MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Mariusz Winiarski
Planowanie produkcji filmu fabularnego 313[07].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
mgr Janusz Kalinowski
mgr Dariusz Janik
Opracowanie redakcyjne:
mgr Mariusz Winiarski
Konsultacja:
mgr inż. Jacek Szydłowski
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 313[07].Z2.01
,,Planowanie produkcji filmu fabularnego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
10
5.1. Organizacja kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy filmowe
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Tok produkcji filmu, planowanie produkcji filmowej
12
5.2.1. Ćwiczenia
12
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
14
7. Literatura
23
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela do planowania filmu fabularnego.
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,
–
cele kształcenia,
–
wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel może skorzystać w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze,
–
przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,
–
wykaz literatury.
Wykonując sprawdzian postępów powinieneś dokonać wyboru wszystkich poprawnych odpowiedzi (pytanie może zawierać jedną, dwie, lub trzy poprawne odpowiedzi, podobnie jak to jest na egzaminie państwowym). Jeżeli masz trudność ze zrozumieniem tematu lub ćwiczenia, to poproś nauczyciela lub instruktora o wyjaśnienie i ewentualnie sprawdzenie, czy dobrze wykonujesz daną czynność.
313[07].Z2
Organizacja produkcji
filmowej
313[07].Z2.01
Planowanie produkcji filmu
fabularnego
313[07].Z2.02
Przygotowanie i organizacja
produkcji filmu fabularnego
313[07].Z2.03
Prowadzenie dokumentacji
finansowej związanej z produkcją
filmową
Schemat układu jednostek modułowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− posługiwać się komputerem w poszukiwaniu informacji,
− posługiwać się podstawowym słownictwem występującym w produkcji filmowej,
− pracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− scharakteryzować zakres działania, wyposażenie i sytuację rynkową funkcjonujących przedsiębiorstw w zakresie produkcji filmowej,
− scharakteryzować strukturę wytwórni filmowej z wyjaśnieniem jej działów, wyposażenia i zadań,
− zdefiniować pojęcia związane z produkcją i opracowaniem filmu, jego
rozpowszechnianiem i dystrybucją,
− zdefiniować pojęcia usługi produkcyjnej, koprodukcji,
− opisać tok produkcji filmowej oraz scharakteryzować poszczególne etapy realizacji filmu,
− wskazać głównych realizatorów i współtwórców filmu,
− scharakteryzować zespół artystów/wykonawców (aktorów, muzyków i innych
współpracowników).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej
Moduł:
313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej
Jednostka modułowa:
313[07].Z2.01 Planowanie produkcji filmu fabularnego
Temat: Organizowanie kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy filmowe
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności w organizacji kinematografii a także charakteryzowanie podstawowych pojęć i terminów filmowych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− wymienić podstawowe akty prawne,
− wyjaśnić zadania Instytutu określone Ustawą o Kinematografii,
− określić jakim budżetem dysponuje Instytut kinematografii,
− określić zasady obowiązujące Instytut kinematografii,
− określić strukturę polskiej kinematografii,
− wymienić przedsiębiorców działających w dziedzinie produkcji filmowej,
− wymienić wytwórnie filmowe,
− wymienić i wyjaśnić podstawowe pojęcia i terminy filmowe,
Metody nauczania–uczenia się:
− pogadanka,
− ćwiczenie przedmiotowe,
− dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− zespołowa.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
− Podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu),
Plan zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć.
3. Realizacja tematu.
− pogadanka: podstawowe pojęcia i terminy filmowe,
− pytania sprawdzające,
− ćwiczenie.
4. Podsumowanie zajęć:
− Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
− Ewaluacja zajęć.
Pytania sprawdzające:
1. Jakim budżetem dysponuje Polski Instytut Sztuki Filmowej?
2. Jaka jest struktura polskiej kinematografii?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. Jakie znasz podstawowe akty prawne dotyczące kinematografii?
4. Jaki jest podstawowy nośnik, na którym utrwalany i wyświetlany jest film?
5. Na czym polega koprodukcja?
6. Na czym polega rozpowszechnianie filmu?
7. Jakie są najważniejsze parametry produkcji filmowej?
8. Jak zdefiniować pojęcia takie jak: film, kino, dystrybucja, scenopis i scenariusz?
Ćwiczenie
Opracuj w postaci tabeli podstawowe pojęcia związane z filmem. W szczególności uwzględnij, co to jest scenariusz, kino, dystrybucja, film, opracowanie filmu, rozpowszechnianie filmu, produkcja offowa, scenopis. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Praca zespołowa; uczniowie tworzący zespoły 3-4 osobowe, które opracowują w postaci tabeli podstawowe pojęcia związane z filmem; wynik pracy prezentowany jest przez reprezentanta grupy przed zespołem klasowym, po prezentacji nauczyciel dokonuje podsumowania podkreślając znaczenie wypełniana przedstawionych obowiązków dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy.
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące podstawowych pojęć związanych z filmem,
2) zapoznać się z metodami stosowanymi przy tworzeniu i wdrażaniu podstawowych pojęć filmowych,
3) opracować w postaci tabeli podstawowe pojęcia związane z filmem,
4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia
Nauczyciel:
−
komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów,
−
ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej
Moduł:
313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej
Jednostka modułowa:
313[07].Z2.01 Planowanie produkcji filmu fabularnego
Temat: Tok produkcji filmu, planowanie produkcji filmowej.
Cel ogólny: Poznanie toku produkcji filmu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− wymienić proces powstawania filmu,
− wyjaśnić pojęcie okres reprodukcji,
− określić co składa się na okres reprodukcji,
− wyjaśnić pojęcie okres zdjęciowy,
− określić okres montażu i udźwiękowienia,
− wymienić co składa się na okres postprodukcji,
− wymienić wewnętrzną strukturę organizacji grup zdjęciowych,
− wyjaśnić pojęcie piony inscenizacyjne,
− wyjaśnić pojęcie pion reżysera,
− wyjaśnić pojęcie pion operatora obrazu,
− wyjaśnić pojęcie pion kierownika produkcji,
− wyjaśnić pojęcie pion operatora dźwięku,
− wyjaśnić pojęcie pion scenograficzny,
− wymienić czynniki uzależniające wkład grupy zdjęciowej,
− wymienić skład grupy produkcji,
− wymienić środki zaplecza techniczno-inscenizacyjnego,
− wymienić grupy zleceniodawców.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:
– organizowania i planowania zajęć,
– pracy w zespole,
– czytania ze zrozumieniem,
– oceny pracy zespołów.
Metody nauczania – uczenia się:
– pokaz,
− ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− Podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu).
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− uczniowie pracują w grupach 4–5 osobowych.
Czas trwania: 45 minut
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Faza wstępna – (5 minut).
1. Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
3. Podział grupy na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego, sporządzanie notatek z udzielaniem odpowiedzi na podane pytania.
Etap I: Informacje
Określenie uczniom źródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań – 2 minuty.
Pytania przewodnie:
1. Co składa się na okres reprodukcji?
2. Ile trwa okres zdjęciowy?
3. Kiedy zaczyna się i kończy okres montażu i udźwiękowienia?
4. Jaki jest skład grupy produkcyjnej?
5. Co obejmuje komplet usług filmowych?
6. Co to jest grupa zdjęciowa?
7. Kto wchodzi w skład grupy zdjęciowej?
8. Na czym polega rozpowszechnianie filmu fabularnego?
Etap II Planowanie – (10 minut).
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań.
Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią pytań.
Etap III Ustalenie odpowiedzi – (10–12 minut).
Wszyscy uczniowie ustalają i zapisują w zeszytach przedmiotowych odpowiedzi na kolejne pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi.
Etap IV Prezentacja wykonania przez uczniów zadań i sprawdzanie wyników pracy –
(12 minut). 4 zespoły po 3 minuty.
Przedstawiciele zespołów kolejno prezentują opracowane odpowiedzi. Każdy z 4 zespołów powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania.
Etap V
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.
Etap VI Analiza końcowa, pokaz – (4 minuty):
– uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności,
–
nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazuje, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
5.1. Organizacja kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy
filmowe
5.1.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj w postaci tabeli podstawowe pojęcia związane z filmem. W szczególności uwzględnij co to jest scenariusz, kino, dystrybucja, film, scenopis.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać informacje zawarte w rozdziale 4.1. materiału nauczania,
2) odszukać w razie wątpliwość pojęcia w Internecie,
3) wypisać wszystkie pojęcia w słupku,
4) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
− komputer z dostępem do Internetu,
− kartka formatu A4,
− przybory do pisania,
− literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na podstawie scenopisu i scenariusza określ charakterystyczne ich cechy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować scenariusz i scenopis,
2) przeczytać informacje zawarte w rozdziale 4.1. materiału nauczania,
3) przygotować notatki dotyczące charakterystycznych cech scenopisu i scenariusza, 4) zaprezentować ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
− przykładowy scenopis,
− przykładowy scenariusz,
− literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.2. Organizacja kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy filmowe
5.2.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zbuduj schemat służbowych zależności w grupie produkcyjnej pomiędzy wszystkimi współtwórcami filmu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z rozdziału 4.2. poradnika dla ucznia,
2) ustalić zależności w grupie produkcyjnej,
3) zbudować czytelny schemat zależności w grupie produkcyjnej,
4) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
− przybory do pisania,
− kartka papieru formatu A4,
− literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
W postaci tabeli scharakteryzuj poszczególne wydziały wytwórni filmowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z rozdziału 4.2. poradnika dla ucznia,
2) przygotować na kartce papieru poszczególne wydziały wytwórni filmowych,
3) zbudować prosty schemat wytwórni filmowych,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
− przybory do pisania,
− kartka papieru formatu A4,
− literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie produkcji filmu
fabularnego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23 są z poziomu podstawowego,
–
zadania od 14, 19, 23 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. a, 7. a, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c,
12. b, 13. a, 14. a, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr
Cel operacyjny
Kategoria
Poziom
Poprawna
zad.
(uczeń potrafi)
celu
wymagań
odpowiedź
1. Określić zadania Instytutu o Kinematografii
C
P
a
2. Określić strukturę finansowania Instytutu
C
P
b
3. Wymienić co obejmuje struktura polskiej
A
P
d
kinematografii
4. Określić Studia filmowe PIF
B
P
a
5. Zidentyfikować „DUśE” wytwórnie filmowe
A
P
c
6. Wskazać „MAŁE” wytwórnie filmowe
A
P
a
7. Zidentyfikować pojęcie film
A
P
a
8. Zidentyfikować podział filmów
A
P
a
9. Rozróżnić długość filmów
B
P
c
10. Zdefiniować pojęcie film fabularny
A
P
b
11. Zidentyfikować długość filmu
A
P
c
średniometrażowego
12. Zidentyfikować długość filmu
A
P
b
pełnometrażowego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
13. Wyjaśnić pojęcie scenariusz
B
P
a
14. Określić na czym polega koprodukcja
C
PP
a
15. Określić pojęcie dystrybucja
C
P
b
16. Zdefiniować pojęcie rozpowszechnianie filmu
A
P
c
17. Wskazać co składa się na okres preprodukcji
C
PP
a
18. Określić pojęcie scenopisu
C
P
a
19. Określić pojęcie produkcja filmowa
C
P
b
20. Wskazać okres montażu i udźwiękowienia
C
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej jednotygodniowym.
2. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
3. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
4. Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
5. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Sprawdzian składa się z 20 zadań
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
6. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa
7. W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową
8. Za każdą prawidłową odpowiedź możesz zdobyć 1 punkt
9. Na uważne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut.
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
1. Zadania Instytutu określone Ustawą o Kinematografii to
a) inspirowanie i wspieranie do rozwoju polskiej produkcji filmów i koprodukcji filmowej.
b) promocja reżysera.
c) wspieranie reżysera.
d) tworzenie reżyserowi warunków rozwoju.
2. Finansowanie instytutu pochodzi
a) 2 mln od państwa.
b) ze źródeł komercyjnych ok. 75 mln.
c) 6 mln funduszu reżysera.
d) 500 000 pochodzi ze sprzedaży filmu.
3. Kinematografia polska obejmuje między innymi
a) produkcje realizowaną przez kościoły.
b) działalność telewizyjną.
c) rejestracje audiowizualną zdarzeń z życia społecznego.
d) dystrybucje i rozpowszechnianie filmów.
4. Studio filmowe PIF to
a) KADR.
b) zboże
c) ulica.
d) Retrospekcja
5. Wytwórnie filmowe „DUśE” to
a) Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Komedii w Warszawie.
b) Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych we Wrocławiu.
c) Łódzkie Centrum Filmowe w Łodzi.
d) Oddział Filmoteki Publicznej.
6. Wytwórnie filmowe „Małe” i studia filmowe to
a) Wytwórnia Filmowa „CZOŁÓWKA” w Warszawie.
b) Filmoteka Narodowa w Łodzi z oddziałem w Krakowie
c) Studia Filmów Relaksacyjnych.
d) Wytwórnia Filmów Oświatowych i produkcji Religijnej.
7. Film jest to
a) utwór o dowolnej długości.
b) utwór tylko fabularny.
c) utwór tylko i wyłącznie dokumentalny.
d) utwór dokumentalny lub animowany.
8. Film to bardzo obszerna dziedzina jeden z wielu rodzajów to
a) film fabularny.
b) film rysunkowo-plastyczny.
c) film sklejkowy.
d) film uniwersalny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
9. W zależności od długości filmy dzielą się na
a) wysokometrażowe.
b) małometrażowe.
c) krótkometrażowe.
d) dowolnometrazowe.
10. Film fabularny to film
a) akcji.
b) fikcji.
c) nie fikcyjny.
d) dydaktyczny.
11. Film średniometrażowy trwa
a) od 22 minut.
b) do 22 minut.
c) od 22 do 55 minut.
d) ponad 5 minut.
12. Film pełnometrażowy trwa
a) od 22 do 60 minut.
b) ponad 55 minut-przeciętnie 90-132 minut.
c) od 140 do 180 minut.
d) powyżej 100 minut.
13. Scenariusz to
a) tekst służący za podstawę realizacji filmu.
b) jednolity tekst.
c) jest to zazwyczaj treść pisana w sposób opowiadania.
d) może być w formie rysunku.
14. Koprodukcja polega na
a) współdziałaniu kilku producentów filmowych, z którego każdy ponosi
odpowiedzialność za finansowanie lub organizację produkcji.
b) działaniu tylko jednego producenta filmowego, z czego tylko on jest odpowiedzialny za finansowanie lub organizacje produkcji.
c) współdziałaniu kilku producentów filmowych, z czego tylko jeden ponosi odpowiedzialność za finansowanie lub organizację produkcji.
d) współdziałaniu dwóch producentów filmowych, z czego tylko jeden ponosi odpowiedzialność za finansowanie lub organizację produkcji.
15. Dystrybucja to
a) publiczne udostępnienie filmu.
b) nabycie praw do eksploatacji filmu w tym do wykonywania kopii i opracowywania filmu i przekazanie tego prawa innym podmiotom w celu rozpowszechniania filmu.
c) należy przez to rozumieć miejsce i zespół urządzeń technicznych służące do publicznego udostępniania filmu.
d) przystosowanie filmu do innej nie pierwotnej wersji językowej; można to wykonać poprzez dubbing, nagranie listy dialogowej przez lektora lub napisy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
16. Rozpowszechnianie filmu to
a) przystosowanie filmu do innej nie pierwotnej wersji językowej.
b) miejsce i zespół urządzeń technicznych służące do publicznego udostępniania filmu.
c) publiczne udostępnianie filmu jakikolwiek sposób, z wyłączeniem nadawania przez nadawców telewizyjnych – a więc wyświetlanie w kinie i innym miejscu publicznym
jak klub, pub, autobus, samolot, ściana domu, itp.
d) nabycie praw do eksploatacji filmu w tym prawa do wykonywania kopii.
17. Na okres reprodukcji składa się
a) zdjęcia próbne i casting.
b) próby debiutantów.
c) zebranie funduszy na garderobę.
d) pena charakteryzacja aktorów.
18. Scenopis to
a) to scenariusz zaadoptowany do zdjęć filmowych z bardzo dokładnym opisem akcji, podziałem filmu na ujęcia i wymaganych środków technicznych w każdej scenie.
b) to luźne zapiski.
c) tekst służący za podstawę realizacji filmu, napisany na ogół w tradycyjnie przyjętej formie, z podziałem na sceny, z wyodrębnionym i podzielonym na postacie dialogiem i dokładnym opisem akcji.
d) to materiał na którym utrwalany i wyświetlany jest film.
19. Produkcja filmowa to
a) to zespół czynności na którym utrwalany i wyświetlany jest film.
b) to zespół czynności twórczych, organizacyjnych, ekonomicznych, prawnych i technicznych, prowadzących do wytworzenia filmu w postaci kopii wzorcowej.
c) gatunek i rodzaj filmu, koszt produkcji, czas i miejsce realizacji, ilość dni zdjęciowych, wymiar i wersja nośnika, metraż i ekranowy czas trwania, ilość i lokalizacja miejsc akcji, sposób zapisu dźwięku, wersja językowa, liczebność aktorów i scen masowych, efekty specjalne, limit zużycia taśmy, inne.
20. Okres montażu i udźwiękowienia
a) zaczyna się od pierwszego dnia po ostatnim dniu zdjęciowym – nawet jeśli faktycznie jeszcze ekipa zdjęciowa nie została rozwiązana, a kończy się dniem przeglądu filmu przez producenta, koproducentów i współinwestorów.
b) rozpoczyna się następnego dnia po przyjęciu filmu a kończy dniem ostatecznego skompletowania materiałów wyjściowych filmu.
c) praca odbywa się na zasadzie podziału zadań i czynności.
d) odbywa się na życzenie scenarzysty.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Imię i nazwisko..........................................................................................
Planowanie produkcji filmu fabularnego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
Odpowiedź
Punkty
zadania
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
22.
a
b
c
d
23.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Nr
Cel operacyjny
Poziom
Kategoria celu
zad.
(uczeń potrafi)
wymagań
1.
Zdefiniować pojęcia związane z produkcją i
opracowaniem filmu, jego rozpowszechnianiem i
A
P
dystrybucją
2.
Wskazać głównych realizatorów i współtwórców filmu
C
P
3.
Opisać tok produkcji filmowej oraz scharakteryzować
B
P
poszczególne etapy realizacji filmu
4.
Wskazać głównych realizatorów i współtwórców filmu
C
PP
5.
Scharakteryzować zakres działania, wyposażenie i
funkcjonujących przedsiębiorstw w zakresie produkcji
C
PP
filmowej
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za wykonanie co najmniej 2 badanych czynności,
− dostateczny – za wykonanie co najmniej 3 badanych czynności,
− dobry – za wykonanie co najmniej 5 badanych czynności,
− bardzo dobry – za wykonanie co najmniej 7 badanych czynności.
Instrukcja dla nauczyciela
1. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
2. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie polecenie.
2. Zaplanuj pracę.
3. Zapoznaj się dokładnie ze wzorami scenariuszy.
4. Dobierz wzór scenariusza, z którego skorzystasz podczas w pracy nad zadaniem.
5. Sporządź scenariusz zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi scenariuszy.
6. Sprawdź poprawność scenariusza pod względem merytorycznym i formalnym.
7. Na rozwiązanie testu masz 180 min.
Polecenie
Sporządź scenariusz, w formie pisemnej lub za pomocą komputera. Dane dotyczące scenariusza zaproponuj sam. Pamiętaj, aby zawrzeć w scenariuszu wszystkie niezbędne elementy składowe. Opracowanie scenariusza wskaże Ci nauczyciel. Oprócz scenariusza opracuj w postaci opisowej strukturę polskiej wytwórni filmowej, zaproponuj sposób dystrybucji napisanego przez siebie scenariusza, rozpisz na etapy tok produkcji filmowej wskazując na osoby znajdujące się w grupie realizatorów i twórców.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Projekt sporządzenia scenariusza jest zadaniem indywidualnym. Projekt sporządzania scenariusza, uczeń wykonuje według założeń przedstawionych przez nauczyciela. Scenariusz dotyczy wybranej tematyki przez ucznia. Forma prezentacji jest dowolna, np.: prezentacja w programie PowerPoint itp. Przeprowadzanie projektu scenariusza wymaga od nauczyciela dużego zaangażowania i aktywności. Przez cały czas jego realizacji nauczyciel konsultuje występujące problemy, udziela wskazówek i porad, pomaga w doborze i odnalezieniu rozwiązania problemu, naprowadza na sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien on sugerować sposobu realizacji projektu i zbytnio ingerować w proces realizacji. Powinien zapewnić jak największą samodzielność uczniom i pomagać im tylko w sytuacjach niezbędnych.
KARTA OCENY
Imię i nazwisko..........................................................................................
Określanie form organizacyjno-prawnych podmiotu gospodarczego
Nr
Kryteria
Punkty
czynności
0 lub 1
1
Zaplanować wykonanie pracy
2
Podał akt prawny będący podstawą tworzenia spółek jawnych
3
Zapoznać się dokładnie ze wzorami scenariuszy i wypisać jego
szczególne cechy
4
Dobierać wzór scenariusza, z którego skorzystasz podczas w pracy
nad zadaniem
5
Sporządzić scenariusz zgodnie z obowiązującymi przepisami
dotyczącymi scenariuszy
6
Sprawdzić poprawność scenariusza pod względem merytorycznym
i formalnym
7
Zaprezentować ćwiczenie
Suma punktów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
1. Damm K., Kaczorowskiego B.. LEKSYKON "Kino" PWN, Warszawa 2000
2. Dąbal W., Andrzejew P.. Kompendium terminologii filmowej w opracowaniu. Warszawa 2005
3. Opracowania Michała Zabłockiego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23