kusnierz 743[02] z2 06 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Jadwiga Mucha




Wykonywanie usług kuśnierskich

743[02].Z2.06



Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Jadwiga Rudecka
mgr inż. Ewelina Śmiszkiewicz



Opracowanie redakcyjne:
inż. Jadwiga Mucha



Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[02].Z2.06
„Wykonywanie usług kuśnierskich”, zawartego w programie nauczania dla zawodu kuśnierz.


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

13

5.1. Charakterystyka i zakres produkcji usługowej

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Wykonywanie wyrobów futrzanych, napraw i przeróbek w produkcji

usługowej

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Błędy występujące w futrach i sposoby ich usuwania

22

5.3.1. Ćwiczenia

22

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7.

Literatura

34

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

kuśnierz.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do
nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia, potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając, czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać uwagę
na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może
lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki
osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej
nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano
określoną liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według
własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

ćwiczenie praktyczne,

metoda projektów,

dyskusja dydaktyczna,

tekstu przewodniego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5



























Schemat układu jednostek modułowych

743[02].Z2

Technologia wytwarzania
wyrobów futrzarskich

743[02].Z2.01

Dobieranie skór do produkcji

wyrobów futrzarskich

743[02].Z2.02

Użytkowanie maszyn,

urządzeń

743[02].Z2.03

Wykonywanie

błamów

ze skór futerkowych

743[02].Z2.04

Wykonywanie odzieży

futrzanej

743[02].Z2.05
Wykonywanie

galanterii futrzanej

743[02].Z2.06

Wykonywanie usług

kuśnierskich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

charakteryzować asortyment odzieży futrzanej,

charakteryzować budowę histologiczną oraz topograficzną skóry surowej i włosa,

charakteryzować główne procesy wyprawy i wykończania skór,

określać właściwości skór wyprawionych i metody ich badań,

rozpoznawać wady i uszkodzenia skór wyprawionych,

oceniać jakość skór wyprawionych,

charakteryzować materiały pomocnicze i dodatki stosowane w konfekcjonowaniu
wyrobów futrzarskich,

odczytywać rysunki techniczne prostych wyrobów futrzarskich,

interpretować rysunek żurnalowy,

wykonywać rysunek modelowy wyrobu futrzarskiego na sylwetkę podstawową,

dobierać zestawienia kolorystyczne w projekcie wyrobu futrzarskiego,

stosować elementy strojów historycznych lub regionalnych w projektach ubiorów
współczesnych,

wyjaśniać podstawowe pojęcia z zakresu konstrukcji i modelowania form odzieży,

wykonywać pomiary sylwetki człowieka,

rysować siatki konstrukcyjne podstawowych wyrobów futrzarskich,

stosować zasady ustalania dodatku konstrukcyjnego,

stosować zasady modelowania form z uwzględnieniem układu skór w wyrobie,

wykonywać modelowanie form na sylwetki nietypowe,

wykonywać szablony podstawowych wyrobów futrzarskich,

użytkować podstawowe maszyny i urządzenia kuśnierskie,

posługiwać się przyborami i narzędziami kuśnierskimi,

rozróżniać, sortować oraz dobierać skóry futerkowe według charakteru okrywy włosowej
i tkanki skórnej,

rozróżniać metody reperacji skór futerkowych,

skór futerkowych dokonywać reperacji,

korzystać z dokumentacji techniczno - technologicznej wyrobów odzieżowych
w procesie produkcji,

dobierać metody i techniki rozkroju skór futerkowych,

określać etapy procesu wytwarzania wyrobu futrzarskiego,

wykonywać wyroby futrzarskie zgodnie z projektem,

korzystać z różnych źródeł informacji zawodowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować usługi kuśnierskie,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

określić zasady obsługi klienta,

zastosować

zasady

składowania

i

przechowywania

materiałów

futrzarskich

i pomocniczych,

określić kolejność prac przy wytwarzaniu określonej odzieży miarowej,

wykonać samodzielnie projekt plastyczny wyrobu zgodnie z życzeniem klienta,

wykonać projekt technologiczny wyrobu futrzarskiego,

dobrać skóry i materiały wykończeniowe potrzebne do wykonania określonego wyrobu
futrzarskiego,

wykonać pomiary krawieckie figury klienta,

dostosować szablony do wykonywanej usługi – wykonać modelowanie wtórne formy
podstawowej,

dobrać techniki wykonania wyrobu futrzarskiego,

obliczyć ilość skór futerkowych i materiałów pomocniczych do uszycia wyrobu
futrzarskiego,

wykroić elementy wyrobu zgodnie z projektem,

dobrać rodzaje szwów do operacji technologicznych,

obsłużyć maszyny szwalnicze,

zastosować ściegi i szwy w określonej operacji technologicznej,

przygotować wyrób futrzarski do miar,

przeprowadzić pierwszą i drugą miarę wykonywanego wyrobu,

nanieść poprawki krawieckie podczas miar i po ich dokonaniu,

dobrać sposoby wykończania elementów wyrobów,

wykonać wyrób futrzarski zgodnie z projektem, z materiałów własnych lub
powierzonych przez klienta,

sprawdzić zgodność wykonania wyrobu futrzarskiego z projektem,

zastosować zasady racjonalnej gospodarki powierzonymi surowcami,

obliczyć zużycie skór w produkcji usługowo-miarowej,

obliczyć zużycie materiałów wykończeniowych w produkcji usługowo-miarowej,

sporządzić kalkulację kosztów wykonania usługi,

obliczyć cenę usługi,

posłużyć się dokumentacją techniczną i technologiczną,

wykonać przeróbki wyrobów futrzarskich zgodnie z życzeniami klientów,

wykonywać czynności związane z renowacją wyrobów futrzarskich,

zastosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Kuśnierz 743 [02]

Moduł:

Technologia wytwarzania wyrobów futrzanych 743[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie usług kuśnierskich 743[02].Z2.06

Temat:

Metody wykonywania napraw i przeróbek kuśnierskich.

Cel ogólny:

Wykonywanie usług w zakresie naprawiania i przerabiania

wyrobów

kuśnierskich.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić zakres napraw i przeróbek,

rozpoznać uszkodzenia i wady wyrobu,

dobrać metody reperacji uszkodzeń,

dobrać metody usuwania wad konstrukcyjnych wyrobu,

dobrać materiały do reperacji uszkodzeń,

dobrać maszyny, narzędzia i przybory do wykonywania usługi,

wykonać naprawę wyrobu,

usunąć wady konstrukcyjne,

sprawdzić poprawność wykonania napraw i przeróbek.


Metody nauczania−uczenia się:

tekst przewodni,

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych.


Czas:
5 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń dla zespołów uczniowskich,

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,

pytania prowadzące opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

używane wyroby kuśnierskie,

stanowiska pracy ręcznej,

stanowiska maszynowe,

narzędzia i przybory kuśnierskie.


Zadanie dla ucznia

Wyreperuj uszkodzenia w wyrobie kuśnierskim. Dobierz metody reperacji do rodzaju

uszkodzenia oraz potrzebne materiały.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Podanie tematu zadań.
2. Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na zespoły.

Faza właściwa:
1. Praca metodą tekstu przewodniego.

Tekst przewodni do ćwiczenia

I Informacje (pytania prowadzące)
1. Jakie uszkodzenia wyrobów powstają podczas ich użytkowania?
2. Czy wszystkie wyroby użytkowane nadają się do reperacji?
3. Jakimi metodami reperuje się uszkodzenia w wyrobach futrzanych?
4. Od czego zależy dobór metody reperacji?
5. Jakie są zasady dobierania materiałów do wykonania naprawy?
6. Jakie czynności w zestawieniu chronologicznym należy wykonać podczas naprawy

przydzielonego wyrobu?

7. Na co należy zwrócić uwagę przy kontroli wyrobu po reperacji?

II Planowanie (polecenia prowadzące)
1. Zaproponuj metody sprawdzania przydatności wyrobów futrzarskich do reperacji.
2. Zaproponuj metody reperacji uszkodzeń w wyrobach.
3. Zaproponuj materiały potrzebne do wykonania usługi.
4. Zaproponuj narzędzia, przybory i maszyny niezbędne do wykonania usługi.
5. Zaproponuj sposób kontroli wyrobu po naprawie.
6. Zaproponuj kolejność czynności podczas naprawy.
7. Zaproponuj podział pracy w grupie.

III Ustalenia
1. Uczniowie omawiają z nauczycielem wszystkie punkty etapu planowania.
2. Uczniowie odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela.

IV Wykonanie
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie:
1. uczniowie sporządzają listę materiałów, które należy zakupić lub pobrać z magazynu,

przeprowadzają analizę kosztów usługi,

2. przygotowują stanowisko pracy i materiały do wykonania zadania,
3. uczniowie pracują w grupach, przeglądają przydzielone wyroby kuśnierskie

przeznaczone do reperacji,

4. oceniają, przeprowadzając badania organoleptyczne, czy przydzielone wyroby nadają się

do reperacji,

5. wyszukują uszkodzenia i zaznaczają je,
6. dyskutują w grupach i dobierają najwłaściwsze metody reperacji uszkodzeń,
7. dobierają potrzebne materiały do wykonania usługi,
8. dobierają narzędzia, przybory i maszyny,
9. przygotowują stanowisko pracy i materiały do wykonania zadania,
10. dokonują napraw wyrobów,
11. dokonują samokontroli wykonywanych czynności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem wykonywanych prac, zwraca uwagę na
trudne do wykonania czynności i bezpieczeństwo pracy.

V Sprawdzenie
Uczniowie najpierw samodzielnie sprawdzają wykonaną reperację przydzielonego wyrobu,
potem następuje kontrola koleżeńska. Ocenie podlega jakość i staranność wykonania zadania.

Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela analizują cały przebieg realizacji zadania pod kątem
jakości wyreperowanych wyrobów i skrócenia czasu wykonywania.
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów wskazuje na nieprawidłowości i jak ich unikać na
przyszłość.

Praca domowa
Opracuj scenariusz scenki przedstawiającej przyjęcie zamówienia od klienta na wykonanie
usługi kuśnierskiej. Wskazówek do wykonania pracy domowej odszukaj w materiale
nauczania.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach

Uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania
zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Kuśnierz 743 [02}

Moduł:

Technologia wytwarzania wyrobów futrzanych 743[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie usług kuśnierskich 743[02].Z2.06

Temat: Kalkulacja kosztów w zakładzie usługowym.

Cel ogólny:

Obliczanie ceny wykonania usługi.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić koszty bezpośrednie,

obliczyć zużycie materiałów potrzebnych do wykonywania usługi,

obliczyć koszty robocizny,

obliczyć koszty bezpośrednie,

określić koszty pośrednie - określić koszty związane z obsługą administracyjną

i zarządzaniem punktem usługowym,

sporządzić kalkulacje kosztów,

obliczyć cenę usługi.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych.


Czas:
3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne

ćwiczenia opracowane dla zespołów uczniowskich,

szablony wyrobów odzieżowych futrzanych,

opisy ogólne wyrobów,

cennik usług,

cennik materiałowy,

arkusze papieru do wykonywania układów szablonów.


Zadanie dla ucznia

Wymień składniki kosztów bezpośrednich, jakie poniesie punkt usługowy wykonując

futro damskie ze skór króliczych (z własnych materiałów).

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Podanie tematu.
2. Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Faza właściwa:
1. Realizacja tematu:

nauczyciel odwołując się do wiadomości uzyskanych przez uczniów podczas

wycieczki dydaktycznej do usługowego zakładu kuśnierskiego, kieruje dyskusją
dydaktyczną na temat ustalania ceny wykonania usługi kuśnierskiej,

uczniowie korzystając z pytań zadawanych przez nauczyciela, odpowiadają na nie,

ustalają podział kosztów wchodzących w cenę wyrobu,

nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2−4-osobowe, przydziela zadania i materiały

potrzebne do ich wykonania.

2. Wykonanie zadania:

uczniowie po zapoznaniu się z treścią zadań, dyskutują w grupach,

planują sposób wykonania zadania,

nauczyciel doradza i udziela dodatkowych informacji i wskazówek,

uczniowie obliczają zużycie materiałów w wyrobie kuśnierskim przydzielonym do

analizy i ustalają ich koszty,

ustalają koszty robocizny na podstawie cennika usług,

ustalają koszty bezpośrednie,

nauczyciel obserwuje aktywność i zaangażowanie uczniów w grupie.

3. Prezentacja i analiza zadania.

uczniowie omawiają sposób wykonywania ćwiczenia i przedstawiają wyniki.


Faza kończąca
1. Podsumowanie zajęć:

nauczyciel podsumowuje wykonanie zadania, zwracając uwagę na nieprawidłowości

jakie wystąpiły w trakcie jego wykonywania,

nauczyciel wyróżnia najlepiej pracujące grupy.

2. Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów:

nauczyciel ocenia uczniów biorąc pod uwagę przygotowanie teoretyczne oraz

poprawność wykonywania zadania,

nauczyciel zadaje pracę domową i podaje temat następnych zajęć.






Praca domowa
Wypisz w zeszycie składniki kosztów pośrednich związanych z wykonaniem futra damskiego
ze skór króliczych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach

Uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania
zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Charakterystyka i zakres produkcji usługowej


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zidentyfikuj zwierzęta futerkowe będące pod ochroną gatunku i których skórami nie

wolno handlować.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na gatunki zwierząt futerkowych pod
ochroną.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale nauczania treści dotyczące wykonania ćwiczenia,
2) wypisać zwierzęta futerkowe pod ochroną.


Zalecane metody nauczania

uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt uczniowski,

przybory do pisania ,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Zaplanuj wyposażenie usługowej pracowni kuśnierskiej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wyposażenie kuśnierskiego zakładu
usługowego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczących wyposażenia pracowni

kuśnierskich,

2) wypisać niezbędne wyposażenie,
3) scharakteryzować poszczególne elementy wyposażenia,
4) uzasadnić dobór wyposażenia,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt uczniowski,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Opracuj graficznie schemat usługowej pracowni kuśnierskiej o powierzchni 60m².

Rysunek wykonaj w skali 1:100.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na urządzenie i wyposażenie
kuśnierskiego zakładu usługowego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale nauczania treści dotyczących organizacji pracowni usługowej,
2) narysować schemat pracowni,
3) zaznaczyć niezbędne pomieszczenia,
4) rozmieścić maszyny i urządzenia zgodnie z wymogami bhp i ergonomii,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Do wykonania ćwiczenia uczeń powinien wykorzystać wiadomości i umiejętności nabyte
podczas realizacji jednostki modułowej Z2.02.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

papier milimetrowy,

przybory do rysowania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Wykonywanie wyrobów futrzarskich, napraw i przeróbek

w produkcji usługowej

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przedstaw w formie inscenizacji sposób obsługi klienta podczas przyjmowania zlecenia

na wykonanie usługi kuśnierskiej z materiałów powierzonych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na obsługę klienta.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przywitać klienta i zapytać o cel wizyty,
2) obejrzeć i dokonać oceny jakości dostarczonych materiałów,
3) doradzić klientowi odpowiedni fason wyrobu,
4) wykonać i zapisać pomiary klienta,
5) narysować wstępny projekt plastyczny bądź przedstawić propozycje żurnalowe,
6) wykonać i zapisać dodatkowe uwagi związane z budową figury klienta,
7) wypełnić druk w związku z przyjęciem zamówienia,
8) pożegnać klienta.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenie praktyczne,

Środki dydaktyczne.

poradnik dla ucznia,

kącik do inscenizacji,

skóry futerkowe,

taśma centymetrowa,

przybory do pisania,

druki zlecenia usługi,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dokonaj pomiarów figury klienta ze szczególnym zwróceniem uwagi na budowę

i ewentualne odchylenia od normy. Pomiary wykonaj na koleżance z grupy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na obsługę klienta i dokonywanie
pomiarów, przypomnieć symbolikę określonych pomiarów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem dydaktycznym,
2) przygotować klienta do wykonania pomiarów,
3) wykonać pomiary,
4) zapisać wyniki, posługując się symboliką pomiarów,
5) dyskretnie zapisać uwagi odnośnie ewentualnych odchyleń od normy,
6) wyniki przeprowadzonego ćwiczenia przekazać nauczycielowi do sprawdzenia.


Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne.

poradnik dla ucznia,

taśma centymetrowa, ekierka,

tabela pomiarów antropometrycznych,

przybory do pisania,

zeszyt uczniowski,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj projekt plastyczny czapki damskiej ze skór jagnięcych naturalnych z morą,

zgodnie z aktualnymi trendami mody. Technika rysunku dowolna.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel, zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z aktualnymi tendencjami mody – przejrzeć żurnale mody, czasopisma

odzieżowe,

2) wybrać model czapki biorąc pod uwagę rodzaj skóry futerkowej,
3) wykonać własny projekt plastyczny czapki damskiej, w oparciu o tendencje w modzie

i daną skórę.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

żurnale mody, czasopisma odzieżowe,

skóra jagnięca,

przybory do rysowania, malowania – dobrane do techniki wykonywania projektu,

blok rysunkowy,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 4

Zaplanuj czynności w zestawieniu chronologicznym przy wykonywaniu dowolnego

wyrobu futrzarskiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel, zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z aktualnymi tendencjami mody – przejrzeć żurnale mody i czasopisma

odzieżowe,

2) wybrać model wyrobu i zaplanować czynności, które należałoby wykonać przy

wytwarzaniu tego wyrobu,

3) zapisać w zeszycie uczniowskim opracowany projekt czynności w zestawieniu

chronologicznym,

4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

żurnale mody, czasopisma odzieżowe,

przybory do pisania,

zeszyt uczniowski,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Wykonaj wymianę zapięć w wyrobie odzieżowym, futrzanym – zapięcia na guziki

wymień na keski.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel, zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypruć stare zapięcia,
2) zaznaczyć miejsca wszycia haczyków i wszyć haczyki,
3) zaznaczyć szerokość zakładu,
4) zaznaczyć miejsca wszycia kółek i wszyć kółka,
5) podszyć podszewkę w przodach,
6) sprawdzić poprawność wykonania na manekinie.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

wyrób odzieżowy futrzany,

keski do wszycia,

stanowisko do pracy ręcznej,

przybory kuśnierskie: igła, naparstek,

narzędzia kuśnierskie: nóż, nożyczki, grzebień,

manekin,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 6

Wykonaj czapkę męską ze skór futerkowych (powierzonych) na zamówienie klienta.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania (J.M. − 743[02].Z2.05 Wykonywanie galanterii futrzanej).
Należy zwrócić uwagę na sposób wykonywania czapek męskich.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ustalić z klientem fason czapki,
2) zdjąć potrzebne wymiary z głowy klienta,
3) dobrać szablon zgodnie z ustaleniem,
4) dopasować szablon do zdjętych wymiarów,
5) wyreperować skóry,
6) nabić skóry,
7) rozplanować i wykroić elementy czapki,
8) otasiemkować elementy czapki i napikować sztywniki,
9) zszyć elementy czapki w całość,
10) wykroić i uszyć wkład,
11) wykończyć czapkę,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pokaz z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

stół do pracy ręcznej,

maszyna kuśnierska,

skóry futerkowe,

karton na szablony,

narzędzia kuśnierskie: nóż, kleszcze, grzebień,

przybory kuśnierskie: igła, naparstek, taśma centymetrowa,

dodatki: nici ręczne i maszynowe, taśma konfekcyjna, płótno sztywne, podszewka,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 7

Scharakteryzuj składniki kalkulacji kosztów wyrobu usługowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na składniki kalkulacji usług
kuśnierskich.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przedstawić podział kosztów,
2) scharakteryzować koszty bezpośrednie,
3) scharakteryzować koszty pośrednie.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt uczniowski,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 8

Określ koszty związane z wykonaniem wybranej usługi.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na określanie kosztów wykonania
usługi.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ustalić koszty bezpośrednie mając dane: materiały podstawowe i pomocnicze oraz cenę

usługi według cennika usług,

2) ustalić koszty pośrednie na podstawie średniej rocznej kosztów związanych z obsługą

punktu usługowego (czynsz, telefon, środki czystości itp.),

3) ustalić zysk,
4) ustalić cenę wykonania usługi sumując koszty pośrednie, bezpośrednie i zysk.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt uczniowski,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 9

Wyreperuj uszkodzenia w wyrobie kuśnierskim. Dobierz metody reperacji do rodzaju

uszkodzenia oraz potrzebne materiały.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na określanie rodzajów uszkodzeń
występujących w wyrobach futrzarskich oraz metody i zasady ich usuwania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z tekstem przewodnim do ćwiczenia,
2) wykonać ćwiczenie zgodnie z tekstem przewodnim.

Tekst przewodni do ćwiczenia

I Informacje (pytania prowadzące)
1. Jakie uszkodzenia wyrobów powstają podczas ich użytkowania?
2. Czy wszystkie wyroby użytkowane nadają się do reperacji?
3. Jakimi metodami reperuje się uszkodzenia w wyrobach futrzanych?
4. Od czego zależy dobór metody reperacji?
5. Jakie są zasady dobierania materiałów do wykonania naprawy?
6. Jakie czynności w zestawieniu chronologicznym należy wykonać podczas naprawy

przydzielonego wyrobu?

7. Na co należy zwrócić uwagę przy kontroli wyrobu po reperacji?

II Planowanie (polecenia prowadzące)
1. Zaproponuj metody sprawdzianu przydatności wyrobów futrzarskich do reperacji.
2. Zaproponuj metody reperacji uszkodzeń w wyrobach.
3. Zaproponuj materiały potrzebne do wykonania usługi.
4. Zaproponuj narzędzia, przybory i maszyny niezbędne do wykonania usługi.
5. Zaproponuj sposób kontroli wyrobu po naprawie.
6. Zaproponuj kolejność czynności podczas naprawy.
7. Zaproponuj podział pracy w grupie.

III Ustalenia
1. Uczniowie omawiają z nauczycielem wszystkie punkty etapu planowania.
2. Uczniowie odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela.

IV Wykonanie
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie:
1. uczniowie sporządzają listę materiałów, które należy zakupić lub pobrać z magazynu,

przeprowadzają analizę kosztów usługi,

2. przygotowują stanowisko pracy i materiały do wykonania zadania,
3. uczniowie pracują w grupach, przeglądają przydzielone wyroby kuśnierskie

przeznaczone do reperacji,

4. oceniają, przeprowadzając badania organoleptyczne, czy przydzielone wyroby nadają się

do reperacji,

5. wyszukują uszkodzenia i zaznaczają je,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. dyskutują w grupach i dobierają najwłaściwsze metody reperacji uszkodzeń,
7. dobierają potrzebne materiały do wykonania usługi,
8. dobierają narzędzia, przybory i maszyny,
9. przygotowują stanowisko pracy i materiały do wykonania zadania,
10. dokonują napraw wyrobów,
11. dokonują samokontroli wykonywanych czynności.
Nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem wykonywanych prac, zwraca uwagę na
trudne do wykonania czynności i bezpieczeństwo pracy.

V Sprawdzenie
Uczniowie najpierw samodzielnie sprawdzają wykonaną reperację przydzielonego wyrobu,
potem następuje kontrola koleżeńska. Ocenie podlega jakość i staranność wykonania zadania.

VI Analiza końcowa
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela analizują cały przebieg realizacji zadania pod kątem
jakości wyreperowanych wyrobów i skrócenia czasu wykonania.
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów, wskazuje na nieprawidłowości i jak ich unikać.


Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt uczniowski,

wyrób kuśnierski przeznaczony do renowacji,

materiały: nici ręczne, maszynowe i inne potrzebne do dokonania reperacji,

maszyny: kuśnierska i stębnowa,

narzędzia kuśnierskie: nóż, nożyce, grzebień,

przybory kuśnierskie: igła, naparstek, taśma centymetrowa, linia z podziałką,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.3. Błędy występujące w futrach i sposoby ich usuwania


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj błędy futra wykonanego na figurę normalną, a włożonego na figurę

pochyłą. Dostosuj szablon futra do wykonania poprawek i sprawdź efekt, wykonując model
z materiału zastępczego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na przyczyny powstawania błędów
w wyrobach kuśnierskich oraz na sposoby ich usuwania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) założyć futro na sylwetkę pochyłą,
2) sprawdzić sposób układania się futra,
3) wychwycić zauważone błędy,
4) dokonać analizy błędów w celu dobrania sposobu usunięcia,
5) sprawdź efekty naniesionych poprawek, wykonując model odzieży z materiału

zastępczego,

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

futro damskie,

arkusz papieru do obrysowania szablonów,

materiał do wykonania modelu,

przybory do kreślenia i rysowania: linia z podziałką centymetrową, ołówek, pisaki,

przybory kuśnierskie: taśma centymetrowa, kreda krawiecka, szpilki,

nożyczki,

maszyna stębnowa.

Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj błędy futra wykonanego na figurę normalną, a włożonego na figurę

sprężystą. Dostosuj szablon futra do wykonania poprawek i sprawdź efekt wykonując model
z materiału zastępczego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na przyczyny powstawania błędów
w wyrobach kuśnierskich oraz na sposoby ich usuwania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) założyć futro na sylwetkę sprężystą,
3) sprawdzić sposób układania się futra,
4) wychwycić zauważone błędy,
5) dokonać analizy błędów w celu dobrania sposobu usunięcia,
6) sprawdź efekty naniesionych poprawek wykonując model odzieży z materiału

zastępczego,

7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

futro damskie,

arkusz papieru do obrysowania szablonów,

materiał do wykonania modelu,

przybory do kreślenia i rysowania: linia z podziałką centymetrową, ołówek, pisaki,

przybory kuśnierskie: taśma centymetrowa, kreda krawiecka,szpilki,

nożyczki,

maszyna stębnowa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie usług
kuśnierskich”

Test składa się z 26 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 24 są poziomu
podstawowego,

zadania 5, 9, 18, 19, 25, 26 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 24 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. b, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. b, 10. b, 11. a,
12. a, 13.c, 14. d, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. b, 21. a, 22. b, 23. a, 24. c,
25. c, 26. b

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Znać sposoby wykonywania szablonów
w produkcji usługowej

A

P

b

2

Rozpoznać symbole pomiarów

B

P

b

3

Rozpoznać sposoby wykonywania pomiarów
krawieckich

B

P

a

4

Znać cechy modelowania przestrzennego

A

P

b

5

Określić teoretycznie zużycie tkaniny
wzmacniającej

C

PP

b

6

Wymienić składniki ceny usługi

A

P

a

7

Rozróżnić koszt wykonania usługi

B

P

b

8

Znać wpływ układu skór na wygląd sylwetki

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9

Dobrać sposób usuwania błędu konstrukcyjnego

C

PP

b

10 Znać zasady rozkroju poszewki wykończeniowej

A

P

b

11 Nazwać proces odnawiania i odświeżania wyrobu

futrzanego

A

P

a

12 Znać sposób usuwania błędów konstrukcyjnych

A

P

a

13 Nazwać rodzaj zakładu wytwarzającego wyroby

futrzane na miarę

A

P

c

14 Przedstawić cechy rysunku modelowego

B

P

d

15 Znać sposób zdejmowania pomiarów krawieckich

A

P

b

16 Rozpoznać pomiary krawieckie

B

P

c

17 Znać sposoby modelowania wyrobów futrzanych

A

P

c

18 Określić teoretyczne normy zużycia materiałów

C

PP

b

19 Określić teoretyczne zużycie skór na wyroby

kuśnierskie

C

PP

c

20 Rozróżnić koszty wykonania wyrobu usługowego

B

P

b

21 Znać sposoby oceny przydatności skór w zakładach

usługowych

A

P

a

22 Znać wpływ układu skór w wyrobie na wygląd

sylwetki

A

P

b

23 Znać przyczyny rozchodzenie się przodów w futrze

A

P

a

24 Przedstawić sposoby przechowywania skór

wyprawionych

B

P

c

25 Określić rodzaj usługi

C

PP

c

26 Dobrać sposób usuwania błędów konstrukcyjnych

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 26 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Szablony wyrobów usługowych wykonuje się na podstawie pomiarów

a) antropometrycznych.
b) klienta.
c) z tabel.
d) pomocniczych.


2. Symbole pomiarów SyTy i obt oznaczają

a) szerokość barków i obwód tali.
b) łuk długości pleców i obwód bioder.
c) długość wyrobu i obwód tali.
d) długość rękawa i obwód szyi.

3. Rysunek przedstawia sposób pomiaru

a) obwodu klatki piersiowej.
b) obwodu bioder.
c) szerokości przodu.
d) długości przodu.

4. Modelowanie przestrzenne to modelowanie

a) na płaszczyźnie.
b) na bryle.
c) na siatce.
d) na formach.


5. Teoretyczne zużycie tkaniny wzmacniającej o szerokości 140 cm na futro o długości 120

cm i długości rękawa 60. wyniesie około
a) 170 cm.
b) 195 cm.
c) 220 cm.
d) 250 cm.


6. Na cenę usługi składają się koszty

a) bezpośrednie i pośrednie.
b) materiałów podstawowych i pomocniczych.
c) robocizny i materiałów.
d) eksploatacji maszyn.

7. W usługowej pracowni kuśnierskiej wydatki na materiały podstawowe wchodzą w skład

kosztów
a) pośrednich.
b) bezpośrednich.
c) ogólnych.
d) robocizny.


8. Odpowiednim układem skór w wyrobie dla sylwetki niskiej i korpulentnej będzie układ

a) poziomy.
b) pionowy.
c) skośny.
d) mieszany.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

9. Zachodzące przody w futrze można usunąć przez

a) wydłużenie przodu górą.
b) skrócenie przodu górą.
c) pogłębienie zaszewki piersiowej.
d) pogłębienie zaszewki barkowej.

10. Szablony do rozkroju podszewki wykończeniowej układa się

a) po skosie.
b) po długości.
c) po szerokości.
d) obojętnie w jakim kierunku.

11. Odnawianie i odświeżanie używanego wyrobu futrzanego nazywamy

a) renowacją.
b) konfekcjonowaniem.
c) modelowaniem fasonu.
d) przeróbką.


12. Wadliwe układanie się rękawa przedstawione na rysunku należy usunąć przez

a) obniżenie kuli rękawa.
b) podwyższenie kuli rękawa.
c) skrócenie ramienia.
d) skrócenie rękawa.

13. Wyroby futrzane szyte na miarę wykonuje się w zakładach

a) przemysłowych.
b) konfekcyjnych.
c) kuśnierskich usługowych.
d) krawieckich usługowych.

14. Rysunek modelowy wyrobu usługowego powinien przedstawiać

a) ogólny zarys wyrobu.
b) przód wyrobu.
c) tył wyrobu.
d) przód i tył ze szczegółami.


15. Obwód talii to wymiar, który mierzy się

a) w miejscu największej wypukłości pośladków.
b) w miejscu największego przewężenia tułowia.
c) pod pachami przez klatkę piersiową.
d) przez biodra z uwzględnieniem wypukłości brzucha.


16. Rysunek przedstawia pomiary

a) długości tułowia.
b) długości pleców.
c) długości wyrobu.
d) długości spódnicy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

17. Modelowanie form wyrobu na manekinie to modelowanie

a) na płasko.
b) na siatce.
c) przestrzenne.
d) na szablonie.

18. Orientacyjne zużycie podszewki o szer. 140 cm na kurtkę o wymiarach dł. 90 cm,

szerokość dołem 150 cm, długość rękawa 65 cm, wynosi około

a) 120 cm.
b) 170 cm.
c) 200 cm.
d) 210 cm.


19. Orientacyjne zużycie skór króliczych o wymiarach powierzchni użytkowej: dł. skóry 30

cm i szer. 25 cm na błam przedstawiony na rysunku wynosi


a) 12 szt.
b) 18 szt.
c) 24 szt.
d) 20 szt.

20. W usługowej pracowni kuśnierskiej wydatki za energię elektryczną i gaz wchodzą

w skład kosztów
a) robocizny.
b) pośrednich.
c) bezpośrednich.
d) ogólnych.

21. Przydatność skór do wykonania usługi określa się za pomocą badań

a) organoleptycznych.
b) laboratoryjnych.
c) fizycznych.
d) chemicznych.


22. Skośny układ skór w wyrobie korzystnie wpływa na wygląd sylwetki

a) szczupłej i niskiej.
b) tęgiej i wysokiej.
c) tęgiej i niskiej.
d) korpulentnej i niskiej.


23. Przyczyną rozchodzenia się przodów na boki w futrze są

a) za długie przody.
b) za krótkie przody górą.
c) za wąskie plecy.
d) za mały podkrój szyi.


24. Skóry wyprawione workowo należy przechowywać

a) w stosach na półkach.
b) w paczkach na półkach.
c) w wiązkach na wieszakach.
d) pojedynczo na regałach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

25. Usługa polegająca na zmianie fasonu wyrobu odzieżowego to

a) reperacja.
b) renowacja.
c) przeróbka.
d) modelowanie form.


26. Fałdy poprzeczne w górze rękawa należy usunąć przez

a) pogłębienie pachy.
b) obniżenie kuli rękawa.
c) skrócenie rękawa.
d) poszerzenie rękawa na linii pachy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Wykonywanie usług kuśnierskich


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

23

a

b

c

d

24

a

b

c

d

25

a

b

c

d

26

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Test II

Test praktyczny typu „próba pracy” dla jednostki modułowej
„Wykonywanie usług kuśnierskich” 743[02].Z2.06

Treść zadania


Skróć rękawy przy futrze, dopasowując ich długość do figury klientki.

Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych umiejętności

w zakresie obsługi klienta, wiedzy teoretycznej i sprawności wykonania czynności
praktycznych związanych z wykonywaniem usług. Uczniowi należy stworzyć możliwość
inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonania zadania: zorganizowania
stanowiska pracy oraz wykazania się wiedzą teoretyczną i odpowiednimi umiejętnościami
w zakresie wykonywania przeróbek. Jest to jednocześnie możliwość samodzielnego
sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy podjętych
działań praktycznych.

Zadaniem nauczyciela jest stworzenia warunków umożliwiających uczniowi wykonania

zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie.

Uczeń powinien mieć udostępnione:

stanowisko pracy z pełnym wyposażeniem,

futro damskie,

materiały potrzebne do wykonania usługi: nici do szycia ręcznego, taśma konfekcyjna.

Nauczyciel powinien:

zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska w warsztatach szkolnych lub

zakładzie produkcyjnym,

przydzielić uczniowi futro do skrócenia rękawów i potrzebne materiały,

skontrolować przygotowany przez ucznia wykaz czynności, które będzie wykonywał,

określić czas wykonania zadania,

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,

na bieżąco kontrolować pracę ucznia,

dokonać oceny wykonanej pracy.

Uczeń powinien:

zapoznać się z treścią zadania,

dobrać i założyć odzież ochronną,

zapisać plan czynności wynikających z treści zadania,

zorganizować stanowisko pracy,

przystąpić do wykonania zadania,

sprawdzić poprawność wykonania zadania,

uporządkować stanowisko pracy,

dokonać oceny wykonanej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Umiejętności podlegające ocenie:


Lp.

Czynność wykonywana przez ucznia

Punkty do
uzyskania

Punkty
uzyskane

1.

Dobieranie odzieży ochronnej

5

2.

Zapoznanie się z treścią zadań
i zapisanie planu pracy

10

3.

Przygotowanie stanowiska pracy:

zabezpieczenie pod względem bhp,

zachowanie ładu i porządku na stanowisku pracy.

10

4.

Wykonanie zadania:

przyjęcie usługi do wykonania,

przymierzenie futra na klientce,

ustalenie długości rękawów,

odprucie podszewki i przewinięć dołów rękawów,

zaznaczenie skrócenia,

obcięcie rękawów dołem do ustalonej długości,

podwinięcie dołu rękawów,

wykończenie rękawów dołem-przyszycie
podszewki,

sprawdzenie poprawności wykonania – miara na
klientce,

uporządkowanie stanowiska pracy,

samoocena wykonanej pracy.

55

5
5
5
5
5
5
5

5

5
5
5

5.

Zaprezentowanie wykonanego zadania:

omówienie efektów swojej pracy,

omówienie przebiegu wykonania pracy,

sformułowanie wniosków związanych z realizacją,
zadania.

20
10

5
5

Razem

100

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Liczba punktów

uzyskanych

dopuszczający

60÷70

dostateczny

71÷80

dobry

81÷95

bardzo dobry

96÷100

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. LITERATURA

1. Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo 2. WSiP, Warszawa 1986
2. Burzyński Cz., Dzieża R., Suliga A., Duda I.: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1986
3. Burzyński Cz., Suliga A.: Kuśnierstwo cz.1. WSiP, Warszawa 1986
4. Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1998
5. Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy. WSiP, Warszawa 1985
6. Samek P. (tłumaczyła z języka niemieckiego): Krawiectwo Materiałoznawstwo. WSiP,

Spółka Akcyjna Warszawa 1999

7. http: //wikipedia.org /

