KONSPEKT
Temat: Zainteresowania i uzdolnienia, jako
wskazówka w wyborze zawodu.
Cele:
1. Ukierunkowanie uczniów w wyborze studiów i zawodu.
2. Poznanie własnych zainteresowań i uzdolnień.
Czas: 45 minut
Miejsce: sala lekcyjna
Metody:
wykład, burza mózgów, praca indywidualna, praca w grupie.
Środki dydaktyczne:
tablica, kreda, rzutnik, folie
Przebieg zajęć:
WSTĘP:
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Czas 3 minuty.
Kim pragniemy zostać? – takie pytanie stawiacie sobie na początku rozmyślań nad
wyborem zawodu. Niełatwo na nie odpowiedzieć, bo spośród dużej liczby zawodów
trzeba wybrać najodpowiedniejszy, a więc taki, który umożliwi zrealizowanie naszych
zamierzeń i planów, rozwinie uzdolnienia, przyniesie osobiste zadowolenie i uznanie
innych. Decyzji takiej nie możemy podejmować pochopnie, gdyż pociąga ona za
sobą wiele poważnych konsekwencji. Zawód wybrany nietrafnie prowadzi do
zniechęcenia i niezadowolenia, a praca w nim staje się udręką.
I ĆWICZENIE:
Etapy postępowania w wyborze zawodu.
Metoda -
„BURZA MÓZGÓW”
Jakie kroki powinniśmy podjąć aby trafnie wybrać dla siebie zawód?
( uczniowie podają propozycje, które zapisujemy na tablicy, a następnie je
szeregujemy). Czas 5 minuty.
( folia)
I Krok: uświadomienie własnych zainteresowań, uzdolnień, cech charakteru,
usposobienia i stanu zdrowia.
II Krok: zdobycie informacji na temat szkół, które kształcą w kierunku wybranego
zawodu.
III Krok: zdobycie odpowiedniego zasobu informacji o wybranym zawodzie.
IV Krok: zorien
towanie się o perspektywach pracy w wybranym zawodzie.
II ĆWICZENIE:
Co to są zainteresowania?
„ PRACA INDYWIDUALNA”
Skoro zainteresowania odgrywają tak ważną rolę w wyborze zawodu, spróbujmy
wspólnie zastanowić się, co to są zainteresowania.(3 minuty)
(uczniowie pr
óbują na kartkach papieru napisać definicję zainteresowań, a następnie
kilka z nich odczytuje się).
Na koniec ćwiczenia nauczyciel pokazuje na rzutniku definicję z encyklopedii.
DEFINICJA……………………………………………
Zainteresowania wzbogacają życie człowieka. Przyczyniają się do pogłębiania
wiedzy i bezpośrednio wpływają na osiąganie sukcesów czy to w nauce, czy pracy
zawodowej. Bywa i tak, że jedna osoba może przejawiać wiele zainteresowań.
Trzeba więc potraktować swoje trwałe i najsilniejsze zainteresowania jako
dro
gowskaz w wyborze zawodu. Mówiąc o trwałych zainteresowaniach, mamy na
myśli te, które nie ulegają częstym zmianom mimo upływu lat.
III ĆWICZENIE:
Określamy nasze zainteresowania. Odpowiadamy na pytania.
Zainteresowania dotyczące szkoły
1.Które przedmioty w szkole najbardziej lubimy?
-
czy lubimy zagadnienia omawiane na lekcji, czy też są inne przyczyny budzące
sympatię dla danego przedmiotu?
-
od jak dawna dany przedmiot uważamy za ulubiony?
2.Do jakiego koła zainteresowań należymy?
-dlaczego uczestniczymy
w pracy tego, a nie innego koła zainteresowań?
Zainteresowania dotyczące predyspozycji intelektualnych
1.Jakie książki czytamy i gromadzimy; czy są to książki o tematyce przyrodniczej,
historycznej, beletrystycznej, czy też popularnonaukowej?
2.Jakie artykuły w czasopismach interesują nas najbardziej?
Na podstawie odpowiedzi na powyższe pytania, każdy uczeń stara się określić w
jakim zawodzie czułby się dobrze. Zapisuje to na kartce. ( 3 minuty).
V ĆWICZENIE:
Czas wolny a nasz przyszły zawód.
PRACA INDYWIDUALNA ( Czas 5 minut)
Na kartkach uczniowie odpowiadają na pytania:
CZY LUBIMY? (odpowiadamy TAK lub NIE)
1.Naprawiać zepsute mechanizmy?
2.Organizować zabawy dla dzieci?
3.Sprawować funkcję skarbnika?
4.Hodować zwierzęta?
5.Konstruować modele?
6.Opiekować się chorymi?
7.Pisać sprawozdania na maszynie?
8.Pracować na działce?
9.Składać i rozkładać rower?
10.Pomagać rówieśnikom w nauce?
11.Sporządzać zestawienia wydatków?
12.Zbierać rośliny do zielnika?
13.Budować coś z drzewa, plastyku?
14.Organizować wycieczki?
15.Pracować w sklepiku szkolnym?
16.Hodować i pielęgnować kwiaty?
17.Projektować wnętrza, modele sukienek?
18.Pełnić dyżury w kawiarence?
19.Przygoto
wywać tabele i wykresy?
20.Pomagać w gospodarstwie domowym?
Obliczamy wokół których pytań koncentrują się nasze odpowiedzi ( 3 minuty).
Jeżeli są to pytania 1, 5, 9, 13, 17 to oznacza to, że interesują nas czynności
wymagające kontaktu z rzeczami;
Jeżeli są to pytania 2, 6, 10, 14, 18 to oznacza to, że interesują nas czynności
wymagające kontaktu z ludźmi;
Jeżeli są to pytania 3, 7, 11, 15, 19 to oznacza to, że interesują nas czynności
wymagające posługiwania się danymi liczbowymi;
Jeżeli są to pytania 4, 8, 12, 16, 20 to oznacza to, że interesują nas czynności
wymagające kontaktu z przyrodą.
Uczniowie tworzą 4 grupy według uzyskanych wyników.
VI ĆWICZENIE:
Każdy zespół wypisuje na kartce zawody, które odpowiadają dominującym
czynnościom ich grupy. (Czas 5 minut).
Po prezentacji porównujemy swoją pracę w grupach z wynikami z ćwiczenia III.
Odpowiadamy na pytanie:
1.Czy moje zainteresowania szkolne i dotyczące predyspozycji intelektualnych
pokrywają się z grupą w jakiej się znalazłem?
2.Jeżeli tak to jaki zawód najbardziej mnie interesuje z grupy, w której się znalazłam?
3. Jeżeli nie to jaki zawód wybrałabym z tej grupy, w której się znalazłam?
I GRUPA
- Zawody techniczne: architekt, projektant, informatyk
II GRUPA
-
Pielęgniarka, opiekunka, nauczyciel, przedszkolanka,
III GRUPA
-
Kasjer, księgowy, pracownik administracyjno-biurowy,
IV GRUPA
-
Rolnik, leśnik, geodeta, biolog
Wnioski pedagogiczne:
PODSUMOWANIE:
Co wybrać? To poważny problem, który każdy musi rozwiązać sam. Co jednak brać
pod uwagę przy wyborze zawodu i szkoły? Między innymi: uzdolnienia, rodzaj
myślenia, zamiłowanie oraz przygotowanie z niektórych przedmiotów.
Uczeń umie:
-
określić swoje zainteresowania,
-
określić swoje predyspozycje,
-
wymienić zawody, w których mógłby pracować.