background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Iwona Włoskowicz 

 

 
 
 
 

Sporządzanie rysunków wyrobów odzieżowych 
743[01].Z1.02

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Elżbieta Leszczyńska 
mgr inż. Alicja Krysiewicz 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Iwona Włoskowicz 
 

  

 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Figura 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].Z1.02 

„Sporządzanie  rysunków  wyrobów  odzieżowych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu krawiec. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS  TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Przybory i materiały rysunkowe. Techniki rysunkowe. Rysunek odręczny 

11 

5.1.1. Ćwiczenia  

11 

5.2.  Proporcje figury ludzkiej. Rysunki sylwetek statycznych i w ruchu: 

dziecka, kobiety, mężczyzny 

 

14 

5.2.1. Ćwiczenia  

14 

5.3.  Rysunek modelowy i żurnalowy 

18 

5.3.1. Ćwiczenia  

18 

5.4.  Perspektywa  

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

5.5.  Światłocień w rysunku 

23 

5.5.1. Ćwiczenia  

23 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7. 

Literatura  

39 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

krawiec. W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 

-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

  literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi  na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, ponieważ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest 
od ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

  pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

  projektów, 

  przewodniego tekstu. 

 

 

 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

743[01].Z1 

Podstawy projektowania odzieży 

743[01].Z1.03 

Zastosowanie zasad kolorystyki  

i kompozycji w projektowaniu odzieży  

743[01].Z1.02 

Sporządzanie rysunków wyrobów odzieżowych 

743[01].Z1.01 

Sporządzanie rysunku technicznego odzieżowego 

743[01].Z1.04 

Dobieranie wyrobów odzieżowych do typu sylwetki  

i przeznaczenia 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.   WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

–  stosować różne rodzaje pisma i układy liternicze, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  współpracować w grupie. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE  KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  dobrać materiały i przybory rysunkowe, 

  zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  rysunków  odzieży  zgodnie  z  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii, 

  wykonać rysunek odręczny, 

  wykonać rysunek rozmachowy, 

  sporządzić rysunki brył, 

  sporządzić rysunki z natury, pamięci lub wyobraźni, 

  określić proporcje sylwetki damskiej i męskiej, 

  określić proporcje sylwetki dziecka, 

  określić zasady perspektywy zbieżnej, 

  wykonać szkice fragmentów odzieży w ujęciu perspektywicznym, 

  narysować schematy sylwetek dziecka, kobiety i mężczyzny, 

  zastosować zasady perspektywy w rysowaniu sylwetki ludzkiej, 

  narysować prosty ubiór na sylwetce statycznej, 

  narysować prosty ubiór na sylwetce w ruchu, 

  określić zasady wykonywania rysunków modelowych, 

  wykonać rysunek modelowy odzieży, 

  wykonać rysunek modelowy odzieży w ułożeniu płaskim, 

  określić sylwetkę żurnalową, 

  posłużyć się rysunkiem żurnalowym, 

  skopiować rysunki żurnalowe, 

  zastosować światłocień w rysunku żurnalowym. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Krawiec 743[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy projektowania odzieży 743[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Sporządzanie 

rysunków 

wyrobów 

odzieżowych 

743[01].Z1.02 

Temat: Narysować schemat sylwetki kobiety. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rysowania  sylwetki  kobiety  z  zachowaniem 

proporcji. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać materiały i przybory rysunkowe, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania rysunków zgodnie z zasadami bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

  określić proporcje sylwetki kobiety, 

  wykonać schemat sylwetki kobiety. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Czas:  90 min. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

blok rysunkowy formatu A4, A3. 

– 

ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.), 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

gumka. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu:  

Uczeń powinien: 

  zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki kobiety, 

  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 

  wykonać  schemat  krok  po  kroku  zwracając  szczególną  uwagę  na  dokładność 

pomiarów (odcinek l), 

  sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  wyciąć wykonany schemat, 

  ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach, 

  przykleić schemat i wymodelować kształt sylwetki, 

  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  ucznia  na  bieżąco,  wyjaśnia  wątpliwości  i  pomaga  je 
rozwiązać. 

5.  Po wykonaniu ćwiczenia uczeń próbuje dokonać analizy pracy. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Uczniowie prezentują swoje prace. 
8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Krawiec 743[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy projektowania odzieży 743[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Sporządzanie 

rysunków 

wyrobów 

odzieżowych 

743[01].Z1.02 

       Temat:  Wykonywanie  rysunków  modelowych  spódnicy  damskiej  „w  rozłożeniu 

na płasko”. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania rysunków modelowych „w rozłożeniu 

na płasko”. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać materiały i przybory rysunkowe, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania rysunków zgodnie z zasadami bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

  zdefiniować pojecie: rysunek modelowy, 

  wymienić rodzaje rysunków modelowych, 

  omówić zasady tworzenia rysunków modelowych, 

  omówić zastosowanie rysunków modelowych w odzieżownictwie, 

  wykonać rysunek modelowy spódnicy „w rozłożeniu na płasko”, 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa, 

  taśma centymetrowa. 

 

Czas:  90 min. 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A4,  

  ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.), 

  przybory kreślarskie,  

  gumka, 

  modele spódnic damskich, 

 
Przebieg zajęć: 

Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest wykonanie rysunku modelowego spódnicy damskiej „w rozłożeniu 
na płasko” 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu, podział na grupy. 

 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 

  Co to jest rysunek modelowy? 

  Jakie rozróżniamy rodzaje rysunku modelowego? 

  Gdzie w odzieżownictwie ma zastosowanie rysunek odzieżowy? 

  Jakie przybory są potrzebne do wykonania rysunku modelowego? 

PLANOWANIE 
1.  Ustal fason spódnicy damskiej przydzielonej do wykonania ćwiczenia. 
2.  Zaplanuj  kolejność  czynności  wykonania  rysunku  modelowego  spódnicy  damskiej 

„w rozłożeniu na płasko”. 

3.  Ustal format arkusza papieru i wielkość wykonania rysunku. 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
WYKONANIE 
1.  Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami rysunek modelowy spódnicy damskiej. 
2.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność wykonania twojej pracy. 
3.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów  wyznaczają  lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

SPRAWDZANIE 
1.  Czy prawidłowo został wykonany rysunek modelowy spódnicy damskiej? 
2.  Czy rysunek jest czytelny i estetyczny? 
3.  Czy  wszystkie  cechy  charakterystyczne  (detale)  fasonu  spódnicy  zostały  przedstawione 

na rysunku? 

ANALIZA 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości. 
FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rysunek modelowy na sylwetce. Na podstawie 
zgromadzonych  informacji  wyszukaj  fotografie  i  ilustracje  przykładowych  modeli  i  przynieś 
na zajęcia. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Przybory i materiały rysunkowe. Techniki rysunkowe. 

Rysunek odręczny

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  arkuszu  papieru  narysuj  bez  przyrządów  kreślarskich kilka  linii  różnego  rodzaju, kół 

i elips ołówkami o różnej twardości. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na różnice w rysunku w zależności od twardości 
zastosowanego ołówka. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znać rodzaje linii, 
2)  dobrać przybory i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować  linie:  proste,  krzywe,  faliste,  łamane  i  przerywane  w  różnych  kierunkach 

i o różnym zagęszczeniu. 

4)  narysować koła i elipsy różnej wielkości, 
5)  porównać efekty pracy w zależności od zastosowanego ołówka, 
6)  ocenić postępy swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, 

  ołówki o różnej twardości (H, HB, B, itd.), 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj rysunek rozmachowy trójkąta opisanego na kole. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  znać zasady sporządzania rysunku rozmachowego, 
2)  dobrać przybory i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować koło, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

4)  narysować trójkąt opisany na kole, 
5)  ocenić postępy swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, 

  ołówki o różnej twardości (H, HB, B, itd.), 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj rysunek z natury spódnicy damskiej podstawowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania  rysunku  i  proporcje 
poszczególnych elementów spódnicy damskiej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znać zasady sporządzania rysunku z natury form płaskich, 
2)  dobrać przybory i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać analizy budowy i proporcji modelu, 
4)  narysować ogólny szkic spódnicy damskiej, 
5)  zaobserwować i wprowadzić szczegóły do rysunku, 
6)  zaprezentować swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, 

  ołówki o różnej twardości (H, HB, B, itd.), 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj rysunek spódnicy damskiej fantazyjnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  możliwość  skorzystania  z  projektów  zamieszczonych  w  żurnalach 
i czasopismach  z  odzieżą.  Należy  zwrócić  uwagę  na  proporcje  poszczególnych  elementów 
spódnicy damskiej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znać zasady sporządzania rysunku z wyobraźni, 
2)  dobrać przybory i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować spódnicę damską fantazyjną z wyobraźni, 
4)  zaprezentować swoją pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, 

  ołówki o różnej twardości (H, HB, B, itd.), 

 

żurnale, czasopisma z odzieżą, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj rysunek bryły – dzbana. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na proporcje i dokładność wykonania rysunku. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 Uczeń powinien: 

1)  znać zasady sporządzania rysunku brył, 
2)  dobrać przybory i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować bryłę dzbana, 
4)  zaprezentować swoją pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, 

  ołówki o różnej twardości (H, HB, B, itd.), 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Proporcje  figury  ludzkiej.  Rysunki  sylwetek  statycznych 

i w ruchu: dziecka, kobiety, mężczyzny 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj schemat sylwetki kobiety i wymodeluj jej kształty. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania schematu. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki kobiety, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wykonać  schemat  krok  po  kroku  zwracając  szczególną  uwagę  na  dokładność  pomiarów 

(odcinek l), 

5)  sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 
6)  wyciąć wykonany schemat, 
7)  ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach, 
8)  przykleić schemat i wymodelować kształt sylwetki, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blok techniczny formatu A4, 

  ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.), 

  przybory kreślarskie, 

  gumka, 

  nożyczki, klej, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj schemat sylwetki mężczyzny i wymodeluj jej kształty. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania schematu. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki mężczyzny, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

4)  wykonać  schemat  krok  po  kroku  zwracając  szczególną  uwagę  na  dokładność  pomiarów 

(odcinek l), 

5)  sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 
6)  wyciąć wykonany schemat, 
7)  ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach, 
8)  przykleić schemat i wymodelować kształt sylwetki, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blok techniczny formatu A4, 

  ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.), 

  przybory kreślarskie, 

  gumka, 

  nożyczki, klej, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj schemat sylwetki dziecka i wymodeluj kształty. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania schematu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki dziecka, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wykonać  schemat  krok  po  kroku  zwracając  szczególną  uwagę  na  dokładność  pomiarów 

(odcinek l), 

5)  sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 
6)  wyciąć wykonany schemat, 
7)  ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach, 
8)  przykleić schemat i wymodelować kształt sylwetki, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blok techniczny formatu A4, 

  ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.), 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

  przybory kreślarskie, 

  gumka, 

  nożyczki, klej, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Narysuj prosty ubiór damski na sylwetce w ruchu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odrysować  sylwetkę  kobiety  w  pozie  kontrapostu  na  arkuszu  papieru  korzystając  

z szablonu, 

2)  narysować prosty ubiór damski na sylwetce, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.), gumka, 

  szablon sylwetki kobiety, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5 

Narysuj prosty ubiór męski na sylwetce w ruchu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  odrysować  sylwetkę  mężczyzny  w  pozie  kontrapostu  na  arkuszu  papieru  korzystając  

z szablonu, 

2)  narysować prosty ubiór męski na sylwetce, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.), gumka, 

  szablon sylwetki mężczyzny, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Rysunek modelowy i żurnalowy 
 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek modelowy spódnicy damskiej „w rozłożeniu na płasko”. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na poprawność wykonywania rysunku. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać  się  z  wiadomościami  dotyczącymi  rysunku  modelowego  i  odpowiedzieć  na 

pytania: 

  Co to jest rysunek modelowy? 

  Jakie rozróżniamy rodzaje rysunku modelowego? 

  Gdzie w odzieżownictwie ma zastosowanie rysunek odzieżowy? 

  Jakie przybory są potrzebne do wykonania rysunku modelowego? 

3)  ustalić fason spódnicy damskiej przydzielonej do wykonania ćwiczenia, 
4)  zaplanować  kolejność  czynności  wykonania  rysunku  modelowego  spódnicy  damskiej 

„w rozłożeniu na płasko”. 

5)  ustalić format arkusza papieru i wielkość wykonania rysunku, 
6)  omówić i uzgodnić wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem, 
7)  odnieść się do uwag i propozycji nauczyciela, 
8)  wykonać zgodnie z zaplanowanymi czynnościami rysunek modelowy spódnicy damskiej, 
9)  zwrócić uwagę na estetykę i dokładność wykonania twojej pracy, 
10) przygotować  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów  wyznaczają  lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

11) przygotować się do sprawdzenia wykonanej pracy – odpowiedzieć na pytania: 

  Czy prawidłowo został wykonany rysunek modelowy spódnicy damskiej? 

  Czy rysunek jest czytelny i estetyczny? 

  Czy  wszystkie  cechy  charakterystyczne  (detale)  fasonu  spódnicy  zostały 

przedstawione na rysunku? 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  ołówki różnej twardości, 

  gumka,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj rysunek modelowy bluzki damskiej na sylwetce. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi rysunku modelowego, 
3)  odrysować sylwetkę korzystając z szablonu, 
4)  zastosować kolejno zasady tworzenia rysunku modelowego, 
5)  narysować rysunek modelowy, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  szablon sylwetki, 

  ołówki różnej twardości, 

  gumka,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj rysunek żurnalowy sukni damskiej wieczorowej dowolną techniką. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na inwencję twórczą wykonywanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi rysunku żurnalowego, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wybrać technikę wykonania rysunku, 
4)  wykonać ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  ołówki różnej twardości, 

  przybory rysunkowe i malarskie, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Skopiuj rysunek żurnalowy w zmiennej wielkości. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność kopiowania rysunku. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wylosować rysunek żurnalowy spośród ilustracji przygotowanych przez nauczyciela, 
3)  skopiować rysunek żurnalowy w zmiennej wielkości metodą wskazaną przez nauczyciela, 
4)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia, 
5)  wskazać wady i zalety metody, którą wykonałeś rysunek, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  ilustracje rysunków do kopiowania, 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  ołówki różnej twardości, 

  gumka, 

  papier kancelaryjny, 

  kalka techniczna, 

  przybory kreślarskie, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4. Perspektywa 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek drogi z zastosowaniem perspektywy zbieżnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie zastosowanie zasad perspektywy 
zbieżnej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej, 
3)  odnaleźć linię horyzontu i punkt zbieżności, 
4)  wykonać wstępny szkic drogi polnej, 
5)  narysować drogę z zastosowaniem perspektywy zbieżnej, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A3, 

  rysownica, 

  ołówki różnej twardości, 

  gumka,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj spódnicę damską sportową wykorzystując zasady perspektywy zbieżnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie zastosowanie zasad perspektywy 
zbieżnej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej, 
3)  przygotować model do wykonania ćwiczenia (założyć spódnicę na manekin), 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

4)  wybrać odpowiednie miejsce pracy (skonsultować wybór z nauczycielem), 
5)  narysować  spódnicę  damską  sportową  w  trzech  widokach:  frontalny,  z  góry  i  z  dołu, 

z zastosowaniem perspektywy zbieżnej, 

6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  ołówki różnej twardości, 

  gumka,  

  model spódnicy damskiej sportowej; 

  manekin, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Narysuj fragmenty odzieży wykorzystując zasady perspektywy zbieżnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie zastosowanie zasad perspektywy 
zbieżnej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej, 
3)  przygotować model do wykonania ćwiczenia (założyć bluzkę na manekin), 
4)  wybrać odpowiednie miejsce pracy (skonsultować wybór z nauczycielem), 
5)  narysować  kołnierz  bluzki  damskiej  w  trzech  widokach:  frontalny,  z  góry  i  z  dołu, 

z zastosowaniem perspektywy zbieżnej, 

6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  ołówki różnej twardości, 

  gumka,  

  model bluzki damskiej z kołnierzem, 

  manekin, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.5. Światłocień w rysunku

 

 
5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj studium tkaniny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na sposób uzyskania światłocienia w rysunku. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym światłocienia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy (udrapować tkaninę na stelażu), 
3)  zaobserwować w jaki sposób rozkłada się światło na tkaninie, 
4)  wykonać studium tkaniny, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  tkanina, 

  blok rysunkowy formatu A3, 

  sztaluga, 

  ołówki różnej twardości, 

  gumka,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

 

Ćwiczenie 2 

Narysuj spódnicę z falbanami wykorzystując efekt światłocienia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na sposób uzyskania światłocienia w rysunku. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym światłocienia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zaobserwować w jaki sposób rozkłada się światło na modelu odzieży, 
4)  narysować spódnicę z falbanami, 
5)  zastosować światłocień w rysowaniu falban, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A3, 

  sztaluga, 

  ołówki różnej twardości, 

  gumka,  

  manekin,  

  spódnica z falbanami, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj ubiór męski sportowy z wykorzystaniem światłocienia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  sposób  uzyskania  światłocienia  w  rysunku 
i proporcje sylwetki męskiej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym światłocienia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać szkic projektu ubioru męskiego sportowego, 
4)  zastosować światłocień w rysunku, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  ołówki różnej twardości, 

  gumka, 

  schemat sylwetki męskiej, 

  manekin, 

  ubiór sportowy męski, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Sporządzanie  rysunków 
wyrobów odzieżowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 9, 15, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. b, 3. b, 4. b, 5. c, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. d, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. c, 17. b, 18. c, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie: rysunek odręczny 

Zastosować  rodzaj papieru 

Rozróżnić środki rysownicze 

Określić do jakiego typu rysunków stosuje się 
węgiel naturalny

 

Nazwać wymiary brył 

Rozróżnić rysunek z natury 

P  

c  

Określić proporcje ciała dorosłego człowieka 

Podać proporcje sylwetki kobiety 

Scharakteryzować pozę kontrapostu 

PP 

10  Rozróżnić rysunek żurnalowy 

b

 

11  Wyjaśnić sposób przedstawiania rysunku 

modelowego 

12  Określić sposób przedstawiania odzieży na rysunku 

modelowym 

13  Zdefiniować pojecie rysunek żurnalowy 

14  Rozróżnić rysunek modelowy 

15  Określić na co ma wpływ ilość światła w tworzeniu 

rysunku 

PP 

a

 

16  Określić miejsce położenia punktu zbieżności 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

17  Zilustrować przedmioty trójwymiarowe na 

płaszczyźnie 

18  Nazwać rodzaje światła 

19  Określić kąt padania światła przy oświetleniu 

półbocznym 

PP 

20  Zastosować światłocień w rysunku dynamicznym 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Rysunek to dziedzina sztuki, w której środkiem wyrazu jest  

a)  plama malarska. 
b)  szkic. 
c)  linia, kreska. 
d)  figura geometryczna. 

 
2.  Do rysowania rysunków odzieży stosujemy papier 

a)  o gładkiej powierzchni. 
b)  o widocznej chropowatości na powierzchni. 
c)  kolorowy. 
d)  o nieregularnej powierzchni. 

 
3.  Do środków rysowniczych dających cienką kreskę należy 

a)  węgiel. 
b)  ołówek. 
c)  kreda. 
d)  sangwiny. 

 
4.  Węgiel naturalny wykorzystywany jest do rysowania 

a)  rysunków technicznych. 
b)  głów, aktów, ubranych postaci. 
c)  rysunków przekrojowych. 
d)  rysunków instruktażowych. 

 
5.  Bryły, to formy przestrzenne, które posiadają wymiary 

a)  długość, szerokość. 
b)  długość, grubość, szerokość. 
c)  długość, szerokość, wysokość. 
d)  długość, grubość, wysokość. 

 
6.  Odtwarzanie modelu znajdującego się przed nami, na który patrzymy to 

a)  rysunek z pamięci. 
b)  rysunek z wyobraźni. 
c)  rysunek z natury. 
d)  rysunek rozmachowy. 

 

7.  Wysokość głowy u dorosłego człowieka stanowi 

a)  1/7 całego wzrostu. 
b)  1/8 całego wzrostu. 
c)  1/4 całego wzrostu. 
d)  1/5 całego wzrostu. 

 
8.  W sylwetce kobiety szerokość ramion równa się szerokości 

a)  bioder. 
b)  talii. 
c)  kostek. 
d)  głowy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9.  Poza kontrapostu jest to poza, w której 

a)  głowa jest pochylona na bok. 
b)  masa ciała spoczywa na dwóch nogach. 
c)  masa ciała spoczywa na jednej nodze. 
d)  kończyny górne są uniesione do góry. 

 

10.  Na rysunku przedstawiono 
 
 

 

                  Rysunek do zadania 10 

a)  rysunek modelowy. 
b)  rysunek żurnalowy. 
c)  rysunek instruktażowy. 
d)  rysunek techniczny. 

 
11.  Rysunek modelowy przedstawia się na 

a)  stelażu. 
b)  wieszaku 
c)  manekinie. 
d)  sylwetce. 

 
12.  Rysunek  przedstawiający  wygląd  modelu  odzieży  w  płaszczyźnie  czołowej  przedniej 

i tylnej oraz w płaszczyźnie strzałkowej, to rysunek 
a)  modelowy. 
b)  żurnalowy. 
c)  fragmentów odzieży. 
d)  techniczny. 

 

13.  Rysunek żurnalowy przedstawia sylwetkę ludzką 

a)  w postawie zasadniczej. 
b)  w ruchu. 
c)  w postawie siedzącej. 
d)  w postawie leżącej. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

14.  Rysunkiem modelowym jest rysunek 
 
 

a) 

 

 

b) 

 

 

c) 

 

 

d) 

     

 

     

 

 

Rysunki do zadania 14 

 

15.  W rysunku ilość światła ma duży wpływ na 

a)  kontrasty. 
b)  jakość rysunku. 
c)  wygląd modelu. 
d)  rodzaj zastosowanej techniki rysunkowej. 

 
16.  Punkt,  w  którym  stykają  się  wszystkie  linie  w  rzeczywistości  równoległe  do  siebie, 

dążące w głąb obrazu, nazywa się punktem 
a)  rozbieżności. 
b)  głównym. 
c)  zbieżności. 
d)  pobocznym. 

 
17.  Rysunek  perspektywiczny  polega  na  umiejętności  poprawnego  przedstawienia 

przedmiotów trójwymiarowych, widzianych przez oko ludzkie na płaszczyźnie 
a)  jednowymiarowej. 
b)  dwuwymiarowej. 
c)  trójwymiarowej. 
d)  czterowymiarowej. 

 
18.  Klasyczny rodzaj oświetlenia podczas rysowania stanowi światło 

a)  przednie. 
b)  boczne. 
c)  górne. 
d)  tylne. 

 
19.  Światło półroczne pada na model pod kątem 

a)  45

0

b)  90

0

c)  60

0

d)  75

0

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 

20.  Światłocień ma największe zastosowanie w rysunku 

a)  instruktażowym. 
b)  konturowym. 
c)  dynamicznym. 
d)  technicznym. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …............................................................................ 
 

Sporządzanie rysunków wyrobów odzieżowych

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  Sporządzanie  rysunków 
wyrobów odzieżowych. 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 9, 13, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. d, 3. b, 4. c, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. a, 11. d, 
12. c, 13. d, 14. b, 15. c, 16. a, 17. b, 18. c, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie: rysunek odręczny 

Zastosować rodzaj papieru 

Rozróżnić środki rysownicze 

Zdefiniować pojęcie rysunek modelowy

 

Zdefiniować pojęcie bryły 

Określić sposób trzymania ołówka podczas 
wykonywania szkicu 

P  

a  

Określić proporcje ciała dziecka rocznego 

Rozróżnić rodzaje ołówków 

Scharakteryzować pozę kontrapostu 

PP 

10  Rozpoznać rodzaj rysunku 

a

 

11  Określić rysunek modelowy 

12  Określić technikę wykonywania rysunku 

żurnalowego 

13  Zdefiniować metodę powiększania modelu za 

pomocą linii pomocniczych 

PP 

14  Rozpoznać rodzaj rysunku 

15  Rozróżnić rodzaj perspektywy 

c

 

16  Zdefiniować pojęcie: cień 

17  Określić położenie horyzontu 

PP 

18  Zastosować rodzaje źródła światła 

PP 

19  Określić zjawisko joroba 

PP 

20  Wskazać zastosowanie światłocienia 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  W przypadku  błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie zakreśl 
odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność,  wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Linia, kreska charakteryzuje 

a)  rysunek. 
b)  malarstwo 
c)  kolaż. 
d)  witraż. 

 

2.  Papier o bardzo gładkiej powierzchni, do której kredce trudno jest „przylgnąć”, to papier 

a)  drobnoziarnisty. 
b)  średnioziarnisty. 
c)  gruboziarnisty. 
d)  powlekany. 
 

 

3.  Do środków rysowniczych dających gruba kreskę należy 

a)  ołówek. 
b)  węgiel. 
c)  długopis. 
d)  pióro. 

 
4.  Rysunek projektu plastycznego modelu odzieży to 

a)  rysunek techniczny. 
b)  rysunek instruktażowy. 
c)  rysunek modelowy. 
d)  szkic. 

 
5.  Wymiary: długość, szerokość, wysokość charakteryzują 

a)  prostokąty. 
b)  bryły. 
c)  koła. 
d)  kwadraty. 

 
6.  Wykonując szkic postaci należy trzymać ołówek 

a)  luźno i swobodnie. 
b)  pod kątem 45

0

c)  pod kątem 90

0

d)  kurczowo i mocno. 

 

7.  Wysokość głowy u dziecka rocznego stanowi 

a)  1/7 całego wzrostu. 
b)  1/8 całego wzrostu. 
c)  1/4 całego wzrostu. 
d)  1/5 całego wzrostu. 

 
8.  Ołówek o symbolu HB, to ołówek 

a)  miękki. 
b)  średnio miękki. 
c)  twardy. 
d)  bardzo twardy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

9.  Poza, w której masa ciała spoczywa na jednej nodze to 

a)  poza boczna. 
b)  poza tylna. 
c)  poza kontraspotu. 
d)  poza kontrapostu. 

 

10.  Na rysunku przedstawiono rysunek 

 

Rysunek do zadania 10 

a)  modelowy. 
b)  żurnalowy. 
c)  instruktażowy. 
d)  techniczny. 

 
11.  Rysunek modelowy przedstawia 

a)  projekt modelu odzieży do I-ej miary. 
b)  projekt modelu odzieży do II-ej miary. 
c)  szkic sylwetki. 
d)  projekt modelu odzieży na sylwetce. 

 
12.  Rysunek żurnalowy może być wykonany 

a)  tylko kredką. 
b)  tylko ołówkiem. 
c)  dowolną techniką. 
d)  tylko plamą malarską. 

 

13.  Kopiowanie  rysunków  poprzez  prowadzenie  linii  pionowej  (bazy)  i  poziomych  linii 

w charakterystycznych miejscach, to 
a)  powiększanie rysunku za pomocą kratek. 
b)  odbijanie rysunku. 
c)  kserowanie rysunku. 
d)  powiększanie modelu za pomocą linii pomocniczych. 

 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

14.  Rysunek żurnalowy przedstawia rysunek 
 

a) 

 

 

b) 

 

 

c) 

 

 

d) 

     

 

     

 

Rysunki do zadania 14 

 

15.  Perspektywa przedstawiona na rysunku, to perspektywa 

 

Rysunek do zadania 15 

a)  z lotu ptaka. 
b)  powietrzna. 
c)  zbieżna. 
d)  żabia. 

 
16.  Część modelu, na którą światło nie pada bezpośrednio, to 

a)  cień. 
b)  światło odbite. 
c)  „jasna ciemność”. 
d)  półmrok. 

 
17.  Horyzont jest to linia 

a)  wzdłuż, której niebo styka się z powierzchnią ziemi. 
b)  wzdłuż, której niebo pozornie styka się z powierzchnia ziemi. 
c)  która wyznacza koniec rysunku. 
d)  która wyznacza początek rysunku. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

18.  Model  jest  oświetlony  światłem  podstawowym  i  uzupełniającym,  gdy  źródłem  światła 

jest 
a)  słońce i księżyc. 
b)  żarówka i świeca. 
c)  światło naturalne i sztuczne. 
d)  oświetlenie elektryczne i gazowe. 

 
19.  Joroba to 

a)  najgłębsza część cienia. 
b)  cień. 
c)  światło. 
d)  światłocień. 

 

20.  Światłocień ma największe zastosowanie w rysunku 

a)  instruktażowym. 
b)  konturowym. 
c)  dynamicznym. 
d)  technicznym. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Sporządzanie rysunków wyrobów odzieżowych

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7. LITERATURA 

 
1.  Barber B.: Podstawy rysunku. Wydawnictwo Delta, Warszawa 
2.  Czurkowa  M.H.,  Ulawska-Bryszewska  I.:  Rysunek  zawodowy  dla  szkół  odzieżowych. 

WSiP, Warszawa 1996 

3.  Daszyńska  M.:  Techniki  graficzne,  powlekanie,  odbijanie.  Techniki  plastyczne.  WSiP 

Warszawa 1992 

4.  Fałkowska-Rękawek E.: Podstawy projektowania odzieży. WSiP, Warszawa 2000 
5.  Lewandowska-Stark  E.:  Modelowanie  form  odzieży  damskiej.  Stowarzyszenie 

Oświatowców Polskich, Toruń 1998. 

6.  Lewicka  J.  100  technik  plastycznych.  Centralna  Poradnia  Amatorskiego  Ruchu 

Artystycznego, Nasza Księgarnia, Warszawa 1969 

7.  Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1995 
8.  Parramon J.M.: Jak rysować. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 1996 
9.  Salo  T.,  Eberle  H.,  Döllel  H.:  Mode  Zeichnen  &  Entwerfen.  Vollmer  GmbH  &  Co., 

Haan-Gruiten 2001 

10.  Słownik  terminologiczny  sztuk  pięknych.  Praca  zbiorowa.  Wydawnictwo  Naukowe 

PWN, Warszawa 2003 

11.  Smith R.: Tajemnice warsztatu artysty. MUZA S.A., Warszawa 1994 
12.  Teisisin K. Techniki rysunku. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1982 

 

Czasopisma 
–  Nowa Edukacja Zawodowa 
–  Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000