background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Paweł Pirosz 
Marcin Makowski 

 
 
 
 
 
 

 

Wykonywanie połączeń elektrycznych i mechanicznych  
724[01].O2.04 

 

 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jan Bogdan 
mgr inż. Maria Krogulec-Sobowiec 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Barbara Kapruziak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Ryszard Dolata 
 
 
 
 

 

 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  724[01].O2.04. 
„Wykonywanie  połączeń  elektrycznych  i  mechanicznych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu elektryk. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

12 

 

5.1.  Rodzaje  połączeń.  Technologia  wykonywania  różnych  rodzajów 

połączeń.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  obowiązujące 
podczas wykonywania połączeń 

12 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

 

5.2.  Wykonywanie połączeń lutowanych 

15 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

 

5.3.  Rodzaje złącz i ich zastosowanie w maszynach i urządzeniach 

elektrycznych 

19 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

 

5.4.  Rodzaje połączeń sprężystych 

22 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

22 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

 

7.  Literatura 

38 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela, 

który 

będzie 

pomocny  

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie elektryk. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne,  

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia,  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–uczenia  się 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, czyli przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 
W  procesie  dydaktycznym  powinny  znaleźć zastosowanie  następujące  metody nauczania: 

pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni oraz ćwiczenia praktyczne.  

Zajęcia powinny się odbywać w grupie do 8 uczniów w warsztatach szkolnych. Wskazane 

jest, aby podczas wykonywania ćwiczeń uczniowie pracowali pojedynczo. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

724[01].O2.05 

Wykonywanie naprawy maszyn, urz

ądzeń  

i instalacji elektrycznych 

724[01].O2.03 

Wykonywanie obróbki r

ęcznej 

724[01].O2 

Mechaniczne techniki wytwarzania  

724[01].O2.04 

Wykonywanie po

łączeń elektrycznych 

i mechanicznych 

724[01].O2.02 

Wykorzystywanie ró

żnych materiałów 

w elektrotechnice 

724[01].O2.01 

Pos

ługiwanie się dokumentacją techniczną 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, katalogami, normami i literaturą techniczną, 

 

odczytać proste rysunki maszynowe i schematy elektryczne,  

 

rozpoznać  symbole  graficzne  i  oznaczenia  stosowane  w  rysunku  technicznym 
elektrycznym,  

 

rozpoznawać 

podstawowe 

elementy 

mechaniczne 

stosowane 

maszynach  

i urządzeniach elektrycznych, 

 

rozróżniać materiały stosowane w elektrotechnice, 

 

rozpoznać materiały stosowane w konstrukcjach maszyn i urządzeń elektrycznych, 

 

określić właściwości materiałów konstrukcyjnych, 

 

scharakteryzować obróbkę cieplną, 

 

rozpoznać materiały przewodzące, 

 

rozpoznać materiały izolacyjne, 

 

określić właściwości materiałów przewodzących i izolacyjnych, 

 

określić właściwości materiałów magnetycznych, 

 

rozpoznać tworzywa sztuczne, 

 

określić właściwości tworzyw sztucznych,  

 

rozpoznać powłoki ochronne i dekoracyjne, 

 

wskazać przykłady zastosowania powłok ochronnych i dekoracyjnych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozpoznać  połączenia  elektryczne  i  mechaniczne  stosowane  w  konstrukcjach  maszyn  
i urządzeń elektrycznych, 

– 

opisać podstawowe połączenia elektryczne i wskazać ich zastosowanie, 

– 

rozpoznać podstawowe złącza stosowane w urządzeniach elektrycznych, 

– 

rozróżnić połączenia mechaniczne i wskazać ich zastosowanie, 

– 

wykonać montaż połączenia gwintowego,  

– 

wykonać połączenie nitowe, 

– 

przygotować (pobielić) styki i końcówki przewodów do lutowania, 

– 

wykonać połączenia lutowane przewodów, gniazd i złączy, 

– 

wykonać połączenia z wciskiem,  

– 

wykonać połączenia zaciskowe, 

– 

wykonać połączenia skręcane, 

– 

przykręcić przewody do listew zaciskowych, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:   

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Elektryk 724[01] 
Moduł: 

Mechaniczne techniki wytwarzania 724[01].O2.

 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie połączeń elektrycznych i mechanicznych 
724[01].O2.04. 

Temat:   Lutowanie elementów elektronicznych do płytki drukowanej. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności wykonania połączeń lutowanych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonywania  zadania,  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

przygotować lutownicę do pracy, 

 

przygotować elementy elektroniczne do lutowania, 

 

przylutować elementy elektroniczne do płytki drukowanej, 

 

sprawdzić  poprawność  wykonania lutowania,  zwracając  szczególną uwagę  na możliwość 
wystąpienia zimnych lutów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas 180 minut. 
 

 

Środki dydaktyczne: 

 

teksty przewodnie, 

 

narzędzia do przycinania przewodów i zdejmowania izolacji, 

 

elementy elektroniczne (rezystory, kondensatory, tranzystory), 

 

płytka drukowana, np. uniwersalna, 

 

lutownica, 

 

lutowie, 

 

topnik. 

 
Przebieg zajęć: 
I  Zbieranie i analiza informacji niezbędnych do wykonania zadania – 20 minut 

1.  Z jakich etapów składa się lutowanie? 
………………………………………………………………………...…………………….. 
2.  Jakie znasz rodzaje lutownic? 
………………………………………………………………………...…………………….. 
3.  Jakie materiały stosuje się do lutowania? 
………………………………………………………………………...…………………….. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

4.  Jaka jest temperatura topnienia lutu? 
………………………………………………………………………...…………………….. 
5.  Jakie środki ostrożności należy zachować podczas lutowania? 
………………………………………………………………………...…………………….. 
6.  Jaką lutownicę należy zastosować do wlutowania elementów elektronicznych do płytki 

drukowanej? 

………………………………………………………………………...…………………….. 
7.  W jaki sposób należy przygotować lutownicę do pracy? 
………………………………………………………………………...…………………….. 
8.  W jaki sposób należy przygotować powierzchnię płytki drukowanej do lutowania? 
………………………………………………………………………...…………………….. 
9.  W jaki sposób należy przygotować elementy elektroniczne do lutowania? 
………………………………………………………………………...…………………….. 

 

II  Planowanie

 

wykonania zadania – 20 minut 

1.  Zapoznaj się z dokumentacją techniczną lutownicy: 

  Zał. dokumentacja. 

2.  Zaplanuj narzędzia i czynności w fazie prac przygotowania lutownicy do pracy. 

  Narzędzia, wyposażenie: 

…………………………………………………………………………...……………… 

  Materiały: 

…………………………………………………………………………...……………… 

  Czynności: 

a). 
................................................................................................................................. 
b). 
................................................................................................................................. 
c). 
................................................................................................................................. 
d). 
................................................................................................................................. 
e). 
................................................................................................................................. 

3.  Zaplanuj narzędzia i czynności w fazie prac przygotowania elementów elektronicznych 

do lutowania. 

  Narzędzia: 

…………………………………………………………………………...……………… 

  Materiały: 

…………………………………………………………………………...……………… 

  Czynności: 

a). 
................................................................................................................................. 
b). 
................................................................................................................................. 
c). 
................................................................................................................................. 
d). 
................................................................................................................................. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

e). 
................................................................................................................................. 

4.  Zaplanuj narzędzia i czynności w fazie prac przygotowania powierzchni drukowanej do 

lutowania. 

  Narzędzia: 

…………………………………………………………………………...……………… 

  Materiały: 

…………………………………………………………………………...……………… 

  Czynności: 

a). 
................................................................................................................................. 
b). 
................................................................................................................................. 
c). 
................................................................................................................................. 
d). 
................................................................................................................................. 
e). 
................................................................................................................................. 

5.  Zaplanuj narzędzia i czynności w fazie prac wlutowania elementów elektronicznych do 

płytki drukowanej. 

  Narzędzia: 

…………………………………………………………………………...……………… 

  Materiały: 

…………………………………………………………………………...……………… 

  Czynności: 

a). 
................................................................................................................................. 
b). 
................................................................................................................................. 
c). 
................................................................................................................................. 
d). 
................................................................................................................................. 
e). 
................................................................................................................................. 

 
III  Ustalanie  z  nauczycielem  poprawności  planu  i  możliwości  jego  realizacji  w  danych 

warunkach technicznych, np. pracowni – 10 minut. 
Jeśli  Twoje  odpowiedzi  i  planowanie  było  poprawne  i  uzyskałeś  akceptację  nauczyciela, 
wykonaj następujące czynności: 

  pobierz niezbędne narzędzia, wyposażenie i materiały, 

  przystąp do wlutowania elementów elektronicznych do płytki drukowanej, 

  po  każdym  etapie  dokonaj  oceny  wykonanych  czynności  i  wpisz  ją  w  tabelę  

(punkt V), 

  poproś kolegę o dokonanie oceny Twojej pracy, 

  wezwij nauczyciela celem uzyskania oceny. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

IV  Praktyczne wykonanie zadania 

Wykonaj czynności według planu – masz na to 110 minut. 

 
V  Sprawdzanie

 

poprawności  wykonania  ćwiczenia,  kontrola  uzyskanych  wyników  –  

10 minut. 

Dokonuj oceny poszczególnych etapów Twojej pracy. 

 

Ocena 

Lp. 

Czynności 

Twoja 

Kolegi 

Nauczyciela 

1. 

Prace wstępne 

 

 

 

2. 

Przygotowanie 
lutownicy do pracy 

 

 

 

3. 

Przygotowanie 
elementów 
elektronicznych do 
lutowania 

 

 

 

4. 

Przygotowanie 
powierzchni 
drukowanej do 
lutowania 

 

 

 

5. 

Wlutowanie 
elementów 
elektronicznych do 
płytki drukowanej 

 

 

 

6. 

Kontrola wykonania 

 

 

 

 
VI  Analiza

 

sposobu wykonania zadania z wyciągnięciem wniosków – 10 minut. 

  Co sprawiło mi trudności 

…………………………………………………………………………………………........

  Co wykonywałem bez problemu 

…………………………………………………………………………………………........

  Jakie elementy poprawiłbym gdybym wykonał to zadanie jeszcze raz 

…………………………………………………………………………………………........

 

Oceniam swoją pracę na ............................   

Podpis ucznia ...................................... 

Oceniam pracę kolegi na ............................   

Podpis ucznia ...................................... 

 
Ocena nauczyciela i odbiór pracy  
Oceniam pracę na .......................................  

 

Podpis nauczyciela .............................. 

 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Opisz kolejne etapy lutowania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

10 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności.

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca:   

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Elektryk 724[01] 
Moduł: 

Mechaniczne techniki wytwarzania 724[01].O2.

 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie połączeń elektrycznych i mechanicznych 
724[01].O2.04. 

Temat:   Wykonywanie połączeń zaciskowych. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności wykonania połączeń zaciskowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonywania  zadania,  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

rozpoznać połączenia zaciskowe, 

 

wykonać połączenia zaciskowe. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 2-3 osobowych. 

 
Czas: 180 minut. 
 

 

Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja multimedialna, 

 

rzutnik, 

 

przewody, 

 

końcówki kablowe lub tuleje kablowe, 

 

narzędzia służące do zdejmowania izolacji, 

 

narzędzia do zaciskania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i uświadomienie celów zajęć – 50 minut. 

 

nauczyciel omawia, na czym polega wykonywanie połączeń zaciskowych, 

 

nauczyciel  prezentuje  narzędzia  i  materiały  stosowane  podczas  wykonywania 
połączeń zaciskowych,  

 

nauczyciel  zadaje  pytania:  Pomiędzy  jakimi  elementami  stosuje  się  połączenia 
zaciskowe?  Z  jakiego  materiału  zbudowane  są  tuleje  kablowe?  Jakie  są  zalety 
połączeń  zaciskowych,  a  jakie  wady?  Jakie  środki  ostrożności  należy  zachować 
podczas  wykonywania  połączenia  zaciskowego?  W  jaki  sposób  należy  przygotować 
przewody? W jaki sposób należy wykonać połączenie zaciskowe? 

 

„Burza mózgów” – uczniowie udzielają odpowiedzi, które zostają zapisane na tablicy. 
Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

12 

 

nauczyciel  na  prezentacji  multimedialnej  pokazuje  sposób  wykonania  połączeń 
zaciskowych. 

 
2.  Realizacja ćwiczenia – 90 minut. 

 

nauczyciel przydziela grupie przewody oraz tuleje i końcówki kablowe, 

 

uczniowie  dobierają  narzędzia  do  wykonania  zadania  oraz  zapoznają  się  z instrukcją 
obsługi do w/w narzędzi, 

 

uczniowie  przygotowują  przewody,  a  następnie  przystępują  do  wykonania  połączeń 
zaciskowych. 

 
3.  Podsumowanie zajęć – 25 minut. 

 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wyniki  pracy  zespołu.  Przedstawia  zagadnienia 
problemowe,  napotkane  podczas wykonywania  ćwiczenia, a  także przedstawia etapy 
prac, które nie sprawiały kłopotów, 

 

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych połączeń. 

 
4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności – 15 minut 

 

metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych  uczniów,  a  także 
poszczególnych grup podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

ocena prawidłowości i estetyki wykonania ćwiczenia. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz cechy połączeń zaciskowych. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ankiety, w których uczeń odpowiada na pytania: 

 

Co sprawiło mi trudności? 
………………………………………………………………………………………… 

 

Co wykonywałem bez problemu? 
………………………………………………………………………………………… 

 

Jakie elementy poprawiłbym gdybym wykonał to zadanie jeszcze raz? 
………………………………………………………………………………………… 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

13 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Rodzaje  połączeń.  Technologia  wykonywania  różnych 

rodzajów  połączeń.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy obowiązujące podczas wykonywania połączeń 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj rodzaj połączenia mechanicznego na podstawie wyglądu zewnętrznego. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

przed  projekcją  filmu  nauczyciel  powinien  ukierunkować  obserwacje  uczniów,  a  po  jego 
obejrzeniu powinien przeprowadzić dyskusję i podsumowanie.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  obejrzeć film przedstawiający wykonywanie połączeń mechanicznych, 
3)  zapoznać  się  z  planszami  oraz  rysunkami  przedstawiającymi  połączenia  mechaniczne 

rozłączne i nierozłączne, 

4)  rozpoznać połączenie mechaniczne na podstawie wyglądu zewnętrznego. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

połączenia mechaniczne różnych elementów, 

 

plansze oraz rysunki przedstawiające połączenia mechaniczne rozłączne i nierozłączne, 

 

filmy dydaktyczne z zakresu wykonywania połączeń mechanicznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj rodzaj połączenia elektrycznego na podstawie wyglądu zewnętrznego. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

14 

 

przed  projekcją  filmu  nauczyciel  powinien  ukierunkować  obserwacje  uczniów,  a po jego 
obejrzeniu powinien przeprowadzić dyskusję i podsumowanie. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  obejrzeć film przedstawiający wykonywanie połączeń elektrycznych, 
3)  zapoznać  się  z  planszami  oraz  rysunkami  przedstawiającymi  połączenia  elektryczne 

rozłączne i nierozłączne, 

4)  rozpoznać połączenie elektryczne na podstawie wyglądu zewnętrznego. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

połączenia elektryczne różnych elementów, 

 

plansze oraz rysunki przedstawiające połączenia elektryczne rozłączne i nierozłączne, 

 

filmy dydaktyczne z zakresu wykonywania połączeń elektrycznych. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj montaż połączeń gwintowych. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

przed  projekcją  filmu  nauczyciel  powinien  ukierunkować  obserwacje  uczniów,  a po jego 
obejrzeniu powinien przeprowadzić dyskusję i podsumowanie, 

 

należy umożliwić uczniom samodzielne wykonywanie połączeń, 

 

po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  sprawdza  poprawność  i  estetykę  wykonanych 
połączeń. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  obejrzeć film przedstawiający montaż połączeń gwintowych, 
4)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  przyrządów  i  narzędzi  do  montażu  połączeń 

gwintowych, 

5)  dokonać montażu połączeń gwintowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

przyrządy i narzędzia do montażu połączeń gwintowych, 

 

części łączone, 

 

śruby, 

 

nakrętki, 

 

podkładki, 

 

wkręty, 

 

film dydaktyczny z zakresu wykonywania montażu połączenia gwintowego. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj połączenia nitowe. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

przed  projekcją  filmu  nauczyciel  powinien  ukierunkować  obserwacje  uczniów,  a  po  jego 
obejrzeniu powinien przeprowadzić dyskusję i podsumowanie, 

 

należy umożliwić uczniom samodzielne wykonywanie połączeń, 

 

po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  sprawdza  poprawność  i  estetykę  wykonanych 
połączeń. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  obejrzeć film przedstawiający montaż połączeń nitowych, 
4)  zapoznać się z instrukcją obsługi narzędzi do wykonywania połączeń nitowych, 
5)  wykonać połączenia nitowe. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

narzędzia do wykonywania połączeń nitowych, 

 

części łączone, 

 

nity, 

  film dydaktyczny z zakresu wykonywania połączeń nitowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

16 

5.2.  Wykonywanie połączeń lutowanych 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj przewody do lutowania. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

należy umożliwić uczniom samodzielną pracę, 

 

nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  kształtowanie  umiejętności  prawidłowego 
przygotowania przewodów elektrycznych do lutowania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  przyciąć końcówki przewodów, 
4)  zdjąć izolację z końcówek przewodów na odpowiedniej długości, 
5)  przygotować lutownicę do pracy, 
6)  pobielić końcówki przewodów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

narzędzia do przycinania przewodów i zdejmowania izolacji, 

 

przewody, 

 

lutownica, 

 

lutowie, 

 

topnik. 

 
Ćwiczenie 2 

Zlutuj przewody. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

należy umożliwić uczniom samodzielną pracę, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

17 

 

nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  kształtowanie  umiejętności  prawidłowego 
lutowania przewodów. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  przygotować lutownicę do pracy, 
4)  zlutować przewody, 
5)  sprawdzić poprawność wykonanego połączenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

narzędzia do przycinania przewodów i zdejmowania izolacji, 

 

przewody, 

 

lutownica, 

 

lutowie, 

 

topnik, 

 

omomierz. 

 
Ćwiczenie 3 

Przylutuj przewody do gniazd i złączy. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

należy umożliwić uczniom samodzielną pracę, 

 

nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  kształtowanie  umiejętności  prawidłowego 
przylutowania przewodów do gniazd i złączy. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  przygotować lutownicę do pracy, 
4)  przygotować przewody do lutowania, 
5)  przygotować gniazda i złącza do lutowania, 
6)  przylutować przewody do złącz i gniazd, 
7)  sprawdzić poprawność połączeń. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

18 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

narzędzia do przycinania przewodów i zdejmowania izolacji, 

 

gniazda, 

 

złącza, 

 

przewody, 

 

lutownica, 

 

lutowie, 

 

topnik, 

 

omomierz. 

 
Ćwiczenie 4 

Przylutuj elementy elektroniczne do płytki drukowanej. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

należy umożliwić uczniom samodzielną pracę, 

 

nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  kształtowanie  umiejętności  prawidłowego 
lutowania elementów elektronicznych do płytki drukowanej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  przygotować elementy elektroniczne do lutowania, 
4)  przygotować lutownicę do pracy, 
5)  przylutować elementy elektroniczne do płytki drukowanej, 
6)  sprawdzić poprawność lutowania (zimne luty). 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

narzędzia do przycinania przewodów i zdejmowania izolacji, 

 

elementy elektroniczne (rezystory, kondensatory, tranzystory), 

 

płytka drukowana, np. uniwersalna, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

19 

 

lutownica, 

 

lutowie, 

 

topnik. 

 
Ćwiczenie 5 

Wylutuj elementy elektroniczne z płytki drukowanej. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

należy umożliwić uczniom samodzielną pracę, 

 

nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  kształtowanie  umiejętności  prawidłowego 
wylutowania elementów elektronicznych z płytki drukowanej tak, aby nie uszkodzić płytki 
drukowanej i wylutowanych elementów. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  przygotować lutownicę do pracy, 
4)  wylutować elementy elektroniczne z płytki drukowanej. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

płytka drukowana z elementami elektronicznymi, 

 

lutownica, 

 

odsysacz cyny. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

20 

5.3.  Rodzaje 

złącz 

ich 

zastosowanie 

maszynach 

i urządzeniach elektrycznych 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj podstawowe złącza stosowane w urządzeniach elektrycznych. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

przed  projekcją  filmu  nauczyciel  powinien  ukierunkować  obserwacje  uczniów,  a  po  jego 
obejrzeniu powinien przeprowadzić dyskusję i podsumowanie.  

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  obejrzeć  film  przedstawiający  podstawowe  złącza  stosowane  w  urządzeniach 

elektrycznych  lub  zapoznać  się  z  planszami  oraz  rysunkami  przedstawiającymi 
podstawowe złącza stosowane w urządzeniach elektrycznych, 

4)  rozpoznać podstawowe złącza stosowane w urządzeniach elektrycznych. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

podstawowe złącza stosowane w urządzeniach elektrycznych, 

 

plansze  oraz  rysunki  przedstawiające  podstawowe  złącza  stosowane  w  urządzeniach 
elektrycznych, 

 

film  dydaktyczny  przedstawiający  podstawowe  złącza  stosowane  w  urządzeniach 
elektrycznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Uformuj  oczka  służące  do  wykonania  połączeń  przez  założenie  przewodów  na  śruby 

zaciskowe. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

21 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

należy umożliwić uczniom samodzielną pracę, 

 

nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  kształtowanie  umiejętności  prawidłowego 
przygotowania  przewodów  elektrycznych,  a  także  na  prawidłowość  wykonania 
uformowanego oczka. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  zapoznać się ze sposobem formowania oczek, 
4)  zapoznać się z instrukcją obsługi narzędzi służących do formowania oczek, 
5)  uformować  oczka  służące  do  wykonania  połączeń  przez  założenie  przewodów  na  śruby 

zaciskowe. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

narzędzia służące do formowania oczek, 

 

narzędzia służące do zdejmowania izolacji, 

 

przewody, 

 

śruby, 

 

film dydaktyczny lub plansze i rysunki przedstawiające sposób formowania oczek. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj połączenia zaciskowe. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

należy umożliwić uczniom samodzielną pracę, 

 

nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  kształtowanie  umiejętności  prawidłowego 
wykonania połączenia zaciskowego. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  zapoznać się ze sposobem wykonywania połączeń zaciskowych, 
4)  wykonać połączenia zaciskowe. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

22 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

przewody, 

 

końcówki kablowe lub tuleje kablowe, 

 

narzędzia służące do zdejmowania izolacji, 

 

narzędzia do zaciskania. 

 
Ćwiczenie 4 

Przykręć przewody do listew zaciskowych. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

należy umożliwić uczniom samodzielną pracę, 

 

nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  kształtowanie  umiejętności  prawidłowego 
przykręcenia przewodów do listew zaciskowych. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  zapoznać się ze sposobem przykręcania przewodów w listwach zaciskowych, 
4)  przykręcić przewody do listew zaciskowych. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

wkrętaki, 

 

listwy zaciskowe, 

 

przewody, 

 

narzędzia służące do zdejmowania izolacji. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

23 

5.4.  Rodzaje połączeń sprężystych 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj rodzaje sprężyn. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

przed  projekcją  filmu  nauczyciel  powinien  ukierunkować  obserwacje  uczniów,  a  po  jego 
obejrzeniu powinien przeprowadzić dyskusję i podsumowanie.  

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  obejrzeć film przedstawiający wykonywanie połączeń sprężystych, 
3)  zapoznać się z planszami oraz rysunkami przedstawiającymi połączenia sprężyste, 
4)  zapoznać się z przykładowymi połączeniami sprężystymi (próbkami), 
5)  rozpoznać rodzaje sprężyn. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

różne rodzaje sprężyn, 

 

plansze oraz rysunki przedstawiające rodzaje sprężyn, 

 

filmy dydaktyczne z zakresu wykonywania połączeń sprężystych. 

 
Ćwiczenie 2 

Sprawdź działanie sprężyny stykowej w przekaźniku niskiego napięcia. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonania, 

 

nauczyciel  powinien  poinformować  uczniów  o  konieczności  przestrzegania  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  prawidłowe  rozpoznanie  zestyków  przekaźnika  
i właściwe podłączenie go do źródła zasilania. 

 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

24 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 
3)  podłączyć przekaźnik do zacisków zasilacza, 
4)  uruchomić układ, 
5)  zaobserwować działanie sprężyny stykowej przy załączaniu i wyłączaniu przekaźnika. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

przekaźnik (w przezroczystej obudowie), 

 

katalog przekaźników z danymi technicznymi, 

 

zasilacz napięcia stałego, 

 

przewody połączeniowe. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

25 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  połączeń 
elektrycznych i mechanicznych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1÷14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15÷20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. c, 9. a, 10. a, 11. c, 12. 
d, 13. a, 14. d, 15. b, 16. a, 17. a, 18. b, 19. c, 20. d

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować połączenie spawane 

Wybrać z listy połączenia mechaniczne 

Wybrać z listy połączenia rozłączne 

Zdefiniować połączenie wciskowe 

Podać temperaturę podgrzania spoiwa podczas 
procesu lutowania 

Zidentyfikować lutownicę oporową 

Wyjaśnić pojęcie: zimny lut 

Wyjaśnić pojęcie: tinol 

Wyjaśnić, na czym polega połączenie gwintowe 

10 

Zdefiniować połączenie zgrzewane 

11 

Zidentyfikować zacisk bezśrubowy 

12 

Wyjaśnić, jaki element nazywamy sprężyną 

13 

Rozpoznać zestyk przełączający 

14 

Rozpoznać połączenie krępowane 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

26 

15 

Scharakteryzować połączenie spawane 

PP 

16 

Dobrać topnik do lutowania 

PP 

17 

Dobrać sprzęt do wykonania połączenia 
nitowego 

PP 

18 

Porównać lutowanie miękkie z twardym 

PP 

19 

Określić zastosowanie lutowania na fali stojącej 

PP 

20 

Zaplanować przebieg procesu lutowania 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

27 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. Masz na to 5 minut. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań, w tym: 

 

15 zadań z poziomu podstawowego, 

 

5 zadań z poziomu rozszerzonego. 

Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  tego 

zadania na później i wróć do niego, kiedy zostanie Ci wolny czas.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ

 

TESTOWYCH

 

 
1.  Na rysunku przedstawione jest połączenie 

a)  owijane. 
b) spawane. 
c)  zaciskowe. 
d) nitowe. 

 

2.  Z  wymienionej  poniżej  listy  wybierz  połączenie,  które  należy  tylko  do  grupy  połączeń 

mechanicznych 
a)  spawane. 
b) owijane. 
c)  zgrzewane. 
d) gwintowe. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

28 

3.  Z  wymienionej  poniżej  listy  wybierz  połączenie,  które  należy  tylko  do  grupy  połączeń 

rozłącznych 
a)  wpustowe. 
b) klejone. 
c)  lutowane. 
d) nitowe. 

 

4.  Połączenie, które powstaje w wyniku wtłoczenia czopa w piastę, mającą mniejszą średnicę 

niż czop, to połączenie 
a)  nitowe. 
b) klejone. 
c)  wciskowe. 
d) gwintowe. 

 

5.  Podczas  procesu  lutowania  miękkiego  spoiwo  (stop:  cyny,  antymonu  i  ołowiu)  należy 

rozgrzać do temperatury około 
a)  (0÷50)

°

C. 

b) (180÷300)

°

C. 

c)  (380÷500)

°

C. 

d) (600÷900)

°

C. 

 
6.  Rysunek przedstawia 

a)  stację lutowniczą. 
b) lutownicę transformatorową.  
c)  lutownicę oporową. 
d) lutownicę tranzystorową. 

 

7.  Zimny lut to 

a)  połączenie „na zimno” (w temperaturze 0

°

C) dwóch metali podczas lutowania. 

b) prawidłowo wykonana spoina, błyszcząca, wykonana w temperaturze 0

°

C. 

c)  prawidłowo wykonana spoina, wykonana podczas lutowania. 
d) nieprawidłowo wykonana, słabo trzymająca, nie przewodząca spoina powstała podczas 

lutowania. 

 

8.  Tinol jest to 

a)  pasta przewodząca. 
b) rodzaj topnika. 
c)  lut rurkowy zawierający wewnątrz topnik. 
d) rodzaj alkoholu. 

 
9.  Połączenie gwintowe polega na 

a)  wkręceniu wkręta lub śruby w otwór zawierający gwint. 
b) nabiciu wkręta lub śruby w otwór zawierający gwint. 
c)  wciśnięciu wkręta lub śruby w otwór bez gwintu. 
d) wciśnięciu wkręta lub śruby w otwór zawierający gwint. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

29 

10.  Połączenie  materiałów  przez  ich  docisk  z  jednoczesnym  podgrzaniem  łączonego  miejsca 

do stanu plastyczności to połączenie 
a)  zgrzewane. 
b) klejone. 
c)  kołkowe. 
d) lutowane. 

 
11.  Rysunek przedstawia budowę zacisku 

a)  śrubowego. 
b) laboratoryjnego. 
c)  bezśrubowego. 
d) widełkowego. 

 
12.  Elementy  konstrukcyjne  podlegające  znacznym  odkształceniom  pod  wpływem  obciążeń 

zewnętrznych i powracające do wymiarów pierwotnych po usunięciu tych obciążeń to 
a)  nity. 
b) śruby. 
c)  kliny. 
d) sprężyny. 

 
13.  Rysunek przedstawia zestyk 

a)  przełączający. 
b) rozwierny. 
c)  zwierny. 
d) nieprzełączający. 

 
14.  Rysunek przedstawia połączenie 

a)  sworzniowe. 
b) wciskane. 
c)  owijane. 
d) krępowane. 

 
15.  Połączenie spawane charakteryzuje się tym, że jest 

a)  trwałe (dotyczy tylko spawania elektrycznego). 
b) trwałe (dotyczy zarówno spawania gazowego jak i elektrycznego). 
c)  nietrwałe (dotyczy tylko spawania elektrycznego). 
d) nietrwałe (dotyczy zarówno spawania gazowego jak i elektrycznego). 

 
16.  Podczas wykonywania połączenia lutowanego jako topnik stosuje się 

a)  kalafonię. 
b) chlorek sodu. 
c)  mikę. 
d) silikon.  

 
17.  Aby wykonać połączenie nitowe, należy zastosować 

a)  młotek i nit. 
b) śrubokręt i nit. 
c)  młotek i kołek wciskowy. 
d) śrubokręt i nakrętkę. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

30 

18.  Lutowanie miękkie w porównaniu z lutowaniem twardym różni się tym, że 

a)  jest  wykonywane  w  wyższej  temperaturze  i  do  lutowania  miękkiego  stosuje  się  cynę  

i ołów, a do lutowania twardego – miedź i cynk. 

b) jest  wykonywane  w  niższej  temperaturze  i  do  lutowania  miękkiego  stosuje  się  cynę  

i ołów, a do lutowania twardego – miedź i cynk. 

c)  jest  wykonywane  w  wyższej  temperaturze  i  do  lutowania miękkiego  stosuje  się  miedź  

i cynk, a do lutowania twardego – cynę i ołów. 

d) jest  wykonywane  w  niższej  temperaturze  i  do  lutowania  miękkiego  stosuje  się  miedź  

i cynk, a do lutowania twardego – cynę i ołów. 

 
19.  W produkcji wielkoseryjnej do lutowania obwodów drukowanych stosuje się 

a)  lutowanie na fali kulistej. 
b) lutowanie miękkie w temperaturze 1000 °C. 
c)  lutowanie na fali stojącej. 
d) lutowanie miękkie w temperaturze 70 °C. 

 
20.  Aby  wykonać  lutowanie  końcówek  przewodów,  należy  w  podanej  kolejności  wykonać 

następujące czynności 
a)  ocynować  końcówkę  żyły;  wprowadzić  od  góry  lut;  rozgrzać  od  spodu  końcówkę 

kabla za pomocą lutownicy.  

b) rozgrzać  od  spodu  końcówkę  kabla  za  pomocą  lutownicy;  wprowadzić  od  góry  lut; 

ocynować końcówkę żyły. 

c)  rozgrzać  od  spodu  końcówkę  kabla  za  pomocą  lutownicy;  ocynować  końcówkę  żyły; 

wprowadzić od góry lut.  

d) ocynować  końcówkę  żyły;  rozgrzać  od  spodu  końcówkę  kabla  za  pomocą  lutownicy; 

wprowadzić od góry lut. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie połączeń elektrycznych i mechanicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

32 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  połączeń 
elektrycznych i mechanicznych”. 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1÷14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15÷20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
–  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  d,  4.  b, 5. c, 6. a, 7. d, 8. d, 9. c, 10. a, 11. d
12. , 13. 
d, 14. b, 15. b, 16. d, 17. c, 18. d, 19. b, 20. a

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać z listy połączenia elektryczne 

Wybrać z listy połączenia nierozłączne 

Zidentyfikować połączenie gwintowe 

Wskazać prawidłowe wykonanie lutowania 

Wyjaśnić pojęcie: zimny lut 

Zidentyfikować połączenie owijane 

Zidentyfikować lutownicę transformatorową 

Zidentyfikować listwę zaciskową 

Wyjaśnić pojęcie: tinol 

10 

Wyjaśnić pojęcie: termobimetal 

11 

Określić przeznaczenie odsysacza cyny 

12 

Zdefiniować połączenie zgrzewane 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

33 

13 

Zidentyfikować sprężynę włosową 

14 

Rozpoznać zestyk zwierny 

15 

Scharakteryzować połączenie zgrzewane 

PP 

16 

Zaplanować przebieg procesu formowania 

oczka 

PP 

17 

Określić zastosowanie tinolu 

PP 

18 

Scharakteryzować połączenie gwintowe 

PP 

19 

Określić zastosowanie układu sprężyn 

stykowych 

PP 

20 

Scharakteryzować połączenie lutowane 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

34 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. Masz na to 5 minut. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań, w tym: 

 

15 zadań z poziomu podstawowego, 

 

5 zadań z poziomu rozszerzonego. 

Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  tego 

zadania na później i wróć do niego, kiedy zostanie Ci wolny czas.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 
 

Powodzenia! 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Z  wymienionej  poniżej  listy  wybierz  połączenie,  które  należy  tylko  do  grupy  połączeń 

elektrycznych 
a)  nitowe. 
b) kołkowe.  
c)  zaciskane. 
d) zgrzewane. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

35 

2.  Z  wymienionej  poniżej  listy  wybierz  połączenie,  które  należy  tylko  do  grupy  połączeń 

nierozłącznych 
a)  zaprasowywane. 
b) wciskowe. 
c)  sprężyste.  
d) kształtowe. 

 
3.  Rysunek przedstawia przykładowe połączenia 

a)  zaciskowe. 
b) nitowe. 
c)  kołkowe. 
d) gwintowe.  

 
4.  Wskaż rysunek przedstawiający prawidłowy sposób wykonania lutowania: 
 

rys. 1 

rys. 2 

rys. 3 

rys. 4 

 

 

 

 

a)  rys. 1. 
b) rys. 2. 
c)  rys. 3. 
d) rys. 4. 

 
5.  Podczas  lutowania  w  zbyt  niskiej  temperaturze  lub  poprzez  stopienie  lutownicą 

bezpośrednio  lutu,  a  nie  pośrednio  poprzez  łączone  metale,  powstaje  nieprawidłowo 
wykonana, słabo trzymająca spoina. Spoina ta to 
a)  szary lut. 
b) czarny lut. 
c)  zimny lut. 
d) gorący lut. 

 
6.  Rysunek przedstawia połączenie 

a)  owijane. 
b) zaciskowe. 
c)  krępowane. 
d) na zapinkę. 

 
 
 
 
 
7.  Rysunek przedstawia 

a)  lutownicę kolbową. 
b) stację lutowniczą. 
c)  lutownicę oporową. 
d) lutownicę transformatorową.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

36 

8.  Rysunek przedstawia 

a)  przekaźnik. 
b) spaw. 
c)  szew nitowy. 
d) listwę zaciskową.  

 
 
9.  Lut rurkowy, zawierający wewnątrz topnik, to 

a)  kalafonia. 
b) cyna. 
c)  tinol.  
d) ołów. 

 
10.  Termobimetale to 

a)  elementy  sprężynujące  wykonane  z  dwóch  warstw  metali  o  różnych  współczynnikach 

rozszerzalności cieplnej. 

b) elementy  sprężynujące  wykonane z  dwóch warstw  metali  o równych współczynnikach 

rozszerzalności cieplnej. 

c)  elementy  półprzewodnikowe  wykonane  z  dwóch  warstw  metali  o  różnych 

współczynnikach rozszerzalności cieplnej. 

d) elementy  półprzewodnikowe  wykonane  z  dwóch  warstw  metali  o  równych 

współczynnikach rozszerzalności cieplnej. 

 
11.  Urządzenie 

umożliwiające 

pozbycie 

się 

nadmiaru 

cyny, 

stosowane 

podczas 

wylutowywania elementów elektronicznych, to 
a)  spawarka. 
b) tłok. 
c)  lutownica. 
d) odsysacz cyny. 

 
12.  Połączenie zgrzewane to 

a)  połączenie  materiałów  przez  ich  docisk  z  jednoczesnym  podgrzaniem  łączonego 

miejsca do stanu plastyczności. 

b) połączenie termiczne wykonane za pomocą lutownicy. 
c)  połączenie mechaniczne wykonane przy pomocy śruby i nakrętki. 
d) połączenie wykonane poprzez wciśnięcie czopa w piastę. 

 
13.  Rysunek przedstawia 

a)  sprężynicę.  
b) sprężynę śrubową. 
c)  sprężynę stykową. 
d) sprężynę włosową. 

 
 
14.  Rysunek przedstawia zestyk 

a)  rozwierny. 
b) zwierny. 
c)  przełączający. 
d) odłączający. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

37 

15.  Duża  wytrzymałość,  duża  odporność  na  szkodliwe  oddziaływanie  środowiska,  mała 

rezystancja  przejścia,  możliwość  uzyskania  dużej  gęstości  montażu,  konieczność 
doprowadzenia ciepła, małe wymiary wynikające z faktu, że do jego wykonania zbędne są 
jakiekolwiek  dodatkowe  materiały  lub  elementy  wiążące.  Są  to  cechy  charakterystyczne 
dla połączenia 
a)  zaciskanego. 
b) zgrzewanego. 
c)  gwintowego. 
d) sworzniowego. 

 
16.  Aby uformować oczka, należy w podanej kolejności wykonać 

a)  uformować  oczka  (oczko  musi  być  zamknięte);  odizolować  przewód  na  wymaganej 

długości;  dokonać  kontroli  poprawności  wykonania  oczka  na  śrubie  o  właściwej 
średnicy; dokonać centrowania oczka wzdłuż osi przewodu, 

b) uformować oczka (oczko musi być zamknięte); dokonać centrowania oczka wzdłuż osi 

przewodu;  odizolować  przewód  na  wymaganej  długości;  dokonać  kontroli 
poprawności wykonania oczka na śrubie o właściwej średnicy, 

c)  uformować oczka (oczko musi być zamknięte); dokonać centrowania oczka wzdłuż osi 

przewodu;  dokonać  kontroli  poprawności  wykonania  oczka  na  śrubie  o  właściwej 
średnicy; odizolować przewód na wymaganej długości, 

d) odizolować  przewód  na  wymaganej  długości;  uformować  oczka  (oczko  musi  być 

zamknięte);  dokonać  kontroli  poprawności  wykonania  oczka  na  śrubie  o  właściwej 
średnicy; dokonać centrowania oczka wzdłuż osi przewodu.  

 
17.  Tinol jest wykorzystywany podczas 

a)  spawania. 
b) lutowania twardego. 
c)  lutowania miękkiego. 
d) zgrzewania. 

 
18.  Połączenie gwintowe charakteryzuje się tym, że 

a)  jest wykonywane w temperaturze co najmniej 300 °C. 
b) skok gwintu nakrętki musi być większy od skoku gwintu śruby. 
c)  skok gwintu nakrętki musi być mniejszy od skoku gwintu śruby. 
d) skok gwintu nakrętki musi być równy skokowi gwintu śruby. 

 
19.  Układy sprężyn stykowych stosuje się do 

a)  zmiany fazy napięcia. 
b) zamykania i otwierania obwodów elektrycznych. 
c)  zmiany fazy prądu. 
d) zamykania i otwierania obwodów drukowanych. 

 
20.  Połączenie lutowane charakteryzuje się tym, że 

a)  jest nierozłączne i wymaga doprowadzenia ciepła podczas procesu. 
b) jest rozłączne i wymaga doprowadzenia ciepła podczas procesu. 
c)  jest nierozłączne i nie wymaga doprowadzenia ciepła podczas procesu. 
d) jest rozłączne i nie wymaga doprowadzenia ciepła podczas procesu. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie połączeń elektrycznych i mechanicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

39 

7.  LITERATURA 

 

1.  Bastion  P.,  Schuberth  G.,  Spielvogel  O.,  Steil  H.,  Tkotz  K.,  Ziegler  K.:  Praktyczna 

elektrotechnika ogólna. REA, Warszawa 2003 

2.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Okoniewski S.: Technologia dla elektroników. WSiP, Warszawa 2005 
4.  Oleksiuk W., Paprocki K.: Podstawy konstrukcji mechanicznych dla elektroników. WSiP, 

Warszawa 1996 

5.  Potyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Praca zbiorowa: Poradnik warsztatowca mechanika. WNT, Warszawa 1971 
7.  Praca  zbiorowa:  Poradnik  inżyniera  mechanika  –  tom  II.  Zagadnienia  konstrukcyjne. 

WNT, Warszawa 1969 

8.  Uzarowicz  L.,  Jędrzejewski  W.,  Jaworski  Z.,  Korzemski  J.:  Technologia  metali  

i metaloznawstwo. WNT, Warszawa 1975 

9.  http://www.renex.com.pl/ 
10.  http://pcws.zis.ia.polsl.gliwice.pl/conical/teoria1.htm 
11.  http://www.spawarki-transformatorowe.spawsc.pl/