Konspekt lekcji biologii dla klasy I gimnazjum.
Temat: Systematyczny podział organizmów.
CELE DYDAKTYCZNE
1. Wiadomości:
Uczeń zna:
• pojęcie i zadania systematyki
• system podziału sztuczny i naturalny
• jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin
• różnice w systematyce roślin i zwierząt
• pojęcie gatunku
• zasady podwójnego nazewnictwa
• osiągnięcia Karola Linneusza
• pięć królestw organizmów i ich krótkie charakterystyki 2. Umiejętności:
Uczeń potrafi:
• omówić pojęcie i zadania systematyki
• opisać systemy podziału sztucznego i naturalnego
• wykazać różnice w systemach podziału sztucznym i naturalnym
• wymienić jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin
• wykazać różnice w systematyce roślin i zwierząt
• na podstawie tablic przedstawić systematykę wybranego gatunku
• wyjaśnić pojęcie gatunku
• wyjaśnić zasady podwójnego nazewnictwa
• wymienić osiągnięcia Linneusza
• wymienić pięć królestw organizmów
• scharakteryzować pięć królestw organizmów.
3. Postawy:
• umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy
• odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
4. Strategie:
• asocjacyjna
• organizacyjna
5. Metody:
• burza mózgów
• pogadanka
• elementy wykładu
6. Formy pracy:
• zbiorowa, indywidualna
7. Środki dydaktyczne: tablice, tablica, kreda, kartki z hasłami, podręcznik „Puls życia I” Wyd.
Nowa Era
I.
FAZA WSTĘPNA (10 min):
1. Nauczyciel sprawdza listę obecności.
2. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie informacji z ostatniej lekcji (na ocenę). Nauczyciel zadaje uczniowi następujące pytania i polecenia:
• Co to jest komórka prokariotyczna?
• Porównaj komórkę bakterii z komórką roślinną.
• Jaką funkcję w komórce pełni aparat Golgiego?
• Jaką funkcję w komórce pełni jądro komórkowe?
• Jaka struktura odpowiada za oddychanie komórkowe?
• *Co to jest retikulum endoplazmatyczne i jaką pełni funkcję?
3. Nauczyciel ocenia odpowiedź ucznia, po czym zapisuje temat lekcji na tablicy: Podział systematyczny organizmów.
II.
FAZA REALIZACYJNA (30 min):
4. Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło systematyka. Nauczyciel zadaje pytanie: Czym zajmuje się systematyka? Uczniowie metodą burzy mózgów odpowiadają na pytanie.
Wynikiem „burzy mózgów” ma być powstały schemat na tablicy: SYSTEMATYKA
OPIS
NAZYWANIE
PODZIAŁ
ORGANIZMÓW
ORGANIZMÓW
ORGANIZMÓW
5. Nauczyciel opowiada uczniom krótką historię nauki, jaką jest systematyka. W swojej wypowiedzi nauczyciel przedstawia uczniom sztuczny i naturalny podział
organizmów. Nauczyciel rysuje schemat na tablicy. Uczniowie przepisują schemat do zeszytu:
PODZIAŁ SYSTEMATYCZNY
SZTUCZNY
NATURALNY
(opracowany przez
Linneusza
oparty na pokrewieństwie
w XVIII wieku)
pomiędzy organizmami
oparty na wyglądzie
zewnętrznym
6. Nauczyciel przedstawia uczniom jednostki klasyfikacji biologicznej na podstawie tablicy. Uczniowie przepisują całą tabelę. Nauczyciel w swojej wypowiedzi tłumaczy pojęcie gatunku biologicznego.
7. Nauczyciel omawia s uczniami podwójne nazewnictwo. Wyjaśnia również, w jakim celu stosuje się nazwy łacińskie.
Nazwa rodzajowa Nazwa gatunkowa
8. Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie podręcznika na stronie 18-19. Nauczyciel wraz z uczniami analizuje schemat w ramach podsumowania, utrwalenia i lepszego zrozumienia treści dzisiejszej lekcji.
9. Nauczyciel poleca uczniom, by wymienili pięć królestw organizmów. Nauczyciel zapisuje schemat na tablicy:
ŚWIAT śYWYCH ORGANIZMÓW
PROTSITA
GRZYBY
ZWIERZĘTA
ROŚLINY
BAKTERIE
III.
FAZA PODSUMOWUJĄCA (5 min):
1. Nauczyciel analizuje z uczniami tabelę z podręcznika (str. 17) w ramach powtórzenia wiadomości o królestwach w świecie żywych organizmów.
2. ZADANIE DOMOWE: 1) Korzystając z dostępnych źródeł informacji, napisz krótką notatkę na temat osiągnięć naukowych Karola Linneusza 2) Wykonaj zadanie nr 9 ze strony 22 w podręczniku. Przepisz opisy do zeszytu.