l j nie bylo rozjasnic

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

1

Scenariusz lekcji języka polskiego prowadzonej w klasie VI

Praca nagrodzona w konkursie na scenariusz lekcji, ogłoszonym przez

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe

Autor: Elżbieta Wolska

Temat lekcji: „ I ty możesz rozjaśnić straszliwe ciemności” – opracowanie wiersza Tadeusza

Różewicza pod tytułem: Przepaść.

1

Cel ogólny lekcji: Uwrażliwienie uczniów na problemy, które dotyczą ludzi starszych, oraz

zdobycie umiejętności przychodzenia ludziom starszym z pomocą.

Cele operacyjne:

ƒ

uczeń zna problemy ludzi starszych;

ƒ

uczeń wie, jak pomóc starszym osobom;

ƒ

uczeń wie, co to jest metafora;

ƒ

uczeń dokonuje analizy wiersza;

ƒ

uczeń wypowiada się pełnymi zdaniami w mowie i piśmie;

ƒ

uczeń deklaruje postawę życzliwości i szacunku wobec ludzi starszych;

ƒ

uczeń zachowuje ład i dyscyplinę na lekcji.

Metody pracy: słowne – praca z tekstem;

aktywizujące – mapa mentalna

2

, symulacja

3

.

Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: tekst w podręczniku, schemat mapy mentalnej, plątaninka, chustki.

PRZEBIEG LEKCJI

I.

Część wstępna lekcji:

1. Przywitanie nauczyciela z uczniami.

2. Sprawdzenie pracy domowej.

3. Zapis tematu lekcji oraz ustne podanie jej celu przez nauczyciela.

II.

Część główna lekcji:

1

A. Łuczak, A. Murdzek: Język polski. Między nami. Podręcznik do szóstej klasy szkoły podstawowej, GWO,

Gdańsk 2003, s. 246.

2

J. Krzyżewska: Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej, AU OMEGA, Suwałki 1998.

3

E. Brudnik, A. Moszyńska, B. Owczarska: Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach

aktywizujących 1 i 2. Kielce 2003, OWN.

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

2

1. Określenie problemów ludzi starszych za pomocą mapy mentalnej:

Uczniowie w grupach uzupełniają schematy map mentalnych, wpisując w wolne

pola wokół hasła problemowego własne pomysły.

Pracę podsumowują przedstawiciele grup, odczytując hasła wypisane na mapie

i krótko je uzasadniając.

2. Odczytanie i analiza (tekstowa i treściowa) wiersza.

3. Symulacja:

Uczniowie dobierają się w pary. Jeden z uczniów zasłania oczy chusteczką, drugi

jest jego przewodnikiem i przeprowadza kolegę przez klasę, w której

porozstawiano krzesełka, ławeczki itp. Następnie uczniowie w parach zamieniają

się rolami. Po zakończeniu symulacji uczniowie dzielą się wrażeniami – jak się

czuli w roli przewodników, a jak w roli osób niedowidzących.

4. Układanie zdań ze zgromadzonym słownictwem: pomocna dłoń, iskierka

miłości, być nad przepaścią.

III.

Część końcowa lekcji:

1. Rozwiązanie plątaninki z hasłem: „I ty możesz rozjaśnić straszliwe

ciemności”.








Jakie
problemy
dotykają ludzi
starszych?

I

ciem

roz

żesz

jaś

mo

we

li

ty

ci.

nić

noś

strasz

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

3

2. Rozmowa kierowana podsumowująca wiadomości zdobyte podczas lekcji.

3. Zadanie uczniom pracy domowej oraz jej objaśnienie przez nauczyciela.

2. Ocena pracy uczniów oraz ich aktywności podczas zajęć.

3.

Pożegnanie nauczyciela z uczniami.

