background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
 
Jan Kania 
 
 
 
 
 
 

Użytkowanie  urządzeń  pneumatycznych  i  hydraulicznych 
stosowanych w górnictwie podziemnym  
711[02].Z4.03 

 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Łukasz Orzech 
mgr inż. Aleksander Wrana 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
dr inż. Jan Kania 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 

 

 

 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].Z4.03 
„Użytkowanie  urządzeń  pneumatycznych  i  hydraulicznych  stosowanych  w  górnictwie 
podziemnym”,

 

zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu górnik eksploatacji 

podziemnej. 

 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Wiadomości wstępne 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Przetworniki energii 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Elementy sterowania, elementy pomocnicze i uszczelnienia 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Układy hydrauliczne i pneumatyczne maszyn i urządzeń górniczych 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7. Literatura 

33 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Użytkowanie urządzeń pneumatycznych 

i  hydraulicznych  stosowanych  w  górnictwie  podziemnym”,  który  będzie  pomocny  w 
prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  górnik  eksploatacji 
podziemnej 711[02].Z4.03. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze układów hydraulicznych i pneumatycznych), 

 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

symulacji na stanowiskach w warsztatach, w rzeczywistych warunkach pracy (w kopalni), 
na stanowiskach demonstracyjnych np. w ośrodkach mechanizacji górnictwa. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

Sprawdzanie  i  ocenianie  postępów  ucznia  powinno  być  realizowane  za  pomocą  badań  

kształtujących  i  sumatywnych.  W  tym  celu  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym 
w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

Sprawdzanie  i  ocenianie  osiągnięć  ucznia  powinno  być  realizowane  z  uwzględnieniem 

ustalonych wymagań i zgodnie z wewnątrzszkolnym systemem oceniania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

711[02].Z4.01 

Wykonywanie prac na  

powierzchni kopalni 

711[02].Z4.02 

U

żytkowanie urządzeń 

transportowych 

711[02].Z4.03 

U

żytkowanie urządzeń pneumatycznych 

i hydraulicznych stosowanych  

w górnictwie podziemnym 

711[02].Z4 

Urz

ądzenia górnicze 

711[02].Z4.04 

U

żytkowanie maszyn do urabiania  

ładowania urobku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej  uczeń powinien umieć: 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

rozróżniać podstawowe wielkości mechaniczne i elektryczne oraz ich jednostki, 

 

analizować proste schematy kinematyczne części maszyn, 

 

wykonywać rysunki części maszyn, 

 

analizować układy napędowe maszyn, 

 

posługiwać się typowo górniczymi określeniami stosowanymi w nomenklaturze górniczej, 

 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  pracy  przy  obsłudze  maszyn 
i urządzeń mechanicznych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wskazać  zastosowanie  urządzeń  pneumatycznych  i  elektropneumatycznych  w  górnictwie 
podziemnym, 

 

wskazać  zastosowanie  urządzeń  hydraulicznych  i  elektrohydraulicznych  w  górnictwie 
podziemnym, 

 

scharakteryzować sterowanie hydrauliczne urządzeń górniczych, 

 

wyjaśnić zasadę działania elementów urządzeń hydraulicznych, 

 

wyjaśnić zasadę działania układów hydraulicznych, 

 

rozróżnić elementy składowe napędów hydraulicznych maszyn górniczych, 

 

określić zastosowanie napędów hydraulicznych stosowanych w urządzeniach górniczych, 

 

scharakteryzować urządzenia hydrauliki siłowej, 

 

objaśnić  zasadę  pracy  układów  hydraulicznych  podstawowych  maszyn  do  eksploatacji 
złóż, 

 

dobrać podsadzkę hydrauliczną do warunków geologicznych, 

 

użytkować indywidualne stojaki hydrauliczne, 

 

obsłużyć sterowanie hydrauliczne sekcji obudowy zmechanizowanej w ścianie, 

 

przeprowadzić przeglądy urządzeń hydraulicznych zgodnie z harmonogramem, 

 

sporządzić schemat hydrauliczny wrębiarki, 

 

scharakteryzować schemat układu hydraulicznego kombajny ścianowego i chodnikowego, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej przy 
użytkowaniu urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Urządzenia górnicze 711[02].Z4 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie  urządzeń  pneumatycznych  i  hydraulicznych 
stosowanych w górnictwie podziemnym 711[02].Z4.03 

    Temat:  Układy hydrauliczne maszyn i urządzeń górniczych. 

Cel ogólny: 

Rozpoznawanie  i  rysowanie  schematów  hydraulicznych  stosowanych 
w maszynach górniczych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dopasować schemat hydrauliczny do danej maszyny górniczej, 

 

rozróżnić przetworniki energii hydraulicznej, 

 

rozróżnić elementy sterowania stosowane w układach hydraulicznych maszyn, 

 

rozróżnić elementy pomocnicze stosowane w układach hydraulicznych maszyn, 

 

określić symbole graficzne elementów hydraulicznych, 

 

przedstawić dany układ hydrauliczny za pomocą symboli graficznych, 

 

posłużyć  się  dokumentacją  techniczno-ruchową  danej  maszyny  bądź  urządzenia 
górniczego, 

 

opisać budowę i omówić zasadę działania układów hydraulicznych maszyn górniczych. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

prezentacji uzyskanych wyników i oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze układów hydraulicznych maszyn górniczych), 

 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów. 

 

Środki dydaktyczne

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn i urządzeń górniczych (DTR-ki), 

 

materiały dydaktyczne, 

 

Poradnik górnika. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w zespołach 2–osobowych. 

 

Czas trwania zajęć

 

90 minut. 

 

Uczestnicy:  

 

uczniowie szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie  uczniom  zasad  pracy  metodą  tekstu  przewodniego,  pokazu  z  objaśnieniem, 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów. 

4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca  metodą  tekstu  przewodniego,  pokazu  z  objaśnieniem  oraz  projekcja  filmów, 

przeźroczy i foliogramów. 

 

Faza I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Co to jest napęd hydrauliczny? 
2.  Co to jest schemat hydrauliczny? 
3.  Co to jest symbol graficzny elementu hydraulicznego? 
4.  Co to są przetworniki energii? 
5.  Jakie znasz rodzaje przetworników energii stosowanych w układach hydraulicznych? 
6.  Co to są elementy sterowania? 
7.  Jakie znasz elementy sterowania stosowane w układach hydraulicznych? 
8.  Jakie znasz elementy pomocnicze stosowane w układach hydraulicznych? 

 

Faza II. Ustalenie 
Uczniowie: 
1.  Ustalają z układem hydraulicznym jakiej maszyny górniczej mają do czynienia,  
2.  Szukają 

dokumentacjach 

techniczno-ruchowych 

maszyn 

rozpoznany 

układ 

hydrauliczny,  

3.  Pracując  w  zespołach  zastanawiają  się  gdzie  jeszcze  dany  układ  hydrauliczny  może  być 

zastosowany, 

4.  Konsultują  wypracowane  w  grupie  ustalenia  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 

poprawki. 

 
Faza III. Wykonanie 
Uczniowie:

 

1.  Samodzielnie  wykonują  schemat  hydrauliczny  danej  maszyny  przedstawiony  za  pomocą 

symboli graficznych,  

2.  Opisują budowę i zasadę działania układu hydraulicznego, 
3.  Prezentują wykonany przez siebie schemat oraz opisują jego zasadę działania. 

 

Faza IV. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania. 
2.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 
 
Faza V. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Urządzenia górnicze 711[02].Z4 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie  urządzeń  pneumatycznych  i  hydraulicznych 
stosowanych w górnictwie podziemnym 

 

711[02].Z4.03 

 Temat:  Użytkowanie urządzeń hydraulicznych stosowanych w górnictwie podziemnym. 

Cel ogólny:  Lokalizacja  i  usuwanie  niesprawności  urządzeń  hydraulicznych  stosowanych 

w górnictwie podziemnym.

 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wstępnie rozpoznać możliwą usterkę, 

 

zanalizować przyczynę niesprawności, 

 

zlokalizować usterkę, 

 

zaproponować możliwy sposób usunięcia niesprawności. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu.

 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

  tekstu przewodniego, 

  pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

  projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

plansze i modele, 

 

DTR –ki, 

 

Poradnik górnika. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w zespołach 4–osobowych. 

 
Czas trwania zajęć

 

90 minut. 

 
Uczestnicy:  

 

uczniowie szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zadanie dla ucznia: 

Nauczyciel  przygotowuje  dla  każdego  zespołu  uczniowskiego  szczegółowy  opis  awarii 

maszyny  bądź  urządzenia  górniczego  jaka  może  wystąpić  bądź  wystąpiła,  a  nauczyciel 
dysponuje wiedzą na jej temat. 

 
Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

 

zapoznaj się dokładnie z treścią zadania, 

 

przygotuj DTR-kę danej maszyny górniczej, 

 

przeanalizuj  schematy układu hydraulicznego w jakim nastąpiła awaria, 

 

odszukaj w poradniku, materiałach dydaktycznych jakie najczęściej występują uszkodzenia 
i nieprawidłowości pracy elementu urządzenia lub całego układu hydraulicznego, 

 

zaproponuj możliwą przyczynę awarii i sposób usunięcia usterki. 

 
4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują swoje wnioski, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

 

uczniowie  wspólnie  z  nauczycielem  dokonują  oceny  prac  i  ewentualnie  poprawiają 
błędne diagnozy dotyczące opisach awarii.

 

 

Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.   Wiadomości wstępne 

 
5.1.1.

  

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

 

Rozpoznaj,  wskazane  przez  nauczyciela,  symbole  graficzne  elementów  hydraulicznych 

i pneumatycznych. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  rozpoznawane  symbole 
graficzne.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  symbole  graficzne  stosowane  w  układach 

hydraulicznych i pneumatycznych, 

2)  rozpoznać dane symbole graficzne, 
3)  odszukać w literaturze zastosowanie rozpoznanego elementu układu hydraulicznego bądź 

pneumatycznego, 

4)  narysować poznane symbole graficzne. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (plansze). 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw,  przygotowane  przez  nauczyciela,  przykładowe  schematy  układów 

hydraulicznych  i  pneumatycznych  ujętych  półkonstrukcyjnie  za  pomocą  umownych 
funkcjonalnie schematów z zastosowaniem symboli graficznych.  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowe  zastąpienie 
elementów hydraulicznych symbolami graficznymi.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  symbole  graficzne  stosowane  w  układach 

hydraulicznych i pneumatycznych, 

2)  wykonać schemat z zastosowaniem symboli graficznych, 
3)  opisać wykorzystane symbole graficzne. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.    Przetworniki energii 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Sklasyfikuj  wskazane  przez  nauczyciela  przetworniki  energii  stosowanych  w  napędach 

hydraulicznych  i  pneumatycznych  na  podstawie  opisu  ich  budowy  oraz  opisz  ich  zasadę 
działania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy zwrócić uwagę na  prawidłowe  rozpoznawanie 
i klasyfikowanie przetworników energii.   
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji przetworników energii, 
3)  dokonać analizy działania na podstawie opisów budowy, 
4)  rozpoznać rodzaje przetworników energii, 
5)  zapisać przy rozpoznanych przetwornikach krótką ich charakterystykę. 

  

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Narysuj,  rozpoznane  podczas  projekcji  filmów,  przeźroczy  i  foliogramów,  schematy 

przetworników energii oraz wskaż możliwe ich zastosowanie.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność  narysowania 
schematów oraz prawidłowego ich zastosowania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia   

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać w Poradniku odpowiednie schematy przetworników, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

3)  przeanalizować zasadę działania przetworników, 
4)  narysować z pamięci schemat przetwornika wskazany przez nauczyciela, 
5)  opisać budowę danego przetwornika, 
6)  przy każdym schemacie wskazać jego zastosowanie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, przybory do pisania i rysowania, 

 

Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.   Elementy sterowania, elementy pomocnicze i uszczelnienia 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Sklasyfikuj,  wskazane  przez  nauczyciela,  rozdzielacze  stosowane  w  napędach 

hydraulicznych  i  pneumatycznych  na  podstawie  opisu  ich  budowy  oraz  opisz  zasadę  ich 
działania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy zwrócić uwagę na  prawidłowe  rozpoznawanie 
i klasyfikowanie rozdzielaczy.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji rozdzielaczy, 
3)  dokonać analizy działania na podstawie opisów budowy, 
4)  rozpoznać rodzaje rozdzielaczy, 
5)  zapisać przy rozpoznanych rozdzielaczach krótką ich charakterystykę. 

  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, przybory do pisania, 

 

Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Narysuj,  rozpoznane  podczas  projekcji  filmów,  przeźroczy  i  foliogramów,  schematy 

zaworów hydraulicznych i pneumatycznych oraz wskaż możliwe ich zastosowanie.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność  narysowania 
schematów oraz prawidłowego ich zastosowania.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać w Poradniku odpowiednie schematy zaworów, 
3)  przeanalizować zasadę działania zaworów, 
4)  narysować schematy zaworów wskazanych przez nauczyciela, 
5)  opisać budowę danego zaworu i wskazać jego zastosowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, przybory do pisania i rysowania, 

 

Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Układy  hydrauliczne  i  pneumatyczne  maszyn  i  urządzeń 

górniczych 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Na  podstawie  przedstawionych  na  filmach  opisów  awarii,  które  wystąpiły  podczas 

eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych rozpoznaj jaki element układu hydraulicznego mógł 
spowodować daną awarię. Diagnozę skonsultuj z nauczycielem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  skonsultować  z  uczniem  każde  jego 
spostrzeżenie  i ewentualnie  podsunąć  wskazówkę  dotyczącą  awarii,  bądź  pomóc 
w rozpoznaniu rodzaj awarii jaka została opisana. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  dokładnie wysłuchać opisu awarii przedstawianych przez wykwalifikowaną obsługę, 
3)  spróbować rozpoznać rodzaj awarii i skonsultować diagnozę z nauczycielem, 
4)  przeanalizować co mogło spowodować daną awarię, 
5)  przedstawić  swoje  wnioski  na  forum  grupy  i  zaproponować  środki  mające  na  celu 

zapobieganie podobnym awariom. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, przybory do pisania, 

 

Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn i urządzeń górniczych, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Narysuj,  rozpoznane  podczas  projekcji  filmów,  przeźroczy  i  foliogramów,  schematy 

układów hydraulicznych i pneumatycznych stosowanych w maszynach górniczych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowe  rozpoznanie 
schematów oraz poprawność ich narysowania.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  rozpoznać pokazywane schematy układów, 
3)  odszukać  w  Poradniku,  materiałach  dydaktycznych  odpowiednie  schematy  pokazane 

schematy, 

4)  przeanalizować zasadę działania układów hydraulicznych przedstawionych na schematach, 
5)  narysować wskazane schematy, 
6)  opisać budowę i zasadę działania danego układu hydraulicznego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, przybory do pisania i rysowania, 

 

Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  urządzeń 
pneumatycznych i hydraulicznych stosowanych w górnictwie podziemnym” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  b,  4.  a,  5.  b,  6.  d, 7. c, 8. b, 9. c, 10. c, 11. b, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. d, 17. a, 18. c, 19. d, 20. a 

 

Plan testu

   

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  

Opisać zasadę działania  elementów 
hydraulicznych 

2.  

Zdefiniować zasadę działania  elementów 
hydraulicznych 

P

 

3.  

Objaśnić zasadę działania  elementów 
hydraulicznych 

P

 

4.  

Wskazać symbole graficzne elementów 
hydraulicznych 

5.  

Wskazać symbole graficzne elementów 
hydraulicznych 

P

 

6.  

Wskazać symbole graficzne elementów 
pneumatycznych 

P

 

7.  

Wskazać symbole graficzne elementów 
pneumatycznych 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

8.    Rozróżnić rodzaje czynnika roboczego 

P

 

9.    Objaśnić budowę pomp wyporowych 

P

 

10.   

Rozróżnić siłowniki hydrauliczne 
i pneumatyczne 

P

 

11.   

Rozróżnić siłowniki hydrauliczne 
i pneumatyczne 

P

 

12.    Zdefiniować zasadę pracy zaworów 

P

 

13.    Rozróżnić rodzaje rozdzielaczy 

14.    Rozróżnić rodzaje rozdzielaczy 

15.   

Wyjaśnić zasadę pracy maszyn i urządzeń 
górniczych 

16.   

Porównać pneumatyczne przetworniki 
energii 

PP 

17.    Scharakteryzować zasadę pracy zaworów 

PP 

18.    Zastosować  zasadę pracy zaworów 

PP 

19.    Scharakteryzować zasadę pracy zaworów 

PP 

20.    Rozpoznać układy hydrauliczne maszyn 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  różnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–  20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Pompa wyporowa to element 

a)  przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy. 
b)  sterujący. 
c)  przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną. 
d)  przewodzący i gromadzący ciecz. 

 

2.  Silnik hydrauliczny to element 

a)  przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy. 

b)  sterujący. 
c)  przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną. 
d)  przewodzący i gromadzący ciecz. 

 

3.  Zawór hydrauliczny to element 

a)  przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy. 
b)  sterujący. 
c)  przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną. 
d)  przewodzący i gromadzący ciecz. 

 

4.  Symbol graficzny przedstawiony na rysunku to 

a)  pompa o stałej wydajności. 
b)  pompa o regulowanej wydajności. 
c)  silnik hydrauliczny o jednym kierunku obrotów. 
d)  silnikopompa. 

 

 

5.  Na rysunku przedstawiono symbol graficzny zaworu 

a)  odcinającego. 
b)  zwrotnego. 
c)  przelewowego. 
d)  bezpieczeństwa. 

 

 

6.  Na rysunku przedstawiono symbol graficzny 

a)  sprężarki. 
b)  silnika pneumatycznego. 
c)  smarownicy. 
d)  odwadniacza. 

 

 

7.  Na rysunku przedstawiono symbol graficzny 

a)  sprężarki. 
b)  silnika pneumatycznego. 
c)  smarownicy. 
d)  odwadniacza. 

 

 

8.  Symbolem literowym HFC określa się 

a)  emulsję olejowo-wodną. 
b)  ciecz trudno palną będącą roztworem wodnym. 
c)  ciecz trudno palną na bazie estrów. 
d)  olej mineralny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

9.  Na rysunku przedstawiono schemat 

a)  zaworu dławiącego. 
b)  rozdzielacza. 
c)  pompy ręcznej. 
d)  zaworu odcinającego. 

 

 
10.  Na rysunku przedstawiono schemat siłownika 

a)  dwustronnego działania. 
b)  jednostronnego działania - pchającego. 
c)  nurnikowego. 
d)  teleskopowego. 

 

 

 
11.  Na rysunku przedstawiono schemat siłownika 

a)  dwustronnego działania. 
b)  jednostronnego działania - pchającego. 
c)  jednostronnego działania - ciągnącego. 
d)  teleskopowego. 

 

 

 
12.  Zawór zwrotny jest to element obiegu hydraulicznego 

a)  zezwalający na jeden kierunek przepływu cieczy. 
b)  zezwalający na dwa kierunki przepływu. 
c)  nieprzepuszczający cieczy. 
d)  sterujący ciśnieniem cieczy. 

 

13.  Na rysunku przedstawiono schemat 

a)  rozdzielacza zaworowego. 
b)  rozdzielacza suwakowego. 
c)  siłownika. 
d)  pompy ręcznej. 

 

 

14.  Na rysunku przedstawiono schemat 

a)  rozdzielacza zaworowego. 
b)  rozdzielacza obrotowego. 
c)  siłownika. 
d)  pompy ręcznej. 

 

 
15.  Ciężki młot Kruppa napędzany jest energią 

a)  pneumatyczną. 
b)  hydrauliczną. 
c)  elektropneumatyczną. 
d)  elektrohydrauliczną. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

16.  Na zamieszczonym rysunku przedstawiono schemat 

a)  silnika pneumatycznego. 
b)  akumulatora. 
c)  filtru. 
d)  siłownika membranowego. 

 

 

 
17. Zaworem sterującym kierunkiem przepływu jest 

a)  rozdzielacz. 
b)  zawór bezpieczeństwa. 
c)  zawór przelewowy. 
d)  regulator przepływu. 
 

18. Zaworem sterującym ciśnieniem jest 

a)  rozdzielacz. 
b)  zawór dławiący. 
c)  zawór przelewowy. 
d)  regulator przepływu. 

 
19. Zaworem sterującym natężeniem przepływu jest 

a)  rozdzielacz. 
b)  zawór bezpieczeństwa. 
c)  zawór przelewowy. 
d)  regulator przepływu. 

 
20. Na schemacie przestawiono układ hydrauliczny 

a)  ciągnika kombajnu. 
b)  podnoszenia ramienia organu 

urabiającego. 

c)  napędu gąsienicy ładowarki. 
d)  wiertnicy. 

 

 

 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………………………………… 

 
Użytkowanie  urządzeń  pneumatycznych  i  hydraulicznych  stosowanych  
w górnictwie podziemnym 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  urządzeń 
pneumatycznych i hydraulicznych stosowanych w górnictwie podziemnym” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  c,  3.  d,  4.  c,  5.  a,  6.  a,  7.  b,  8.  a,  9.  c, 10. a, 11. c, 
12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. d, 17. b, 18. c, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Zdefiniować zasadę działania  elementów 
hydraulicznych 

2.   

Opisać zasadę działania  elementów 
hydraulicznych 

3.   

Wskazać zasadę działania  elementów 
hydraulicznych 

4.   

Zidentyfikować symbole graficzne elementów 
hydraulicznych 

5.   

Zidentyfikować symbole graficzne elementów 
hydraulicznych 

6.   

Zidentyfikować symbole graficzne elementów 
pneumatycznych 

7.   

Zidentyfikować symbole graficzne elementów 
pneumatycznych 

P

 

8.    Rozpoznać rodzaje czynnika roboczego 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.    Opisać budowę pomp wyporowych 

10.   

Rozróżnić siłowniki hydrauliczne 
i pneumatyczne 

11.   

Rozróżnić siłowniki hydrauliczne 
i pneumatyczne 

12.    Scharakteryzować zasadę pracy zaworów 

13.    Rozpoznać rodzaje rozdzielaczy 

14.    Rozróżnić rodzaje rozdzielaczy 

15.   

Określić zasadę pracy maszyn i urządzeń 
górniczych 

16.   

Rozpoznać pneumatyczne przetworniki 
energii 

PP 

17.   

Określić zasadę pracy zaworów sterujących 
kierunkiem 

PP 

18.   

Scharakteryzować zasadę pracy zaworów 
sterujących ciśnieniem 

PP 

19.   

Określić zasadę pracy zaworów sterujących 
natężeniem 

PP 

20.    Rozpoznać układy hydrauliczne maszyn 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–  20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Akumulator hydrauliczny to element 

a)  przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy. 

b)  sterujący. 
c)  przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną. 
d)  przewodzący i gromadzący ciecz. 

 

2.  Cylinder hydrauliczny to element 

a)  przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy. 
b)  sterujący. 
c)  przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną. 
d)  przewodzący i gromadzący ciecz. 

 

3.  Łączniki hydrauliczne to element 

a)  przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy. 
b)  sterujący. 
c)  przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną. 
d)  przewodzący i gromadzący ciecz. 

 

4.  Na rysunku przedstawiono symbol graficzny 

a)  pompy o stałej wydajności. 
b)  pompy o regulowanej wydajności. 
c)  silnika hydraulicznego o jednym kierunku obrotów. 
d)  silnikopompy. 

 

 

5.  Na rysunku przedstawiono symbol graficzny zaworu 

a)  odcinającego. 
b)  zwrotnego. 
c)  przelewowego. 
d)  bezpieczeństwa. 

 

 

6.  Na rysunku przedstawiono symbol graficzny 

a)  sprężarki. 
b)  silnika pneumatycznego. 
c)  smarownicy. 
d)  odwadniacza. 

 

 

7.  Na rysunku przedstawiono symbol graficzny 

a)  sprężarki. 
b)  silnika pneumatycznego. 
c)  smarownicy. 
d)  odwadniacza. 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

8.  Symbolem literowym HFA i HFB określa się 

a)  emulsję olejowo-wodną. 
b) ciecz trudno palną będącą roztworem wodnym. 
c)  ciecz trudno palną na bazie estrów. 
d) olej mineralny. 

 

9.  Na rysunku przedstawiono schemat 

a)  zaworu dławiącego. 
b)  rozdzielacza. 
c)  pompy ręcznej. 
d)  zaworu odcinającego. 

 

 
10.  Na rysunku przedstawiono schemat siłownika 

a)  dwustronnego działania. 
b)  jednostronnego działania - pchającego. 
c)  nurnikowego. 
d)  teleskopowego. 

 

 

 
11.  Na rysunku przedstawiono schemat siłownika 

a)  dwustronnego działania. 
b)  jednostronnego działania - pchającego. 
c)  jednostronnego działania - ciągnącego. 
d)  teleskopowego. 

 

 

 
12.  Zawór zwrotny jest to element obiegu hydraulicznego 

a)  zezwalający na jeden kierunek przepływu cieczy. 
b)  zezwalający na dwa kierunki przepływu. 
c)  nieprzepuszczający cieczy. 
d)  sterujący ciśnieniem cieczy. 

 

13.  Na rysunku przedstawiono schemat 

a)  rozdzielacza zaworowego. 
b)  rozdzielacza suwakowego. 
c)  siłownika. 
d)  pompy ręcznej. 

 

 

14.  Na rysunku przedstawiono schemat 

a)  rozdzielacza zaworowego. 
b)  rozdzielacza obrotowego. 
c)  zaworu dławiącego. 
d)  zaworu odcinającego. 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

15.  Młotki w ładowarce NIWKA są napędzane energią 

a)  pneumatyczną. 
b)  hydrauliczną. 
c)  elektropneumatyczną. 
d)  elektrohydrauliczną. 

 
16.  Na zamieszczonym rysunku przedstawiono schemat 

a)  silnika pneumatycznego, 
b)  akumulatora. 
c)  filtru. 
d)  siłownika membranowego. 

 

 

 
17.  Zaworem sterującym kierunkiem przepływu jest 

a)  zawór bezpieczeństwa. 
b)  zawór zwrotny. 
c)  zawór przelewowy. 
d)  regulator przepływu. 

 

18.  Zaworem sterującym ciśnieniem jest 

a)  rozdzielacz. 
b)  zawór dławiący. 
c)  zawór kolejności działania. 
d)  regulator przepływu. 

 

19.  Zaworem sterującym natężeniem przepływu jest 

a)  rozdzielacz. 
b)  zawór bezpieczeństwa. 
c)  zawór przelewowy. 
d)  dzielnik strumienia. 

 

20.  Na schemacie przestawiono układ hydrauliczny 

a)  ciągnika kombajnu. 
b)  podnoszenia ramienia organu urabiającego. 
c)  napędu gąsienicy ładowarki. 
d)  wiertnicy. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Użytkowanie  urządzeń  pneumatycznych  i  hydraulicznych  stosowanych  
w górnictwie podziemnym 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA 

 

1. 

Antoniak J.: Maszyny górnicze. Cz.II. Wydawnictwo „Śląsk”. K-ce 1980 

2. 

Broen A.: Górnicze ładowarki chodnikowe. Wydawnictwo „Śląsk”. K-ce 1976 

3. 

Broen A.: Kombajny chodnikowe. Śląskie Wydawnictwo Techniczne. K-ce 1993 

4. 

Czasopisma:  Wiadomości  Górnicze,  Przegląd  Górniczy,  Bezpieczeństwo  Pracy  
i Ochrony Środowiska w Górnictwie, Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa 

5. 

http://images.google.pl/imghp 

6. 

Jaszczuk  M.: Ścianowe  systemy mechanizacyjne. Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”.K-ce 
2007 

7. 

Katalogi firmowe maszyn i urządzeń do urabiania. 

8. 

Korecki Z.: Napędy i sterowanie hydrauliczne maszyn górniczych. Śląskie Wydawnictwo 
Techniczne. K-ce 1993 

9. 

Mały  poradnik  mechanika.  Praca  zbiorowa.  Wydawnictwo  Naukowo-Techniczne. 
Warszawa 1994 

10.  Opolski  T,  Antoniak  J.,  Rynik  J.:  Maszyny  do  urabiania  i  ładowania  w  kopalniach 

podziemnych T.1,2,3. Wydawnictwa uczelniane. Lublin 1980 

11.  Poradnik górnika. Praca zbiorowa. Wydawnictwo „Śląsk”. K-ce 1982 
12.  Warachim  W.,  Maciejczyk  J.:  Ścianowe  kombajny  węglowe.  Śląskie  Wydawnictwo 

Techniczne. K-ce 1993 

13.  Węsierski  Ł.:  Elementy  i  układy  pneumatyczne.  Akademia  Górniczo-Hutnicza.  Skrypty 

uczelniane nr 827 

14.  Węsierski  Ł.:  Podstawy  pneumatyki.  Akademia  Górniczo-Hutnicza.  Skrypty  uczelniane 

nr 1220 

 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998