background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Marek Pilarski 

 
 
 
 
 
Wykonywanie prac na powierzchni kopalni

 

 

711[02].Z4.01 

 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Janusz Makówka 
dr inż. Jacek Myszkowski 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Marek Pilarski 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].Z4.01 
„Wykonywanie prac na powierzchni kopalni”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu górnik eksploatacji podziemnej. 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 

 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

 5.1. Schemat organizacji kopalni 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 5.2. Obiekty na powierzchni kopalni 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

 5.3. Dyspozytornia kopalni i środki łączności 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

 5.4. Kopalniana stacja ratownictwa górniczego 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

 5.5. Warsztaty ruchowe, plac drzewny i magazyny kopalniane 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

 5.6. Znaczkownia, lampownia, przechowalnia pochłaniaczy oraz aparatów 

ucieczkowych, łaźnia górnicza, izba opatrunkowa 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

 5.7. Szyb wentylacyjny oraz zasady rozprowadzania powietrza i przewietrzania   

kopalni 

24 

5.7.1. Ćwiczenia 

24 

 5.8. Urządzenia podsadzkowni 

26 

5.8.1. Ćwiczenia 

26 

 5.9. Zakład przeróbki kopalin użytecznych 

27 

5.9.1. Ćwiczenia 

27 

5.10. BHP, ochrona przeciwpożarowa i ochrona środowiska pracy przy 

wykonywaniu prac na powierzchni kopalni 

29 

5.10.1. Ćwiczenia  

29 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

31 

7. Literatura 

45 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  prac  na  powierzchni 

kopalni”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej 
w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej 711[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed realizacją 
materiału jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  ewaluacji  osiągnięć  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych. 

W tym rozdziale zamieszczono również (dla każdego testu osobno): 

 

plan testu w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi, 

 

punktację zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

711[02].Z4.01 

Wykonywanie prac na  

powierzchni kopalni 

711[02].Z4.02 

U

żytkowanie urządzeń 

transportowych 

711[02].Z4.03 

U

żytkowanie urządzeń pneumatycznych 

i hydraulicznych stosowanych w górnictwie 

podziemnym 

711[02].Z4 

Urz

ądzenia górnicze 

711[02].Z4.04 

U

żytkowanie maszyn do urabiania  

ładowania urobku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować procesy mechanicznej przeróbki węgla, 

 

poruszać się po drogach na terenie kopalni, 

 

organizować stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej podczas 
prac na powierzchni kopalni, 

 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  określić zadania oddziałów na powierzchni kopalni, 

  scharakteryzować pracę dyspozytorni kopalnianej, 

  scharakteryzować pracę dyspozytorni metanometrii i stacji tąpań, 

  obsłużyć urządzenia do łączności głośnomówiącej i telefonicznej, 

  scharakteryzować strukturę i zadania Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego, 

  załadować i przenieść materiał na placu drzewnym, 

  scharakteryzować zadania zakładu przeróbki kopalin użytecznych, 

  scharakteryzować podstawowe procesy przeróbcze, 

  poruszać się bezpiecznie po drogach kopalnianych, 

  określić zadanie szybu wentylacyjnego, 

  wyjaśnić schematy przestrzenne przewietrzania kopalni, 

  scharakteryzować urządzenia instalacji podsadzkowej, 

  posłużyć się lampami górniczymi, 

  sporządzić raporty produkcyjne, 

  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej podczas 

wykonywania prac na powierzchni kopalni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Urządzenia górnicze 711[02].Z4 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie prac na powierzchni kopalni 711[02].Z4.01 

 Temat:  Układanie okrąglaków w stosy krzyżowe. 

Cel ogólny: Zapoznanie się ze składowaniem drewna na placu drzewnym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

układać drewno w stosy, 

 

przygotować stanowisko do układania drewna, 

 

przygotować odpowiedni rodzaj drewna,  

 

obliczyć rzeczywistą ilość okrąglaków przypadająca na jeden stos, 

 

zaplanować kolejność prac, 

 

pozyskać informacje z różnych źródeł. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy zespołu, 

  zbiorowa odpowiedzialność za prawidłowo wykonaną pracę. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

metoda projektów. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

okrąglaki, 

 

słupki betonowe izolujące od podłoża, 

 

podwaliny do osadzania na słupkach, 

 

stanowisko ćwiczebne na placu drzewnym,  

 

miara, rękawice robocze, 

 

przybory do pisania i notes. 

  
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespoły uczniowskie 2–3 osobowe. 

 
Czas: 90 minut. 
 
Uczestnicy

  uczniowie kształcący się w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie  do  tematu,  omówienie  celów  zajęć  i  sposobu  wykonania  ćwiczenia 

z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu. 

 
A.  Rozmieszczenie stanowisk na placu drzewnym: 

  każdy  zespół  otrzymuje  polecenie  dokonania  prawidłowości  rozmieszczenia 

stanowisk na placu drzewnym, 

  zespoły  na  poszczególnych  stanowiskach  mają  określić  rozmieszczenie 

poszczególnych stanowisk pracy, wyznaczyć miejsce na układanie okrąglaków,  

  zespoły planują kolejność prac. 

 

 
B.  Projektowanie lokalizacji układania stosów:  

  każdy  zespół  wyznacza  miejsce  lokalizacji  przeprowadzenia  ćwiczenia  zgodnie 

z wytycznymi, 

  każdy zespół wyznacza miejsca dla poszczególnych stosów,  

  zespoły planują kolejność prac,   

  zespoły  po  uszczegółowieniu  wymagań  realizują  zadania  (w  razie  trudności 

korzystają z pomocy nauczyciela). 

 

5.  Po wykonaniu zadania zespoły przygotowują prezentację – czas 10 minut. 
6.  Nauczyciel analizuje pracę zespołów podczas przygotowanej prezentacji. 
7.  Zespoły prezentują efekty swoich rozwiązań – 20 minut. 
8.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  opanowanych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć  2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:   Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Urządzenia górnicze 711[02].Z4 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie prac na powierzchni kopalni 711[02].Z4.01 

 Temat:  Budowa tamy wentylacyjnej drewnianej z drzwiami. 

Cel ogólny: Zakres stosowania tam wentylacyjnych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

zorganizować właściwe drewno do budowy tamy, 

 

wybrać właściwe miejsce na zabudowę tamy,  

 

przygotować właściwe stojaki i stropnice, 

 

dokonać oceny ćwiczenia. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Środki dydaktyczne
  

 

ubrania robocze, lampy górnicze, 

 

sztolnia ćwiczebna, 

 

potrzebny materiał do wykonania zadania, drewno, stojaki, deski, płótno wentylacyjne,  

 

zestaw narzędzi, 

 

przepisy górnicze, 

 

filmy o tematyce BHP. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespoły 2–3 osobowe. 

 
Czas: 90 minut. 
 
Uczestnicy

  uczniowie kształcący się w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. 

 
Przebieg zajęć: 

 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu i omówienie celów zajęć.  
3.  Wykonanie ćwiczeń przy pomocy materiałów i narzędzi. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zadania dla ucznia: 
Przy pomocy odpowiednich materiałów i narzędzi zbuduj tamę wentylacyjną z drzwiami. 
Zademonstruj efekt działania tamy. 
Zwróć uwagę na prawidłowe posługiwanie się narzędziami. 

Wykaz czynności: 

1)  zapoznaj się z treścią zadania,  
2)  dokładnie przeczytaj instrukcje i sposób wykonania tamy, 
3)  sprawdź czy narzędzia są sprawne,  
4)  sprawdź sprzęt ochronny (hełm, okulary, buty ochronne, itp.), 
5)  dokonaj bieżącej kontroli wykonanych czynności. 
 
Praca domowa 

Na podstawie przeprowadzonych ćwiczeń przygotuj: 

  sprawozdanie w formie pisemnej, 

  opis wykonanych ćwiczeń,  

  opis zauważonych pomyłek, 

  analizę popełnionych błędów i usterek, 

  wnioski płynące do dalszej działalności. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i opanowanych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.   Schemat organizacji kopalni 

 

5.1.1.  

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Określ,  co  to  jest  schemat  organizacyjny  kopalni  i  na  czym  polega  system  sztabowo-

liniowy zarządzenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się z materiałem 

nauczania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:

 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  przypomnieć 

sobie 

zasady 

podległości 

poszczególnych 

komórek 

schematu 

organizacyjnego kopalni, 

3)  określić system sztabowo-liniowy przy pomocy schematu,  
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

–  metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

  sala instruktażowa,  

  zestaw schematów organizacyjnych kopalni,  

  instrukcja do właściwego posługiwania się schematem organizacyjnym kopalni,  

  papier i przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  schematu  organizacyjnego,  podaj  podległość  poszczególnych  komórek 

w dziale BHP.  

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinnien  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  i  wraz  z  nauczycielem  omówić  poszczególne  działy  podległe 
dyrektorowi kopalni.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  przypomnieć sobie zależność służb BHP z zakładzie,  
3)  posłużyć się właściwym wycinkiem schematu dotyczącego działu BHP,  
4)  dokonać oceny ćwiczenia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  sala instruktażowa,  

  schemat organizacyjny kopalni,  

  przybory do pisania i kartki papieru.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Obiekty na powierzchni kopalni  
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wymień obiekty kopalni związane z wydobyciem węgla.  

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na staranne wykonanie ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  obiektami  na  powierzchni  kopalni  związanymi  z  wydobyciem  węgla  na 

powierzchnię, 

2)  zapoznać się ze schematem rozmieszczenia szybów kopalni, 
3)  zapoznać się z szybem wydobywczym i jego urządzeniami,  
4)  zwiedzić maszynę wyciągową i wieżę szybową,  
5)  przypomnieć sobie jak wygląda urządzenie wyciągowe. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie,  

  metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schematy maszyny wyciągowej, 

– 

schemat rozmieszczenia szybów kopalnianych, 

– 

literatura dotycząca maszyn wyciągowych, 

– 

kartki papieru oraz przybory do pisania i rysowania.  

   

Ćwiczenie 2 

Określ zadania obiektów do napraw i magazynowania urządzeń. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się ze sposobem magazynowania, 
3)  wyznaczyć lokalizacje urządzeń do napraw, 
4)  zapoznać się z funkcją warsztatów naprawczych,  
5)  posłużyć się modelami dotyczącymi sposobów magazynowania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  schemat rozmieszczeń materiałów w magazynie, 

  schemat warsztatów naprawczych,  

  literatura dotycząca magazynowania i warsztatów naprawczych, 

  kartka papieru, przybory do pisania i rysowania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.   Dyspozytornia kopalni i środki łączności 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przy pomocy miniaturowego zestawu, przedstaw człon łączności dyspozytorskiej kopalni. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z materiałem dotyczącym dyspozytorni kopalni oraz z zadaniami, jakie ona spełnia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie jakie zadania ma do wykonania dyspozytor kopalni, 
2)  przygotować zestaw map górniczych i instrukcji, 
3)  przygotować system sygnalizacyjno-informacyjny, 
4)  połączyć się z nauczycielem i przekazać mu meldunek, 
5)  ogłosić alarm dla uczniów w sztolni ćwiczebnej.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zestawy urządzeń do łączności telefonicznej,  

  zestaw urządzeń alarmowo-sygnalizacyjnych,  

  schematy łączności alarmowo-sygnalizacyjnej, 

  schematy rozmieszczenia wyrobisk górniczych,  

  literatura dotycząca łączności i sygnalizacji,  

  kartki papieru i przybory do pisania i rysowania, 

  Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz urządzenia członu kontrolno-sygnalizacyjnego dyspozytorni. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowe  wykonanie 
ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia w sali instruktażowej,  
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i urządzenia,  
3)  przypomnieć sobie cele członu kontrolno-sygnalizacyjnego,  
4)  przygotować plany dyspozytorni z rozmieszczonymi urządzeniami.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plany i mapy rozmieszczenia wentylatorów,  

  zestaw urządzeń członu kontrolno-sygnalizacyjnego,  

  sygnalizacja do otwierania tam wentylacyjnych,  

  odpowiednia literatura, 

  kartki papieru i przybory do pisania, 

  Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.   Kopalniana stacja ratownictwa górniczego 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W kopalnianej stacji ratownictwa górniczego zaimitowano pożar (pali się drewno i papier). 

Określ jakimi gaśnicami i w jaki sposób ugasisz pożar.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z podstawowymi  środkami  do  gaszenia  pożarów.  Należy  zachować  szczególne  środki 
bezpieczeństwa.   
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,  
2)  zachować szczególne środki bezpieczeństwa w trakcie wykonania ćwiczenia,  
3)  przypomnieć sobie zasady stosowania gaśnic, 
4)  dobrać właściwą gaśnicę do palącego się materiału,  
5)  zgasić palący się materiał, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  kopalniane stanowisko do gaszenia pożarów,  

  instrukcje obsługi gaśnic,  

  zestaw gaśnic stosowany w kopalni,  

  sprzęt ochrony osobistej (okulary, rękawice).  

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj  przy  pomocy  nauczyciela  oraz  pracowników  kopalnianej  stacji  ratownictwa 

górniczego,  niezbędne  urządzenia  i  narzędzia,  aby  w  minimalny  sposób  wyposażyć  zastęp 
ratowniczy.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  wyposażenia  zastępów  ratowniczych 
w niezbędne urządzenia i narzędzia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,  
2)  zorganizować niezbędny sprzęt oraz narzędzia,  
3)  przygotować i sprawdzić odpowiednią ilość aparatów oddechowych,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

4)  przygotować odpowiednią ilość ubrań dla drużyny,  
5)  przygotować plan działania drużyny z pełnym wyposażeniem.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  tekstu przewodniego na podstawie literatury górniczej, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  pomieszczenie kopalniane stacji ratownictwa górniczego,  

  zestaw aparatów oddechowych,  

  pompa do przetłaczania tlenu,  

  benzynowe lampy wskaźnikowe, lampy akumulatorowe, 

  tekst przewodni, 

  Poradnik dla ucznia. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.   Warsztaty ruchowe, plac drzewny i magazyny kopalniane 
 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  placu  drzewnego,  ułóż okrąglaki  w  stos krzyżowy warstwami na przemian 

według grubości końców. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zapoznać  się  z  przepisami  dotyczącymi 
składowania drewna na placu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przypomnieć sobie sposoby układania drewna w stosy, 
3)  zaopatrzyć się w instrukcję dotyczącą bezpiecznego układania stosów, 
4)  przygotować odpowiedni materiał, 
5)  obliczyć rzeczywistą ilość okrąglaków, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się. 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  okrąglaki, 

  słupki betonowe izolujące od podłoża, 

  podwaliny do osadzania na słupkach, 

  miara, rękawice robocze, 

  przybory do pisania i notes, 

  Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Znając  zasady  mechanicznego  i  ręcznego  olowania  wykonaj  ręczny  olunek  na  dwóch 

kopalniakach w wyrobisku ćwiczebnym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczeń  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  techniką 

wykonywania olunku ręcznego. Przepisami BHP przy wykonywaniu tego ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko w wyrobisku ćwiczebnym, 
2)  zaopatrzyć się w instrukcję ręcznego olowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

3)  zapoznać się z materiałem, w którym należy wykonać olunek, 
4)  zachować zasadę, że olunek wykonany ma być na grubszym końcu kopalniaka, 
5)  zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, 
6)  ocenić stan zagrożenia w wyrobisku, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  dwa różnej grubości kopalniaki, 

  instrukcja wykonania olunku, 

  narzędzia: piła, siekiera, młot, przymiar, 

  sprzęt ochrony osobistej, 

  notes i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6.   Znaczkownia, lampownia, przechowalnia pochłaniaczy oraz 

aparatów ucieczkowych, łaźnia górnicza, izba opatrunkowa 

 
5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

W  lampowni  kopalnianej  jest  część  pomieszczeń  przeznaczonych  na  benzynowe  lampy 

wskaźnikowe. Korzystając z tego pomieszczenia, pod nadzorem nauczyciela i osoby wydającej 
lampy, dokonaj pełnej kontroli lampy przed jej wydaniem. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zapoznać  się  z  przepisami  dotyczącymi 
konserwacji lamp górniczych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać instrukcję przygotowania lampy,  
2)  wybrać właściwą lampę, 
3)  sprawdzić i wyregulować wysokość płomienia, 
4)  sprawdzić szczelność lampy za pomocą specjalnego przyrządu,  
5)  dokonać oceny ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  lampy wskaźnikowe, 

  sprzęt do badania szczelności lamp, 

  pojemnik z benzyną do uzupełniania zbiornika lampy, 

  niezbędne narzędzia, 

  literatura dotycząca obsługi benzynowych lamp wskaźnikowych,

 

  Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj przeglądu i konserwacji lampy Rc-12 i przygotuj ją do eksploatacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni zapoznać się z przeglądami 

i konserwacją lamp górniczych. Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przy wykonywaniu 
ćwiczeń.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją przeglądów i konserwacji lamp Rc-12, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

2)  oczyścić lampę i zdjąć pokrywę przy pomocy urządzenia magnetycznego, 
3)  sprawdzić stan techniczny akumulatora, 
4)  sprawdzić stan elektrolitu, 
5)  dokonać sprawdzenia kabla łączącego akumulator z głowicą, 
6)  sprawdzić włókna żarówki w głowicy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcje przeglądów i konserwacji lamp Rc-12, 

  lampa Rc-12, 

  elektrolit do lamp, 

  zapasowe żarówki, 

  rezerwowe kabelki, 

  rezerwowe płytki akumulatorowe,  

  komplet narzędzi, 

  rękawice gumowe i okulary. 

 

Ćwiczenie 3 

W pomieszczeniach znaczkowni pod nadzorem stałej obsługi, wyposaż I zmianę w znaczki 

kontrolne oraz dokonaj sprawdzenia i wypełnienia pełnej dokumentacji rejestrującej.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczeń  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z przeznaczeniem  znaczkowni  oraz  ze  sposobem  wydawania  i  rejestrowania  indywidualnych 
znaczków pracowników.   

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wydać znaczki kontrolne zjeżdżającej załodze, 
2)  zapoznać się z instrukcją prowadzenia dokumentacji znaczkowni, 
3)  zapoznać się z tzw. „szychtówkami” – zeszyty do kontroli zjazdów,  
4)  zapoznać się z książką wyjazdów załogi,  
5)  sprawdzić na tablicy stan wydanych znaczków z dokumentacją, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  tablice do zawieszania znaczków, 

  instrukcje prowadzenia dokumentacji znaczkowni, 

  książka wyjazdu załogi, 

  zeszyty kontroli pracowników (szychtówki),  

  notes i przybory do pisania, 

  Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Ćwiczenie 4 

W  trakcie  zabudowy  odrzwi  w  sztolni ćwiczebnej doszło  do  skaleczenia  lewej  ręki. Przy 

pomocy dostępnych środków, udziel pierwszej pomocy poszkodowanemu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie o sposobie udzielania pierwszej pomocy, 
2)  dokonać oględzin skaleczenia ręki, 
3)  dokonać obmycia przy pomocy płynu dezynfekującego,  
4)  założyć opatrunek,  
5)  poszkodowanego ułożyć w pozycji siedzącej, 
6)  przejść  z  poszkodowanym  do  izby  opatrunkowej celem udzielenia fachowej pomocy oraz 

ewentualnie skontaktować się z lekarzem, 

7)  dokonać oceny ćwiczenia.  
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  apteczka pierwszej pomocy wyposażona w niezbędne lekarstwa i środki opatrunkowe, 

  instrukcja udzielania pierwszej pomocy, 

  sprzęt ochrony osobistej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.7.   Szyb  wentylacyjny  oraz  zasady  rozprowadzania  powietrza 

i przewietrzania kopalni 

 
5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  mapie  pokładowej,  dostarczonej  przez  nauczyciela,  zaprojektuj  przewietrzanie 

wyrobiska ścianowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przypomieć sobie zasady 

przewietrzania  wyrobisk  kopalnianych.  Należy  posłużyć się  odpowiednią literaturą fachową  z 
tego zakresu.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z funkcją, jakie pełnią wyrobiska wentylowane w określonej ścianie, 
2)  przypomnieć sobie zasady sporządzania schematów przestrzennych,  
3)  ustalić gdzie znajduje się wlot i wylot powietrza z rejonu, 
4)  wyznaczyć rozmieszczenie tam wentylacyjnych, 
5)  wskazać wyrobiska, w których prowadzona jest odstawa taśmami, 
6)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się. 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  mapy pokładowe, 

  literatura dotycząca wentylacji wyrobisk górniczych,  

  przybory do pisania i rysowania, 

  notes.

 

 
Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj i zbuduj tamę drewnianą z drzwiami w sztolni ćwiczebnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  cwiczenia  uczniowie  powinni  przypomieć  sobie  do 

czego  służą  tamy  wentylacyjne  oraz  ze  sposobem  rozprowadzania  powietrza  w kopalni. Przy 
budowie tamy należy zwrócić uwagę na przepisy BHP.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie sposoby budowy tam, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
3)  zorganizować właściwe drewno do budowy tamy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

4)  wybrać właściwe miejsce na zabudowanie tamy, 
5)  przygotować właściwe stojaki i stropnice,  
6)  zwrócić uwagę na dokładność wykonanego ćwiczenia, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sztolnia ćwiczebna, 

 

potrzebny  materiał  do  wykonania  zadania:  drewno,  stojaki,  deski,  płótno  wentylacyjne 
uszczelniające, 

 

zestaw narzędzi: kilof, łopata, młot, gwoździe, zawiasy, siekiera, calówka, przymiar, piła, 

 

przepisy górnicze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.8.   Urządzenia podsadzkowni  

 
5.8.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Przy  pomocy  modelu  do  podsadzki  hydraulicznej,  dokonaj  imitacyjnego  podsadzania 

wyrobiska chodnikowego wykonanego również w postaci modelu.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przypomieć sobie na czym 

polega  podsadzanie  wyrobisk  i  jakie  mamy  metody  podsadzania  wyrobisk.  Podczas 
wykonywania ćwiczeń należy posłużyć się literaturą fachową.   
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować  odpowiednie  modele,  które  będą  współpracować  z  sobą  w  trakcie 

wykonywania ćwiczenia, 

2)  pobrać odpowiednie narzędzia,  
3)  przygotować odpowiednią ilość piasku do podsadzki,  
4)  sprawdzić stan dopływu wody,  
5)  sprawdzić i uzupełnić zbiornik mieszanką, 
6)  zaprezentować ćwiczenie i dokonać jego oceny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się. 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko w sztolni ćwiczebnej,  

  stół do wykonania ćwiczenia,  

  eksponaty w postaci modeli, 

  instrukcja do podsadzania wyrobisk, 

  materiały potrzebne do podsadzania, 

  literatura. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

5.9.   Zakład przeróbki kopalin użytecznych 

 

5.9.1.  

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj  podziału  podstawowych  sortymentów  węgla,  stosując  odpowiednie  sita 

klasyfikacyjne.   
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przypomieć  sobie 

podstawowe sortymenty węgla oraz na czym polega ich klasyfikacja.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować odpowiednie sortymenty węgla, 
3)  zaopatrzyć się w odpowiednią literaturę fachową, 
4)  przygotować sita korygujące i klasyfikujące sortyment, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się. 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  pomieszczenie w warsztacie napraw urządzeń przeróbki mechanicznej, 

  schematy przesiewacza i sit o oczkach pozwalających oddzielić sortymenty,  

  instrukcja dla obsługi przesiewaczy, 

  sprzęt ochrony osobistej,  

  Poradnik dla ucznia, 

  papier i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przygotuj właściwy roztwór magnetytu z wodą do obiegu cieczy ciężkiej, dostosowanej do 

odpowiedniego sortymentu węgla.   
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przypomieć  sobie  do 

czego służy  magnetyt,  co  to  jest  ciecz ciężka  i jakie znaczenie mają w procesie wzbogacania. 
Przy wykonywaniu ćwiczenia należy posłużyć się literaturą fachową. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobami wykonania takiego roztworu, 
2)  posłużyć się właściwą literaturą, 
3)  przypomnieć sobie schemat obiegu cieczy ciężkiej, 
4)  bazować na osobach, które posiadają odpowiednie doświadczenie w tym zakresie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

5)  zaprezentować wykonaną pracę, 
6)  dokonać samooceny i poprawności wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się. 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko przy laboratorium zakładowym, 

  wagi laboratoryjne, 

  ruda magnetytu po zmielenia, 

  woda, 

  instrukcja wykonania mieszaniny, 

  zeszyt i przybory dopisania, 

  Poradnik dla ucznia, odpowiednia literatura. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

5.10.  BHP,  ochrona  przeciwpożarowa  i  ochrona  środowiska 

pracy przy wykonywaniu prac na powierzchni kopalni 

 
5.10.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj 

okresowego 

przeglądu 

sprzętu 

przeciwpożarowego 

zainstalowanego 

w wyrobisku. Zaznacz na planie wszystkie punkty gaśnicze. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przypomieć sobie jaki jest 

sprzęt  przeciwpożarowy  stosowany  w  górnictwie,  jego  rozmieszczenie  na  dole  i powierzchni 
kopalni. Należy posłużyć się odpowiednimi przepisami górniczymi. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym zwalczania zagrożenia przeciwpożarowego,  
2)  przypomnieć sobie instrukcję obsługi sprzętu gaśniczego,  
3)  nakreślić plan kontroli i przeglądu sprzętu gaśniczego, 
4)  przygotować  notatki  i  zaprojektować  rozmieszczenie  sprzętu  na  poszczególnych 

stanowiskach, 

5)  zaprezentować wykonaną pracę i dokonać samooceny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  sztolnia ćwiczebna, 

 

środki gaśnicze rozmieszczone na poszczególnych stanowiskach, 

  przepisy dotyczące kontroli,  

  protokół z poprzedniego przeglądu z datami, 

  zeszyt i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przygotuj  stanowisko  spawalnicze  do  spawania  elektrycznego  z  zachowaniem  wszelkich 

środków bezpieczeństwa.   
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  cwiczenia  uczniowie  powinni  przypomieć  sobie  jak 

powinno  wyglądać  stanowisko  spawalnicze,  kto  wydaje  zgodę  na  spawanie  w  zakładzie 
górniczym oraz jakie powinny być środki bezpieczeństwa podczas wykonywania spawania.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie zasady bezpiecznego wykonania robót spawalniczych, 
2)  zaopatrzyć się w instrukcję dotyczącą spawania elektrycznego, 
3)  dokonać właściwego wyboru miejsca na stanowisko spawalnicze,  
4)  przygotować odpowiedni sprzęt spawalniczy, 
5)  przygotować odpowiedni materiał do spawania, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się. 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  spawarka elektryczna wirowa z osprzętem kablowym i instrukcją, 

  sprzęt spawalniczy: elektrody, maska, młotek, stół spawalniczy, 

  materiał do spawania, 

  sprzęt ochrony osobistej: rękawice, ubranie, fartuch ochronny, 

  przepisy dotyczące spawania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test do jednostki modułowej „Wykonywanie prac na powierzchni kopalni”. 

 

Test składa się z  20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  Zadania  2,  4, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  Zadania 1, 3, 5, 9, 12, 14, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  Dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  Dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  Dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  Bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym,  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  c,  4.  c,  5.  c,  6.  c,  7.  b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. d, 
12. b, 13. d, 14. c, 15. c, 16. b, 17. b, 18. a, 19. b, 20. b. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać okres budowy kopalni 

PP 

Wyjaśnić, co oznacza skrót WUG 

Objaśnić, kiedy może nastąpić skrócenie czasu 
pracy do sześciu godzin 

PP 

Wskazać, kto może wydać pracownikowi pisemne 
zezwolenie na wcześniejszy wyjazd z dołu 

Określić kolor telefonu specjalnego 
w dyspozytorni kopalni 

PP 

Określić, przed czym zabezpiecza górnika 
pochłaniacz górniczy 

Scharakteryzować, jak zachowuje się pochłaniacz, 
kiedy jest szczelny 

Ocenić przyczynę spadku pojemności akumulatora 
lampy górniczej RC-12 

Rozpoznać, kto wydaje dźwięki sygnalizatora 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

10 

Określić,  na  ilu  pracowników  kąpiacych  się 
w łaźni przypada jeden prysznic 

11 

Wskazać  miejsce  w  łaźni,  w  którym  dozwolone 
jest palenie papierosów 

12  Określić stan liczbowy drużyny ratowniczej 

PP 

13 

Wymienić wymaganą ilość aparatów 
oddechowych w kopalni, gdy załoga liczy 3000 
osób 

14 

Określić, komu podlega kierownik kopalnianej 
stacji ratowniczej 

PP 

15 

Określić minimalny czas świecenia lampy 
górniczej 

16  Wskazać czas używania pochłaniacza 

17 

Objaśnić,  co  dzieje  się  z  pochłaniaczem  typu 
POG-8 podczas normalnej pracy 

18 

Określić okres ekspoatacji aparatu tlenowego SR-
60 w warunkach górniczych 

PP 

19  Zdefiniować, co to jest wypadek zbiorowy 

20  Określić grubość granulatu orzecha 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności,  dotyczących  wykonywania  prac  na 

powierzchni. Zadania zawierają cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  Jeśli  uznasz,  że  pomyliłeś  się  i  wybrałeś  nieprawidłową  odpowiedź,  to  
zaznacz ją kółkiem, a następnie ponownie zaznacz znakiem X odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Okres budowy kopalni trwa 

a)  rok. 
b)  2 lata. 
c)  3 do 10 lat. 
d)  15 lat. 

 
2.  Skrót WUG oznacza 

a)  Wyższy Urząd Górniczy.  
b)  Wyższy Uniwersytet Górniczy.  
c)  Wojewódzki Urząd Gospodarczy. 
d)  Ważny Urząd Górniczy.  

 
3.  Skrócenie czasu pracy do 6 godzin może nastąpić 

a)  przy bardzo długiej drodze dojścia. 
b)  przy robotach rabunkowych. 
c)  gdy temperatura w wyrobisku przekracza 28

0

C. 

d)  w wyrobiskach nachylonych >33

0

 

4.  W  razie  pilnej  potrzeby  wcześniejszego  wyjazdu  z  dołu  kopalni  pracownik  powinien 

uzyskać pisemne zezwolenie od 

a)  przodowego. 
b)  przewodniczącego związku zawodowego. 
c)  osoby dozoru ruchu prowadzącej zmianę. 
d)  dowolnej osoby dozoru. 

 
5.  Telefon specjalny zainstalowany w dyspozytorni ma kolor 

a)  biały.  
b)  zielony.  
c)  czerwony. 
d)  żółty.  

 
6.  Pochłaniacz górniczy zabezpiecza górnika przed 

a)  KOH. 
b)  N. 
c)  CO.  
d)  CO

2.

  

 
7.  Badany pochłaniacz w komorze pomiarowej jest szczelny gdy 

a)  grzeje się. 
b)  ciśnienie nie spada. 
c)  ciśnienie podnosi się. 
d)  oziębia się. 

 
8.  Gdy pojemność akumulatora lampy górniczej RC-12 spada to wynik braku 

a)  elektrolitu. 
b)  zasady. 
c)  przerwy na kablu. 
d)  spalonej żarówki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

9.  W zawalonym wyrobisku słychać wyraźnie dźwięki sygnalizatora. Jest to sygnał 

a)  telefonu.  
b)  trolejfonu.  
c)  nadajnika lokalizacyjnego. 
d)  wysyłany przez osobę dozoru. 

 
10. Jeden prysznic w łaźni górniczej przypada na 

a)  jedną osobę. 
b)  3 osoby. 
c)  5 osób. 
d)  10 osób. 

 
11. Na terenie łaźni papierosy można palić 

a)  pod prysznicem. 
b)  w ubikacji. 
c)  na korytarzu. 
d)  w żadnym z wymienionych w punktach a), b) c) miejsc. 

 
12. Drużyna ratownicza (zastęp) liczy 

a)  3 osoby. 
b)  5 osób. 
c)  7 osób. 
d)  10 osób. 
 

13.  Kiedy  załoga  dołowa  liczy  3000  osób,  w  kopalnianej  stacji  ratownictwa  górniczego 

powinno znajdować się 

a)  10 aparatów oddechowych. 
b)  15 aparatów oddechowych. 
c)  20 aparatów oddechowych. 
d)  30 aparatów oddechowych. 

 
14. Kierownik kopalnianej stacji ratowniczej podlega bezpośrednio 

a)  kierownikowi robót górniczych. 
b)  kierownikowi bhp. 
c)  kierownikowi wentylacji. 
d)  głównemu mechanikowi. 

 
15. Minimalny czas świecenia lampy górniczej wynosi 

a)  6 godzin. 
b)  8 godzin. 
c)  10 godzin. 
d)  24 godziny. 

 

16. Czas używania pochłaniacza to 

a)  30 minut. 
b)  60 minut. 
c)  120 minut. 
d)  150 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

17. W  trakcie  użycia  pochłaniacza  typu  POG-8  zauważono  następujące  objawy,  prawidłowy 

objaw to, że pochłaniacz 

a)  pokrył się szronem.  
b)  grzeje się. 
c)  pokrył się kurzem. 
d)  pęcznieje. 

 
18. Okres eksploatacji aparatu tlenowego SR-60 w warunkach górniczych wynosi 

a)  5 lat. 
b)  7 lat. 
c)  10 lat. 
d)  15 lat. 
 

19. Za wypadek zbiorowy uważa się wypadek któremu 

a)  uległ jeden z pracowników. 
b)  uległy dwie lub więcej osób z tej samej przyczyny. 
c)  uległo dokładnie trzech pracowników. 
d)  uległy trzy lub więcej osób z tej samej przyczyny. 

 
20. Orzech to granulat o następującej grubości 

a)  80–200 mm. 
b)  30–80 mm. 
c)  20–30 mm. 
d)  10–15 mm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………… 

 
Wykonywanie prac na powierzchni kopalni 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  prac  naa 
powierzchni kopalni”. 

 

Test składa się z  20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 5, 9, 11, 12, 13, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego  

  zadania 4, 6, 7, 8, 10, 14, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań:  0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. Maksymalna ilość punktów do uzyskania to 20 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. b, 5. b, 6. d, 7. b, 8. d, 9. d, 10. b, 11. b, 
12. d, 13. a, 14. a, 15. c, 16. c, 17. c, 18. a, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić,  czym  uzupełniamy  stan  elektrolitu 
w lampie górniczej 

Wskazać,  jaka  powinna  być  osłona  oczu  przy 
spawaniu elektrycznym 

Zdefiniować, co to jest ciecz ciężka 

Wyjaśnić,  na  czym  polega  odwadnianie  węgla 
w zakładzie przeróbczym 

PP 

Wskazać  substancję,  którą  skraplamy  węgiel 
w składzie pociągu 

Określić  kolor,  jaki  sygnalizuje  nieszczelny  aparat 
tlenowy 

PP 

Rozpoznać  temperaturę  przechowywania  aparatu 
SR-60  

PP 

Określić  oznaczenie  szybów  i  szybików  na 
schemacie przestrzennym kopalni 

PP 

Wskazać kolor gaśnic śniegowych 

10 

Rozpoznać,  przy  jakiej  zawartości  metanu  płomień 
lampy benzynowej nie ulega zmienie 

PP 

11 

Określić  minimalny  dopuszczalny  procent  tlenu 
w wylotowym powietrzu w szybie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

12 

Określić,  przy  jakiej  zawartości  tlenu  wycofujemy 
załogę 

13  Określić czas używania aparatu ratowniczego W-70 

14 

Określić wiek poniżej którego nie możemy 
zatrudniać pracowników, gdy stężenie pyłu 
szkodliwego jest bardzo duże 

PP 

15 

Zastosować dozwoloną normę hałasu na 
stanowiskach pracy 

PP 

16 

Rozróżnić jaką gaśnicę stosujemy w warsztatach 
ładowania akumulatorów 

17 

Określić, ile sygnałów dla zastępu ratowniczego 
oznacza sygnał „wracamy” 

18 

Rozpoznać sygnał alarmowy, który stanowi 
o opuszczeniu stanowiska pracy pod prąd powietrza 

PP 

19 

Określić wyrobiska, w których stosujemy półmaski 
przeciwpyłowe 

20 

Rozróżnić gaśnicę, którą gasimy urządzenia 
elektryczne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  prac  na  powierzchni  kopalni.  Są  to 

zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Zaznacz  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź X (w  przypadku 

pomyłki,  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci wolny czas.  Trudności mogą przysporzyć Ci 
pytania problemowe, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Obniżony stan elektrolitu w lamie górniczej uzupełniamy 

a)  olejem. 
b)  wodą destylowaną. 
c)  kwasem siarkowym.  
d)  wodorotlenkiem potasu.  

 
2.  Przy spawaniu elektrycznym do osłon oczy stosujemy 

a)  okulary ochronne. 
b)  maskę spawalniczą. 
c)  szkła dymne. 
d)  nie stosujemy żadnych osłon.  

 
3.  Ciecz ciężka to mieszanina wody z 

a)  magnetytem.  
b)  miałem. 
c)  kwasem. 
d)  solą.  

 
4.  Odwadnianie węgla w zakładzie przeróbczym polega na 

a)  usuwaniu wody z węgla przez jej parowanie.  
b)  oddzielanie wody od ziaren z pominięciem odparowania.  
c)  suszenie węgla.  
d)  filtrowanie węgla za pomocą porowatej przegrody.  

 

5.  Załadowany węglem skład pociągu skrapiamy 

a)  wodą. 
b)  mieszaniną wody z wapnem. 
c)  pyłem.  
d)  cieczą trudnopalną. 

 
6.  Nieszczelność aparatu tlenowego sygnalizuje kolor 

a)  niebieski. 
b)  zielony.  
c)  żółty.  
d)  biało-różowy.  

 
7.  Aparaty SR-60 mogą być przechowywane w temperaturze 

a)  1 do +20

0

C. 

b)  -5 do +50

0

C. 

c)  -10 do +10

0

C. 

d)  od -1 do +30

0

C. 

 
8.  Na schemacie przestrzennym kopalni szyby i szybiki rysuje się 

a)  grubymi poziomymi. 
b)  cienkimi poziomymi. 
c)  przerywanymi. 
d)  pionowymi.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

9.  Gaśnice śniegowe mają kolor 

a)  czerwony.  
b)  czarny. 
c)  zielony. 
d)  srebrny.  

 

10. Płomień normalny lampy benzynowej nie ulega zmianie przy zawartości metanu 

a)  0-1%.  
b)  0-2%. 
c)  3%. 
d)  4%.  

 

11.  Minimalny  dopuszczalny  procent  tlenu  w  wylotowym  powietrzu  w  szybie  wydechowym 

wynosi 

a)  18%. 
b)  19%. 
c)  20%. 
d)  21%. 

 

12. Załogę wycofujemy przy zawartości procentowej tlenu minimum 

a)  16%. 
b)  17%. 
c)  18%. 
d)  19%. 

 

13. Czas używania aparatu ratowniczego W-70 wynosi 

a)  240 minut. 
b)  60 minut. 
c)  90 minut. 
d)  120 minut. 

 

14.  Nie  należy  zatrudniać  pracowników  w  warunkach,  gdzie  stężenie  pyłu  szkodliwego 

w powietrzu o wartościach najwyższych dopuszczalnych stężeń jest niedozwolone poniżej 
wieku 
a)  21 lat. 
b)  25 lat. 
c)  30 lat. 
d)  40 lat.  

 

15. Dozwolona norma hałasu (decybeli) na stanowiskach pracy wynosi maksimum 

a)  40 decybeli. 
b)  60 decybeli. 
c)  85 decybeli. 
d)  120 decybeli. 

 
16. W warsztatach ładowania akumulatorów stosowane są gaśnice 

a)  pianowe. 
b)  hydronetki. 
c)  proszkowe. 
d)  dwie gaśnice pianowe.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

17.  Sygnał „wracamy” oznacza, że zastęp ratowniczy do bazy wysłał  

a)  dwa sygnały. 
b)  trzy sygnały. 
c)  cztery sygnały. 
d)  dwa plus dwa sygnały. 

 
18.  Opuszczeniu miejsc pracy pod prąd powietrza stanowi wiele krótkich sygnałów oraz 

a)  cztery długie. 
b)  sześć długich. 
c)  dwa krótkie. 
d)  dwa długie.  

 
19.  Stosowania półmasek przeciwpyłowych obowiązuje 

a)  w wyrobiskach zaliczanych do I, II, III stopnie zagrożenia pyłami. 
b)  w wyrobiskach, gdzie pyły są przemieszczane. 
c)  podczas przechodzenia przez tamy. 
d)  żadna odpowiedź nie jest prawidłowa. 

 
20.  Pożar urządzeń elektrycznych gasimy 

a)  gaśnicą pianową.  
b)  gaśnicą proszkową. 
c)  hydronetką. 
d)  dowolną gaśnicą.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

44 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………… 

 
Wykonywanie prac na powierzchni kopalni  

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

45 

7. LITERATURA 

 

1.  Antoniak J.: Maszyny górnicze cz. 3– Transport kopalniany Wyd. ŚLĄSK Katowice 1980 
2.  Filipkowski  St.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  Wyd.  Szkolne  i  Pedagogiczne,  Kraków 

1974 

3.  Karbon Sp.z o.o.: Vademecum Górnika– Wyd. PZZ KADRA, Katowice 2004 
4.  Kokot  W.:  Zajęcia  praktyczne  dla  uczniów  szkół  górniczych  cz.  III  Wyd.  ŚLĄSK 

Katowice 1978  

5.  Kwaśniak  Wł.:  Zajęcia  praktyczne  dla  uczniów  szkół  górniczych  cz.  II  Wyd.  ŚLĄSK 

Katowice 1978   

6.  Praca zbiorowa: Poradnik Górnika cz. III Wyd. ŚLĄSK Katowice 1974 
7.  Instrukcja:  Aparat  Ucieczkowy  SR  –  60  Fabryka  Sprzętu  Ratunkowego  i  Lamp 

Górniczych „FASER” SA Tarnowskie Góry 2004 

8.  Instrukcja:  Pochłaniacz  Ochronny  Górniczy  POG  –  8  Fabryka  Sprzętu  Ratowniczego 

i Lamp Górniczych „FASER” SA Tarnowskie Góry 

9.  Instrukcja:  Obsługi  Lampy  Najemnej  Typ  ELMO1  –  PELMO1  –  P/S  Elektrometal  SA 

Cieszyn 2003 

 
Literatura metodyczna 

1. 

Krogulec  –  Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 
KOWEZiU,

 

Warszawa 2003

 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr

Fundusz Współpracy, Warszawa 1997