background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Jan Skiba 
 
 
 
 

Konserwacja i magazynowanie skór surowych 

744[03].O2.03 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

Recenzenci: 
dr inż. Tadeusz Sadowski 
dr inż. Jan Żarłok 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Jan Skiba 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
Korekta: 

 
 

 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[03].O2.03 
„Konserwacja i magazynowanie skór surowych”  zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu garbarz skór 744[03]. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
1. Wprowadzenie 

3 

2. Wymagania wstępne 5 
3. Cele kształcenia 6 
4. Przykładowe scenariusze zajęć 

7 

5. Ćwiczenia 10 

5.1. Cel i zasady konserwacji skór surowych 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 10 

5.2. Konserwacja skór surowych przeznaczonych do wyprawy bez włosa 12 

5.2.1. Ćwiczenia 12 

5.3. Konserwacja skór surowych przeznaczonych do wyprawy  z włosem 17 

5.3.1. Ćwiczenia 17 

5.4. Magazynowanie skór surowych, sposoby przechowywania 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 20 

5.5. Wady i uszkodzenia powstające w czasie konserwacji  i magazynowania skór 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 21 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7. Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

1.

 

WPROWADZENIE 

Treści zawarte w tym poradniku są przeznaczone dla nauczyciela prowadzącego 

nauczanie zawodowe w systemie modułowym w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór 
744[03].O2.03. Jednostka modułowa zawiera: 
–  wymagania wstępne, 
–  szczegółowe cele kształcenia, 
–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

–  środki dydaktyczne, wskazania metodyczne do realizacji materiału nauczania, propozycje 

metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia, 

–  wykaz literatury z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.  

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
–  pokazu z objaśnieniem, 
–  tekstu przewodniego, 
–  ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej.  

Jednostka modułowa jest częścią modułu 744[03].O2 „Surowce podstawowe i materiały 

pomocnicze”. Jej realizację powinno poprzedzać zaliczenie jednostek modułowych O2.01 
„Rozpoznawanie rodzajów skór surowych” i O2.02. „Określanie warstwowej i topograficznej 
budowy tkanki skórnej i okrywy włosowej skór surowych”.  

Treści kształcenia jednostki modułowej zostały ujęte w tematach: 

1.  Cel i zasady konserwacji skór surowych. 
2.  Konserwacja skór surowych przeznaczonych do wyprawy bez włosa. 
3.  Konserwacja skór surowych przeznaczonych do wyprawy z włosem. 
4.  Magazynowanie skór surowych, sposoby przechowywania. 
5.  Wady i uszkodzenia powstające w czasie konserwacji i magazynowania skór surowych. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym 
różnego rodzaju zadania.  

W rozdziale tym podano również: 

–  plan testu w formie tabelarycznej, 
–  punktację zadań i uczenia się, 
–  propozycje norm wymagań, 
–  instrukcję dla nauczyciela, 
–  instrukcję dla ucznia, 
–  kartę odpowiedzi, 
–  zestaw zadań testowych.  
 

Bezpieczeństwo i higiena pracy 

W czasie realizacji programu uczeń musi przestrzegać regulaminów, przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcji przeciwpożarowych, wynikających z rodzaju 
wykonywanych prac. Z tymi przepisami należy zapoznać uczniów podczas trwania nauki. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

744[03].O2 

Surowce podstawowe i materiały 

pomocnicze 

744[03].O2.01 

Rozpoznawanie rodzajów skór 

surowych 

744[03].O2.02 

Określanie warstwowej i topograficznej 

budowy  tkanki skórnej i okrywy  

włosowej skór surowych

744[03].O2.04 

Sortowanie skór surowych według 

przeznaczenia 

744[03].O2.03 

Konserwacja i magazynowanie skór 

surowych 

744[03].O2.05 

Rozpoznawanie i dobieranie materiałów 

podstawowych i środków pomocniczych 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

2.

 

WYMAGANIA

 

WSTĘPNE 

Przystępując do realizacji programu tej jednostki modułowej uczeń  powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji zawodowych, 

 

rozpoznawać rodzaje skór surowych oraz sposoby ich pozyskiwania,  

 

rozpoznawać metody uboju zwierząt  i sposoby zdejmowania skór, 

 

scharakteryzować budowę histologiczną i chemiczną skóry surowej i włosa, 

 

rozpoznawać wady i uszkodzenia skór surowych, 

 

wykonywać czyszczenie i odmięśnianie skór, 

 

wykonywać wszystkie prace zgodnie z przepisami  bezpieczeństwa i higieny pracy,  

 

zastosować odzież  i środki ochrony osobistej, 

 

pracować w grupie i indywidualnie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

3.

 

CELE

 

KSZTAŁCENIA 

Po realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  określić cel konserwacji skór surowych, 

−  rozróżnić i scharakteryzować metody i sposoby konserwacji skór surowych, 

−  zastosować w procesie konserwacji środki chemiczne najmniej szkodliwe dla środowiska, 
−  dobrać metody, sposoby i czas konserwacji skór surowych w zależności od ich rodzaju  

i sposobu zdejmowania, 

−  zorganizować stanowisko pracy do konserwacji skór surowych, 

−  wykonać prace przy konserwacji skór surowych, 
−  scharakteryzować zasady magazynowania i przechowywania skór surowych oraz  

wyposażenie magazynu, 

−  dobrać sposoby i  warunki magazynowania skór surowych, 

−  rozpoznać wady i uszkodzenia powstałe w procesie konserwacji i magazynowania skór 

surowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

4.

 

PRZYKŁADOWE

 

SCENARIUSZE

 

ZAJĘĆ 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 

Modułowy program nauczania:     Garbarz skór 
Moduł:           Surowce podstawowe i materiały pomocnicze 744[03].O2 
Jednostka modułowa:    Konserwacja i magazynowanie skór surowych 744[03].O2.03 

Temat:     Konserwacja skór przez solankowanie z dodatkiem środka bakteriobójczego 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności konserwacji skór przez solankowanie 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zorganizować stanowisko do solankowania zgodnie z wymogami bhp, 

 

 rozsortować skóry ze względu na ich pochodzenie i rodzaj, 

 

przygotować skóry do konserwacji,

 

 

przygotować solankę,

 

 

dobrać rodzaj i ilość środka bakteriobójczego,

 

 

zakonserwować skóry przez solankowanie,

 

 

ułożyć skóry po konserwacji w stosy.

 

 

Metody nauczania: 

 

miniwykład, 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenia praktyczne.

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

 praca w grupach. 

Czas: konserwacja 180 minut 

          po konserwacji – 45 minut  

Środki dydaktyczne: 

 

wagi do ważenia skór i odczynników chemicznych 

 

skóry bydlęce, owcze, świńskie, cielęce, kozie i owcze, 

 

sól kuchenna, 

 

łopaty,  

 

nóż lub przyrząd do odmięśniania, 

 

odzież ochronna, 

 

przyrząd do badania stężenia solanki, 

 

bęben garbarski. 

Przebieg zajęć: 

Zadanie dla ucznia: 

Przedmiotem zadania jest zakonserwowanie skór przez solankowanie z dodatkiem środka 

bakteriobójczego.  
 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów  

z pracą metodą przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące dla ucznia: 

1.  W jakim celu przeprowadzamy konserwację skór surowych? 
2.  Jakie są metody konserwacji skór surowych? 
3.  Jak przygotowujemy skóry surowe do konserwacji? 
4.  Kiedy przeprowadzamy solankowanie? 
5.  Jak obliczamy stężenie i ilość solanki? 
6.  W jakim celu dodajemy środek bakteriobójczy? 
7.  Jak  przygotować stanowisko do przeprowadzenie konserwacji przez solankowanie? 

PLANOWANIE 
Polecenia prowadzące dla ucznia: 

1.  Zaplanuj kolejność czynności wykonania konserwacji przez solankowanie 

 

z dodatkiem środka bakteriobójczego.  

2.  Ustal jakie wykonasz czynności przygotowując skórę do konserwacji. 
3.  Określ ilość i stężenie solanki i środka bakteriobójczego. 

UZGODNIENIA 

1.  Omów z uczniem wszystkie punkty z fazy planowania. 
2.  Odnieś się do uwag i sugestii ucznia. 

WYKONANIE 

1.  Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe. 
2.  Rozdanie instrukcji do ćwiczeń.  
3.  Rozdanie próbek skór przeznaczonych do konserwacji. 
4.  Rozsortowanie otrzymanych próbek. 
5.  Przygotowanie skór do konserwacji. 
6.  Przygotowanie solanki i dobranie środka bakteriobójczego. 
7.  Umieszczenie skór w solance. 
8.  Wyjęcie skór po solankowaniu i rozwieszenie je na drążkach.  

SPRAWDZENIE 

1.  Czy prawidłowo posortowano skóry? 
2.  Czy prawidłowo przygotowano skóry do konserwacji? 
3.  Czy prawidłowo przygotowano solankę? 
4.  Czy odpowiednio dobrano ilość środka bakteriobójczego? 
5.  Czy skóry zostały prawidłowo zakonserwowane? 

ANALIZA 
 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć  
w przyszłości.  
FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 

Praca domowa 
 Poszukać w Internecie, wśród firm produkujących środki garbarskie, czy mają w swojej 
ofercie środki do konserwacji skór surowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
–  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 
Modułowy program nauczania:       Garbarz skór 
Moduł:           Surowce podstawowe i materiały pomocnicze 744[03].O2 
Jednostka modułowa:     Konserwacja i magazynowanie skór surowych 744[03].O1.03 

Temat:     Rozpoznawanie wad powstałych w czasie konserwacji i magazynowania skór 

surowych. 

 

Cel ogólny: nabycie umiejętności rozpoznawania wad skór powstałych w procesie 

konserwacji  i w trakcie magazynowania 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozpoznać wady skór powstałe w procesie konserwacji, 

 

rozpoznać wady skór powstałe w trakcie magazynowania, 

 

zdefiniować pojęcia: zrogowacenie, drągowina, ognicia, 

 

opisać uszkodzenia spowodowane przez mole i skórniki 

 

opisać plamy solne i plamy czerwone i przyczyny ich powstawania. 

Metody nauczania: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

Czas: 180 minut 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki skór z uszkodzeniami, 

 

lupy, 

 

rękawice robocze, okulary, 

 

rzutnik przeźroczy. 

Przebieg zajęć: 

1.  Powitanie uczniów. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

 

uczeń otrzymuje po 4 próbki skór u uszkodzeniami powstałymi w czasie konserwacji  
i magazynowania, 

 

uczeń określa uszkodzenia powstałe w procesie konserwacji i w trakcie 
magazynowania 

5.  Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń zapisuje swoje uwagi w dzienniczku. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel analizuje notatki ucznia i stwierdza czy prawidłowo rozpoznał uszkodzenia.  
8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje omówienia ćwiczenia. 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat uszkodzeń skór. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
–  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

5.

 

ĆWICZENIA 

5.1. Cel i zasady konserwacji skór surowych 

5.1.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Rozróżnianie i sortowanie skór. 

Masz do dyspozycji różne rodzaje skór surowych. Scharakteryzuj je i rozsortuj na:  

 

skóry do wyprawy z włosem, 

 

skóry do wyprawy bez włosa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie w formie zadania produkcyjnego powinno być realizowane w warsztatach 

szkolnych lub w zakładzie pracy. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 
i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z wiadomościami o rodzaju skór surowych, 
3)  rozróżnić i posortować otrzymane skóry, 
4)  wysortować skóry do wyprawy z włosem, 
5)  opisać wygląd i rodzaj skór futerkowych, 
6)  wysortować skóry do wyprawy bez włosa, 
7)  określić wady skór powstałe w czasie chowu zwierząt lub podczas ich zdejmowania, 
8)  określić powody powstania ognić skór.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna, 

 

różne rodzaje skór surowych zarówno do wyprawy z włosem jak i bez włosa: 
skóry w dobrej kondycji, 
skóry z wadami i uszkodzeniami. 

 

Ćwiczenie 2 

Zbadaj wpływ temperatury na proces magazynowania skór surowych. 

Masz do dyspozycji 4 próbki skór świeżych przeznaczonych do wyprawy. Dwie próbki skór 
przechowuj w temperaturze 5

o

C  i dwie w temperaturze 35

o

C. Wilgotność  

w obu przypadkach taka sama. Do skór nie dodajemy środków konserwujących.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej, 
2)  przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaprogramować w chłodziarce temperaturę 5 

o

C, 

4)  zaprogramować w cieplarce temperaturę 35 

o

C, 

5)  określić wilgotność w obu urządzeniach, 
6)  obserwować próbki skór przez kilka dni, 
7)  spostrzeżenia i wnioski zanotować w dzienniczku ćwiczeń.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

–  próbki skór surowych przeznaczonych do wyprawy bez włosa, 
–  chłodziarka, 
–  cieplarka, 
–  lupa lub mikroskop. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

5.2. Konserwacja skór surowych przeznaczonych do wyprawy bez 

włosa 

5.2.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Konserwacja skór przez solenie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie w formie zadania produkcyjnego powinno być realizowane w warsztatach 

szkolnych lub w zakładzie pracy. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z wiadomościami teoretycznymi z zakresu konserwacji przez solenie, 
3)  rozsortować otrzymane skóry  ze względu na ich rodzaj i przeznaczenie, 
4)  przygotować  skóry do konserwacji – schłodzenie w lodówce; odcięcie zbędnych części; 

usunięcie w miarę możliwości tkanki odmięsnej i tłuszczowej oraz zanieczyszczeń 

 

każda skóra, po zdjęciu z tuszy, powinna być poddana studzeniu przez oddzielne 
rozłożenie na kratownicy lub zawieszenie na drążku mizdrą na zewnątrz na około  
1 godzinę w przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze 5 – 20

o

C, 

 

resztki mięśni,  ścięgien i tłuszczu z mizdry należy usuwać maszynowo na 
odmięśniarkach lub używając ostrego noża, 

 

ognojenie i brud ze strony okrywy włosowej należy usuwać  używając tępego 
narzędzia, stosując w miarę potrzeby zwilżanie tej strony skóry 30% roztworem soli 
(m/m). Skóry zwilżone należy następnie poddać ocieknięciu przez około 1 godzinę 
w stosach układanych okrywą włosową do góry.  

Wyżej wymienione czynności powinny być wykonane w czasie do 4 godzin od 

momentu zdjęcia skóry z tuszy w okresie zimowym i jesiennym, albo do 2 godzin  
w okresie letnim i wiosennym. 

5)  ustalić masę skór surowych, 
6)  wskazać i omówić uszkodzenia skór surowych, np. mechaniczne, termiczne i biologiczne, 
7)  dobrać ilość soli potrzebną do zakonserwowania skór bydlęcych, końskich i świńskich, 

 

Tab. 1. Zalecane podstawowe środki chemiczne do różnych rodzajów skór  

 

Skład mieszanki konserwującej Rodzaj 

skór 

sól kamienna 

do wszystkich rodzajów skór, 

sól kamienna z 2% dodatkiem 
kwasu borowego i 1% naftalenu 

do skór cielęcych,   owczych i łbów bydlęcych 
oraz w porze letniej do wszystkich rodzajów skór, 

sól kamienna z 2% kwasu 
borowego 

do skór bydlęcych i końskich. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

8)  rozprostować dokładnie każdą skórę na podeście i dokładnie nanieść sól na całą jej 

powierzchnię od strony mizdry, 

9)  układać skóry jedna na druga posypując solą aż powstanie odpowiedniej wysokości stos, 
10)  określić czas potrzebny do zakonserwowania skór, 
11)  kontrolować wilgotność i temperaturę w stosie, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, obserwacja 
 

Środki dydaktyczne: 

 

wagi do ważenia skór i środków chemicznych, 

 

różne rodzaje skór: bydlęce, świńskie, cielęce, kozie, owcze, 

 

specjalne podesty do solenia, 

 

sól kuchenna, 

 

łopaty,  

 

chłodnia, 

 

nóż lub przyrząd do odmięśniania, 

 

kosz na odpadki, 

 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 2 

Konserwacja skór przez solankowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie powinno być realizowane w magazynie surowca warsztatów szkolnych lub 

w pracowni materiałoznawstwa. 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do konserwacji przez solankowanie, 
3)  przygotować skóry do konserwacji, odciąć zbędne części; usunąć w miarę możliwości 

tkankę odmięsną i tłuszczową oraz zanieczyszczenia, 

4)  ustalić masę skór surowych, 
5)  wskazać i omówić uszkodzenia skór surowych, np. mechaniczne, termiczne 

i biologiczne, 

6)  przygotować solankę potrzebną do zakonserwowania skór, 
7)  umieścić skóry w solance,  
8)  prowadzić proces solankowania przez 48 godzin, 
9)  wyjąć skóry i po obcieknięciu ułożyć w odpowiednie stosy, 
10)  kontrolować co kilka dni spostrzeżenia  i notować w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

Środki dydaktyczne: 

 

wagi do ważenia skór i środków chemicznych, 

 

skóry: bydlęce, świńskie, cielęce, kozie i owcze, 

 

specjalne podesty do solenia, 

 

sól kuchenna, 

 

łopaty, 

 

chłodnia, 

 

nóż lub  przyrząd do odmięśniania 

 

kosz na odpadki, 

 

odzież ochronna, 

 

przyrząd do badania stężenia solanki. 

 

Ćwiczenie 3 

Konserwacja przez suchosolenie i dodatek środka bakteriobójczego. 

 

Wskazówki do realizacji 

Ćwiczenie w formie zadania produkcyjnego powinno być realizowane w warsztatach 

szkolnych wyposażonych w maszyny do konserwacji skór  lub w zakładzie pracy. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  
i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do konserwacji przez suchosolenie z dodatkiem środka 

bakteriobójczego, 

3)  podzielić otrzymane skóry ze względu na rodzaj i przeznaczenie, 
4)  przygotować skóry do konserwacji poprzez schłodzenie w lodówce; odcięcie zbędnych 

części; usunięcie, w miarę możliwości, tkanki odmięsnej i tłuszczową oraz 
zanieczyszczeń, 

5)  ustalić masę skór surowych, 
6)  wskazać i omówić uszkodzenia skór surowych, np. mechaniczne, termiczne oraz 

spowodowane na skutek rozpoczętego procesu gnilnego, 

7)  przygotować solankę potrzebną do konserwacji, 
8)  wybrać odpowiedni środek bakteriobójczy, 
9)  umieścić skóry np. w bębnie garbarskim, dodać  solankę i środek wspomagający, 
10)  prowadzić proces solankowania przez 48 godzin, 
11)  rozwiesić skóry na drążkach i przeprowadzić suszenie, 
12)  wszystkie swoje propozycje konsultować z nauczycielem. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wagi do ważenia skór i środków chemicznych, 

 

skóry bydlęce, świńskie, cielęce, kozie i owcze, 

 

specjalne podesty do solenia, 

 

sól kuchenna, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

 

środek bakteriobójczy, 

 

łopaty, 

 

chłodnia, 

 

nóż, przyrząd do odmięśniania, 

 

kosz na odpadki, 

 

odzież ochronna, 

 

bęben garbarski, 

 

suszarka. 

 

Ćwiczenie 4 

Konserwacja przez zamrożenie. 

 

Wskazówki do realizacji 

Ćwiczenie w formie zadania produkcyjnego powinno być realizowane w warsztatach 

szkolnych wyposażonych w maszyny do konserwacji skór  lub w zakładzie pracy. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 
i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania z zakresu konserwacji przez zamrażanie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  rozsortować otrzymane skóry ze względu na  rodzaj i przeznaczenie asortymentowe, 
4)  przygotować skóry do konserwacji –  schłodzić w lodówce; odciąć zbędne części; 

usunąć, w miarę możliwości, tkankę odmięsną i tłuszczową oraz zanieczyszczenia, 

5)  ustalić masę skór surowych, 
6)  wskazać i omówić uszkodzenia skór surowych, np. mechaniczne, termiczne oraz 

spowodowane na skutek rozpoczętego procesu gnilnego, 

7)  pozostawić skóry do obcieknięcia, 
8)  złożyć w kostki i zamrozić, 
9)  omówić wyniki i zapisać wnioski w dzienniczku ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

–  skóry bydlęce, świńskie, cielęce, kozie i owcze, 
–  chłodnia, 
–  zamrażarka, 
–  nóż, 
–  kosz na odpadki, 
–  przyrząd do odmięśniania, 
–  odzież ochronna. 
 
Ćwiczenie 5 

Przygotowanie do przerobu skór surowych ze świeżego uboju zwierząt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie w formie zadania produkcyjnego powinno być realizowane w warsztatach 

szkolnych lub w zakładzie pracy. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  
i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem teoretycznym dotyczącym przerobu skór świeżych, 
2)  przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  rozsortować otrzymane skóry ze względu na rodzaj i przeznaczenie, 
4)  przygotować skóry do przerobu – schłodzić; odciąć części zbędne; usunąć  tkankę 

odmięsną i tłuszczową oraz zanieczyszczenia; 

 

resztki mięśni,  ścięgien i tłuszczu z mizdry należy usuwać maszynowo na 
odmięśniarkach lub używając ostrego noża, 

 

ognojenie i brud ze strony okrywy włosowej należy usuwać  używając tępego 
narzędzia, w miarę możliwości wskazane jest wypłukanie w bębnie skór już na 
terenie rzeźni.  

Wyżej wymienione czynności powinny być wykonane w czasie do 4 godzin od 

momentu zdjęcia skóry z tuszy w okresie zimowym i jesiennym, albo do 2 godzin  
w okresie letnim i wiosennym. 

5)  ustalić z zakładami garbarskimi ilość skór do bezpośredniego przerobu, 
6)  zorganizować szybki transport w chłodniach, 
7)  zaproponować odpowiedni rodzaj konserwacji dla pozostałych skór surowych, 
8)  swoje poczynania koniecznie konsultować z prowadzącym nauczycielem. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, obserwacje. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  skóry bydlęce, świńskie, cielęce, kozie i owcze, 
–  nóż lub przyrząd do odmięśniania, 
–  kosz na odpadki, 
–  odzież ochronna, 
–  kratownice lub drążki do rozwieszania skór w celu ich wystudzenia, 
–  odmięśniarki. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

5.3. Konserwacja skór surowych przeznaczonych do wyprawy  

z włosem 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Konserwacja skór futerkowych metodą suszenia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie w formie zadania produkcyjnego powinno być realizowane w warsztatach 

szkolnych lub w zakładzie pracy. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  
i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania z zakresu konserwacji skór futerkowych przez 

suszenie, 

2)  zorganizować stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia,  
3)  określić sposób zdejmowania skóry z tuszy zwierzęcia, 
4)  sprawdzić osadzenie włosa, 
5)  dobrać odpowiednie prawidło, 
6)  przygotować skóry surowe futerkowe do konserwacji: 

 

schłodzić je, 

 

odmięśnić, 

 

wyczyścić okrywę włosową np. przez trocinowanie. 

7)  naciągnąć skóry dokładnie na prawidło, 
8)  nastawić odpowiednie parametry suszenia, 
9)  obserwować skóry podczas suszenia w suszarce, 
10)  wszystkie czynności i parametry zanotować w dzienniczku, 
11)  omówić wykonanie ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, obserwacje 
 

Środki dydaktyczne: 

–  lodówka, 
–  przyrząd do odmięśniania, 
–  nóż, wałki do odmięśniania, 
–  różne rodzaje prawideł, 
–  regulowana rama do suszenia, 
–  suszarka, 
–  skóry nutrii, lisów –  zdjęte workowo, 
–  skóry owiec, saren – zdjęte płasko, 
–  trociny, 
–  czterochloroetylen (tetrachloroeten), 
–  odzież ochronna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

Ćwiczenie 2 

Konserwacja suchosolona. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem teoretycznym dotyczącym konserwacji przez suchosolenie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do przeprowadzenia ćwiczenia,  
3)  podzielić otrzymane skóry ze względu na  rodzaj i przeznaczenie asortymentowe, 
4)  przygotować skóry do konserwacji – schłodzenie w lodówce; odcięcie zbędnych części; 

usunięcie tkanki odmięsnej i tłuszczowej oraz zanieczyszczeń; 

 

każda skóra, po zdjęciu z tuszy, powinna być poddana studzeniu przez oddzielne 
rozłożenie na kratownicy lub zawieszenie na drążku mizdrą na zewnątrz na około  
1 godzinę w przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze 5 – 20

o

C, 

 

resztki mięśni,  ścięgien i tłuszczu z mizdry należy usuwać maszynowo na 
odmięśniarkach lub używając ostrego noża, 

 

ognojenie i brud ze strony okrywy włosowej należy usuwać  używając tępego 
narzędzia, stosując w miarę potrzeby zwilżanie tej strony skóry 30% roztworem soli 
(m/m). Skóry zwilżone należy następnie poddać ocieknięciu przez około 1 godzinę 
w stosach układanych okrywą włosową do góry. 

Wyżej wymienione czynności powinny być wykonane w czasie do 4 godzin od 

momentu zdjęcia skóry z tuszy w okresie zimowym i jesiennym, albo do 2 godzin 
w okresie letnim i wiosennym. 

5)  ustalić masę skór surowych, 
6)  wskazać i omówić uszkodzenia skór surowych, np. mechaniczne, termiczne oraz 

spowodowane na skutek rozpoczętego procesu gnilnego, 

7)  dobrać ilość soli potrzebną do zakonserwowania skór kozich i owczych, 
8)  rozprostować dokładnie każdą skórę na podeście i dokładnie posypać solą, 
9)  układać zasolone skóry w odpowiedniej wysokości stosy, 
10)  określić czas potrzebny do zakonserwowania skór, 
11)  kontrolować wilgotność i temperaturę w stosie, 
12)  po określonym czasie sprawdzić wysolenie skór, 
13)  rozciągnąć skóry na ramach regulowanych, 
14)  podsuszyć je do wymaganej wilgotności, 
15)  zapisać obserwacje i wnioski w dzienniczku ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, obserwacje 

 
Środki dydaktyczne: 

–  wagi do ważenia skór i środków chemicznych, 
–  skóry z kóz i owiec, 
–  specjalne podesty do solenia, 
–  sól kuchenna, 
–  łopaty, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

–  chłodnia, 
–  nóż lub przyrząd do odmięśniania, 
–  kosz na odpadki, 
–  odzież ochronna. 

 

Ćwiczenie 3 

Konserwacja przez suszenie i zastosowanie środków bakteriostatycznych 

 

i bakteriobójczych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie w formie zadania produkcyjnego powinno być realizowane w warsztatach 

szkolnych lub w zakładzie pracy. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  
i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym konserwacji przez suszenie 

 

z zastosowaniem środków bakteriobójczych i bakteriostatycznych, 

2)  zorganizować stanowisko pracy potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić sposób zdejmowania skóry z tuszy zwierzęcia, 
4)  sprawdzić osadzenie włosa, 
5)  dobrać odpowiednie prawidło, 
6)  przygotować skóry do konserwacji: 

 

schłodzić, 

 

odmięśnić, 

 

oczyścić okrywę włosową, 

7)  naciągnąć skóry dokładnie na prawidło, 
8)  nastawić odpowiednie parametry suszenia, 
9)  obserwować skóry podczas suszenia w suszarce, 
10)  wszystkie czynności i parametry zanotować w dzienniczku, 
11)  omówić wykonanie ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne, obserwacje 

 

 

Środki dydaktyczne: 

  lodówka, 
  przyrząd do odmięśniania, wałki do odmięśniania, 

  nóż, 

  różne rodzaje prawideł, 
  regulowana rama do suszenia, 

  suszarka, 

  trociny, 
  czterochloroetylen (tetrachloroeten), 

  skóry z nutrii, lisów  zdjęte workowo, 

  skóry z owiec, saren zdjęte płasko, 
  odzież ochronna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

5.4. Magazynowanie skór surowych, sposoby przechowywania 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Magazynowanie skór surowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować skóry do magazynowania, 
4)  wybrać odpowiednie podesty, 
5)  dobrać odpowiednie parametry magazynowania, 
6)  sprawdzić: 

 

wilgotność oraz temperaturę w magazynie skór surowych, 

 

czy magazyn posiada urządzenia do cyrkulacji powietrza, klimatyzacji, pozwalające 
regulować parametry magazynowania, 

7)  rozsortować skóry do magazynowania: 

 

z przeznaczeniem do magazynowania krótkoterminowego 

 

z przeznaczeniem do magazynowania długoterminowego 

8)  ułożyć skóry  surowe w stos warstwowy, 
9)  ułożyć skóry surowe w stos fartuchowy, 
10)  ułożyć skóry suszone w prawidłowy sposób, 
11)  co kilka godzin sprawdzać parametry magazynowania, 
12)  co kilka dni sprawdzać czy w stosach i wiązkach nie następują procesy gnilne, 
13)  obserwacje zapisywać w dzienniczku ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne, obserwacje. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

  podesty do składowania skór.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

5.5. Wady i uszkodzenia powstające w czasie konserwacji 

 

i magazynowania skór 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie wad powstałych w czasie konserwacji i magazynowania skór. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem teoretycznym dotyczącym powstawania wad i uszkodzeń  

w czasie konserwacji i magazynowania, 

2)  na podstawie oceny organoleptycznej – dotyku, wzroku, węchu, określić poszczególne 

wady skór surowych, 

3)  opisać stwierdzone wady w sprawozdaniu, 
4)  narysować skórnika i jego larwę, 
5)  narysować mola i jego larwę, 
6)  podać sposoby przeciwdziałania tym wadom, 
7)  pamiętać  o bezpieczeństwie i higienie pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne, obserwacje. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

  różne rodzaje skór z uszkodzeniami, 
  rękawice robocze, 

  okulary ochronne, 

  lupa. 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

6.

 

EWALUACJA

 

OSIĄGNIĘĆ

 

UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej 744[03].O2.03 „Konserwacja 
i magazynowanie skór surowych” 

 

Test 1 

Test składa się z 21 zadań, z których: 

  zadania 1–12 wymagają wyboru spośród czterech odpowiedzi jednej prawidłowej, 
  zadania 13–21 wymagają wstawienia w miejsce kropek poprawnych słów. 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 13, 14, 16, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 7, 8, 12, 15, 17, 19, 21 są z poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą    prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 5 zadań z poziomu podstawowego, 
  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

  bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

Poprawna odpowiedź 

1. Określić cel konserwacji 

2. Podać rodzaje konserwacji skór 

3. Podać nowoczesne metody 

konserwacji skór 

A P 

4.  

Wyjaśnić metodę konserwacji przez 
solankowanie 

A P 

5.  

Określić znaczenie przerobu skór 
surowych 

A P 

6.  

Określić sposoby transportu skór 
świeżych 

B P 

7.  

Określić najlepsze sposoby 
mizdrowania skór 

C PP 

8.  

Poznać rodzaje prawideł do 
suszenia 

B PP 

9.  

Określić sposoby konserwacji skór 
futerkowych 

B P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

10. Określić sposoby składowania skór 

w stosach podczas magazynowania 

C P 

11. Określić warunki magazynowania 

skór z różnych sposobów 
konserwacji  

C P 

12 Określić wady powstałe w czasie 

konserwacji. 

A PP 

13. Określić czas i warunki 

magazynowania krótko- i 
długoterminowego 

C P 

do 1 miesiąca; 
długoterminowym; 
suchej;  25

o

14. Określić warunki pakowania skór 

do transportu 

C P 

worki jutowe lub 
papierowe; 
formować w bele; 
układać wzdłuż linii 
grzbietu jedna na drugiej

15.   Określić najlepsze warunki rozwoju 

bakterii gnilnych 

A PP 

20-40 

o

C; około 70%; 

pH >3 

16. Podać warunki potrzebne do 

przeprowadzenia konserwacji skór 
surowych 

A P 

usunięciu nadmiaru 
wody; obniżeniu; 
bakteriobójczych; pH < 3 

17. Określić jaką metodą jest 

bezpośredni przerób skór świeżych 

A PP 

najlepsza, ekonomiczna, 
proekologiczna 

18.   Podać najczęściej stosowane 

metody konserwacji skór surowych 

B P 

solenie; 

suszenie 

19.   Podać sposoby pozyskiwania skór 

surowych przeznaczonych do 
wyprawy z włosem 

B PP 

na 

płasko; workowo 

20. Określić wady powstałe w czasie 

konserwacji skór surowych 

krystalizacji soli; 
miejscach zetknięcia 
skóry z drążkami 

21.   Określić przyczyny uszkodzeń skór 

futerkowych. 

PP 

mole i skórniki 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
6.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.  
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz i sprawdź testy a wyniki  wpisz do arkusza zbiorczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

11.  Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcie niepowodzeń  

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 21 pytań dotyczących konserwacji i magazynowania skór surowych. Pytania 

1–12 to pytania wymagają wyboru spośród czterech odpowiedzi jednej prawidłowej; 
pytania 13–21 wymagają wstawienia w miejsce kropek poprawnych słów. 

5.  Udziel odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy  będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego 

rozwiązanie   na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut.  
 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 
  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi.  
 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Celem konserwacji jest 

a)  zabezpieczenie skór przed kradzieżą. 
b)  otrzymanie skór gotowych obuwiowych. 
c)  tworzenie skórom optymalnych warunków dla rozwoju bakterii. 
d)  zabezpieczeni skór surowych przed gniciem. 

2.  Sposoby konserwacji skór przeznaczonych do wyprawy bez włosa to 

a)  suszenie, solenie, solankowanie, mrożenie, piklowanie. 
b)  solenie, moczenie, mrożenie, piklowanie, solankowanie. 
c)  pranie, solenie, mrożenie, piklowanie, suszenie. 
d)  solenie, suszenie, trzepanie, radiacja, mrożenie. 

3.  Nowoczesne metody konserwacji skór to 

a)  garbowanie, trocinowanie, suszenie, zabarwienie. 
b)  dwojenie, piklowanie, solenie, odtłuszczanie. 
c)  przerób skór świeżych, mrożenie, konserwacja dynamiczna, stosowanie środków 

ekologicznych. 

d)  radiacja, suchosolenie, piklowanie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

4.  Konserwacja przez solankowanie to 

a)  posypanie skór surowych solą. 
b)  moczenie skór w kąpieli z soli i kwasu. 
c)  zasolenie i podsuszenie. 
d)  trzymanie skór w roztworze soli o odpowiednim stężeniu i ułożenie w stosy. 

5.  Przerób skór świeżych to 

a)  metoda uciążliwa dla środowiska. 
b)  marnotrawienie surowca skórzanego. 
c)  jedno z najlepszych rozwiązań przerobu skór. 
d)  metoda proekologiczna. 

6.  Transport skór najlepiej przeprowadzać w 

a)  samochodach chłodniach. 
b)  przyczepach otwartych. 
c)  tirach. 
d)  ciągnikach z dwoma przyczepami. 

7.  Jak najlepiej wykonać odmięśnianie skór futerkowych przed konserwacją 

a)  dwojarką. 
b)  wyżymarką i wygładzarką. 
c)  ręcznie tępym nożem na specjalnych wałkach lub maszynowo (ścieniarka talerzowa, 

odmięśniarka). 

d)  nowoczesną metodą w bębnach garbarskich ze specjalnymi nożami. 

8.  Poniższy rysunek przedstawia prawidła do suszenia skór 

 

a)  lisa i norki samicy i samca. 
b)  owiec i kóz. 
c)  cielaków. 
d)  nutrii i kałanka. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

9.  Skóry futerkowe konserwujemy najczęściej przez 

a)  suszenie i suchosolenie. 
b)  przerabiamy skóry świeże. 
c)  radiacje. 
d)  stosując podczerwień. 

10.  Rodzaje stosów, które stosujemy w magazynowaniu skór surowych to 

a)  warstwowy, fartuchowy, ławowy. 
b)  fartuchowy, wysoki, solankowy. 
c)  podłużny, ławowy, wiązkowy. 
d)  kostkowy, suchosolony, fartuchowy. 

11.  Skóry surowe konserwacji suchej możemy przechowywać z mokrosolonymi 

a)  tak ale po wcześniejszym schłodzeniu. 
b)  nie. 
c)  tak. 
d)  tak, ale tylko w stosach fartuchowych. 

12.  Wady powstałe w czasie konserwacji to m.in. 

a)  zrogowacenie, szkodniki, drągowina, plamy solne i czerwone, gnicie. 
b)  plamy sodowe, plamy solne i czerwone, drągowina, zrogowacenie. 
c)  szkodniki, gnicie, przecięcia nożami, drągowina. 
d)  uszkodzenia przez kleszcze, uszkodzenia przez gzy, zrogowacenie, plamy solne  

i czerwone. 

13.  W magazynowaniu krótkoterminowym skóry powinny być przechowywane przez okres 

.............., natomiast w magazynowaniu .................... skóry mogą być przechowywane 
powyżej 6 miesięcy. Wilgotność względna dla skór konserwacji .................. powinna 
wynosić 50-60% a temperatura nie powinna przekraczać ......................... 

14.  Skóry futerkowe przygotowując do transportu pakujemy ....................., skóry królicze 

możemy ........................., a skóry z owiec i kóz ....................... 

15.  Bakterie najlepiej rozwijają się w temperaturze .................... ,  przy wilgotności  skóry   

.................., przy pH .................. . 

16.  Konserwacja skór surowych polega na ................................ , ........................... 

temperatury, wprowadzeniu substancji ............................., zmianie kwasowości skóry  
.......................... . 

17.  Przerób skór surowych bezpośrednio po zdjęciu z tuszy to metoda postępowania 

................................,. 

18.  Najczęściej stosowaną metodą konserwacji skór surowych przeznaczonych do wyprawy 

bez włosa jest ...................... a dla skór przeznaczonych do wyprawy z włosem 
....................... 

19.  Skóry surowe owcze pozyskuje  się metodą ............................ a skóry z lisa ................ . 
20.  Wykwity solne powstają w wyniku .................................. w czasie suszenia a drągowina 

w ....................................... na których jest suszona. 

21.  Skóry surowe przeznaczone do wyprawy z włosem najczęściej atakowane są przez 

..................... .  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................... 
 

„Konserwacja i magazynowanie skór surowych” 744[03].O2.03 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania. 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź Punktacja 

1.  a b c d 

 

2.  a b c d 

 

3.  a b c d 

 

4.  a b c d 

 

5.  a b c d 

 

6.  a b c d 

 

7.  a b c d 

 

8.  a b c d 

 

9.  a b c d 

 

10.  a b c d 

 

11.  a b c d 

 

12.  a b c d 

 

13. 

...........;      ................;        .................;          ..........................; 

 

14. 

...................;       ...........................;        .......................; 

 

15. 

.........................; ..............................; ........................; 

 

16. 

...................................; ..........................; .......................; ..............;   

17. ............................................; 

 

18. 

...................................;  ................................; 

 

19. .................................; 

....................................; 

 

20. ...................................; 

..................................; 

 

21. ..................................................; 

 

  

Razem 

   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

Test 2 

Do jednostki modułowej 744[03].O2.03 „Konserwacja i magazynowanie 
skór surowych” 

 

Test składa się z dwóch części: 

Część I – zawiera pytania otwarte wymagające od ucznia udzielenia odpowiedzi, 
Część II – zadania – łączące część teoretyczną - działania matematyczne, opisy zdarzeń,  

z praktyczną - elementy pracy na stanowisku, wykonanie zadań technologicznych, 
-  zadania 1, 3, 5, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego 
-  zadania 2, 4, 6, 7, 9, 12, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

                                                                                               
Część I – za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą lub brak odpowiedzi 

0 punktów. W pytaniach, które wymagają podania kilku czynników, za każdą 
poprawną odpowiedź 1 punkt. 

Część II – ocenie podlega poprawność wykonania zadań. Oceny dokonuje nauczyciel poprzez 

obserwację.  

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 3 zadań z części I i 2 zadań z części II  

z poziomu podstawowego 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z części I i 3 zadań z części II  

z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z części I i 5 zadań z części II, w tym co 

najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego 

  bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z części I i 6 zadań z części II, w 

tym co najmniej 6 zadań z poziomu ponadpodstawowego 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

Część I 

1. Podać warunki rozwoju 

bakterii  

A P 

 wysoka zawartość wody, 

 temperatura 20-40

o

C, 

 brak tlenu, 

 duża ilość białka, 

 pH 4-8, 
 dostateczna ilość różnych 

zanieczyszczeń 

2. Określić sposób 

przeciwdziałania rozwojowi 
bakterii 

B PP 

konserwacja 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

3. Podać opis procesu 

konserwacji skór surowych 

A P 

 usunięcie ze skóry 

nadmiaru wody, 

 obniżenie temperatury 

skóry, 

 zmiana ciał białkowych 

wskutek działania 
czynników chemicznych, 

 zakwaszenie do pH 

poniżej 3 –  piklowanie, 

 dodanie węglanu 

sodowego, 

 dodatek substancji 

bakteriostatycznych 

4.   Podać warunki uzyskania 

dobrej jakości skór na etapie 
chowu zwierząt 

A PP 

 skóry bez ognojeń i blizn 

5.   Podać najczęściej stosowane 

metody konserwacji skór 
surowych 

C P 

 solenie - mokre, suche, 

metody dynamiczne, 

 solankowanie, 
 piklowanie, 

 mrożenie, 

 radiacja 

6.   Opisać budowę podestów do 

konserwowania skór przez 
solenie i solankowanie 

PP 

wykonane z drewna, 
skonstruowane w ten 
sposób, aby miały spadki 
ułatwiające odpływ solanki 
ze stosu 

7.   Określić warunki konieczne 

i przeciwwskazania 
obowiązujące przy 
konserwowaniu skór przez 
solenie 

B PP 

 nie wolno używać soli, 

która była już używana, 

 skóry ognojone, nadgnite 

muszą być solone 
bezwarunkowo w 
osobnych stosach, 

 solenie uważa się za 

zakończone po 14 dniach,

 ewentualne ponowne 

przesolenie, po 
zaobserwowaniu 
mokrych miejsc po 
pierwszym soleniu, 

 można stosować środki 

bakteriobójcze 
i bakteriostatyczne, 

 powinniśmy stosować 

środki przyjazne 
środowisku, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

8.   Podać środki stosowane 

w konserwacji skór przez 
piklowanie 

roztwór 10% soli 
kuchennej z dodatkiem 1% 
mocnego kwasu np. H

2

SO

4

o pH około 3 

9.   Podać środki do konserwacji 

zalecane przez IUE Comission 

A PP 

 2-tiocyjanometylotio-

benzotiazol (TCMTB), 

 preparaty izotiazolowe, 
 chloryn sodowy, 

 chlorek benzalkoniowy, 

 fluorek sodowy, 
 kwas borowy. 

10. Określić najczęściej stosowaną 

metodę konserwacji skór 
wyprawianych z włosem – 
krótki opis 

A P 

suszenie 

11. Opisać wyposażenie 

magazynu skór surowych 

A P 

suchy, 

chłodny, 

przewiewny, wyposażony 
w urządzenia do szybkiej 
regulacji i wymiany 
powietrza 

12.   Opisać uszkodzenia skór 

spowodowane przez mole 
i skórniki 

PP 

mole – atakują włos 
powodując jego wypadanie,  
dziurawią niekiedy skórę 
skórniki – atakują skórę od 
strony mizdry, drążąc w 
niej kanaliki równolegle do 
powierzchni 

13.   Określić sposób transportu 

skór w zależności od 
warunków atmosferycznych. 

C P 

opady 

atmosferyczne- 

pojazdy przykryte; 
ciepło – pora nocna lub 
ranna; 
transport w chłodniach – 
warunki atmosferyczne nie 
mają wpływu 

Część II 

14. Obliczyć ilość soli potrzebną 

do konserwacji 3 ton skór 
surowych 

C P 

900 

kg 

15. Ocenić organoleptycznie 

magazynowane skór 

C P 

Uczeń wykonał 
prawidłowo zadanie jeżeli 
sprawdził: 
 czy w magazynowanych 

skórach nie nastąpiły 
procesy gnilne, 

 czy nie ma uszkodzeń 

spowodowanych przez 
szkodniki 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

16. Zmierzyć warunki 

magazynowania skór 

C P 

Uczeń wykonał 
prawidłowo zadanie jeśli: 
 podał wilgotność 

i temperaturę w 
magazynie i ocenił czy są 
prawidłowe 

17. Określić stężenie solanki 

używanej do konserwacji 

C P 

Uczeń wykonał 
prawidłowo zadanie jeśli 
zmierzył areometrem 
i podał stężenie solanki 

18. Zaprojektować prawidło do 

suszenia skór lisa 

C PP 

Uczeń wykonał 
prawidłowo zadanie jeśli 
zaprojektowane prawidło 
miało  odpowiedni kształt 
i wymiary 

19. Przyporządkować odpowiedni 

sposób konserwacji do rodzaju 
skór.  

B P 

1A 

20.   Dobrać parametry suszenia 

skór surowych 
przeznaczonych do wyprawy z 
włosem. 

umieszczenie skór na 
ramach lub prawidłach; 
temperatura 35

o

C; 

 przewiew powietrza 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
6.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.  
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz i sprawdź testy a wyniki  wpisz do arkusza zbiorczego. 
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

11. Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcie niepowodzeń  

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test składa się z dwóch części. Część I zawiera pytania, na które należy udzielić 

odpowiedzi, w części II należy wykonać obliczenia i pomiary oraz wykonać rysunek 
prawidła do suszenia skór.  

5.  Udziel odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy  będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego 

rozwiązanie   na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 135 minut.  
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
Część I 
Odpowiedz na pytania: 
1.  Jakie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii? 
2.  Jak możemy przeciwdziałać rozwojowi bakterii gnilnych w skórach? 
3.  Na czym polega konserwacja? 
4.  Czy można zadbać o odpowiednią jakość skór już w czasie chowu zwierząt? 
5.  Jakie znasz najczęściej stosowane metody konserwacji skór surowych? 
6.  Opisz jak powinny wyglądać podesty do konserwacji skór przez solenie i solankowanie. 
7.  O czym musisz pamiętać stosując konserwację przez solenie – metodę najczęściej 

stosowaną? 

8.  Jakie środki stosujesz w konserwacji skór przez piklowanie? 
9.  Jakie  środki do konserwacji poleca Międzynarodowa Organizacja na Rzecz Ochrony 

Środowiska (IUC) ? 

10.  Jaką metodę konserwacji stosujemy najczęściej do skór wyprawianych z włosem? Podaj 

krótki opis. 

11.  Jak powinien być wyposażony magazyn skór surowych z prawdziwego zdarzenia? 
12.  Opisz uszkodzenia spowodowane przez mola i skórniki w magazynie skór surowych. 
13.  Jaki wpływ  mają warunki atmosferyczne na sposoby transportu skór surowych? 
 
Część II 
Wykonaj zadania 
14.  Oblicz, ile musisz przygotować soli do konserwacji przez solenie 3 ton skór bydlęcych. 
15.  Dokonaj oceny organoleptycznej skór magazynowanych. 
16.  Za pomocą termometru i higrometru zmierz odpowiednie parametry magazynowania 

skór. 

17.  Wykorzystaj odpowiednie aerometry do zbadania solanki do solankowania. 
18.  Zaprojektuj prawidło do suszenia skór lisa.  
19.  Przyporządkuj odpowiednią, twoim zdaniem najlepszą, metodę konserwacji do 

następującego rodzaju skór – metody mogą się powtarzać. 

1. Lis srebrzysty      

       .......  

 

 

A. Suszenie 

         2. Skóry końskie      

       ......  

 

 

C. Solenie 

4. Skóry owcze na lico   

......  

 

 

D. Solankowanie 

5. Skóry owcze z włosem 

 ..... 

   E. 

 

Piklowanie 

6. Skóry świńskie   

       ......  

 

 

F.  Suchosolenie 

7. Skóry z gronostaja 

 

...... 

20.  Dobierz odpowiednie parametry do suszenia skór przeznaczonych do wyprawy z włosem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................... 
 

„Konserwacja i magazynowanie skór surowych” 744[03].O2.03 

 
Wpisz odpowiedzi, obliczenia  lub wyniki i obserwacje z przeprowadzonych pomiarów 
 

Numer 
pytania 

Odpowiedź Punktacja 

1.  

 

2.  

 

3.  

 

4.  

 

5.  

 

6.  

 

7.  

 

8.  

 

9.  

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 
 
 

 

19.  

 

20.  

 

 

 Razem 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Duda I.: Skóry surowe futrzarskie. WNT, Warszawa 1992 
2.  Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo – cz. I. WPLiS, Warszawa 1965.  
3.  Lasek W.: Kolagen – chemia i wykorzystanie. WNT Warszawa 1978. 
4.  Michalec T.: Technologia garbarstwa i futrzarstwa – ćwiczenia laboratoryjne. WSI 

Radom, skrypt nr 7, 1996 

5.  Persz T.: Technologia wyprawy skór. cz. I. Garbowanie. WSiP, Warszawa 1986  
6.  Rodziewicz O., Śmiechowski K.: Technologia garbarstwa dla projektantów obuwia  

i odzieży. Politechnika Radomska, Radom 2001 

7.  Stather F.:    Skóra i jej namiastki. WPLiS, Warszawa 1956 
8.  Woźniakiewicz W.: Technologia futrzarstwa. WPLiS, Warszawa 1956 
9.  Woźniakiewicz W: Materiałoznawstwo futrzarskie.  WPLiS, Warszawa 1965