„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Paweł Mroczek
Rozróżnianie, charakteryzowanie oraz określanie jakości
skór wyprawionych 744[03].Z2.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Marian Grabkowski
inż. Stanisław Pietryka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Paweł Mroczek
Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[03].Z2.05
„Rozróżnianie, charakteryzowanie oraz określanie jakości skór wyprawionych” zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu garbarz skór.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Podział, rodzaje i charakterystyka podstawowych asortymentów skór
wyprawionych bez włosa
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Wady i uszkodzenia skór wyprawionych
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Normy dotyczące klasyfikacji jakościowej oraz warunków technicznych
odbioru skór wyprawionych bez włosa
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
17
7. Literatura
31
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Rozróżnianie, charakteryzowanie oraz
określanie jakości skór wyprawionych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór 744[03].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
744[03].Z2
Technologia wykończania i uszlachetniania
skór bez włosa
744[03].Z2.06
Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór
wyprawionych
744[03].Z2.01
Wykończanie kąpielowe skór o różnym
przeznaczeniu
744[03].Z2.02
Organizowanie i prowadzenie procesu suszenia
skór
744[03].Z2.03
Przygotowanie skór do wykończania
właściwego
Moduł 744[03].Z2.04
Wykończanie właściwe skór
744[03].Z2.05
Rozróżnianie, charakteryzowanie oraz
określanie jakości skór wyprawionych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując
do
realizacji
programu
jednostki
modułowej
„Rozróżnianie,
charakteryzowanie oraz określanie jakości skór wyprawionych” uczeń powinien umieć:
−
znać sposoby wykańczania kąpielowego skór o różnym przeznaczeniu,
−
znać metody prawidłowego suszenia skór,
−
znać podstawowe metody wykańczania skór,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
−
dokonać
podziału,
zdefiniować
i
określić
właściwości
skór
wyprawionych
z poszczególnych grup asortymentowych,
−
rozróżnić i scharakteryzować skóry wyprawione ze względu na sposób wykończenia:
skóry z licem naturalnym, skóry z licem poprawionym lub sztucznym, skóry szlifowane
(nubuki, welury) skóry lakierowane, skóry specjalnych wykończeń,
−
wskazać i scharakteryzować wady i uszkodzenia skór wyprawionych, określić punkty wad
i uszkodzeń,
−
odczytać i wyjaśnić na podstawie norm wskaźniki oceny jakościowej skór wyprawionych,
−
określić jakość skór wyprawionych na podstawie punktacji wad i uszkodzeń oraz norm
i technicznych warunków odbioru skór.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03]
Moduł: Technologia wykończania i uszlachetniania skór bez włosa 744[03].Z2
Jednostka modułowa:
„Rozróżnianie, charakteryzowanie oraz określanie jakości skór
wyprawionych”
744[03].Z2.05
Temat: Podział skór wyprawionych według przeznaczenia.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozróżniania różnych rodzajów skór w zależności
od ich końcowego przeznaczenia
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
rozpoznać rodzaj użytego surowca,
−
rozpoznać rodzaj garbowania,
−
rozpoznać sposób wykończenia,
−
określić przeznaczenie wyprawionej skóry.
Metody nauczania:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 135min.
Środki dydaktyczne:
– zestaw próbek różnego typu skór gotowych,
– przybory do pisania,
– szkło powiększające,
– nóż,
– grubościomierz,
– literatura uzupełniająca.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
−
Każdy uczeń otrzymuje próbki skór ( np.10 szt.).
−
Uczeń dokonuje szczegółowych oględzin powierzchni skór oraz przekroju, dokonuje
pomiaru grubości badanej próbki i zapisuje wyniki (w razie trudności korzysta
z pomocy nauczyciela).
−
Zbadane próbki skóry poddaje klasyfikacji ( rozdziela według przeznaczenia).
−
Na każdej próbce skórze nanosi dane określające przeznaczenie końcowe.
5. Po wykonaniu wszystkich działań uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie.
8. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze (Internecie) informacje, jakie i ile skór przeznacza się rocznie
w Polsce na produkcję skór na wierzchy obuwia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03]
Moduł: Technologia wykończania i uszlachetniania skór bez włosa 744[03].Z2
Jednostka modułowa:
„Rozróżnianie, charakteryzowanie oraz określanie jakości skór
wyprawionych”
744[03].Z2.05
Temat:
Klasyfikacja jakościowa skór chromowych na cholewki obuwie (wg normy PN-
54/P-22214)
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności klasyfikowania skór na cholewki obuwia.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
zorganizować stanowisko do klasyfikowania skór zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i
higieny pracy,
−
dokonać prawidłowej identyfikacji wad i uszkodzeń skór,
−
prawidłowo spunktować zidentyfikowane wady i uszkodzenia,
−
prawidłowo zaklasyfikować badaną skórę.
Metody nauczania:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Środki dydaktyczne:
– 1 sztuka połówka bydlęca,
– mazak, nóż,
– normy przedmiotowe,
– stół do sortowania,
– literatura uzupełniająca,
– materiały do pisania.
Czas: 180 min.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest prawidłowe zaklasyfikowanie badanej skóry.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Jakie obowiązują zasady w ocenie wad i uszkodzeń skóry?
2. Jak dokonujemy punktacji wad i uszkodzeń?
3. Jak dokonujemy klasyfikacji skóry na podstawie punktacji?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
PLANOWANIE
1. Ustal jak rozpoznasz wady i uszkodzenia skóry.
2. Ustal, w jaki sposób wypunktujesz wykryte wady i uszkodzenia.
3. Ustal jak dokonasz klasyfikacji badanej skóry.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Przyjrzyj się dokładnie badanej skórze.
2. Rozpoznaj spostrzeżone wady punktowania uszkodzenia.
3. Dokonaj ich klasyfikacji.
4. Dokonaj wypunktowania spostrzeżonych wad i uszkodzeń.
5. Określ gatunek na podstawie obliczonej punktacji.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie rozpoznano wszystkie wady i uszkodzenia?
2. Czy prawidłowo zostały spunktowane?
3. Czy prawidłowo zaklasyfikowano badaną skórę?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe i ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze (Internecie) wiadomości o innych sposobach klasyfikacji skór
gotowych
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Podział, rodzaje i charakterystyka podstawowych
asortymentów skór wyprawionych bez włosa
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj podziału zestawu próbek skór gotowych ze względy na rodzaj użytego surowca.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przedstawić plan działania,
4) dokonać szczegółowych oględzin próbek,
5) dokonać pomiaru grubości próbek skór,
6) oznaczyć rozpoznane próbki,
7) sporządzić stosowne zestawienie wyników,
8) zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw 10 próbek różnego typu skór gotowych,
–
przybory do pisania,
–
szkło powiększające,
–
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Dokonaj podziału zestawu próbek skór gotowych ze względy na ich przeznaczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
3) przedstawić plan działania,
4) dokonać szczegółowych oględzin próbek,
5) dokonać pomiaru grubości próbek skór,
6) oznaczyć rozpoznane próbki,
7) sporządzić stosowne zestawienie wyników,
8) zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
– zestaw 10 próbek różnego typu skór gotowych,
– przybory do pisania,
– szkło powiększające,
– grubościomierz,
– literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj i opisz zestaw próbek skór gotowych (rodzaj surowca, wykończenie,
przeznaczenie)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zaproponować schemat działania,
4) dokonać pomiaru grubości,
5) dokonać szczegółowych oględzin próbek,
6) oznaczyć rozpoznane próbki,
7) sporządzić zestawienie wyników,
8) zaprezentować wyniki i omówić przebieg ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zestaw 10 próbek różnego typu skór gotowych,
– przybory do pisania,
– szkło powiększające,
– grubościomierz,
– literatura z rozdziału 6.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Wady i uszkodzenia skór wyprawionych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj rodzaj plam znajdujących się na próbkach skór.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania,
3) uważnie przyjrzeć się badanym próbkom,
4) rozpoznać rodzaj plam znajdujących się na próbkach skór,
5) zanotować wyniki obserwacji,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,
Środki dydaktyczne:
–
5 próbek skór z różnego typu plamami,
–
stół sortowniczy,
–
literatura uzupełniająca,
–
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Rozpoznawanie wad i uszkodzeń lica skóry.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania,
3) uważnie przyjrzeć się badanym próbkom,
4) rozpoznać rodzaj uszkodzenia lica w badanych próbkach skór,
5) zanotować wyniki obserwacji,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,
Środki dydaktyczne:
–
5 próbek skór z różnego typu uszkodzeniami lica,
–
stół do sortowania,
–
literatura uzupełniająca,
–
przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Rozpoznanie uszkodzeń skór gotowych powstałych w wyniku nieodpowiedniej
konserwacji surowca
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania,
3) uważnie przyjrzeć się badanym próbkom,
4) rozpoznać rodzaj uszkodzenia w badanych próbkach skór,
5) dokonać analizy przyczyny uszkodzenia,
6) zanotować wyniki obserwacji,
7) zapisać wyniki obserwacji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
5 próbek skór z różnego typu uszkodzeniami i wadami,
–
stół do sortowania,
–
literatura uzupełniająca,
–
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Normy dotyczące klasyfikacji jakościowej oraz warunków
technicznych odbioru skór wyprawionych bez włosa
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj klasyfikacji jakościowej skór spodowych na obuwie (wg normy PN-54/P-22216).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi podziału wad i uszkodzeń skór spodowych,
3) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi punktacji wad i uszkodzeń poszczególnych
grup,
4) dokonać punktacji wad znajdujących się na skórze,
5) zaklasyfikować skóry do określonego gatunku,
6) zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia,
7) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– 1 sztuka połówka bydlęca,
– mazak, nożyczki,
– normy przedmiotowe,
– stół do sortowania,
– literatura uzupełniająca,
– materiały do pisania.
Ćwiczenie 2
Dokonaj klasyfikacji jakościowej skór chromowych na wierzchy obuwie ( wg normy PN-
54/P-22216)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
2) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi podziału wad i uszkodzeń skór na wierzch
obuwia,
3) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi punktacji wad i uszkodzeń poszczególnych
grup,
4) dokonać punktacji wad znajdujących się na skórze,
5) zaklasyfikować skóry do określonego gatunku,
6) zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia,
7) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
1 sztuka połówka bydlęca,
–
mazak, nożyczki,
–
normy przedmiotowe,
–
stół do sortowania,
–
literatura uzupełniająca,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 3
Dokonaj klasyfikacji jakościowej wyrobu gotowego ( według normy PN -72 P-22213).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z podziałem wad skór wyprawionych,
3) dokonać pomiaru powierzchni wad,
4) obliczyć powierzchnię użytkową skór,
5) określić gatunek badanej skóry,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
–
1 sztuka połówka bydlęca,
–
mazak, nożyczki,
–
normy przedmiotowe,
–
stół do sortowania,
–
literatura uzupełniająca,
–
materiały do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozróżnianie,
charakteryzowanie oraz określanie jakości skór wyprawionych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,16,17,18,19,20, są z poziomu podstawowego,
−
zadania 11,12,13,14,15 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 7 punktów
-
dostateczny – za uzyskanie co najmniej 10 punktów,
-
dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. c, 8. c, 9. a, 10. c, 11. a,
12. b, 13. a, 14. d, 15. d, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
określić różne sposoby podziału skór
wyprawionych
A
P
c
2.
rozróżnić poszczególne sposoby podziału skór
wyprawionych
B
P
a
3.
rozróżnić poszczególne sposoby podziału skór
wyprawionych
B
P
c
4.
określić sposób klasyfikacji skór wyprawionych
A
P
b
5.
określić przeznaczenie skór wyprawionych
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6.
określić przeznaczanie skór gotowych
B
P
b
7
określić rodzaj skór gotowych na podstawie
lica
C
P
c
8
określić sposób garbowania skóry gotowej
C
P
c
9
podać definicję wady
A
P
a
10
dokonać podziału uszkodzeń
A
P
c
11
określić przyczyny powstawania plam
ałunowych
C
PP
a
12
określić przyczyny powstawania plam
garbnikowych
D
PP
b
13
określić przyczyny „ściągnięcia lica”
D
PP
a
14
określić przyczyny pleśnienia skór gotowych
D
PP
d
15
określić wady podlegające wypunktowaniu
C
PP
d
16
określić na ile grup dokonujemy podziału wad
i uszkodzeń
A
P
c
17
określić, które grupy wad podlegają
klasyfikacji
A
P
c
18
określić wielkość powierzchni użytkowej dla
danego gatunku skóry gotowej
B
P
a
19
określić zasady klasyfikacji skór gotowych
B
P
b
20
określić zasady klasyfikacji skór gotowych
B
P
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań dotyczących cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór
wyprawionych.. Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 11,12,13,14,15 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1) Na ile zasadniczych sposobów możemy dokonać podziału skór wyprawionych?
a) na dwa,
b) na trzy,
c) na cztery,
d) na pięć.
2) Podział na skóry cielęce, bydlęce, końskie, świńskie to podział dokonany ze względu na:
a) rodzaj surowca,
b) sposób garbowania,
c) przeznaczenie skóry wyprawionej,
d) sposób wykończenia.
3) Podział skór na rękawiczkowe, odzieżowe, techniczne to podział dokonany ze względu na
a) rodzaj surowca,
b) sposób garbowania,
c) przeznaczenie skóry wyprawionej,
d) sposób wykończenia.
4) Podstawą klasyfikacji jest podział skór na:
a) klasy, grupy, rodzaje, odmiany, części.
b) klasy, grupy, rodzaje, odmiany.
c) klasy, grupy, rodzaje.
d) klasy, grupy.
5) Podstawowym surowcem do produkcji cholewek wszelkiego rodzaju obuwia są:
a) boksy,
b) skóry beczkowe,
c) skóry blankowe,
d) skóry juchtowe.
6) Na skóry anilinowe przeznaczamy skóry:
a) o licznych wadach i uszkodzeniach,
b) bez wad i uszkodzeń,
c) o średniej ilości wad,
d) o brzydkim rysunku lica.
7) Jakie skóry charakteryzują się gładkim licem o delikatnym rysunku i ścisłej tkance?
a) świńskie,
b) końskie,
c) cielęce,
d) bydlęce.
8) Skóry garbowania roślinnego wykazują zabarwienie przekroju skóry w kolorze:
a) zielonym,
b) niebieskim,
c) brązowym,
d) białym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9) Wadą nazywana jest ujemna właściwość skóry gotowej, która może:
a) zmniejszyć powierzchnię użytkową skóry,
b) pogorszyć warunki użytkowe wyrobu gotowego,
c) popsuć wygląd wyrobu gotowego,
d) obniżyć cenę wyrobu gotowego.
10) Wady i uszkodzenia dzieli się w zależności od ich kształtu na:
a) duże i małe,
b) duże średnie i małe,
c) liniowe i powierzchniowe,
d) regularne i nieregularne.
11) Plamy ałunowe powstają w wyniku zanieczyszczenia soli konserwującej:
a) solami glinu,
b) solami chromu,
c) solami magnezu,
d) solami wapnia.
12) Plamy garbnikowe na skórach wyprawionych środkami roślinnymi powstają w skutek:
a) stosowania wyciągów zawierających zbyt mała ilość substancji nierozpuszczalnych,
b) stosowania wyciągów zawierających znaczną ilość substancji nierozpuszczalnych,
c) nieprawidłowego dozowania garbników roślinnych,
d) zbyt dużej ilości zastosowanych garbników.
13) Ściągnięte lico w wypadku skór chromowych spowodowane jest:
a) nieodpowiednim przygotowaniem golizny,
b) zbyt dużą ilości garbnika,
c) nieprawidłową konserwacją surowca skórzanego,
d) źle przeprowadzonym procesem wapnienia.
14) Na pleśnienie skór wyprawionych nie ma wpływu następujący czynnik:
a) sposób suszenia,
b) sprawność systemu wentylacji suszarni,
c) sposób magazynowania,
d) ilość tłuszczu zawartego w skórze.
15) Do wad i uszkodzeń dopuszczalnych, które ocenia się przez odpowiednie punktowanie,
nie zalicza się:
a) wad i uszkodzeń lżejszych, które można przeliczyć lub wymierzyć,
b) wad i uszkodzeń cięższych, które można policzyć i wymierzyć,
c) wad i uszkodzeń, które można policzyć, a nie można wymierzyć,
d) wad, które uniemożliwiają użytkowanie skóry i kwalifikują ją jako brak.
16) Na ile grup dokonujemy
podziału wad i uszkodzeń skór?
a) na trzy,
b) na cztery,
c) na pięć,
d) na sześć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
17) W procesie oceny skór punktowane są grupy wad i uszkodzeń:
a) B, C, i D,
b) A, B, i E,
c) C, D, i E,
d) A, B, i C.
18) W przypadku skóry w V gatunku jej powierzchnia użytkowa nie może być mniejsza jak:
a) 40 % powierzchni całkowitej,
b) 58 % powierzchni całkowitej,
c) 70 % powierzchni całkowitej,
d) 86 % powierzchni całkowitej.
19) Jaka wielkość określa gatunek skóry (według normy PN -72 P-22213)?
a) powierzchnia całkowita,
b) powierzchnia użytkowa,
c) powierzchnia uszkodzeń,
d) powierzchnia wad.
20) Jako skóra poza gatunkowa
traktowana jest skóra wykazująca:
a) ponad 50 % wad powierzchni,
b) ponad 60 % wad powierzchni,
c) ponad 40 % wad powierzchni,
d) ponad 30 % wad powierzchni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Rozróżnianie,
charakteryzowanie
oraz
określanie
jakości
skór
wyprawionych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zad.
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozróżnianie,
charakteryzowanie oraz określanie jakości skór wyprawionych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1,2,3,4,5,7,8,9,15,16,17,18,19,20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 6,10,11,12.13,14, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 7 punktów
-
dostateczny – za uzyskanie co najmniej 10 punktów,
-
dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. d, 6. c, 7. a, 8. d, 9. b, 10. a, 11 c,
12. b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. d, 17. b, 18. c, 19. a, 20. d
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. określić sposoby podziału skór wyprawionych
B
P
c
2.
rozróżnić sposoby podziału skór
wyprawionych
B
P
b
3.
rozróżnić sposoby podziału skór
wyprawionych
B
P
d
4.
zastosować metodę nazewnictwa skór
wyprawionych
A
P
a
5.
powiązać nazwę skóry ze sposobem jej
wykańczania
B
P
d
6.
określić przeznaczenie półfabrykatu
skórzanego
C
PP
c
7
rozpoznać rodzaj skóry wyprawionej
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
8
rozpoznać sposób garbowania skóry
wyprawionej
B
P
d
9
określić metodę podziału wad
A
P
b
10 określić przyczyny powstawania wad
D
PP
a
11 określić przyczyny powstawania wad
D
PP
c
12 określić przyczyny powstawania wad
C
PP
b
13 określić przyczyny powstawania wad
D
PP
a
14 określić przyczyny powstawania wad
C
PP
d
15 zaklasyfikować wady skór wyprawionych
B
P
c
16 zaklasyfikować wady skór wyprawionych
B
P
d
17
określić, które grupy wad podlegają
klasyfikacji
B
P
b
18 określić gatunek na podstawie punktacji
B
P
c
19 określić sposób podziału wad
B
P
a
20 określić zasady klasyfikacji skór gotowych
B
P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań dotyczących cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór
wyprawionych.. Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 6,10,11,12,13,14 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1) Podziału skór wyprawionych nie dokonujemy ze względu na:
a) rodzaj surowca,
b) sposób garbowania,
c) powierzchnie skóry,
d) sposób wykończenia.
2) Podział na skóry: chromowe, roślinne, syntanowe, to podział ze względu na:
a) rodzaj surowca,
b) sposób garbowania,
c) przeznaczenie skóry wyprawionej,
d) sposób wykończenia.
3) Podział na skóry z licem naturalnym lub licem poprawionym to podział ze względu na:
a) rodzaj surowca,
b) sposób garbowania,
c) przeznaczenie skóry wyprawionej,
d) sposób wykończenia.
4) W przypadku, gdy chcemy jednoznacznie określić nazwę skóry należy podać:
a) klasy, grupy, rodzaje, odmiany, i nazwę potoczna,
b) klasy, grupy, rodzaje, odmiany,
c) klasy, grupy, rodzaje,
d) klasy, grupy.
5) Nubukami nazywamy skóry wykończone:
a) przez lakierowanie skóry od strony lica,
b) przez lakierowanie skóry od strony mizdry,
c) przez delikatne oszlifowanie mizdry,
d) przez delikatne oszlifowanie lica.
6) Na skóry semianilinowe przeznaczamy surowiec:
a) o bardzo znacznych uszkodzeniach lica,
b) bez wad i uszkodzeń,
c) o drobnych wadach i uszkodzeniach lica,
d) o ładnym rysunku lica.
7) Jaki skóry charakteryzują się głębokimi dużymi otworami po włosach?
a) świńskie,
b) końskie,
c) cielęce,
d) bydlęce.
8) Przekrój skóry garbowania glinowego wykazuje zabarwienie koloru:
a) zielonego,
b) niebieskiego,
c) brązowego,
d) białego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
9) Niektóre najważniejsze wady możemy podzielić na:
a) dwa podstawowe rodzaje,
b) trzy podstawowe rodzaje,
c) cztery podstawowe rodzaje,
d) pięć podstawowych rodzajów.
10) Plamy wapienne powstają w wyniku:
a) wymywania golizny zbyt twardą wodą,
b) wymywania golizny zbyt miękką wodą,
c) użyciem zbyt dużej ilości wapna w procesie wapnienia,
d) użyciem zbyt małej ilości wapna w procesie wapnienia.
11) Plamy gipsowe powstają w wyniku zanieczyszczenia soli konserwującej:
a) siarczanem glinu,
b) siarczanem magnezu,
c) siarczanem wapnia,
d) siarczanem amonowym.
12) Przyczyną powstawania wady zwanej „trepowaniem skóry” jest:
a) źle przeprowadzony proces wapnienia,
b) zły stan techniczny strugarki,
c) źle przeprowadzony proces odwapniania,
d) źle przeprowadzony proces garbowania.
13) Przyczyną powstawania wady zwanej „łuszczeniem się warstwy licowej” jest
a) niedostateczne zakonserwowanie solą skór surowych.
b) zbyt duża ilość wapna użytego w procesie wapnienia.
c) zbyt duża ilość chromu użytego w procesie garbowania.
d) zbyt duża ilość tłuszczu użytego w procesie natłuszczania.
14) Przyczyną powstawania wady zwanej „przepalaniem lica” jest
a) źle przeprowadzony proces odwapniania.
b) źle przeprowadzony proces wytrawiania.
c) struganie półfabrykatu strugarką w złym stanie technicznym.
d) struganie półfabrykatu niedostatecznie przebitego garbnikiem.
15) Do wad i uszkodzeń niedopuszczalnych zalicza się:
a) blizny, dziury, garby, znaki od wypalania.
b) miejscowy brak lica, naloty nieusuwalne, otarcia lica.
c) łamliwość, odstawanie lica, sparzenia ogólne, zgniecenia całkowite.
d) jarzmowatość, łamliwość, luźność, pękanie lica.
16) Do wad i uszkodzeń dopuszczalnych niepoliczalnych zalicza się:
a) blizny, dziury, garby, znaki od wypalania.
b) miejscowy brak lica, naloty nieusuwalne, otarcia lica.
c) łamliwość, odstawanie lica, sparzenia ogólne, zgniecenia całkowite.
d) jarzmowatość mała, naloty usuwalne, pękanie lica małe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
17) W procesie oceny skór nie punktujemy wad i uszkodzeń grup:
a) B, C,
b) A, B,
c) C, D,
d) D, E.
18) Aby zaklasyfikować skórę do III gatunku musi ona uzyskać:
a) do 7 punktów.
b) od 7 do 30 punktów.
c) od 30 do 60 punktów.
d) od 60 do 90 punktów.
19) Wszystkie wady skór według normy PN -72 P-22213 dzielimy na :
a) dwie kategorie,
b) trzy kategorie,
c) cztery kategorie,
d) pięć kategorii.
20) Aby skórę zaliczyć do I gatunku jej wielkość powierzchni użytkowej nie może być
mniejsza niż:
a) 50 % powierzchni całkowitej,
b) 60 % powierzchni całkowitej,
c) 70 % powierzchni całkowitej,
d) 80 % powierzchni całkowitej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Rozróżnianie,
charakteryzowanie
oraz
określanie
jakości
skór
wyprawionych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zad.
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
6. LITERATURA
1. Gajewski M., Pawłowa M., Majewska U., Bednarczyk H: Materiały obuwnicze ćwiczenia
laboratoryjne 1997
2. Iwanowski J., Tadeusz Persz T: Garbarstwo część I. WPLiS, Warszawa 1965
3. Lasek W., Persz T: Technologia wyprawy skór cz. 2 wykończanie. WSiP Warszawa 1985
4. Persz T: Materiałoznawstwo skórzane wydanie II – Wydawnictwo przemysłu lekkiego
i spożywczego Warszawa 1959
5. Persz T: Materiałoznawstwo Skórzane dla ZSZ. Państwowe Wydawnictwa Szkolnictwa
Zawodowego
6. Rodziewicz O., Śmiechowski K: Technologia garbarstwa dla projektantów obuwia
projektantów odzieży. Politechnika Radomska Radom 2001
7. Polska norma PN-72/P-22213 Skóry wyprawione. Wady i ogólne zasady podziału na
gatunki