Konspekt zajęć zintegrowanych
z elementami edukacji ogólnotechnicznej
w klasie I
Krąg tematyczny: Odżywiam się zdrowo.
Temat dnia: Co kto lubi?
Cele ogólne:
♦
Nauka pisania litery „s”, „S”,
♦
Doskonalenie techniki głośnego czytania
♦
Kształtowanie pojęcia liczby 5 w aspektach: kardynalnym i porządkowym,
♦
Nauka pisania liczby 5,
♦
Rozpoznawanie warzyw i ich znaczenie wartości odżywczych,
♦
Sporządzanie potraw z różnych warzyw,
♦
Rozdrabnianie warzyw – dobór podstawowych narzędzi i przyborów do ręcznej
obróbki warzyw,
♦
Higiena przygotowania i spożywania posiłków.
Cele operacyjne:
♦
Rozwiązuje zagadki
♦
Rozumie znaczenie warzyw w odżywianiu człowieka,
♦
Nazywa i rozróżnia różne warzywa,
♦
Uważnie słucha tekstów czytanych przez nauczyciela,
♦
Wypowiada się na temat ulubionych warzyw i potraw,
♦
Pisze litery „s”, „S” oraz ich połączenia z innymi literami,
♦
Tworzy wyrazy z sylab i zapisuje je,
♦
Rozumie czytany tekst, potrafi czytać go ze zrozumieniem i głośno,
♦
Rozumie pojęcie liczby 5 we wszystkich aspektach, poprawnie pisze cyfrę 5,
♦
Ruchem ciała przedstawia czynności przy wykonywaniu surówki,
♦
Posługuje się nożem i tarką,
♦
Rozdrabnia warzywa z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy,
♦
Prawidłowo planuje swoją pracę,
♦
Rozumie potrzebę zdrowego żywienia.
Metody:
pokaz, rozmowa, praktyczne działanie, ćwiczenia
Forma organizacji pracy:
indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktycz
ne:
Podręcznik „Już w szkole” semestr I, Ćwiczenia część druga „Już w szkole”,
ilustracje, naturalne okazy warzyw, tekst wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”,
liczmany, piłka, ściereczka, fartuszek, nóż, tarka, sztućce, miska, talerzyk, sól, cukier,
Czas zajęć: 4 jednostki lekcyjne
Przebieg zajęć
1.Rozwiązywanie zagadek o warzywach.
•
Nauczycielka głośno czyta tekst zagadki, uczniowie odpowiadają.
2.Rozpoznawanie warzyw po zapachu, dotyku i smaku.
•
Nauczycielka wybiera 6 uczniów, zawiązuje im chustki na oczy. Każde dziecko
otrzymuje do ręki jakieś warzywo. Stara się je rozpoznać za pomocą dotyku, zapachu
lub smaku.
2
3.Głośne odczytanie przez nauczyciela wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”.
•
Wyodrębnienie warzyw występujących w wierszu.
−
Jakie nazwy warzyw zapamiętaliście?
4.Układanie naturalnych okazów warzyw na przygotowanym straganie (ławka),
które występowały w wierszu.
5.Próba inscenizacji wiersza.
•
Nauczycielka wybiera kilkoro uczniów i przydziela im warzywa ze straganu. Czyta
jeszcze raz głośno tekst wiersza, a dzieci wykonują gesty improwizujące rozmowę
warzyw.
6.Rozmowa na temat znaczenia warzyw w codziennym jadłospisie.
−
Pod jaką postacią zjadamy warzywa?
−
Co możemy zrobić z warzyw?
(surowe, gotowane, soki, przetwory, sałatki, surówki)
−
Dlaczego warzywa są zdrowe?
(znaczenie witamin)
−
Jakie wy lubicie najbardziej warzywa?
7.Głośne odczytanie tekstu „Co kto lubi” przez nauczyciela (Podręcznik str. 31)
•
Zapoznanie z nowymi bohaterami elementarza Sylwkiem i Sylwią.
•
Rozmowa na temat ulubionych potraw Sylwka i Sylwii.
−
Co lubi Sylwek? (selery)
−
Co lubi Sylwia? (sok malinowy, lody bakaliowe, owoce cytrusowe)
8.Odszukanie wśród warzyw na straganie selera.
•
Próba opisu tego warzywa.
−
Z jakich części się składa?
−
Które części tej rośliny są jadalne?
−
Jak wyglądają poszczególne części?
9.Wprowadzenie litery „s” i „S” na podstawie wyrazów „seler”, „Sylwek”.
•
Pisanie nowej litery w izolacji oraz w połączeniu z innymi literami (Ćwiczenia drugie
str. 16 z. 1)
•
Tworzenie wyrazów z sylab – odczytanie i zapisanie ich w zeszycie ćwiczeń
3
(Ćwiczenia drugie str. 16 z. 2)
•
Głośne indywidualne czytanie tekstu „Co kto lubi” przez uczniów.
10.Zabawa ruchowa z piłką.
•
Dzieci ustawiają się w kole. Jedno dziecko z piłką wchodzi do środka. Rzuca piłkę do
każdego dziecka, jednocześnie wypowiada nazwę jakiegoś warzywa. Za złapanie piłki
zdobywa się jeden punkt. Piłki nie należy łapać, gdy padnie hasło „seler”, w
przeciwnym wypadku traci się punkt. Po zabawie dzieci liczą uzyskane punkty.
11.Monografia liczby 5.
•
Dzisiaj będziemy robić surówkę z selera.
−
Jakie produkty są nam potrzebne do wykonania surówki?
•
Nauczyciel prezentuje cztery składniki: seler, orzechy włoskie, cytryna i cukier.
Tworzy zbiór 4 – elementowy.
•
Dzieci tworzą na ławkach zbiory z wykorzystaniem liczmanów – przeliczają,
porównują liczebność zbiorów.
−
O jakim składniku zapomnieliśmy?
•
Nauczyciel dokłada do swojego zbioru sól w pojemniku, ponieważ do surówki warto
dodać szczyptę soli do smaku.
−
Ile elementów mamy teraz w swoim zbiorze?
−
Co zrobicie, aby wasze zbiory były takie same, miały tyle samo elementów?
•
Dzieci dokładają liczmany, przeliczają.
•
Podawanie przez dzieci przykładów zbiorów 5 – elementowych (np. 5 palców u
jednej ręki)
12.Wprowadzenie znaku graficznego liczby 5 – podpis do zbioru.
•
Pokaz pisania cyfry 5 na tablicy.
•
Pisanie cyfry 5 w powietrzu, na ławce palcem oraz w zeszycie ćwiczeń pod
kierunkiem nauczyciela (ćwiczenia drugie str. 17 z. 1, 2, 3)
13.Aspekt porządkowy liczby 5.
•
Już wiemy jakie produkty będą nam potrzebne do wykonania surówki. Teraz
posłuchajcie: co musimy zrobić i w jakiej kolejności.
4
•
Nauczyciel omawia poszczególne etapy wykonania surówki, przypinając na tablicy
ilustracje.
Pierwsza czynność – zetrzeć seler na tarce.
−
Jak nazywa się ten przedmiot? (tarka)
−
Do czego służy? (do rozdrabniania)
−
Jakie warzywa i owoce możemy dzięki tarce rozdrobnić? (twarde owoce i warzywa)
Druga czynność – skropić cytryną starty seler.
−
O czym musimy pamiętać zanim przekroimy cytrynę? (o umyciu)
−
Jak należy bezpiecznie przekroić cytrynę, aby się nie skaleczyć?
Trzecia czynność – pokroić orzechy i wsypać do miski.
−
Do czego służy ta deseczka? (do krojenia)
−
Jak należy obchodzić się z nożem?
−
Jak należy trzymać nóż?
Czwarta czynność – przyprawić cukrem i solą do smaku
Piąta czynność – wymieszać wszystkie składniki.
−
Z ilu etapów będzie się składać nasza praca?
14.Ćwiczenia ruchowe – ruch sytuacyjny.
•
Uczniowie stoją przy ławkach. Na podane przez nauczyciela hasło (np. zetrzyj seler,
pokrój orzechy itd.) uczniowie reagują ruchem, przedstawiając daną czynność –
utrwalanie poszczególnych czynności w podanej kolejności.
15.Wykonanie surówki z selera.
•
Przygotowanie stanowisk pracy.
•
Rozłożenie ściereczek, założenie fartuszków.
•
Przygotowanie potrzebnych produktów i narzędzi do wykonania surówki (nóż, tarka,
deska do krojenia, miska, łyżeczka, talerzyk)
•
Ustalenie zasad bezpiecznego posługiwania się tarką i nożem. Nauczyciel pokazuje,
jak należy trzymać tarkę i w jaki sposób trzeba trzeć seler, aby się nie skaleczyć.
Zwraca również uwagę i pokazuje jak należy kroić orzechy włoskie na desce.
•
Zachowanie higieny – umycie rąk przed przystąpieniem do pracy, zachowanie
czystości i porządku w miejscu pracy.
5
•
Przystąpienie do wykonania surówki. Uwaga! Selery powinny być już obrane. Jeżeli
nie są obrane – robi to nauczyciel. Orzechy powinny być łuskane.
•
W czasie wykonywania przez uczniów surówki nauczyciel chodząc po klasie,
pomaga i doradza w poszczególnych czynnościach.
16.Sprzątanie stanowisk pracy.
17.Ocena smakowa surówek.
18.Wspólne spożycie posiłku.
19.Podsumowanie dnia.
Uczniowie indywidualnie wypowiadają się dokończając zdania typu:
Potrafię już zrobić...
Nauczyłem się...
Warzywa są...
opracowała mgr Jolanta Włodarczyk
nauczyciel nauczania zintegrowanego, SP 65
6
Aneks
1. Zagadki o warzywach.
7
Zagadki
Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, a pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno, wnet z ziemi
wyskoczy. (marchew)
Ma gruby brzuszek i ogonek mały.
Będzie z niego pewnie barszczyk
doskonały. (burak)
Jak się zwie ta główka?
Będzie z niej surówka. (kapusta)
Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę,
ma bielutki korzeń i zieloną natkę. (pietruszka)
Taka jest jej natura wścibska,
że nam z oczu łzy wyciska. (cebula)
Nie jest skoczkiem, ma tyczkę,
przerośnie ogrodniczkę. zdobi
działki i ogródki, w nazwie ma trzy nutki. (fasola)
8
Jan Brzechwa
„Na straganie”
Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
−
Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie Koprze.
−
Cóż się dziwić, mój Szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!
Rzecze na to Kalarepka:
−
Spójrz na rzepę – ta jest krzepka!
Groch po brzuszku Rzepkę klepie:
−
Jak tam, Rzepo? Coraz lepiej?
−
Dzięki, dzięki, panie Grochu,
Jakoś żyje się po trochu,
Lech Pietruszka – z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może.
−
A to feler –
Westchnął Seler.
Burak stroni od Cebuli,
A Cebula doń się czuli:
−
Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?
Burak tylko nos zatyka:
−
Niech to pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą.
−
A to feler –
Westchnął Seler.
9
Naraz słychać głos Fasoli:
−
Gdzie się pani tu gramoli?!
−
Nie bądź dla mnie taka wielka!-
Odpowiada jej brukselka.
−
Widzieliście, jaka krewka!-
Zaperzyła się Marchewka.
−
Niech rozsądzi nas Kapusta!
−
Co, Kapusta?! Głowa pusta?!
A Kapusta rzecze smutnie:
−
Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!
−
A to feler –
Westchnął Seler.
10