„
Projekt współfinansowany ze
ś
rodków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marcin Łukasiewicz
Wykonywanie naprawy podzespołów układu nośnego
samochodów 723[04].Z2.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Janusz Górny
mgr inż. Andrzej Sadowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marcin Łukasiewicz
Konsultacja:
mgr inż. Gabriela Poloczek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 723[04].Z2.05,
Wykonywanie naprawy podzespołów układu nośnego,zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu mechanik pojazdów samochodowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Budowa i zadania mechanizmów nośnych
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Sprawdzanie zużycia elementów układu nośnego
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Sposoby naprawy elementów układu nośnego
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Geometria ustawienia kół
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazuje Państwu poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych
723 [04].
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne, czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać aby bez
problemów mógł przyswoić sobie wiedzę zawartą w poradniku,
–
cele kształcenia tj. wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
ć
wiczenia, które pomogą zweryfikować wiedzę teoretyczną ucznia oraz wykształcić
umiejętności praktyczne,
–
literaturę dodatkową.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i uczenia się,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa: Wykonywanie napraw podzespołów układu nośnego samochodu
zawarta jest w module 723[04]Z2 i zaznaczona na schemacie na stronie 4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
723[04].Z2.01
Wykonywanie naprawy silników
samochodowych
723[04].Z2.02
Wykonywanie naprawy zespołów
napędowych
723[04].Z2
Obsługa i naprawa pojazdów
samochodowych
723[04].Z2.03
Wykonywanie naprawy układów
kierowniczych
723[04].Z2.07
Wykonywanie pomiarów
diagnostycznych silnika
723[04].Z2.04
Wykonywanie naprawy układów
hamulcowych
723[04].Z2.06
Wykonywanie naprawy układów
chłodzenia, ogrzewania
i klimatyzacji
723[04].Z2.05
Wykonywanie naprawy
podzespołów układu nośnego
samochodów
723[04].Z2.08
Wykonywanie naprawy elementów
nadwozi pojazdów samochodowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozróżniać metalowe i niemetalowe materiały konstrukcyjne oraz materiały
eksploatacyjne,
−
dobierać przyrządy pomiarowe,
−
dokonywać pomiarów podstawowych wielkości fizycznych i geometrycznych oraz
interpretować ich wyniki,
−
rozróżniać części maszyn,
−
stosować zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych,
−
charakteryzować podstawowe procesy starzenia się i zużycia materiałów oraz części
maszyn,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną i serwisową, Dokumentacją Techniczno-
Ruchową, Polskimi Normami i katalogami,
−
rozróżniać pojazdy samochodowe ze względu na ich przeznaczenie i rozwiązania
konstrukcyjne,
−
charakteryzować właściwości materiałów konstrukcyjnych stosowanych w budowie
pojazdów samochodowych,
−
kontrolować jakość wykonywanych prac,
−
rozpoznawać zagrożenia występujące podczas użytkowania narzędzi, maszyn i urządzeń
zasilanych energią elektryczną, sprężonym powietrzem oraz działaniem spalin i wysokich
temperatur, organizować stanowisko do wykonywanej pracy,
−
stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
ś
rodowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
określić funkcje układu nośnego samochodu i jego części,
–
wyjaśnić budowę układu nośnego: zawieszeń zależnych i niezależnych,
–
zdemontować układ nośny samochodu,
–
zweryfikować elementy układu nośnego samochodu,
–
naprawić i zamontować układ nośny samochodu,
–
dokonać regulacji elementów ustawienia układu nośnego samochodu,
–
ocenić jakość wykonywanych prac,
–
skorzystać z instrukcji serwisowej i dokumentacji technicznej,
–
zastosować przepisy bhp i ochrony ppoż. obowiązujące na stanowisku pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
SCENARIUSZ ZAJĘĆ 1
Osoba prowadząca:
..............................................................................................
Modułowy program nauczania:
Mechanik pojazdów samochodowych 723[04]
Moduł:
723[04] Obsługa i naprawa pojazdów samochodowych
Jednostka modułowa:
723[04].Z2.05 Wykonywanie naprawy podzespołów
układu nośnego samochodów.
Temat: Obsługa układu kierowniczego.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykrywania usterek układu nośnego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zaplanować kolejność operacji,
−
zgromadzić niezbędne narzędzia i urządzenia,
−
przygotować stanowisko pracy,
−
przeprowadzić pomiar luzów w układzie nośnym i zinterpretować jego wynik,
−
zastosować zasady bhp.
Metody nauczania–uczenia się:
−
mini wykład,
−
pokaz z instruktażem,
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
−
pojazd ćwiczebny lub model układu nośnego pojazdu,
−
podnośnik najazdowy z przyrządem do kontroli luzów
(
szarpak) lub podnośnik
dwukolumnowy
(
sprawdzenie ręczne),
−
zestaw kluczy płaskich,
−
zestaw kluczy nasadowych,
−
łyżka do sprawdzania elementów metalowo-gumowych,
−
zeszyt do ćwiczeń.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 2–3 osobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Sprawdź zamocowanie do nadwozia elementów układu nośnego i ich połączenia przegubowe.
Faza wstępna
Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Faza właściwa
Informacje
1. Czy potrafisz przygotować stanowisko do sprawdzenia układu nośnego?
2. Czy potrafisz zabezpieczyć stanowisko kontrolne?
3. Za pomocą, jakich urządzeń możesz sprawdzić luzy w układzie nośnym?
4. Czy możesz sprawdzić luzy w układzie nośnym bez użycia przyrządów?
5. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia do sprawdzenia układu nośnego?
6. Czy potrafisz samodzielnie sprawdzić sprawność układu nośnego?
Planowanie
1. Określ sposób wykonania ćwiczenia.
2. Ustal elementy podlegające kontroli.
3. Zaplanuj kolejność wykonywania czynności.
4. Zaplanuj narzędzia do wykonania ćwiczenia.
5. Zaplanuj zabezpieczenie stanowiska pracy pod kątem bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uzgodnienie
1. Omówienie wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odniesienie się do uwag i propozycji nauczyciela.
Wykonanie
1. Przygotowanie stanowiska pracy.
2. Zabezpieczenie pojazdu przed przemieszczeniem.
3. Sprawdzenie bez urządzeń luzu w połączeniach elementów układu nośnego i ocena stanu
układu.
4. Podniesienie sprawdzanego pojazdu na odpowiednią wysokość.
5. Sprawdzenie zamocowania do nadwozia elementów układu nośnego i ich połączeń nie
używając przyrządów:
−
chwycić dłońmi za oponę i poruszać nią energicznie w płaszczyźnie pionowej
i poziomej,
−
wykorzystać łyżkę w celu dokładnego sprawdzenia poszczególnych połączeń.
6. Sprawdzenie zamocowania do nadwozia elementów układu zawieszenia i ich połączeń
przegubowych przy użyciu detektora luzów
(
szarpaka).
7. Zanotowanie wykrytych usterek.
8. Przygotowanie się uczniów do zaprezentowania swojej pracy.
Sprawdzanie
1. Czy poprawnie zostało przygotowane stanowisko pracy i odpowiednio zabezpieczone?
2. Czy poprawnie zostały sprawdzone: zamocowanie do nadwozia elementów układu
nośnego i ich połączenia przegubowe bez przyrządów?
3. Czy poprawnie zostały sprawdzone: zamocowanie do nadwozia elementów układu
nośnego i ich połączenia przegubowe z użyciem detektora luzów?
4. Czy poprawnie zostały zapisane elementy zużyte układu nośnego?
Analiza
Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel
podsumowuje całe ćwiczenie, określa, jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i sposoby ich unikania w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Faza końcowa
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości dotyczące tuningu układu nośnego i zmian, jakie ze sobą
niesie.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i nabytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2
Osoba prowadząca:
..............................................................................................
Modułowy program nauczania:
Mechanik pojazdów samochodowych 723[04]
Moduł:
723[04] Obsługa i naprawa pojazdów samochodowych
Jednostka modułowa:
723[04].Z2.03 Wykonywanie naprawy układów
kierowniczych
Temat: Przeprowadzenie regulacji geometrii kół.
Cel ogólny: Umiejętność dokonywania sprawdzenia i regulacji geometrii kół.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zaplanować kolejność operacji podczas sprawdzenia i regulacji geometrii kół,
−
dobrać narzędzia i przyrządy do przygotowania i pomiarów,
−
posłużyć się narzędziami i urządzeniami do przygotowania i pomiarów geometrii kół,
−
zorganizować stanowisko do pomiarów geometrii kół,
−
posłużyć się urządzeniami pomiarowymi do kontroli geometrii kół,
−
dokonać pomiarów geometrii kół,
−
dokonać regulacji geometrii kół,
−
zaprezentować wykonaną pracę.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
model lub pojazd ćwiczebny,
−
stanowisko pomiarowe,
−
instrukcje do wykonania ćwiczenia i stanowiskowa,
−
dane regulacyjne,
−
zestaw kluczy płaskich,
−
zestaw kluczy nasadowych,
−
zestaw narzędzi monterskich,
−
przyrządy pomiarowe,
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
karta pomiarowa,
−
przybory do pisania.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Omówienie zasad przeprowadzania pomiarów i regulacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:
−
uczeń ma do dyspozycji pojazd ćwiczebny lub model, zestaw narzędzi i przyrządy
pomiarowe,
−
uczeń po przeczytaniu instrukcji przystępuje do założenia na koła: uchwytów, głowic
pomiarowych,
−
następnie dokonuje kompensacji bicia koła,
−
sprawdzenia wartości na przyrządach pomiarowych,
−
dokonuje regulacji geometrii kół kierowanych (w razie trudności korzysta z pomocy
nauczyciela),
−
na przygotowanym druku – karcie pomiarowej uczeń notuje wyniki pomiarów,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wypełnieniu druku.
6. Po wykonaniu pracy uczeń analizuje wykonane ćwiczenie.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
9. Uczniowie prezentują pracę w kolejności wykonywania.
10. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
1
Na podstawie ćwiczenia wykonanego w pracowni sporządź spis wykonywanych
czynności.
2
Odszukaj w literaturze wiadomości dotyczące sprawdzenia i regulacji geometrii kół na
innych przyrządach.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i nabytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Budowa i zadania mechanizmów nośnych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wskaż i nazwij w modelu poszczególne elementy układu nośnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wskazać elementy budowy układu nośnego,
2) wykonać opis elementów w zeszycie przedmiotowym,
3) zaprezentować wykonanie ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko do wykonania ćwiczenia,
−
model układu nośnego lub pojazd ćwiczebny,
−
kliny pod koła samochodowe,
−
ś
rodki ochrony osobistej,
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Określ rodzaj zastosowanego układu zawieszenia w pojeździe i opisz różnicę w budowie
całego układu w zależności od tego czy jest to układ zależny, czy niezależny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania zawarty w poradniku,
2) zgromadzić narzędzia i urządzenia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
3) sporządzić plan działania,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie ze sporządzonym planem działania,
6) uporządkować stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
7) zapisać wnioski i spostrzeżenia z wykonanego ćwiczenia,
8) zaprezentować efekt wykonanego zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko do wykonania ćwiczenia,
−
model układu nośnego lub pojazd ćwiczebny,
−
zgromadzić narzędzia i urządzenia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
−
kliny samochodowe,
−
ś
rodki ochrony osobistej,
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Wskaż w pojeździe masy resorowane i nieresorowne oraz zależności między nimi.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania zawarty w poradniku,
2) zgromadzić narzędzia i urządzenia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
3) sporządzić plan działania,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z sporządzonym planem działania,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zapisać wnioski i spostrzeżenia z wykonanego ćwiczenia,
8) zaprezentować efekt wykonanego zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko do wykonania ćwiczenia,
−
model układu nośnego lub pojazd ćwiczebny,
−
instrukcje stanowiskowe dla urządzeń i narzędzi,
−
zestaw narzędzi monterskich,
−
kliny samochodowe,
−
ś
rodki ochrony osobistej,
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Sprawdzanie zużycia elementów układu nośnego
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wskaż punkty w układzie nośnym, w których może powstawać luz między
współpracującymi elementami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować instrukcje, poznać przyrządy i wyposażenie stanowiska,
2) wymienić punkty połączeń w układzie nośnym, w których może powstawać luz,
3) odnotować w zeszycie,
4) zaprezentować przebieg ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko do wykonania ćwiczenia,
−
model układu nośnego lub pojazd ćwiczebny,
−
instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
przybory do pisania,
−
zeszyt do ćwiczeń.
Ćwiczenie 2
Sprawdź układ nośny metodą bezprzyrządową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać informacje zawarte w poradniku dla ucznia,
2) przeczytać instrukcje przyrządów,
3) dokonać sprawdzenia układu nośnego bez użycia przyrządów,
4) wyniki odnotuj w zeszycie ćwiczeniowym,
5) zaprezentować wykonanie ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ś
rodki dydaktyczne:
−
model układu nośnego lub pojazd ćwiczebny,
−
podnośnik stanowiskowy,
−
instrukcje stanowiskowe dla urządzeń i przyrządów,
−
narzędzia i przyrządy pomiarowe,
−
przybory do pisania, zeszyt ćwiczeń.
−
zeszyt do ćwiczeń.
Ćwiczenie 3
Określ stan sprawności układu nośnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać informacje zawarte w poradniku dla ucznia,
2) przeanalizować instrukcje stanowiskowe,
3) poznać przyrządy i wyposażenie stanowiska,
4) sprawdzić sprawność układu nośnego,
5) wyniki odnotować w zeszycie,
6) zaprezentować przebieg ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcje stanowiskowe dla urządzeń i przyrządów,
–
instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
model układu nośnego lub pojazd ćwiczebny,
–
podnośnik stanowiskowy,
–
przybory do pisania, zeszyt do ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Sposoby naprawy elementów układu nośnego
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień drążek stabilizacyjny i jego połączenia przegubowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać informacje zawarte w poradniku dla ucznia,
2) przeanalizować instrukcje stanowiskowe,
3) wykonać demontaż drążka stabilizacyjnego i jego połączeń przegubowych,
4) dobrać odpowiednie narzędzia i przyrządy,
5) zapisać w zeszycie ćwiczeń sposób wymiany i swoje wnioski,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
model lub pojazd ćwiczebny,
−
instrukcja stanowiskowa,
−
zestaw narzędzi monterskich,
−
przyrządy pomiarowe,
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Wymień sworzeń kulisty i tuleje metalowo-gumowe wahacza.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać informacje zawarte w poradniku dla ucznia,
2) przeanalizować instrukcje stanowiskowe,
3) dobrać odpowiednie narzędzia,
4) zdemontować sworzeń kulisty wahacza oraz tuleje metalowo-gumowe,
5) zapisać w zeszycie ćwiczeń swoje wnioski,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
model lub pojazd ćwiczebny,
−
ś
ciągacze sworzni kulistych oraz przyrządy do demontażu tulei metalowo-gumowych,
−
instrukcja stanowiskowa,
−
zestaw narzędzi monterskich,
−
przyrządy pomiarowe,
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Wymień amortyzatory.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać informacje zawarte w poradniku dla ucznia,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) zdemontować amortyzatory,
4) zamontować amortyzatory,
5) zapisać w zeszycie ćwiczeń swoje wnioski,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
model lub pojazd ćwiczebny,
−
nowe amortyzatory,
−
instrukcja stanowiskowa,
−
zestaw narzędzi monterskich,
−
przyrządy pomiarowe,
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Regulacja geometrii kół
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadź kontrolę luzów w układzie jezdnym i uzupełnij ciśnienie w ogumieniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zabezpieczyć pojazd przed przetoczeniem,
2) podnieść kolejno osie pojazdu,
3) sprawdzić luzy w kładzie kierowniczym i zawieszenia,
4) sprawdzić ciśnienie w ogumieniu,
5) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
pojazd ćwiczebny,
−
zestaw narzędzi monterskich,
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Dokonaj regulacji geometrii kół.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać instrukcję do przeprowadzenia ćwiczenia,
2) dobrać odpowiednie narzędzia i przyrządy pomiarowe,
3) dokonać pomiaru wskazanych wielkości,
4) zapisać w zeszycie ćwiczeń lub protokole badań wyniki pomiarów i swoje wnioski,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ś
rodki dydaktyczne:
−
model lub pojazd ćwiczebny,
−
instrukcje do wykonania ćwiczenia i stanowiskowa,
−
dane regulacyjne,
−
zestaw narzędzi monterskich,
−
przyrządy pomiarowe,
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie naprawy
podzespołów układu nośnego samochodów”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–16 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. b, 8. a, 9. a, 10. a, 11. a,
12. c, 13. c, 14. c, 15. d, 16. c, 17. b, 18. b, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
zadania
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić elementy składowe układu nośnego
B
P
c
2
Określić funkcję elementów układu nośnego
B
P
b
3
Rozróżnić funkcję elementów układu nośnego
B
P
b
4
Określić kolejność operacji podczas regulacji
geometrii kół
C
P
a
5
Określić parametry sprawdzania geometrii kół
C
P
b
6
Ocenić stan układu nośnego
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
7
Scharakteryzować zastosowanie podzespołów
B
P
b
8
Rozróżnić funkcję podzespołów
C
P
a
9
Określić zadania układu nośnego
C
P
a
10
Ustalić jednostki pomiaru geometrii kół
C
P
a
11
Określić parametry wpływające na pracę
układu nośnego
C
P
a
12
Określić zależności układów w samochodzie
C
P
c
13
Określić
własności
konstrukcji
układu
nośnego
B
P
c
14
Rozróżnić zastosowanie przyrządów
C
P
c
15
Rozpoznać elementy układu nośnego
A
P
d
16
Określić sposób naprawy elementów układu
nośnego
C
P
c
17
Scharakteryzować sposoby naprawy układu
C
PP
b
18
Określić niedomagania układu nośnego
D
PP
b
19
Wyjaśnić sposób działania układu
C
PP
a
20
Rozróżnić parametry ustawienia kół
D
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
11. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Elementem układu nośnego nie jest
a) wahacz.
b) drążek stabilizacyjny.
c) zwrotnica.
d) drążek skrętny.
2. Drążek Panharda w zawieszeniu jest
a) poprzecznym drążkiem skrętnym.
b) poprzecznym drążkiem reakcyjnym.
c) podłużnym drążkiem reakcyjnym.
d) poprzecznym drążkiem stabilizatora.
3. Zawieszenie z tzw. belką skrętną, szeroko stosowane jako zawieszenie tylne
samochodów osobowych z przednim napędem
a) należy do zawieszeń niezależnych.
b) należy do zawieszeń półniezależnych.
c) należy do zawieszeń zależnych.
d) nie należy do żadnej z podanych grup.
4. Przy regulacji ustawienia kół przednich samochodu, w którym istnieje możliwość
regulacji wszystkich kątów ustawienia
a) najpierw ustawia się wyprzedzenie sworznia zwrotnicy i pochylenie każdego koła,
a potem zbieżność kół.
b) najpierw ustawia się zbieżność kół i pochylenie każdego koła, a potem wyprzedzenie
sworznia zwrotnicy każdego koła.
c) najpierw ustawia się wyprzedzenie sworznia zwrotnicy każdego koła, potem
zbieżność kół i pochylenie każdego koła.
d) najpierw ustawia się pochylenie każdego koła, potem wyprzedzenie sworznia
zwrotnicy każdego koła, a na końcu zbieżność kół.
5. Kontrolny kąt skrętu kół to kąt skrętu koła
a) zewnętrznego występujący podczas skręcenia koła wewnętrznego o kąt 20
o
.
b) wewnętrznego występujący podczas skręcenia koła zewnętrznego o kąt 20
o
.
c) zewnętrznego występujący podczas skręcenia koła wewnętrznego o kąt 30
o
.
d) wewnętrznego występujący podczas skręcenia koła zewnętrznego o kąt 30
o
.
6. Na rysunku pokazano nieprawidłowe zużycie opony spowodowane przez
a) zbyt dużą zbieżność kół.
b) zbyt dużą rozbieżność kół lub pochylenie koła.
c) zbyt wysokie ciśnienie powietrza w oponie.
d) zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponie.
7. Zadaniem stabilizatora umieszczonego w zawieszeniu pojazdu jest
a) zabezpieczenie nadwozia pojazdu przed zjawiskiem tzw. nurkowania.
b) ograniczenie przechyłów bocznych nadwozia.
c) zmiana charakterystyki tłumienia zawieszenia.
d) ograniczenie przechyłów wzdłużnych nadwozia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
8. Amortyzator w zawieszeniu pojazdu pozwala na
a) tłumienie drgań elementów zawieszenia.
b) zwiększenie sztywności zawieszenia.
c) ograniczenie ugięcia elementów sprężystych zawieszenia.
d) zwiększenie ugięcia elementów sprężystych zawieszenia.
9. Układ nośny służy do
a) prowadzenie kół.
b) kierowanie kół.
c) pochylenie kół.
d) wyważenie kół.
10. Prawidłowa jednostka, za pomocą, której można wyrazić zbieżność połówkową kół osi
przedniej samochodu, to
a) 1/mm.
b) mm.
c) km/m.
d) 10/mm.
11. Kąt pochylenia koła to kąt zawarty pomiędzy
a) płaszczyzną symetrii koła i płaszczyzną prostopadłą do nawierzchni.
b) płaszczyzną symetrii koła i płaszczyzną równoległą do nawierzchni.
c) płaszczyzną symetrii koła i prostą prostopadłą do osi piasty koła.
d) płaszczyzną symetrii koła i osią piasty koła.
12. Konstrukcja zawieszenia kół zależy od
a) przekładni głównej.
b) mechanizmu wspomagania układu kierowniczego.
c) układu napędowego.
d) układu kierowniczego.
13. Zadaniem zawieszeń aktywnych jest
a) korygowanie jazdy przy dużych prędkościach.
b) zmianę kierunku jazdy na zakrętach.
c) podniesienie komfortu i bezpieczeństwa jazdy.
d) łatwiejsze pokonywanie wzniesień.
14. Przedstawiony na rysunku przyrząd służy do
a) demontażu tulei metalowo-gumowych.
b) zdejmowania łożysk.
c) zdejmowania sworzni kulistych.
d) demontażu półosi napędowych.
15. Elementem układu nośnego jest
a) kolumna kierownicza.
b) przeguby krzyżakowe.
c) zwrotnice wraz z ramionami.
d) wahacz.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
16. Nnaprawę sworznia kulistego wykonuje się
a) poprzez regenerację.
b) poprzez wymianę sprężyny.
c) poprzez wymianę na nowy.
d) poprzez wymianę wkładek ciernych.
17. Obsługa układu nośnego polega na
a) sprawdzenie kąta wychylenia.
b) sprawdzenie połączeń przegubowych i śrub mocujących elementy układu nośnego.
c) sprawdzenie połączeń gumowych.
d) naprawę zużytych elementów.
18. Niedomagania układu nośnego podczas jazdy objawiają się
a) stukami pochodzącymi z tyłu samochodu.
b) stukami pochodzącymi z podwozia samochodu podczas jazdy po nierównościach.
c) przestawieniem koła kierownicy.
d) kołysaniem poprzecznym pojazdu.
19. Stabilność pojazdu podczas jazdy jest uwarunkowana
a) prawidłowością ustawienia kół.
b) prawidłowym doborem opon samochodowych.
c) właściwym obciążeniem pojazdu.
d) prawidłowym doborem zawieszenia.
20. Geometryczna oś jazdy to
a) prosta łącząca środki osi przedniej i tylnej.
b) prosta łącząca środek osi tylnej i wierzchołek dwusiecznej kąta zbieżności całkowitej
kół przednich.
c) dwusieczna kąta zbieżności całkowitej kół tylnych.
d) dwusieczna kąta zbieżności całkowitej kół przednich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie naprawy podzespołów układu nośnego samochodów
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
ODPOWIEDŹ
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie naprawy
podzespołów układu nośnego samochodów”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. b, 4. c, 5. a, 6. a, 7. a, 8. b, 9. c, 10. c, 11. c,
12. b, 13. b, 14. c, 15. a, 16. c, 17. b, 18. a, 19. c, 20. d.
Plan testu
Nr
zadania
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić elementy składowe układu nośnego
B
P
b
2
Określić funkcję elementów układu nośnego
B
P
b
3
Określić metody badań amortyzatorów
B
P
b
4
Określić przeznaczenie przyrządów
A
P
c
5
Określić parametry ruchu pojazdu
C
P
a
6
Ocena stanu układu nośnego
C
P
a
7
Scharakteryzować zastosowanie podzespołów
układu nośnego
B
P
a
8
Określić charakterystykę pracy elementów
układu nośnego
C
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
9
Określić zadania układu nośnego
B
P
c
10
Określić niedomagania układu nośnego
C
P
c
11
Określić funkcję elementów układu nośnego
C
P
c
12
Rozróżnić przyrządy do naprawy układu
nośnego
B
P
b
13
Rozróżnić przyrządy do naprawy układu
nośnego
B
P
b
14
Rozróżnić
rozwiązania
konstrukcyjne
zawieszeń
C
P
c
15
Określić niedomagania układu nośnego
D
PP
a
16
Określić parametry wpływające na pracę
układu nośnego
D
PP
c
17
Rozróżniać i rozumieć sposób działania
układu nośnego
C
PP
b
18
Określić parametry układu nośnego
D
PP
a
19
Rozróżniać i rozumieć sposób działania
układu nośnego
C
PP
c
20
Rozróżnić parametry ustawienia kół jezdnych
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
11. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Drążek skrętny w zawieszeniu samochodu spełnia rolę elementu
a) prowadzącego.
b) sprężystego.
c) sprężystego i prowadzącego.
d) tłumiącego.
2. Zawieszenie na podwójnych wahaczach poprzecznych nierównej długości jest zawieszeniem
a) zależnym.
b) niezależnym.
c) półniezależnym.
d) niezależnym przy małych i zależnym przy dużych wychyleniach kół samochodu.
3. Metoda EUSAMA dotyczy badania skuteczności działania
a) układu hamulcowego.
b) amortyzatorów zawieszenia.
c) układu kierowniczego.
d) półosi napędowych.
4. Szarpaki służą do
a) sprawdzania luzu w przekładni głównej.
b) sprawdzania luzu przekładni w przekładni kierowniczej.
c) sprawdzania luzów zawieszenia i układu kierowniczego.
d) sprawdzania równoległości osi.
5. Zbieżność kół
a) zapewnia samosterowność pojazdu.
b) ogranicza zużycie bieżnika.
c) ułatwia pokonywanie zakrętów.
d) ułatwia powrót kół do jazdy na wprost.
6. Podstawową przyczyną zużycia środka bieżnika opony na jej całym obwodzie może być
a) zbyt wysokie ciśnienie w ogumieniu.
b) zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu.
c) nieprawidłowa wartość zbieżności kół.
d) nadmierne luzy łożysk kół.
7. Stabilizator stosuje się w zawieszeniu samochodu w celu
a) ograniczenia przechyłów bocznych nadwozia.
b) ograniczenia sił przenoszonych na nadwozie.
c) ograniczenia sił przenoszonych na koła.
d) zwiększenia trwałości elementów zawieszenia.
8. Na skutek zwiększenia temperatury pracy samochodowego amortyzatora hydraulicznego,
rozwijana przez niego siła tłumienia
a) wzrośnie.
b) zmniejszy się.
c) pozostanie bez zmian.
d) temperatura nie zwiększa się.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
9. Samoczynne powracanie kół do położenia jazdy na wprost uzyskuje się przez
a) odpowiedni kąt pochylenia sworzni zwrotnic.
b) odpowiedni kąt pochylenia koła.
c) odpowiedni kąt wyprzedzenia sworzni zwrotnic.
d) właściwą oś geometryczną pojazdu.
10. Podstawową przyczyną zużycia obydwu bocznych krawędzi bieżnika opony na jej całym
obwodzie może być
a) blokowanie hamulców.
b) luzy łożysk kół.
c) zbyt niskie ciśnienie powietrza.
d) zbyt wysokie ciśnienie powietrza.
11. Który z podanych niżej elementów nie jest elementem sprężystym zawieszenia
a) resor piórowy.
b) drążek skrętny.
c) drążek kierowniczy.
d) sprężyna śrubowa.
12. Przedstawiony na rysunku przyrząd służy do
a) demontażu wahacza.
b) demontażu tulei metalowo-gumowych.
c) demontażu sworzni kulistych.
d) demontażu sprężyny śrubowej.
13. Przedstawiony na rysunku z prawej strony przyrząd służy do
a) wymiany amortyzatorów.
b) napinania sprężyn.
c) zdejmowania wahacza.
d) demontażu tulei metalowo-gumowych.
14. Zawieszenie przednie typu Mcphersona to
a) układ podwójnych wahaczy ze sprężynami śrubowymi.
b) układ pojedynczych wahaczy poprzecznych z poprzecznym resorem piórowym.
c) układ pojedynczych wahaczy poprzecznych lub skośnych i amortyzatorów
teleskopowych zintegrowanych ze sprężynami śrubowymi.
d) układ pojedynczych wahaczy poprzecznych z wzdłużnym resorem piórowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
15. Niesprawność amortyzatora może objawiać się
a) wydłużona droga hamowania.
b) zmniejszeniem prześwitu miedzy nawierzchnią, a podwoziem samochodu.
c) większymi przechyłami na boki nadwozia samochodu.
d) znoszeniem pojazdu podczas jazy z góry.
16. Która z wymienionych wartości wpływa na poprawę kierowania samochodu powodując
zmniejszenie siły potrzebnej do skręcania kół
a) wyprzedzenie sworznia zwrotnicy.
b) pochylenie sworznia zwrotnicy.
c) pochylenie koła.
d) zbieżność połówkowa.
17. Podczas obsługi klasycznego układu nośnego jest dokonywana regulacja kąta wyprzedzenia
sworznia zwrotnicy i zbieżność kół, kolejność czynności jest
a) obojętna.
b) najpierw reguluje się kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, a następnie zbieżność.
c) najpierw reguluje się zbieżność, a następnie kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy.
d) oba parametry reguluje się razem.
18. Zbieżność kół zapewnia nam
a) równoległe ustawienie kół względem siebie w czasie jazdy.
b) łatwość kierowania pojazdem.
c) nie występuje boczny poślizg kół na zakrętach.
d) powracanie kół do jazdy na wprost.
19. Przy ujemnej wartości kąta wyprzedzeniu osi sworznia zwrotnicy punkt przecięcia jezdni
przez tę oś leży
a) przed pionową płaszczyzną przechodzącą przez oś kół przednich.
b) w pionowej płaszczyźnie przechodzącej przez oś kół przednich.
c) za pionową płaszczyzną przechodzącą przez oś kół przednich.
d) w pionowej płaszczyźnie przechodzącej przez oś kół tylnych.
20. Kąt pochylenia koła to kąt zawarty pomiędzy
a) płaszczyzną symetrii koła i płaszczyzną równoległą do nawierzchni.
b) płaszczyzną symetrii koła i prostą prostopadłą do osi piasty koła.
c) płaszczyzną symetrii koła i osią piasty koła.
d) płaszczyzną symetrii koła i płaszczyzną prostopadłą do nawierzchni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie naprawy podzespołów układu nośnego samochodów
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
ODPOWIEDŹ
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Grzybek S. (red.): Budowa pojazdów samochodowych. Część II. REA, Warszawa 2003
2. Kozłowski M. (red.): Mechanik pojazdów samochodowych. Budowa i eksploatacja
pojazdów. Część I. Vogel, Wrocław 2003
3. Kozłowski M. (red.): Mechanik pojazdów samochodowych. Budowa i eksploatacja
pojazdów. Część II. Vogel, Wrocław 2003
4. Kozłowski M. (red.): Mechanik pojazdów samochodowych. Budowa i eksploatacja
pojazdów. Część III. Vogel, Wrocław 2003
5. Reimpell J., Betzler J.: Podwozia samochodowe, Podstawy konstrukcji. WKiŁ,
Warszawa 2001
6. Reński A.: Układy hamulcowe i kierownicze oraz zawieszenia. OWPW, Warszawa 1997
7. Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 1996
8. Sikorski J.: Układy kierownicze. WKŁ, Warszawa 1974
9. Sitek K.: Diagnostyka samochodowa. Auto, Warszawa 1999
10. Trzeciak K.: Diagnostyka samochodów osobowych. WKŁ Wyd. 6 uaktualnione. WKiŁ,
Warszawa 2005
Literatura metodyczna
1. Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP, Warszawa 2002
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Radom 1995