rozwiązywania testu i wystawienie oceny niedostatecznej. 

11.

 

Po  upływie  czasu  przeznaczonego  na  udzielenie  odpowiedzi  –  nauczyciel  zbiera  prace 
i przystępuje do ich sprawdzania, zgodnie z „Kartą prawidłowych odpowiedzi”. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi, wpisz klasę i datę. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  zamknięte, 
wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź uzyskujesz jeden punkt. 

6.

 

Odpowiedzi  wpisz  w  „Karcie  odpowiedzi”,  przekreślając  odpowiednią  literę  znakiem 
„X”. 

7.

 

JeŜeli się pomylisz - zakreśl kółkiem (nie przeprawiaj!) błędną odpowiedź i znakiem „X” 
zaznacz odpowiedź prawidłową. 

8.

 

W  przypadku  zakreślenia  więcej  niŜ  jednej  litery  uzyskujesz  za  daną  odpowiedź 
0 punktów. 

9.

 

Pracuj  samodzielnie,  gdyŜ  w  przypadku  porozumiewania  się  z  kolegą  rozwiązywanie 
przez Ciebie testu zostanie przerwane i otrzymasz ocenę niedostateczną. 

10.

 

MoŜesz korzystać z kalkulatora. 

11.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

12.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Materiały dla ucznia: 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.

 

Ciasto na obwarzanki droŜdŜowe spulchniane jest metodą 

a)

 

biologiczno-fizyczną. 

b)

 

biologiczną. 

c)

 

chemiczną. 

d)

 

fizyczną. 

 

2.

 

Cechą odróŜniającą produkcję obwarzanków i precli od innych wyrobów jest poddanie ich  

a)

 

wypiekowi. 

b)

 

smaŜeniu. 

c)

 

zapiekaniu.  

d)

 

obgotowywaniu. 

 

3.

 

Kształt wyrobu gotowego zbliŜony do ósemki jest charakterystyczny dla 

a)

 

obwarzanków. 

b)

 

herbatników. 

c)

 

precli. 

d)

 

wafli. 

 
4.

 

Do pieczywa cukierniczego trwałego zalicza się 

a)

 

herbatniki. 

b)

 

biszkopty. 

c)

 

karmelki. 

d)

 

pomadki. 

 
5.

 

Jeśli mamy w magazynie mąki pszenne o róŜnej mocy glutenu, to aby otrzymać herbatniki 
dobrej jakości naleŜy: 

a)

 

uŜyć mąki pszennej o mocnym glutenie. 

b)

 

przygotować mieszankę mąk pszennych. 

c)

 

uŜyć mąki pszennej o słabym glutenie z dodatkiem mąki Ŝytniej. 

d)

 

uŜyć mąki pszennej o mocnym glutenie z dodatkiem mąki Ŝytniej. 

 
6.

 

Mleko świeŜe podczas przygotowania do produkcji herbatników naleŜy 

a)

 

rozcieńczyć wodą. 

b)

 

przecedzić przez sito. 

c)

 

podgrzać do temperatury 40

o

C. 

d)

 

ochłodzić do temperatury 2

o

C. 

 
7.

 

Do produkcji herbatników naleŜy dodawać tłuszcze o konsystencji 

a)

 

stałej. 

b)

 

płynnej. 

c)

 

mazistej. 

d)

 

półpłynnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

8.

 

Mąka ziemniaczana dodana do ciasta herbatnikowego 

a)

 

zwiększa ilość wchłanianej wody podczas mieszania ciasta. 

b)

 

zwiększa wartość odŜywczą wyrobu gotowego. 

c)

 

zwiększa higroskopijność wyrobu gotowego. 

d)

 

osłabia mąkę pszenną podczas mieszania ciasta. 

 
9.

 

Oblicz,  ile  naleŜy  uŜyć  mąki  pszennej  do  wyprodukowania  100  kg  precli  droŜdŜowych 
korzystając z podanego fragmentu receptury cukierniczej. 

a)

 

79,5 kg 

b)

 

77,5 kg 

c)

 

70,5 kg 

d)

 

79,0 kg 

 
 
 
 
 
 
10.

 

Do zapakowania 100 kg herbatników, przy wadze jednego opakowania netto wynoszącego 
5 kg potrzeba opakowań 

a)

 

100 sztuk. 

b)

 

20 sztuk. 

c)

 

10 sztuk. 

d)

 

5 sztuk. 

 
11.

 

Laminowanie herbatników polega na 

a)

 

powlekaniu herbatników substancją ochronną. 

b)

 

pakowaniu w opakowania foliowe i poddawaniu zgrzewaniu. 

c)

 

dodawaniu substancji higroskopijnych do ciasta herbatnikowego. 

d)

 

walcowaniu ciasta w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach. 

 
12.

 

Przedstawione  na  rysunku  urządzenie  wykorzystywane  podczas  produkcji  herbatników 
słuŜy do: 

a)

 

laminowania.  

b)

 

wałkowania. 

c)

 

formowania na zasadzie trasowania.  

d)

 

formowania na zasadzie cięcia strunowego. 

 

 

13.

 

Markizy są to ciastka składające się z  

a)

 

dwóch herbatników połączonych kremem. 

b)

 

dwóch herbatników połączonych marmoladą. 

c)

 

herbatnika wykończonego kremem. 

d)

 

herbatnika wykończonego marmoladą 

 
14.

 

Obgotowywaniu moŜna poddać ciasto 

a)

 

herbatnikowe. 

b)

 

biszkoptowe. 

c)

 

droŜdŜowe. 

d)

 

waflowe. 

Surowce na 1000 kg wyrobu 

gotowego 

Ilość w kg 

Mąka pszenna typ 650 
Cukier 
Jaja 
DroŜdŜe 
Mak niebieski 
Woda 
Mąka pszenna na podsypkę 

775,0 
1100 
345,0 
  10,0 
  20,0 
  50,0 
  20,0 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

15.

 

  Wyroby z ciasta waflowego poddawane są obróbce termicznej w 

a)

 

Ŝ

elaziakach. 

b)

 

piekarniku. 

c)

 

patelni. 

d)

 

piecu. 

 

16.

 

  Na zdjęciu przedstawione jest urządzenie do sporządzania:  

a)

 

ciasta na herbatniki laminowane. 

b)

 

ciasta na herbatniki cukrowe.  

c)

 

ciasta na wafle.  

d)

 

pomady. 

 
 
 
 
 
 
 
 
17.

 

Który  z  walców  w  urządzeniu  do  formowania  herbatników  na  walcach  grawerowanych 
odpowiada za umieszczenie ukształtowanych ciastek na taśmie odbierającej? 

a)

 

walec grawerowany. 

b)

 

walec gumowany. 

c)

 

walec rowkowany. 

d)

 

walec gładki. 

 

18.

 

W  celu  uzyskania  ładnej,  błyszczącej  skórki  do  wody  stosowanej  do  obgotowywania 
wyrobów moŜna dodać w niewielkich ilościach: 

a)

 

sól lub kwaśny węglan amonu. 

b)

 

cukier lub kwaśny węglan amonu. 

c)

 

sól lub syrop ziemniaczany. 

d)

 

cukier lub syrop ziemniaczany. 

 

19.

 

Do  formowania  herbatników  z  duŜą  zawartością  cukru  i  tłuszczu  (rzadkie  ciasto) 
zastosujesz metodę kształtowania polegającą na 

a)

 

trasowaniu. 

b)

 

wycinaniu. 

c)

 

cięciu strunowym. 

d)

 

wykorzystaniu walców grawerowanych. 

 
20.

 

Na rysunku przedstawiona 
linia słuŜy do wypieku  

a)

 

herbatników. 

b)

 

obwarzanków.  

c)

 

precli. 

d)

 

wafli. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie pieczywa cukierniczego trwałego 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

TEST 2 
 
Test praktyczny typu próba pracy, dwustopniowy do jednostki modułowej 
„Wytwarzanie pieczywa cukierniczego trwałego” 

 
Zadanie praktyczne  

Wykonaj  20  sztuk  obwarzanków  z  ciasta  droŜdŜowego metodą jednofazową, korzystając 

z receptury.  

 

Receptura na 
obwarzanki: 

 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

Na wykonanie zadania masz 4 godziny dydaktyczne.  
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Zadanie składa się z 20 ocenianych czynności, za kaŜdą prawidłowo wykonaną czynność 

uczeń  otrzymuje  1  punkt,  na  ocenę  dobrą  uczeń  powinien  wykonać  przynajmniej  jedno 
zadanie z poziomu wymagań PP (czynność 11, 13, 14, 16 lub 20). 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  -  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający 

– 10–12 punktów, 

 

dostateczny    

– 13–14 punktów, 

 

dobry  

 

 

– 15–16 punktów, 

 

bardzo dobry   

– 17–18 punktów. 

 

celujący    

 

– 19–20 punktów. 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem,  co 
najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania. 

4.

 

Omów z uczniami sposób wykonania zadania, 

5.

 

Przygotuj  arkusz  obserwacji,  w  celu  ułatwienia  oceniania  podczas  pracy  moŜna  jeden 
arkusz wykorzystać dla grupy uczniów. 

6.

 

Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 

7.

 

Ustal ilość potrzebnych surowców do wykonania zadania praktycznego. 

Surowiec na ciasto 

Namiar surowców w g na  

ok. 20 obwarzanków  

Mąka pszenna  

600 

DroŜdŜe 

30  

Jaja 

1 sztuka 

Mleko 

180 

Sól 

Olej 

40 

Cukier 

100 

Do pieczenia: ok. 2 g maku/1 obwarzanek 

Surowiec do obróbki 

termicznej 

Do gotowania: 2 łyŜki cukru 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

8.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  i  wybierz  te  czynności,  które  sprawiły 
najwięcej trudności. 

9.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Materiały dla ucznia: 

Zadanie praktyczne do wykonania, receptura, instrukcja, plan działania, odpowiednia ilość 

surowców,  sprzęt  drobny  –  naczynia  do  odwaŜania  surowców,  sito,  garnek  do  gotowania, 
woreczek ze zdobnikiem, blachy, rękawice Ŝaroodporne, urządzenia do mieszania, piec. 
 
Plan testu:
  

 

Obszar  

wymagań 

L.p

 

Kryterium wykonania czynności 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymagań 

Zapisał czynności prowadzące do wykonania 
zadania. 

Sporządził wykaz narzędzi koniecznych do 
wykonania zadania. 

P

la

n

o

w

a

ć

 c

zy

n

n

o

śc

zw

za

n

w

y

k

o

n

an

ie

m

 

za

d

an

ia

 

Obliczył ilość maku potrzebnego do wykończenia 20 
sztuk obwarzanków. 

Zorganizował stanowisko pracy. 

Sprawdził stanu techniczny wagi. 

O

rg

an

iz

o

w

a

ć

 

st

an

o

w

is

k

o

 

p

ra

cy

 

Dobrał odzieŜ roboczą i środki ochrony 
indywidualnej. 

OdwaŜył surowce do wykonania ciasta. 

Zdezynfekował jajo. 

Przesiał mąkę. 

10  Wykonał mleczko droŜdŜowe. 

11  Wykonał ciasto. 

PP 

12  Przygotował ciasto do fermentacji.  

13  Uformował obwarzanki. 

PP 

14  Obgotował obwarzanki. 

PP 

15  Przygotował obwarzanki do wypieku. 

16  Kontrolował wypiek. 

PP 

17  Stosował zasady higieny. 

W

y

k

o

n

a

ć

 z

ad

an

ie

 z

 z

ac

h

o

w

an

ie

m

 p

rz

ep

is

ó

w

 

b

ez

p

ie

cz

e

ń

st

w

h

ig

ie

n

y

 p

ra

cy

o

ch

ro

n

y

 

p

rz

ec

iw

p

o

Ŝ

ar

o

w

ej

 i

 o

ch

ro

n

y

 ś

ro

d

o

w

is

k

18  Utrzymywał ład i porządek na stanowisku pracy. 

19  Omówił sposób wykonania obwarzanków. 

P

re

ze

n

to

w

a

ć

 

ef

ek

w

y

k

o

n

an

eg

o

 

za

d

an

ia

 

20 

Ocenił jakość obwarzanków, dokładność i estetykę 
wykonania. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Zadanie praktyczne 

Wykonaj  20  sztuk  obwarzanków  z  ciasta  droŜdŜowego metodą jednofazową, korzystając 

z receptury.  

 

Receptura na 
obwarzanki: 

 

 

Na wykonanie zadania masz 4 godziny dydaktyczne.  
 
Instrukcja dla ucznia do wykonania ćwiczenia  
1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Przeanalizuj treść zadania typu. 

3.

 

W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 

4.

 

Pracuj samodzielnie. 

5.

 

Zapoznaj  się  z  wyposaŜeniem  stanowiska  pracy  oraz  z  instrukcjami  obsługi  urządzeń 
(w celu bezpiecznego wykonania zadania). 

6.

 

Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:  
a)

 

wykaz  niezbędnych  czynności  związanych  z  realizacją  zadania  od  przygotowania 
surowców do wypieku, 

b)

 

wykaz niezbędnego sprzętu do wykonania zadania, 

c)

 

obliczenia ilości maku potrzebnego do posypania 20 obwarzanków. 

7.

 

Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: zgromadź i rozmieść na stanowisku pracy 
surowce, narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania zadania. 

8.

 

Przed przystąpieniem do waŜenia sprawdź stan techniczny wagi. 

9.

 

Dobierz wymagane do wykonania zadania środki ochrony indywidualnej. 

10.

 

Umyj ręce przed przystąpieniem do pracy. 

11.

 

OdwaŜ obliczoną mąkę, mleko, droŜdŜe, olej, cukier.  

12.

 

Jajo przed wybiciem zdezynfekuj. 

13.

 

Wykonaj  zaplanowane  czynności  (operacje)  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  
i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpoŜarowej  (skorzystaj  z  podanego  schematu 
produkcji obwarzanków): 

a)

 

sporządź mleczko droŜdŜowe z ciepłego mleka i droŜdŜy, 

b)

 

do  miski  wsyp  przesianą  mąkę  pszenną  (pozostaw  około  10  g  do  obróbki  ciasta), 
dodaj sól i cukier, 

c)

 

zdezynfekuj jajo, wybij je i wymieszaj z olejem, lekko ubijając, 

d)

 

do mąki wlej rosnące droŜdŜe oraz mieszankę jaja z olejem, 

e)

 

wyrabiaj ciasto, aŜ wszystkie składniki utworzą jednorodne ciasto, 

f)

 

pozostaw do fermentacji posypując mąką i przykrywając czystą ściereczką, 

g)

 

obserwuj przebieg fermentacji (koniec – jeśli objętość ciasta wzrośnie dwukrotnie), 

h)

 

zwaŜ ciasto i podziel na 20 części, 

Surowiec na ciasto 

Namiar surowców w g na  

ok. 20 obwarzanków   

Mąka pszenna  

600 

DroŜdŜe 

30  

Jaja 

1 sztuka 

Mleko 

180 

Sól 

Olej 

40 

Cukier 

100 

Do pieczenia: ok.2 g maku/1 obwarzanek 

Surowiec do obróbki 

termicznej 

Do gotowania: 2 łyŜki cukru 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

i)

 

z  kaŜdej  części  uformuj  wałek,  skręć  go  i  sklej  jego  końce  (patrz  zdjęcie  w  treści 
zadania, 

j)

 

zagotuj wodę z 2 łyŜkami cukru, 

k)

 

wrzucaj  obwarzanki  do  wrzącej  wody  (w  zaleŜności  od  wielkości  garnka  po  2–4 
sztuki) i gotuj przez około 10 minut pod pokrywką, 

l)

 

przygotuj blachy – wyłóŜ je papierem, 

m)

 

wyjmij i odsącz obgotowane obwarzanki, 

n)

 

ułóŜ obwarzanki na blachach, posyp makiem, 

o)

 

wypiekaj w piekarniku w temperaturze 190

o

C,  

p)

 

kontroluj proces wypiekania, zakończ go, kiedy obwarzanki będą rumiane.  

14.

 

Zaprezentuj  efekty  swojej  pracy  uzasadniając  sposób  wykonania  zadania  i  oceniając 
jakość wykonanego zadania. 

 
 
Zawód: cukiernik 
Symbol cyfrowy zawodu 741[01] 
Imię i nazwisko  ____________________ 
Klasa    

 

____________________ 

 
PESEL   

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia   

 

Numer stanowiska 

 
 

 
 

PLAN DZIAŁANIA 

1. Wykaz niezbędnych czynności związanych z realizacją zadania. 

............................................................................................................................................... 

............................................................................................................................................... 

............................................................................................................................................... 

2. Wykaz niezbędnego sprzętu do wykonania zadania. 
............................................................................................................................................... 

............................................................................................................................................... 

3. Obliczona ilość maku potrzebna do wykończenia (posypania) 20 sztuk obwarzanek. 
 
Miejsce na wykonanie obliczeń 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

ARKUSZ  OBSERWACJI 

 

Liczba 

punktów 

Uczeń 

O

b

sz

a

st

a

n

d

a

rd

u

 

 
 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Czynność  1:  Zapisanie  czynności  prowadzących  do  wykonania 
zadania.
 
Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń zapisał (co najmniej): 
sporządzenie  mleczka  droŜdŜowego,  wykonanie  ciasta  droŜdŜowego, 
podzielenie  ciasta  na  20  kęsów,  ukształtowanie  obwarzanków, 
obgotowanie ich, posypanie ciastek makiem, wypiek. 

 

Czynność  2:  Sporządzenie  wykazu  sprzętu  niezbędnego  do 
wykonania zadania. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń zapisał (co najmniej): przesiewacz (sito), garnek, 
piec, waga. 

 

Czynność  3:  Obliczenie  ilości  maku  potrzebnego  do  wykończenia  20 
sztuk obwarzanków. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń obliczył ilość maku
mak: 20 x 2 g = 40 g 

 

I.

 P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze – I. Planowanie   

Czynność 4: Zorganizowanie stanowiska pracy. 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń zgromadził na stanowisku:  
sprzęt: naczynie do gotowania, blachy, naczynia do odwaŜania 
surowców, sito,  
surowce: mąkę pszenną, olej, sól, jajo, cukier, mak, mleko. 

 

Czynność 5: Sprawdzenie stanu technicznego wagi. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń sprawdził działanie wagi. 

 

Czynność 6: Dobranie odzieŜy roboczej i środków ochrony 
indywidualnej.
 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń dobrał czystą odzieŜ roboczą, nakrycie głowy 
zakrywające włosy, rękawice ciepłochronne. 

 

II

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze – II. Organizowanie   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

 

Czynność 7: OdwaŜenie surowców do wykonania ciasta. 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  odwaŜył  600  g  mąki  pszennej,  40  g  droŜdŜy,  70  g 
oleju, 5 g soli, 180 g mleka, 100 g cukru. 

 

Czynność 8: Zdezynfekowanie jaja. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń zdezynfekował jajo. 

 

Czynność 9: Przesianie mąki. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń przesiał mąkę przez sito. 

 

Czynność 10: Wykonanie mleczka droŜdŜowego. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń rozprowadził droŜdŜe w mleku. 

 

Czynność 11: Wykonanie ciasta. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń wyrobił ciasto.. 

 

Czynność 12: Przygotowanie ciasta do fermentacji. 

 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  po  wyrobieniu  ciasta,  posypał  go  mąką  i  przykrył 
czystą ściereczką, pozostawiając do fermentacji. 

 

Czynność 13: Formowanie obwarzanków. 

 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  podzielił  gotowe  ciasto  na  20  części,  uformował 
wałeczek, skręcił go i zlepił. 

 

Czynność 14: Obgotowywanie obwarzanków. 

 

1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  zagotował  wodę  z  dwoma  łyŜkami  cukru,  wrzucał 
obwarzanki do wrzątku, gotował je przez 10 minut, odsączył.  

 

Czynność 15: Przygotowanie obwarzanków do wypieku. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń ułoŜył obwarzanki na blachach wyłoŜonych papierem  
i obsypał makiem. 

 

Czynność 16: Kontrolowanie wypieku. 

 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  wstawił  blachy  do nagrzanego piekarnika do 190

o

C  

i  kontrolował postępujący proces pieczenia (równomierność wypieku). 

 

Czynność 17: Stosowanie zasad higieny. 

 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  przed  przystąpieniem  do  wykonania  praktycznego 
zadania umył ręce zgodnie z zachowaniem zasad higieny pracy. 

 

Czynność 18: Utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli zdający utrzymywał ład i porządek w czasie pracy, odniósł 
czysty sprzęt na miejsce pobrania, umieścił odpady w pojemnikach 

 

II

I.

 W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze – III. Wykonywanie   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

Czynność 19: Omówienie sposobu wykonania obwarzanków. 
Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń omówił metodę przygotowania ciasta droŜdŜowego, 
ukształtowania  obwarzanków  oraz  obróbkę  termiczną  (obgotowywanie  
i pieczenie). 

 

Czynność 20: Ocena jakości obwarzanów, dokładności i estetyki 
wykonania. 

 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  ocenił  jakość  wypieczonych  korpusów,  dokładność  
i estetykę wykonania. 

 

IV

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze – IV. Prezentowanie   

Razem   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

7. LITERATURA

 

 

1.

 

Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz. 2. WSiP, Warszawa 2006 

2.

 

Deschamps  B.,  Deschaintre  J.:  Ciastkarstwo  –  podręcznik  do  nauki  zawodu  cukiernik. 
REA, OZGraf Olsztyn brak daty wydania 

3.

 

Dojutrek  C.,  Pietrzyk  A.:  Ciastkarstwo  –  podręcznik  technologii  dla  ZSZ.  WSiP, 
Warszawa 2000 

4.

 

Wyczański S.: Cukiernictwo. WSiP, Warszawa 2004 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne, 
Warszawa 2002 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000