background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Piotr Masłoń 
 
 

 

 
 
 
Stosowanie materiałów konstrukcyjnych i posługiwanie się 
dokumentacją techniczną
 711[02].O2.01 

 

 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

mgr Stanisław Cyrulski 
mgr inż. Łukasz Orzech 
 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Pawełczyk 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].O2.01 
„Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  i  posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu górnik eksploatacji podziemnej. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawowe  pojęcia  z  materiałoznawstwa.  Materiały  stosowane  w  budowie 

maszyn 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2. Korozja metali i ochrona przed korozją 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3. Rysunek techniczny i maszynowy 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4. Zarys mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5. Części maszyn 

19 

5.5.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  ukształtuje  uczeń  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

ćwiczenia,  które  pomogą  zweryfikować  wiadomości  teoretyczne  oraz  ukształtować 
umiejętności praktyczne uczniów, 

 

sprawdzian osiągnięć, przykładowy zestaw zadań. Zaliczenie testu potwierdzi opanowanie 
materiału całej jednostki modułowej, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, metodą projektów. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

711[02].O2 

Podstawy technologii i konstrukcji 

mechanicznych 

 

711[02].O2.01 

Stosowanie materia

łów konstrukcyjnych  

i pos

ługiwanie się dokumentacją techniczną 

 

 

711[02].O2.02 

Eksploatowanie maszyn i urz

ądzeń 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

stosować jednostki układu SI, 

– 

przeliczać jednostki, 

– 

przekształcać wzory, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu mechaniki,  

 

rozróżniać podstawowe wielkości mechaniczne i ich jednostki, 

 

wykonać proste konstrukcje geometryczne, 

 

odczytać dane z układu współrzędnych, 

 

odczytać podstawowe równania reakcji chemicznych, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić podstawowe pojęcia z materiałoznawstwa, 

 

określić właściwości fizyczne, mechaniczne i technologiczne metali i ich stopów,  

 

scharakteryzować otrzymywanie i zastosowanie metali i ich stopów, 

 

rozróżnić gatunki stali i stopów, 

 

rozróżnić gatunki metali nieżelaznych i ich stopów, 

 

określić rodzaje korozji, 

 

określić sposoby zabezpieczenia przed korozją, 

 

wykonać rysunek części maszyn w rzutach prostokątnych i aksonometrycznych, 

 

wykonać szkic wykonawczy części maszyny,  

 

wykonać rysunek z zastosowaniem techniki komputerowej, 

 

zastosować  podstawowe  prawa  mechaniki  technicznej  i  wytrzymałości  materiałów  do 
obliczania elementów maszyn,  

 

scharakteryzować połączenia stosowane w maszynach i urządzeniach,  

 

scharakteryzować osie, wały i łożyska, 

 

wyjaśnić zasadę działania łożysk i mechanizmów, 

 

rozróżnić rodzaje i scharakteryzować zasadę działania sprzęgieł i hamulców, 

 

odczytać i zinterpretować proste schematy mechaniczne, 

 

odczytać informacje zawarte na rysunkach i schematach mechanicznych, 

 

wskazać rodzaje dokumentacji technicznej, 

 

zinterpretować informacje zawarte w dokumentacji technicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………….. 

Modułowy program nauczania:   Górnik eksploatacji podziemnej 711[02]

 

Moduł: 

Podstawy technologii i konstrukcji  mechanicznych 
711[02].O2 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych i posługiwanie się 
dokumentacją techniczną 711[02].O2.01 

Temat:  Rysowanie części maszyn w rzutach prostokątnych. 

Cel ogólny: Wykonanie rysunku części maszyn w rzutach prostokątnych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować rzutowanie prostokątne, 

 

rozpoznawać rysunki wykonane w rzutowaniu prostokątnym, 

 

rysować części maszyn w rzutach prostokątnych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:  180 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

przykłady figur geometrycznych, 

– 

zestaw przyborów rysunkowych, 

– 

arkusze rysunkowe. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie, organizacja zajęć. 
2.  Nawiązanie  do  tematu  zajęć,  przypomnienie  wiadomości  na  temat  rzutowania 

prostokątnego. 

3.  Wykonanie badania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

 

przygotować arkusz rysunkowy w formacie A3 i przybory rysunkowe, 

 

narysować ramkę oraz tabelkę, 

 

wypełnić tabelkę pismem technicznym, 

 

rozplanować położenie rzutni na arkuszu rysunkowym, 

 

wykreślić figury zgodnie z poleceniem nauczyciela, 

 

dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 

Podsumowanie  wykonanego  ćwiczenia,  ocena  zaangażowania  uczniów  w  wykonaniu 

ćwiczenia. 
 
Praca domowa 

Wykonać rzuty prostokątne zadanej części maszyny przez nauczyciela. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

rysunki wykonane przez uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Górnik eksploatacji podziemnej 711[02]

 

Moduł: 

Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych 
711[02].O2 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych i posługiwanie się 
dokumentacją techniczną 711[02].O2.01 

Temat:  Określanie twardości próbek metodą Brinella. 

Cel ogólny: Określanie właściwości mechanicznych metali i ich stopów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 

 

scharakteryzować właściwości mechaniczne metali i ich stopów, 

 

dobierać metale i ich stopy w zależności od ich twardości do ich zastosowania, 

 

analizować wyniki badań. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w dwuosobowych zespołach. 

 
Czas: 120 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

twardościomierz Brinella, 

 

próbki do badania twardości, 

 

suwmiarka uniwersalna. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie, organizacja zajęć. 
2.  Nawiązanie  do  tematu  zajęć,  przypomnienie  wiadomości  na  temat  mechanicznych  metali 

i ich stopów. 

3.  Zapoznanie uczniów z twardościomierzem. 
4.  Wykonanie ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

 

wykonać badanie twardościomierzem, 

 

zmierzyć średnicę odcisku w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach (d

1

 i d

2

),  

 

zapisać wyniki, 

 

pierwszy pomiar d

1

–   drugi pomiar d

2, 

 

obliczyć wartość średnią średnicy odcisku d = (d

1

 + d

2

)/2, 

 

zapisać wynik, 

 

średnica pomiarowa d, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

obliczyć twardość HB dla wszystkich próbek, 

 

porównać wyniki i zapisać wnioski. 

 
Zakończenie zajęć 

Podsumowanie  wykonanego  ćwiczenia,  ocena  zaangażowania  uczniów  w  wykonaniu 

ćwiczenia. 
 
Praca domowa 

Dokonać  analizy  zaobserwowanych  twardości  różnych  metali,  zapisać  zaobserwowane 

różnice. Wnioski z analizy zapisać w wykonanym projekcie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

projekty wykonane przez uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Podstawowe 

pojęcia 

materiałoznawstwa. 

Materiały 

stosowane w budowie maszyn 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

 

Określ twardość próbek metodą Brinella. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać badanie twardościomierzem, 
2)  zmierzyć średnicę odcisku w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach (d

1

 i d

2

), 

zapisać wyniki, 
pierwszy pomiar d

1

drugi pomiar d

2, 

3)  obliczyć wartość średnią średnicy odcisku d = (d

1

 + d

2

)/2, 

zapisać wynik, 
średnica pomiarowa d, 

4)  obliczyć twardość HB dla wszystkich próbek, 
5)  porównać wyniki i zapisać wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

twardościomierz Brinella, 

 

próbki do badania twardości, 

 

suwmiarka uniwersalna. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  tablic  z  Polskiej  Normy  PN–EN  10027–1  odczytaj  parametry 

i przeznaczenie stali oznaczonej symbolami S 235 J0W, P355Q, S460Q, R320Cr

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w Polskiej Normie PN – EN 10027 – 1 tablice dla odpowiednich stali, 
2)  na podstawie tablic odczytać parametry i przeznaczenie stali, 
3)  zapisać odczytane parametry. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Polska Norma PN – EN 10027 – 1, 

 

Mały poradnik mechanika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Korozja metali i ochrona przed korozją

 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Sprawdź wpływ środowiska na korozję trzech rodzajów próbek metali. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  z dwóch próbek stali niezabezpieczonej przed korozją – jedną próbkę umieścić w wodzie 

drugą na powietrzu,  

2)  jedną  próbkę  stali  niezabezpieczonej  przed  korozją  i  drugą  próbkę  zabezpieczoną  np. 

lakierem – umieścić w wodzie, 

3)  jedną  próbkę  stali  niezabezpieczonej  przed  korozją  oraz  drugą  próbkę  aluminium  – 

umieścić w wodzie, 

4)  po upływie określonego czasu przez nauczyciela ocenić stan próbek, 
5)  zapisać wnioski z obserwacji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki stali niezabezpieczonej przed korozją, 

 

próbki stali pomalowanej lakierem, 

 

próbki aluminium. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  sposób  ochrony  przed  korozją do zabezpieczenia następujących 6 części maszyn 

i elementów konstrukcji: blachy stalowe, łożyska, cylindry układu hamulcowego, kształtowniki 
walcowane, rury stalowe, liny maszyn wyciągowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypisać wymienione części maszyn w punktach od 1 do 6, 
2)  wyszukać w Poradniku dla ucznia wiadomości na temat ochrony metali przed korozją, 
3)  przyporządkować sposoby ochrony do części maszyn i elementów konstrukcyjnych, 
4)  sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.  Rysunek techniczny i maszynowy 
 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rysunki:  prostopadłościanu,  walca,  ostrosłupa  o  podstawie  kwadratu 

w rzutowaniu prostokątnym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować arkusz rysunkowy w formacie A3 i przybory rysunkowe, 
2)  narysować ramkę oraz tabelkę, 
3)  wypełnić tabelkę pismem technicznym, 
4)  rozplanować położenie rzutni na arkuszu rysunkowym, 
5)  wykreślić figury zgodnie z poleceniem nauczyciela, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

przykłady figur geometrycznych, 

– 

zestaw przyborów rysunkowych, 

– 

arkusze rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  rysunki:  prostopadłościanu,  walca  i  ostrosłupa  o  podstawie  kwadratu 

w rzutowaniu aksonometrycznym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować arkusz rysunkowy w formacie A3 i przybory rysunkowe, 
2)  narysować ramkę oraz tabelkę, 
3)  wypełnić tabelkę pismem technicznym, 
4)  rozplanować położenie rzutni na arkuszu rysunkowym, 
5)  wykreślić figury zgodnie z poleceniem nauczyciela w rzucie izometrycznym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

6)  wykreślić figury zgodnie z poleceniem nauczyciela w rzucie dimetrycznym ukośnym, 
7)  wykreślić figury zgodnie z poleceniem nauczyciela w rzucie dimetrycznym prostokątnym, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

przykłady figur geometrycznych, 

– 

zestaw przyborów rysunkowych, 

– 

arkusze rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4.  Zarys mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów

 

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  prędkość  obwodową  V  i  kątową  ω  wirnika  silnika  elektrycznego  o  średnicy 

d = 200 mm wykonującego 1410 obr./min. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypisać dane z polecenia ćwiczenia, 
2)  wypisać wzory na prędkość obwodową i kątową, 
3)  obliczyć wartość prędkości obwodowej wstawiając dane do wzoru, 
4)  obliczyć wartość prędkości kątowej wstawiając dane do wzoru, 
5)  napisać odpowiedź. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

kalkulator. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Jaką  średnicę  minimalną  musi  mieć  ogniwo  łańcucha  podnoszącego  ładunek  o  masie 

m = 3000 kg jeżeli naprężenie dopuszczalne na rozciąganie wynosi 120 MPa.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypisać dane z polecenia ćwiczenia, 
2)  wykonać rysunek, 
3)  wypisać wzór na naprężenie dopuszczalne, 
4)  przekształcić odpowiednio wzór, 
5)  obliczyć średnicę ogniwa łańcucha wstawiając dane do wzoru, 
6)  otrzymaną wartość podać w zaokrągleniu do pełnych milimetrów, 
7)  napisać odpowiedź. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.5.  Części maszyn 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj elementy stosowane w połączeniach mechanicznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  Posegregować elementy na grupy: 

 

śruby i nakrętki, 

 

nity, 

 

wpusty, 

 

kliny, 

 

kołki, 

 

sworznie. 

2)  Opisać poszczególne elementy łączące. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

nity, śruby, nakrętki, wpusty, kliny, sworznie, kołki, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

Mały poradnik mechanika. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj naprawę krążnika z przenośnika taśmowego.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdjąć pierścienie osadcze, 
2)  wybić oś z krążnika, 
3)  ściągnąć łożysko i uszczelnienie labiryntowe z osi, 
4)  wybić łożysko i uszczelnienie z gniazda krążnika, 
5)  wyczyścić oś, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

6)  wyczyścić i nasmarować gniazda łożyskowe, 
7)  założyć łożysko i uszczelnienie na oś, 
8)  założyć pierścień osadczy, 
9)  włożyć oś z łożyskiem do płaszcza krążnika, 
10)  założyć łożysko i uszczelnienie na drugi koniec osi, 
11)  założyć pierścień osadczy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

krążniki, 

 

łożyska i uszczelnienia labiryntowe, 

 

pierścienie osadcze, 

 

młotki, 

 

szczypce oczkowe, 

 

smar łożyskowy, 

 

ściągacz do łożysk, 

 

wybijaki i nabijaki, 

 

stojak do demontażu krążnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Stosowanie  materiałów 

konstrukcyjnych i posługiwanie się dokumentacją techniczną” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9,11, 13, 15, 16, 17,  18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 6, 10, 12, 14, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 13  zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  c,  3.  a,  4.  d, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. b, 10. c, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. b, 15. c, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować właściwości mechaniczne metali i 
ich stopów 

Zidentyfikować właściwości technologiczne metali 
i ich stopów 

Wskazać urządzenia do pomiaru właściwości 
fizycznych metali i ich stopów 

Określić sposoby zabezpieczania przed korozją 

Określić rodzaje korozji 

Określić sposoby zabezpieczania przed korozją 

PP 

Wskazać przepisy dotyczące wykonywania 
rysunku części maszyn w rzutach prostokątnych 
i aksonometrycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Rozróżnić formaty rysunkowe 

Zdefiniować szkic wykonawczy części maszyn 

10 

Określić podstawowe prawa mechaniki 
technicznej i wytrzymałości materiałów do 
obliczania elementów maszyn 

PP 

11 

Rozróżnić podstawowe prawa mechaniki 
technicznej i wytrzymałości materiałów do 
obliczania elementów maszyn 

12 

Określić podstawowe prawa mechaniki 
technicznej i wytrzymałości materiałów do 
obliczania elementów maszyn 

PP 

13 

Scharakteryzować połączenia stosowane 
w maszynach i urządzeniach 

14 

Scharakteryzować otrzymywanie i zastosowanie 
metali i ich stopów 

PP 

15 

Nazwać otrzymywanie i zastosowanie metali i ich 
stopów 

16 

Rozróżnić połączenia stosowane w maszynach 
i urządzeniach 

17  Objaśnić zadania osi, wałów i łożysk 

18  Nazwać elementy osi, wałów i łożysk 

19 

Rozróżnić rodzaje i scharakteryzować zasadę 
działania sprzęgieł i hamulców 

20 

Scharakteryzować zasadę działania łożyska 
i mechanizmów 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  określania  właściwości  materiałów  konstrukcyjnych. 

Wszystkie  zadania  są  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi:  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  zadań  o  różnym  stopniu  trudności:  poziom  podstawowy,  poziom 

ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Na  rozwiązanie  testu  masz 
45 minut. 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Jedną z najczęściej badanych właściwości mechanicznych jest 

a)  tłoczność. 
b)  wytrzymałość na rozciąganie. 
c)  skrawalność. 
d)  lejność. 

 
2.  Właściwości technologicznych nie określa próba 

a)  skrawalności. 
b)  tłoczności. 
c)  ściskania. 
d)  nawijania drutu. 
 

3.  W badaniu twardości metodą Brinella wgłębnik ma kształt 

a)  kulki ze stali hartowanej. 
b)  stożka. 
c)  ostrosłupa. 
d)  czworościanu diamentowego. 

 
4.  Oksydowanie to metoda zapobiegania korozji polegająca na  

a)  nałożeniu warstwy metalu ochronnego. 
b)  natryśnięciu ciekłego metalu. 
c)  malowaniu czarną farbą. 
d)  wytworzeniu na powierzchni stali czarnych tlenków żelaza. 

 
5.  Wytrzymałość elementów metalowych najszybciej osłabia korozja 

a)  równomierna. 
b)  międzykrystaliczna. 
c)  powierzchniowa. 
d)  wżerowa. 

 
6.  Pasywacja to 

a)  ochrona  metalu  przed  korozją  poprzez  wytworzenie  na  jego  powierzchni  szczelnej 

warstwy tlenku tego metalu. 

b)  zanurzeniu metalu chronionego w roztopionym. 
c)  elektrolityczne wytworzenie warstwy metalu ochronnego. 
d)  pokrycie elementu lakierem szybkoschnącym. 

 
7.  Polskie Normy oznacza się symbolem 

a)  RN. 
b)  FN. 
c)  PN. 
d)  EN. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

8.  Format rysunkowy A4 ma wymiary 

a)  594 x 841 mm. 
b)  210 x 297 mm. 
c)  297 x 420 mm. 
d)  420 x 594 mm. 

 
9.  Szkic to przedstawienie 

a)  w  sposób  uproszczony  zasady  działania  lub  budowy  mechanizmu,  maszyny lub 

urządzenia. 

b)  przedmiotu wykonane odręcznie i stanowiące zwykle podstawę do wykonania rysunku. 
c)  przedmiotu wykonane w określonej podziałce i przy użyciu przyborów rysunkowych. 
d)  przedmiotu w rzucie prostokątnym. 

 
10. Współczynnik tarcia ślizgowego nie zależy od 

a)  smarowania stykających się powierzchni. 
b)  chropowatości stykających się powierzchni. 
c)  masy ciała. 
d)  tego czy ciało jest w ruchu czy w spoczynku. 

 
11. Naprężenie dopuszczalne na zginanie oznaczamy symbolem 

a)  k

r.

 

b)  M

g.

 

c)  k

g.

 

d)  τ. 

 
12. Naprężenie występujące przy ścinaniu obliczmy stosując wzór 

a) 

S

F

=

τ

b) 

W

M

t

g

=

σ

c) 

W

F

r

=

σ

d) 

W

M

k

t

t

=

 
13. Do połączeń nierozłącznych zaliczamy połączenia 

a)  wpustowe. 
b)  nitowe. 
c)  klinowe. 
d)  kołkowe. 

 
14. Zawartość węgla w stali wynosi 

a)  2–4 %. 
b)  0–2 %. 
c)  0,5–2,5 %. 
d)  0–3 %. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

15. Mosiądz to stop miedzi z 

a)  niklem. 
b)  aluminium. 
c)  cynkiem. 
d)  cyną. 

 
16. Połączenie skurczowe to rodzaj połączenia 

a)  spawanego. 
b)  wpustowego. 
c)  wciskowego. 
d)  nitowego. 

 
17. Zadaniem osi jest 

a)  przenoszenie napędu. 
b)  łączenie członu czynnego z biernym. 
c)  przenoszenie momentu obrotowego. 
d)  podtrzymywanie innych części maszyn. 

 
18. Elementem łożyska tocznego nie jest 

a)  panew. 
b)  koszyk. 
c)  bieżnia. 
d)  pierścień wewnętrzny. 

 
19. Sprzęgło sztywne może łączyć wały 

a)  o małej współosiowości. 
b)  o dużej współosiowości. 
c)  skośne. 
d)  dowolnie położone względem siebie. 

 
20. Przekładnią pasową nie jest przekładnia 

a)  otwarta. 
b)  półotwarta. 
c)  obwiedniowa. 
d)  skrzyżowana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko......................................................................................................................... 

 
Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  i  posługiwanie  się  dokumentacją 
techniczną

 

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Stosowanie  materiałów 

konstrukcyjnych i posługiwanie się  dokumentacją techniczną” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 9, 12, 15, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  b,  4.  a,  5.  c,  6. b, 7. a, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c, 
12. d, 13. c, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. a, 19. d, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować właściwości mechaniczne metali 
i ich stopów 

Rozróżnić właściwości technologiczne metali 
i ich stopów 

Rozpoznać wzór do określania właściwości 
fizyczne, mechaniczne i technologiczne metali 
i ich stopów 

PP 

Wskazać sposoby zabezpieczania przed korozją 

Rozróżnić rodzaje korozji 

Nazwać formaty rysunkowe 

Zdefiniować schemat 

Sklasyfikować rodzaje rzutowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Rozpoznać gatunki stali i ich stopów 

PP 

10 

Zdefiniować podstawowe prawa mechaniki 
technicznej i wytrzymałości materiałów do 
obliczania elementów maszyn 

11 

Rozróżnić podstawowe prawa mechaniki 
technicznej i wytrzymałości materiałów do 
obliczania elementów maszyn 

12  Rozpoznać wzór do obliczeń naprężenia 

PP 

13 

Scharakteryzować połączenia stosowane w 
maszynach i urządzeniach 

14 

Scharakteryzować otrzymywanie i zastosowanie 
metali i ich stopów 

15 

Scharakteryzować otrzymywanie i zastosowanie 
metali i ich stopów 

PP 

16 

Rozróżnić połączenia stosowane w maszynach 
i urządzeniach 

17 

Wskazać rodzaje i objaśnić zasadę działania 
sprzęgieł i hamulców 

18  Zidentyfikować elementy osi, wałów i łożysk 

19 

Określić zasadę działania łożyska 
i mechanizmów 

PP 

20 

Scharakteryzować rodzaje i scharakteryzować 
zasadę działania sprzęgieł i hamulców 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  określania  właściwości  materiałów  konstrukcyjnych. 

Wszystkie  zadania  są  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi:  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  zadań  o  różnym  stopniu  trudności:  poziom  podstawowy,  poziom 

ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Na  rozwiązanie  testu  masz 
45 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Własności mechanicznych nie określa próba 

a)  skrawalności. 
b)  ściskania. 
c)  twardości. 
d)  udarności. 
 

2.  Jedną z badanych własności technologicznych metali jest 

a)  twardość. 
b)  wytrzymałość zmęczeniowa. 
c)  tłoczność. 
d)  wytrzymałość na rozciąganie. 
 

3.  Wzór    

S

F

r

=

σ

      określa 

a)  naprężenie ściskające. 
b)  naprężenie rozciągające. 
c)  przewężenie. 
d)  naprężenie zginające. 
 

4.  Platerowanie to metoda zapobiegająca  

a)  korozji. 
b)  ścieralności. 
c)  skurczliwości. 
d)  topnieniu. 
 

5.  Wytrzymałość elementów metalowych najwolniej osłabia korozja 

a)  międzykrystaliczna. 
b)  wżerowa. 
c)  równomierna. 
d)  nierównomierna. 

 
6.  Format rysunkowy A3 ma wymiary 

a)  210 x 297 mm. 
b)  297 x 420 mm. 
c)  420 x 594 mm. 
d)  594 x 841 mm. 

 
7.  Schemat to przedstawienie  

a)  w 

sposób 

uproszczony 

zasady 

działania 

lub 

budowy 

mechanizmu,  

maszyny lub urządzenia. 

b)  przedmiotu 

wykonane 

odręcznie 

stanowiące 

zwykle 

podstawę 

do  

wykonania rysunku. 

c)  przedmiotu wykonane w określonej podziałce i przy użyciu przyborów rysunkowych. 
d)  przedmiotu w rzucie prostokątnym.  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

8.  Jedno z rodzajów rzutowania stosowanego w rysunku technicznym to rzutowanie 

a)  równoległe. 
b)  ukośne. 
c)  odbicia lustrzanego. 
d)  prostokątne. 

 
9.  Stal oznaczona symbolem S355J0W jest przeznaczona do wykonania elementów 

a)  kształtowanych na zimno. 
b)  kształtowanych na gorąco. 
c)  odpornych na korozję atmosferyczną. 
d)  odpornych na niskie temperatury. 

 
10.  Podczas ścinania na element działa 

a)  siła. 
b)  moment siły. 
c)  wektor siły. 
d)  para sił. 

 
11.  Naprężenie dopuszczalne przy skręcaniu oznaczamy symbolem 

a)  k

r.

 

b)  k

t

c)  k

s

d)  τ. 

 
12.  Naprężenie dopuszczalne przy ściskaniu obliczamy stosując wzór 

a) 

S

F

=

τ

b) 

W

M

t

g

=

σ

c) 

W

F

r

=

σ

d) 

S

F

k

c

=

 
13.  Połączeniem rozłącznym jest połączenie 

a)  nitowe. 
b)  spawane. 
c)  kołkowe. 
d)  zgrzewane. 

 
14.  Stopem niklu nie jest 

a)  brąz. 
b)  konstantan. 
c)  nowe srebro. 
d)  nikielina. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

15.  Zawartość węgla w żeliwie wynosi 

a)  2–3 %. 
b)  2–6,67 %. 
c)  1,5–4 %. 
d)  3–5 %. 

 
16.  Najczęściej stosowaną spoiną w spawaniu jest spoina 

a)  otworowa. 
b)  czołowa. 
c)  pachwinowa. 
d)  grzbietowa. 

 
17.  Rodzajem sprzęgła nie jest sprzęgło 

a)  hydrokinetyczne. 
b)  podatne. 
c)  samonastawne. 
d)  cięgnowe. 

 
18.  W łożyskach ślizgowych elementem tocznym jest  

a)  czop wału ślizgający się w panwi. 
b)  kulka. 
c)  baryłka. 
d)  igiełka. 

 
19.  Przekładnia ślimakowa to przekładnia 

a)  planetarna. 
b)  pasowa. 
c)  cierna. 
d)  zębata. 

 
20.  Sprzęgło Oldhama jest sprzęgłem 

a)  sterowanym. 
b)  samonastawnym. 
c)  hydrokinetycznym. 
d)  sztywnym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko....................................................................................................................... 

 
Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  i  posługiwanie  się  dokumentacją 
techniczną

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

7. LITERATURA

 

 

1.  Bożenko L.: Maszynoznawstwo dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991 
2.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WN–T, Warszawa 1995 
3.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Orlik Z., Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1980 
5.  Polska  Norma.:  PN–EN  10027–1.  Systemy  oznaczeń  stali.  Część  1:  Znaki  stali.  PKN 

2007 

6.  Praca zbiorowa.: Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1994