elektryk 724[01] o2 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Andrzej Żelasko









Wykonywanie obróbki ręcznej
724[01].O2.03








Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Grażyna Adamiec
mgr inż. Urszula Kaczorkiewicz



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Kapruziak



Konsultacja:
mgr inż. Ryszard Dolata











Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 724[01].O2.03
„Wykonywanie obróbki ręcznej”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
elektryk.



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

13

5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy, ochrona przeciwpożarowa i ochrona

środowiska

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Organizacja stanowiska do obróbki ręcznej

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Przyrządy pomiarowe. Pomiar długości. Pomiar średnicy wałka

i otworu.

Pomiar

skoku

gwintu.

Pomiar

bicia

osiowego

i promieniowego wałków

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Organizacja stanowiska do trasowania. Narzędzia, przyrządy

i materiały do trasowania

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5. Piłowanie

22

5.5.1. Ćwiczenia

22

5.6. Wiercenie otworów

26

5.6.1. Ćwiczenia

26

5.7. Wykonywanie gwintów wewnętrznych i zewnętrznych

27

5.7.1 Ćwiczenia

27

5.8. Cięcie, gięcie, prostowanie prętów i płaskowników

29

5.8.1. Ćwiczenia

29

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

32

7. Literatura

42














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie elektryk.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

szczegółowe cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia,

sprawdzian postępów,

ewaluację osiągnięć ucznia,

literaturę.
Wymagania wstępne określają umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed

rozpoczęciem pracy z poradnikiem. Należy zachęcić uczniów, aby zapoznali się
z wymaganiami i ocenili, czy je spełniają. Dotyczą one umiejętności, które uczniowie
ukształtowali podczas dotychczasowej nauki. Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli
uczniom na skoncentrowanie się na kształtowaniu nowych umiejętności potrzebnych do
zaliczenia jednostki modułowej.

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować

w wyniku procesu kształcenia w jednostce modułowej. Przed rozpoczęciem zajęć należy
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą.

W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe scenariusze zajęć.

Wskazują one sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod zalecanych
w programie jednostki modułowej.

Materiał nauczania w jednostce modułowej podzielony jest na rozdziały. W tym

rozdziale zamieszczono w poradniku dla nauczyciela:

pytania sprawdzające (tożsame z tymi, które znajdują się w poradniku dla ucznia), na
które uczeń powinien odpowiedzieć przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń, aby
sprawdzić, czy jest przygotowany do ich wykonania,

ćwiczenia (tożsame z tymi, które znajdują się w poradniku dla ucznia), które zawierają
polecenie, wskazówki do realizacji, zalecane metody nauczania–uczenia się oraz środki
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować
umiejętności niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej,

sprawdzian postępów (tożsamy z tym, który znajduje się w poradniku dla ucznia), który
powinien pozwolić uczniowi określić zakres poznanej wiedzy i stopień ukształtowania
umiejętności. Jeżeli odpowiedzi ucznia będą pozytywne, będzie mógł przejść do
następnego rozdziału, jeżeli nie to sprawdzian postępów pozwoli mu wskazać, jakie
wiadomości powinien powtórzyć lub jakie ćwiczenia wykonać ponownie dla
ukształtowania potrzebnych umiejętności.
Ewaluacja osiągnięć ucznia powinna zostać przeprowadzona z pomocą testów osiągnięć

szkolnych. W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe narzędzia pomiaru
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele.

Ostatnim elementem poradnika dla nauczyciela jest wykaz literatury. Zawiera on

zarówno pozycje przydatne uczniowi dla pogłębienia wiedzy z zakresu programu jednostki
modułowej.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne w jednostce modułowej prowadzone były

różnymi metodami uwzględniającymi wszystkie strategie kształcenia wielostronnego.
Szczególny nacisk powinien zostać położony na wykorzystanie metod z zakresu strategii

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

problemowej (metody problemowe) i operacyjnej (metody praktyczne). Formy organizacyjne
pracy powinny być zróżnicowane począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy
zespołowej.


























Schemat układu jednostek modułowych


724[01].O2

Mechaniczne techniki wytwarzania

724[01].O2.01

Posługiwanie się dokumentacją

techniczną

724[01].O2.05

Wykonywanie połączeń

rozłącznych i nierozłącznych

724[01].O2.02

Wykorzystanie różnych materiałów

w elektrotechnice

724[01].O2.03

Wykonywanie obróbki ręcznej

724[01].O2.04

Wykonywanie połączeń

elektrycznych i mechanicznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

korzystać z poradników i norm,

odczytywać informacje podane na rysunku wykonawczym i złożeniowym,

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania,

komunikować się i pracować w zespole,

samodzielnie podejmować decyzje,

dokonywać oceny swoich umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżnić podstawowe prace z zakresu obróbki ręcznej,

zastosować odpowiednią metodę obróbki do określonego elementu konstrukcyjnego,

rozróżnić podstawowe narzędzia pomiarowe i kontrolne,

zmierzyć podstawowe wielkości geometryczne,

wykonać trasowanie wymiarów na płaskich powierzchniach metali i innych materiałów
stosowanych w elektrotechnice,

wykonać piłowanie metali i innych materiałów stosowanych w elektrotechnice,

wywiercić otwory w metalu i innych materiałach stosowanych w elektrotechnice,

wykonać gwinty wewnętrzne i zewnętrzne,

wykonać cięcie, gięcie, prostowanie prętów i płaskowników,

posłużyć się elektronarzędziami,

posłużyć się dokumentacją techniczną, normami i katalogami części maszyn,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska podczas wykonywania prac z zakresu obróbki ręcznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

………………………………………………….

Modułowy program nauczania: Elektryk 724[01].
Moduł :

Mechaniczne techniki wytwarzania 724[01].O2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie obróbki ręcznej 724[01].O2.03

Temat: Trasowanie na płaszczyźnie.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności trasowania na płaszczyźnie.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko do wykonywania trasowania zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy i ppoż.,

dobrać materiały i narzędzia do trasowania,

wykonać trasowanie wymiarów na płaskich powierzchniach metali i innych materiałów
stosowanych w elektrotechnice zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ppoż.,

ocenić jakość wykonanych operacji.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu,

wykonywania prac zgodnie z zasadami bhp i ppoż.,

wykonywania trasowania wymiarów na płaskich powierzchniach metali i innych
materiałów stosowanych w elektrotechnice,

korzystania z literatury technicznej.


Metody nauczania−uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

płyta traserska,

kątownik ze stopką,

cyrkiel,

kątomierz uniwersalny,

liniał traserski,

rysik,

punktak,

młotek,

farba traserska,

zestaw materiałów czyszczących,

arkusze papieru do notatek,

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Czas: 90 minut.

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie elektryk.

Zadanie dla ucznia:

Przedmiotem ćwiczenia jest wykonanie trasowania na płytce stalowej kształtu

przedstawionego na rysunku zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Czynności organizacyjno–porządkowe.
2. Określenie tematu zajęć i zadań do wykonania.
3. Uświadomienie uczniom celów kształcenia.
4. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
5. Uświadomienie zagrożeń wynikających z wykonywanych czynności.
6. Podanie kryteriów oceny wykonanych zadań.

Faza właściwa

Faza I
: Informacje

Pytania prowadzące:

1. W jaki sposób należy przygotować powierzchnie do trasowania?
2. Jakie narzędzia służą do trasowania powierzchni płaskich?
3. W jaki sposób wykonuje się trasowanie linii równoległych, prostopadłych i pod kątem?
4. W jaki sposób trasuje się okręgi, łuki i koła?
5. Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy należy zachować podczas trasowania?

Faza II: Planowanie

1. Ustal, jakimi narzędziami dokonasz trasowania.
2. Zaplanuj czynności związane z przygotowaniem powierzchni do trasowania.
3. Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji trasowania na płaszczyźnie.
4. Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu trasowania.

Faza
III: Uzgodnienie
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

Faza IV
: Wykonanie

Zgodnie z uzgodnionym planem działania uczniowie samodzielnie wykonują zadanie

zwracając w sposób szczególny uwagę na:

organizację stanowiska pracy,

właściwy dobór narzędzi,

właściwe przygotowanie powierzchni płytki do trasowania,

prawidłowe wytrasowanie osi symetrii przedmiotu,

prawidłowe napunktowanie rys traserskich,

wykonanie wszystkich czynności zgodnie z dokumentacją,

estetykę wykonanej pracy,

wykonywanie prac zgodnie z zasadami bhp i ppoż.
Nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem zadania, zwraca uwagę na trudne do

wykonania czynności i bezpieczeństwo pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Faza V: Sprawdzanie

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania zgodnie z ustalonymi kryteriami

oceny.
1. Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia traserskie?
2. Czy prawidłowo przygotowano powierzchnie do trasowania?
3. Czy prawidłowo wytrasowano osie symetrii przedmiotu?
4. Czy wytrasowano płytkę zgodnie z dokumentacją zadania?
5. Czy napunktowano rysy traserskie?
6. Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy?
7. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia?

Faza
VI: Analiza

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Poszukują odpowiedzi na pytanie: Co bym zrobił inaczej i lepiej, gdybym
wykonywał ćwiczenie jeszcze raz? Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie wskazuje, jakie
nowe, ważne umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich
unikać w przyszłości.

Faza końcowa

Podziękowanie za wspólne działania. Ocena aktywności uczniów oraz poprawności

wykonania przez nich zadania. Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………………………………….

Modułowy program nauczania: Elektryk 724[01].
Moduł :

Mechaniczne techniki wytwarzania 724[01].O2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie obróbki ręcznej 724[01].O2.03

Temat: Piłowanie.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności związanych z wykonywaniem obróbki ręcznej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować

stanowisko

do

wykonywania

piłowania

zgodnie

z

zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy i ppoż.,

dobrać materiały i narzędzia do piłowania,

wykonać piłowanie metali i innych materiałów stosowanych w elektrotechnice zgodnie
z zasadami bhp i ppoż.,

ocenić jakość wykonanych operacji.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu,

wykonywania prac zgodnie z zasadami bhp i ppoż.,

wykonywania obróbki ręcznej – piłowanie,

korzystania z literatury technicznej.


Metody nauczania−uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

stół ślusarski z imadłem,

komplety pilników ślusarskich o różnych długościach i przeznaczeniu (do wyboru przez
ucznia),

suwmiarka,

rysik traserski,

liniał traserski,

półfabrykat z naddatkami na obróbkę,

dokumentacja techniczna wyrobu,

arkusze papieru do notatek,

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 270 minut.

Zadanie dla ucznia:

Wykonanie operacji piłowania płytki stalowej o kształcie przedstawionym na rysunku

zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Czynności organizacyjno–porządkowe.
2. Określenie tematu zajęć i zadań do wykonania.
3. Uświadomienie uczniom celów kształcenia.
4. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
5. Uświadomienie zagrożeń wynikających z wykonywanych czynności.
6. Podanie kryteriów oceny wykonanych zadań.

Faza właściwa

Faza I: Informacje

Pytania prowadzące:

1. Jakie znasz podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas piłowania?
2. Czym należy kierować się przy doborze pilnika?
3. Jak należy zamocować przedmiot do obróbki?
4. Jaka jest właściwa postawa piłującego?
5. Na czym polega prawidłowa technika piłowania?

Faza II: Planowanie

1. Ustal, jakie narzędzia będą Ci niezbędne do wykonania zadania.
2. Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji piłowania.
3. Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu wyrobu.

Faza III
: Uzgodnienie
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

Faza
IV: Wykonanie

Zgodnie z uzgodnionym planem działania uczniowie samodzielnie wykonują zadanie

zwracając w sposób szczególny na:

organizację stanowiska pracy,

właściwy dobór narzędzi,

prowadzenie ciągłej kontroli postępów piłowania,

kontrolę ostateczną wykonanej operacji piłowania,

estetykę wykonanej pracy,

wykonywanie prac zgodnie z zasadami bhp i ppoż.
Nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem zadania, zwraca uwagę na trudne do

wykonania czynności i bezpieczeństwo pracy.

Faza V: Sprawdzanie

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania zgodnie z ustalonymi kryteriami

oceny:
1. Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia niezbędne do wykonania zadania?
2. Czy wytrasowano przedmiot zgodnie z dokumentacją zadania?
3. Czy kształt i wymiary wykonanego wyrobu są zgodne z dokumentacją techniczną?
4. Czy wykonywano prace zgodnie z zasadami bezpieczeństwa pracy?
5. Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy?
6. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Faza VI: Analiza

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Poszukują odpowiedzi na pytanie: Co bym zrobił inaczej i lepiej, gdybym
wykonywał ćwiczenie jeszcze raz? Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie wskazuje, jakie
nowe, ważne umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich
unikać w przyszłości.

Faza końcowa

Podziękowanie za wspólne działania. Ocena aktywności uczniów oraz poprawności

wykonania przez nich zadania. Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy, ochrona przeciwpożarowa

i ochrona środowiska

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wskaż czynności związane z przestrzeganiem przepisów bhp, jakie powinieneś podjąć

podczas wykonywania operacji wiercenia otworów w pasku blachy o wymiarach
100x50 mm i grubości 3 mm.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać partnerów do pracy w grupie,
2) zastanowić się, jakie czynności związane z przestrzeganiem przepisów bhp powinieneś

podjąć podczas wykonania zadania,

3) wpisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując żadnego

z pomysłów twoich koleżanek/kolegów),

4) uporządkować zapisane pomysły – odrzucić ewentualnie nierealne lub budzące

wątpliwości członków grupy,

5) zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

filmy wideo,

prezentacje multimedialne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Organizacja stanowiska do obróbki ręcznej

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj i scharakteryzuj narzędzia ślusarskie przedstawione na rysunku podając

przykłady ich zastosowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać partnerów do pracy w grupie,
2) zapoznać się z rysunkiem,
3) zastanowić się, jakie narzędzia są przedstawione na rysunku,
4) wpisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując żadnego

z pomysłów twoich koleżanek/kolegów),

5) scharakteryzować przeznaczenie narzędzi i podać przykłady zastosowania,
6) zaprezentować efekty pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne

katalogi narzędzi,

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Przyrządy pomiarowe. Pomiar długości. Pomiar średnicy

wałka i otworu. Pomiar skoku gwintu. Pomiar bicia
osiowego i promieniowego wałków

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj i scharakteryzuj narzędzia przedstawione na rysunku. Odpowiedz na pytanie:

do jakiej grupy narzędzi pomiarowych należą?

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem,
2) zastanowić się, jakie narzędzia pomiarowe są przedstawione na rysunku,
3) nazwać i scharakteryzować narzędzia,
4) zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne

narzędzia pomiarowe,

katalogi narzędzi,

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

filmy wideo,

prezentacje multimedialne,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Wykonaj pomiary niezbędne do zwymiarowania płytki z wywierconymi otworami

przedstawionej na rysunku zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania,
2) dobrać metodę pomiaru,
3) dobrać niezbędne narzędzia pomiarowe,
4) wykonać niezbędne pomiary i zwymiarować płytkę na rysunku,
5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

suwmiarki uniwersalne,

mikrometry do pomiarów zewnętrznych,

mikrometry do pomiarów wewnętrznych,

promieniomierze,

kątomierze uniwersalne,

instrukcje do wykonania ćwiczenia,

rysunki elementu,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.


Ćwiczenie 3

Wykonaj pomiary niezbędne do zwymiarowania wałka przedstawionego na rysunku

zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać metodę pomiaru,
3) dobrać niezbędne narzędzia pomiarowe,
4) wykonać niezbędne pomiary i zwymiarować wałek na rysunku,
5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

suwmiarki uniwersalne,

mikrometry do pomiarów zewnętrznych,

mikrometry do pomiarów wewnętrznych,

promieniomierze,,

sprawdziany pierścieniowe do gwintu,

wzorniki do gwintu,

instrukcje do wykonania ćwiczenia,

rysunki elementu,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.


Ćwiczenie 4

Wykonaj pomiary niezbędne do zwymiarowania gwintu wałka przedstawionego na

rysunku zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać metodę pomiaru,
3) dobrać niezbędne narzędzia pomiarowe,
4) wykonać niezbędne pomiary i zwymiarować gwint na rysunku,
5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

suwmiarki uniwersalne,

mikrometry do pomiarów zewnętrznych,

wzorniki do gwintu,

płytki wzorcowe,

uchwyty do płytek wzorcowych,

mikroskopy warsztatowe,

instrukcje do wykonania ćwiczenia,

rysunki elementu,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.


Ćwiczenie 5

Wykonaj pomiary niezbędne do określenia bicia osiowego i promieniowego wałka

przedstawionego na rysunku zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać metodę pomiaru,
3) dobrać niezbędne narzędzia pomiarowe,
4) wykonać niezbędne pomiary i zapisać wyniki,
5) dokonać analizy uzyskanych wyników pomiarów,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

liniały krawędziowe,

płytki wzorcowe,

czujniki zębate z uchwytem,

pryzmy,

instrukcje do wykonania ćwiczenia,

rysunki elementu,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Organizacja

stanowiska

do

trasowania.

Narzędzia,

przyrządy i materiały do trasowania


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj i scharakteryzuj narzędzia przedstawione na rysunku. Odpowiedz na pytanie:

do jakiej grupy narzędzi traserskich należą?


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia




















Uczeń powinien:

1) dobrać partnerów do pracy w grupie,
2) zapoznać się z rysunkiem,
3) zastanowić się, jakie narzędzia traserskie są przedstawione na rysunku,
4) wpisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując żadnego

z pomysłów Twoich koleżanek/kolegów),

5) scharakteryzować narzędzia,
6) sklasyfikować grupę narzędzi,
7) uporządkować zapisane pomysły,
8) zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy,
9) brać udział w podsumowaniu.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Środki dydaktyczne:

przyrządy i narzędzia traserskie,

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.


Ćwiczenie 2

Z grupy narzędzi, które otrzymałeś, wybierz służące do mocowania przedmiotów do

trasowania i nazwij je.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z otrzymanymi przyrządami i narzędziami traserskimi,
2) wybrać narzędzia służące do mocowania przedmiotów trasowanych,
3) nazwać narzędzia,
4) zaprezentować efekt swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

przyrządy i narzędzia traserskie,

katalogi narzędzi,

arkusze papieru,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.


Ćwiczenie 3

Wykonaj trasowanie niezbędne do wykonania przedmiotu przedstawionego na rysunku

zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania,
2) dobrać metodę trasowania,
3) dobrać narzędzia traserskie,
4) przygotować powierzchnię do trasowania,
5) wytrasować kształt przedstawiony na rysunku,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane zadanie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

płyty traserskie,

płytki metalowe do wykonania przedmiotu,

narzędzia traserskie,

farba traserska,

instrukcje do wykonania ćwiczenia,

rysunki elementu,

czyściwo,

pisaki,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.


Ćwiczenie 4

Wykonaj trasowanie środków czół wałków zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać metodę trasowania,
3) dobrać narzędzia traserskie,
4) przygotować powierzchnię do trasowania,
5) wykonać trasowanie czół wałków,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

płyty traserskie,

wałki stalowe,

narzędzia traserskie,

farba traserska,

instrukcje do wykonania ćwiczenia,

rysunki elementów przeznaczonych do trasowania,

czyściwo,

pisaki,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.5. Piłowanie

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj element z tworzywa sztucznego przedstawiony na rysunku metodą piłowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie zapoznać się z rysunkiem,
2) zaplanować niezbędne do wykonania czynności,
3) dobrać niezbędne narzędzia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) wykonać element zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami bezpieczeństwa,
6) zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

półfabrykaty z naddatkami na obróbkę,

dokumentacje techniczne wyrobu,

komplety pilników ślusarskich o różnych długościach i przeznaczeniu (do wyboru przez
ucznia),

suwmiarki,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.


Ćwiczenie 2

Wykonaj element z blachy stalowej przedstawiony na rysunku metodą piłowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie zapoznać się z rysunkiem,
2) zaplanować niezbędne do wykonania czynności,
3) dobrać niezbędne narzędzia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) wykonać element zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami bezpieczeństwa,
6) zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

półfabrykaty z naddatkami na obróbkę,

dokumentacje techniczne wyrobu,

komplety pilników ślusarskich o różnych długościach i przeznaczeniu,

suwmiarki,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.6. Wiercenie otworów

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj otwory w płytce stalowej zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie zapoznać się z rysunkiem,
2) zaplanować niezbędne do wykonania czynności,
3) dobrać niezbędne narzędzia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) przygotować płytkę do wiercenia,
6) wykonać wiercenie zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami bezpieczeństwa,
7) zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

płytki stalowe przeznaczone do ćwiczeń,

dokumentacja techniczna wyrobu,

komplety wierteł,

przyrządy traserskie,

wiertarki stołowe,

imadła maszynowe,

suwmiarki,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

5.7. Wykonywanie gwintów wewnętrznych i zewnętrznych

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj gwint na pręcie stalowym zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie zapoznać się z rysunkiem,
2) zaplanować niezbędne do wykonania czynności,
3) dobrać niezbędne narzędzia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) wykonać gwintowanie pręta zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami

bezpieczeństwa,

6) zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

pręty stalowe przeznaczone do gwintowania,

dokumentacje techniczne wyrobu,

tablice − wybrane średnice sworzni pod gwinty metryczne,

pilniki ślusarskie,

narzynki,

pokrętła do narzynek,

suwmiarki,

sprawdziany do gwintów,

olej,

czyściwo,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Ćwiczenie 2

Wykonaj gwint wewnętrzny w tulei ze stopu aluminium zgodnie z dokumentacją.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie zapoznać się z rysunkiem,
2) zaplanować niezbędne do wykonania czynności,
3) dobrać niezbędne narzędzia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) wykonać gwintowanie otworu zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami

bezpieczeństwa,

6) zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

wiertarki stołowe,

komplety wierteł,

imadła maszynowe,

tuleje przeznaczone do gwintowania,

dokumentacje techniczne wyrobu,

tablice − wybrane średnice otworów pod gwinty metryczne,

komplety gwintowników,

suwmiarki,

sprawdziany do gwintów,

olej z naftą,

czyściwo,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

5.8. Cięcie, gięcie, prostowanie prętów i płaskowników

5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj element z płaskownika stalowego metodą cięcia piłką zgodnie z dokumentacją

techniczną.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie zapoznać się z rysunkiem,
2) zaplanować niezbędne do wykonania czynności,
3) dobrać niezbędne narzędzia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) przygotować płaskownik do wykonania zadania,
6) wykonać operacje ciecia zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami

bezpieczeństwa,

7) zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

imadła ślusarskie,

płaskowniki stalowe przeznaczone do wykonania wyrobu,

dokumentacje techniczne wyrobu,

oprawki piłki,

brzeszczoty do cięcia,

przymiary kreskowe,

rysiki traserskie,

pilniki ślusarskie,

suwmiarki,

czyściwo,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Ćwiczenie 2

Wykonaj element z płaskownika aluminiowego metodą gięcia zgodnie z dokumentacją

techniczną.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie zapoznać się z rysunkiem,
2) zaplanować niezbędne do wykonania czynności,
3) dobrać niezbędne narzędzia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) wykonać przedmiot poprzez gięcie zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami

bezpieczeństwa,

6) zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

imadła ślusarskie,

szczęki miękkie,

płaskowniki aluminiowe,

dokumentacje techniczne wyrobu,

suwmiarki,

czyściwo,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.


Ćwiczenie 3

Wykonaj haczyk z drutu stalowego zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, a uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem
rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie zapoznać się z rysunkiem,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

2) zaplanować niezbędne do wykonania czynności,
3) dobrać niezbędne narzędzia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) dokonać niezbędnych obliczeń,
6) wykonać przedmiot poprzez gięcie zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami

bezpieczeństwa,

7) zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

rzutnik multimedialny,

foliogramy,

prezentacje multimedialne,

imadła ślusarskie,

druty stalowe,

szczypce do gięcia drutu,

dokumentacje techniczne wyrobu,

suwmiarki,

czyściwo,

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie obróbki
ręcznej”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 7, 8, 15, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań, w tym co najmniej 3 zadań z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 4 zadań
z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. c, 6. c, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c,
12.
a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. a,17. c, 18. d, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zastosować zasady bezpieczeństwa podczas
pracy na maszynach i urządzeniach w ruchu

B

P

a

2

Zastosować zasady bezpieczeństwa podczas
wykonywania operacji obróbki ręcznej

B

P

a

3

Utrzymać ład i porządek na stanowisku pracy

B

P

b

4

Sprawdzić wyniki piłowania

A

P

a

5

Wykonać pomiar za pomocą suwmiarki

B

P

c

6

Wykonać pomiar za pomocą mikrometru

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7

Rozpoznać zastosowanie czujników
zegarowych

C

PP

c

8

Wykonać pomiar skoku gwintu mikroskopem
warsztatowym

C

PP

d

9

Rozpoznać narzędzia traserskie

C

P

c

10

Przygotować powierzchnię do trasowania

B

P

a

11

Wykonać trasowanie na powierzchni

C

P

c

12

Zamocować przedmiot do cięcia piłką

B

P

a

13

Wykonać operację cięcia piłką wytrasowanego
przedmiotu

B

P

a

14

Dobrać narzędzia do piłowania zgrubnego

B

P

b

15

Dobrać narzędzia do piłowania

C

PP

a

16

Dobrać narzędzia do wiercenia

C

PP

a

17

Rozpoznać metodę przecinania

B

P

c

18

Zidentyfikować rodzaje gwintów

C

PP

d

19

Rozpoznać podstawowe oznaczenia gwintów

B

P

a

20

Rozpoznać narzędzia do gwintowania

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj dokładnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi.
4. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
5. Test zawiera 20 zadań.
6. Do każdego zadania podane są trzy odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
7. Zaznacz prawidłową według Ciebie odpowiedź wstawiając literę x w odpowiednim

miejscu na karcie odpowiedzi.

8. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą x zaznacz

odpowiedź prawidłową.

9. Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt.
10. Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niż jednej odpowiedzi

− otrzymujesz zero punktów.

11. Uważnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi.
12. Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do

następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi możesz wrócić później.

13. Pamiętaj, że odpowiedzi masz udzielać samodzielnie.
14. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia

:

instrukcja dla ucznia,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Podczas wiercenia otworów na wiertarce stołowej

a) nie wolno stosować rękawic ochronnych.
b) można użyć rękawic z drelichu.
c) można używać rękawic podgumowanych.
d) należy używać cienkich rękawic bawełnianych.


2. Jeżeli pilnik ma pękniętą rękojeść

a) należy koniecznie wymienić ją na nieuszkodzoną.
b) należy założyć rękawice ochronne.
c) należy ją zabezpieczyć przed dalszym pękaniem poprzez oklejenie plastrem.
d) należy skleić za pomocą kleju.


3. Rozmieszczenie narzędzi i przedmiotów na stanowisku roboczym

a) nie ma żadnego znaczenia.
b) ma bezpośredni wpływ na jakość produkcji.
c) wpływa na efektywność pracy.
d) pozwala rozróżnić przeznaczenie narzędzi.


4. Do sprawdzania płaskości piłowanej powierzchni używa się

a) liniału krawędziowego.
b) przymiaru kreskowego.
c) kątownika walcowego.
d) płytek wzorcowych.


5. Podziałka suwmiarki ustawiona jest na wymiar

a) 110,4 mm.
b) 114,0 mm.
c) 114,2 mm.
d) 114,7 mm.

6. Podziałka mikrometru ustawiona jest na wymiar

a) 21,26 mm.
b) 21,24 mm.
c) 21,74 mm.
d) 24,21 mm.


7. Czujnik zegarowy nie jest stosowany

a) do pomiarów bicia osiowego wałków.
b) do pomiarów bicia promieniowego wałków.
c) do pomiarów długości.
d) do pomiarów średnicy otworów.

8. Na rysunku pokazano

a) sposób ostrzenia zębów brzeszczotu.
b) piłowanie kształtowe.
c) frezowanie zębów frezem krążkowym.
d) pole widzenia w mikroskopie warsztatowym podczas pomiaru podziałki gwintu

z użyciem nożyków pomiarowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

9. Rysunek przedstawia

a) rysik.
b) znacznik.
c) punktak.
d) przecinak.

10. Malowanie materiału przed trasowaniem

a) ma na celu zwiększenie widoczności trasowanych linii.
b) ma na celu nadanie przedmiotowi estetycznego wyglądu.
c) ma na celu zabezpieczenie przed korozją.
d) jest niepotrzebne.

11. Utrwalanie rys traserskich polega na

a) pogłębianiu rys traserskich.
b) trasowaniu podwójnych linii.
c) punktowaniu rys traserskich.
d) pogrubieniu specjalnym mazakiem.

12. Podczas cięcia piłką blachy, należy zamocować ją

a) między dwiema drewnianymi nakładkami.
b) bezpośrednio w szczękach imadła.
c) w szczękach imadła osłoniętych wkładkami z blachy.
d) lub oprzeć na stole ślusarskim i pewnie trzymać ręką.

13. Płaszczyzna przedmiotu zamocowanego w imadle podczas cięcia powinna wystawać

ponad szczęki
a) 1÷4 mm.
b) 4÷7 mm.
c) 5÷10 mm.
d) 10÷12 mm.

14. Do piłowania zgrubnego są stosowane pilniki

a) równiaki.
b) zdzieraki.
c) gładziki.
d) jedwabniki.


15. Dobór odpowiedniego pilnika zależy od

a) rodzaju obrabianego materiału.
b) siły nacisku jaką może wywrzeć wykonujący piłowanie.
c) wielkości imadła w którym zamocowano przedmiot do obróbki.
d) gabarytów obrabianego przedmiotu.


16. Wartość kąta wierzchołkowego wiertła

a) jest tym mniejsza im twardszy jest materiał wiercony.
b) jest tym większa im twardszy jest materiał wiercony.
c) dobiera się w zależności od prędkości wiercenia.
d) ma wartość stałą i niezależny od rodzaju wierconego materiału

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

17. Na rysunku przedstawiono operacje

a) wycinania w płaskowniku w imadle.
b) ścinania w imadle.
c) przecinania płaskownika w imadle.
d) zaginania.





18. Gwint okrągły przedstawiono na rysunku

a) a.
b) b.
c) c.
d) d.


19. Oznaczenie Tr24x5 dotyczy

a) gwintu trapezowego symetrycznego o średnicy

24 mm i skoku 5 mm.

b) gwintu trójkątnego o średnicy 24 mm i skoku 5 mm.
c) gwintu trójkątnego pięciozwojnego.
d) gwintu rurowego o średnicy 24 mm i skoku 5 mm.


20. Komplet gwintowników do wykonywania otworów składa się z

a) 2 sztuk.
b) 3 sztuk.
c) 4 sztuk.
d) 5 sztuk.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ..................................................................................................

Wykonywanie obróbki ręcznej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

TEST 2

Test „próba pracy”

Test jest przewidziany jako „próba pracy”.

Zadanie: Wykonaj przedmiot zgodnie z dokumentacją zawartą w instrukcji:
1. Wytrasuj kształt zgodnie z dokumentacją
2. Wytnij kształt przedmiotu za pomocą piłki.
3. Spiłuj naddatek pozostawionego materiału.
4. Wykonaj otwory i gwinty.


KARTA OCENY UCZNIA


Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonana przez ucznia

Punkty

Waga

Wynik

1.

Uczeń zapoznaje się z dokumentacją zadania

0,5

2.

Uczeń organizuje stanowisko pracy

0,6

3.

Uczeń dobiera narzędzia i przyrządy i do wykonania
zadania

0,7

4.

Uczeń wykonuje trasowanie przedmiotu

0,8

5.

Uczeń wykonuje operację cięcia i piłowania zgodnie
z dokumentacją

0,9

6.

Uczeń wykonuje operację gwintowania zgodnie
z dokumentacją

0,7

7.

Uczeń utrzymuje ład i porządek podczas
wykonywania ćwiczenia i porządkuje stanowisko
pracy po jego zakończeniu

0,3

8.

Uczeń prezentuje i ocenia wykonane ćwiczenie

0,5

Razem:


* Waga poszczególnych umiejętności w całości wykonywanego zadania egzaminacyjnego.

Klucz oceniania
10 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie,
8 pkt. – drobne nieprawidłowości w wykonaniu czynności, ogólnie czynność wykonana

bezbłędnie,

6 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które naprawiono,
4 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, jednak wymagało to

dokonania wielu poprawek,

0 pkt. – czynność wykonana błędnie.

Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania wynosi 50 punktów. Zadanie

egzaminacyjne może być zaliczone w przypadku uzyskania przez ucznia 35 punktów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

Normy wymagań na oceny szkolne:

Ocena

Minimalna liczba

uzyskanych punktów

Dopuszczający

35

Dostateczny

40

Dobry

45

Bardzo dobry

50


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania „próba pracy” oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu „próba pracy”,
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Przygotuj narzędzia traserskie różnego rodzaju, aby uczeń mógł dokonać wyboru.
8. Przygotuj narzędzia pomiarowe.
9. Przygotuj stalowe płytki przeznaczone do trasowania.
10. Rozdaj uczniom „Instrukcje do wykonania zadania” wraz z dokumentacją, podaj czas

przeznaczony na wykonanie zadania.

11. Rozdaj uczniom przygotowane wcześniej płytki.
12. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

13. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia.

14. Wpisz do karty oceny wyniki przeprowadzonego testowania.
15. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które

sprawiły uczniom największe trudności.

16. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
17. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych (jeśli miały miejsce) – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z dokumentacją zadania.
3. Test „próba pracy” oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość.

4. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
5. Oceń poprawność wykonanych operacji.
6. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
7. Po zakończonym zadaniu uporządkuj stawisko pracy.
8. Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja z dokumentacją zadania,

tablice − średnice wierteł do otworów pod gwinty,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

płytka stalowa,

narzędzia traserskie,

pilniki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

7. LITERATURA

1. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP,

Warszawa 2005

2. Jakubiec W., Malinowski J.: Metrologia Wielkości Geometrycznych. WNT, Warszawa

2004, wydanie 4 zmienione

3. Malinowski Jan: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa 1993

Literatura metodyczna:

1. Dretkiewicz–Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004
3. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji,

Radom 2000

Źródła ilustracji:

1. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP,

Warszawa 2005

2. Jakubiec W., Malinowski J.: Metrologia Wielkości Geometrycznych. WNT, Warszawa

2004, wydanie 4 zmienione

3. Kolman Romuald: Technika pomiarów warsztatowych. PWSZ, Katowice 1972
4. Mac Stanisław: Obróbka metali. WSiP, Warszawa 1999
5. Malinowski Jan: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa1993
6. Oleksiuk Waldemar, Krzysztof Paprocki: Podstawy Konstrukcji Mechanicznych. WSiP,

Warszawa 1985

7. Sell Leon: Ślusarstwo w pytaniach i odpowiedziach. WNT, Warszawa1987
8. www.pronar.com.pl


