Konspekt Systematyczny podział organizmów kl 1

background image

Konspekt lekcji biologii dla klasy I gimnazjum.

Temat: Systematyczny podział organizmów.


CELE DYDAKTYCZNE

1.

Wiadomości:

Uczeń zna:

pojęcie i zadania systematyki

system podziału sztuczny i naturalny

jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin

różnice w systematyce roślin i zwierząt

pojęcie gatunku

zasady podwójnego nazewnictwa

osiągnięcia Karola Linneusza

pięć królestw organizmów i ich krótkie charakterystyki

2.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

omówić pojęcie i zadania systematyki

opisać systemy podziału sztucznego i naturalnego

wykazać różnice w systemach podziału sztucznym i naturalnym

wymienić jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin

wykazać różnice w systematyce roślin i zwierząt

na podstawie tablic przedstawić systematykę wybranego gatunku

wyjaśnić pojęcie gatunku

wyjaśnić zasady podwójnego nazewnictwa

wymienić osiągnięcia Linneusza

wymienić pięć królestw organizmów

scharakteryzować pięć królestw organizmów.

3.

Postawy:

umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy

odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej

4.

Strategie:

asocjacyjna

organizacyjna

5.

Metody:

burza mózgów

pogadanka

elementy wykładu

6.

Formy pracy:

zbiorowa, indywidualna

7.

Środki dydaktyczne: tablice, tablica, kreda, kartki z hasłami, podręcznik „Puls życia I” Wyd.
Nowa Era


background image

SYSTEMATYKA

OPIS

ORGANIZMÓW

NAZYWANIE

ORGANIZMÓW

PODZIAŁ

ORGANIZMÓW

PODZIAŁ SYSTEMATYCZNY

SZTUCZNY

(opracowany przez

Linneusza

w XVIII wieku)

oparty na wyglądzie

zewnętrznym

NATURALNY

oparty na pokrewieństwie

pomiędzy organizmami

PRZEBIEG LEKCJI:

I.

FAZA WSTĘPNA (10 min):

1.

Nauczyciel sprawdza listę obecności.


2.

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie informacji z ostatniej lekcji (na
ocenę). Nauczyciel zadaje uczniowi następujące pytania i polecenia:

Co to jest komórka prokariotyczna?

Porównaj komórkę bakterii z komórką roślinną.

Jaką funkcję w komórce pełni aparat Golgiego?

Jaką funkcję w komórce pełni jądro komórkowe?

Jaka struktura odpowiada za oddychanie komórkowe?

*Co to jest retikulum endoplazmatyczne i jaką pełni funkcję?

3.

Nauczyciel ocenia odpowiedź ucznia, po czym zapisuje temat lekcji na tablicy:
Podział systematyczny organizmów.


II.

FAZA REALIZACYJNA (30 min):


4.

Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło systematyka. Nauczyciel zadaje pytanie: Czym
zajmuje się systematyka? Uczniowie metodą burzy mózgów odpowiadają na pytanie.
Wynikiem „burzy mózgów” ma być powstały schemat na tablicy:







5.

Nauczyciel opowiada uczniom krótką historię nauki, jaką jest systematyka. W swojej
wypowiedzi nauczyciel przedstawia uczniom sztuczny i naturalny podział
organizmów. Nauczyciel rysuje schemat na tablicy. Uczniowie przepisują schemat do
zeszytu:










6.

Nauczyciel przedstawia uczniom jednostki klasyfikacji biologicznej na podstawie
tablicy. Uczniowie przepisują całą tabelę. Nauczyciel w swojej wypowiedzi tłumaczy
pojęcie gatunku biologicznego.

7.

Nauczyciel omawia s uczniami podwójne nazewnictwo. Wyjaśnia również, w jakim
celu stosuje się nazwy łacińskie.

background image

Ś

WIAT śYWYCH ORGANIZMÓW

PROTSITA

GRZYBY

ZWIERZĘTA

ROŚLINY

BAKTERIE

Skrzyp polny

Nazwa rodzajowa Nazwa gatunkowa


8.

Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie podręcznika na stronie 18-19. Nauczyciel
wraz z uczniami analizuje schemat w ramach podsumowania, utrwalenia i lepszego
zrozumienia treści dzisiejszej lekcji.


9.

Nauczyciel poleca uczniom, by wymienili pięć królestw organizmów. Nauczyciel
zapisuje schemat na tablicy:








III.

FAZA PODSUMOWUJĄCA (5 min):


1.

Nauczyciel analizuje z uczniami tabelę z podręcznika (str. 17) w ramach powtórzenia
wiadomości o królestwach w świecie żywych organizmów.


2.

ZADANIE DOMOWE: 1) Korzystając z dostępnych źródeł informacji, napisz krótką
notatkę na temat osiągnięć naukowych Karola Linneusza 2) Wykonaj zadanie nr 9 ze
strony 22 w podręczniku. Przepisz opisy do zeszytu.

