garbarz skor 744[03] z2 06 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Paweł Mroczek

Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór
wyprawionych 744[03].Z2.06

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

Dr inż. Marian Grabkowski

Inż. Stanisław Pietryka

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Paweł Mroczek

Konsultacja:

mgr inż. Zdzisław Feldo

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[03].Z2.06
„Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór wyprawionych” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu garbarz skór.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Rozliczanie ilościowe produkcji skór. Mierzenie powierzchni skór

miękkich, ustalenie masy skór twardych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Zastosowanie norm czynnościowych do badań odbioru

i

przechowywania skór wyprawionych. Symbolika cech.

Cechowanie skór wyprawionych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3.

Przechowywanie skór wyprawionych. Sposoby pakowania i składania
skór. Warunki i wyposażenie pomieszczeń magazynowych. Kontrola
przechowywania skór wyprawionych

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

17

7. Literatura

30

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy

Państwu

Poradnik

dla

nauczyciela

„Cechowanie,

pakowanie

i magazynowanie skór wyprawionych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór 744[03].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





































Schemat układu jednostek modułowych

744[03].Z2

Technologia wykończania i uszlachetniania

skór bez włosa

744[03].Z2.06

Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór

wyprawionych

744[03].Z2.01

Wykończanie kąpielowe skór o różnym

przeznaczeniu

744[03].Z2.02

Organizowanie i prowadzenie procesu suszenia

skór

744[03].Z2.03

Przygotowanie skór do wykończania

właściwego

744[03].Z2.04

Wykończanie właściwe skór

744[03].Z2.05

Rozróżnianie, charakteryzowanie oraz

określanie jakości skór wyprawionych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć

:

rozróżniać różne gatunki skór gotowych,

wiedzieć co to są wady skóry,

rozróżniać wady w zależności od przyczyn ich powstania,

rozróżniać sposoby wykończenia skóry,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

odczytać i zastosować normy czynnościowe dla skór wyprawionych dotyczące
cechowania, przechowywania i transportu,

dokonać pomiaru powierzchni skór „miękkich” (wierzchy obuwiowe, rękawiczkowe,
odzieżowe,

meblowe,

galanteryjne)

z

zastosowaniem

przyrządów

i

maszyn

specjalistycznych,

ustalić masę skór wyprawionych „twardych” (obuwiowe spodowe, ciężkie techniczne),

dokonać pakowania skór gotowych zgodnie z norma czynnościową dla danego
asortymentu,

określić warunki magazynowania skór wyprawionych,

skontrolować przechowywanie skór w magazynie towaru gotowego, zgodnie
z obowiązującymi przepisami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03]
Moduł:

Technologia wykończania i uszlachetniania skór bez włosa 744[03].Z2

Jednostka modułowa: Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór wyprawionych

744[03].Z2.06

Temat: Mierzenie i cechowanie skór
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania pomiarów powierzchni skór oraz

ich cechowania.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zmierzyć powierzchnię skór różnymi metodami,

zorganizować stanowisko do wykonywania cechowania skór,

zakwalifikować skórę do danego gatunku,

prawidłowo ocechować skórę.

Metody nauczania:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 135 min.
Środki dydaktyczne:

urządzenia do pomiaru powierzchni,

stół do sortowania,

normy przedmiotowe,

zestaw stempli i cechowników,

partia wykończonych skór,

przybory do pisania.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

każdy uczeń otrzymuje partię skór (np. 10 szt. połówek bydlęcych)

uczeń dokonuje pomiaru powierzchni (np. przy użyciu planimetru) i zapisuje wyniki (w

razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela).

zmierzone skóry poddaje klasyfikacji (rozdziela na gatunki)

na każdej skórze nanosi dane dotyczące gatunku i powierzchni (cechuje)

5. Po wykonaniu wszystkich działań uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy czynności zostały wykonane poprawnie.
8. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Zakończenie zajęć
Praca domowa

Odszukaj w literaturze (Internecie) wiadomości o innych sposobach mierzenia powierzchni

skór.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03]
Moduł:

Technologia wykończania i uszlachetniania skór bez włosa 744[03].Z2

Jednostka modułowa: Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór wyprawionych

744[03].Z2.06

Temat: Pakowanie i magazynowanie skór gotowych

.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności pakowania oraz prawidłowego magazynowania skór
gotowych

.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zorganizować stanowisko do pakowania skór zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i

higieny pracy,

dokonać prawidłowego spakowania skór,

umieścić spakowane skóry w odpowiednim miejscu magazynu,

skontrolować parametry magazynowania skór.

Metody nauczania:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Środki dydaktyczne:

stół do pakowania skór,

normy przedmiotowe,

magazyn skór,

urządzenia pomiarowe,

materiały piśmiennicze.

Czas: 180 min.

Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest spakowanie skór, umieszczenie ich w magazynie i sprawdzenie

parametrów magazynowania.

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z

pracą metoda przewodniego tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Jakie obowiązują zasady dotyczące pakowania skór?
2. Ile i jakie skóry mogą znaleźć się w jednej paczce?
3. Jak dokonujemy trwałego łączenia skór w paczkę?
4. W której części magazynu umieszczamy spakowane skóry?
5. Jakie parametry powietrza musimy zapewnić w pomieszczeniu magazynowym?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

PLANOWANIE
1. Ustal jak dokonasz spakowania danego asortymentu skór gotowych.
2. Ustal gdzie umieścisz gotowe paczki.
3. Ustal jakie parametry powietrza w magazynie poddasz kontroli.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Dokonaj spakowania danej partii skór gotowych.
2. Umieść spakowane paczki w odpowiednich miejscach magazynu.
3. Odczytaj wskazania urządzeń pomiarowych.
4. Dokonaj ewentualnej korekty parametrów powietrza w magazynie.
5. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie dokonano spakowania skór?
2. Czy prawidłowo umieszczono paczki w magazynie?
3. Czy prawidłowo odczytano wskazania przyrządów pomiarowych w magazynie?
4. Czy prawidłowo zinterpretowano wyniki wskazań urządzeń pomiarowych?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały

wykształcone,

jakie

wystąpiły

nieprawidłowości

i

jak

ich

unikać

w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze (Internecie) wiadomości o innych nowoczesnych sposobach
przechowywania skór gotowych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1.

Rozliczanie ilościowe produkcji skór. Mierzenie powierzchni

skór miękkich, ustalenie masy skór twardych

.

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Oblicz wydajność partii skór.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przedstawić plan działania,
4) dokonać pomiaru masy badanego surowca,
5) oznaczyć zważone skóry,
6) zmierzyć powierzchnię skór gotowych badanej partii,
7) wykonać odpowiednie obliczenia,
8) zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

kalkulator,

planimetr,

literatura z rozdziału 6,

waga dziesiętna.


Ćwiczenie 2

Mierzenie powierzchni skór przy użyciu różnych urządzeń pomiarowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać pomiar powierzchni skóry przy użyciu „bocianka”,
4) wykonać pomiar powierzchni tej samej skóry przy użyciu maszyny mierniczej (kołkowej),
5) wykonać pomiar mierzonej skóry przy użyciu planimetru z fotokomórką,
6) zapisać wszystkie otrzymane wyniki,
7) dokonać analizy otrzymanych wyników,
8) zaprezentować wyniki i przedstawić wnioski.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne


Środki dydaktyczne:

mierzona skóra,

planimetr (bocianem),

maszyna do mierzenia powierzchni (kołkowa),

planimetr z fotokomórka,

przybory do pisania,

kalkulator,

literatura z rozdziału 6.


Ćwiczenie 3

Przygotować 100 kilogramową partię skór twardych

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zaproponować schemat działania,
4) dokonać pomiaru grubości,
5) wykonać ważenie,
6) zaprezentować i omówić wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

waga dziesiętna,

partia skór twardych,

grubościomierz,

przybory do pisania,

kalkulator,

literatura z rozdziału 6.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Zastosowanie norm czynnościowych do badań odbioru
i przechowywania skór wyprawionych. Symbolika cech.
Cechowanie skór wyprawionych.

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj podziału partii 10 skór na gatunki.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami nadania gatunku,
3) rozdzielić skóry na poszczególne gatunki,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,

Środki dydaktyczne:

10 skór przeznaczonych do sortowania

stół sortowniczy

normy przedmiotowe

literatura z rozdziału 6

Ćwiczenie 2

Poddaj cechowaniu skóry rozsortowane w ćwiczeniu nr.1

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami cechowania skór,
3) nanieść cechy przy użyciu pisaka na poszczególne skóry,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

10 skór przeznaczonych do cechowania (po sortowaniu),

mazak,

normy przedmiotowe,

stół do sortowania,

literatura z rozdziału 6.

Ćwiczenie 3

Poddaj cechowaniu paczkę skór złożonych z uprzednio ocechowanych skór z ćwiczenia 2

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami cechowania opakowań zbiorczych,
3) nanieść cechy przy użyciu pisaka na opakowaniu zbiorczym,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

paczka 10 ocechowanych skór,

mazak,

normy przedmiotowe,

stół do sortowania,

literatura z rozdziału 6.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Przechowywanie skór wyprawionych. Sposoby pakowania
i składania skór. Warunki i wyposażenie pomieszczeń
magazynowych. Kontrola przechowywania skór
wyprawionych.


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Spakuj 20 sztuk połówek bydlęcych oraz dokonaj prawidłowego oznaczenia paczki.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi pakowania skór,
3) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi cechowania paczek skór,
4) dokonać spakowania skór,
5) oznaczyć paczki,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

20 sztuk połówek bydlęcych,

mazak, nożyczki,

normy przedmiotowe,

stół do sortowania,

literatura z rozdziału 6,

tasiemka, taśma klejąca, papier pakowy,

rulon tekturowy.


Ćwiczenie 2

Rozplanuj ustawienie wyposażenia magazynu skór gotowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Uczeń powinien

:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi zasad rozmieszczenia urządzeń w magazynie,
3) przemyśl sposób rozstawienia urządzeń,
4) wykonaj rysunek szkicowy,
5) wkleić sporządzony schemat do zeszytu,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru A4,

mazak,

gumka, ołówek,

zeszyt przedmiotowy,

literatura uzupełniająca,

linijka.

Ćwiczenie 3

Dokonaj pomiaru wilgotności w magazynie

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi pomiaru wilgotności,
3) przemyśleć sposób realizacji,
4) wykonać psychrometr Hassmana,
5) odczytać wskazania termometrów,
6) posłużyć się tabelą zamieszczoną w materiale nauczania,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

dwa termometry rtęciowe,

gaza,

naczynie z wodą,

deseczka,

literatura uzupełniająca,

tabela do odczytu wilgotności,

– przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Cechowanie, pakowanie
i magazynowanie skór wyprawionych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,15,16,19 są z poziomu podstawowego,

zadania 13,14,17,18,20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 7 punktów,

-

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 10 punktów,

-

dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu

ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
b, 2. a, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. c, 11. d,
12.
a, 13. c, 14. d, 15. c, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. d.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

określić sposób zakupu surowca

A

P

B

2.

określić sposób sprzedaży skór wyprawionych

A

P

A

3.

określić zastosowanie planimetru

A

P

D

4.

określić w jakich jednostkach wyskalowana jest
maszyna

A

P

C

5.

określić jakie parametry są istotne do ustalenia
masy skór twardych

C

P

B

6.

podać dokładność pomiaru przy użyciu
grubościomierza

A

P

C

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

7

określić od czego zależy klasyfikacja skór
gotowych

B

P

D

8

określić jakie skóry zaliczamy do
pozagatunkowych

B

P

B

9

rozszyfrować oznaczenia cech

C

P

A

10 określić w jakich miejscach skóry nanosimy cechy

B

P

C

11

określić jakie skóry możemy spakować w jedną
paczkę

C

P

D

12 spakować różne gatunki skóry

C

P

A

13

określić zasady tworzenia magazynu skór
gotowych

D

PP

C

14 wyposażyć magazyn skór gotowych

D

PP

D

15 określić prawidłową temperatura w magazynie

A

P

C

16 określić prawidłową wilgotność w magazynie

A

P

C

17 zbudować prosty psychrometr

D

PP

C

18 określić zasady wydawania skór z magazynu

C

PP

B

19 określić zasady konserwacji skór w magazynie

C

P

C

20

usuwać wady powstałych w trakcie
magazynowania

D

PP

D

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test

zawiera

20

pytań

o

różnym

stopniu

trudności.

to

pytania

wielokrotnego wyboru.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z pytań o różnym stopniu trudności. Pytania:13,14,17,18,20 to pytania

z poziomu ponadpodstawowego natomiast pozostałe z poziomu podstawowego.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. W jakich jednostkach miary dokonujemy zakupu skór surowych?

a) w metrach kwadratowych,
b) w kilogramach,
c) w decymetrach kwadratowych,
d) w metrach.

2. W jakich jednostkach miary dokonujemy sprzedaży skór gotowych?

a) w metrach kwadratowych,
b) w kilogramach,
c) w decymetrach,
d) w metrach.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

3. Planimetr służy do pomiaru:

a) wilgotności,
b) temperatury,
c) zwartości skóry,
d) powierzchni skóry.

4. W jakich jednostkach podaje wynik kołkowa maszyna do mierzenia powierzchni skór?

a) w centymetrach kwadratowych,
b) w metrach,
c) w decymetrach kwadratowych,
d) w decymetrach.

5. Jakie parametry skóry są istotne przy ustalaniu masy skór twardych?

a) wilgotność i temperatura,
b) wilgotność i grubość,
c) powierzchnia i grubość,
d) powierzchnia i temperatura.

6. Z jaką dokładnością dokonujemy pomiaru grubości skór przy pomocy grubościomierza?

a) do 10 mm.,
b) do 1 mm.,
c) do 0,1 mm.,
d) do 0,01 mm.

7. Co decyduje o zaklasyfikowaniu skóry do danego gatunku?

a) powierzchnia,
b) równomierna grubość,
c) rodzaj uszkodzeń,
d) powierzchnia użytkowa.

8. Do skór pozagatunkowych zaliczamy te, w których powierzchnia uszkodzeń przekracza:

a) 30% powierzchni całkowitej,
b) 60% powierzchni całkowitej,
c) 40% powierzchni całkowitej,
d) 20% powierzchni całkowitej.

9. Co oznacza następująca cecha umieszczona na skórze?

a) skórę klasyfikował kontroler z 5 numerem ewidencyjnym i zaliczył ją do gatunku

drugiego,

b) skórę klasyfikował kontroler z 2 numerem ewidencyjnym i zaliczył ją do gatunku

piątego,

c) skórę klasyfikowało 5 kontrolerów , którzy zaliczyli ją do gatunku drugiego,
d) skórę klasyfikował 5 kontroler na bieżącej zmianie i zaliczył ja do gatunku drugiego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

10. W jakim miejscu kruponu nanosimy odpowiednie cechy?

a) w dowolnym miejscu,
b) w części karkowej,
c) w części zadniej u nasady ogona,
d) w dowolnym miejscu przy brzegu.


11. W jedną paczkę możemy spakować skóry:

a) tego samego gatunku i o różnej barwie,
b) różnego gatunku i tego samego rodzaju,
c) tego samego rodzaju i różnej grubości,
d) zbliżonej powierzchni i tego samego rodzaju.

12. Skóry lakierowane oraz skóry bardzo miękkie spakujemy:

a) w rulon,
b) w wiązki skór w stanie złożonym,
c) w paczki skór jednokrotnie złożonych ( wzdłuż grzbietu),
d) w paczki skór dwukrotnie złożonych.

13. Na magazyn skór gotowych możemy przeznaczyć pomieszczenie:

a) drewniane z dobrą wentylacją,
b) murowane z przeszkolonym dachem,
c) murowane z dobrą wentylacją,
d) typu wiata.

14. W magazynie skór gotowych możemy obyć się bez:

a) regałów i palet,
b) wagi i planimetru,
c) termometru i psychometru,
d) ręcznych wózków transportowych.

15. Temperatura w magazynie skór gotowych powinna wynosić:

a) od 0 do 20°C,
b) od 5 do 220°C,
c) od 5 do 24°C,
d) od 10 do 24°C.

16. Wilgotność względna w magazynie powinna wynosić:

a) 40 ÷ 60%,
b) 40 ÷ 70%,
c) 50 ÷ 70%,
d) 50 ÷ 80%.

17. Do zbudowania Psychrometru Assmana potrzebne są:

a) termometr i zbiorniczek z wodą,
b) termometr, zbiorniczek z wodą i gaza,
c) dwa termometry, zbiorniczek z wodą i gaza,
d) dwa termometry i gaza.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

18. W jakiej części magazynu powinny być składowane najczęściej wydawane skory?

a) przy drzwiach wejściowych,
b) przy miejscu wydawania,
c) w miejscu o najlepszej wentylacji,
d) na niskich półkach.

19. Jak często należy przekładać skóry w magazynie?

a) w ogóle nie trzeba przekładać,
b) raz na rok,
c) raz na kilka miesięcy,
d) raz na tydzień.

20. Jakie wady skór powstałe podczas magazynowania można usunąć w magazynie?

a) zdeformowanie skór twardych powstałe na skutek układania w zbyt wysokie stosy,
b) osłabienie skór występujące na skutek przechowywania w zbyt niskiej lub zbyt

wysokiej temperaturze,

c) złuszczenia powłoki kryjącej, które nastąpiło wskutek zbyt niskiej temperatury

magazynowania,

d) zaparzenie skór intensywnie natłuszczonych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór wyprawionych

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Cechowanie, pakowanie i
magazynowanie skór wyprawionych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 2,4,5,7,8,9,10,11,12,13,13,15,16,17,18,19 są z poziomu podstawowego,

zadania 1,3,6,20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 7 punktów,

-

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 10 punktów,

-

dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu

ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 3 punktów z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1
a, 2. a, 3. d, 4. c, 5. c, 6. d, 7. b, 8. c, 9. c, 10. d, 11. c,
12.
b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. c, 17. a, 18. d, 19. b, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. obliczyć wydajność surowca

C

PP

A

2. zmierzyć powierzchnię

A

P

A

3. określić czynniki wpływające na wydajność

C

PP

D

4. zastosować odpowiednią końcówkę

C

P

C

5. określić na ile gatunków dzielimy skóry

A

P

C

6. określić zasady cechowania

B

PP

D

7

określić zasady cechowania paczek skór

B

P

B

8

określić miejsca cechowania

A

P

C

9

opisać znaki kodu KTM

A

P

C

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

10 określić jaki materiał należy zastosować

A

P

D

11 określić powierzchnie użytkową

B

P

C

12 określić poziom oświetlenia

A

P

B

13 określić parametry urządzeń wentylacyjnych

A

P

A

14 określić niezbędne wyposażenie magazynu

C

P

D

15 określić optymalną temperaturę w magazynie

A

P

C

16 określić optymalną wilgotność w magazynie

A

P

C

17 spakować dany asortyment skór

A

P

A

18 oznaczyć opakowanie transportowe

B

P

D

19

określić czynniki wpływające na magazynowane
skóry

B

P

B

20 określić przyczyny uszkodzeń skór w magazynie

B

PP

D


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test

zawiera

20

pytań

o

różnym

stopniu

trudności.

to

pytania

wielokrotnego wyboru.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z pytań o różnym stopniu trudności. Pytania: 1,3,6,20 to pytania z poziomu

ponadpodstawowego natomiast pozostałe z poziomu podstawowego.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. W jakich jednostkach możemy oszacować wydajność surowca?

a) w m

2

/kg,

b) w kg,
c) w kg/m

2

,

d) w m

2

.

2. W jakich jednostkach mierzymy powierzchnię skór gotowych?

a) w metrach kwadratowych,
b) w kilogramach,
c) w decymetrach,
d) w metrach.

3. Jakie czynniki wpływają na wydajność skór twardych:

a) powierzchnia skóry,
b) zwartości skóry,
c) temperatura skóry,
d) wilgotność skóry.

4. Jaką końcówkę grubościomierza należy zastosować do pomiaru grubości skór miękkich?

a) stożkową,
b) półkolistą,
c) płaską,
d) trapezową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

5. Na ile gatunków jakościowych rozsortowujemy skóry twarde?

a) na jeden,
b) na dwa,
c) na trzy,
d) na cztery.

6. Której z poniższych „cech” nie zaliczamy do cech skór wyprawionych?

a) „Cecha” producenta,
b) „Cecha” kontroli jakości,
c) „Cecha” wielkości powierzchni,
d) „Cecha” wilgotności.

7. Jakiej „cechy” ( podczas znakowania ) nie musimy nanosić na paczce spakowanych skór?

a) nazwy zakładu,
b) grubości,
c) liczby sztuk,
d) powierzchni.

8. W jakim miejscu cechujemy boki całe?

a) w dowolnej części w pobliżu krawędzi,
b) w części zadniej,
c) u nasady tylniej łapy,
d) u nasady łapy.

9. Która cyfra kodu KTM oznacza rodzaj skóry?

a) czwarta,
b) piąta,
c) szósta,
d) siódma.

10. Jaką podłogę powinien posiadać magazyn skór gotowych?

a) drewnianą,
b) betonową,
c) kamienną,
d) asfaltową.

11. Jaki procent całej powierzchni magazynu powinny zajmować regały i podkłady?

a) mniej niż 30%,
b) mniej niż 40%,
c) mniej niż 50%,
d) mniej niż 60%.

12. Jakie powinno być natężenie światła w pomieszczeniu magazynowym(skór miękkich):

a) 20÷25 luksów,
b) 25÷30 luksów,
c) 30÷35 luksów,
d) 35÷40 luksów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

13. Jaką część powierzchni magazynu powinna stanowić powierzchnia wszystkich otworów

wentylacyjnych?
a) około 3%,
b) około 5%,
c) około 7%,
d) około 9%.

14. Jakie przyrządy nie stanowią niezbędnego wyposażenia magazynu?

a) przyrządy do mierzenia powierzchni,
b) przyrządy do mierzenia ciężaru,
c) przyrządy do mierzenia grubości,
d) przyrządy do mierzenia zwartości.


15. Optymalna temperatura magazynowania skór wynosi:

a) 0 ÷ 20°C,
b) 5 ÷ 20°C,
c) 5 ÷ 24°C,
d) 10 ÷24°C.

16. Optymalna wilgotność w magazynie skór powinna wynosić:

a) 40 ÷ 60%,
b) 40 ÷ 70%,
c) 50 ÷ 70%,
d) 50 ÷ 80%.

17. Ile sztuk połówek bydlęcych może znaleźć się w jednym opakowaniu jednostkowym?

a) 5,
b) 10,
c) 15,
d) 20.


18. Jakie znaki nie muszą znajdować się na opakowaniu transportowym?

a) znaki producenta,
b) liczba sztuk skór zapakowanych,
c) łączna powierzchnia skór zapakowanych,
d) gatunek.

19. Jakie czynniki nie wpływają na jakość przechowywanych skór?

a) wilgotność powietrza,
b) wielkość magazynu,
c) promieniowanie słoneczne,
d) temperatura.

20. Jakie wady skór nie wynikają z nieprawidłowego magazynowania?

a) pękanie lica,
b) utrata barwy,
c) złuszczenia powłoki kryjącej
d) wykwity tłuszczowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór wyprawionych

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

ODPOWIEDŹ

Punkty

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

24.

a

b

c

d

25.

a

b

c

d

26.

a

b

c

d

27.

a

b

c

d

28.

a

b

c

d

29.

a

b

c

d

30.

a

b

c

d

31.

a

b

c

d

32.

a

b

c

d

33.

a

b

c

d

34.

a

b

c

d

35.

a

b

c

d

36.

a

b

c

d

37.

a

b

c

d

38.

a

b

c

d

39.

a

b

c

d

40.

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

6. LITERATURA

1. Ciesielski J, Kaszuba Z: Skóry gotowe. Materiałoznawstwo przechowywanie

i konserwacja. Polskie. Wydawnictwa Gospodarcze

2. Iwanowski J, Persz T: Garbarstwo część I. WPLiS, Warszawa 1965
3. Lasek W. Persz T: Technologia wyprawy skór cz.2 wykończanie. WSiP, Warszawa 1985
4. Persz T: Materiałoznawstwo Skórzane dla ZSZ. Państwowe Wydawnictwa Szkolnictwa

Zawodowego

5. Norma branżowa BN-75/7720-02 Skóry wyprawione. Cechowanie
6. Norma branżowa BN-75/7720-03 Skóry wyprawione. Pakowanie, przechowywanie

i transport

7. Polska norma PN-72/P-22213 Skóry wyprawione. Wady i ogólne zasady podziału na

gatunki.

8. Polska norma PN-ISO 11646/Ak Skóra wyprawiona. Pomiar powierzchni
9. Zdjęcia i schematy wykonane przez autora


