KOnspekt 4 + załącznik

background image

Konspekt 4

Temat: Ćwiczenia prozodyczne

Cel:

Zachowanie rytmu w wypowiedziach, ćwiczenia w powtarzaniu rytmu i
rytmizowaniu wypowiedzi;

Doskonalenie w rozróżnianiu intonacji w zdaniu;

Umiejętność różnicowania tempa mówienia;

Umiejętność rozróżniania akcentowanych wyrazów w zdaniu;

Miejsce: sala szpitalna;

Środki dydaktyczne: długopis, kartki z rytmem, karta z wierszem, płyta z piosenkami
(wolna i szybka), kartoniki ze znakami interpunkcyjnymi, karty ze zdaniami;

Forma pracy: indywidualna;

Czas trwania zajęć: 60 min. dziennie (sesje po 15 minut);

Czas

trwania

Rodzaj ćwiczenia

Sposób realizacji

Uwagi

5 min

Rozmowa

Rozmowa swobodna na temat
samopoczucia oraz tego co wydarzyło się
w obecnym dniu.

15 min.

Ćwiczenia

w wystukiwaniu

rytmu

Terapeuta wystukuje długopisem
określoną sekwencje rytmową. Pacjent
stara się powtórzyć rytm w taki sam
sposób.
Kolejnym etapem jest wystukiwanie
rytmu ukazanego na kartoniku. Terapeuta
tłumaczy jak wykonać zadanie.

Załącznik 1

PRZERWA

7 min.

Ćwiczenia

w wystukiwaniu

rytmu w zdaniach.

Logopeda wypowiada głośno wiersz,
wystukując jednocześnie jego rytm.
Pacjent usiłuje wykonać to zadanie
wspólnie z logopedą, a następnie próbuje
zrobić to samodzielnie.

Załącznik 2

10 min Śpiewanie piosenki

Terapeuta śpiewa dwie piosenki znane
pacjentowi. Pacjent próbuje śpiewać
razem z terapeutą. Najpierw śpiewana
jest piosenka w skocznym szybkim
tempie. Potem piosenka o bardzo
wolnym tempie. Wspólnie z terapeutą

background image

ustalają tempo dwóch piosenek.

Załącznik 3

PRZERWA

10 min.

Rozpoznawanie

przebiegów

intonacyjnych w

zdaniach.

Logopeda prezentuje pacjentowi
kartoniki

ze

znakami

interpunkcyjnymi : . ! ?
Terapeuta czyta zdania z odpowiednia
intonacją w różnej kolejności, pacjent ma
za zadanie rozpoznać przebiegi
intonacyjne w zdaniach, wskazując na
odpowiedni kartonik

Załącznik 4

Przerwa

7 min

Rozpoznawanie

akcentowanych

słów w zdaniu

Logopeda czyta zdania odpowiednio
akcentując jeden z wyrazów. Pacjent
wypowiada ten wyraz.

Załącznik 5

Załącznik 1
(0 oznacza uderzenie długopisem o stół)

00 00

0 0 0 0

00 0 0 00

0 0 0 00

00 00 00 00

0 00 0 00

0 00 00 0

000 000

000 00 000

0 000 0 000

00 0 0

0 00 000

Załącznik 2

Julian Tuwim

Mróz

W ostry mróz chłopek wiózł
Z lasu chrust na wozie,
Skrzypi coś, oś nie oś,
Trzaska chrust na mrozie.

Tężał mróz, wicher rósł,
Pędząc jak w sto koni,
Trzeszczy wóz, trzeszczy mróz,
Chłop zębami dzwoni.

Szkapa: brr! chłop jej: prr! -
A podwozie zgrzyta,
Gwiżdże wiatr, śwista bat,

background image

Stukają kopyta.

Chrzęst i brzęk, zgrzyt i stek,
Hałas jak w fabryce!
Mniejszy mróz, lżejszy wóz
Przy takiej muzyce.

Załącznik 3
Piosenka – Marek Grechuta – Kraków
Skaldowie – Ktoś mnie pokochał

Załącznik 4

. ! ?

Chłopcy grają w piłkę.
Chłopcy grają w piłkę!
Chłopcy grają w piłkę?
Chłopcy grają w piłkę!
Chłopcy grają w piłkę.
Chłopcy grają w piłkę.
Chłopcy grają w piłkę?
Chłopcy grają w piłkę?
Chłopcy grają w piłkę!
Chłopcy grają w piłkę.

background image

Załacznik 5

Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.

