05 Przygotowanie i organizacja produkcji filmu fabularnego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Mariusz Winiarski







Przygotowanie i organizacja produkcji filmu fabularnego
313[07].Z2.02








Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Janusz Kalinowski
mgr Dariusz Janik



Opracowanie redakcyjne:
mgr Mariusz Winiarski



Konsultacja:
mgr inż. Jacek Szydłowski







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 313[07].Z2.02
,,Przygotowanie i organizacja produkcji filmu fabularnego”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

4

3.

Cele kształcenia

5

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

6

5.

Ćwiczenia

10

5.1.

Scenariusz, materiały i dokumenty produkcyjne

10

5.1.1.

Ć

wiczenia

10

5.2. Prace przygotowawcze do produkcji filmu, warunki skierowania filmu do

produkcji

12

5.2.1.

Ć

wiczenia

12

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

14

7. Literatura

24

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela - przygotowaniu i organizacji produkcji

filmu fabularnego 313[07].Z2.02 w szkole kształcącej w zawodzie technik organizacji
produkcji filmowej i telewizyjnej.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,

cele kształcenia,

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel może skorzystać
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze,

przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.

Wykonując sprawdzian postępów powinieneś dokonać wyboru wszystkich poprawnych

odpowiedzi (pytanie może zawierać jedną, dwie, lub trzy poprawne odpowiedzi, podobnie jak
to jest na egzaminie państwowym). Jeżeli masz trudność ze zrozumieniem tematu lub
ć

wiczenia, to poproś nauczyciela lub instruktora o wyjaśnienie i ewentualnie sprawdzenie,

czy dobrze wykonujesz daną czynność.

Schemat układu jednostek modułowych

313[07].Z2.01

Planowanie produkcji filmu

fabularnego

313[07].Z2.02

Przygotowanie i organizacja
produkcji filmu fabularnego

313[07].Z2

Organizacja produkcji

filmowej

313[07].Z2.03

Prowadzenie dokumentacji

finansowej związanej z produkcją

filmową

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

charakteryzować zakres działania, wyposażenie i sytuację rynkową funkcjonujących
przedsiębiorstw w zakresie produkcji filmowej

charakteryzować strukturę wytwórni filmowej z wyjaśnieniem jej działów, wyposażenia
i zadań,

definiować

pojęcia

związane

z

produkcją

i

opracowaniem

filmu,

jego

rozpowszechnianiem i dystrybucją,

definiować pojęcia usługi produkcyjnej, koprodukcji,

opisywać tok produkcji filmowej oraz scharakteryzować poszczególne etapy realizacji
filmu,

wskazywać głównych realizatorów i współtwórców filmu,

charakteryzować

zespół

artystów/wykonawców

(aktorów,

muzyków

i innych

współpracowników).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dokonać analizy scenariusza pod kątem przygotowania materiałów i dokumentów
produkcyjnych takich jak: scenopis, teczka obiektów, wykaz środków inscenizacyjnych,
dokumentacja scenograficzna, plan nakładów na BHP, plan realizacji zdjęć
niebezpiecznych lub/i z udziałem efektów specjalnych,

sporządzić harmonogram prac w poszczególnych pionach realizatorskich grupy
produkcyjnej z wyznaczeniem konkretnych zadań,

wykonać, we współpracy z kierownikiem produkcji, kalendarzowy plan zdjęć filmu
fabularnego oraz plan zdjęć każdego innego rodzaju filmu (dokumentalnego,
animowanego, reklamowego, eksperymentalnego),

wykonać, we współpracy z kierownikiem produkcji, szczegółowy plan filmu
zawierający: podstawowe dane filmu ze wskaźnikami produkcyjnymi, plan całej
produkcji z harmonogramem i wykazem obiektów zdjęciowych,

scharakteryzować system pracy w produkcji filmowej,

wyjaśnić zakres każdego z zawodów filmowych,

określić kwalifikacje zawodowe twórców i współtwórców filmu,

rozróżnić zakresy obowiązków w poszczególnych zawodach, w różnych etapach
produkcji filmowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej
313[07]

Moduł:

313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej

Jednostka modułowa:

313[07].Z2.02 Przygotowanie i organizacja produkcji
filmu fabularnego

Temat: Prace przygotowawcze do produkcji filmu, warunki skierowania filmu do

produkcji.

Cel ogólny: Określenie warunków przygotowania i skierowania filmu do produkcji.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

−−−−

określić warunki skierowania filmu do produkcji,

−−−−

określić kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu,

−−−−

określić okres przygotowawczy filmu,

−−−−

określić co wchodzi w skład dokumentacji obiektów zdjęciowych,

−−−−

określić okres preprodukcji,

−−−−

określić pojęcie inscenizacja,

−−−−

wymienić materiały do tworzenia scenografii,

−−−−

wymienić materiały charakteryzatorskie,

−−−−

wymienić materiały garderobianych.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:

−−−−

organizowania i planowania zajęć,

−−−−

pracy w zespole,

−−−−

czytania ze zrozumieniem,

−−−−

oceny pracy zespołów.

Metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz,

−−−−

ć

wiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

−−−−

podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe
z dostępem do Internetu).


Formy organizacyjne pracy uczniów:

−−−−

uczniowie pracują w grupach 4–5 osobowych.


Czas trwania: 45 minut

Przebieg zajęć
Faza wstępna –
(5 minut).
1.

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.

2.

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.

3.

Podział grupy na zespoły.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego, sporządzanie notatek z udzielaniem odpowiedzi na
podane pytania.

Etap I: Informacje
Określenie uczniom źródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań – 2 minuty.

Pytania przewodnie:
1. Jakie znasz warunki skierowania filmu do produkcji?
2. Jaką znasz kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu?
3. Jaki znasz okres przygotowawczy filmu?
4. Co wchodzi w skład dokumentacji obiektów zdjęciowych?
5. Co rozumiesz pod pojęciem okres preprodukcji?
6. Co rozumiesz pod pojęciem inscenizacji?

Etap II Planowanie
(10 minut).
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań.

Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią
pytań.

Etap III Ustalenie odpowiedzi –
(10–12 minut).
Wszyscy uczniowie ustalają i zapisują w zeszytach przedmiotowych odpowiedzi na kolejne
pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi.

Etap IV Prezentacja wykonania przez uczniów zadań i sprawdzanie wyników pracy –
(12 minut) 4 zespoły po 3 minuty.
Przedstawiciele zespołów kolejno prezentują opracowane odpowiedzi. Każdy z 4 zespołów
powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania.

Etap V

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.

Etap VI Analiza końcowa, pokaz – (4 minuty):
– uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności,

nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazuje, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej
313[07]

Moduł:

313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej

Jednostka modułowa:

313[07].Z2.02 Przygotowanie i organizacja produkcji
filmu fabularnego

Temat:

Przygotowywanie kalendarzowego planu zajęć filmu do danego scenariusza.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności w przygotowywaniu kalendarzowego planu zdjęć

filmu do danego scenariusza.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

−−−−

wyjaśnić pojęcie scenariusz,

−−−−

wyjaśnić różnice między scenariuszem filmowym a dziełem literackim,

−−−−

określić kiedy i w jaki sposób powstaje treatment,

−−−−

określić okres pisania scenariusza,

−−−−

określić jakim utworem jest scenariusz.


Metody nauczania–uczenia się:

−−−−

metoda projektów.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

−−−−

praca w 4 osobowych grupach.

Czas trwania: 135 min.

Środki dydaktyczne:

−−−−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−−−−

druki i formularze związane z przygotowywaniem kalendarzowego planu zajęć filmu do
danego scenariusza,

−−−−

czasopisma fachowe,

−−−−

literatura z poradnika 7 dotycząca przygotowywania kalendarzowego planu zajęć filmu
do danego scenariusza.

Przebieg zajęć:

−−−−

Powitanie uczniów.

−−−−

Sprawy organizacyjne.

−−−−

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.

−−−−

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

−−−−

Realizacja tematu:

Projekt jest zadaniem grupowym, jednak każdy uczeń biorący w nim udział jest oceniany

indywidualnie. Każdy uczeń za udział w projekcie przygotowywania kalendarzowego planu
zajęć filmu (dokumentalnego), otrzyma jedną ocenę, która będzie wypadkową:

Projekt przygotowania kalendarzowego planu zajęć filmu (dokumentalnego) uczniowie

wykonują według założeń przedstawionych przez nauczyciela. Jest on realizowany częściowo
w ramach godzin lekcyjnych, np. poszukiwanie pomysłu, a częściowo w czasie
pozalekcyjnym.

Sprawozdanie

z

realizacji

projektu

uczniowie

opracowują

według

założeń

przedstawionych przez nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Prezentacje z realizacji projektu uczniowie opracowują według założeń przedstawionych

przez nauczyciela. Forma prezentacji jest dowolna, np.: wykład, wykład z prezentacją,
prezentacja w programie PowerPoint.

Przeprowadzanie projektu wymaga od nauczyciela dużego zaangażowania i aktywności.

Przez cały czas jego realizacji nauczyciel konsultuje występujące problemy, udziela
wskazówek i porad, pomaga w doborze i odnalezieniu źródeł informacji, naprowadza na
sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien on sugerować sposobu realizacji projektu
i zbytnio ingerować w proces realizacji. Powinien zapewnić jak największą samodzielność
uczniom i pomagać im tylko w sytuacjach niezbędnych. Nauczyciel powinien również
zapewnić uczniom możliwość:

−−−−

korzystania z pracowni komputerowej z dostępem do Internetu w czasie pozalekcyjnym.

a)

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

b)

Uczniowie prezentują wyniki swoich projektów.

c)

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy po każdym następnym ćwiczeniu
czyni postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność przeprowadzenia ćwiczenia.

d)

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów.


Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

−−−−

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5.

ĆWICZENIA

5.1.

Scenariusz, materiały i dokumenty produkcyjne

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opracuj w formie opisowej skład dokumentacji obiektów zdjęciowych. Zaprezentuj wykonane

ć

wiczenie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące składu dokumentacji
obiektów zdjęciowych wskazanych przez nauczyciela,

2)

zapoznać się z metodami i zasadami składu dokumentacji obiektów zdjęciowych,

3)

opracuj w formie opisowej skład dokumentacji obiektów zdjęciowych wskazanych przez
nauczyciela,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−−−−

notatnik,

−−−−

przybory do pisania,

−−−−

literatura z rozdziału 7 dotycząca składu dokumentacji obiektów zdjęciowych.


Ćwiczenie 2

Opracuj w formie opisowej kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu.

Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenie

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kolejności prac
przygotowawczych do produkcji filmu,

2)

zapoznać się z metodami i kolejnością prac przygotowawczych do produkcji filmu,

3)

opracuj w formie opisowej kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−−−−

notatnik,

−−−−

przybory do pisania,

−−−−

literatura z rozdziału 7 dotycząca kolejności prac przygotowawczych do produkcji filmu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2.

Prace przygotowawcze do produkcji filmu, warunki
skierowania filmu do produkcji

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opracuj w formie opisowej, co należy zrobić po skierowaniu filmu do produkcji

i ustaleniu budżetu. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenie

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące skierowania filmu do
produkcji i ustalenia budżetu,

2)

zapoznać się z metodami i kolejnością prac po skierowaniu filmu do produkcji i ustalenia
budżetu,

3)

opracuj w formie opisowej co należy zrobić po skierowaniu filmu do produkcji
i ustaleniu budżetu,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−−−−

notatnik,

−−−−

przybory do pisania,

−−−−

literatura z rozdziału 7 dotycząca kolejności prac po skierowaniu filmu do produkcji
i ustaleniu budżetu.


Ćwiczenie 2

Skompletuj w formie opisowej podstawowe dane filmu (indywidualna praca na tekście

dowolnego scenariusza, dostarczonego przez nauczyciela). Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenie

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące podstawowych danych
filmu,

2)

zapoznać się z podstawowymi danymi filmu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

3)

skompletować w formie opisowej podstawowe dane filmu na tekście dowolnego
scenariusza dostarczonego przez nauczyciela,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−−−−

notatnik,

−−−−

przybory do pisania,

−−−−

literatura z rozdziału 7 dotycząca podstawowych danych filmu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie i organizacja
produkcji filmu fabularnego”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania od 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,

zadania od 5, 7 10 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1 a, 2 c, 3 d, 4 a, 5 a, 6 d, 7 a, 8 a, 9 b, 10 a, 11 d, 12 a, 13 c,

14 a, 15 c, 16 a, 17 a, 18 c, 19 a, 20 d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(uczeń potrafi)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna
odpowiedź

1.

Zdefiniować pojęcie scenariusz

A

P

a

2.

Określić utwory artystyczne

A

P

c

3.

Wymienić działania reżysera w okresie

preprodukcji

A

P

d

4.

Wyjaśnić pojęcie treatment

B

P

a

5.

Określić formę treatmentu

C

PP

a

6.

Określić objętość treatmentu

C

P

d

7.

Określić okres pisania scenariusza

C

PP

a

8.

Wymienić osobę piszącą scenariusz

A

P

a

9.

Określić czas w którym pisany jest scenariusz

C

P

b

10.

Określić jakim utworem jest scenariusz

C

PP

a

11.

Zidentyfikować co przedstawia dokument

A

P

d

12.

Zidentyfikować co przedstawia dokument

A

P

a

13.

Określić warunki skierowania filmu do

produkcji

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

14.

Określić etapy prac przygotowawczych do

produkcji filmu

C

P

a

15.

Wymienić, jakie koszty oszacowuje wytwórnia

A

P

c

16.

Określić okres przygotowawczy filmu

C

P

a

17.

Zdefiniować okres preprodukcji

A

P

a

18.

Wymienić osobę sterującą pracą ekipy

budowlanej

A

P

c

19.

Zdefiniować pojęcie freelancerzy

A

P

a

20.

Określić pojęcie film

B

P

d

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

3.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

4.

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.

5.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru.

5.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

6.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

7.

Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Scenariusz to utwór

a)

przeznaczony do sfilmowania.

b)

napisany do czytania.

c)

napisany do recytowania.

d)

napisany do opowiadania.


2. Powieść, nowela i opowiadanie napisane są

a)

tylko i wyłącznie do kabaretu.

b)

tylko i wyłącznie do sfilmowania.

c)

utworami artystycznymi skończonymi w sensie formy są napisane do czytania.

d)

tylko i wyłącznie do recytacji.


3. Kiedy reżyser wpadnie na pomysł filmu, udaje się do

a)

reżysera.

b)

senografa.

c)

aystenta.

d)

senarzysty.

4. Treatment czyli

a)

omówienie koncepcji filmu.

b)

inscenizacja bez aktorów.

c)

opowieści za pomocą prasy.

d)

inscenizacje teatralne.

5. Treatment ma formę

a)

scenariusza bez dialogów.

b)

scenariusz z dialogami.

c)

scenariusz w postaci diagramów.

d)

scenariusz w postaci obrazkowej.

6. Teatment zawiera

a)

jedną stronę.

b)

dwie strony.

c)

trzy strony.

d)

kilka do kilkunastu stron.

7. Senariusz pisany jest

a)

kilka miesięcy albo nawet lat.

b)

jeden dzień.

c)

jeden tydzień.

d)

w zależności od zdolności piszącego.


8. Scenariusz pisze

a)

scenarzysta.

b)

operator.

c)

asystent.

d)

dźwiękowiec.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

9. Scenariusz jest pisany w czasie

a)

przeszłym.

b)

teraźniejszym.

c)

przyszłym.

d)

tylko i wyłącznie przeszłym.


10. Scenariusz jest utworem

a)

fabularnym.

b)

komediowym.

c)

melodramatem.

d)

horrorem.


11. Poniższy rysunek to

U W A G A ! ! !

T e le fo n n a p la n ie

| 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 |

B iu r o p r o d u k c ji

T Y T U Ł F IL M U

p r o d u c e n t … … … … … … ., k ie r . p r o d u k c ji … … … … … … … … … … … … … … … … … … .

P L A N P R A C Y

DZIE

Ń

ZDJ

Ę

CIOWY # [który dzie

ń

zdj

ę

ciowy] – [dzie

ń

tygodnia], dokładna data [dzie

ń

-miesi

ą

c-rok]

L O K A C J A :

O B I E K T :

[ n a z w a f ilm o w a o b ie k t u ]

[ n a z w a f ilm o w a o b ie k t u ]

B U S :

[ p r a w d z i w y a d r e s o b ie k tu ]

d l a e k i p y

… … … … … … … … .

P O G O D A :

[p rz e w id y w a n a n a te n d z ie

ń

p o g o d a ]

W S . S Ł O

Ń

C A :

Z A C H . S Ł O

Ń

C A :

E K IP A N A P L A N I E

G O T O W O

Ś Ć

0 0 . 0 0 0 0 . 0 0

O B I A D

M E T R A

ś

S C E N A

S T R O N Y

D /N

O B IE K T / O P IS S C E N Y

A K T O R

S T A T Y

Ś

C I

R O L A

A K T O R

W Y J A Z D

G A R D E R O B A

C H A R A K T

U W A G I

P L A

Ń

S T A T Y

Ś

C I / E P I Z O D Y

G A R D E R .

C H A R A K T . P L A N

U W A G I

K A S K A D E R Z Y

G A R D E R .

C H A R A K T . P L A N

U W A G I

U W A G I D L A E K I P Y

P R O D U K C J A

K A M E R A

G R IP

Ś

W IA T Ł O

D

Ź

W I

Ę

K

S P R Z

Ę

T S P E C J A L N Y

B E Z P I E C Z . / K A S K A D E R
Z Y

P O J A Z D Y

'B R O

Ń

E F E K T Y S P E C J A L N E

F O T O S Y

R E K W I Z Y T Y

D E K O R A C J A

O B I E K T / L O K A C J A

C H A R A K T E R Y Z A C J A

G A R D E R O B A

Z W I E R Z

Ę

T A

L E K A R Z


P l a n – [ N A S T

Ę

P N Y D Z I E

Ń

Z D J

Ę

C I O W Y ]

M E T R A

ś

S C E N Y

S T R O N Y

D / N

O P IS S C E N Y

A K T O R

[ G o d z o d ja z d u tr a n s p o r tu e k ip y ]

a)

plan tygodniowy.

b)

plan miesięczny.

c)

plan roczny.

d)

plan dzienny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

12. Poniższy rysunek to

metry czas

metry czas

scena 1

2 7

1:04

scena 34

1 4

0:29

scena 2

2 2

0:50

scena 35

9

0:16

scena 3

1 6

0:35

scena 36

4 1

1:30

scena 4

1 6

0:35

scena 37

1 3

0:30

scena 5

2 7

0:59

scena 38

5 0

1:50

scena 6

3 2

1:09

scena 39

6 0

2:15

scena 7

7 3

2:39

scena 40

2 7

1:00

scena 8

8 0

2:55

scena 41

6

0:15

scena 9

9

0:16

scena 42

5 4

1:57

scena 10

1 1

0:25

scena 43

5 7

2:04

scena 11

1 1

0:25

scena 44

2 6 5

9:37

scena 12

. 3 9

1:25

scena 45

1 3

0:30

scena 13

V

2 7

1:00

scena 46

5 0

1:49

scena 14

6 0

2:10

scena 47

1 1 2

4:07

scena 15

1 3

0:36

scena 48

1 9 5

7:10

scena 16

9 6

3:30

scena 49

1 1

0:25

scena 17

2 5

0:55

scena 50

1 5

0:35

scena 18

6 2

2:15

scena 51

1 7 7

6:30

scena 19

7

0:15

scena 52

2 2

0:47

scena 20

1 1 8

4:20

scena 53

3 6

1:20

scena 21

7

0:11

scena 54

5 7

2:04

scena 22

1 1 6

4:11

scena 55

1 0

0:20

scena 23

1 6 7

6:07

scena 56

5 0

1:50

scena 24

4 6

1:42

scena 57

9

0:20

scena 25

1 3

0:13

scena 58

4 2

1:33

scena 26

8 2

3:00

scena 59

1 5

0:36

scena 27

9

0:20

scena 60

6

0:15

scena 28

9

0:20

scena 61

4 7

1:45

scena 29

6 8

2:27

scena 62

1 5

0:35

scena 30

5 0

1:51

scena 63

9

0:20

scena 31

7

0:15

scena 64

3 6

1:22

scena 32

2 1

0:43

scena 65

2 9

1:05

scena 33

2 9

1:03

napisy

6 0

2:15

1395

1612

m e tra

ż

ra z e m

3 0 0 7

a)

metraż.

b)

karta obiektu.

c)

scenariusz.

d)

teczka obiektu.


13. Jednym z warunków skierowania filmu do produkcji jest

a)

roboczy tytuł metrażu.

b)

roboczy tytuł teczki obiektu.

c)

roboczy tytuł filmu.

d)

plan dniowy.


14. Ważny etap prac przygotowawczych do produkcji filmu to

a)

skompletowanie ekipy zdjęciowej i podpisanie z nimi stosownych umów
określających czas pracy i wynagrodzenie.

b)

skompletowanie kostiumów.

c)

skompletowanie metrażu.

d)

dobranie kosztorysu.


15. Na etapie przygotowania do produkcji filmu wytwórnia oszacuje koszty

a)

teczki obiektu.

b)

metrażu.

c)

podpisanie umów i planów kooperacji z wytwórniami, teatrami, prywatnymi
podmiotami.

d)

dźwiękowców.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

16. Okres przygotowawczy filmu nie powinien trwać dłużej niż

a)

3 miesiące.

b)

1 miesiąc.

c)

1 tydzień.

d)

1 dzień.


17. Do okresu preprodukcji często zaliczany jest okres

a)

okres prac literackich.

b)

okres prac budowlanych.

c)

okres prac przygotowawcze.

d)

okres prac adaptacyjnych.


18. Pracą ekipy budowlanej steruje

a)

reżyser.

b)

scenarzysta.

c)

kierownik budowy dekoracji.

d)

asystent.


19. Feelancerzy to

a)

ludzie wolnych zawodów.

b)

marionetki.

c)

kaskaderzy.

d)

muzycy.


20. Film jest to

a)

utwór ograniczonej długości.

b)

utwór tylko fabularny.

c)

utwór tylko i wyłącznie dokumentalny.

d)

utwór dokumentalny lub animowany.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko:..........................................................................................

Przygotowanie i organizacja produkcji filmu fabularnego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Test praktyczny 1

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

2.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie polecenie.

2.

Zaplanuj pracę.

3.

Zapoznaj się dokładnie ze wzorami harmonogramów produkcji i bilansu okresu
zdjęciowego.

4.

Dobierz wzór harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego, z którego
skorzystasz podczas w pracy nad zadaniem.

5.

Sporządź

harmonogram

produkcji

i

bilansu

okresu

zdjęciowego

zgodnie

z obowiązującymi przepisami dotyczącymi harmonogramów produkcji.

6.

Sprawdź poprawność harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego pod
względem merytorycznym i formalnym.

7.

Wydrukuj harmonogram i oddaj do sprawdzenia.

8.

Na rozwiązanie testu masz 180 min.

Polecenie

Sporządź harmonogram produkcji i bilansu okresu zdjęciowego, w formie pisemnej lub za

pomocą komputera. Dane dotyczące harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego
zaproponuj sam. Pamiętaj, aby zawrzeć w harmonogramie produkcji i bilansu okresu
zdjęciowego wszystkie niezbędne elementy składowe. Opracowanie harmonogramu produkcji
i bilansu okresu zdjęciowego wskaże Ci nauczyciel.

Projekt sporządzenia harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego jest

zadaniem indywidualnym. Projekt sporządzania harmonogramu produkcji i bilansu okresu
zdjęciowego, uczeń wykonuje według założeń przedstawionych przez nauczyciela. Forma
prezentacji jest dowolna, np.: prezentacja w programie PowerPoint itp. Przeprowadzanie
projektu harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego wymaga od nauczyciela
dużego zaangażowania i aktywności. Przez cały czas jego realizacji nauczyciel konsultuje
występujące problemy, udziela wskazówek i porad, pomaga w doborze i odnalezieniu
rozwiązania problemu, naprowadza na sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien
on sugerować sposobu realizacji projektu i zbytnio ingerować w proces realizacji. Powinien
zapewnić jak największą samodzielność uczniom i pomagać im tylko w sytuacjach
niezbędnych.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny:

dopuszczający – za zdobycie, co najmniej 8 punktów,

dostateczny – za zdobycie, co najmniej 12 punktów,

dobry – za zdobycie 16 punktów,

bardzo dobry – za zdobycie 18 punktów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

KARTA OCENY

Imię i nazwisko..........................................................................................


Harmonogram produkcji i bilansu okresu zdjęciowego


Sporządzanie harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego

Nr

czynności

Kryteria

Punkty

0 lub 1

1

Wpisał dane identyfikacyjne harmonogramu produkcji

2

Podał akt prawny będący podstawą tworzenia harmonogramu
produkcji

3

Wpisał firmę produkcyjną

4

Wpisał siedzibę spółki produkcyjnej

5

Określił kapitał produkcji

6

Określił wysokość bilansu okresu zdjęciowego (w zł)

7

Określił udział wspólników w jej zyskach i stratach

8

Określił przedmiot działania produkcji

9

Wpisał osoby upoważnione do reprezentacji i podpisywania
harmonogramu produkcji

10

Uwzględnił zasady ustanowienia prokury harmonogramu produkcji
i bilansu okresu zdjęciowego

11

Określił czas działania harmonogramu produkcji i bilansu okresu
zdjęciowego

12

Podał warunki rozwiązania harmonogramu produkcji i bilansu
okresu zdjęciowego

13

Zawarł klauzulę o zobowiązaniu wspólników na rzecz działania
w interesie okresu zdjęciowego

14

Określił warunki odpowiedzialności za zobowiązania produkcji
i bilansu okresu zdjęciowego

15

Sprecyzował

warunki

wprowadzenia

zmian

w

umowie

harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego

16

Określił, kto ponosi koszty harmonogramu produkcji i bilansu
okresu zdjęciowego

17

Wpisał liczbę niezbędnych egzemplarzy harmonogramu produkcji
i bilansu okresu zdjęciowego do wydrukowania

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

18

Uwzględnił miejsca na podpisy harmonogramu produkcji i bilansu
okresu zdjęciowego

19

Sformatował dokument

20

Wydrukował umowę

Suma punktów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

7.

LITERATURA


1.

Damm K., Kaczorowski B.: Leksykon PWN –KINO. PWN. Warszawa 2000

2.

Dąbal W., Andrzejew P.: Kompendium terminologii filmowej Oficyna Wydawnicza.
Sadyba 2005

3.

J. Lisiecki.: FILM i sztuki tradycyjne. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Lublin
2005

4.

Kingdon T.: Sztuka reżyserii filmowej. Wojciech Marzec. Warszawa 2007

5.

Schütte O.: Praca nad scenariuszem. PWN. Warszawa 2005

6.

Zajček E.: Praca i film – system pracy, elementy, relacja, sztuka – tom1, tom 2

