background image

___________________________________________________________________________                

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Jadwiga Mucha 
 
 
 
 
 

Wykonywanie błamów ze skór futerkowych 
743[02].Z2.03

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

Recenzenci: 
dr inŜ. Jadwiga Rudecka 
mgr inŜ. Ewelina Śmiszkiewicz 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
inŜ. Jadwiga Mucha  
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[02].Z2.03 
„Wykonywanie  błamów  ze  skór  futerkowych”  zawartego  w  programie  nauczania  dla  zawodu 
kuśnierz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Konfekcjonowanie ze skór pospolitych  

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Konfekcjonowanie błamów ze skór szlachetnych 

17 

5.2.1. Ćwiczenia 

17 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

 

23 
35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

 

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

kuśnierz.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie  z  poradnika  do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi 
na następujące elementy: 

 

materiał nauczania – w miarę moŜliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  poniewaŜ 
nauczyciel sterując dyskusją moŜe uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji 
usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną  propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń jest  w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 

Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia przez 
ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania.  W tym 
miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela,  sposobu 
prowadzenia zajęć zaleŜy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń niezainteresowany 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni  umiejętności 
załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak  zwaną 
„ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania 
rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności 
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać uwagę 
na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  moŜe 
lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną  liczbę 
moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

743[02].Z2 

Technologia wytwarzania 

wyrobów futrzarskich

 

743[02].Z2.01 

Dobieranie skór do produkcji 

wyrobów futrzarskich

 

 

743[02].Z2.02 

UŜytkowanie maszyn, 

urządzeń i narzędzi 

kuśnierskich 

 

743[02].Z2.03 

Wykonywanie 

błamów ze skór 

futerkowych 

 

743[02].Z2.04 

Wykonywanie odzieŜy 

futrzanej

 

 

743[02].Z2.05 
Wykonywanie 

galanterii futrzanej 

743[02].Z2.06 

 Wykonywanie usług 

kuśnierskich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej

.

 

−−−−

 

charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie, 

−−−−

 

określać zasady regulacji oraz konserwacji maszyn i urządzeń technicznych, 

−−−−

 

charakteryzować budowę histologiczną oraz topograficzną skóry surowej i włosa, 

−−−−

 

charakteryzować główne procesy wyprawy i wykończania skór, 

−−−−

 

określać właściwości skór wyprawionych i metody ich badań, 

−−−−

 

rozpoznawać  wady i uszkodzenia skór wyprawionych, 

−−−−

 

oceniać jakość skór wyprawionych, 

−−−−

 

charakteryzować  materiały  pomocnicze  i  dodatki  stosowane  w  konfekcjonowaniu 
wyrobów futrzarskich, 

−−−−

 

odczytywać rysunki techniczne prostych wyrobów futrzarskich, 

−−−−

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,  

−−−−

 

uŜytkować podstawowe maszyny i urządzenia kuśnierskie, 

−−−−

 

posługiwać się przyborami i narzędziami kuśnierskimi, 

−−−−

 

rozróŜniać,  sortować  oraz  dobierać  skóry  futerkowe  według  charakteru  okrywy  włosowej  
i tkanki skórnej, 

−−−−

 

charakteryzować grupy rodzajowe skór i asortymenty wyrobów futrzarskich, 

−−−−

 

wyjaśniać zasady doboru skór futerkowych na róŜnego rodzaju wyroby futrzarskie, 

−−−−

 

stosować zasady doboru barwy i charakteru okrywy włosowej oraz cech tkanki skórnej, 

−−−−

 

organizować  stanowisko  dobierania  skór  zgodnie  z  wymaganiami  ergonomii  oraz 
wymaganiami procesu technologicznego, 

−−−−

 

sortować skóry futerkowe na róŜne asortymenty wyrobów futrzarskich, 

−−−−

 

dobierać skóry futerkowe na wyroby futrzarskie, 

−−−−

 

stosować zasady oznaczania i składowania dobranych kompletów wyrobów, 

−−−−

 

posługiwać się obowiązującymi normami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

 scharakteryzować błamy ze skór futerkowych, 

−−−−

 

określić przeznaczenia błamów, 

−−−−

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

−−−−

 

zastosować zasady sortowania skór futerkowych na błamy, 

−−−−

 

rozpoznać i oznaczyć wady i uszkodzenia skór, 

−−−−

 

określić sposoby reperacji skór futerkowych pospolitych i szlachetnych, 

−−−−

 

dobrać skóry futerkowe na błamy, 

−−−−

 

określić etapy wykonywania błamów ze skór futerkowych pospolitych i szlachetnych, 

−−−−

 

określić zasady kroju i łączenia skór pospolitych w błamach, 

−−−−

 

wykonać szablony do rozkroju skór w błamy, 

−−−−

 

dobrać skóry i materiały pomocnicze do wykonania błamu, 

−−−−

 

zastosować zasady reperacji i rozkroju skór futerkowych na błamy, 

−−−−

 

dobrać igły i nici do rodzaju skór futerkowych, 

−−−−

 

zastosować szwy łączeniowe skór na maszynie kuśnierskiej, 

−−−−

 

zastosować metodę formowania błamów przez nabijanie, 

−−−−

 

wysuszyć i obrównać błamy według form, 

−−−−

 

zastosować zasady wykończania błamów, 

−−−−

 

ocenić jakość wykonania błamu, 

−−−−

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia wytwarzania wyrobów futrzarskich               

                                                           743[02].Z2  
Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie błamów ze skór futerkowych  
743[02].Z2.03 

Temat: Reperacja skór futerkowych róŜnymi metodami.  

Cel ogólny: Usuwanie uszkodzeń w skórach futerkowych. 
 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

 

określić sposoby reperacji skór futerkowych pospolitych i szlachetnych, 

 

zastosować zasady reperacji skór, 

 

dobrać igły i nici do rodzaju reperowanych skór, 

 

przestrzegać przepisy bhp przy pracy na maszynie kuśnierskiej, 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne,  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych

 
Czas: 
5 godzin dydaktycznych 
 
Środki dydaktyczne 

 

skóry futerkowe, 

 

plansze, rysunki obrazujące sposoby reperacji skór, 

 

narzędzia kuśnierskie, 

 

maszyny kuśnierskie, 

 

przybory kuśnierskie, 

 

instrukcje obsługi maszyn. 

 
Zadanie dla ucznia 

Wyreperuj skóry futerkowe, dobierając odpowiednie metody do rodzaju skór i uszkodzenia.  

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1. Podanie tematu zajęć. 
2.Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia. 
3. Przypomnienie przepisów bhp i regulaminu pracowni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

Faza właściwa 
1.

 

Realizacja tematu 

 

nauczyciel omawia rodzaje uszkodzeń występujące w skórach futerkowych 

 przedstawia 

róŜne rodzaje uszkodzeń, które wymagają reperacji, 

 

nauczyciel  omawia  zasady  i  metody  reperacji  skór  futerkowych  w  zaleŜności  od  rodzaju 
uszkodzenia i rodzaju skór, posługując się pomocami dydaktycznymi (plansze, uszkodzone 
skóry 

futerkowe, 

wyreperowane 

róŜnymi 

metodami 

 

skóry 

pospolite  

i szlachetne),  

 

nauczyciel  demonstruje  stosowane  metody  reperacji  skór,  wskazując  na  właściwy  dobór 
metody do rodzaju uszkodzenia,  

 

nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  i  przydziela  potrzebne  materiały  do  wykonania 
zadania, 

 

nauczyciel sprawdza poziom przygotowania uczniów do wykonania zadania praktycznego, 
zadając pytania: 

 
1)

 

Jakie wady i uszkodzenia występują w skórach futerkowych? 

2)

 

Jak przygotować skóry do reperacji? 

3)

 

W jaki sposób wyznacza się linię grzbietową? 

4)

 

Jakie są zasady reperacji skór futerkowych? 

5)

 

Jakimi metodami reperuje się skóry futerkowe? 

 
2.

 

Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego. 

 

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych, 

 

uczniowie przygotowują stanowiska pracy, 

 

uczniowie reperują skóry róŜnymi metodami według poznanych zasad, 

 

nauczyciel obserwuje uczniów w czasie pracy, w razie potrzeby udziela wskazówek.  

 
3.

 

Prezentacja i analiza ćwiczeń 

 

uczniowie prezentują wykonane zadania,  

 

uczniowie dyskutują na temat poprawności wykonanych ćwiczeń własnych i kolegów. 

  
Faza kończąca 
1.

 

Podsumowanie zajęć 

 

nauczyciel wskazuje trudności, które wystąpiły w trakcie wykonywania ćwiczeń,  

 

nauczyciel  podsumowuje  wykonanie  zadania  wskazuje  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości 
i jak ich unikać na przyszłość. 

2.   Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów. 

 

nauczyciel  ocenia  uczniów  pod  względem  wkładu  pracy,  przygotowania  teoretycznego 
stopnia aktywności oraz poprawności wykonania zadania,  

 

nauczyciel podaje temat następnych zajęć. 

 
Praca domowa 

Wypisz  w  zeszycie  metody  reperacji  skór  futerkowych.  Przedstaw  w  formie  rysunków 

instruktaŜowych sposoby reperacji skór pospolitych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach 
Uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

10 

 

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia wytwarzania wyrobów futrzarskich     

                                                           743[02].Z2 
Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie błamów ze skór futerkowych  
743[02].Z2.03 

Temat: Szablony pomocnicze do łączenia i rozkroju skór futerkowych w błamy.  

Cel ogólny: Dobieranie szablonów do obrównania skór w zaleŜności od profilu i powierzchni  
uŜytkowej. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

określić powierzchnię uŜytkową skóry futerkowej, 

 

określić zasady kroju i łączenia skór futerkowych pospolitych i szlachetnych, 

 

wykonać szablony do rozkroju i łączenia skór futerkowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne 
 
 
Środki dydaktyczne: 

 

ć

wiczenia opracowane dla kaŜdego zespołu uczniowskiego,  

 

pytania prowadzące, 

 

zestaw skór futerkowych,  

 

szablony do obrównania i łączenia skór,  

 

plansze z wykonanymi połączeniami skór futerkowych,  

 

papier szary. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Dobierz  i  opracuj  szablon  do  obrównania  skór  na  błam,  na  podstawie  danej  skóry 

futerkowej, biorąc pod uwagę rodzaj skóry, profil i jej powierzchnię uŜytkową.  
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Podanie tematu zajęć. 

2.

 

Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia. 

3.

 

Przypomnienie przepisów bhp i regulaminów pracowni. 

 
Faza właściwa 
1. Realizacja tematu: 

 

nauczyciel  objaśnia  temat  posługując  się  środkami  dydaktycznymi  (plansze  obrazujące 
szablony  do  obrównania  skór  i  kształty  wykrojów  stosowanych  przy  łączeniu  elementów 
skór), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

11 

 

nauczyciel zadaje pytania sprawdzające zrozumienie tematu, 

 

uczniowie odpowiadają na zadane pytania,  

 

nauczyciel  weryfikuje  odpowiedzi  i  w  zaleŜności  od  potrzeb  udziela  dodatkowych 
objaśnień posługując się przygotowanymi pomocami dydaktycznymi,  

 

nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  i  kaŜdej  z  nich  przydziela  inną  skórę  do  wykonania 
zadania.  

2.   Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego: 

 

uczniowie pracują w grupach, charakteryzują przydzielone skóry i analizują ich cechy, 

 

dyskutują w grupach i dobierają najwłaściwszy  kształt szablonu, który naleŜy zastosować 
do danej skóry, 

 

konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń, korygując ewentualne błędy,  

 

opracowują szablon do obrównania danej skóry, 

 

nauczyciel  obserwuje  uczniów  podczas  wykonywania  zadania,  udziela  w  miarę  potrzeby 
dodatkowych informacji. 

3. Prezentacja i analiza ćwiczenia: 

 

przedstawiciele  grup  prezentują  na  forum  klasy  wykonane  zadanie,  uzasadniając  swój 
wybór, 

 

uczniowie dyskutują na temat poprawności wykonanych ćwiczeń własnych i kolegów, 

 

nauczyciel kieruje dyskusją.  

 
Faza kończąca 
1. Podsumowanie zajęć: 

 

nauczyciel podsumowuje pracę uczniów wskazuje jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak 
ich unikać na przyszłość.  

2. Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów: 

 

nauczyciel ocenia prawidłowość i estetykę wykonania ćwiczenia na podstawie obserwacji 
czynności  i  zachowania  indywidualnych  uczniów  oraz  poszczególnych  grup  podczas 
wykonywania zadania. 

 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  dotyczących  wykonywania  błamów  ze  skór 

futerkowych pospolitych. Wypisz w zeszycie zasady dobierania skór na błamy.  
 
Sposób  uzyskania  informacji  zwrotnej  po  zakończonych  zajęciach:  uczniowie  wypełniają 
ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Konfekcjonowanie błamów ze skór pospolitych 

 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaznacz  powierzchnię  uŜytkową  otrzymanej  skóry  króliczej.  Opracuj  moŜliwe  wersje 

szablonów celem jej obrównania do połączenia w błam.  
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować sposób 

zaznaczania powierzchni uŜytkowej skór oraz opracowania szablonów do obrównania, omówić 
zakres i techniki wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych sposoby obrównania skór króliczych w błamy, 

2)

 

wyznaczyć pola topograficzne danej skóry, 

3)

 

zaznaczyć powierzchnię uŜytkową,  

4)

 

wykonać szablony do obrównania skóry ( wszystkie moŜliwe wersje), biorąc pod uwagę jej 
powierzchnię uŜytkową,  

5)

 

określić według którego szablonu rozkrój skór na błamy będzie najbardziej ekonomiczny, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia, 

 

skóra królicza, 

 

papier, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj i oznacz wady i uszkodzenia skór futerkowych. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zademonstrować  

i  wyjaśnić  metody  rozpoznawania  i  oznaczania  wad  i  uszkodzeń  skór  futerkowych,  omówić 
zakres i techniki wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczących ćwiczenia,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do przeglądania skór futerkowych zgodnie z zasadami bhp 
i ergonomii pracy, 

3)

 

przejrzeć skóry, wyszukać uszkodzenia tkanki skórnej i okrywy włosowej, 

4)

 

oznaczyć uszkodzenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia 

 

skóry futerkowe, 

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ kuśnierski, grzebień kuśnierski,  

 

przybory kuśnierskie: szpilki, kreda, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wyreperuj  skóry  futerkowe  pospolite,  stosując  odpowiednio  dobrane  do  rodzaju 

uszkodzenia metody reperacji.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zasady  

i  metody  reperacji  skór  futerkowych  oraz  zademonstrować  sposoby  reperacji  skór  róŜnymi 
metodami  zwracając  szczególną  uwagę  na  dobór  metody  do  rodzaju  skór  i  uszkodzenia. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 

2)

 

przejrzeć skóry, wyszukać uszkodzenia i oznaczyć je, 

3)

 

wyznaczyć pręgę grzbietową w skórach, 

4)

 

dobrać metody reperacji do uszkodzenia i uzasadnić wybór, 

5)

 

wyreperować skóry, 

6)

 

zaprezentować wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się  

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

skóry pospolite: królicze, owcze itp. 

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ kuśnierski, grzebień kuśnierski, 

 

przybory kuśnierskie: szpilki, kreda, linijka z podziałką, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

14 

 

stół do krojenia, 

 

maszyna kuśnierska,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Obrównaj  dobrane  i  wyreperowane  skóry  królicze  -  strzyŜone  do  połączenia  w  typowy 

błam.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed 

przystąpieniem 

do 

realizacji 

ć

wiczenia 

nauczyciel 

powinien 

omówić  

i  zademonstrować  sposób  obrównywania  skór  do  połączenia  w  błam.  Zapoznać  uczniów  
z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

dobrać odpowiedni sposób łączenia skór w błam mając, na uwadze skóry strzyŜone,  

2)

 

wykonać wzorniki do obrównania skór w szeregach, 

3)

 

wyrysować kredą kontury błamu na desce kuśnierskiej, 

4)

 

rozmieścić skóry na odrysowanym konturze błamu zgodnie z ich oznaczeniem, 

5)

 

sprawdzić poprawność wyznaczenia pręgi grzbietowej podczas reperacji skór, 

6)

 

obrównać skóry według wzorników, 

7)

 

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,  

8)

 

złoŜyć skóry rzędami do zszycia, 

9)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

skóry królicze,  

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ kuśnierski, grzebień kuśnierski,   

 

przybory kuśnierskie: szpilki, kreda, taśma centymetrowa, linijka z podziałką, 

 

preszpan do wykonania wzorników, 

 

przybory do rysowania, 

 

stół do krojenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Zszyj skóry królicze w błam.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed 

przystąpieniem 

do 

realizacji 

ć

wiczenia 

nauczyciel 

powinien 

omówić  

i  zademonstrować  łączenie  obrównywanych  skór  króliczych  na  maszynie  kuśnierskiej. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 

2)

 

dobrać igły i nici biorąc pod uwagę grubość i zwięzłość dermy,  

3)

 

przygotować maszynę kuśnierską do szycia, 

4)

 

zszyć skóry w rzędy na maszynie kuśnierskiej,  

5)

 

zaznaczyć w rzędach połoŜonych obok siebie kilka punktów spotkań, 

6)

 

zszyć  rzędy w szerz błamu utrzymując równe szeregi skór, 

7)

 

sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 

8)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie  praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

skrojony błam ze skór króliczych, 

 

maszyna kuśnierska, 

 

nici, 

 

narzędzia kuśnierskie: szpikulec do zapychania włosa, nóŜ kuśnierski,  

 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 6 

Nabij błam ze skór pospolitych.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zademonstrować 

nabijanie  zestawionych  błamów  według  ustalonych  wymiarów,  omówić  zakres  i  techniki 
wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

nawilŜyć błam i odłoŜyć do odleŜenia,  

2)

 

wyrysować kontury błamu według wymiarów na desce do nabijania,  

3)

 

nabić błam według obowiązujących zasad, 

4)

 

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,  

5)

 

odstawić deskę z nabitym błamem do suszenia, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

stół do nawilŜania błamu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

16 

 

stół do nabijania błamu, 

 

narzędzia: kleszcze kuśnierskie, 

 

przybory kuśnierskie: gwoździe kuśnierskie, kreda, linia, taśma centymetrowa, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 7 

Zdejmij z deski nabity błam ze skór króliczych i obrównaj według szablonu.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować sposób 

zdejmowania błamu z deski i obrównania go według szablonów, omówić jego zakres i techniki 
wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zdjąć z deski nabity błam posługując się kleszczami kuśnierskimi, 

2)

 

przejrzeć  błam  i  usunąć ewentualne  uszkodzenia,  które  mogły  powstać  w  czasie  nabijania 
lub po nabiciu,  

3)

 

odłoŜyć  błam  do  odleŜenia  lub  rozbić  dermę  klinem  w  celu  przywrócenia  mu  naturalnej 
elastyczności,  

4)

 

odrysować  cienko  zastruganą  kredą  szablon  na  błamie,  zwracając  uwagę  na  zachowanie 
symetryczności połówek błamu względem jego środka,  

5)

 

obrównać  błam,  pozostawiając  obrysowane  kredą  kontury  szablonu  na  obrównanym 
błamie, 

6)

 

sprawdzić poprawność obrównania błamu, 

7)

 

wykonać czynności kosmetyczne błamu: wytrzepać, wyczesać, obciąć końcówki nici, zmyć 
okrywę włosową wodą, 

8)

 

zaprezentować wyniki pracy.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

nabity na deskę kuśnierską błam ze skór króliczych,  

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ kuśnierski, grzebień kuśnierski, igła kuśnierska,   

 

przybory kuśnierskie: kreda, linia z podziałką, taśma centymetrowa, naparstek, 

 

szablon błamu, 

 

stół do krojenia, 

 

maszyna kuśnierska,  

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

17 

5.2. Konfekcjonowanie błamów ze skór szlachetnych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wyreperuj skórę tchórza stosując metodę przestawiania zwierciadlanego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zademonstrować 

reperację  skór  szlachetnych  metodą  przestawienia  zwierciadlanego,  omówić  zakres  i  techniki 
wykonania ćwiczenia, oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiale dydaktycznym treści dotyczące reperacji skór szlachetnych,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 

3)

 

przejrzeć skórę odszukać uszkodzenia i oznaczyć, 

4)

 

wyznaczyć i narysować na skórze powierzchnię potrzebną do wyreperowania uszkodzenia, 

5)

 

dokonać odpowiednich cięć na skórze, 

6)

 

wyreperować skórę, 

7)

 

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik ucznia,  

 

skóra tchórza, 

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ kuśnierski, grzebień kuśnierski, 

 

przybory do rysowania na skórze, 

 

maszyna kuśnierska, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozrysuj układ skór nutrii na szablonie błamu.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  najczęściej 

stosowane układy i sposoby łączenia skór nutrii  w błamach oraz zakres i technikę wykonania 
ć

wiczenia, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odrysować szablon błamu na arkuszu papieru, 

2)

 

dokonać analizy budowy topograficznej i pomiaru skór,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

18 

3)

 

wybrać  sposób  łączenia  skór  w  błam,  biorąc  pod  uwagę  ekonomiczne  wykorzystanie 
powierzchni uŜytkowej skór, 

4)

 

na podstawie wymiarów skór wyliczyć ilość szeregów i rzędów w błamie, 

5)

 

narysować szeregi i rzędy i zaznaczyć sposób łączenia skór, 

6)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

skóry nutrii, 

 

arkusz szarego papieru, 

 

przybory kuśnierskie, 

 

przybory do pisania, 

 

stół do pracy ręcznej, 

 

literatura z rozdziału 6. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz  skóry  tchórzy  na  błam  o  wymiarach  150  x  115  x  130  cm  według  układu  skór 

przedstawionego na rysunku w poradniku ucznia.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed 

przystąpieniem 

do 

realizacji 

ć

wiczenia 

nauczyciel 

powinien 

omówić  

i zademonstrować sposób dobierania skór tchórzy na blam oraz zapoznać uczniów z zasadami 
bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien:  

1) 

zorganizować stanowisko pracy,

 

2)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych zasady doboru skór na błamy (J. m. Z2.01), 

3)

 

odszukać w poradniku ucznia rysunek instruktaŜowy błamu ze skór tchórzy, 

4)

 

odczytać rysunek,  

5)

 

przejrzeć skóry, 

6)

 

przygotować skóry do dobierania: rozciąć wzdłuŜ linii środka brzucha jeśli są wyprawione 

workowo,  lekko  nawilŜyć,  rozprostować,  pozostawić  rozłoŜone  na  stole  mizdrą  do 
wierzchu do przeschnięcia, 

7)

 

odrysować szablon błamu na stole do dobierania, 

8)

 

dobrać skóry na błam według informacji odczytanych z rysunku błamu, 

9)

 

oznaczyć skóry w komplecie, 

10)

 

zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 

11)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy. 

 

Zalecone metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

skóry tchórzy,  

 

stół do dobierania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

19 

 

szablon błamu, 

 

kreda, 

 

przybory do nawilŜania skór: szczotka i miska na wodę,  

 

szpilki, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj rozkroju dobranych skór tchórzy na typowy błam.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zasady 

opracowania  wzorników  do  obrównania  skór  tchórzy  na  błam  oraz  zademonstrować 
obrównywanie skór tchórzy. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem dydaktycznym dotyczącym wykonania ćwiczenia, 

2)

 

rozprzestrzenić skóry (lekko nawilŜyć i wyprostować przeciągając je na krawędzi stołu), 

3)

 

oznaczyć w skórach oś grzbietu, 

4)

 

przejrzeć skóry, wyszukać uszkodzenia, oznaczyć i wyreperować, 

5)

 

wykonać wzorniki do obrównania skór w szeregach, 

6)

 

wyrysować kredą kontury błamu na desce kuśnierskiej, 

7)

 

rozmieścić skóry na odrysowanym konturze błamu zgodnie z ich oznaczeniem, 

8)

 

obrównać skóry według wzorników, 

9)

 

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,  

10)

 

złoŜyć skóry rzędami do zszycia 

11)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

skóry tchórzy dobrane w komplety,  

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ kuśnierski, grzebień kuśnierski,   

 

przybory kuśnierskie: szpilki, kreda, taśma centymetrowa, linia z podziałką, 

 

preszpan do wykonania wzorników, 

 

przybory do rysowania, 

 

stół do krojenia, 

 

literatura z rozdziału 6. 

 
Ćwiczenie 5 

Zszyj skóry tchórzy w błam.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

20 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zademonstrować 

zszywanie  skór  tchórzy  na  maszynie,  omówić  zakres  i  techniki  wykonania  ćwiczenia  oraz 
zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

dobrać igły i nici biorąc pod uwagę grubość i zwięzłość dermy,  

3)

 

przygotować maszynę kuśnierską do szycia, 

4)

 

zszyć  skóry  w  rzędy  na  maszynie  kuśnierskiej,  zwracając  uwagę,  aby  oś  ogonka  była 
przyszywana w osi karczku, 

5)

 

zaznaczyć w rzędach połoŜonych obok siebie kilka punktów spotkań, 

6)

 

zszyć rzędy w szerz błamu utrzymując równe szeregi skór, 

7)

 

sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 

8)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

skrojony błam ze skór tchórzy, 

 

maszyna kuśnierska, 

 

nici, 

 

narzędzia kuśnierskie: szpikulec do zapychania włosa, nóŜ kuśnierski,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 6 

Nabij błam ze skór tchórzy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed 

przystąpieniem 

do 

realizacji 

ć

wiczenia 

nauczyciel 

powinien 

omówić  

i zademonstrować sposób nawilŜania, nabijania i suszenia blamu ze skór tchórzy oraz zapoznać 
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w  materiale dydaktycznym treści  dotyczących wykonania ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

nawilŜyć błam i odłoŜyć do odleŜenia, 

4)

 

wyrysować kontury błamu według wymiarów na desce do nabijania,  

5)

 

nabić błam według obowiązujących zasad, 

6)

 

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,  

7)

 

odstawić deskę z nabitym błamem do suszenia, 

8)

 

zaprezentować wyniki pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

uszyty błam ze skór tchórzy, 

 

stół do nawilŜania błamu,  

 

stół do nabijania błamu, 

 

narzędzia: kleszcze kuśnierskie, 

 

przybory kuśnierskie: szczotka , miska na wodę, gwoździe kuśnierskie, kreda, linia, taśma 

centymetrowa,  

 

szablon błamu, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 7 

Zdejmij z deski nabity błam ze skór tchórzy i wykończ go. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować sposób 

zdejmowania  nabitego  błamu  oraz  wykończania,  omówić  zakres  i techniki  wykonania 
ć

wiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiale dydaktycznym treści dotyczących wykonania ćwiczenia, 

2)

 

zdjąć z deski nabity błam posługując się kleszczami kuśnierskimi, 

3)

 

przejrzeć  błam  i  usunąć ewentualne  uszkodzenia,  które  mogły  powstać  w  czasie  nabijania 
lub po nabiciu,  

4)

 

odłoŜyć  błam  do  odleŜenia  lub  rozbić  dermę  klinem  w  celu  przywrócenia  mu  naturalnej 
elastyczności,  

5)

 

odrysować  cienko  zastruganą  kredą  szablon  na  błamie,  zwracając  uwagę  na  zachowanie 
symetryczności połówek błamu względem jego środka,   

6)

 

obrównać  błam,  pozostawiając  obrysowane  kredą  kontury  szablonu  na  obrównanym 
błamie, 

7)

 

sprawdzić poprawność obrównania błamu, 

8)

 

wykonać czynności związane z kosmetyką błamu, 

9)

 

dokonać oceny jakości wykonanego błamu, 

10)

 

zaprezentować wyniki pracy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

instruktaŜ z objaśnieniem.  
 
Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

nabity na deskę kuśnierską błam ze skór tchórzy,  

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ kuśnierski, grzebień kuśnierski, igła kuśnierska,   

 

przybory kuśnierskie:  kreda, linia z podziałką, taśma centymetrowa, naparstek, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

22 

 

szablon błamu, 

 

stół kuśnierski, 

 

maszyna kuśnierska,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 8 

Obrównaj  skóry  piŜmaków  –  brzuszki  i  połącz  je  w  płaty  stosując  szwy  nadkładane 

według przedstawionego wzoru. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 3

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować sposób 

obrównywania  i  łączenia  skór  piŜmaków  w  płaty  na  maszynie  kusnierskiej,  omówić  zakres 
i techniki wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

dobrać skórki piŜmaków, 

3)

 

wykonać szablon pomocniczy do rozkroju skór, 

4)

 

obrównać skórki według szablonu, 

5)

 

wyznaczyć szerokość nadłoŜenia,  

6)

 

przygotować maszynę kuśnierskie do szycia, 

7)

 

zszyć skórki według wzoru, 

8)

 

sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

skóry piŜmaków – brzuszki, 

 

stół kuśnierski do krojenia skór , 

 

maszyna kuśnierska, 

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ kuśnierski, grzebień kuśnierski, 

−−−−

 

przybory kuśnierskie: szablon do obrównania skór, kreda, szpilki, linia, 

 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie błamów ze skór 
futerkowych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9,10, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20  są poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 5, 6,11, 16, 17 poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  d,  3.  c,  4.  a,  5.  c,  6.  b,  7.  c,  8.  b,  9.  b,  10.  b,  11.  b, 
12. b, 13. b, 14. c, 15. b, 16. d, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b.  

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Przedstawić wymiary typowych błamów 

Znać powierzchnię uŜytkową skóry króliczej 

Znaćć zastosowanie szablonu  

Rozpoznać profil skóry futerkowej  

Określić  rodzaj skór reperowanych za pomocą 
wstawek  

PP 

Obliczyć zuŜycie skór na błam  

PP 

Rozpoznać zastosowanie szablonów  

Rozpoznać sposób nawilŜania skór futerkowych  

Znać optymalną temperaturę suszenia skór 
futerkowych 

10  Znać temperaturę wody do nawilŜania skór 

b

 

11  Określić rodzaje skór reperowanych za pomocą 

przestawiania zwierciadlanego   

PP 

12  Znać przeznaczenie błamu  

13  Znać zasadę nabijania błamów  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

24 

14  Rozpoznać profil skóry 

15  Rozpoznać profil skóry  

b

 

16  Określić zasady dobierania skór na błamy 

PP 

17  Określić zasady sortowania skór 

PP 

18  Rozpoznać układ skór stosowany w błamach   

19  Znać rodzaj skór w których reperuje się sutki na 

grzbiecie  

20  Znać kryteria doboru igieł i nici przy zszywaniu 

skór w błam 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 
znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie na 
później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Typowe błamy skór futerkowych mają wymiary:  
a)

 

długość 105, 110, 115cm, szerokość dołem150 cm ,szerokość górą 130cm. 

b)

 

długość 120, 125, 130 cm, szerokość dołem 170, szerokość górą 130 cm. 

c)

 

długość 100 cm, szerokość dołem 170 cm, szerokość górą 130 cm 

d)

 

długość 130 cm, szerokość dołem 170 cm, szerokość górą 150cm. 

2.  Powierzchnia uŜytkowa skóry króliczej obejmuje  

a)

 

całą skórę. 

b)

 

grzbiet skóry. 

c)

 

brzuch skóry. 

d)

 

ś

rodkową część skóry. 

  

3.  Przedstawiony na rysunku

 

szablon stosuje się do obrównywania skór 

 

a)

 

jagnięcych. 

 

 

 

 

b)

 

piŜmaków. 

c)

 

króliczych.  

d)

 

nutrii. 

 
 
4.  Na rysunku przedstawiono profil skóry  
 

a)

 

króliczej.    

 

 

 

b)

 

owczej. 

c)

 

nutrii. 

d)

 

tchórza. 

 
 
5.  Reperowanie skór futerkowych za pomocą wstawek stosuje się do skór  

a)

 

szlachetnych. 

b)

 

półszlachetnych. 

c)

 

pospolitych. 

d)

 

barwionych.  

 
6.  Na  wykonanie  błamu  o  wymiarach  150  cm  –  szerokość  dołem,  130  cm  –  szerokość  górą, 

120 cm – długość błamu, naleŜy uŜyć skór jagnięcych w ilości 
a)

 

10 szt. 

b)

 

18 szt. 

c)

 

20 szt. 

d)

 

24 szt. 

 
7.  Przedstawione na rysunku szablony do obrównywania skór mają zastosowanie  

w skórach  
a)

 

króliczych. 

b)

 

jagnięcych. 

c)

 

nutrii.   

d)

 

lisów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

26 

8.  Skóry futerkowe nawilŜa się  

a)

 

kąpielowo. 

b)

 

szczotką.  

c)

 

natryskiem. 

d)

 

zraszaczem. 

 

9.  Optymalna temperatura suszenia skór futerkowych wynosi  

a)

 

10ºC. 

b)

 

30ºC. 

c)

 

45ºC. 

d)

 

80ºC. 

 

10.  Temperatura wody do nawilŜania skór nie powinna przekraczać  

a)

 

20ºC. 

b)

 

30ºC. 

c)

 

40ºC. 

d)

 

60ºC. 

 
11. Reperowanie skór metodą przestawienia zwierciadlanego stosowana jest do skór   

a)

 

pospolitych. 

b)

 

szlachetnych. 

c)

 

barwionych. 

d)

 

długowłosych. 

 
12. Błam to wyrób kuśnierski stosowany jako 

 

a)

 

narzuta futrzana. 

b)

 

podbicie pelisy. 

c)

 

dywanik dekoracyjny. 

d)

 

bodies na futro. 

 

 

13. Nabijanie błamu rozpoczyna się od nabicia 

a)

 

bocznych krawędzi. 

b)

 

dołu błamu. 

c)

 

góry błamu. 

d)

 

ś

rodka błamu. 

 

14. Rysunek przedstawia profil skóry 

a)

 

owczej. 

b)

 

króliczej. 

c)

 

jagnięcej. 

d)

 

nutrii. 

 
 

15. Rysunek przedstawia profil skóry  

a)

 

jagnięcej. 

b)

 

nutrii. 

c)

 

tchórza. 

d)

 

króliczej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

27 

16. Najładniejsze skóry w błamie powinny znajdować się   

a)

 

w środkowej części błamu.  

b)

 

na bokach. 

c)

 

u dołu błamu. 

d)

 

na przodach. 

 

17. Na błamy przeznacza się skóry  

a)

 

najlepszej jakości. 

b)

 

gorszej jakości. 

c)

 

takie jak na futra. 

d)

 

o bardzo gęstej okrywie włosowej. 

 
18. Układ skór w błamie powinien być 

a)

 

pionowy z włosami do dołu. 

b)

 

poziomy z włosami do dołu. 

c)

 

skośny. 

d)

 

kombinowany. 

 

19. Sutki na grzbiecie reperuje się w skórach  

a)

 

piŜmaków. 

b)

 

królików. 

c)

 

karakułów. 

d)

 

nutrii. 

  

20. Przy zszywaniu skór w błamy, grubość igieł i nici dobiera się do  

a)

 

gęstości okrywy włosowej. 

b)

 

grubości tkanki skórnej. 

c)

 

elastyczności tkanki skórnej. 

d)

 

ciągliwości skóry. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .............................................................................................................................. 
 

Wykonywanie błamów ze skór futerkowych  

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

29 

Test 2 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19 są poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 5, 10, 11, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13  zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  d,  3.  b,  4.  c,  5.  a,  6.  b,  7.  a,  8.  a,  9.  d,  10.  a,  11.  b, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. b, 19. a, 20. b.  
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać profil skóry 

Rozpoznać metodę reperacji skór szlachetnych  

Rozpoznać sposób reperacji skóry pospolitej  

Znać kształt typowego błamu  

Obliczać zuŜycie skór na błam 

PP 

Przedstawić zasady dobierania skór na błam  

Znać kierunek włosa w błamach  

Znać temperaturę wody do nawilŜania skór  

RozróŜnić części topograficzne skóry króliczej  

10  Dobrać nici do zszywania skór króliczych   

PP 

11  Dobrać igły do zszywania skór króliczych 

PP 

12  Rozpoznać czynności związane z  kosmetyką 

błamów  

13  Zdefiniować szereg w układzie szeregowo-

rzędowym 

14  RozróŜnić przybory do obrównywania skór 

15  Znać sposoby łączenia pasów skór w błamy 

16  Rozpoznać szablon pomocniczy do rozkroju skór  

17  Dobrać wielkość i kształt szablonów do 

obrównywania skór futerkowych 

PP 

18  Rozpoznać sposób rozkroju skóry nutrii  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

30 

19  Znać części topograficzne skóry nutrii  nadające się 

do epilowania  

20  Określić cel wykorzystania ogonków w błamach ze 

skór tchórzy 

PP 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej  

       jednotygodniowym. 
2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów zgodną z ilością uczniów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. 

      Tylko jedna jest prawidłowa. 
5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 
znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie na 
później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych  

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Na rysunku przedstawiono profil skóry 

 

a)

 

króliczej. 

b)

 

owczej.  

c)

 

Nutrii. 

d)

 

karakułowej 

 

2.

 

Na rysunku przedstawiono sposób reperacji metodą 
a)

 

wstawek. 

b)

 

wsuwek. 

c)

 

przestawienia zwierciadła. 

d)

 

wzdłuŜnych przesunięć.  

 
 
 
 

3.

 

Na rysunku przedstawiono sposób reperacji skóry króliczej metodą 
a)

 

wstawek i elips.  

b)

 

wsuwek i elips. 

c)

 

przesunięć i wstawek. 

d)

 

przesunięć i elips. 

 
 
4.

 

Typowy błam ze skór futerkowych ma kształt  
a)

 

kwadratu. 

b)

 

prostokąta. 

c)

 

trapezu. 

d)

 

równoległoboku. 

 

5.

 

Na wykonanie typowego błamu, potrzeba uŜyć skór króliczych o powierzchni uŜytkowej: 
długości 40 cm, szerokości 30 cm w liczbie 

a)

 

20 szt. 

b)

 

18 szt. 

c)

 

15 szt. 

d)

 

10 szt. 

 
6.

 

Dobierając błam, najdłuŜsze skóry umieszcza się  

a)

 

w górnym szeregu.  

b)

 

w dolnym szeregu. 

c)

 

w środkowym szeregu. 

d)

 

w dowolnym szeregu. 

 

7.

 

Kierunek włosa w błamach powinien być skierowany  

a)

 

pionowo do dołu.  

b)

 

pionowo do góry. 

c)

 

poziomo  do środka błamu.  

d)

 

skośnie do środka błamu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

32 

8.

 

Błamy nawilŜa się wodą o temperaturze  

a)

 

30

ºC.

 

b)

 

40

ºC.

 

c)

 

60

ºC.

 

d)

 

dowolnej.  

 

9.

 

Baki to część topograficzna skóry króliczej znajdująca się  

a)

 

w środkowej części skóry. 

b)

 

dolnej części skóry.  

c)

 

na bokach skóry. 

d)

 

w górnej części skóry po bokach łba. 

 

10.

 

Do zszywania skór króliczych w błamy stosuje się nici o numerze 

a)

 

40 ÷ 50. 

b)

 

60 ÷ 70. 

c)

 

90 ÷ 100. 

d)

 

110 ÷ 120. 

 

11.

 

Do zszywania skór króliczych stosuje się igły o numerach 

a)

 

50 ÷ 40. 

b)

 

60 ÷ 70. 

c)

 

90 ÷ 100. 

d)

 

110 ÷ 120. 

 

12.

 

Kosmetyka błamu to  

a)

 

trzepanie, czesanie, zmywanie okrywy włosowej. 

b)

 

trzepanie, obrównywanie, nabijanie.  

c)

 

trzepanie, obcinanie, nawilŜanie. 

d)

 

trzepanie, rozciąganie, czyszczenie. 

 
13.

 

W układzie skór szeregowo-rzędowym szeregiem nazywamy skóry ułoŜone  

a)

 

wzdłuŜ błamu.  

b)

 

wszerz błamu. 

c)

 

pionowo wzdłuŜ.  

d)

 

poziomo zbieŜnie. 

 
14.

 

Do obrównywania skór futerkowych na błamy stosuje się  

a)

 

szablony do wykroju skór. 

b)

 

przykładnice.  

c)

 

kątowniki. 

d)

 

szablony błamów. 

 
15.

 

Łączenie pasów skór futerkowych w szerokości błamu wykonuje się po liniach  
a)

 

falistych. 

b)

 

prostych. 

c)

 

schodkowych.  

d)

 

ząbkowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

33 

16.

 

Na rysunku przedstawiono szablony do wykroju skór  

a)

 

nutrii i piŜmaków.   

b)

 

królików i piŜmaków.  

c)

 

tchórzy i królików. 

d)

 

tchórzy i owczych. 

 
 
17.

 

Wielkość i kształt szablonów do obrównywania  skór dostosowana jest do profilu skór i 

a)

 

 powierzchni uŜytkowej. 

b)

 

 długości włosa.  

c)

 

 gęstości włosa.  

d)

 

 grubości tkanki skórnej. 

 

18.

 

Na rysunku przedstawiono skórę nutrii rozkrojoną wzdłuŜ   

a)

 

 brzuszka. 

b)

 

 grzbietu.  

c)

 

 boku. 

d)

 

 sutków. 

 
 
 
19.

 

W skórach nutrii epilowanie (usuwanie włosa ościstego) wykonuje się w  

a)

 

brzuszkach. 

b)

 

grzbietach. 

c)

 

całych skórach. 

d)

 

dolnej części skóry. 

 
20.

 

Ogonki w błamach ze skór tchórzy zostawia się w celu  

a)

 

zatuszowania łączenia skór.  

b)

 

wyrównywania wysokości okrywy włosowej w błamie.  

c)

 

stonowaniu kolorystyki błamu. 

d)

 

ozdoby błamu.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .............................................................................................................................. 
 

 Wykonywanie błamów ze skór futerkowych  

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

35 

7. LITERATURA 

 
1.

 

Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo 2. WSiP, Warszawa 1986 

2.

 

Burzyński Cz., DzieŜa R., Suliga A., Duda I.: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1986 

3.

 

Burzyński Cz., Suliga A.: Kuśnierstwo cz.1. WSiP, Warszawa 1986 

4.

 

Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy WSiP, Warszawa 1989