0 19 uniid 1788

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 19

grupa 0

Obszar IV Poznanie i rozumienie świata przyrody

Temat: Woda to skarb

I.

Cele

Stymulowanie myślenia logicznego i umiejętności wnioskowania.

Kształcenie słownika czynnego dzieci.

Rozwijanie postrzegania.

Rozumienie znaczenia wody dla życia człowieka zwierząt i roślin.

Promowanie postawy pro-ekologicznej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 12.2 „Dziecko wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa,

bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność)”.

II.

Środki dydaktyczne



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Zielony”



szklanki (pojemniki) z wodą czysta i zabrudzoną



obrazek z namalowana rurą, z której cieknie brudna woda wprost do rzeki



wkład do filtra np. typu „Brita”



napis: WODA TO SKARB

III.

Przebieg zajęć

1.

Rozmowa wprowadzająca – Dlaczego woda jest brudna?

Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka opowiada, że pewnego razu
spotkała Wodnika mieszkającego w rzece, który skarżył się, że ryby tam
mieszkające od kilku dni nie mają czym oddychać, a woda jest tak brudna, że nic
w niej nie widać i on sam nie może znaleźć swojego domku pod wodą. Prosi
dzieci o pomoc w rozwiązaniu zagadki – z jakiego powodu woda w rzece jest
brudna?

Nauczycielka pokazuje dzieciom szklankę z brudną wodą.

Dzieci wspólnie zastanawiają się, dlaczego woda jest brudna – co takiego mogło
się stać…

background image

Elżbieta Bowdur

2

Po chwili nauczycielka wyjmuje planszę, na której widać, jak z wielkiej rury
wylewa się czarna woda – ścieki. Czy to może być przyczyna zabrudzenia wody
w rzece? Co trzeba zrobić z taką brudną wodą?

Dzieci obserwują i porównują wodę czysta i brudną w dwóch szklanych
pojemnikach. Nauczycielka wkłada do pojemników dowolny mały przedmiot –
w brudnej wodzie nie widać go, w czystej – widać. Czy jest sposób na to, żeby
oczyścić brudną wodę?

Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustrację, na której widać oczyszczalnię
ścieków, a następnie mały filtr do oczyszczania wody w domu (np. wkład do filtra
typu Brita).

Tłumaczy dzieciom, w jaki sposób działa oczyszczalnia wody, porównuje do
małego filtra, demonstruje, jak działa filtr, przelewają wodę.

Nauczycielka zadaje pytanie, komu potrzebna jest woda do życia? (ludzie,
zwierzęta, rośliny - wszyscy).

2.

Zabawa orientacyjno – porządkowa „Hop do wody”

Nauczycielka rozkłada na dywanie szarfy układając je w koła. Dzieci biegają
w rytmie tamburyna, omijając szarfy. Na sygnał „Hop do wody!” dzieci wskakują
do środka najbliższej szarfy. Zabawę powtarzają kilka razy.

3.

Ćwiczenie – oszczędzamy wodę

Dzieci idą parami do łazienki. Nauczycielka rozmawia z dziećmi, skąd się biorą
ścieki?
Zachęca dzieci do mycia rąk tak, aby oszczędzać wodę. Dzieci demonstrują, w jaki
sposób można umyć dokładnie ręce, nie marnując wody.

4.

Zabawa ruchowa - Bańki mydlane

Dzieci stoją w rozsypce na dywanie. W nagrodę za starania dzieci, aby oszczędzać
wodę, nauczycielka puszcza bańki mydlane, dzieci łapią je.

5.

Gra/plansza interaktywna„Zielony”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Tęcza

Zielony

Opis interaktywności.

Gra „Zielony” polega na ułożeniu obrazka z części.

background image

Elżbieta Bowdur

3

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Zielony”, która przedstawia żabkę.
Rozmowa z dziećmi o wodnym środowisku życia żab.

Rozpoczynamy grę - wybrane dziecko przeciąga odpowiednie kółka na pasujące
miejsca na obrazku żaby. Zabawę można powtórzyć.

6.

Malowanie farbami wodnymi – Woda to skarb

Dzieci siadają do stolików, na których przygotowane są kartki, pędzle, farby
i woda. Nauczycielka rozmawia z dziećmi o tym, że bez wody nie moglibyśmy żyć,
jest niezbędna do życia. Nauczycielka czyta z dziećmi i przypina na wystawce
napis WODA TO SKARB. Prosi, aby dzieci namalowały obrazki na wystawę
o wodzie.

Dzieci malują farbami twórczy obrazek na temat „Woda to skarb”.

7.

Podsumowanie zajęcia

Porządkowanie miejsc pracy. Przypinanie prac na wystawkę. Omawianie prac
dzieci.

