0 02 wrzesienid 1765

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 2

grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Zdjęcie z wakacji

I.

Cele

Poznanie zawodu fotografika.

Rozwijanie wyobraźni.

Rozwijanie umiejętności odnajdywania i nazywania podstawowych figur

geometrycznych spełniających podane kryteria.

Utrwalenie pojęć: duży, mały, większy, mniejszy.

Doskonalenie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 4.1 i 2 „Dziecko przewiduje w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności

manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzonych i obserwowanych zmianach)

oraz grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje,

te obiekty są podobne, a te są inne”.

II.

Środki dydaktyczne



Karty „Razem w przedszkolu” cz.1



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Fioletowy”



gra/plansza interaktywna „Czerwony”



Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.1



nożyczki, klej

III.

Przebieg zajęć

1.

Rozmowa na temat wakacji –Karty „Razem w przedszkolu” cz.1 na str. 14

Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka rozpoczyna rozmowę na temat wakacji.
Pyta, gdzie dzieci spędziły wakacje, z kim, co robiły – wypowiadają się chętne
dzieci.

Dzieci otwierają Karty „Razem w przedszkolu” cz.1, str.14 i opowiadają, co dzieje
się na obrazku. Naklejają odpowiednie naklejki.

Nauczycielka pyta, czy rodzice robili na wakacjach zdjęcia. Co można
fotografować?

Czy wiecie, kim jest fotograf? Co potrzebuje, by robić zdjęcia?

background image

Elżbieta Bowdur

2

2.

Gra/plansza interaktywna „Fioletowy”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Tęcza

Kolor fioletowy

Opis interaktywności

Gra „Fioletowy” doskonaląca percepcję wzrokową przez rozpoznawanie
i dopasowywanie fragmentów obrazków.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę Tęcza, która przedstawia artystę malarza
wraz ze sztalugą i wiaderkami z farbą. Dzieci znają już postać artysty malarza.
Przypominają kolory farby w wiaderkach. Wybrane dziecko klika w wiaderko
z fioletową farbą i otwiera planszę z aparatem fotograficznym.
Jego zadaniem jest kliknięcie czerwonego przycisku aparatu i odnalezienie
obrazka, którego fragment pokazał się w ekranie aparatu fotograficznego.

Po kliknięciu w pasujący obrazek ten pokazuje się w okienku aparatu
fotograficznego.

Na planszy jest 6 obrazków, więc w tej części gry może wziąć udział sześcioro
dzieci.

3.

Zabawa ruchowa.

Dzieci biegają po sali przy akompaniamencie tamburyna. Na umówiony sygnał –
pauza i hasło „fotograf” zatrzymuję się staja w bezruchu – fotograf, czyli
nauczyciel, robi zdjęcie. Zabawa jest powtarzana kilkakrotnie.

4.

Gra/plansza interaktywna „Zielony”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Tęcza

Kolor zielony

background image

Elżbieta Bowdur

3

Opis interaktywności

Gra „zielony” polega na kształtowaniu pojęć matematycznych dotyczących
znajomości figur geometrycznych płaskich i odnajdywaniu kół jednakowej
wielkości.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi
wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło wiaderko z zieloną farbą.

Następnie wybierane kolejno dzieci klikają koło na rysunku żabki i odnajdują
koło takiej samej wielkości w zbiorze kół obok żabki. Można też kliknąć najpierw
kółko ze zbioru kół, a następnie takiej samej wielkości koło na rysunku żabki.
Jeśli koło zostało odnalezione prawidłowo, samo dopasuje się do żabki.

Jest 13 kół, więc 6 dzieci może znaleźć po 2 koła i jedno dziecko – jedno koło.

5.

Aparat fotograficzny –Wyprawka „Razem w przedszkolu”, karta nr 8

Dzieci siadają do stolików, gdzie mają przygotowaną kartę z Wyprawki.

Objaśnienie kolejności wykonania pracy oraz zasad bezpiecznego posługiwania
się nożyczkami.

Praca twórcza dzieci - wycinanie i składanie aparatu fotograficznego.

6.

Podsumowanie zajęcia

Porządkowanie miejsc pracy.

Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć oraz pokonywania trudności podczas
wykonywanych zadań.
Propozycja, by następnego dnia wykonać żabki z kółek – podobnie jak to było
w grze „Zielony”.

