mechanik precyzyjny 731[03] z1 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Michał Sylwestrzak

Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01




Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Igor Lange
mgr inż. Jan Sarniak



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Michał Sylwestrzak



Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[03].Z1.01

„Organizowanie stanowiska pracy”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
mechanik precyzyjny 731[03].


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

12

5.1. Dokumentacja technologiczna montażu

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Narzędzia, maszyny i oprzyrządowanie do prac montażowych oraz narzędzia

do kontroli prac montażowych

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Organizacja stanowiska do prac montażowych

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

20

7. Literatura

33



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który, mamy nadzieję, pomocny będzie

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych dla zawodu mechanik precyzyjny.


W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już
ukształtowane, aby bez problemów mógł opanować treści nauczania w ramach danej
jednostki modułowej;

cele kształcenia, czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować w ramach
realizacji danej jednostki modułowej;

przykładowe scenariusze zajęć;

propozycje ćwiczeń ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych; na ich bazie będziecie Państwo mogli
planować własne ćwiczenia, dostosowane do możliwości placówki oraz bieżącej sytuacji
dydaktycznej;

ewaluację osiągnięć ucznia, czyli dwa przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego;

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki; wykaz ten powinniście
Państwo aktualizować na bieżąco o nowe pozycje na rynku wydawniczym lub wznowienia
pozycji już funkcjonujących.

Z uwagi na swą skromną objętość „Poradnik dla ucznia” przedstawia treści nauczania

w sposób bardzo ogólny. Aby uczeń mógł w pełni zrozumieć i przyswoić materiał, niezbędna
jest jego praca z literaturą źródłową. Nauczyciel powinien być przewodnikiem dla ucznia,
wskazując mu pozycje literatury i inne źródła, z których może uzyskać najświeższe informacje
dotyczące zagadnień, które obejmuje jednostka modułowa.

Przed propozycjami ćwiczeń do każdego podrozdziału w „Poradniku dla ucznia”

zamieszczone zostały pytania sprawdzające, które uczeń może wykorzystywać dwojako,
a mianowicie poprzez:

zapoznanie się z ich treścią przed rozpoczęciem pracy z materiałem zawartym
w podrozdziale; uczeń zapoznaje się w tym momencie z wymaganiami i w sposób

świadomy dąży do uzyskania informacji, pozwalającej odpowiedzieć na postawione pytania;

zapoznanie się z pytaniami po zakończeniu pracy z partią tekstu informacyjnego;
umiejętność udzielania odpowiedzi na pytania stanowi potwierdzenie jego gotowości
przejścia do wykonywania ćwiczeń.
Po wykonaniu zaplanowanych dla danego tematu ćwiczeń uczeń przystępuje do samooceny,

odpowiadając na pytania zawarte w podrozdziale „Sprawdzian postępów”.


Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne w ramach niniejszej jednostki modułowej były

prowadzone różnymi metodami, ze szczególnym uwzględnieniem metod nauczania – uczenia się:

samokształcenia kierowanego;

ćwiczeń;

tekstu przewodniego;

próby pracy.


W trakcie ćwiczeń realizowanych w formie zadań praktycznych uczeń powinien:

zaplanować proces rozwiązania zadania;

opracować procedurę rozwiązania zadania, za pomocą zaleconej literatury;

dobrać wyposażenie stanowiska do poprawnego wykonania zadania;

wykonać zadanie;

dokonać prezentacji i oceny wykonanego zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Wskazane jest przeprowadzenie instruktażu przed każdymi zajęciami oraz przed

wykonywaniem poszczególnych ćwiczeń. Wymagania edukacyjne powinny być podane uczniom
w takiej formie, by w trakcie realizacji poszczególnych tematów łatwo mogli zidentyfikować
związane z nimi cele do osiągnięcia.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od pracy

jednolitej, przez pracę grupową jednolitą i zróżnicowaną, aż po indywidualną pracę ucznia.
Celowe jest zachęcanie uczniów do wzajemnej pomocy koleżeńskiej.


Zaleca się dobór ćwiczeń rozwijających w szczególności te umiejętności, których

przyswojenie przysparza uczniom największe problemy.


W poradniku zamieszczone zostały dwa przykładowe scenariusze zajęć. W pierwszym

metodą wiodąca jest pokaz z objaśnieniem, w drugim ćwiczenie przedmiotowe. Liczymy,
iż stanowić będą one dla Państwa ułatwienie w planowaniu i prowadzeniu zajęć dydaktycznych.


W rozdziale „Ewaluacja osiągnięć ucznia” proponujemy dwa narzędzia pomiaru

dydaktycznego, służące ocenianiu sumującemu w ramach niniejszej jednostki modułowej.
Jednym z nich jest test wraz z oprzyrządowaniem, drugim natomiast zadanie typu próba pracy
wraz z kryteriami jego oceniania, sformułowane pod kątem zadania praktycznego w ramach
egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.


Wskazówki do realizacji

W trakcie zajęć dydaktycznych należy zwrócić szczególną uwagę na:

szczegółowe analizowanie wszystkich informacji zawartych w dokumentacji technicznej,

uświadamianie uczniom różnorodności narzędzi i oprzyrządowania do prac montażowych
oraz postępu technicznego następującego w tej dziedzinie,

kształtowanie nawyku dobierania właściwych narzędzi do konkretnych operacji
montażowych i czynności kontrolno-pomiarowych, oceny ich stanu technicznego oraz
korzystania z nich zgodnie z przeznaczeniem,

kształtowanie nawyku dobierania i stosowania niezbędnych zamocowań do wykonania
operacji montażowych,

bezwzględne przestrzeganie przepisów bhp i ochrony przeciwpożarowej w czasie zajęć
w pracowni montażu,

uświadamianie uczniom roli uwzględniania zasad ergonomii przy organizowaniu
stanowiska, wpływających na komfort pracy oraz jakość i tempo jej wykonania.

Życzymy owocnej pracy dydaktycznej w oparciu o zaproponowane materiały.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

731[03].Z1

Montaż maszyn, urządzeń

i przyrządów pomiarowych

731[03].Z1.01

Organizowanie

stanowiska pracy

731[03].Z1.02

Montowanie

mechanizmów

precyzyjnych

731[03].Z1.03

Montowanie maszyn

i urządzeń precyzyjnych

731[03].Z1.04

Montowanie przyrządów

pomiarowych

731[03].Z1.05

Montowanie elementów

mechanicznych

w przyrządach

elektrycznych

Schemat jednostek modułowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony
przeciwpożarowej,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

wykonywać pomiary warsztatowe,

rozróżniać materiały konstrukcyjne stosowane w mechanice precyzyjnej,

wytwarzać proste części maszyn i urządzeń precyzyjnych,

rozróżniać maszyny i urządzenia precyzyjne,

wykonywać proste obliczenia techniczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować podstawowe pojęcia dotyczące procesu montażu,

scharakteryzować rodzaje produkcji,

nazwać podstawowe dokumenty stanowiące dokumentację technologiczną montażu,

scharakteryzować pojęcia mechanizacji i automatyzacji montażu,

wyjaśnić pojęcia uchwytu i przyrządu,

scharakteryzować wyposażenie uniwersalne i specjalne stanowiska montażowego,

rozróżnić rodzaje połączeń stosowanych w procesie montażu,

dobrać narzędzia do wykonania różnego rodzaju połączeń,

dobrać maszyny i oprzyrządowanie do wykonania różnego rodzaju połączeń,

dobrać narzędzia do kontroli prac montażowych,

ocenić stan techniczny narzędzi, maszyn i oprzyrządowania do prac montażowych oraz
narzędzi pomiarowych,

wyjaśnić cechy dobrze zorganizowanego stanowiska montażowego,

przygotować stanowisko do wykonywania prac montażowych w sposób zgodny z zasadami
ergonomii, przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej,

skorzystać z dokumentacji technicznej w trakcie planowania prac montażowych, doboru
narzędzi i oprzyrządowania oraz przygotowania stanowiska,

skorzystać z różnych źródeł informacji,

posłużyć się słownictwem technicznym do opisu organizacji procesu montażu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03]
Moduł: Montaż maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z1
Jednostka modułowa: Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01

Temat: Narzędzia, urządzenia i oprzyrządowanie do wykonywania połączeń nierozłącznych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru wyposażenia stanowiska do wykonywania

połączeń nierozłącznych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

rozpoznać i poprawnie nazwać narzędzia, urządzenia i oprzyrządowanie do wykonywania

połączeń nierozłącznych,

dobrać wyposażenie stanowiska do wykonania połączeń nitowych i innych połączeń

plastycznych, połączeń wtłaczanych, zgrzewanych, lutowanych, klejonych, kitowanych,
owijanych i zaciskanych na podstawie dokumentacji technicznej,

objaśnić ogólne zasady posługiwania się narzędziami, urządzeniami i oprzyrządowaniem

do wykonywania połączeń nierozłącznych,

określić stan techniczny elementów wyposażenia stanowiska do wykonywania połączeń

nierozłącznych.

Metody nauczania–uczenia się:

miniwykład,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie przedmiotowe.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach 2-osobowych.

Środki dydaktyczne:

foliogramy lub prezentacja multimedialna dotyczące sposobu wykonania i wyposażenia
stanowiska do wykonania poszczególnych rodzajów połączeń,

wyposażenie pracowni montażu,

rysunki zestawieniowe i montażowe uwzględniające różne rodzaje połączeń nierozłącznych,

poradnik dla ucznia,

literatura techniczna.

Czas trwania zajęć: 270 minut.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Przebieg zajęć:

FAZA WSTĘPNA

1) Czynności organizacyjno-porządkowe.
2) Podanie tematu zajęć.
3) Zaznajomienie uczniów z celem i przebiegiem zajęć.
4) Diagnoza przygotowania uczniów do zajęć na podstawie pytań kontrolnych:

Jaki jest podstawowy podział połączeń?

Co to są połączenia nierozłączne?

Jakie są podstawowe rodzaje połączeń nierozłącznych stosowanych w mechanice
precyzyjnej?

W jaki sposób oznacza się połączenia nierozłączne w dokumentacji technicznej?

FAZA WŁAŚCIWA

1) Prezentacja istoty i sposobu wykonania poszczególnych rodzajów połączeń.
2) Przypomnienie sposobu oznaczania połączeń nierozłącznych w dokumentacji technicznej.
3) Demonstracja wyposażenia stanowiska do wykonania tych połączeń w oparciu o zasoby

pracowni montażu.

4) Demonstracja sposobu posługiwania się wyposażeniem do montażu.
5) Demonstracja i omówienie sposobu oceny stanu technicznego narzędzi, urządzeń

i oprzyrządowania do wykonania poszczególnych rodzajów połączeń nierozłącznych.

6) Krótkie omówienie typowych rozwiązań konstrukcyjnych z zastosowaniem tych połączeń.
7) Inicjowanie dyskusji z udziałem uczniów.
8) Ćwiczenie przedmiotowe, polegające na doborze wg dokumentacji wyposażenia stanowiska

montażowego do wykonania połączenia nierozłącznego w oparciu o wyposażenie pracowni
montażu i ocenie stanu technicznego tego wyposażenia.

FAZA KOŃCOWA

1) Prezentacja i ocena wykonania ćwiczenia.
2) Dyskusja podsumowująca, dotycząca problemów, jakie wystąpiły podczas wykonania

ćwiczenia.

3) Uporządkowanie stanowisk.
4) Praca domowa
5) Sporządź notatkę na temat: „Rodzaje połączeń rozłącznych stosowanych w mechanice

precyzyjnej i sposób ich oznaczania w dokumentacji technicznej”.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03]
Moduł: Montaż maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z1
Jednostka modułowa: Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01

Temat: Organizacja stanowiska do prac montażowych.

Cele ogólne:

1) Utrwalenie wiadomości i umiejętności nabytych w trakcie realizacji jednostki modułowej

„Organizowanie stanowiska pracy”,

2) Preorientacja zawodowa poprzez obserwację zadań zawodowych wykonywanych przez

mechanika precyzyjnego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

rozpoznać sposoby montażu,

rozpoznać dokumentację technologiczną stosowaną w procesie montażu,

opisać zaobserwowane operacje i zabiegi montażowe oraz czynności pomocnicze,

opisać wyposażenie stanowiska montażowego w narzędzia, uchwyty i przyrządy oraz jego
rozmieszczenie,

opisać wyposażenie stanowiska w narzędzia i przyrządy pomiarowe oraz jego
rozmieszczenie,

scharakteryzować zakres i sposób obsługi zewnętrznej stanowiska,

scharakteryzować stanowisko montażowe pod kątem mechanizacji i automatyzacji,

scharakteryzować ergonomiczność stanowiska montażowego i sposób zapewnienia
warunków bhp i ppoż.

Metody nauczania–uczenia się:

wycieczka dydaktyczna połączona z ćwiczeniem przedmiotowym.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach 2-osobowych.

Środki dydaktyczne:

arkusz do ćwiczenia: „Opis stanowiska montażowego” (str. 18

÷

19),

materiały piśmienne,

poradnik dla ucznia.

Czas trwania zajęć: 135 min. (bez czasu dojazdu).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Przebieg zajęć:

FAZA WSTĘPNA

1) Czynności organizacyjno-porządkowe.
2) Podanie tematu i przebiegu zajęć.
3) Podział uczniów na zespoły.
4) Zaznajomienie uczniów z zadaniem.
5) Analiza zadania przez uczniów.
6) Przypomnienie zasad zachowania podczas zbiorowego wyjścia poza teren szkoły.
7) Przypomnienie zasad bhp.
8) Przejazd do zakładu pracy.

FAZA WŁAŚCIWA

1) Spotkanie z przedstawicielem zakładu pracy i omówienie szczegółowych zasad zachowania

się na terenie zakładu.

2) Rozprowadzenie zespołów na poszczególne stanowiska działu montażu.
3) Wykonanie ćwiczenia – zanotowanie obserwacji.
4) Zebranie grupy.
5) Uporządkowanie notatek.

FAZA KOŃCOWA

1) Prezentacja i ocena wykonania ćwiczenia.
2) Dyskusja nt. spostrzeżeń poczynionych przez uczniów.
3) Grupowe przejście z przedstawicielem zakładu w celu zapoznania się z profilem produkcji,

stosowanymi technologiami itp., wg programu ustalonego przez stronę goszczącą.

4) Powrót do szkoły.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Dokumentacja technologiczna montażu

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj plan montażowy podzespołu według rysunku zestawieniowego.

Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2-osobowych.

Rozdane rysunki zestawieniowe prostych podzespołów powinny być pozbawione numeracji
części, sugerującej kolejność montażu, a spis części ułożony losowo.

W czasie instruktażu do ćwiczenia można przypomnieć ogólne wskazówki, istotne przy

określaniu kolejności montażu.

Oceniając ćwiczenie należy zwrócić uwagę na: poprawność wyboru części bazowej,

poprawność ustalenia kolejności montażu, poprawność i staranność wykonanego schematu oraz
sposób uzasadnienia dokonanych wyborów podczas prezentacji.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z otrzymanym rysunkiem zestawieniowym,
2) określić część bazową podzespołu,
3) wypisać na kartce kolejność montażu do części bazowej pozostałych części podzespołu,
4) na podstawie sporządzonej notatki wykreślić schemat montażowy zgodnie z zasadami

opisanymi w poradniku,

5) zaprezentować grupie wykonany schemat montażowy, uzasadniając przyjętą kolejność

montażu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

rysunki zestawieniowe, różne dla poszczególnych zespołów,

artykuły piśmienne i przybory kreślarskie,

poradnik dla ucznia,

biblioteczka podręczna pracowni z zalecaną literaturą.


Ćwiczenie 2

Z zestawu łączników gwintowych wybierz te, które są niezbędne do zmontowania

wskazanego w dokumentacji podzespołu.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2-osobowych.

Na rozdanych prostych rysunkach zestawieniowych połączenia gwintowe powinny być pokazane
w przedstawieniu umownym. Może ich być niewiele, ale powinny być zróżnicowane.
W pojemniku należy umieścić po jednym z każdego rodzaju łączników, aby niepotrzebnie nie
utrudniać uczniom zadania, ale takie, aby dokonywane przez nich wybory wymagały pomiaru
długości, określenia z normy kształtu łba, ustalenia materiału itp.
W czasie instruktażu do ćwiczenia można zadać kilka pytań sprawdzających (np. jak mierzymy
długość śruby – z łbem czy bez łba?). W trakcie realizacji i w podsumowaniu ćwiczenia należy
pochwalić grupy, które wypracują efektywny algorytm poszukiwań.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wynotować z rysunku zestawieniowego pełną informację dotyczącą łączników gwintowych

oraz podkładek, uwzględniając: ich numer na rysunku, wymiar i przywołaną normę
wykonania,

2) na podstawie literatury zweryfikować ich rodzaj i wymiary,
3) wybrać po jednym przykładowym elemencie z pojemnika, wykonując suwmiarką pomiary

kontrolne,

4) uporządkować w szufladkach wybrane elementy, numerując szufladki zgodnie z numeracją

podaną na rysunku zestawieniowym.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

rysunek zestawieniowy,

suwmiarka uniwersalna,

pojemnik z łącznikami i podkładkami,

puste szufladki na drobne elementy,

materiały piśmienne,

poradnik mechanika, normy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Narzędzia, maszyny i oprzyrządowanie do prac montażowych

oraz narzędzia do kontroli prac montażowych


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie szkiców połączeń gwintowych wybierz według katalogu narzędzia

montażowe do ich wykonania i sporządź zamówienie na wybrane narzędzia.


Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2 lub 3-osobowych.

Wykonanie ćwiczenia odbywa się w oparciu o kilka szkiców wymagających doboru
zróżnicowanych narzędzi (np. klucz dynamometryczny, klucz nasadowy, wkrętak precyzyjny).
Uczniowie powinni pracować w oparciu o wskazany i uprzednio sprawdzony przez nauczyciela
katalog.

Zespoły mogą pracować w oparciu o takie same lub różne karty ze szkicami połączeń.

W przypadku korzystania z takich samych kart, należy zadbać o samodzielną pracę
poszczególnych zespołów na etapie ustalania potrzebnych narzędzi.

Ćwiczenie warto poprzedzić dyskusją takich kwestii jak wybór pomiędzy ceną a jakością,

porównywanie ofert z uwzględnieniem rabatów, kosztów dostawy itp.

Oceniając ćwiczenie należy wziąć pod uwagę poprawność wyboru narzędzi, kompletność

i staranność wypełnienia druku zamówienia, poprawność kalkulacji. Dodatkowo wyróżnić
należy zespoły, które zdecydują się na przygotowanie zamówienia w postaci elektronicznej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) na podstawie norm określić kształt i wymiary geometryczne łączników gwintowych,
2) na podstawie szkiców określić kształt rękojeści i inne wymagania dotyczące narzędzi,
3) wyszukać w katalogu i wypisać potrzebne narzędzia, porównując ich ceny,
4) wypełnić druk zamówienia i podać jego wartość,
5) zaprezentować grupie przyjęty przez siebie sposób doboru narzędzi.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z oprogramowaniem biurowym i dostępem do Internetu,

karta (karty) ze szkicami połączeń,

druk zamówienia,

poradniki i normy z biblioteczki podręcznej pracowni, poradnik dla ucznia,

katalogi narzędzi w postaci drukowanej i dostępne na stronach WWW,

artykuły piśmienne,

kalkulator.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 2

Przygotuj wyposażenie stanowiska do wykonania połączenia wtłaczanego łożyska tocznego

kulkowego za pomocą praski ręcznej według szkicu.


Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2-osobowych.

Wykonanie ćwiczenia odbywa się w oparciu o zwymiarowany szkic wałka z osadzonym
łożyskiem tocznym. Uczniowie mają do dyspozycji co najmniej kilka tulei i trzpieni oraz imadeł.

Ćwiczenie należy bezwzględnie poprzedzić instruktażem dotyczącym bhp przy uzbrajaniu

praski i przypomnieniem sposobu oceny jej stanu technicznego.

Przeprowadzenie regulacji górnego położenia stempla praski (która to czynność nie została

wymieniona we wskazówkach do ćwiczenia, zamieszczonych w poradniku dla ucznia) można
wykorzystać jako czynnik różnicujący w ocenie jakości wykonania zadania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odczytać ze szkicu średnicę pierścienia wewnętrznego łożyska i odległość łożyska od czoła

wałka,

2) dobrać z wyposażenia pracowni odpowiednią tuleję i imadło maszynowe,
3) zamocować tuleję w stemplu praski i imadło na stole praski,
4) sprawdzić wzajemne położenie tulei i imadła, jakość ich dokręcenia, przeprowadzić

regulację górnego położenia stempla i oględziny praski,

5) wypisać wybrane elementy oprzyrządowania, zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia

nauczycielowi i ocenić, czy zostało wykonane zgodnie z założeniami zawartymi w treści
zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

szkic połączenia wtłaczanego,

suwmiarka uniwersalna,

praska ręczna,

pomoce montażowe i uchwyty będące na wyposażeniu pracowni montażu,

materiały piśmienne,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Organizacja stanowiska do prac montażowych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj regał z łącznikami gwintowymi na stanowisku montażowym.

Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie indywidualnie.

Ćwiczenie można przeprowadzić w formie konkursu. Nauczyciel przyznaje punkty za poprawną
identyfikację elementów i poprawne nazewnictwo przy opisie szufladek. Grupa ocenia
rozmieszczenie szufladek oraz estetykę, przejrzystość i pomysłowość ich oznaczeń. Wynik
końcowy jest ustalany na podstawie rankingu wynikającego z obu ocen.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zawartością szufladek regału,
2) określić nazwę, wymiar i normę dla poszczególnych łączników,
3) wykonać opisy do szufladek regału i umieścić je na odpowiednich szufladkach,
4) w sposób logiczny i zgodny z poznanymi zasadami umieścić szufladki w regale,
5) zaprezentować grupie wyniki swojej pracy, uzasadniając rozmieszczenie szufladek.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

regały na drobne elementy,

zestawy szufladek regału z łącznikami gwintowymi – po kilkanaście na ucznia,

suwmiarka,

artykuły piśmienne i przybory: brystol, flamastry, różnobarwne zakreślacze, nożyczki itp.,

poradnik dla ucznia,

poradnik mechanika, normy i katalogi wyrobów normalnych.


Ćwiczenie 2

Wykonaj opis stanowiska montażowego w zakładzie produkcyjnym, którego obserwację

przeprowadziłeś w trakcie wycieczki dydaktycznej.


Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w grupach 2-osobowych.

Po instruktażu wstępnym uczniowie powinni mieć czas na zapoznanie się z treścią otrzymanego
materiału do ćwiczenia i samodzielne wyjaśnienie wątpliwości w oparciu o poradnik dla ucznia,
natomiast przed prezentacją – na uzupełnienie opisu i przedyskutowanie go w zespołach.

Oceniając ćwiczenie należy wziąć pod uwagę poprawność słownictwa technicznego

zastosowanego w opisie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przed rozpoczęciem wycieczki zapoznać się treścią otrzymanego formularza: „Opis

stanowiska montażowego”,

2) w trakcie obserwacji stanowiska wypełnić formularz,
3) po zakończeniu obserwacji uzupełnić opis,
4) zaprezentować wykonanie ćwiczenia grupie, ewentualnie zwięźle przedstawić inne

spostrzeżenia nie zamieszczone w opisie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

arkusz: „Opis stanowiska montażowego” (propozycja arkusza na str. 18

÷

19),

artykuły piśmienne,

poradnik dla ucznia.

Imię i nazwisko

Klasa ………………………...

……………………………….
……………………………….

Opis stanowiska montażowego

Firma: ………………………………………………………………………………………………

1) Operacja montażowa wykonywania na stanowisku:

……………………………………………………………………………………………………...

2) Zabiegi montażowe wykonywane na stanowisku:

Lp.

Zabieg

Narzędzia

Przyrządy

i pomoce

robocze

Uchwyt

Uwagi

1

2

3

4

5

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3) Czynności kontrolno-pomiarowe wykonywane na stanowisku:

Lp.

Czynność

Narzędzie pomiarowe

Przyrządy

i pomoce

pomiarowe

Uwagi

1

2

3

4

5

4) Sposób rozmieszczenia narzędzi montażowych, przyrządów i pomocy roboczych:

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………

5) Sposób rozmieszczenia narzędzi i przyrządów pomiarowych:

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………

6) Dokumentacja montażowa wykorzystywana na stanowisku i sposób jej wyłożenia:

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………

7) Sposób oświetlenia stanowiska:

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………

8) Sposób wentylacji stanowiska:

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………

9) Środki ochrony osobistej stosowane przy pracy na stanowisku:

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

10) Sposoby mechanizacji i automatyzacji zabiegów montażowych i czynności

kontrolno-pomiarowych:

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………

11) Inne spostrzeżenia i wnioski:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie
stanowiska pracy”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 4,5,6,7,9,11,12,13,14,16,17,19,21,22 są z poziomu podstawowego,

zadania 1,2,3,8,15,18,20 sa z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą lub jej brak uczeń

otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie 10

÷

11 zadań,

dostateczny – za rozwiązanie 12

÷

15 zadań,

dobry – za rozwiązanie 16

÷

19 zadań, w tym co najmniej 4 zadań z poziomu

ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 20

÷

22 zadań, w tym co najmniej 7 zadań z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz Odpowiedzi: 1.a, 2.c, 3.c, 4.b, 5.a, 6.d, 7.a, 8.a, 9.d, 10.b, 11.d, 12.a, 13.c,
14.
c, 15.d, 16.a, 17.b, 18.c, 19.d, 20.b, 21.b, 22.b.

Plan testu

Nr

zad.

Cele operacyjne

( mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

określić podstawowe pojęcia dotyczące montażu,

C

PP

a

2

scharakteryzować elementy dokumentacji technicznej,

C

PP

c

3

podać podstawowe określenia dotyczące montażu,

C

PP

c

4

dobrać dokumentację niezbędną do realizacji procesu
montażu,

B

P

b

5

sklasyfikować połączenia,

B

P

a

6

dobrać narzędzia do wykonania połączenia przez
zagniecenie łapek,

C

P

d

7

dobrać narzędzia do wykonania połączenia nitowego,

C

P

a

8

zastosować zasady poprawnego montażu,

D

PP

a

9

zaproponować sposób ustalenia części podczas montażu,

C

P

d

10 zinterpretować informacje zawarte w dokumentacji

technicznej,

D

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

11 rozróżnić rodzaje lutownic,

C

P

d

12 przygotować lutownicę do prac montażowych,

C

P

a

13 dobrać narzędzia do wykonania połączeń gwintowych,

C

P

c

14 wyjaśnić zasady wykonywania połączeń gwintowych,

A

P

c

15 wymienić środki mechanizacji prac montażowych,

C

PP

d

16 wyjaśnić zasady poprawnego posługiwania się

narzędziami,

B

P

a

17 objaśnić zasady eksploatacji środków mechanizacji

montażu,

B

P

b

18

dobrać wyposażenie stanowiska do mycia części przed
montażem,

C

PP

c

19 dobrać narzędzia pomiarowe do kontroli prac

montażowych,

C

P

d

20

scharakteryzować czynniki szkodliwe występujące w
procesie technologicznym montażu,

C

PP

b

21

scharakteryzować właściwy sposób oświetlenia
stanowiska montażowego,

B

P

b

22 stosować zasady ergonomii na stanowisku pracy.

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Daj uczniom 2 minuty na sprawdzenie, czy otrzymali czytelny i kompletny zestaw pytań

i kartę odpowiedzi,

6. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu organizowania stanowiska

pracy. Tylko jedna odpowiedź do każdego zadania jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Jeżeli się pomylisz, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz odpowiedź prawidłową. Jeżeli
zaznaczysz więcej niż jedną odpowiedź do jednego zadania, otrzymasz za nie 0 punktów.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż rozwiązanie zadania na

później; wrócisz do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

Na rozwiązanie testu pisemnego masz 40 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia

zestaw pytań testowych z instrukcją dla ucznia,

karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wybierz czynniki decydujące o wyborze części bazowej danej jednostki montażowej:

a) łatwość ustawienia części na stanowisku,
b) numer rysunku wykonawczego części,
c) dokładność wykonania części,
d) materiał, z którego wykonana jest dana część,
e) oświetlenie na stanowisku montażowym,
f) łatwość unieruchomienia części na stanowisku montażowym,
g) ciężar części.

A. a, f, g,
B. b, c, f,
C. d, e, g,
D. b, c, d.

2. Trudniejsze zabiegi montażowe opisane są:

a) w planie montażu,
b) w karcie technologicznej montażu,
c) w karcie instrukcyjnej,
d) na rysunku zestawieniowym.

3. Komplet montażowy jest to:

a) całość dokumentacji dotyczącej montażu danego zespołu,
b) zestaw narzędzi niezbędnych do wykonania montażu danego zespołu,
c) zbiór części niezbędnych do zmontowania danej jednostki montażowej,
d) zbiór części, które połączone ze sobą spełniają w wyrobie określoną funkcję.

4. Dokumentem stosowanym w produkcji jednostkowej jest:

a) schemat montażowy,
b) rysunek montażowy,
c) poglądowy rysunek montażu,
d) karta instrukcyjna.

5. W zależności od sposobu powiązania łączonych elementów połączenia dzielimy na:

a) bezpośrednie i pośrednie,
b) spojeniowe i sprężyste,
c) bezpośrednie i plastyczne,
d) pośrednie i rozłączne.

6. Na rysunku zestawieniowym przedstawione jest następujące połączenie dwóch elementów

płaskich:



Do jego wykonania zastosujesz:

a) młotek i dłuto,
b) młotek i wkrętak ślusarski,
c) szczypce,
d) młotek i przecinak.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

7. Do wykonania połączenia nitowego nitem z łbem kulistym będziesz potrzebować:

a) młotka ślusarskiego, zakuwnika i przyporu,
b) nitownicy harmonijkowej i zakuwnika,
c) nitownicy czołowej, młotka i przyporu,
d) młotka gumowego, przyporu i kowadła ślusarskiego.

8. Na tablicy stołu montażowego znajdują się: młotek, szczypce płaskie i trzpień aluminiowy.

Za pomocą tego zestawu możesz wykonać połączenie:

a) plastyczne przez zagięcie łapek,
b) plastyczne przez zapunktowanie,
c) wtłaczane łożyska kulkowego na wałek,
d) nitowe nitem zrywanym.

9. Do poziomego ustalenia wałka najlepiej użyć:

a) imadła ślusarskiego o szczękach płaskich,
b) pryzmatu,
c) poziomnicy,
d) pryzmy.

10. Na rysunku montażowym znajduje się zapis: „maksymalny moment dokręcania śrub M6

równy 5 Nm”. Dokręcanie tych śrub będzie wymagało użycia klucza:

a) grzechotkowego,
b) dynamometrycznego,
c) hakowego,
d) dynamicznego.

11. Do wykonania połączenia lutowanego lutem mosiężnym w postaci drutu zastosujesz:

a) lutownicę oporową o mocy 50 W,
b) lutownicę transformatorową,
c) zgrzewarkę,
d) lutownicę gazową.

12. W przypadku przepalenia się grota w lutownicy transformatorowej najlepszym

rozwiązaniem jest:

a) wykonanie nowego grota z drutu miedzianego,
b) wykonanie nowego grota z drutu stalowego,
c) zakup nowego grota i jego samodzielna wymiana,
d) oddanie lutownicy do punktu serwisowego w celu wymiany grota.

13. Do dokręcania nakrętek sześciokątnych nie zastosujesz klucza:

a) nasadowego,
b) oczkowego,
c) hakowego,
d) odsadzonego.

14. W urządzeniu podlegającym wstrząsom masz zabezpieczyć nakrętkę przed możliwością

odkręcenia. Którego z rozwiązań nie wybierzesz?

a) użycia podkładki sprężystej,
b) zastosowania przeciwnakrętki,
c) zwiększenia siły docisku przez przedłużenie ramienia klucza w czasie dokręcania,
d) zastosowania podkładki odginanej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

15. Mechanizacja montażu połączeń gwintowych polega na użyciu:

a) klucza grzechotkowego,
b) wkrętaka sprężynowego,
c) wkrętaka precyzyjnego,
d) wkrętaka z napędem elektrycznym.

16. Szczypiec nie stosujemy do:

a) dokręcania nakrętek kwadratowych,
b) formowania końcówek przewodów elektrycznych,
c) osadzania pierścieni sprężynujących,
d) kształtowania zawleczek.

17. Regulację siły docisku imadła pneumatycznego osiąga się przez:

a) wymianę szczęk imadła,
b) regulację ciśnienia zasilania za pomocą zaworu redukcyjnego,
c) zmianę nacisku sprężyn regulacyjnych,
d) regulację położenia zderzaków.

18. Mycie skomplikowanych detali przed przystąpieniem do montażu najskuteczniej

przeprowadzisz przy użyciu:

a) pistoletu ze sprężonym powietrzem,
b) wąskiego pędzla i wanienki z benzyną ekstrakcyjną,
c) myjki ultradźwiękowej,
d) dmuchawy z gorącym powietrzem.

19. Na rysunku montażowym wałka pośredniego przekładni zębatej odległość kół zębatych

osadzonych na wałku zwymiarowano następująco:

05

,

0

10

,

0

42

+

. Rysunki poniżej przedstawiają

noniusze czterech suwmiarek. Wybierz te spośród suwmiarek, za pomocą których można
przeprowadzić kontrolę wymiarową położenia kół na wałku.

a) a, b,
b) a, c,
c) b, c, d,
d) b, d.

a)

c)

b)

d)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

20. Największą uciążliwością, wynikającą z pracy w pozycji przymusowej, cechuje się montaż:

a) umiejscowiony,
b) potokowy,
c) ruchomy z ruchem swobodnym,
d) uniwersalny.

21. Oświetlenie stanowiska montażowego powinno być:

a) stabilne, czyli uzyskiwane wyłącznie ze sztucznych źródeł oświetlenia,
b) punktowe,
c) rozproszone,
d) pozwalające na uzyskanie silnego kontrastu między powierzchniami oświetlonymi

a zacienionymi, ponieważ ułatwia to koncentrację przy pracy.

22. Przeciążeniu kręgosłupa podczas pracy w pozycji siedzącej zapobiega:

a) założenie nogi na nogę,
b) dosunięcie się do krawędzi stołu i podparcie obu rąk,
c) podniesienie siedziska, aby nogi zwisały w powietrzu,
d) oparcie się na jednym łokciu i pochylenia tułowia w tę stronę.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ..........................................................................................

Organizowanie stanowiska pracy

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Test II


Temat

zadania:

Przygotowanie

stanowiska

do

montażu

zespołu

wzmacniacza pneumatycznego.


Przygotuj swoje stanowisko do montażu umiejscowionego wzmacniacza pneumatycznego.
Zamówiona przez klienta, remontującego swój park maszynowy, partia wzmacniaczy liczy

25 sztuk. Z uwagi na małą wielkość partii produkcyjnej, nie przewidziano innej dokumentacji
montażowej, niż sporządzony przez projektanta rysunek zestawieniowy (w załączeniu).

Wszystkie części w ilości niezbędnej do montażu całej partii otrzymasz jutro rano

z wydziału produkcji i magazynu wyrobów normalnych. Zamówienie klienta jest bardzo pilne,
więc w momencie dostarczenia części powinieneś być przygotowany do natychmiastowego
rozpoczęcia prac montażowych.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 90 minut.

Instrukcja do wykonania zadania

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:

1) Przeanalizuj dokładnie treść zadania i rysunek zestawieniowy.
2) Zapoznaj się z wyposażeniem stanowiska.
3) Ustal kolejność czynności podczas operacji montażu wzmacniacza pneumatycznego

i wyposażenie niezbędne do ich wykonania. Ustalenia zapisz z załączonej tabeli.

4) Zapisz w planie działania:

Rysunek zestawieniowy wzmacniacza pneumatycznego (skala 1:1)

[na podst. 10]

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

główne czynności związane z realizacją zadania w kolejności ich wykonywania,

wykaz niezbędnych narzędzi i pomocy montażowych,

wykaz niezbędnych narzędzi pomiarowych,

wykaz niezbędnych elementów pomocniczych wyposażenia stanowiska,

wykaz innych środków niezbędnych do wykonania zadania.

5) Zgromadź i rozmieść na stanowisku narzędzia i pomoce montażowe, narzędzia pomiarowe

i wyposażenie pomocnicze do montażu wzmacniacza.

6) Sprawdź stan techniczny przygotowanego wyposażenia stanowiska.
7) Sprawdź, czy stanowisko pracy zostało przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii,

przepisami bhp i ochrony ppoż.

8) Dobierz odpowiednią odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej do przeprowadzenia

montażu wzmacniacza pneumatycznego.

9) Zgłoś nauczycielowi przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji wykonanego zadania.
10) Zaprezentuj sposób wykonania zadania i oceń, czy zadanie zostało wykonane zgodnie

z założeniami zawartymi w treści zadania.

11) Po prezentacji uporządkuj stanowisko pracy.

Zabiegi i czynności wykonywane w trakcie montażu wzmacniacza pneumatycznego

Lp.

Zabieg montażowy / czynność

Narzędzia

montażowe

Narzędzia

pomiarowe

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Karta odpowiedzi do zadania praktycznego dla jednostki modułowej

Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01

Temat zadania: Przygotowanie stanowiska do montażu zespołu wzmacniacza

pneumatycznego.

Imię i nazwisko: .............................................................

1) Plan działania:
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….

2) Wykaz narzędzi niezbędnych na stanowisku montażowym:
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….

3) Wykaz narzędzi i przyrządów pomiarowych niezbędnych na stanowisku montażowym:
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….

4) Wykaz wyposażenia pomocniczego niezbędnego na stanowisku montażowym:
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….

5) Wykaz innych środków niezbędnych do wykonania zadania:
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….
………………………………………………………………………………….……………….

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Karta oceny

Za każde sprawdzane kryterium uczeń może otrzymać 1 punkt.

Lp.

Kryterium

Punktacja

1

Poprawnie sporządzony plan działania

2

Poprawne ustalenie ilości zabiegów montażowych

3

Poprawne ustalenie ilości czynności kontrolno-pomiarowych

4

Poprawne ustalenie kolejności zabiegów (czynności)

5

Poprawne nazwanie zabiegów (czynności)

6

Poprawne przyporządkowanie narzędzi do zabiegów montażowych

7

Poprawne przyporządkowanie narzędzi do czynności
kontrolno-pomiarowych

8

Poprawne przyporządkowanie wyposażenia pomocniczego do prac
montażowych

9

Poprawne nazwanie i wypisanie narzędzi montażowych

10 Poprawne nazwanie i wypisanie narzędzi kontrolno-pomiarowych

11 Poprawne nazwanie i wypisanie wyposażenia pomocniczego

12 Poprawne wypisanie środków niezbędnych do wykonania zadania

13

Poprawne pobranie narzędzi, sprzętu pomiarowego i wyposażenia
pomocniczego

14 Poprawne rozmieszczenie narzędzi na stanowisku

15 Poprawne oznaczenie pojemników na części

16 Poprawne rozmieszczenie pojemników

17 Wykonanie sprawdzenia stanu technicznego wyposażenia stanowiska

18 Wykonanie sprawdzenia i przeprowadzenie regulacji oświetlenia

19 Sprawdzenie i wykonanie regulacji krzesła

20 Dobór ubrania roboczego i środków ochrony indywidualnej

21 Wykonanie zadania w przewidzianym czasie

22 Uzasadnienie sposobu wykonania zadania

23 Uporządkowanie stanowiska po wykonaniu zadania

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Propozycja przeliczenia liczby punktów uzyskanych za zadanie praktyczne na oceny
szkolne

dopuszczający: 12

÷

15 punktów,

dostateczny: 16

÷

18 punktów,

dobry: 19

÷

21 punktów,

bardzo dobry: 22

÷

23 punkty

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA

1. Bartosiewicz J.: Obróbka i montaż części maszyn. WSiP, Warszawa 1985
2. Czajkowski J.: Elementy przyrządów precyzyjnych. WSiP, Warszawa 1986
3. Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2004
4. Górecki A.: Montaż i naprawa maszyn i urządzeń przemysłowych. WSiP, Warszawa 1982
5. Górecki A., Grzegórski Z.: Montaż, naprawa i eksploatacja maszyn i urządzeń

przemysłowych. WSiP, Warszawa 2004

6. Grzegórski Z.: Technologia – montaż maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 1987
7. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
8. Informator o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Mechanik precyzyjny.

CKE, Warszawa 2004

9. Oleksiuk W., Paprocki K.: Podstawy konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1985
10. Orlof T.: Technologia przyrządów precyzyjnych. WSiP, Warszawa 1989
11. Panasiuk A., Pawlak E.: Technologia przyrządów precyzyjnych. PWSZ, Warszawa 1980
12. Potyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1997
13. Szejnach W.: Przyrządy i uchwyty pneumatyczne. WNT, Warszawa 1975

