Małgorzata Morozewicz
Konsultacja merytoryczna i pedagogiczna: dr Tomasz Sosnowski
Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet w Białymstoku
„BYŁ SOBIE WILK...”
Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności
przygotowane w ramach projektu:
Podlaska Akademia Przyrody
Małgorzata Morozewicz
Konsultacja merytoryczna i pedagogiczna: dr Tomasz Sosnowski
Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet w Białymstoku
„BYŁ SOBIE WILK...”
Scenariusze zajęć dotyczące bioróżnorodności
przygotowane w ramach projektu:
Podlaska Akademia Przyrody
Projekt „Podlaska Akademia Przyrody” korzysta
z dofinansowania w kwocie 452 628,00 PLN pochodzącego
z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
HONOROWY PATRONAT nad projektem objął
Podlaski Kurator Oświaty
LIDER:
Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe,
ul. Rynek Kościuszki 2, 15-091 Białystok
tel./fax 85 652 61 07
e-mail: biurozarzadu@polskiestowarzyszenie.pl
PARTNER:
Towarzystwo Amicus,
ul. Brukowa 28 lok. 8, 15-889 Białystok
tel./fax +48 85 653 77 53
e-mail: eurobialystok@bia.pl
Białystok 2014
ISBN: 978-83-940838-3-0
Scenariusze zajęć szkolnych
dotyczące bioróżnorodności
przygotowane w ramach projektu:
Podlaska Akademia Przyrody
„Nie było nas, był wilk”
Scenariusz zajęć szkolnych pod hasłem:
„Nie było nas, był wilk”
Przewidziany czas realizacji zajęć: 2 godziny lekcyjne.
Wiek dzieci: 7–9 lat.
Miejsce zajęć: sala szkolna.
Problem: znaczenie lasu dla lokalnego ekosystemu z uwzględnieniem zwiększenia akceptowalności wilka
oraz podniesienie świadomości dzieci na temat bioróżnorodności i wyrobienie u dzieci praktycznych
nawyków ochrony lokalnej fauny i flory.
Cele ogólne:
– rozbudzanie ciekawości przyrodniczej,
– poznanie miejsca życia wilka,
– rozwijanie sprawności manualnej dzieci,
–
rozwijanie spostrzegawczości,
–
wdrażanie do pracy w grupie i zespole,
–
kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania,
–
doskonalenie koncentracji uwagi,
– ukazanie niebezpieczeństw zagrażających środowisku przyrodniczemu w wyniku niewłaściwej
gospodarki człowieka,
– poszukiwanie przez dzieci możliwości zapobiegania zagrożeniom,
– rozwijanie postawy proekologicznej,
– budzenie zainteresowania otaczającym światem na przykładzie drzew i wilka,
– poszerzanie zasobu słownictwa dzieci o nowe słowo: „ekologia”,
– uwrażliwienie na piękno przyrody poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych,
– budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
– potrafi wskazać las jako środowisko życia wilka,
– wie, że nie należy niszczyć drzew,
– poszerza swoje wiadomości na temat zagrożeń, które negatywnie wpływają na środowisko,
– wie, do czego prowadzi niewłaściwa gospodarka człowieka,
– wie, jak ważne są drzewa w życiu człowieka,
– zna znaczenie słowa „ekologia”,
– podejmuje działania proekologiczne w najbliższym środowisku poprzez napisanie petycji do władz
miasta.
Metody pracy:
– czynna: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dzieciom,
– słowna: rozmowa, wypowiedzi dzieci,
– oglądowa: ilustracje, obserwacja przedmiotów.
Środki dydaktyczne:
• fragment książki pt. „Wilk i Czerwony Kapturek” T. Matuszkiewicz dotyczący znaczenia lasu
dla lokalnego ekosystemu, uwzględniający podniesienie poziomu akceptowalności wilka oraz
świadomości dziecięcej dotyczącej bioróżnorodności;
• „Gdzie mieszka wilk” – karta pracy nr 1, nożyczki, klej, atlas geograficzny;
• „Wycieczka” – wiersz W. Ścisłowskiego;
• „Zagrożenia dla Ziemi” – arkusze szarego papieru z konarem drzewa, farby, pinezki, taśma
dwustronna;
• „Strażnicy wody” – karta pracy nr 2;
• „Strażnicy energii elektrycznej” – karta pracy nr 3;
• „Strażnicy odpadów” – karta pracy nr 4;
• „Happening ekologiczny” – apel do dorosłych, biały materiał, farby, pinezki, kołki drewniane;
• „Zielony ogród” – praca w kąciku przyrody, nasiona, doniczki, ziemia ogrodowa, rękawiczki;
• „Zdrowy styl życia” – karta pracy nr 5, ankieta.
Faza wstępna zajęć:
1. Nauczycielka czyta dzieciom fragment książki pt. „Wilk i Czerwony Kapturek” T. Matuszkiewicz
i następnie prosi o opowiedzenie treści usłyszanego fragmentu oraz zadaje pytania: dlaczego zwierzęta
uciekły z lasu?, dlaczego tak postępował Kuba?
Czerwony Kapturek bardzo kochał swoją babcię i przy niej zawsze był grzeczny. Zachowywał się wręcz
wzorowo. Zupełnie inaczej, niż przy rodzicach. Pilnie odrabiał lekcje, chętnie pomagał w prostych pracach
domowych, a nawet robił zakupy w miasteczku. Kiedy jednak babcia nie patrzyła, znów był tym samym
Kubą, jakim znali go tata i mama.
Gdy szedł przez las, na całe gardło wykrzykiwał najbrzydsze słowa, jakie tylko znał. Walił drągiem
w drzewa i krzewy, niszczył ich liście i łamał gałęzie. Rozdeptywał żaby i grzyby, wyrywał owadom nogi
i skrzydełka, rzucał kamieniami w ptaki i napotkane zwierzęta, a przy tym strasznie śmiecił: rozrzucał
w lesie papierki po cukierkach, torebki po chipsach i puszki po napojach.
Ptaki i zwierzęta były przerażone zachowaniem Czerwonego Kapturka w lesie. Przecież las był ich domem,
a chłopiec ten dom niszczył! Najpierw odfrunęły z lasu wszystkie ptaki, a zaraz za nimi wyprowadziły się
wszystkie zwierzęta. Co do jednego!
To jednak nie koniec nieszczęść. Gdy las opustoszał, nagle stracił wszystkie kolory i stał się całkiem szary.
Szary, pusty i ponury.
Wilki odchodziły z lasu jako ostatnie ze zwierząt. Tylko ciekawski wilczek, który już urósł, wydoroślał
i stał się przywódcą watahy, postanowił zostać. Chciał sprawdzić, dlaczego las jest teraz tak samo szary, jak
jego futro.
– Będziemy za tobą tęsknić – skomleli jego bracia i siostry. Skulili grzbiety i schowali ogony między nogi.
W ten sposób pokazywali, jak bardzo się boją.
– Nie bójcie się. Nie pozwolę, aby ktoś wypędzał nas z naszego domu – zawarczał młody wilk i ze złości zjeżył
sierść. Stanął na sztywnych nogach, wyprostował ogon i śmiało spojrzał pozostałym wilkom w oczy. Chciał
im pokazać, że niczego się nie boi.
– Wkrótce się spotkamy – szczeknął i zniknął w lesie. Ale gdy został sam, nagle obleciał go strach. Podkulił
ogon, zwinął się w kłębek pod krzakiem i zaskomlał cicho.
Czerwonego Kapturka wcale nie obchodziło to, że las stracił kolory, a wokół leżą porozrzucane przez niego
śmieci. Jakby nic się nie stało, codziennie wędrował leśną ścieżką, z głową schowaną pod czerwonym kaptu-
rem swojej bluzy. Jak dawniej krzyczał, przeklinał, niszczył i śmiecił.
Rozwinięcie zajęć:
2. „Gdzie mieszka wilk” – karta pracy nr 1 (5 minut)
Na konturowej mapie Polski dziecko wycina i przykleja dwa napisy: Karpaty i Puszcza Białowieska. Może
skorzystać z pomocy nauczyciela. Przy wykonaniu tego zadania pomoże atlas geograficzny.
3. „Wycieczka” – wiersz W. Ścisłowskiego (5 minut)
Nauczyciel prosi jednego ucznia, aby odczytał wiersz.
4. „Zagrożenia dla Ziemi” (5–7minut)
Uświadomienie zagrożeń dla Ziemi ze strony człowieka. Nauczyciel dzieli klasę na 5 zespołów
2–3-osobowych, każdy z nich dostaje arkusz szarego papieru z namalowaną sylwetką drzewa. Dzieci piszą
farbami na konarach drzewa przykłady zagrożeń człowieka dla przyrody w postaci haseł, np.:
– pożary lasów,
– ścieki płynące do wód,
– dymiące kominy,
– śmieci.
Przedstawienie prac grup i omówienie treści oraz wyciągnięcie wniosków.
Przygotowanie wystawy z prac w klasie.
5. „Strażnicy przyrody” – karty pracy 2, 3, 4, (10–15 minut)
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy zespoły, uczniowie losują kolorowe paseczki: czerwone, żółte i zielone.
Pierwszą grupę tworzą uczniowie z czerwonymi, druga to paski żółte, trzecia – zielone. Nauczyciel wydaje
polecenia grupom. Obserwuje ich pracę i służy pomocą. Po odczytaniu uzupełnionych kart pracy zachęca
do dyskusji. Uczniowie w zespołach wypełniają karty pracy, przedstawiają efekty swej pracy klasie.
Karta pracy nr 2:
ZESPÓŁ I – STRAŻNICY WODY
Co możesz zrobić na rzecz oszczędzania wody: Nasze hasła zachęcające do oszczędzania wody:
– podczas mycia zębów nalewamy wody do
kubka, a kran zakręcamy,
– dobrze zakręcamy krany, aby nie kapała
woda,
– obserwujemy krany: jeżeli pojawiają się
przecieki, wymieniamy uszczelkę,
– korzystamy z krótkiego prysznica, a nie
z kąpieli w wannie,
– staramy się używać pralki wtedy, gdy uzbiera
się odpowiednia liczba rzeczy do prania,
– naczynia myjemy w komorze zlewozmywaka,
a nie pod bieżącą wodą,
– warzywa i owoce myjemy w misce, wodę po
umyciu możemy wykorzystać do podlania
roślin,
– działki i ogrody podlewamy wieczorem, aby
uniknąć szybkiego parowania wody z gleby.
Przykładowe odpowiedzi w kolumnie drugiej:
– Nie marnuj wody, bo to składnik życia i urody!
– Oszczędność wody w moim domu nie szkodzi nikomu!
– Każdy z nas wody potrzebuje, dlatego nią mądrze gospodaruję!
– Nie stracisz swej urody, gdy będziesz zmniejszał zużycie wody!
– Rozważne wody używanie – to nasze rodzinne zadanie!
– Ten tylko chwat, kto wody brat!
– Ochrona wody jest ochroną życia!
Karta pracy nr 3:
ZESPÓŁ II – STRAŻNICY ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Co możemy zrobić na rzecz oszczędzania
energii elektrycznej:
Nasze hasła zachęcające do oszczędzania
energii elektrycznej:
– używamy światła tylko wtedy, gdy jest nam
potrzebne,
– kupujemy żarówki energooszczędne,
– włączamy radioodbiorniki, telewizory,
komputery tylko wtedy, gdy z nich
korzystamy,
– nalewamy do czajników elektrycznych taką
ilość wody, jaka jest nam potrzebna.
Przykłady odpowiedzi w drugiej kolumnie:
– Każdego intryguje, gdy elektryczność się marnuje!
– Oszczędzając energię – oszczędzasz na wydatkach!
Karta pracy nr 4:
Co możemy zrobić na rzecz zmniejszenia ilości
odpadów:
Nasze hasła zachęcające do zmniejszania ilości
odpadów:
– segregować odpady domowe, celem
ponownego wykorzystania surowców
(butelki szklane, plastik, papier, metale),
– kupować artykuły pakowane w opakowania
wielokrotnego użytku, np. napoje
w butelkach szklanych.
Przykłady odpowiedzi w drugiej kolumnie:
– Człowieku młody – segreguj śmieci, a będziesz zdrowszy!
– Segregując odpady, myślisz o przyszłości nie tylko swojej, lecz także swych dzieci!
6. „Happening ekologiczny” – apel do dorosłych (20–30 minut)
Uczniowie, czyli strażnicy trzech grup, na białym płótnie piszą farbami hasła:
• Zespół 1 – „Strażnicy wody” – wybierają hasło z kolumny nr 2 na karcie pracy 2,
• Zespół 2 – „Strażnicy energii elektrycznej” – wybierają hasło z kolumny nr 2 na karcie pracy 3,
• Zespół 3 – „Strażnicy odpadów” – wybierają hasło z kolumny nr 2 na karcie pracy 4.
Po przygotowaniu transparentów uczniowie wychodzą przed szkołę i przez 10 minut wędrują po osiedlu
wokół szkoły, głosząc swoje hasła.
Zakończenie zajęć:
7. „Zdrowy styl życia” – karta pracy nr 5 (5–7 minut)
Uczniowie odpowiadają na pytania ankiety, przyznając po 1 punkcie, jeżeli jest to prawda:
• Czy chodzisz na piesze wędrówki lub jeździsz rowerem trzy razy w tygodniu?
• Czy spożywasz codziennie warzywa i owoce?
• Czy robiąc zakupy, zwracasz uwagę na ilość konserwantów zawartych w produkcie?
• Czy wykorzystujesz swoje zeszyty do ostatniej strony?
• Czy wyłączasz światło, gdy wychodzisz z pokoju?
• Czy wyrzucasz śmieci do kosza?
• Czy segregujesz śmieci?
• Czy opiekujesz się jakimś zwierzakiem?
• Czy jesteś pomocny dla innych?
• Czy działasz w szkole w kółku ekologicznym?
Punktacja:
9–10 × TAK – Brawo! Jesteś ekologiczny i Twoi koledzy mogą brać z Ciebie przykład.
5–8 × TAK – Styl życia jest bliski ekologicznemu, ale musisz zrobić jeszcze kilka postanowień,
np. ograniczyć słodycze, więcej się poruszać.
4 i mniej × TAK – Nie martw się, wszystko przed Tobą! Zacznij od małych kroczków. Powodzenia!
Na podsumowanie dzieci odpowiadają na pytania:
1. Na czym polega segregacja?
2. Czy dbasz o środowisko?
3. Gdzie mieszka wilk?
4. Co to jest happening?
Bibliografia:
1. H. Okarma: Wilk–monografia przyrodniczo–łowiecka, Białowieża 1992.
2. K. Chwedeńczuk: Pies czy wilk, Warszawa 1987.
3. B. Jędrzejewska, W. Jędrzejewski, H. Okarma: Wilk jest dziki? Wilk jest zły? Białowieża 1991.
4. K. Popko – Tomasiewicz, M. Stefanik: W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku, Kraków2011.
5. B. Łuczak: Scenariusze zajęć integralnych dla klas 1–3, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Poznaniu,
Poznań 1998.
6. A. Konieczna, E. Grodzka– Jurczyk: Wesoła Szkoła, przewodnik metodyczny, część 1, Warszawa 2001.
5. J. Dołkin: Zielony Ekran– program filmowej edukacji ekologicznej, Białystok 2000.
Aneks:
„Gdzie mieszka wilk” – karta pracy nr 1
Na konturowej mapie Polski dziecko wycina i przykleja dwa napisy: Karpaty i Puszcza Białowieska. Może
skorzystać z pomocy nauczyciela. Przy wykonaniu tego zadania pomoże dziecku atlas geograficzny.
„Zagrożenia dla Ziemi”
Arkusz szarego papieru z namalowaną sylwetką drzewa. Dzieci piszą farbami na konarach drzewa
przykłady zagrożeń człowieka dla przyrody w postaci haseł, np.:
– pożary lasów,
– ścieki płynące do wód,
– dymiące kominy,
– śmieci.
Karta pracy nr 2:
Uczniowie uzupełniają drugą kolumnę:
ZESPÓŁ I – STRAŻNICY WODY
Co możesz zrobić na rzecz oszczędzania wody: Nasze hasła zachęcające do oszczędzania
wody:
– podczas mycia zębów nalewamy wody do
kubka, a kran zakręcamy,
– dobrze zakręcamy krany, aby nie kapała
woda,
– obserwujemy krany – jeżeli pojawiają się
przecieki, wymieniamy uszczelkę,
– korzystamy z krótkiego prysznica, a nie
z kąpieli w wannie,
– staramy się używać pralki wtedy, gdy uzbiera
się odpowiednia liczba rzeczy do prania,
– naczynia myjemy w komorze zlewozmywaka,
a nie pod bieżącą wodą,
– warzywa i owoce myjemy w misce, wodę po
umyciu możemy wykorzystać do podlania
roślin,
– działki i ogrody podlewamy wieczorem, aby
uniknąć szybkiego parowania wody z gleby.
Przykładowe odpowiedzi w kolumnie drugiej:
– Nie marnuj wody, bo to składnik życia i urody!
– Oszczędność wody w moim domu nie szkodzi nikomu!
– Każdy z nas wody potrzebuje, dlatego nią mądrze gospodaruję!
– Nie stracisz swej urody, gdy będziesz zmniejszał zużycie wody!
– Rozważne wody używanie – to nasze rodzinne zadanie!
– Ten tylko chwat, kto wody brat!
– Ochrona wody jest ochroną życia!
Karta pracy nr 3:
ZESPÓŁ II – STRAŻNICY ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Co możemy zrobić na rzecz oszczędzania
energii elektrycznej:
Nasze hasła zachęcające do oszczędzania
energii elektrycznej:
– używamy światła tylko wtedy, gdy jest nam
potrzebne,
– kupujemy żarówki energooszczędne,
– włączamy radioodbiorniki, telewizory,
komputery tylko wtedy, gdy z nich
korzystamy,
– nalewamy do czajników elektrycznych taką
ilość wody, jaka jest nam potrzebna.
Przykłady odpowiedzi w drugiej kolumnie:
– Każdego intryguje, gdy elektryczność się marnuje!
– Oszczędzając energię – oszczędzasz na wydatkach!
Karta pracy nr 4:
ZESPÓŁ III – STRAŻNICY ODPADÓW
Co możemy zrobić na rzecz zmniejszenia ilości
odpadów:
Nasze hasła zachęcające do zmniejszania ilości
odpadów:
– segregowanie odpadów domowych,
by wykorzystać ponownie surowce (butelki
szklane, plastik, papier, metale),
– kupować artykuły pakowane w opakowania
wielokrotnego użytku, np. napoje
w butelkach szklanych.
Przykłady odpowiedzi w drugiej kolumnie:
– Człowieku młody – segreguj śmieci, a będziesz zdrowszy!
– Segregując odpady, myślisz o przyszłości nie tylko swojej, lecz także swych dzieci!
„Zdrowy styl życia” – karta pracy nr 5
Uczniowie przyznają sobie po 1 punkcie za każdą odpowiedź „TAK”,
• Czy chodzisz na piesze wędrówki lub jeździsz rowerem trzy razy w tygodniu?
• Czy spożywasz codziennie warzywa i owoce?
• Czy robiąc zakupy, zwracasz uwagę na ilość konserwantów zawartych w produkcie?
• Czy wykorzystujesz swoje zeszyty do ostatniej strony?
• Czy wyłączasz światło, gdy wychodzisz z pokoju?
• Czy wyrzucasz śmieci do kosza?
• Czy segregujesz śmieci?
• Czy opiekujesz się jakimś zwierzakiem?
• Czy jesteś pomocny dla innych?
• Czy działasz w szkole w kółku ekologicznym?
Punktacja:
9–10 × TAK – Brawo! Jesteś ekologiczny i Twoi koledzy mogą brać z Ciebie przykład.
5–8 × TAK – Styl życia jest bliski ekologicznemu, ale musisz zrobić jeszcze kilka postanowień, np.
ograniczyć słodycze, więcej się poruszać.
4 i mniej × TAK – Nie martw się, wszystko przed Tobą! Zacznij od małych kroczków. Powodzenia!