PROWADZ
ĄCA Maria Zgłobicka
KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
TEMAT: Rozci
ąganie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych.
ZADANIA: 1. rozci
ąganie mięśni biodrowo-lędźwiowych, czworobocznych lędźwi,
prostownika grzbietu odcinka l
ędźwiowego,
2. rozci
ąganie mięśni piersiowych,
3. wzmacnianie mi
ęśni osłabionych ( pośladkowych, kulszowo-goleniowych,
brzucha, prostownika grzbietu odcinka piersiowego),
4. wzmacnianie mi
ęśni wysklepiających stopę,
UMIEJ
ĘTNOŚCI: współdziałanie w parach w celu dokładnego wykonywania ćwiczeń.
WIADOMO
ŚCI: konieczność wykonywania ćwiczeń rozciągających,
CEL WYCHOWAWCZY: bezpiecze
ństwo podczas wykonywania zadań, odpowiedzialność za
współ
ćwiczącego.
METODY I FORMY: obwód stacyjny z zadaniami dodatkowymi,
ćwiczenia w dwójkach,
MIEJSCE
ĆW. : sala gimnastyczna
KLASA III
ILO
ŚĆ ĆW.: 10 uczniów
CZAS ZAJ
ĘĆ: 45 min.
PRZYBORY I PRZYRZ
ĄDY: ławeczki, drabinki, woreczki, szarfy, laski gimnastyczne, piłki
lekarskie, piłeczki, materace
Tok lekcji, cz
ęść
lekcji
Opis
ćwiczenia
Dozo-
wanie
Uwagi organizacyjno-
porz
ądkowe
CZ. I wst
ępna
10min.
Czynno
ści
organizacyjno-
porz
ądkowe
Zabawa o
żywiająca,
wzmacnianie mm
brzucha, mm
wysklepiaj
ących
stopy.
1. Zbiórka w półkolu, sportowe powitanie.
2. Siad na ławeczce, plecy oparte o
drabinki, sprawdzenie obecno
ści i
gotowo
ści uczniów do zajęć, podanie
zada
ń lekcji.
3. Zabawa o
żywiająca „ Berek-krawiec’’
Uczestnicy zabawy biegaj
ą we wspięciu
na palcach. Spo
śród nich n-l wyznacza 2
berków. Zadaniem ich jest dotkni
ęcie
dłoni
ą uciekającego dziecka, które przed
złapaniem mo
że się bronić, kładąc się na
plecach i wykonuj
ąc 6 ruchów
no
życowych- „krawiec tnie materiał’’. Po
wykonaniu „ ci
ęcia’’ dziecko wraca do
zabawy. Wygrywa dziecko, które ani razu
4`
3'
- Sprawdzenie
przyj
ętej
postawy skorygowanej
-
Zwrócenie uwagi na
prawidłowe uło
żenie
miednicy,
- w
czasie
wykonywania
no
życ kąt między NN a
podłog
ą ok. 45º,
- zwróci
ć uwagę na
prawidłowe uło
żenie
miednicy i odcinka
l
ędźwiowego,
Ćw. rr i nn
Ćw. elongacyjne
Ćw. T
Ćw. oddechowe
lub najmniej razy zostało berkiem.
4. PW- marsz dookoła sali:
- naprzemianstronne
kr
ążenia rr w tył,
- obustronne
kr
ążenia rr w tył,
-
unoszenie wysoko w gór
ę na przemian
prawej i lewej nogi ugi
ętej w kolanie,
rr ugi
ęte w łokciach,
- uderzanie
pi
ętami o pośladki,
- marsz z wyci
ąganiem się w górę
( dłonie splecione, odwrócone i uniesione
w gór
ę nad głowę, rr wyprostowane)
-
marsz w podporze tyłem,
- skoki
zaj
ączka,
1. Pw- marsz ze wznosem rr przodem
w gór
ę- wdech, opust rr bokiem w dół-
wydech
3'
- zwróci
ć uwagę na
prawidłowe ustawienie
miednicy
- łopatki
ściągnięte do
kr
ęgosłupa,
- zwrócenie
uwagi
na
wyprostowane plecy i
ściągnięte łopatki,
- r
ęce imitują uszy zająca,
- zwróci
ć uwagę na
długo
ść wydechu,
ściągnięte łopatki
CZ. II-główna
30'
Ćw. rozciągające
1. Podział na 4 zespoły( dobór parami
dzieci z podobnymi nieprawidło-
wo
ściami). Każda dwójka przynosi i
ustawia pomoce na swojej stacji.
2.
Ćwiczenia w obwodzie stacyjnym z
zadaniami dodatkowymi wg polece
ń
otrzymanych na kartkach.
3. uczniowie
ćwiczą na każdej stacji po
4 minuty.
4. Podczas przerw mi
ędzy stacjami
zabawa ze
śpiewem „Pingwinek’’
STACJA I
1. PW.- le
żenie tyłem, nn ugięte, między
5'
5x
Rozstawienie przyrz
ądów i
przygotowanie przyborów na
poszczególnych stacjach.
Ka
żda dwójka otrzymuje
kartk
ę z opisem ćwiczenia,
które ma wykona
ć na danej
stacji. Prowadz
ący objaśnia
przebieg i sposób wykonania
ćwiczeń na każdej stacji-
ucze
ń demonstruje.
-
ćw. rozpoczyna się i
ko
ńczy na sygnał,
-
ćwiczący przechodzą do
nast
ępnej stacji w sko-
rygowanej postawie
( zwróci
ć uwagę na
uło
żenie miednicy)
Prowadz
ący zwraca uwagę
na poprawno
ść wykony-
wania
ćwiczeń na poszcze-
mm prostownika
grzbietu odcinka
l
ędźwiowego,
czworobocznych
l
ędźwi, wzmacnianie
m brzucha, m wy-
sklepiaj
ących stopy
Ćw. oddechowe
Rozci
ąganie mm
piersiowych
Rozci
ąganie mm
biodrowo-l
ędźwio-
wych, prostego uda
nogi wyprostowanej,
wzmacnianie mm
po
śladkowych nogi
wyprostowanej
Wzmacnianie mm
wysklepiaj
ących
stopy
Ćw. równoważne
Rozci
ąganie mm
prostownika grzbietu
odcinka l
ędźwio-
wego, czworo-
bocznych l
ędźwi
stopami piłka, rr- skrzydełka, współ
ćwi-
cz
ący w siadzie rozkrocznym, przodem do
ćwiczącego w odległości 1 m. od jego
głowy.
RUCH- przej
ście do leżenia
przewrotnego z poło
żeniem piłki za głową,
współ
ćwiczący- skłon T w przód, chwyt
piłki. Powrót do pozycji wyj
ściowej.
Zad. dodatkowe
PW- siad prosty tyłem do drabinki, rr
wzdłu
ż T,
RUCH- unoszenie rr bokiem w góre w
skos-wdech, powrót do PW- wydech
STACJA II
1. PW-
le
żenie tyłem na ławeczce po
stawy biodrowe, jedna n ugi
ęta,
kolano przy klatce piersiowej, druga n
wyprostowana poza ławeczk
ą, rr
trzymaj
ą kolano nogi ugiętej.
RUCH- próba dotkni
ęcia do podłogi
pi
ętą nogi wyprostowanej- wytrzymać 5 s.
Uczniowie z płaskostopiem
PW- siad na ławeczce, rr oparte z tyłu o
brzeg ławeczki, palce stóp oparte o
podłog
ę, przed palcami stóp leży laska
gimnastyczna.
RUCH- przesuwanie laski palcami stóp
jak najdalej do przodu i z powrotem,
na
śladowanie „ wałkowania ciasta’’
Zadanie dodatkowe
PW- przej
ście po odwróconej ławeczce z
lask
ą gimnastyczną opartą na łopatkach.
STACJA III
1. PW- podpór przodem z biodrami
uniesionymi i nn wyprostowanymi.
RUCH- toczenie piłki głow
ą do szarfy
i z powrotem.
Zadanie dodatkowe
6x
po 6x
8x
2x
1x
gólnych stacjach
- w
czasie
ćw. rr cały czas
na podłodze,
-
ćw. wykonujący skłon
zwraca uwag
ę na
ściągnięcie łopatek
- łopatki
ściągnięte,
- odcinek
l
ędźwiowy
przylega do drabinki,
- w
czasie
ćw. barki
powinny przylega
ć do
podło
ża,
- zachowanie
postawy
skorygowanej,
- łopatki
ściągnięte,
-
uczniowie z płasko-
stopiem w lekkim
wspi
ęciu na palcach
- w tym czasie
współ
ćwiczący wykonuje
zadanie dodatkowe
- rr
ustawione
szeroko,
dłonie do
środka,
Zwi
ększanie
ruchomo
ści w sta-
wach barkowych
Wzmacnianie mm
wysklepiaj
ących
stopy, m prostego
uda, mm
ściąga-
jacych łopatki
Wzmacnianie mm
oddechowych,
rozci
ąganie mm
piersiowych
Czynno
ści
porz
ądkowe
PW- le
żenie tyłem na ławeczce, nn ugięte
w stawach kolanowych, stopy oparte na
ławeczce
RUCH- przekazywanie woreczka z dłoni
do dłoni nad i pod ławeczk
ą
STACJA IV
1. PW- siad ugi
ęty, dłonie oparte na
podłodze z tyłu, przed stopami na
podłodze le
ży woreczek .
RUCH – chwyt woreczka palcami
prawej stopy i przeło
żenie go na zew.
lewej stopy. To samo druga noga.
Zadanie dodatkowe
PW- dwaj
ćwiczący w siadzie klęcznym
twarzami do siebie w odległo
ści 1m,
przed jednym
ćwiczącym leży piłeczka do
tenisa stołowego,
RUCH - przej
ście do pozycji niskiej
Klappa i silne dmuchni
ęcie piłeczki do
współ
ćwiczącego
Sprz
ątanie przyborów i przyrządów
Zabawa „ Spi
ęcie’’
po
10x
8x
2'
3'
- łopatki
ściągnięte
-
ćwiczący z płasko-
stopiem nn wyprosto-
wane, stopy trzymaj
ą
piłk
ę,
- zwróci
ć uwagę na
prawidłow
ą postawę,
- podczas
ćwiczenia łokcie
powinny by
ć rozstawione
szeroko, dłonie skiero-
wane do siebie, klatka
piersiowa blisko podłogi,
- zwróci
ć uwagę na
wydech
-
ka
żda dwójka porządkuje
swoje stanowisko
- zwróci
ć uwagę na
skorygowan
ą postawę
CZ. III-ko
ńcowa
6'
ćw. elongacyjne
Ćw. rozluźniające
1. PW- stanie tyłem do drabinek, rr
ugi
ęte, chwyt za szczebelek,
RUCH- wspi
ęcie na palce i
wyci
ągnięcie T w górę
Wydłu
żenie kręgosłupa- wdech,
opust-wydech.
2. PW-
le
żenie tyłem, nn ugięte, rr
skrzydełka,
„ Le
żę wygodnie, bardzo wygodnie
zamykam oczy, rozlu
źniam wszystkie
8x
1'
- szeroki
chwyt,
postawa
skorygowana( napi
ęcie
mm),
- zwróci
ć uwagę na
ściągnięte łopatki, aby
odcinek l
ędźwiowy
przylegał do podło
ża,
Ocena postawy
skorygowanej kolegi
Czynno
ści org.-
porz
ądkowe
mi
ęśnie, oddycham równo i spokojnie
nie my
ślę o niczym, odczuwam
spokój
zagł
ębiam się w łagodną ciszę
oddycham lekko, równo i spokojnie
całe ciało przyjemnie odpr
ężone
bezwładnie czuj
ę odprężenie, pragnę
by
ć zdrowym, silnym i pięknym.
3.
Ćwiczący w parach, jedna osoba
przybiera skorygowan
ą postawę ciała,
współ
ćwiczący ocenia przyjętą
postaw
ę, wychwyca błędy i koryguje
je( zmiana ról).
4. Zbiórka- stanie w postawie
skorygowanej, podsumowanie lekcji.
Omówienie realizacji zada
ń lekcji.
5. Podanie zadania domowego: konkurs
plastyczny „ Jak dbamy o wła
ściwą
postaw
ę podczas wykonywania
ró
żnych czynności życiowych?’’
6. Sportowe po
żegnanie.
2'
2'
- zwrócenie
uwagi
na
poprawno
ść
dokonywanej korekcji
- zwrócenie uwagi na
uło
żenie miednicy, ściągnięte
łopatki
- lu
źna rozmowa
- wyró
żnienie najdo-
kładniej
ćwiczących,
- praca
wykonana
technik
ą
dowoln
ą