04 Planowanie produkcji filmu fabularnegoid 5136

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Mariusz Winiarski








Planowanie produkcji filmu fabularnego 313[07].Z2.01








Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Janusz Kalinowski
mgr Dariusz Janik



Opracowanie redakcyjne:
mgr Mariusz Winiarski



Konsultacja:
mgr inż. Jacek Szydłowski









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 313[07].Z2.01
,,Planowanie produkcji filmu fabularnego”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

4

3.

Cele kształcenia

5

4.

Scenariusze zajęć

6

5.

Ćwiczenia

10

5.1.

Organizacja kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy filmowe

10

5.1.1.

Ć

wiczenia

10

5.2. Tok produkcji filmu, planowanie produkcji filmowej

12

5.2.1.

Ć

wiczenia

12

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

14

7. Literatura

23

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela do planowania filmu fabularnego.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,

cele kształcenia,

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel może skorzystać
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze,

przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.


Wykonując sprawdzian postępów powinieneś dokonać wyboru wszystkich poprawnych

odpowiedzi (pytanie może zawierać jedną, dwie, lub trzy poprawne odpowiedzi, podobnie jak
to jest na egzaminie państwowym). Jeżeli masz trudność ze zrozumieniem tematu lub
ć

wiczenia, to poproś nauczyciela lub instruktora o wyjaśnienie i ewentualnie sprawdzenie,

czy dobrze wykonujesz daną czynność.

Schemat układu jednostek modułowych

313[07].Z2.01

Planowanie produkcji filmu

fabularnego

313[07].Z2.02

Przygotowanie i organizacja

produkcji filmu fabularnego

313[07].Z2

Organizacja produkcji

filmowej

313[07].Z2.03

Prowadzenie dokumentacji

finansowej związanej z produkcją

filmową

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się komputerem w poszukiwaniu informacji,

posługiwać się podstawowym słownictwem występującym w produkcji filmowej,

pracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować zakres działania, wyposażenie i sytuację rynkową funkcjonujących
przedsiębiorstw w zakresie produkcji filmowej,

scharakteryzować strukturę wytwórni filmowej z wyjaśnieniem jej działów, wyposażenia
i zadań,

zdefiniować

pojęcia

związane

z

produkcją

i

opracowaniem

filmu,

jego

rozpowszechnianiem i dystrybucją,

zdefiniować pojęcia usługi produkcyjnej, koprodukcji,

opisać tok produkcji filmowej oraz scharakteryzować poszczególne etapy realizacji
filmu,

wskazać głównych realizatorów i współtwórców filmu,

scharakteryzować

zespół

artystów/wykonawców

(aktorów,

muzyków

i innych

współpracowników).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej

Moduł:

313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej

Jednostka modułowa:

313[07].Z2.01 Planowanie produkcji filmu fabularnego


Temat: Organizowanie kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy filmowe

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności w organizacji kinematografii a także

charakteryzowanie podstawowych pojęć i terminów filmowych

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

−−−−

wymienić podstawowe akty prawne,

−−−−

wyjaśnić zadania Instytutu określone Ustawą o Kinematografii,

−−−−

określić jakim budżetem dysponuje Instytut kinematografii,

−−−−

określić zasady obowiązujące Instytut kinematografii,

−−−−

określić strukturę polskiej kinematografii,

−−−−

wymienić przedsiębiorców działających w dziedzinie produkcji filmowej,

−−−−

wymienić wytwórnie filmowe,

−−−−

wymienić i wyjaśnić podstawowe pojęcia i terminy filmowe,


Metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pogadanka,

−−−−

ć

wiczenie przedmiotowe,

−−−−

dyskusja.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

−−−−

zespołowa.

Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:

−−−−

Podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe z
dostępem do Internetu),

Plan zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć.

3.

Realizacja tematu.

−−−−

pogadanka: podstawowe pojęcia i terminy filmowe,

−−−−

pytania sprawdzające,

−−−−

ć

wiczenie.

4.

Podsumowanie zajęć:

−−−−

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

−−−−

Ewaluacja zajęć.

Pytania sprawdzające:
1.

Jakim budżetem dysponuje Polski Instytut Sztuki Filmowej?

2.

Jaka jest struktura polskiej kinematografii?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3.

Jakie znasz podstawowe akty prawne dotyczące kinematografii?

4.

Jaki jest podstawowy nośnik, na którym utrwalany i wyświetlany jest film?

5.

Na czym polega koprodukcja?

6.

Na czym polega rozpowszechnianie filmu?

7.

Jakie są najważniejsze parametry produkcji filmowej?

8.

Jak zdefiniować pojęcia takie jak: film, kino, dystrybucja, scenopis i scenariusz?


Ćwiczenie

Opracuj w postaci tabeli podstawowe pojęcia związane z filmem. W szczególności

uwzględnij, co to jest scenariusz, kino, dystrybucja, film, opracowanie filmu,
rozpowszechnianie filmu, produkcja offowa, scenopis. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.


Wskazówki do realizacji
Praca zespołowa; uczniowie tworzący zespoły 3-4 osobowe, które opracowują w postaci

tabeli podstawowe pojęcia związane z filmem; wynik pracy prezentowany jest przez
reprezentanta grupy przed zespołem klasowym, po prezentacji nauczyciel dokonuje
podsumowania podkreślając znaczenie wypełniana przedstawionych obowiązków dla
zapewnienia bezpieczeństwa pracy.

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące podstawowych pojęć
związanych z filmem,

2)

zapoznać się z metodami stosowanymi przy tworzeniu i wdrażaniu podstawowych pojęć
filmowych,

3)

opracować w postaci tabeli podstawowe pojęcia związane z filmem,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia


Nauczyciel:

−−−−

komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów,

−−−−

ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej

Moduł:

313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej

Jednostka modułowa:

313[07].Z2.01 Planowanie produkcji filmu fabularnego

Temat:

Tok produkcji filmu, planowanie produkcji filmowej.

Cel ogólny: Poznanie toku produkcji filmu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wymienić proces powstawania filmu,

wyjaśnić pojęcie okres reprodukcji,

określić co składa się na okres reprodukcji,

wyjaśnić pojęcie okres zdjęciowy,

określić okres montażu i udźwiękowienia,

wymienić co składa się na okres postprodukcji,

wymienić wewnętrzną strukturę organizacji grup zdjęciowych,

wyjaśnić pojęcie piony inscenizacyjne,

wyjaśnić pojęcie pion reżysera,

wyjaśnić pojęcie pion operatora obrazu,

wyjaśnić pojęcie pion kierownika produkcji,

wyjaśnić pojęcie pion operatora dźwięku,

wyjaśnić pojęcie pion scenograficzny,

wymienić czynniki uzależniające wkład grupy zdjęciowej,

wymienić skład grupy produkcji,

wymienić środki zaplecza techniczno-inscenizacyjnego,

wymienić grupy zleceniodawców.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:
– organizowania i planowania zajęć,
– pracy w zespole,
– czytania ze zrozumieniem,
– oceny pracy zespołów.

Metody nauczania – uczenia się:
– pokaz,

ć

wiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

−−−−

Podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe
z dostępem do Internetu).


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 4–5 osobowych.


Czas trwania: 45 minut





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Przebieg zajęć
Faza wstępna –
(5 minut).
1.

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.

2.

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.

3.

Podział grupy na zespoły.


Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego, sporządzanie notatek z udzielaniem odpowiedzi na
podane pytania.

Etap I: Informacje
Określenie uczniom źródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań – 2 minuty.

Pytania przewodnie:
1.

Co składa się na okres reprodukcji?

2.

Ile trwa okres zdjęciowy?

3.

Kiedy zaczyna się i kończy okres montażu i udźwiękowienia?

4.

Jaki jest skład grupy produkcyjnej?

5.

Co obejmuje komplet usług filmowych?

6.

Co to jest grupa zdjęciowa?

7.

Kto wchodzi w skład grupy zdjęciowej?

8.

Na czym polega rozpowszechnianie filmu fabularnego?


Etap II Planowanie
(10 minut).
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań.
Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią pytań.

Etap III Ustalenie odpowiedzi –
(10–12 minut).
Wszyscy uczniowie ustalają i zapisują w zeszytach przedmiotowych odpowiedzi na kolejne
pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi.

Etap IV Prezentacja wykonania przez uczniów zadań i sprawdzanie wyników pracy –
(12 minut). 4 zespoły po 3 minuty.
Przedstawiciele zespołów kolejno prezentują opracowane odpowiedzi. Każdy z 4 zespołów
powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania.

Etap V

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.

Etap VI Analiza końcowa, pokaz – (4 minuty):
– uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności,

nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazuje, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5.

ĆWICZENIA

5.1.

Organizacja kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy
filmowe

5.1.1 Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opracuj w postaci tabeli podstawowe pojęcia związane z filmem. W szczególności

uwzględnij co to jest scenariusz, kino, dystrybucja, film, scenopis.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać informacje zawarte w rozdziale 4.1. materiału nauczania,

2)

odszukać w razie wątpliwość pojęcia w Internecie,

3)

wypisać wszystkie pojęcia w słupku,

4)

zaprezentować ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu,

kartka formatu A4,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Na podstawie scenopisu i scenariusza określ charakterystyczne ich cechy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować scenariusz i scenopis,

2)

przeczytać informacje zawarte w rozdziale 4.1. materiału nauczania,

3)

przygotować notatki dotyczące charakterystycznych cech scenopisu i scenariusza,

4)

zaprezentować ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

przykładowy scenopis,

przykładowy scenariusz,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2.

Organizacja kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy
filmowe

5.2.1 Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zbuduj schemat służbowych zależności w grupie produkcyjnej pomiędzy wszystkimi

współtwórcami filmu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać materiał nauczania z rozdziału 4.2. poradnika dla ucznia,

2)

ustalić zależności w grupie produkcyjnej,

3)

zbudować czytelny schemat zależności w grupie produkcyjnej,

4)

zaprezentować ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

przybory do pisania,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

W postaci tabeli scharakteryzuj poszczególne wydziały wytwórni filmowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać materiał nauczania z rozdziału 4.2. poradnika dla ucznia,

2)

przygotować na kartce papieru poszczególne wydziały wytwórni filmowych,

3)

zbudować prosty schemat wytwórni filmowych,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ś

rodki dydaktyczne:

przybory do pisania,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie produkcji filmu
fabularnego”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23 są z poziomu
podstawowego,

zadania od 14, 19, 23 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. a, 7. a, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c,

12. b, 13. a, 14. a, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. b, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(uczeń potrafi)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna
odpowiedź

1.

Określić zadania Instytutu o Kinematografii

C

P

a

2.

Określić strukturę finansowania Instytutu

C

P

b

3.

Wymienić co obejmuje struktura polskiej

kinematografii

A

P

d

4.

Określić Studia filmowe PIF

B

P

a

5.

Zidentyfikować „DUśE” wytwórnie filmowe

A

P

c

6.

Wskazać „MAŁE” wytwórnie filmowe

A

P

a

7.

Zidentyfikować pojęcie film

A

P

a

8.

Zidentyfikować podział filmów

A

P

a

9.

Rozróżnić długość filmów

B

P

c

10.

Zdefiniować pojęcie film fabularny

A

P

b

11.

Zidentyfikować długość filmu

ś

redniometrażowego

A

P

c

12.

Zidentyfikować długość filmu

pełnometrażowego

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

13.

Wyjaśnić pojęcie scenariusz

B

P

a

14.

Określić na czym polega koprodukcja

C

PP

a

15.

Określić pojęcie dystrybucja

C

P

b

16.

Zdefiniować pojęcie rozpowszechnianie filmu

A

P

c

17.

Wskazać co składa się na okres preprodukcji

C

PP

a

18.

Określić pojęcie scenopisu

C

P

a

19.

Określić pojęcie produkcja filmowa

C

P

b

20.

Wskazać okres montażu i udźwiękowienia

C

PP

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

3.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

4.

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.

5.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Sprawdzian składa się z 20 zadań

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.

6.

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa

7.

W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową

8.

Za każdą prawidłową odpowiedź możesz zdobyć 1 punkt

9.

Na uważne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut.

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Zadania Instytutu określone Ustawą o Kinematografii to
a)

inspirowanie i wspieranie do rozwoju polskiej produkcji filmów i koprodukcji
filmowej.

b)

promocja reżysera.

c)

wspieranie reżysera.

d)

tworzenie reżyserowi warunków rozwoju.

2.

Finansowanie instytutu pochodzi

a)

2 mln od państwa.

b)

ze źródeł komercyjnych ok. 75 mln.

c)

6 mln funduszu reżysera.

d)

500 000 pochodzi ze sprzedaży filmu.

3.

Kinematografia polska obejmuje między innymi

a)

produkcje realizowaną przez kościoły.

b)

działalność telewizyjną.

c)

rejestracje audiowizualną zdarzeń z życia społecznego.

d)

dystrybucje i rozpowszechnianie filmów.

4.

Studio filmowe PIF to

a)

KADR.

b)

zboże

c)

ulica.

d)

Retrospekcja

5.

Wytwórnie filmowe „DUśE” to

a)

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Komedii w Warszawie.

b)

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych we Wrocławiu.

c)

Łódzkie Centrum Filmowe w Łodzi.

d)

Oddział Filmoteki Publicznej.

6.

Wytwórnie filmowe „Małe” i studia filmowe to

a)

Wytwórnia Filmowa „CZOŁÓWKA” w Warszawie.

b)

Filmoteka Narodowa w Łodzi z oddziałem w Krakowie

c)

Studia Filmów Relaksacyjnych.

d)

Wytwórnia Filmów Oświatowych i produkcji Religijnej.

7.

Film jest to

a)

utwór o dowolnej długości.

b)

utwór tylko fabularny.

c)

utwór tylko i wyłącznie dokumentalny.

d)

utwór dokumentalny lub animowany.

8.

Film to bardzo obszerna dziedzina jeden z wielu rodzajów to

a)

film fabularny.

b)

film rysunkowo-plastyczny.

c)

film sklejkowy.

d)

film uniwersalny.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

9.

W zależności od długości filmy dzielą się na

a)

wysokometrażowe.

b)

małometrażowe.

c)

krótkometrażowe.

d)

dowolnometrazowe.

10.

Film fabularny to film

a)

akcji.

b)

fikcji.

c)

nie fikcyjny.

d)

dydaktyczny.

11.

Film średniometrażowy trwa

a)

od 22 minut.

b)

do 22 minut.

c)

od 22 do 55 minut.

d)

ponad 5 minut.

12.

Film pełnometrażowy trwa

a)

od 22 do 60 minut.

b)

ponad 55 minut-przeciętnie 90-132 minut.

c)

od 140 do 180 minut.

d)

powyżej 100 minut.

13.

Scenariusz to

a)

tekst służący za podstawę realizacji filmu.

b)

jednolity tekst.

c)

jest to zazwyczaj treść pisana w sposób opowiadania.

d)

może być w formie rysunku.

14.

Koprodukcja polega na

a)

współdziałaniu kilku producentów filmowych, z którego każdy ponosi
odpowiedzialność za finansowanie lub organizację produkcji.

b)

działaniu tylko jednego producenta filmowego, z czego tylko on jest odpowiedzialny
za finansowanie lub organizacje produkcji.

c)

współdziałaniu kilku producentów filmowych, z czego tylko jeden ponosi
odpowiedzialność za finansowanie lub organizację produkcji.

d)

współdziałaniu dwóch producentów filmowych, z czego tylko jeden ponosi
odpowiedzialność za finansowanie lub organizację produkcji.

15.

Dystrybucja to

a)

publiczne udostępnienie filmu.

b)

nabycie praw do eksploatacji filmu w tym do wykonywania kopii i opracowywania
filmu i przekazanie tego prawa innym podmiotom w celu rozpowszechniania filmu.

c)

należy przez to rozumieć miejsce i zespół urządzeń technicznych służące do
publicznego udostępniania filmu.

d)

przystosowanie filmu do innej nie pierwotnej wersji językowej; można to wykonać
poprzez dubbing, nagranie listy dialogowej przez lektora lub napisy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

16.

Rozpowszechnianie filmu to

a)

przystosowanie filmu do innej nie pierwotnej wersji językowej.

b)

miejsce i zespół urządzeń technicznych służące do publicznego udostępniania filmu.

c)

publiczne udostępnianie filmu jakikolwiek sposób, z wyłączeniem nadawania przez
nadawców telewizyjnych – a więc wyświetlanie w kinie i innym miejscu publicznym
jak klub, pub, autobus, samolot, ściana domu, itp.

d)

nabycie praw do eksploatacji filmu w tym prawa do wykonywania kopii.

17.

Na okres reprodukcji składa się

a)

zdjęcia próbne i casting.

b)

próby debiutantów.

c)

zebranie funduszy na garderobę.

d)

pena charakteryzacja aktorów.

18.

Scenopis to

a)

to scenariusz zaadoptowany do zdjęć filmowych z bardzo dokładnym opisem akcji,
podziałem filmu na ujęcia i wymaganych środków technicznych w każdej scenie.

b)

to luźne zapiski.

c)

tekst służący za podstawę realizacji filmu, napisany na ogół w tradycyjnie przyjętej
formie, z podziałem na sceny, z wyodrębnionym i podzielonym na postacie dialogiem
i dokładnym opisem akcji.

d)

to materiał na którym utrwalany i wyświetlany jest film.

19.

Produkcja filmowa to

a)

to zespół czynności na którym utrwalany i wyświetlany jest film.

b)

to zespół czynności twórczych, organizacyjnych, ekonomicznych, prawnych
i technicznych, prowadzących do wytworzenia filmu w postaci kopii wzorcowej.

c)

gatunek i rodzaj filmu, koszt produkcji, czas i miejsce realizacji, ilość dni
zdjęciowych, wymiar i wersja nośnika, metraż i ekranowy czas trwania, ilość
i lokalizacja miejsc akcji, sposób zapisu dźwięku, wersja językowa, liczebność
aktorów i scen masowych, efekty specjalne, limit zużycia taśmy, inne.

20.

Okres montażu i udźwiękowienia

a)

zaczyna się od pierwszego dnia po ostatnim dniu zdjęciowym – nawet jeśli faktycznie
jeszcze ekipa zdjęciowa nie została rozwiązana, a kończy się dniem przeglądu filmu
przez producenta, koproducentów i współinwestorów.

b)

rozpoczyna się następnego dnia po przyjęciu filmu a kończy dniem ostatecznego
skompletowania materiałów wyjściowych filmu.

c)

praca odbywa się na zasadzie podziału zadań i czynności.

d)

odbywa się na życzenie scenarzysty.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Planowanie produkcji filmu fabularnego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Test praktyczny

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną
czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Nr

zad.

Cel operacyjny

(uczeń potrafi)

Kategoria celu

Poziom

wymagań

1.

Zdefiniować pojęcia związane z produkcją i
opracowaniem filmu, jego rozpowszechnianiem i
dystrybucją

A

P

2.

Wskazać głównych realizatorów i współtwórców filmu

C

P

3.

Opisać tok produkcji filmowej oraz scharakteryzować
poszczególne etapy realizacji filmu

B

P

4.

Wskazać głównych realizatorów i współtwórców filmu

C

PP

5.

Scharakteryzować zakres działania, wyposażenie i
funkcjonujących przedsiębiorstw w zakresie produkcji
filmowej

C

PP



Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za wykonanie co najmniej 2 badanych czynności,

dostateczny – za wykonanie co najmniej 3 badanych czynności,

dobry – za wykonanie co najmniej 5 badanych czynności,

bardzo dobry – za wykonanie co najmniej 7 badanych czynności.


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

2.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie polecenie.

2.

Zaplanuj pracę.

3.

Zapoznaj się dokładnie ze wzorami scenariuszy.

4.

Dobierz wzór scenariusza, z którego skorzystasz podczas w pracy nad zadaniem.

5.

Sporządź scenariusz zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi scenariuszy.

6.

Sprawdź poprawność scenariusza pod względem merytorycznym i formalnym.

7.

Na rozwiązanie testu masz 180 min.


Polecenie
Sporządź scenariusz, w formie pisemnej lub za pomocą komputera. Dane dotyczące
scenariusza zaproponuj sam. Pamiętaj, aby zawrzeć w scenariuszu wszystkie niezbędne
elementy składowe. Opracowanie scenariusza wskaże Ci nauczyciel. Oprócz scenariusza
opracuj w postaci opisowej strukturę polskiej wytwórni filmowej, zaproponuj sposób
dystrybucji napisanego przez siebie scenariusza, rozpisz na etapy tok produkcji filmowej
wskazując na osoby znajdujące się w grupie realizatorów i twórców.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Projekt sporządzenia scenariusza jest zadaniem indywidualnym. Projekt sporządzania

scenariusza, uczeń wykonuje według założeń przedstawionych przez nauczyciela. Scenariusz
dotyczy wybranej tematyki przez ucznia. Forma prezentacji jest dowolna, np.: prezentacja w
programie PowerPoint itp. Przeprowadzanie projektu scenariusza wymaga od nauczyciela
dużego zaangażowania i aktywności. Przez cały czas jego realizacji nauczyciel konsultuje
występujące problemy, udziela wskazówek i porad, pomaga w doborze i odnalezieniu
rozwiązania problemu, naprowadza na sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien
on sugerować sposobu realizacji projektu i zbytnio ingerować w proces realizacji. Powinien
zapewnić jak największą samodzielność uczniom i pomagać im tylko w sytuacjach
niezbędnych.

KARTA OCENY

Imię i nazwisko..........................................................................................


Określanie form organizacyjno-prawnych podmiotu gospodarczego

Nr

czynności

Kryteria

Punkty

0 lub 1

1

Zaplanować wykonanie pracy

2

Podał akt prawny będący podstawą tworzenia spółek jawnych

3

Zapoznać się dokładnie ze wzorami scenariuszy i wypisać jego
szczególne cechy

4

Dobierać wzór scenariusza, z którego skorzystasz podczas w pracy
nad zadaniem

5

Sporządzić scenariusz zgodnie z obowiązującymi przepisami
dotyczącymi scenariuszy

6

Sprawdzić poprawność scenariusza pod względem merytorycznym
i formalnym

7

Zaprezentować ćwiczenie

Suma punktów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Arkusz do projektu

………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

7. LITERATURA

1.

Damm K., Kaczorowskiego B.. LEKSYKON "Kino" PWN, Warszawa 2000

2.

Dąbal W., Andrzejew P.. Kompendium terminologii filmowej w opracowaniu. Warszawa
2005

3.

Opracowania Michała Zabłockiego


