background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

    NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

 
 
 

Jolanta Górska 

 

 
 
 
 
 

Rozpoznawanie rodzajów skór surowych 
744[03].O2.01 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
dr inż. Tadeusz Sadowski 
dr inż. Jan Żarłok 

 
 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
inż. Jolanta Górska 

 
 
 

Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 

 
 
 

Korekta: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 

744[03].O2.01 „Rozpoznawanie rodzajów skór surowych”  zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu Garbarz skór 744[03].  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

3

2. Wymagania wstępne 

5

3. Cele kształcenia 

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5. Ćwiczenia  

11

5.1. Charakterystyka skór surowych wyprawianych bez włosa 

11

   5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Charakterystyka skór zwierząt domowych wyprawianych z włosem 

12

   5.2.1. Ćwiczenia 12
5.3. Charakterystyka skór pochodzących z łowiectwa i hodowli  zwierząt 

futerkowych 

15

   5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Wady i uszkodzenia skór surowych 

18

   5.4.1. Ćwiczenia 18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20

7. Literatura 

36

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy  Państwu Poradnik dla nauczyciela „Rozpoznawanie rodzajów skór 

surowych”,  który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie garbarz skór 744[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne, 
–  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

–  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
–  pokazu z objaśnieniem, 
–  tekstu przewodniego, 
–  metody projektów, 
–  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, 
zawierającym różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

–  plan testu w formie tabelarycznej, 
–  punktacje zadań, 
–  propozycje norm wymagań, 
–  instrukcję dla nauczyciela, 
–  instrukcję dla ucznia, 
–  kartę odpowiedzi, 
–  zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[03].O2.05 

Rozpoznawanie i dobieranie materiałów 

podstawowych i środków pomocniczych 

 

Moduł 744[03].O2 

Surowce podstawowe i materiały 

pomocnicze

  

744[03].O2.02 

Określanie warstwowej i topograficznej 

budowy tkanki skórnej i okrywy 

włosowej skór surowych  

744[03].O2.04 

Sortowanie skór surowych według 

przeznaczenia

  

 

744[03].O2.01 

Rozpoznawanie rodzajów skór surowych

 

 

744[03].O2.03 

Konserwacja i magazynowanie skór 

surowych

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Rozpoznawanie rodzajów 

skór surowych” uczeń powinien umieć: 
–  wykorzystywać podstawowe prawa chemii, fizyki i mechaniki w procesach wyprawy 

skór, 

–  posługiwać się dokumentacją technologiczną i techniczną  stosowaną w procesach 

garbarskich,  

–  stosować podstawowe badania organoleptyczne i oznaczenia laboratoryjne do 

określania jakości skór surowych, 

–  posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 
–  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

–  rozróżnić i scharakteryzować podstawowe rodzaje skór ze zwierząt domowych 

(krów, byków, koni, świń, cieląt, owiec, kóz), 

–  rozróżnić i scharakteryzować podstawowe rodzaje skór ze zwierząt hodowlanych 

(lisów szlachetnych, królików, nutrii, tchórzofretek, norek, jagniąt), 

–  rozróżnić i scharakteryzować podstawowe rodzaje skór ze zwierząt  łownych 

(dzików, zajęcy, kun, tchórzy, piżmaków, lisów rudych, saren, jeleni, borsuków, 
jenotów), 

–  scharakteryzować skóry ze zwierząt morskich, 
–  scharakteryzować skóry z gadów, ptaków i płazów, 
–  określić przeznaczenie różnych rodzajów skór surowych, 
–  rozpoznać wady i uszkodzenia skór surowych i półfabrykatów, 
–  rozpoznać i scharakteryzować półfabrykaty skórzane: golce piklowane, bestardy, 

wet-blue, wet-white, wet-brown, crust. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03] 
Moduł: Surowce podstawowe i materiały pomocnicze 744[03].O2. 
Jednostka modułowa: „Rozpoznawanie rodzajów skór surowych” 744[03].O2.01 

 

Temat: Charakterystyka skór lisów 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozróżniania różnych odmian skór lisów 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  scharakteryzować właściwości okrywy włosowej i tkanki skórnej skór lisów, 
–  rozróżnić okrywę włosową lisa pospolitego i polarnego,. 
–  rozróżnić odmiany barwne skór lisów pospolitych i polarnych. 

 

Metody nauczania:  
–  ćwiczenia praktyczne. 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  grupowa 

 

Czas: 180 min. 
Środki dydaktyczne: 
–  skóry lisów rudych, 
–  skóry lisów stepowych – korsaków, 
–  skóry lisów pospolitych hodowlanych: srebrzystego, platynowego, pastelowego, 

płomienistego, złocistego, białopyskiego w różnych typach barwnych, 

–  skóry lisa polarnego białego, cienistego i niebieskiego w różnych typach barwnych, 
–  plansze, zdjęcia przedstawiające odmiany skór lisów, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

–  podział uczniów na grupy ćwiczeniowe ( od 3 do 5 osób w grupie), 
–  pogadanka nauczyciela ilustrowana zdjęciami i planszami, 
–  rozdanie uczniom przygotowanych skór ( każda grupa musi otrzymać co najmniej 

po jednej skórze lisa rudego, stepowego, pospolitego hodowlanego i polarnego), 

–  uczniowie dokonują obserwacji zwracając uwagę na charakterystykę okrywy 

włosowej, 

–  ustalenie rodzajów włosów, ich gęstości i długości, 
–  określenie zabarwienia okrywy włosowej, 
–  porównanie obserwacji z opisami odmian lisów w literaturze, 
–  przyporządkowanie ocenianych skór do odpowiedniej odmiany, 

5.  Grupa przedstawia na forum klasy ocenę otrzymanych skór. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

6.  Klasa klasyfikuje skóry do odpowiednich odmian. 
7.  Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy  wykonali ja poprawnie. 
8.  Uczniowie zapisują w zeszytach swoje obserwacje. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych grup 

uczniów. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 

Odszukaj w literaturze (Internecie) informacje, jakie i ile skór lisów produkowanych 

jest 
w Polsce i na świecie.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03] 
Moduł: Surowce podstawowe i materiały pomocnicze 744[03].O2. 
Jednostka modułowa: „Rozpoznawanie rodzajów skór surowych” 744[03].O2.01 

 

Temat: Wady i uszkodzenia okrywy włosowej skór surowych futrzarskich 

 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania wad i uszkodzeń skór surowych 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  rozpoznać występujące w skórach surowych wady okrywy włosowej, 
–  określić przyczynę powodującą wadę. 

 

Metody nauczania:  
–  ćwiczenia praktyczne z instruktażem 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 

 

Środki dydaktyczne: 
–  skóry surowe różnych zwierząt, 
–  normy przedmiotowe, 
–  zdjęcia i rysunki różnych wad, 
–  stół sortowniczy, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  materiały do pisania i rysowania. 

 

Czas: 180 min. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest prawidłowe rozpoznanie wad okrywy włosowej 

występujących w danej skórze. 

 

FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji. 

 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jak dzielimy wady występujące w skórach surowych? 
2.  Jakie są przyczyny powstawania wad? 
3.  Jakie wady okrywy włosowej występują w skórach surowych? 

 

PLANOWANIE 
1.  Ustal jak dokonasz oględzin okrywy włosowej ocenianej skóry. 
2.  Ustal jak dokonasz rozpoznania i podziału wad występujących w okrywie włosowej 

skóry. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

WYKONANIE 
1.  Przyjrzyj się dokładnie badanej skórze od strony okrywy włosowej. 
2.  Rozpoznaj spostrzeżone wady i uszkodzenia. 
3.  Narysuj w zeszycie  rozpoznane wady i uszkodzenia. 
4.  Określ prawdopodobną przyczynę wady. 
5.  Przedstaw rozpoznane wady.  

 

SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie rozpoznano wszystkie wady i uszkodzenia? 
2.  Czy prawidłowo określono prawdopodobną przyczynę? 

 

ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im 

najwięcej trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe i 
ważne umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich 
unikać  
w przyszłości. 

 

FAZA KOŃCOWA 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa: 
Odszukaj w literaturze wiadomości o wadach tkanki skórnej skór surowych.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. Charakterystyka skór surowych wyprawianych bez włosa 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj rodzaj skóry surowej po kształcie i charakterze okrywy włosowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres  
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  dokonać szczegółowych oględzin przygotowanych skór surowych, 
5)  zapisać wyniki oględzin w zeszycie, 
6)  rozpoznać rodzaj skóry, 
7)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 
 

Środki dydaktyczne: 

–  skóra surowa bydlęca, 
–  skóra surowa cielęca, 
–  skóra surowa końska, 
–  skóra surowa świńska, 
–  skóra surowa kozia lub owcza, 
–  stół, 
–  przybory do pisania 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj rodzaje półfabrykatów skórzanych 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  dokonać szczegółowych oględzin przygotowanych półfabrykatów, 
5)  zapisać wyniki oględzin w zeszycie, 
6)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 
Środki dydaktyczne: 

–  skóra Wet-Blue, 
–  skóra Wet-White 
–  skóra Wet-Brown 
–  skóra Crust 
–  stół, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2. Charakterystyka skór zwierząt domowych wyprawianych 

z włosem

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj rodzaj skóry surowej futrzarskiej po charakterze okrywy włosowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres  
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  dokonać szczegółowych oględzin przygotowanych próbek skór futrzarskich 

zwracając szczególną uwagę na cechy okrywy włosowej, 

5)  zapisać wyniki oględzin w zeszycie, 
6)  rozpoznać rodzaj skóry, 
7)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,  

 
Środki dydaktyczne: 

–  skóra cielęca z włosem, 
–  skóra źrebięca z włosem, 
–  skóra owcza, 
–  skóra karakułowa, 
–  skóra kozia z włosem, 
–  skóra kota domowego 
–  stół, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie rodzajów loków skór karakułowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  dokonać szczegółowych oględzin przygotowanych próbek skór karakułowych, 
5)  zapisać wyniki oględzin w zeszycie, 
6)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,  

 
Środki dydaktyczne: 

–  skóry karakułowe o różnych rodzajach loków: rurki, fasolki, grzywki, pierścienie, 

groszki korkociągi oraz skóry z morą, 

–  stół, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3. Charakterystyka skór pochodzących z łowiectwa i hodowli 

zwierząt futerkowych

 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj rodzaj skóry surowej futrzarskiej po charakterze okrywy włosowej. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  dokonać szczegółowych oględzin przygotowanych próbek skór futrzarskich 

zwracając szczególną uwagę na cechy okrywy włosowej, 

5)  zapisać wyniki oględzin w zeszycie, 
6)  rozpoznać rodzaj skóry, 
7)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  skóry futerkowe według wyboru nauczyciela (po 5 próbek dla ucznia), 
–  stół, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj odmiany barwne skór lisów polarnych i pospolitych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  dokonać szczegółowych oględzin przygotowanych próbek skór lisów, 
5)  zapisać wyniki oględzin w zeszycie, 
6)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  skóry lisów pospolitych i polarnych różnych odmian, 
–  stół, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj i scharakteryzuj skóry zwierząt wodnolądowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  dokonać szczegółowych oględzin przygotowanych próbek skór zwierząt 

wodnolądowych, 

5)  zapisać wyniki oględzin w zeszycie, 
6)  podaj cechy charakterystyczne rozpoznanych skór, 
7)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

–  skóry: bobra, nutrii, piżmaka, wydry, 
–  stół, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj i scharakteryzuj skóry zwierząt szlachetnych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przedstawić plan działania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

4)  dokonać szczegółowych oględzin przygotowanych próbek skór zwierząt 

szlachetnych, 

5)  zapisać wyniki oględzin w zeszycie, 
6)  podaj cechy charakterystyczne rozpoznanych skór, 
7)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  skóry: norki, kuny, piżmaka, gronostaja, szynszyli 
–  stół, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.4. Wady i uszkodzenia skór surowych

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Organoleptyczne rozpoznaj wady i uszkodzenia okrywy włosowej skór futerkowych.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  rozłożyć przygotowaną przez nauczyciela skórę futerkową na stole, 
4)  dokładnie obejrzeć okrywę włosową badanej skóry, 
5)  ustalić występujące w okrywie włosowej wady i uszkodzenia, 
6)  zapisać obserwacje w zeszycie, 
7)  przedstawić wady zaobserwowane w skórze. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  surowe skóry futerkowe według wyboru nauczyciela (co najmniej 3 dla każdego 

ucznia), 

–  stół , 
–  normy przedmiotowe, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7, 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj wady tkanki skórnej w skórach bydlęcych i końskich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  rozłożyć przygotowaną przez nauczyciela skórę na stole, 
4)  dokładnie obejrzeć skórę od strony lica i mizdry, 
5)  ustalić występujące w skórze wady i uszkodzenia, 
6)  zapisać obserwacje w zeszycie, 
7)  przedstawić wady zaobserwowane w skórze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  surowa skóra bydlęca, 
–  surowa skóra końska, 
–  stół , 
–  normy przedmiotowe, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie rodzajów 
skór surowych” 

 

Test składa się z 20  zadań, z których: 

–  zadania 1,2,3,5,6,7,8,9,13,14,16,17,18,20, są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 4, 10,11,12,15,19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów  
–  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 
–  dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  celujący za uzyskanie 20 punktów. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
c, 2. a, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. a, 10. d, 11. b, 
12. 
a, 13. a, 14. c, 15. c, 16. d, 17. b, 18. b, 19. a, 20. d 
 
Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1. rozpoznać rodzaj skór bydlęcych B P 

2. rozróżnić właściwości skór końskich B 

3. 

rozróżnić właściwości skóry 
świńskiej 

B P 

4. analizować właściwości skóry owczej

PP 

5. rozpoznać półfabrykaty skór 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

6. 

rozpoznać rodzaje okrywy włosowej 
skór karakułowych 

B P 

7 rozpoznać rodzaje skór owczych 

8 charakteryzować skóry lisów rudych 

9 rozpoznać skórę nutrii 

10 analizować właściwości skór 

PP 

11 

rozróżniać właściwości okrywy 
włosowej skór kun 

C PP 

12 

porównać sposoby zdejmowania skór 
różnych zwierząt 

D PP 

13 charakteryzować skóry gronostaja 

14 charakteryzować skóry szynszyli 

15 charakteryzować skóry piżmaka C 

PP 

16 rozpoznawać skóry świstaków A 

17 określać właściwości skór fok 

18 określać właściwości skór ptaków 

19 analizować rodzaje skór surowych 

PP 

20 określać metody zdejmowania skór  

 

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami 

punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 pytań dotyczących rozpoznawania i charakteryzowania rodzajów 

skór surowych. Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  W pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję 

z wykonanego zadania i . 

8.  Trudności mogą przysporzyć Ci pytania: 4, 10, 11, 12, 15 i 19 gdyż  są one na 

poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego 

rozwiązanie  
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10. Na rozwiązanie 

testu 

masz 

60 

min. 

      

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

 
1.  Skóra bydlęca ze zwierzęcia karmionego wyłącznie mlekiem, odznaczająca się 

prawie równomierną grubością, z lekkim ścienieniem boków i lekkim zgrubieniem 
karku to skóra: 

a)  bukata, 
b)  byka, 
c)  cielęca, 
d)  jałówki. 

 
2.  Skóry końskie przeznaczone do wyprawy są najczęściej niskiej jakości. Przyczyną 

tego jest pozyskiwanie tych skór z: 

a)  koni starych lub padłych, 
b)  koni młodych karmionych mlekiem matki, 
c)  klaczy przed pierwszym źrebieniem, 
d)  koni kastrowanych tzw. wałachów. 

 
3.  Wytrzymałość na rozciąganie skóry świńskiej jest mniejsza niż skóry bydlęcej 

ponieważ skóra świńska: 

a)  jest mniejsza, 
b)  nie ma warstwy siatkowej, 
c)  jest większa, 
d)  nie ma warstwy termostatycznej. 

 
4.  Po wyprawie skóra owcze z reguły jest: 

a)  ścisła, o dużej wytrzymałości na rozciąganie, mało ciągliwa, 
b)  luźna, wytrzymała na rozdzieranie, ciągliwa, o małej porowatości, 
c)  bardzo zwarta, o duże wytrzymałości mechanicznej i termicznej, 
d)  nieścisła, mało wytrzymała na rozciąganie, ciągliwa, porowata i nasiąkliwa. 

 
5.  Skóry Wet- Blue są zagarbowane: 

a)  chromowo, 
b)  roślinnie, 
c)  aldehydowo, 
d)  żelazowo. 

 
6.  Najcenniejsze rodzaje loków na skórze karakułowej to: 

a)  grzywki i pierścienie, 
b)  fale i groszki, 
c)  rurki i fasolki, 
d)  korkociągi i mora. 

 
7.  Smuszki to skóry: 

a)  karakułów dorosłych, 
b)  krzyżówek karakułów, 
c)  owiec stepowych, 
d)  samców owiec karakułowych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

8.  Na zdjęciu przedstawiona jest skóra: 
 

 

 

a)  wilka, 
b)  lisa polarnego, 
c)  lisa rudego, 
d)  psa. 

 
9.  Skóra nutrii przedstawiona jest na rysunku: 
 

             1                                        2                                   3                              4 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 

 
10.  Najtrwalsze w użytkowaniu są skóry: 

a)  szynszyli, 
b)  królika, 
c)  piżmaka, 
d)  wydry. 

 
11.  Skóry kuny leśnej mają okrywę włosową o barwie włosa ościstego: 

a)  takiej samej jak barwa włosa puchowego, 
b)  ciemniejszej niż barwa włosa puchowego, 
c)  jaśniejszej niż barwa włosa kierunkowego, 
d)  ciemniejszej niż włosa kierunkowego. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

12.  Sposobem workowym zdejmuje się skóry: 

a)  sobola, kuny i norki, 
b)  owcy, królika i szynszyli, 
c)  lisa polarnego, wilka i .kota domowego, 
d)  karakuła golaka, cielęce i kozie. 

 
13.   Skóra gronostaja charakteryzuje się: 

a)  białą barwą okrywy włosowej z czarnym ogonem, 
b)  czarną barwą okrywy włosowej z białym ogonem, 
c)  białą barwą okrywy włosowej, 
d)  czarną barwą okrywy włosowej. 

 
14.   Cechą charakterystyczną okrywy włosowej szynszyli jest: 

a)  bardzo duża szorstkość, 
b)  duża liczba włosów ościstych, 
c)  bardzo duża miękkość, 
d)  długi włos ościsty. 

 
15.  Na zdjęciu przedstawiono skórę piżmaka. Cechą charakterystyczną tego rodzaju skór 

jest: 

 
 
 
 
 
 
 
 

a)  jednolita okrywa włosowa na całej powierzchni skóry, 
b)  duża różnica w okrywie włosowej na tułowiu oraz na głowie i łapach, 
c)  duża różnica w charakterze okrywy włosowej na grzbiecie i na brzuchu, 
d)  duża miękkość okrywy włosowej na grzbiecie. 

 
16.  Skóry świstaka mongolskiego noszą nazwę skór: 

a)  świstaków azjatyckich, 
b)  świstaków górskich, 
c)  tumaków, 
d)  tarbaganów. 

 
17.  Najlepsze skóry futrzarskie z fok pochodzą z: 

a)  ze zwierząt nienarodzonych, 
b)   ze zwierząt kilkudniowych, 
c)  ze zwierząt kilkumiesięcznych, 
d)  ze zwierząt kilkuletnich. 

 
18.  Wyprawie poddaje się skóry ptaków: 

a)  drapieżnych, 
b)  wodnych, 
c)  domowych, 
d)  leśnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

19.  Do wyprawy skór bez włosa i z włosem można użyć skóry: 

a)  owcze, 
b)  nutrii, 
c)  lisów, 
d)  krokodyli. 

 
20.  Workowo z zachowaniem łba, noska, uszu, łapek z pazurkami i ogonem zdejmuje się 

i wyprawia skóry  

a)  królików, 
b)  szynszyli, 
c)  nutrii, 
d)  norek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Rozpoznawanie rodzajów skór surowych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź Punktacja 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 

a b c d 

 

12 

a b c d 

 

13 

a b c d 

 

14 

a b c d 

 

15 

a b c d 

 

16 

a b c d 

 

17 

a b c d 

 

18 

a b c d 

 

19 

a b c d 

 

20 

a b c d 

 

Razem  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

TEST 2 

 
„Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie 
rodzajów skór surowych” 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 
–  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 117, 18, są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 10, 15, 16, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów  
–  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 12 punktów, 
–  dobry – za uzyskanie 16 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  celujący za uzyskanie 20 punktów. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. c, 6. a, 7. b, 8. a, 9. a, 10. d, 11. c, 
12. 
b, 13. d, 14. a, 15. b, 16. a, 17. c, 18. c, 19. d, 20. b 
 
Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1. określić właściwości skóry końskiej B  P 

2. rozróżnić skóry bydlęce A 

3. rozpoznać właściwości skór świńskich C 

4. rozpoznać półfabrykaty skórzane 

5. rozróżnić skóry Crust 

6. rozpoznać skóry brajtszwanców 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

7 rozpoznać skórę kozią C 

określić metodę zdejmowania skór 
karakułowych 

B P 

9 rozróżniać skóry królików 

10 rozróżnić skóry kotów domowych 

PP 

11 

rozpoznać typy loków występujących 
w skórach karakułowych. 

B P 

12 rozróżnić skóry lisa srebrzystego 

13 rozróżniać skóry lisów polarnych 

14 rozpoznać skóry jenota 

15 rozróżnić metody zdejmowania skóry 

PP 

16 

rozróżniać właściwości okrywy 
włosowej sobola 

D PP 

17 rozpoznać odmianę skór szynszyli 

18 rozpoznać skórę popielicy 

19 rozróżnić skóry susłów C 

PP 

20 

analizować okrywę włosową zwierząt 
morskich 

D PP 

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami 

punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas 

przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 pytań dotyczących rozpoznawania rodzajów skór surowych. 

Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  W pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową),. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania 

8.  Trudności mogą przysporzyć Ci pytania: 10, 15, 16, 19, 20 gdyż są one na poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego 

rozwiązanie  
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

10. Na rozwiązanie 

testu 

masz 

60 

min. 

      

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Skóra końska przed przerobem garbarskim jest zazwyczaj rozcinana na przody i zady 

końskie. Jest to spowodowane: 

a)  różnicą w grubości i zwartości tkanki skórnej, 
b)  dużą powierzchnią skóry, 
c)  innym układem włosów, 
d)  różnicą w szerokości skóry. 

 
2.  Skóry bydlęce przeznacza się przede wszystkim do wyprawy skór bez włosa. Jednak 

część z nich może być wyprawiana z włosem. Są to najczęściej skóry: 

a)  bukatów, 
b)  krów, 
c)  cielęce, 
d)  żarłoków. 

 
3.  Najłatwiejsze do przerobu garbarskiego są skóry świni rasy wielka biała ostroucha 

ponieważ charakteryzują się: 

a)  dużą powierzchnią, 
b)  najmniejszą zawartością tłuszczu, 
c)  białym kolorem, 
d)  Równomierną tkanką skórną. 

 

4.  Skóry owcze poddane strzyżeniu w miejscu pochodzenia i poddane piklowaniu 

noszą nazwę: 

a)  bastardów, 
b)  żarłoków, 
c)  smuszek, 
d)  golców. 

 
5.  Półfabrykaty skórne wygarbowane, natłuszczone i wysuszone noszą nazwę: 

a)  boksów chromowych, 
b)  Wet – Blue, 
c)  Crust, 
d)  Wet – Blue. 

 
6.  Skóry zdjęte z niedonoszonych jagniąt rasy karakuł zabitych na 10 – 15 dni przed 

terminem wykotu to: 

a)  brajtszwance, 
b)  golaki, 
c)  karakuł – karakulcza, 
d)  wyporki. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

7.  Skórę kozy przedstawiono na zdjęciu : 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

   1                                                            2 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

                                      3                                                              4 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 

 
8.  Skóry  karakułowe zdejmowane są: 

a)  płasko z rozcięciem brzusznym, 
b)  workowo od zadu, 
c)  workowo od głowy, 
d)  płasko z rozcięciem bocznym. 

 
9.  Ze względu na umaszczenie okrywy włosowej skóry królików dzieli się na: 

a)  białe i kolorowe, 
b)  gładkie i łaciate, 
c)  jednobarwne i kolorowe, 
d)  czarne i kolorowe. 

 
10.  Okrywa włosowa kotów domowych jest podobna do okrywy włosowej:: 

a)  nutrii, 
b)  tygrysa, 
c)  jagnięcych, 
d)  królików. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

11.  Rysunek przedstawia skórę karakułową o lokach w formie: 
 
 

a)   pierścieni, 
b)  grzywek, 
c)  fasolek, 
d)  rurek. 

 
 
 
 
12.  Skóra lisa srebrzystego przedstawiona jest na rysunku: 
 
 
 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                   1                          2                         3                       4    
13.  Odmianą lisa polarnego jest lis: 

a)  białopyski, 
b)  platynowy, 
c)  złocisty, 
d)  niebieski. 

 
14.  Zdjęcie przedstawia zwierzę dostarczające skór futerkowych pochodzących 

z łowiectwa i hodowli o długowłosej okrywie włosowej o dużej różnorodności 
umaszczenia uwarunkowanej zmiennością indywidualną . Jest to: 

 
 
 
 

a)  jenot, 
b)  wilk, 
c)  lis korsak, 
d)  kidus. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

15.  Sposobem płaskim zdejmuje się skóry: 

a)  sobola, kuny i norki, 
b)  karakuła golaka, cielęce i kozie, 
c)  królika, piżmaka i szynszyli, 
d)  lisa polarnego, wilka i .kota domowego. 

 
16.   Okrywa włosowa sobola jest: 

a)  bardzo gęsta, jedwabista, miękka, puszysta, o wysokim połysku, 
b)  rzadka, sztywna o dużej ilości włosów pokrywowych, 
c)  dość gęsta, krótka, płasko położona na skórze, 
d)  bardzo miękka, o dużej skłonności do spilśniania. 

 
17.   W naturze zabarwienie okrywy włosowej szynszyli jest zbliżone do barwy okrywy 

włosowej odmiany: 

a)  czarnej, 
b)  beżowej, 
c)  standard, 
d)  białej. 

 
18.  Popielica to odmiana: 

a)  szynszyli, 
b)  łasicy, 
c)  wiewiórki, 
d)  norki. 

 
19.  Najładniejszych skór dostarcza: 

a)  suseł amerykański, 
b)  suseł pospolity, 
c)  suseł piaskownik, 
d)  suseł perełkowy. 

 
20.  Skóry futerkowe młodych zwierząt morskich charakteryzują się: 

a)  cienką i luźną tkanką skórną, 
b)  miękką i puszystą okrywą włosową, 
c)  małą trwałością, 
d)  szorstką okrywą włosową. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Rozpoznawanie rodzajów skór surowych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź Punktacja 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 

a b c d 

 

12 

a b c d 

 

13 

a b c d 

 

14 

a b c d 

 

15 

a b c d 

 

16 

a b c d 

 

17 

a b c d 

 

18 

a b c d 

 

19 

a b c d 

 

20 

a b c d 

 

Razem  

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

7.  LITERATURA

 

 

1.  Duda I.: Skóry surowe futrzarskie. AE, Kraków 1992 
2.  Duda I.: Towaroznawstwo gotowych skór futrzarskich.  SWP, Łódź 1980 
3.  Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo. Część I. WPLiS, Warszawa 1965 
4.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 

1992 

5.  Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy. Wyd. II. WSiP, Warszawa 1989 
6.  Woźniakiewicz W.: Materiałoznawstwo futrzarskie. WPLiS, Warszawa 1965